#1 2010-04-06 13:35

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Adózóna

Sziasztok!

Lehet, hogy nem lesz életképes ez a topic, de gondoltam egy próbát megér.

Szóval, ha bármilyen adózással kapcsolatos kérdésetek lenne, azt itt tehetnétek fel, én pedig igyekezni fogok a legjobb tudásommal választ találni rájuk.

:)

Nincs jelen

 

#2 2010-04-06 14:21

túlélõ
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia!
Lenne kérdésem, mivel eddig gyakorlatilag csak magunk kínlódtunk, tanácsokat nem kértünk, nem is jutottunk sehová.
Ha a cron betegségre valóban jár valamilyen adókedvezmény, akkor az orvostól külön erre a célra kell kérni igazolást, vagy elég a vizsgálatok során kapott papírokon szereplõ diagnózis.
Csak részmunkaidõben dolgozó, nem sokat keres, de adót vonnak tõle. Nem tudom, hogy milyen kedvezményre lenne jogosult, megérné-e foglalkozni vele.
Köszönöm elõre is!

Nincs jelen

 

#3 2010-04-06 14:50

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia!

ezzel a témával kapcsolatban már készült egy nagyon korrekt összefoglaló, amely még az ûrlap ( orvosi igazolás) mintákat is tartalmazza, köszönet érte Lisztérzékenység honlap szerkesztõinek.
FONTOS: mindenképpen orvostól kell igazolást kérni!!!

http://liszterzekenyseg.in/index.php?op … ;Itemid=18

Egyébként a crohn betegségre, és a colitisre is jár kedvezmény, mivel a hivatkozott 335/2009.sz. Korm. rendelet melléklete az alábbiakban nevesíti:

Bélnyálkahártya gyulladás:
K50
Crohn-betegség [enteritis regionalis]
Crohn-betegség
K500
A vékonybél Crohn-betegsége
K501
A vastagbél Crohn-betegsége
K508
Crohn-betegség, egyéb
K509
Crohn-betegség, k.m.n.
Colitis ulcerosa
K51
Colitis ulcerosa
K510
Enterocolitis ulcerosa (chronica)
K511
Ileocolitis ulcerosa (chronica)
K512
Proctitis ulcerosa (chronica)
K513
Rectosigmoiditis ulcerosa (chronica)
K514
Pseudopolyposis intestini crassi
K515
Proctocolitis mucosa
K518
Colitis ulcerosa egyéb
K519
Colitis ulcerosa k.m.n.

Olvassátok át, és ha van kérdés, akkor szívesen válaszolok rá!

Nincs jelen

 

#4 2010-04-06 14:53

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szép napot!
Én válaszolnék tûlelõnek!
Én is rész munkaidõben nyomom nem sokat jelent pár forint az egész ami pluszban megmarad de az függ a béredtõl is. A menete a következõ a dolognak bemész dokidhoz neki van forma nyomtatványa a mit kitölt s te leadod a munkáltatónak ha lehet fénymásolattal elégedjen meg. Megéri foglalkozni vele pár forintot jelent a dolog mindenképpen.
Legyen szép napotok!

Nincs jelen

 

#5 2010-04-06 15:56

túlélõ
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!
Köszönöm mind a kettõtöknek a választ. Nem tudom, hogy jogosult lesz-e rá, mert tavaly márc. 25-én megvonták tõle az 50 %-ot. A betegsége fennállt, dolgozni sem tud csak részmunkaidõben, mert nem bír.
De ha feltétele az adó kedvezménynek a leszázalékolás, akkor nem biztos, hogy jogosult.
Amit tag belinkeltél, abban úgy értelmeztem, hogy leszázalékolást is igazolni kell.
34 %-ra vették le tavaly.

Nincs jelen

 

#6 2010-04-06 16:01

túlélõ
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Elnézést kell kérnem, azt írtam, hogy tag belinkeltél, Kedves Tim72 ne haragudj, de annyira arra figyeltem amit írtál:)

Nincs jelen

 

#7 2010-04-06 16:26

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia!

A jogszabály így szól:

(1) Az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minõsülõ betegségekrõl szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Kr.) mellékletében meghatározott betegség, illetve fogyatékosság megállapítására és az állapot végleges vagy átmeneti jellegének meghatározására szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa jogosult.
(2) Az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevételére jogosító, a mellékletben meghatározott adatokat tartalmazó igazolást
a) szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, vagy
b) a jogosultságot megállapító (1) bekezdés szerinti orvosi dokumentáció alapján a beteg választott háziorvosa állítja ki.

Nekem ebbõl nem az derül ki, hogy a leszázalékolás a feltétele a kedvezmény igénybevételének.

Nézzük a konkrét fogalmat:
SÚLYOSAN FOGYATÉKOS SZEMÉLYNEK AZT KELL TEKINTENI: aki súlyos egészségkárosodással összefüggõ jogosultságról szóló jogszabályban említett betegségben szenvedõnek minõsül, továbbá, aki rokkantsági járadékban részesül.

Egyébként nem haragszom, gondoltam, hogy elírtad! :)

Nincs jelen

 

#8 2010-04-06 18:41

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Halika!

Már régebben egy másik topikban elmondtam (leírtam),én is kapok adókedvezményt,nevezetesen ezt a "fogyatékos" ( :D ) adókedvezményt,méghozzá a tejcukorérzékenységre.
Anno ehhez annyi kellett hogy a gasztrós dokibácsi szépen lepötyögte hogy ezem van,és végleges,kis kocogás a házidokihoz aki készségesen kikereste a hozá tartozó nyomit,kitöltöttük és lepasszoltam a bérszámfejtésre.
Azóta nagy derültségek közepette szerepel a papíromon a "súlyosan fogyatékos" adókedvezmény,jelen pillanatban 3650 kemény jó magyar forint.:D
Ha valaki esetleg nem szeretné hogy a betegsége szerepeljen,ezen a címen is be lehet újítani.:D
Azért nézzetek utánna,ez három éve volt.:D

Nincs jelen

 

#9 2010-04-07 12:53

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok! Ezt az adókedvezményes témát részletesen kifejtettük már az Egyéb fontos dolgok topikban. Ott leírtunk minden fontosat. Tettünk fel nyomtatványt, a legújabb adórendeletet. Keressetek ott vissza!

Nincs jelen

 

#10 2010-04-13 16:54

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!
Az áram és gáz (e-on) szolgáltatónál van ilyen, hogy védendõ fogyasztók a "fogyatékkal élõ személyként fogyasztók nyilvántartásba vétele" ürlap,- akkor ez ránk is vonatkozik?  Igénybe vette már valaki ezt!?- és a szakorvosnak vagy háziorvosnak kell kitöltenie?
Bocsi hogy itt tettem fel a kérdést de nem találtam más helyet rá!-vagy van olyan topik ahol utánna nézhetnék?
;)  :) Köszi  ;) :)

Nincs jelen

 

#11 2010-04-13 19:37

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Halika!

Ez engem is érdekelne.:D

Nincs jelen

 

#12 2010-04-13 19:51

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

szevasztok, én erre ezt találtam a 19/2009. (I. 30.) Korm. rendelet 56. §-ban kezdõdõ részhez kapcsolódóan (az e-on honlapján lévõ iraton hivatkozott 111/2003 kormányrendelet már nem hatályos):

(4) Az 59. § (2) bekezdés a) pontja szerinti körbe tartozó fogyatékkal élõ fogyasztót megilletõ különleges bánásmód lehet:

a) havi (idõközi) mérõleolvasás a felhasználási helyen,

b) rendkívüli, ingyenes mérõ-pontossági felülvizsgálat 12 naptári hónapban egyszer,

c) készpénzben történõ számlakiegyenlítés lehetõségének biztosítása a felhasználási helyen,

d) az általánostól eltérõ, de a mûszaki-biztonsági elõírásoknak megfelelõ mérõhely-kialakítás,

e) a számla értelmezéséhez az érintett engedélyes üzletszabályzata szerint nyújtott egyedi segítség (helyszíni számla magyarázat, számlafordíttatás stb.),

f) az érintett engedélyes üzletszabályzatában meghatározott, a fogyatékkal élõk földgázellátásban való részvételét megkönnyítõ egyéb szolgáltatás.
Ha ez bárkinek hasznos... jó pihenést!!

Nincs jelen

 

#13 2010-04-13 19:52

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

ja, és Pötyi, a rendeletben az van, hogy a háziorvos vagy szakorvos, vagy rehabilitációra kijelölt orvos tölti ki a papírt.
De én úgy konkrétan nem találtam meg azt a felsorolást, ami az adókedvezmény kapcsán megjelenik. Ha valaki ezt a részét tudja, írja meg, legyen szíves. köszi!

Nincs jelen

 

#14 2010-04-14 18:24

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!

Bocsi, egy kicsit megcsúsztam a topic olvasással, mert már nagyon készülõbe vagyok a mûtétre!
Holnap megpróbálok utána nézni.

Nincs jelen

 

#15 2010-04-15 11:01

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!

Megnéztem a jogszabályt és a közszolgáltatók tájékoztatóját. Ez sajnos nem a szakterületem, de szerintem nekünk nem jár.

Azért több szem, többet lát! Az alábbi linkeken korrekt összefoglaló értelmezést találtok a témáról:


http://www.rmr.hu/?q=node/93

http://www.rmr.hu/?q=node/92

Nincs jelen

 

#16 2010-04-16 11:35

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok! Nem tudjátok véletlenül ... Van egy Crohn betegségekkel foglalkozó kutató alapítvány vagy mifene. És az adó 1% -át szeretném utalni nekik. De nem tudok számlaszámot se, meg semmitse. :) Van még valaki aki szokta nekik utalni?

Nekem amúgy mindig azt mondja a céges könyvelõ,aki az adóbevallást csinálja,amikor megkérdezem hogy ezt a "fogyatékos" dolgot belevenné e,  hogy nem lehet még több adókedvezményt igénybe vennem. Esetleg lehet hogy csak nem akar ezzel foglalkozni?

Nincs jelen

 

#17 2010-04-16 12:26

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Zsuzska! A céges könyvelõd egy fabatkát sem ér. Ez a fogyatékos kedvezmény adójóváírás formájában kérhetõ. És ez havonta talán 3500 ft körül van. Pontos összeget nem tudok. Igenis ezt igénybe veheted. De ha õ nem foglalkozik vele, akkor ezt adóbevallásnál beírhatod és ennyivel kevesebb az adód!
off Tim72! Mikor és miért mûtenek? On

Nincs jelen

 

#18 2010-04-16 23:11

pacsaji
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Zsuzska!

Adóbevallás 0953-01 lap 84. sorában kell feltüntetni. Az összeg havi 3575 Ft és az összes olyan hónapra jár, amikor fennállt a betegség (a betegségedet igazoló SZEM rendelet szerint kiállított papíron szereplõ végleges állapotnál beírt dátumtól kell nézni, ha ez korábbi, mint 2009 január, akkor 12 hónapra jár) Ebbõl kifolyólag éves szinten max. 42 900 Ft adókedvezmény vehetõ figyelembe.

Nincs jelen

 

#19 2010-04-16 23:17

pacsaji
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Védendõ fogyasztók

Tájékoztató a védendõ fogyasztókat megilletõ kedvezményekrõl

Az új villamos energia törvény a legnehezebb helyzetben lévõ fogyasztókat védelem alá helyezi. Ez azt jelenti, hogy a védendõ fogyasztók jogosultak bizonyos kedvezményekre, szolgáltatásokra, melyek azonban a villamos energia árát nem érintik.

A védendõ fogyasztók a kedvezményeket és szolgáltatásokat csak egy felhasználási helyen vehetik igénybe.

Védendõ fogyasztók lehetnek:

    * a szociálisan rászorulók, és
    * a fogyatékkal élõk.

Szociálisan rászoruló fogyasztó
Az a természetes személy, aki, vagy akinek háztartásában élõ személy részesül az alábbiak valamelyikében:

    * rendszeres szociális segélyben
    * ápolási díjban
    * idõskorúak járadékában
    * rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben
    * otthonteremtési támogatásban részesült, a támogatás megállapításától számított 3 éven keresztül
    * nevelõszülõ, hivatásos nevelõszülõ, aki saját háztartásában neveli a gondozásába elhelyezett átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermeket.

A szociálisan rászoruló fogyasztók az alábbi kedvezményekben részesülhetnek:

    * részletfizetési kedvezményt és fizetési haladékot kaphatnak évente egy alkalommal, meghatározott feltételekkel
    * elõre fizetõs mérõ felszerelését kérhetik (az elõre fizetõs mérõ hasonlóan mûködik, mint a feltöltõ kártyás mobiltelefon)

Fogyatékkal élõ fogyasztó
Az a természetes személy, aki, vagy akinek háztartásában élõ személy részesül az alábbiak valamelyikében:

    * a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlõségük biztosításáról szóló törvény szerinti fogyatékossági támogatásban,
    * a vakok személyi járadékában,
    * a családok támogatásáról szóló törvény szerint magasabb összegû családi pótlékban.


A fogyatékkal élõ fogyasztók az alábbi szolgáltatásokat vehetik igénybe:

    * mérõleolvasás felhasználási helyen *
    * rendkívüli ingyenes mérõ felülvizsgálat 12 naptári hónapban egyszer *
    * készpénzben történõ számla kiegyenlítés a felhasználási helyen *
    * egyedi segítségnyújtás a számla értelmezéséhez *
    * különleges mérõhely kialakítása *
    * szünetmentes áramforrás biztosítása, amennyiben fogyasztónk életét veszélyeztetné az áramellátásból való kimaradása

Vagyis a betegségünk kapcsán nem igényelhetünk kedvezményes bánásmódot.

Szerkesztette: pacsaji (2010-04-16 23:28)

Nincs jelen

 

#20 2010-04-17 08:06

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia Én!

Off: azt még csak tudom, hogy mivel mûtenek, de azt hogy hogyan, és hogy kb. mennyit vesznek ki azt nem.

Egyébként sipoly és tályogképzõdés miatt lesz a mûtét. A sebész már március közepén azt mondta, hogy megpróbálja laporoszkópiával, de lehet hogy vágás lesz belõle. Jövõ hét kedden fekszem be, és szerdán fognak mûteni. Egyébként a vékonybelem lesz elvileg a szenvedõ alany, mert a vastagbélbõl csak a felsõ 1 cm-n találtak érintettséget, viszont lehet hogy repül a vakbelem is. Ezt viszont csak a gasztroenterológus mondta, a sebészem nem az a fecsegõ fajta. On.

Pacsaji: teljesen igazad van, szerintem sem tartozunk bele a védendõ fogyasztók körébe.

Nincs jelen

 

#21 2010-04-17 11:41

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Nem találtam még mindig semmilyen kutató alapítványt akinek lehetne utalni. Viszont :

Magyarországi Crohn- Colitises Betegek Egyesülete

Egyesületünk székhelye és postacíme:
1021 Budapest, Hûvösvölgyi út 112.
Egyesületi bejegyzés: 11. Pk. 60618/97/2
Fõvárosi Bíróság 7684. sorszám
Adószám: 18232819-1-43
Számlaszám: 1170601620788070 (OTP Bank)

Ha valaki még nem nyilatkozott az adója 1%-áról :)

Nincs jelen

 

#22 2010-04-24 10:47

Amelie
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!

Az adókedvezmény miatti önellenörzéshez a 0853-16-01, -02-es lapok kellenek?
A 03-as lapot már nem kell kitölteni, igaz? Vagy a -02-t sem?
Ellenörzési pótlékot nem kell fizessek, mivel nekem jár vissza, jól értelmeztem?
Vagy fizetnem kell?
Köszönöm elöre is a válaszokat! Elég nehezen igazodok el ebben a témában...
Szép napot mindenkinek!

Nincs jelen

 

#23 2010-05-04 08:29

augusztus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Én egy19 éves fiu szüleje vagyok.Crohn betegsége van. A betegsége 18 éves kora után kezdõdött.Most éretségizik, ésfõiskolára jelentkezett.HAvége a giminek tovább már nem kap családipótlékot.Ezt én igy tudom. Azt szeretném kérdezni,hogy a szülõ kaphat e utánna adókedvezményt a betegsége miatt.Köszönöm elõre is a választ!

Nincs jelen

 

#24 2010-05-04 11:59

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Adókedvezmény csak saját jogon jár, tehát mint szülõ, nem kaphatsz. Sajnos az emelt összegû családi pótlékról is lemaradtatok, mert elmúlt 18 éves a fiú. Viszont ha bekerül a fõiskolára, minden szociális támogatást (rendszereset és rendkívülit, kollégiumi ellátást stb.) tudtok erre hivatkozva igényelni, és jó esély van rá, hogy meg is kapjátok.

Nincs jelen

 

#25 2010-05-04 17:17

Veroniks22
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Augusztus!

Én úgy tudom, hogy a szülõ igényelheti az adókedvezményt, míg a gyerek tanul. Ezt az APEH-nél mondták tavaly, s talán nem változott az óta.
A szoc.támokról annyit, hogy mi mindketten crohnosok vagyunk a férjemmel, 200 km-re a sulitól, 1 keresõs család, s ezekre se kollégium, s szoctám nem járt idén az "okosok" szerint, de mindent meg kell próbálni.

V.

Nincs jelen

 

#26 2010-05-04 21:17

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Húú, Veroniks! Úgy látszik, én voltam eddig szerencsés! Ezek szerint nem minden egyetemen adják ilyen könnyen a támogatást! Kösz, hogy írtad!
A fogyatékossági adókedvezményrõl annyit, hogy én továbbra sem találtam semmit arra vonatkozóan, hogy a tanuló gyerek miatt is igénybe lehet venni. Szerintem éppen azért is különböztetik meg a családi kedvezménytõl a személyi kedvezményt, mert csak a súlyosan fogyatékos magánszemély veheti igénybe. Az igazolás is az adózó nevére szól. De cáfoljon meg az közülünk, aki nem saját maga után vette igénybe a kedvezményt. Ez is új infó lenne számomra.

Nincs jelen

 

#27 2010-05-04 21:39

Veroniks22
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Frozina!

Biztos ami biztos alapon a héten megkérdezem a könyvelõm, mert anno a férjemre a szülei igénybe vehették volna. De mikor mondta az Apehos ismerõs ezt a lehetõséget, addigra házasok voltunk, s tárgytalanná vált. Akkor nekem még nem volt diagnózisom.

Szép estét! V.

Nincs jelen

 

#28 2010-05-14 10:07

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Kedves Augusztus! Ha a fiad tovább fog tanulni, és még van kisebb testvére, aki szintén tanul (ez a begtegségtõl függetlenül jár), adnak valami kiegészítést a családi pótlékhoz, csak vinni kell az iskolalátogatási igazolást a fiadnak.

Nincs jelen

 

#29 2010-05-20 13:20

augusztus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Kedves Martuska.Én ugy hallottam másoktól,hogy nem jár családi pótlék neki.Van egy 16 éves huga aki szintén gimnazista neki jár.Olyat is hallottam hogy a testvére családiát emelik meg pár száz forintal.

Nincs jelen

 

#30 2010-05-20 13:27

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Kedves Augusztus! Külön családi pótlék nem jár, hanem a másik gyerek után emelik a családi pótlékot. Nem tudom mennyi lesz az összeg, lehet nem sok, de mi is most igényeltük visszamenõleg (fél évet lehet).

Nincs jelen

 

#31 2010-05-20 18:07

Fülöpke
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!
Bár az idei adóbevallásról már lemaradtam, de egy lisztérzékeny barátnõm szerint ezt az adókedvezményt utólag, visszamenõleg is lehet igényelni. Tud valaki errõl valamit? Én Crohnos vagyok, 2005 óta dolgozom, és errõl az egész kedvezményes dologról tegnap hallottam elõszõr...
Mondjuk ez javarészt az én hibám is, na mindegy nem is ez a lényeg.
Elõre is köszönöm a segítséget.

Nincs jelen

 

#32 2010-05-20 19:24

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia Fülöpke,

Elég sokat beszélgettünk már errõl a témáról a fórumon , ennek a topiknak az elején is van róla szó, illetve a leszázalékoltatás topikban az 1300-as hozzászólás környékén van szó az önellenõrzésrõl. Annak elvégzésével /nyomtatvány kitöltésével  tudod visszamenõleg is igényelni a kedvezményt.

Üdv
ZSu

Nincs jelen

 

#33 2010-05-21 16:26

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

A fönököm rákérdezett a könyvelõjénél, hogy kaphat e utánam/utáénunk adókedvezményt. Ez csak abban az esetben mûködhetne, ha 20 ilyen "fogyatékos" alkalmazottja lenne.

Nincs jelen

 

#34 2010-05-25 10:49

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Zsuzska! Biztos, hogy csak 20 "fogyatékos" dolgozó után jár a munkahelyeknek a kedvezmény? Én nem így hallottam, de konkrétan sehol nem olvastam, így nem tudom!

Nincs jelen

 

#35 2010-05-25 11:45

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

szevasztok! nekem úgy rémlik hogy az alkalmazottak 20 %-nak kell lennie fogyatékosnak... szép napot!!!

Nincs jelen

 

#36 2010-05-25 12:42

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Ede, az rengeteg. De minden lehet. Én azt hittem egyébként, hogy minden egyes foglalkoztatott fogyatékos után jár valami. De eszerint rosszul hittem!

Nincs jelen

 

#37 2010-05-25 13:02

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Nu, bocsesz, kicsit utánanéztem... kicsit mindannyian keverjük ezzel-azzal ezt-azt...:)
Jó a szám, de igazából ez a rehabilitációs járadékról szól
A foglalkoztatás elõsegítésérõl szóló 1991. évi IV. törvény szerint.
41/A. § (1) A munkaadó a megváltozott munkaképességû személyek foglalkozási rehabilitációjának elõsegítése érdekében rehabilitációs hozzájárulás fizetésére köteles, ha az általa foglalkoztatottak létszáma a 20 fõt meghaladja, és az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességû személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát (kötelezõ foglalkoztatási szint).
Tehát, kellene minden munkáltatónak foglalkoztatnia megváltozott munkaképességû személyeket, és ha nem teszi, akkor fizetnie kell ilyen hozzájárulást.
De még további izék is vannak, úh ezek a számok innen erednek.
Egyébiránt maga a colitis vagy a chron okán mi nem tartozunk ebbe (lásd a megváltozott munkaképességû munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásáról szóló 177/2005. (IX. 2.) Korm. rendeletet), csak ha a betegségünk mellett még van további, ami a rendeletben foglaltakra jogosító döntéssel igazolt (leszázalékoltak, stb.).

Nincs jelen

 

#38 2010-05-25 14:25

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!

Amit Ede a rehabilitációs hozzájárulásról leírt az tökéletes, és valóban sajnálatos módon minket a munkáltató nem vehet figyelembe a rehabilitáció szempontjából, mint megváltozott munkaképességû alkalmazottat. A rehabilitációs hozzájárulás mértékét egyébként  2010. január 1-tõl 964 500 Ft/fõ/évben állapította meg a törvényhozó, és hogy érzékeltessem, ez mennyire sokba kerül a munkáltatónak, ezért ideírnám, hogy 2009-ben csak 177.600,- Ft/fõ/év volt a járulék. Tehát, ha valaki pld. 60 fõ munkavállalót foglalkoztat, akkor a rehabilitációs hozzájárulásnál 60*5%=3 fõ után ( ha nincs létszámot csökkentõ megváltozott munkaképességû munkavállalója) 2009-ben 532.800,- Ft-ot, 2010-ben 2.893.500,- Ft-ot kell fizetnie a költségvetésbe. Nem mindegy!

Van egy másik kedvezmény is, ez pedig a társasági adónál, de itt is van több kikötés, pld. hogy legalább 50%-ban megváltozott munkaképességûnek kell lenni.   
Idézem:
    Az adózás elõtti eredményt csökkenti:     legalább 50 százalékban megváltozott munkaképességû munkavállaló foglalkoztatása esetén személyenként, havonta a megváltozott munkaképességû munkavállalónak kifizetett munkabér, de legfeljebb az adóév elsõ napján érvényes minimálbér, feltéve, hogy az adózó által foglalkoztatottak átlagos állományi létszáma az adóévben nem haladja meg a 20 fõt

Hát így kutyafuttában ennyi jutott eszembe!

Nincs jelen

 

#39 2010-05-25 14:26

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Ede! Én így értelmezem: Ha leszázalékolnak vagy megitélik a rehabilitációt, akkor kap a munkáltató kedvezményt illetve ha minimum a dolgozók 5%-át foglalkoztatja ugyanígy. Jól értelmezem?
Egyébként ez elvileg nem baj, mert így legalább nem élnek evvel vissza a munkahelyek. De jobb lenne, ha azokra igénybe vehetné a kedvezményt, akik az adó szempontjából fogyatékosnak minõsülnek. Hisz megvan a szakorvosi háttér is ahhoz. Így szívesebben foglalkoztatnának bennünket.

Nincs jelen

 

#40 2010-05-25 18:39

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Ede, én!- ezt találtam a témához!

Sok cégnél a HR-esek már elkezdték feltérképezni, milyen módon tudnának megváltozott munkaképességû embereket foglalkoztatni, de gondban vannak: egyes iparágakban ugyanis kevés olyan feladatkör van, amelyet megváltozott munkaképességgel is el lehet látni - hangzott el a Salva Vita Alapítvány Munkáltatói Fórumán.

Az átlagban húsz fõnél több dolgozót alkalmazó vállalatoknak, amennyiben a foglalkoztatottak öt százalékát nem éri el a fogyatékkal élõk száma, rehabilitációs hozzájárulást kell fizetniük. Ez tavaly még 177 600 forintjába került fejenként egy munkáltatónak, januártól azonban 964 500 forintot kell fizetnie dolgozóként évente. Egy százfõs cég esetében ez 5 megváltozott munkaképességû ember alkalmazását jelenti, ennek hiánya ötmillió forintos járulékot von maga után.


Azért találták ki ezt a rehabjáradékot mert hazánkban nagyon kevés a megváltozott munkaképességûek foglalkoztatottsága az EUval szemben, ez jó is volna nekünk, nekem csak az a bajom ezzel, hogy elõbb ilyen munkaköröket-helyeket kellett volna teremteni és utána "feltölteni" ilyen emberekkel mint például mi is!
Most az van hogy a kocsit a ló elé fogták be - népiesen szólva ;)
A Konszenzus alapítvány foglalkozik a témával, õk amolyan közvetítõk a betegek és munkáltatók között ott hallottam ezeket a dolgokat. Mégis hiába minden mert a munkáltatók sincsenek tisztában a feltételekkel és inkább nem alkalmaznak ilyen embereket csak háborognak ....és fizetnek. Pedig csak egy kicsit kellene mélyebbre ásniuk a témában! ;) Úgy mi sem kerülnénk sokszor megalázó helyzetbe-szerintem!

Szerkesztette: pötyi (2010-05-25 18:42)

Nincs jelen

 

#41 2010-05-25 20:42

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Pötyi, ezt mi értjük. Csak aki nincs leszázalékolva, azt nem lehet így foglalkoztatni. Ez volt a legutóbbi vita tárgya. Pl. én adó szempontjából fogyatékos vagyok, igazolta ezt a gasztrós szakorvos és a háziorvos. De mivel nem vagyok leszázalékolt, így nem kaphat utánam a munkáltatóm semmilyen kedvezményt. Inkább örülne az állam, hogy nem a nyakán élõsködünk, hanem dolgozunk és a munkáltató kaphatna kedvezményt.

Nincs jelen

 

#42 2010-05-25 21:24

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

na, csak kijön ez...
szóval, ehhez kell a "papír" és a hivatalos döntés és még csak nem is akárhogy... mert ha megnézitek, akkor 50% alatti leszázalékolást nem is fogadnak el.
nos, az állam csak annak örül, ha kiveheti a zsebünkbõl a pénzt, a többi mind duma... de legalább találjuk meg, hogy hol "nyerhetünk"... (ez azért kissé morbid, bocsi...).
köszi mindenkinek az infokat!!!!

Nincs jelen

 

#43 2010-05-26 11:29

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Én & Ede!

Bocs hogy megint értetlenkedem de nektek nem az a jó, hogy van munkátok, és tudtok dolgozni is? (többnyire)
Nektek nem az a jó, hogy TI kapjátok az adó kedvezményt és nem a munkaheyetek! Bocsánat, hogy így mondom de TI itt "nyertek"! Szerintem!!!
Én 23 év rokkantnyugdíj után rehabilitációs járadékra lettem jogosult (52%-al) a pénzem így kevesebb lett 9,5%-al és még dolgozni sem tudok mert nincs olyan munkahely még a környéken sem aki "ILYEN" embert foglalkoztatna! -és nem vagyok egyedül itt a közelben:(
Akkor most ki is nyer? Van olyan is aki szinte az iskolapadba lett beteg õneki nincs adója így kedvezménye sincs!
Szóval szerintem és hangsúlyozom, ez csak az én véleményem aki beteg és tud dolgozni, mert még munkahelye is van az "nyer" a legtöbbet! ;)
Tünetmentes -és vihar mentes-szép tavaszt!

Nincs jelen

 

#44 2010-05-26 12:56

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia, bár nem úgy szántam, félreértettél... a nyer szót pont azért tettem idézõjelbe...
Egyébként most nekem nincs munkám, de nem a betegség miatt, azt is le szeretném szögezni.
OFF Az államnak sok mindennek örülnie kellene, meg a munkaadóknak is.
De az az igazság, hogy ha az ember nem olyan tökéletes gép, ami sosem hibásodik meg, akkor már szinte csak nyûg, hiszen ha gyereke lesz, akkor a gyerekkel foglalkozni kell, ergo, nem megbízható munkaerõ. Ha ehhez még társul valamilyen ellátást igénylõ betegsége is, az már csak hab a tortán. Nekem mondták, hogy tagadjam le a gyerekeimet, mikor munkát keresek... de azt hiszem, kár a szóért, mert hiába beszélünk róla, a helyzet sajnos nem változik. ON
Szóval, a nyerésen nem azt értettem, amit Te vettél ki belõle, biztosan félreérthetõ volt, ezért elnézést.
Szép napot!!!

Nincs jelen

 

#45 2010-05-26 13:55

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Pötyi, én valóban örülök, hogy van munkám, tudok dolgozni. De miután rendszeres idõközönként meg kell jelennem az orvosnál, így sajnos elõfordulhat, hogy találnak helyettem egy egészséges embert, aki megbízható munkaerõ. Ha kapna a munkáltatóm némi adókedvezményt utánam, akkor lehet hogy szivesebben elengedne és nem keresnének mást helyettem!

Nincs jelen

 

#46 2010-05-28 17:30

Fülöpke
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Kedves Zsuzskaa!
Most kerültem újra gépközelbe, köszönöm a válaszod, visszaolvastam!
Üdv!
Juj, ez a rehab. hozzájárulás de bonyolult!

Nincs jelen

 

#47 2010-06-02 11:16

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia Ede & Én!
Bocsi hogy csak most írok, beszéltem az ismerõs stómás pedagógus barátnõmmel aki elmondta, hogy Õ FELVILÁGOSÍTOTTA A MUNKAADÓJÁT arról, hogy náluk 24 tanár után már azt az emelt összeget KELLENE fizetniük, de mivel Õ is ott dolgozik (dolgozgat) így nem kell a foglalkoztatónak az emelt összeget fizetni az államnak mert pont ÕMIATTA "engedik el azt a fergeteges összeget" így ÕNEKI még biztosabb az állása mint egy egészségesnek! :), mert inkább õt alkalmazzák minthogy hozzájárulást kelljen befizetniük.
Szóval ha megpróbáljátok a leszázalékolást vagy rehab.járadékot akkor MINDENHOL ahol 20 alkalmazottnál több ember van bejelentve, TI lesztek ott a nyerõk! Bocsánat de nem tudom ezt másképpen elmagyarázni. :)
Ha ez így marad az új kormányban is (márpedig így marad mert ez EUs-dolog) akkor gombamód fognak a megválltozott képességû alkalmazottak után "kutatni" a cégek- munkaadók, hogy ne kelljen azt a sok pénz befizetni "állambácsinak"
Remélem érthetõ voltam valamennyire!? :) A lényeg az, hogy legyen ORSZI papírod és azon szerepeljen az hogy REHABILITÁLHATÓ!

Nincs jelen

 

#48 2010-06-02 12:53

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Köszönöm kedves Pötyi. Én itt még nem tartok. De már gondolkodtam ezen.

Nincs jelen

 

#49 2010-06-02 14:01

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Köszi Pötyi!!!! Az info jó!

Nincs jelen

 

#50 2010-06-02 20:32

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Pötyi! Jól értem? Tehát egy munkahelyen 20 fõnél kell, hogy legyen egy rehabilitálható megváltozott munkaképességû és akkor elengedik azt a jó sok pénzt, amit fizetnek azok a munkahelyek, iskolák, akik nem foglalkoztatnak megváltozott munkaképességût. Elég egy ilyen dolgozó nekik? Légy szíves szólj, hogy jól értem-e. Köszi!

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB