#1 2010-10-18 00:55

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves betegtársak!

Végigolvasva az IBD fórum Nem árt,ha tudjuk/Tükrözés altatásban történeteit, szinte mindenkit magam elé képzeltem és vele együtt izgultam. Nálam az izgalom több mint egy éve  tart, talán meg tudom magyarázni, miért, de lehet hogy nem… Nem a szokásos eset vagyok…

Történt ugyanis 12 évvel ezelõtt egy iszonyúan fájdalmas a la natúre béltükrözésem, amelyrõl rossz emlékeim maradtak. Tavaly azonban ismételten mennem kellett, és hát bizony fontolgattam, hogy szégyen a futás… Azután valami olyasmi történt velem, amelyet a mai napig nem tudok teljesen megmagyarázni, mert fejembe ötlött, hogy kell, hogy  legyen fájdalom mentes béltükrözés, minden gyógyszeres nyugtató, szedáló elõkezelés nélkül is…  és tényleg van, én is találtam egy módszert. Magamon próbáltam ki tavaly, egy teljes kolonoszkópia vizsgálat során és a módszer igen hatásosnak bizonyult. Olvassátok el az errõl készült elsõ leírásomat…  egy titok nyitjára jöttem rá, amelyet azonban nem tarthatok meg, elõbb utóbb tovább kell adni. Az idõ sürget, mert én már egy idõs ember vagyok, és az idõ fontos szemponttá vált.

Nos, azóta szinte folyton egy fajta izgalomban vagyok, mert ha igaz, amit állítok, akkor egy  új fejezet is fog kezdõdni a kolonoszkópiában. Maga a folyamat egy alternatív fájdalomelkerülési módszer, amely alkalmazása nagyobb részben magától a betegtõl függ, kisebb részben az orvos kíméletességétõl. Nincs vegyszer, nincs ártalom, nincs mellékhatás,nincs utóhatás, de legfõképpen nincs éles fájdalom… A vizsgálatnál el kell kerülni a befújt levegõ intenzív fájdalomkeltõ hatását, és a görcsölés beindulását, majd kiterjedését az egész hasüregre. Köztudott, hogy ez erõsebb lehet a szülési fájdalmaknál is… Amennyiben ez sikerül, a többi már gyerekjáték, a szkóp könnyen eljut a coecumig, a beteg minimális fájdalomérzet mellett nyugodtabban vizsgálható, kezelhetõ…
Az egész ügy az elmúlt egy év alatt rendkívül sokat fejlõdött, az elsõ hipotéziseim letisztultak, kibõvültek és nemrégiben  a harmadik béltükrözésem teljes mértékben alátámasztotta az eddigi állításaimat. A környezetembõl és az internetrõl elég sok tévhitet sikerült már összegyûjtenem, amely nehezíti a tisztánlátást… Az igazság az, hogy az orvostudomány eddig magára a betegségre, laesiókra fordította  a figyelmét, a fájdalmat elintézte azzal, hogy csillapítja. Valójában azonban a betegnek a béltükrözés szedálás mellett is fáj, akár kiabálhat is, csak nem emlékszik vissza rá… A betegek kb. 40 %-ánál a midazolam vagy propofol hatóanyag nem ad elvárható anesztézis eredményeket, a beteg a fájdalmakat agyilag is jól érzi.

Betegtársak, akit érdekelnek a további fejlemények a fájdalomelkerüléses kolonoszkópiáról, annak egyedileg rendelkezésére tudok bocsátani elegendõ információt arra, hogy a legközelebbi tükrözésénél elkerülhesse a görcsös fájdalmat, még akkor is, ha bódításban akarja a vizsgálatot végeztetni. Keressetek az alábbi mail címen:

drkvcsgyl@gmail.com

Nincs jelen

 

#2 2010-10-18 00:59

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Névjegyem

Nem orvos, hanem mérnök vagyok, 67 éves nyugdíjas, a mûszaki tudomány kandidátusi fokozatát 1985-ben szereztem. Tizenöt évig erõs vegyszerekkel (nehézfémek, szerves oldószerek) dolgoztam.

Tápcsatorna betegségeim 12 éve kezdõdtek, de ezek nem voltak és ma sem súlyosak (IBS, Helicobacter pilori, kis bélpolip, reflux, hernia cardia, hernia ingu), mert nagy gondot fordítottam a helyes életmódra és az egészség karbantartásra. 25 éve nem dohányzom és alkoholt sem fogyasztok. Örökletességrõl annyit, hogy apám és nagybátyám is gyomorbetegséggel küzdött, de kigyógyultak belõle.

Két leány gyermekem és két fiú unokám van. A fájdalom elkerüléses kolonoszkópiába teljesen véletlenül csöppentem bele. Annyira magával ragadott, hogy most nem tudok tõle szabadulni.

Szerkesztette: Julius (2010-12-26 15:19)

Nincs jelen

 

#3 2010-10-18 05:39

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Julius!
Nem értem mért nem osztod meg itt és most a lehetõséget a társasággal. Itt az alkalom hogy leírd, a tapasztalataidat, s azt is mit találtál ki. A magam részérõl várom.
Legyen szép napotok!

Nincs jelen

 

#4 2010-10-18 19:58

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Julius.
Egyetértek Szuszidivel.Nagyon szivesen fogadunk minden segítõ szándékot, de ha itt osztod meg tapasztalatod-tudásod, akkor nem csak a mostanában idelátogató betegtársak értesülnek róla (akik felveszik veled a kapcsolatot), hanem a késõbbiekben idelátogató( akár évekkel késõbb is)érintettek is.Azok is olvashatnák, akik ma még azt sem tudják, hogy betegek. Ide akkor jön az ember lánya, ha érintetté válik, ha bajban van, ha segítségre szorul, ha tájékozódni akar.Aztán jó néhányan maradunk is, hogy segíthessünk a most érkezõknek vagy egymásnak.Tégy te is így kérlek, oszd meg mindenkivel, ha teheted.Izgatottan várjuk.
Szép estét mindenkinek.

Nincs jelen

 

#5 2010-10-19 01:51

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Mottó: a beteg maga gyógyul, az orvos csak segít neki ebben!
Kedves Szuszidi, és Sibi!

Elõször is nagyon köszönöm az elsõ hozzászólásotokat. Nyilván azért nyitottam meg ezt a topikot, mert szeretném közreadni az eddig összegyûjtött tapasztalatokat. Azonban ezt nem lehet azzal elintézni, hogy néhány mondatban elmondom a végmegoldást, és mindenki boldogan hasznosítja… Ez ennél sokkal több, ez egy életszemlélet, amelyhez egy tanulási folyamaton keresztül juthatunk el. A szemlélet lényege a mottóban került megfogalmazásra. Napról napra újabb részletet fogok leírni, és mire a végére jutok, mindenki megtanulja…

Másodszor: a téma komolynak ígérkezik, ezért szükségessé vált a jogi védelem megindítása. Nyilvánvaló, hogy még nem tárható a megoldás csak úgy a széles nyilvánosság elé, de magánlevelezésben miért ne? A korrektség megköveteli, hogy elmondjam, segítõtársaim is vannak… Így nem vagyok könnyû helyzetben a fogalmazásnál…

Harmadszor: a téma nemcsak a gyulladásos bélbetegeket érinti, hanem jelentõsége lehet a bélrák megelõzési stratégiában is. A téma fejlõdésben van, sok mindent még nem tudunk. De gondoljunk Edison izzólámpájára, a mely a szabadalmazáskor kb. fél órát volt képes világítani, s ma hol tartunk: 10000 óránál?

Úgyhogy mindenkitõl türelmet kérek, és arra biztatok mindenkit, hogy szóljon hozzá, tegye fel kérdéseit, én õszintén válaszolok rájuk, már amennyire tudok…

Nagyrabecsülésemet küldöm külön Youlcsi-nak, aki legutóbb szedálás nélkül bátran viselte a tükrözés megpróbáltatásait. Reméljük legközelebb már sokkal jobb kondíciókról írhat…

Addig is mindnyájotoknak minden jót!

Nincs jelen

 

#6 2010-10-19 08:59

vugi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Ez is fizetõs kamu dolognak tünik! Nem beteg emberekbõl kéne pénzt kicsikarni és játszani velük. Nagyon sokan vannak itt akik tudják mi a fájdalom és erkölcstelen kihasználni a hiszékenységünket!
Ez csak az én véleményem!
Kriszta

Nincs jelen

 

#7 2010-10-19 09:07

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Én kivárom a végét. Bár tudom mi lesz a vége ;)
Legyen szép napotok!

Nincs jelen

 

#8 2010-10-19 13:01

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Én még csak nem is sejtem, mi lesz a vége, de kíváncsian várom, kivárom.

Nincs jelen

 

#9 2010-10-20 17:01

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Sziasztok! Kedves Julius, köszönjük, ezek szerint várhatunk némi további információra.
Ami egyébként leírásra került (mármint hogy a szedálás ellenére...), azt már többször is volt alkalmam olvasni, látni, hogy igazából tényleg csak a felejtés miatt "fájdalommentes", hiszen ettõl függetlenül a fájdalom érzõdik.
Én láttam azt az embert, aki agykontroll módszerrel végigcsinált egy komoly mûtétet (ott volt az anesztes, de nem volt rá szükség). Szóval, én elhiszem, hogy van ilyen. És kíváncsian várom, hogy mit ír az Úriember... Üdv, E

Nincs jelen

 

#10 2010-10-21 23:00

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Keves mindenki, sajnos 2 napig nem voltam gépközelben, de be fogom pótolni a mulsztásomat. A további hozzászólásokat köszönöm, akkor is, ha azok nem olyanok amelyeket vártam.

Kedves Vugi!
Gondolod, hogy egy 67 éves nyugdíjasnak mincs jobb dolga, mint más embereket becsapni?

Kedves Ede!
Nem agykontrolról van szó, nekem az agykontrol soha sem sikerült... nem kézrátevés,  nem hókuszpókusz, hanem egyszerûen majd meglátod

Kedves Szuszidi, a végét nem is sejtheted!

Egy csöpp türelmet kérek mindenkitõl

Julius

Szerkesztette: Julius (2010-10-21 23:03)

Nincs jelen

 

#11 2010-10-22 00:48

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

1. Bevezetés
Amikor áttekintettem az egész fórum  Kolonoszkópia altatásban hosszú, több éves fejezetét, akkor mindössze egyetlen olyan írást találtam, amelynek szerzõje arról számolt be, hogy szedálás nélkül sem érzett fájdalmat a beavatkozásnál. Valójában õ volt az egyetlen szerencsés, akinek a véletlen segített ebben, de lehet, hogy csak egyetlen esetben. A többiek vagy emlékeznek rá, vagy nem, de fájdalom volt… 
Nem placebó hatásról akarok beszélni, bár olyan is van, vagy lehet. És nem is valamiféle új szedálásról. Nincs semmilyen pszihotróp szer (lelki mûködést befolyásoló hatóanyagok, ide sorolhatók a szorongásoldók, az altatók, a neuroleptikumok, a pszichostimulánsok, az antidepresszánsok valamint a hallucinogének. Ezek mûködésébe hadd ne menjek bele, mert nem tartozik most a témához.)
Nincs tudatállapot változás sem, ahogy autotréninggel agykontrol név alatt szokás csinálni. Nem kell lemenni alfába, bétába, stb, mert ezt nemigen tudja megcsinálni az átlagember. Nincs hipnotizálás sem, mert nincs, aki hipnotizáljon.
Mindezek a tudat manipulációi, nem jönnek itt számításba. Itt kizárólag külsõ- belsõ fizikai ráhatások egyensúlyáról van szó… Egyik oldal a vizsgálat fizikai megjelenése, másik oldal a vizsgálat fogadása.

A fájdalom elkerülés jelen esetben azt jelenti, hogy NEM KELETKEZIK éles fájdalom és görcsölés.  Itt pusztán orvosok által ismert és elismert jelenségekrõl van szó… A bûvös két jelenség: relaxálás és helyes lélegzetvétel. Csakhogy ezek a gyakorlatban teljesen a véletlenre vannak bízva… és így nem csoda, hogy csak nagyon ritkán jön össze a kívánt eredmény.
Az általunk kidolgozott módszer kiiktatja a véletleneket és a két jelenséget térben, idõben, intenzitásban, szinkronban újjászervezi, kibõvíti, egymással szinergikus kapcsolatba hozza, tervszerûen hajtja végre (ezért új feladatmegoldás). Elég, ha arra utalunk, hogy a vizsgálat elsõ 2-3 perce kritikus a fájdalom keletkezés szempontjából. A másik érdekes szempont, hogy ha fájdalomgörcs megjelent, akkor attól a vizsgálat végéig aligha lehet megszabadulni. Harmadik érdekes szempont, hogy ha a belek az elsõ kb. két-három percben megteltek levegõvel és fájdalomgörcs nem keletkezett, akkor már a továbbiakban várhatóan nem is fog keletkezni… Kezdetnek ez ugye nem rossz eredmény…
Nem állítjuk, hogy a kidolgozott megoldás az egyetlen lenne, meg vagyunk gyõzõdve arról, hogy  ez továbbfejleszthetõ, és lehet, hogy több megoldás is létezik… Azonban egy új megoldás általában kritika alá veszi az eddigi gyakorlatot.

2. Relaxálás
A relaxálás vagy elengedés, a pihenés állapotához hasonlít, általában izmaink ellazítását értjük alatta. Ezt mindenki meg tudja tenni, ellenben ha felszólítanak valakit, hogy relaxálja  a has térfogatát, akkor, legfeljebb a   külsõ hasfalát képes tudatosan elengedni.  A belek mozgását, lazítását tudatosan végrehajtani nem tudjuk.Téveszme, hogy ez felszólításra megy. Ha azonban nem állunk, ülünk, hanem háton fekvõ helyzetben vagyunk, néhány perc alatt a belek is ellazulnak.

3. Mély lélegzés
Ismert folyamat az orvosi gyakorlatban, csak  a mi esetünkben messze nem eléggé pontos. A kolonoszkópia irodalma ismeri a mély lélegzést, csak az eddigi gyakorlatban a hatásfoka csekély, bár segíti a vizsgálatot.
A mi esetünkben tudnunk kell, hogy a belélegzés jellege hasi (ez általában a nõknél gyakoribb), vagy váll irányú (ez a férfiaknál gyakoribb) lehet.  Ilyen megkülönböztetést az orvosok nem használnak. A mi esetünkben csak a váll irányú légzés kell, ez azonban tudat alatt nem biztos,  hogy megy…
Továbbá a váll irányú légzés mellett szükség van a rekeszizom (diafragma) tudatos, mozgatására, elsõsorban annak felfelé való emelésére. Késõbb elmondjuk, hogy a diafragma emelésnek a kolonoszópián túlmenõen másutt is csodálatos hatása van…
A váll irányú légzés jól irányítható,  segíthetõ a karok felemelésével… Magyarán látjuk, hogy a itt is  az eddigi gyakorlat helyett kell valamilyen kedvezõbb anatómiai helyzetebe kerülni a vizsgálathoz… Mi a mély lélegzés alatt a továbbiakban a magasra emelt diafragma melletti légzést értjük…

4. Testhelyzet
Kritika a jelenlegi induló testhelyzetrõl. Elmondhatjuk,  hogy a vizsgálandó beteg induló bal fekvõ helyzetben felhúzott lábakkal (Sims pozíció, mi embrió póznak nevezzük) szinte elõre kódolja a fájdalomgörcs keletkezést, mert így nem lehet relaxálni, mélyeket lélegzeni sem…

Kérdés: milyen legyen az új induló pozíció?
Kérdés: miért jó a diafragma felemelés?
Kérdés: miért kritikus az elsõ néhány perc?
Ezeket magatok is kitalálhatjátok, de legközelebb együtt megbeszéljük.

Nincs jelen

 

#12 2010-10-22 00:53

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Julius írta:

"...Gondolod, hogy egy 67 éves nyugdíjasnak mincs jobb dolga, mint más embereket becsapni?...

"...Nem agykontrolról van szó, nekem az agykontrol soha sem sikerült... nem kézrátevés,  nem hókuszpókusz, hanem egyszerûen majd meglátod...."

"....Kedves Szuszidi, a végét nem is sejtheted!
Egy csöpp türelmet kérek mindenkitõl"
Julius


Kedves Julius !

Én egy 63 éves nyugdíjas moderátor vagyok..(csak, hogy képben legyél, nem mint moderátor mentem nyugdíjba...) akinek nincs jobb dolga, mint esetenként tücsköt-bogarat olvasgatni.
Egy csepp türelmet kértél..Ok nálam egy csepp egy nap, így kapsz két cseppet és akkor megnézzük, hogy van-e vajon ruha a királyon ;)
más
Amikor az utcán valaki elesik és láthatóan megsérült, mondjuk a jobb lába, akkor én odamegyek és segítek neki...persze, azt is mondhatnám, hogy nekem van otthon egy csodaszerem, amivel ha bekenem a lábát, akkor jobb lesz mint volt, de most nem tudok hazamenni, mert nincs nálam a bérletem és egyébként is többen mixeltük a krémet, vagyis nincs engedélyem a krém szabadon történõ felhasználására...mondjam még...
Szíves figyelmedbe ajánlanám Szulhan-Szaba Orbeliani grúz író mûvét a "Bölcsesség Mesekönyve"-t... Miután Te a könyvek világában éltél, lehet, hogy már olvastad is, ha nem akkor most érdemes ezt a hiányt bepótolni.

Szóval akkor két csepp...el ne feledd...

Nincs jelen

 

#13 2010-10-22 02:08

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves aiolosz!
Üdvözlet a tücsök és bogár olvasónak, köszi az ultimátumot...  E a megoldás nem reklám. A dolgok minden oldalról másként látszanak.  Én nem tudok senkinek  csodaszert adni, sem azonnali elsõsegélyt, ne várjátok tõlem, a helyzet elég bolnyolult. Ezek új tapasztalatok, amelyeket anyagi feltételek nélkül át kívánok adni, tegyük fel, egyelõre csak a hazai betegeknek, orvosoknak. Úgy gondolom, anyi feltétel sem szabható, hogy kipróbálás után a fórum hasábjain beszámoljanak az eredményrõl.  Szoglaszen?

Nincs jelen

 

#14 2010-10-22 17:20

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Julius írta:

Kedves aiolosz!
Üdvözlet a tücsök és bogár olvasónak, köszi az ultimátumot...  E a megoldás nem reklám. A dolgok minden oldalról másként látszanak.  Én nem tudok senkinek  csodaszert adni, sem azonnali elsõsegélyt, ne várjátok tõlem, a helyzet elég bolnyolult. Ezek új tapasztalatok, amelyeket anyagi feltételek nélkül át kívánok adni, tegyük fel, egyelõre csak a hazai betegeknek, orvosoknak. Úgy gondolom, anyi feltétel sem szabható, hogy kipróbálás után a fórum hasábjain beszámoljanak az eredményrõl.  Szoglaszen?

Julius, nem a helyzet, az élet bonyolult...a dolgok úgy látszanak, ahogy az ember látja..Te  így látod, én másképpen....ha nincs elsõsegély, akkor miért ez a buzgóság...itt senki nem akar anyagiakat, csak az ördög rossz, mi mindannyian jók vagyunk....én is csak a hazaiakat kedvelem... a külhonban élõ betegeket pedig  terhelje  a szabadalmi díj...
Julius, mindent szabad, de csak akkor, amikor a bölcsek köve már a kezedben lesz, szólj és akkor nyitunk egy új topicot és beszámolsz arról.... folyt. köv.....

Nincs jelen

 

#15 2010-10-22 19:28

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Julius!
Nekem 1x csinálták kábítás nélkül, és mondtam, hogy jó ez volt az utolsó soha többet nem megyek bele. Azt az iszonyú fájdalmat senkinek sem kívánom, mikor szétakar robbanni a beled. Nagyon-nagyon durva. Ahol engem évente tükröznek, ott hála olyan erõs adag kábítást kapok mindig, hogy még utána órákig sem tudok magamról, csak fekszek az ébredõben. Hamar kiüt, és tényleg nem érzek belõle semmit, max 1 kicsit az elejébõl mikor be akarnak hatolni a kamerával, akkor egy kicsi fájdalom. Na most ha ébren vagy ugyebár reflex szerûen ahogy a doki közelít a kamerával, hogy belénk nézhessen összehúzod a végbél nyílásodat, ez automatikus, meg hát nem igen megszokott hogy ott turkálnak idegenek. Tehát az, hogy nyugodtan ellazítva fekszek, ez itt már szerintem megbukott mert az elején én legalábbis már összerezzenek. Mikor ébren voltam a tükrözésnél a nõvérke aki segített a dokimnak, azt hajkurászta folyamatosan nekem, hogy lazítsak mert összeroppan a kamera és az gáz lesz, meg vegyek mély levegõt, és õ meg masszírozta a hasam folyamatosan. Szóval ennyit errõl hogy engem még 1x altatás nélkül fognak tükrözni. Azért írtam le, hogy netán segítsek neked mit éreztem, meg az én véleményem amit írtam, de remélem fogsz tudni nekünk segíteni, én sem zárkózom el az ötlettõl persze. Sok sikert hozzá! Üdv.: Bordás!   ;)

Nincs jelen

 

#16 2010-10-22 20:22

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Sziasztok! Tök fura olvasni a hozzászólásokat, de érdekes a téma szerintem nagyon.
Engem az idén már kétszer tükröztek, egyszer végig, egyszer csak 70 cm-ig. Egyszer sem kértem kábítást, de az is hozzá tartozik a dologhoz, hogy nem is volt olyan gyulladt a belem. Bár, azért nagyon szép sem volt, de rá tudtam készülni a dologra.
Azt alá tudom támasztani, hogy - bár én ezt agykontrollon tanult technikával érem el - ha igyekszem mindig ellazítani lent lehetõleg mindent, akkor sokkal könnyebb. Egyszer volt, hogy közben nagyon feszített, de ahogyan leengedtek a levegõbõl, sokkal jobb lett. A Bordás által írtról eszembe jutott, hogy tegnap este a Kisfiam félálomban volt, de be kellett neki adjak egy kúpot hányás ellen, hát, nem semmi volt betolni a végbelébe, ahogy önkéntelenül nyomott és szorított. Ilyen lehet az orvosoknak is, ha a vizsgálandó páciens "szorít", szinte lehetetlen betenni oda bármit (nagyon erõs az az izom!!!).
Még mindig nem tartozik életem vágyott élményei közé a tükrözés, de ez a két utolsó elviselhetõ volt. Én teljesen el tudom fogadni, hogy a légzés sokat számít (mint szülésnél is) és a lazulási készség meg a testhelyzet is. Engem érdekelnének a továbbiak is... Lehet, ha minél több orvost is tükröznek, akkor még inkább a páciens szemszögébõl is vizsgálni fogják e kérdéskört és esetleg a bevált szakmai protokollokból engednek vagy változtatnak a mi javunkra. Jó hétvégét!

Szerkesztette: Ede (2010-10-22 20:25)

Nincs jelen

 

#17 2010-10-22 20:34

vugi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Ha ezt valaki az elejérõl végig olvassa meg fog szakadni a röhögéstõl. Legközelebb az lesz, hogy altatás nélkül feküdjünk a kés alá mert az se fáj ha megfelelõen veszed a levegõt, megfelelõen fekszel a mûtõasztalon és valahova máshová gondold magad.
Csak józan paraszti ésszel kellene gondolkodni. Szerinted Julius hányan vannak közöttünk akik élnek az anális-sex-el? Pedig arra is azt mondják milyen kellemes, meg élvezni fogod. Szerintem itt javarészt a végbele mindeninek tabu, senki nem érhet hozzá csak saját maga. És akit egyszer megkínoztak nem lesz hajlandó kísérletezgetni, hátha a következõ jobb lesz. Itt a leghumánusabb ha az ilyen vizsgálatokat altatásban végeznék és számunkra kötelezõvé tennék. És nem harcolnunk kéne az emberibb bánásmódért!
Vugi

Nincs jelen

 

#18 2010-10-22 20:39

c.zsolt
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

"akit egyszer megkínoztak nem lesz hajlandó kísérletezgetni, hátha a következõ jobb lesz."
Igen, tobbek kozott nekem is eletem legrosszabb elmenye volt, es eszem agaban nem lenne altatas nelkul befekudni meg egy alkalomra :)

Nincs jelen

 

#19 2010-10-22 20:43

youlcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Julius írta:

Nagyrabecsülésemet küldöm külön Youlcsi-nak, aki legutóbb szedálás nélkül bátran viselte a tükrözés megpróbáltatásait. Reméljük legközelebb már sokkal jobb kondíciókról írhat…

én csak szeretném kérdezni, hogy kerültem bele ebbe az egészbe???
se nem bátran, se nem szedálás nélkül...

amúgy meg nem értem: ha van lehetõség a szedálásra/bódításra/altatásra, miért is kellene, hogy mi legyünk a "janik", akiknek már csak azért sem kell???

Nincs jelen

 

#20 2010-10-22 21:13

kadarv
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Nekem június végén csináltak kolonoszkópiát. Azt mondta a dokim (aki az elején nem akarta altatásban megcsinálni) hogy milyen jó, hogy kértem, különben meg sem tudta volna csinálni a vizsgálatot. (pedig elõtte négy napig kaptam intravénásan a gyulladáscsökkentõt)

Nincs jelen

 

#21 2010-10-22 22:39

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves hozzászólók!

Köszönöm a további leveleket. Azt hiszem,kezd a dolog alakulni, parázs vita támadt. Ez így van rendjén, mivel a téma nagyon aktuális, és fájdalmas, és az élethelyzet bonyolult. Soha sem gondoltam, hogy valaha is a bölcsek kövét találtam meg, most sem. A témába is teljesen véletlenül csöppentem bele, saját bõrömön tapasztaltam meg. Azt sem állítottam, hogy aki szedálással akarja tükröztetni magát, az a továbbiakban másként csinálja. Ma Magyarországon évente kb. 110000 embert tükröznek, de koránt sem hiszem, hogy eközben nagyobb részét bódítják. És én nemcsak a kb. 2500 IBD-s betegre gondolok, hanem arra nagyobb részre is.  A továbbiakban is részemrõl legnagyobb részben a fájdalomról lesz szó, meg azokról a lehetõségekrõl, amelyekkel ezt el lehet kerülni.
Kellemes pihenést mindenkinek...

Üdvözlettel: Julius

Nincs jelen

 

#22 2010-10-22 23:23

misi 30
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Sziasztok!
Nekem is bódítás nélkül csinálták az eleddig egyetlen colonoscopiát és még annak ellenére is nagyon fájdalmas volt hogy belül mindent rendben találtak.Az én véleményem az hogy sok mindentõl függ hogy milyen fájdalmas ez a vizsgálat, de az hogy te mennyire relaxálsz vagy rákészülsz az számít legkevésbé.

Nincs jelen

 

#23 2010-10-23 01:39

Soledad
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Sziasztok!

Én még nagyon új vagyok itt. Csak véletlenül akadtam erre a honlapra tegnap (mivel már elmúlt éjfél). Olvasgattam a hozzászólásokat és úgy gondoltam, hogy leírom a "tegnap" tapasztaltakat egy kis élettörténettel egybeûzve.
27 éve születtem meg egy leánygyermek formájában. :) 2006-ban colitis ulcerosaval diagnosztizáltak, bár szerintem már jóval elõbb kezdõdött.
Szóval 2006-ban megtapasztaltam a colonoscopia nyújtotta gyönyöröket. A vizsgálat nagyon rossz emlékeket hagyott bennem. A beleim nagyfokú gyulladásban voltak így a beavatkozás komoly fájdalmakat eredményezett.
Lehet hogy furán hangzik, de számomra az elõkészítésnél van a legnagyobb fennakadás...   az a hashajtó/bélmosó cucc teljesen kicsinál. Mármint a bevételezése, iszonyatosan szenvedek tõle. Nem tudom, hogy ti milyen módszert alkalmaztok vagy egyáltalán zavaró e számotokra. Igazából nincs különösebben rossz íze, de mintha az agyam és az egész szervezetem tiltakozna ellene... latba kell vetnem minden akaratomat, hogy leküldjem és bent is maradjon...
Tehát 2006 a vizsgálat napja, már túl vagyok a tisztítási tortúrán... izgulok, milyen lesz, mivel sokan mondták, hogy fáj. Úgy gondoltam nem lesz gond, hisz kemény csaj vagyok, sportos meg minden "mi az nekem egy kis fájdalom" tört már minden csontom... a hátamra fektetnek, félig ülésben és megkapom a nyugtatót! Nem altató csak nyugtató! Teljesen éber vagyok, beszélnek hozzám, mondják hogyan lélegezzem stb. közben nézem a monitort egy darabig... de nagyon fáj, nagyon nagyon ... hozzáteszem ez nálam tényleg komoly fájdalmat jelent, de kibírom! A nõvérke mondogatja, hogy nagyon ügyes vagyok és már nem tart soká... a vizsgálatnak vége és akkor jön a következõ rémálom. Mintha a nyugtató akkor kezdene hatni... kábaság, szédülés, hallucinációk és hányás.  DE túléltem! Persze nagyon megkínoztak és megfogadtam, hogy soha többet nem engedem/nem megyek bele ilyen vizsgálatba. Kellett két év mire kopni kezdtek a rossz élmények okozta érzéseim és egyáltalán újra tudtam róla beszélni émelygés nélkül...

Az évek során voltak jobb és rosszabb idõszakok na meg persze pokoliak is, pl:mikor elfogyott a gyógyszerem. Bár ez is érdekes, hogy nem minden esetben fordult rosszra a helyzet a gyógyszer nélküli idõszakban. Rájöttem hogy nálam 80% a fejben dõl el és csak 20% írható a pentasa javára. A lényeg no stressz!

Úgy alakult, hogy ebben az évben valószínûleg egy vírus és a hanyagságom miatt komolyra fordultak a dolgok. Az elmúlt 2-3 hónap keménynek bizonyult és nem láttam a spontán javulás kis szikráját sem. Ezért rászántam magam és lekerestem egy új orvost akit a régi ajánlott lakóhelyváltás miatt. Persze itt az egyetemen elég nehéz bejutni egy "gasztróshoz" fõleg ha õ a tanszékvezetõ :). Így már nem érdekelt, hogy mi lesz csak a gyógyszeremet "követelve" bementem egy ambuláns rendelésre. A doktornõ kedves volt és azonnal labor! ultrahang! egy hétre rá colonoscopit... Mondta! Akkor kicsit sokkolt, de szó nélkül engedelmesen nekiláttam a feladatnak.  A kért gyógyszert szorgosan szedtem, a "lángoló" belek lecsillapítása végett... tudatosan készítettem magam.
Nos ezen a héten, mondhatom teljesen jól voltam és egy kicsit szomorú is tudván hogy vizsgálat lesz pénteken!
Belevágtam... iszonyú volt a bélmosó folyadék ismét! Csak két bögrényit hánytam ki ... estére már jobban voltam... próbáltam pozitív lenni. Tehát tegnap reggel "péntek" elsétáltam a korházba (vártam itt is ott is, mivel nem igazán közölték a menetet, hogy hol is lesz a vizsgálat és a dokit is csak a vizsgálóban láttam meg elõször).
Behívtak az öltözõbe: vetkõzés, nyilatkozat... vonulás! A vizsgáló tele fiatal doktoranduszokkal, ott álltak a sarokban :) , de gondoltam emiatt már csak nem fordulok vissza.  Asztalra föl! ÉS OLDALFEKVÉS! ez új volt, megörültem neki egy kicsit (nem tudom miért)ja és bátor voltam, mármint nem emlékszem hogy görcsöltem volna. A nõvér próbálja beadni a bódítót, kérdezem tõle mi ez a cucc. Felsorolja a  a hatóanyag-keveréket... erre én uhh akkor ezt érzem, zsibbadok! Azt mondja csukjam be a szemem és pihenjek..... úgy is volt!
Most itt írva ezeket a mondatokat is próbálok visszaemlékezni, de nem megy. Csak annyi van meg, hogy szóltak ébresztõ kész vagy, mehetsz öltözni... én meg felpattantam és megindultam mint víziló a mocsárnak. Persze a második lépésnél már elkélt a segítség és csak a nagy nevetésre emlékszem megy hogy mondják nagyon ügyes voltam... felöltöztem(hogy hogy azt nem tudom :) ) és kimentem. Még beszéltem az orvossal, de teljes az idõzavar. Nem tudom hol mennyi idõt töltöttem, de nagyon jól éreztem magam! Annyit tudok hogy kellemetlen volt a vizsgálat, de mivel nem emlékszem rá így nem fáj! Teljes KO és szerintem ez így jó!
Ha legközelebb is mennem kell akkor is ilyen "cuccot" kérek ... teljesen feldobta a napomat és ez szerintem nagyon ritka, hogy az ember colonoscopia után azt mondja "jól" érzem magam, vidám magyok. És még hányinger sem volt csak kb. 1,5 órás csuklás, de az sem zavart igazán. Akkor úgy éreztem tudatomnál vagyok minden pillanatban (a jelenben), de ha már elmúlt a cselekmény nem bírtam felidézni...

Összegezve szerény véleményem alapján, ha a tükrözés lehet ilyen is akkor nem értem miért a szenvedés esélyét is csak kockáztatni. Igazából azon gondolkodtam elõtte, hogy nem kérek bódítást. Mivel az elõzetes tapasztalatok azt sugallták, hogy nem éri meg és inkább szenvedek a fájdalomtól, minthogy megint olyan borzalmas narkózison  essek át. Persze amint bekerültem egy pillanatig se volt idõm a helyzetemet latolgatni és minden ment mint az óramû....
Eme nap után már nincs bennem félelem a vizsgálatot illetõen, de az elõkészítésre kitalálhatnának valamilyen másik alternatívát. (miért a gyomromat mossam, ha béltükrözésem lesz :))

Remélem nem untattam senkit ezzel a kicsit hosszúra sikerült mondókával... Igazából nem is terveztem ilyesmit csak pár mondat szerettem volna írni.  Úgy éreztem, hogy ezt ki kell adnom magamból. Ezelõtt senkivel nem beszéltem a családom pár tagját leszámítva errõl a problémámról, de a soraitokat olvasva valami megnyílt bennem és úgy érzem nincs mit szégyellni.

Jó hétvégét!
Soledad

Nincs jelen

 

#24 2010-10-23 09:41

Breki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Szerintem teljesen mindegy,hogy próbálsz rákészülni,ugysem fog mûködni.Az ember tudja,hogy nem vidámparkba megy,és ha akarja ha nem,hiába küzd ellene,a para-félelem ugyis benne lesz,ergo kizárt hogy el tudj lazúlni,legalábbis az emberek nagy %-a tuti nem.Nem csak a fájdalom miatt "szedálnak"mint tudjuk általában az orvosokat nem nagyon érdekli fáj-e amit csinál,hanem hogy lazultak legyenek a belek,a végbél,stb.Tisztelet a kivételnek akit érdekel a betege,és h ne legyen fájdalma.

Nincs jelen

 

#25 2010-10-23 09:43

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Julius: 2500 IBD-s beteg egy kicsit kevésnek tartom, tegyünk hozzá még néhány embert, úgy 350.370ezerig, ebbõl naponta (!!!) tükröznek 15 embert, számlojuk ki,hogy az mennyi is valójában. Hozzáteszem még , hogy ha kéri a beteg kutya kötelesek altatni, tök mindegy , hogy nagyvárosi vagy kistérségi a kórház! Aki meg szereti az anált és bevállalja altatás nélkül, annak hajrá! Én utoljára 2 napig regenerálódtam, mire összeszedtem magam és rohadtul fájt altatás után is, nem hogy altatás nélkül! Tény, hogy a belekben nincsenek idegek, de a környezõ térségre kisugároz a fájdalom és akkor nem is beszéltünk a szükületrõl..Azon áthaladni altatás nélkül emberkinzás!

Nincs jelen

 

#26 2010-10-23 20:54

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Azt nem értem, hogy minek az ilyen izé dumák, hogy aki szereti az anált...., mire jók? Azon kívül, hogy "szereti az anált+, lehet egy sor más indok is arra, hogy nem kér valaki bódítást a vizsgálathoz (és ebbõl nem a "kafa gyerek vagyok" a legfontosabb).
Talán lehetne egy kicsit nyitottabb is a társaság, szerintem senki nem írt arról, hogy most akkor mindenkinek így vagy úgy kell a tükrözést végigcsinálnia, szerintem tök más a téma, de lehet, hogy csak én értettem félre és itt most rá akarnak kényszeríteni az emberekre egy ilyen típusú, bódítás mentes vizsgálatot ;)
Az elsõ élményem horror volt, annak ellenére, hogy két gyermeket szültem (más meg más típusú dolgokon ment keresztül, tehát nem hasonlítgatásként írom ezt). És szülésnél igenis tudtam hasznosan alkalmazni a kismama jógán tanult "fortélyokat", és ha nem kérek bódítást, akkor ezeknél a vizsgálatoknál is "bevetem" és tûrhetõbben megy.
Soledad, köszi a sztorit:).

Szerkesztette: Ede (2010-10-23 20:55)

Nincs jelen

 

#27 2010-10-24 13:48

monka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Ede, de valljuk be, a szülés egy természetes folyamat. Ha a baba a szülõcstornába szépen benne van és jó a légzés, meg minden, akkor teljesen természetes módon meg fog születni. A colonoscopiát azért nem nevezném annak. Nekem egyszer volt, amikor már nagyon rossz állapotban voltam, és végre már egy megfelelõ orvoshoz kerültem, akivel szerdán találkoztam elõször és már pénteken meg is csinálta. Õ azt mondta, hogy nekem bódítás nélkül nem tudta volta megcsinálni, mert annyira végkony vagyok, hogy a kínok kínját éltem volna át. Így meg tök jól el voltam bódulva, néha nyöszörögtem meg nyögtem a férjem szerint, aki kint volt az ajtó elõtt, de én ebbõl semmire nem emlékszem. Úgyhogy én biztos nem vágnék bele bódítás nélkül. Nem beszélve arról, hogy ez is egy technika, amit az orvosnak meg kell tanulni, hogy a lehetõ legkevesetbb levegõ befújásával és a beteg kínzása nélkül mihamarabb el tudjon végezni.

Nincs jelen

 

#28 2010-10-24 21:57

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Monka, drága, igen, a szülés természetes folyamat (írtam volna mást, ami nem erre utalt? nem állt szándékomban). Mivel én azt átéltem és valljuk be, fájt nagyon, és mivel ott, ahová jártam kismama jógára, tanítottak erre technikákat, vettem a bátorságot és valamennyire párhuzamba állítottam a tágyalt téma alapját szolgáló vizsgálattal. Én a bódítás nélküli vizsgálatok során alkalmazom a tanultakat és segít. Ennyit szerettem volna jelezni. Mivel nem volt vesekövem (hála Istennek), meg még egy csomó minden más, nagy fájással járó tapasztalásom (megint csak hála Istennek), ezért említettem meg ezt.
Mondjuk számomra az is biztos, hogy nekem éppen mindig az a fájás a legerõsebb, és az a rossz élmény rossz, amit éppen átélek, hiába is akarnék emlékezni másra, nem számít.

Nincs jelen

 

#29 2010-10-25 00:29

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves betegtársak!
Köszönöm a hozzászólásokat, és úgy gondolom, hogy mindegyik tanulságos valamilyen szempontból. Elnézést kérek, hogy  most nem térek ki minden részletre és csak összefoglalást próbálok nyújtani.
Az, hogy most nem értünk mindenben egyet, természetes dolog. Azonban a legfontosabb dologban azt hiszem, egyet kell értenünk, az pedig az, hogy a téma nem lefutott, és azt hiszem egy darabig nem is fog kifulladni. Aki nem ért egyet vele, az is kíváncsi rá… 
Picit gondolkozzunk el a következõn: miért tart öt éve a Tükrözés altatásban topic? (ma 1205 írást és 85661 olvasást regisztrált)… Talán azért, mert minden rendben van, és az ujjongó betegek nem gyõznek hálálkodni?
Vagy volt, van elegendõ szedálási lehetõség?
Vagy minden helyen feltétel nélkül mindenkit szedáltak is?
Vagy egyáltalán mindenki szedálható?
Vagy eredményes volt minden szedálás az orvos szempontjából?
Vagy mindenkinek jól érzést adott minden szedálás?
Vagy biztos, hogy a legközelebbi szedálásotok  még megnyugtatóbb lesz?
A választ tudjuk, ismerjük és bizonytalanok vagyunk a jövõt illetõen. Én ezt vettem ki az egész topic végigolvasása után és ezért bátorkodtam elindítani nem az ellentopicot, hanem egy kiegészítõt, egy új szemléletet, egy reményteljesebb megoldás irányában. Egyesek röhejnek tartják,  mások a bölcsek kövének felmutatását akarják, megint mások a kijáratot szexológus szemmel nézik, de nem az én feladatom ezen vélemények minõsítése… Én azt fogadom el, ha eretneknek tartotok, mert más tanokat hirdetek, amelyek mérnöki szemléletembõl fakadnak…
A pszihotróp anyagok alkalmazása az orvoslásban mindig is problémás volt, itt is az, egy jobb híján alkalmazott módszer. Lehetünk elégedetlenek az orvosokkal, sokan nem értik, miért nem lehet mindenesetben agybutítással elintézni a dolgokat, pedig kutyakötelességük,  de azt be kell látnunk, hogy azt nem lehet csinálni pl. még Amerikában sem, hogy mindenkit kábítással tükrözzenek. A propofol a legkorszerûbb hatóanyag ebben a témában, de törvényesen ott sem lehet aneszteziológus nélkül alkalmazni, viszont objektíve ez nagy plusz költséget jelent. Nem akarom a kábítást most tovább taglalni, de még biztosan sokszor visszatérünk még rá… Gondolkozzunk reálisan: pl. a Telki kórház százezres nagyságrendû díjszabása…
Másik dolog, amelyben mi biztosan egyetértünk, hogy ez a világ legrosszabb beavatkozása kategóriájába esik, mivel szégyellõsek vagyunk, márcsak ezért is izgulunk, de ez még hagyján, a nagyobb baj, hogy iszonyatosan tud fájni. Nos ahhoz, hogy a fájdalommal valamit tudjunk kezdeni, meg kell ismernünk a fájdalom természetét. Én is ezt tettem. Lehet, hogy még számtalanszor átírom majd, ha tovább tudok haladni a megfigyelésben az egyre rövidülõ hátralevõ életemben. Lehet, hogy mások folytatják, és az én feladatom csupán ennek az elõkészítése. Most itt tartunk...
Mindenkinek jó pihenést kívánok
Julius

Nincs jelen

 

#30 2010-10-25 00:38

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

„5. Kolonoszkópia specifikus fájdalmak
Az eltelt idõszakban tulajdonképpen a elsõsorban a kolonoszkópia-specifikus fájdalmakat kutattuk. Az orvosoknak ezekrõl a specifikus fájdalmakról jóformán fogalmuk és személyes tapasztalatuk sincsen, mert szedálás nélkül maguknak aligha csináltatják… és így el vannak felejtve.
Amikor elõször az orvosoknak említettem, nem is értették, hogy hogy nem keletkezik fájdalom, hiszen az õ elképzelésük szerint a szedálásnál is fájdalom keletkezik, csak a beteg nem emlékezik rá agyilag. Mondom, ha nem vágjuk el az ujjunkat, nem fáj az ujjunk…
Azt hiszem nem mondok újat, de mégis halkan mondom el, hogy a belekben, itt: vastagbélben nincsenek fájdalomérzékelõ receptorok, a hõhatást sem érzékeljük. A nyálkahártyák lehetnek gyulladásban a nyelõcsõben a gyomorban a belekben, de ez nem kifejezett éles fájdalom, hanem dagadó, szorongató érzés. Most hogy miért fáj jobban mégis a gyulladásos béltükrözés, arra késõbb fogok válaszolni.


A fájdalom minimalizálás, illetve elkerülés bizonyításához szükségessé vált a kolonoszkópia fájdalmakról eddig kialakult képet tovább bõvíteni, finomítani, árnyalni.

Az emberi fájdalom egy rendkívül összetett dolog, tucatnyi objektív és szubjektív alapvetõ tényezõtõl függ, amelyek közül számunkra itt most a legfontosabbak a kiváltó ok, a keletkezett fájdalom érzet jellege, intenzitása, megjelenésének helye, ideje, lefolyásának idõtartama.

A vastagbél nem tartalmaz fájdalom receptorokat, azonban a bélszakaszokat rögzítõ hashártya fodrok (ang.: mesentery) igen. Ha összevetjük a vastagbéltükrözést a gyomortükrözéssel, akkor elõször nem is érthetõ, hogy miért fáj az elsõ, és miért nem a második? Ugyanaz a mûszer, ugyanaz a levegõfújás és az eredmény mégis ég és föld! Ugyanakkor a fájdalmatlan gyomortükrözés sugalmazza, hogy valamilyen megoldással a béltükrözésnek is kell, legyen fájdalmatlan módja, amely, ha ritkán is, de elõ is fordul. A kettõ közötti különbség részletesebb vizsgálatot igényel.

A fájdalom kiváltó ok egyike a vizsgáló mûszer mozgásából fakad, a másik a vastagbélbe befújt levegõ tágító hatása. A két ok egymástól függetlenül könnyen vizsgálható, így új megállapításaink e függetlenség jegyében keletkeztek.

Az okokon belül meghatároztuk és részleteztük a kolonoszkópia specifikus fájdalom típusokat (ezeket érezheti a beteg szedálás nélkül, persze nem feltétlenül mindet) az alábbiak szerint:

5.1.    A kolonoszkóp bevezetésekor a záró gyûrû aranyeres helyein enyhe fájdalomérzet keletkezhet, amely hamarosan minimalizálódik. Csekély mértékben a beavatkozás után is megmaradhat. Tolerálható.

5.2.    A kolonoszkóp bélfallal való érintkezésbõl, súrlódásból csekély tompa fájdalomérzet keletkezik, amely a befelé való mozgás fázisaiban erõsödhet, mivel ekkor egyre nagyobb súrlódási erõ fékezi az elõrehaladást, a hátrafelé menetben pedig megtartva az elért intenzitást. A fájdalom intenzitás nagysága a mûszervezetés kíméletességétõl függ. Olyan eset is elõfordulhat, hogy az erõs fékezõhatás következtében a kolonoszkóp csõteste hurokszerûen kezd kitüremkedni a szigma, illetve a transversum táján és ez a bél rövid idejû fájdalmas feszítését okozhatja. Ezt a kitüremkedést az asszisztens a hasfal lenyomásával igyekszik ellensúlyozni. A súrlódás következtében kialakuló fájdalom a beavatkozás után is észlelhetõ rövidebb-hosszabb ideig gyengülõ mértékben (ugyanúgy, mint ahogy a gyomortükrözésnél  is jelentkezik súrlódásból eredõ enyhe fájdalom. Úgy is mondhatnánk, hogy egy „feldúltsági” állapotot érez a beteg a hasában. Tolerálható.

5.3.     A kolonoszkópnak a bélkanyarulatok szûk helyein való áthatolása során csekély, tompa fájdalomérzet keletkezhet a felvezetés stádiumában. Ide sorolhatók a bélfalnak a mûszerfej által való akaratlan böködése is. Ezek a fájdalomérzetek néhány másodpercig mûködnek, majd megszûnnek. Könnyen tolerálhatók.

5.4.    A kolonoszkóp felvezetésekor a kanyargós bélszakaszok kiegyenesítése a beleket rögzítõ hashártya fájdalmas húzódását okozhatja, amely éles, tûszúrásszerû fájdalomban nyilvánulhat meg. Ez a hatás a keletkezés után a belek kiegyenesítése folytán csökken. A mûszer hátrahúzásakor ez a fájdalom mérséklõdik, megszûnik. Tolerálható fájdalom.

5.5.    A levegõ befújás hatására felmerülhet éles fájdalom, amely rövidesen megszûnik. Ez a nem tartós éles fájdalom a bélredõk gyûrõdése mentén a húzódó bélfodrokon alakul ki, amely a légnyomás hatására kisimul. Tolerálható.

5.6.    A légbefújás hatására a belek általános feszülése enyhe, tompa fájdalomérzetet vált ki az egész vastagbél területén, az egész felfújás idõszaka alatt. Ennek egyik megnyilvánulása lehet a végbélnél keletkezõ feszülés székelési inger jellemzõvel, amely a levegõ egy részének kibocsátásával enyhül. Ennek nagyságát módosíthatják a gyulladásos bélbetegségbõl keletkezõ erõsebb bélfeszülési fájdalmak is. Tolerálhatók.

5.7.    A levegõ befújás miatt tartósan fennálló éles fájdalomérzet, görcsök keletkezésével, azok szétterjedésével, a hasfal felkeményedésével (erõs zsigeri fájdalom). Gyakran a beavatkozás után is megmarad, és csillapodás csak a levegõ kisebb adagokban való eltávozása révén jelentkezik. Ez a legkritikusabb fájdalomérzet, amely legkevésbé tolerálható. Ezt igyekszünk mindenesetben elkerülni.

A légbefújás hatásait az alábbiakban tovább részletezzük, hogy magyarázatot adhassunk a fájdalom minimalizálására. Mi történik a felfújt vastagbéllel?

Ha gondolatban kiemeljük a helyérõl a szabadba, akkor az alábbiak történnek: A befújt levegõ hatására a vastagbél egész hosszon fokozatosan megtelik, az átmérõje lassanként eléri a maximumot. A kanyarulatokban lévõ ívek görbülete egyre kisebb lesz, közelít az egyeneshez. A légnyomás hatására a bél teljes hossza is megnövekszik. Ez az állapot közelít ahhoz, amikor a felfújás nem fáj, csak enyhe feszítõ érzés jelentkezik.

Ha a belet gondolatban az eredeti helyén fújjuk fel, feltételezve, hogy a beteg Sims pozícióban van, akkor a helyzet a fájdalomérzet szempontjából sokkal rosszabb. A hasüregben a hely korlátozott. A felfújás hatására beindul a béltágulás, az elsõ pillanatokban még nincsen semmi gond. Azonban a befújt levegõ növekedésével a bél részek, bélszakaszok mozgásba kezdenek: növekednek átmérõben, hosszirányban, ívhosszban, esetleg elfordulnak a bél-tengely mentén. Ezt a mozgást a bél külsõ felületén tapadó bélfodrok húzódása fékezi, ami fájdalommal jár, ez a légnyomás növekedéssel tovább élesedik. A bélhajlatokban még rosszabb a helyzet, mivel az ívek belsõ oldalán lévõ bélredõk és a rajtuk lévõ bélfodrok egymásra nyomódnak, gyûrõdnek, csípõdnek, ami éles fájdalomban nyilvánul meg.

Mint ismeretes, erõs hasi fájdalmak kialakulásánál – menstruálás, vakbélgyulladás, hasi szelek – rövidesen hasgörcs is kialakulhat igen éles tartós fájdalomtól, amely a hasfal felkeményedésével jár együtt. Ez az, ami bekövetkezik kolonoszkópiánál is, és ilyenkor a szedált betegek nem véletlenül jajgatnak, kiabálnak, tesznek akaratlanul védekezõ mozdulatokat.
Összefoglalva:
A legfontosabb az egészben, hogy a legerõsebb  fájdalom mindenképpen a légbefújástól keletkezik. Kis túlnyomás is  pneumatikus elmozdulást kiváltó nagy erõket tud produkálni. A vastagbél izomzatában nincsenek fájdalom receptorok, valójában nem is ez fáj, hanem a beleket övezõ, összekötõ hashártyák vagy bélfodrok, amelyek a kanyargós bél elmozdulása következtében, különösen a sarkos hajlatokban húzódnak, nyíródnak, csavarodnak, gyûrõdnek, és ez pokoli élesen tud fájni és egy rövid idõ után görcsös szétterjedõ fájdalommá alakul.
A szkóp bevezetése is okoz apró fájdalmakat, de ez önmagában csak apró piszkálgatás érzést jelent. Ellenben ha a már kialakult görcsösen fájdalmas helyeket piszkálgatjuk, akkor úgy tûnhet, hogy a piszkálgatás nagyon fájdalmas. Ebbõl adódhatnak a tévhitek, hogy a szkóp mozgatása okozza a fájdalom nagyobb részét. Valójában egy ujjnyi vastagságú szkóp egy csukló vastagságú bélben aligha szorul, még akkor sem, ha bélszûkület is elõfordul. Minderre úgy jöttünk rá. hogy külön-külön vizsgáltuk a légbefújás és mûszer mozgatás hatásait. De a fájdalmak összegzõdésérõl külön szólunk.
Megkülönböztettünk egymástól 7 kolonoszkópia-specifikus fájdalmat, azok intenzitását és idõtartamát, a betegek körében való gyakorisági elõfordulását, ebbõl kiszámítható a várható fájdalom mennyiség valószínûsége.  Azt találtuk, hogy ha a befújt levegõ fájdalomkeltõ hatását elllensúlyozni tudjuk, akkor az összes fájdalom kb.60-70 %-a elkerülhetõ… Kezdetnek ez nem rossz pozíció…”

Nincs jelen

 

#31 2010-10-25 17:49

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Halika!

Ha valakinek megvan a lényeg lécci jelezze már.
Köcce!

Nincs jelen

 

#32 2010-10-25 17:53

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Drága Roor!
Ne légy türelmetlen. Tudod a türelem rózsát terem. (jó tudom neked már bimbódzik! :D:D:D )

Nincs jelen

 

#33 2010-10-25 17:55

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Halika!

Papamaci,de igen türelmetlen vagyok és az is maradok!És punktum!:D
De ezt te pontosan tudod!:D
Egyébként nem türelmetlen,csak a mellékes körítés nekem nem kell (kivéve haminál),a lényeg érdekel!

Nincs jelen

 

#34 2010-10-25 18:26

misi 30
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Nekem ez eléggé kovászos.Ha valaki mosolyogva vagy akár szisszenés nélkül végigcsinál egy teljes vastagbéltükrözést egy átlagos sztk.-s futószalagon bárminemû szedálás nélkül és ezt a saját szememmel látom akkor elhiszem.Azt viszont nem tudom elhinni hogy csak saját felkészüléssel ez megoldható lenne, márpedig csak így van értelme és haszna mindenki számára.

Nincs jelen

 

#35 2010-10-25 18:34

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

roor írta:

Halika!

Papamaci,de igen türelmetlen vagyok és az is maradok!És punktum!:D
De ezt te pontosan tudod!:D
Egyébként nem türelmetlen,csak a mellékes körítés nekem nem kell (kivéve haminál),a lényeg érdekel!

Édesem, a mellékes körítés azért néha nem árt, sõt...minél hosszabb az elõjáték, annál élvezetesebb a végjáték :D
valahol ezt olvastam, vagy hallottam, de már nem tudom hogy hol...
Persze azért arra vigyázni kell, hogy nehogy elalvásig tartson az elõjáték :D
Ja..off

Nincs jelen

 

#36 2010-10-25 18:49

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Halika!

Uff.
Fõborda mint mindig,most is igazad van!:D
De akkor is aztat mondom,ha valaki kihámozta a lényeget,megvilágosodott,fény gyúlt elméjében....titirititiri....szóval ossza mán meg velem is,de tényleg.:D
Uff

Nincs jelen

 

#37 2010-10-25 20:02

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Roor, drága, hidd el nem vagy egyedül. Én sem értem mit kell ahhoz csinálni, hogy ne fájjon, ami fájdalmas. De tényleg, lehet még ezután jön a praktikus tanács. Én olvasom, próbálom magam rábeszélni, hogy nem fáj, ami fáj, de eddig még nem sikerült, de még bizakodom.
Olvass Te is szorgalmasan, hátha igy ketten rádumálhatjuk magunkat. Puszillak és hiányoltalak a taliról. Csak, hogy tudd.

Nincs jelen

 

#38 2010-10-25 20:13

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Ha már ennyi "off" van!
Csatlakoznénk Gyögyihez, NAGYON, DE NAGYON HIÁNYOZTÁL A TALIRÓL!!!!

Nincs jelen

 

#39 2010-10-25 21:25

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Szia!

Te nem kértél "altatás"-t? Ilyenkor bódító gyógyszert adnak, így kevésbé fáj. Azt hiszem hogy én pl. nem sírtam mikor csinálták. Szóval elegendõ mennyiséget kaptam. Gyomortükrözésnél folyt a könnyem mert annyira rossz volt.

Nincs jelen

 

#40 2010-10-26 22:55

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves további hozzászólók!

Aranyosak vagytok türelmetlenségetekkel!
Én azonban nem igértem künnyû utat... Tehát elõször a munka, azután az élvezet. Ennek szellemében folytatom.
Ha nem csípõdik meg az ujjad, nem fáj az ujjad...
Ne csak olvassunk, gondolkodjunk is közben


„ 6. Mi történik a szedálás nélküli hagyományos beavatkozásnál

A fájdalom elsõ megjelenési helye a szigma, vagy a flexura hepatica környéke, és az éles hajlatok miatti légtorlódás okán következik be. A légnyomás csekély növekedése mellett a fájdalom élessége meredeken emelkedik. Ezek azok a helyek, ahol a bélredõkön lévõ bélfodrok egymásra gyûrõdnek, és a gyûrõdés tartósan megmarad. A légnyomás emelkedése vagy a mûszernek az éles kanyaron való áthaladása nem segít a bélgyûrõdések kisimításában. A bélgyûrõdések bélgörcsöt iniciálnak maguk körül és ezeken a területeken kitapintható a bélszakasz feletti hasfal megkeményedése. A görcsös bél összehúzódhat és akár a mûszer továbbhaladását is meghiúsíthatja. A bélgörcsök a vizsgálat végéig és még ezután is egy ideig fennmaradnak, mert a begörcsölt bélbõl a levegõ gyors visszaáramlása akadályoztatva van.


7. Mi történik a szedálással végzett hagyományos beavatkozásnál

Pusztán a fájdalomérzet tompítása, tolerálhatósága következik be, a bélredõk gyûrõdése és a bélgörcsök megjelenése és lefolyása teljesen azonos a premedikáció nélküli beavatkozásoknál leírtakkal. Ha szedálási hatás még nem jelent meg a beavatkozás megindításával, az éles fájdalom megjelenik és nem is múlik el, ha a beavatkozás hosszúra nyúlik, a szedálási hatás elmúltával a fájdalom felélesedik. A simaizom görcsoldók hatása az irodalom szerint ellentmondásos, a bélredõk gyûrõdését, mint iniciáló hatást nem szûntetik meg, esetleg gyorsabb lefolyású lehet a beavatkozás után levegõ eltávozás.


8. Miért ellentmondásosak az eddigi fájdalomcsökkentést célzó kísérletek

Az irodalomban találkozunk szedálás nélküli fájdalomcsökkentést szolgáló kísérletekkel, azonban ezek eredménye ellentmondásos.
Ennek valószínûleg az a fõ oka, hogy a beteg nem tudja szétválasztani a különbözõ okokból keletkezõ egyidejû fájdalmakat. Jó példa erre az a beteg, aki azt sérelmezte, hogy még forognia is kellett egyik oldalról a másikra nagy fájdalmai mellett, ami nyilván felerõsítette fájdalmát, hiszen hasfala görcsben volt és tovább kellett feszítenie… Másik beteg a szûk kanyarulatokban való mûszer áthatolást, vagy bélszakasz kiegyenesítését érezhette intenzív fájdalomnak. Mindez azért lehetséges, mert a fájdalmak szuperponálódhatnak egymásra, és a mozgásokból eredõ hatások tûnhetnek fõ fájdalom okoknak.
A mi kísérleteinkben az az újszerû, hogy a két fõ tényezõt, a mûszer mozgását, illetve a levegõ befújást egymástól függetlenül vizsgáltuk, és ebben az esetben egyértelmûen bizonyítható, hogy a fájdalom fõ okozója nem a mûszer mozgása, hanem a levegõ egyenetlen, kritikus nyomása. Ha nincs fájdalomgörcs, akkor a mûszer mozgása belülrõl történõ idõben és helyében változó piszkálgatás érzését váltja ki, nem többet, hiszen ott nincsenek fájdalom receptorok. Ellenben ha egy már fájó pontot begörcsölt helyet piszkálgatunk, akkor ott fájdalomcsúcs jelenik meg.

Az igazi éles fájdalmat a légnyomás növekedése váltja ki, mivel ez készteti a vastagbelet jelentõs elmozdulásokra, ezáltal a kapcsolódó hashártyát, bélfodrokat nyíró, csavaró, gyûrõ jelegû feszültségekre. Egy nagyon fontos dologra szeretnénk rávilágítani kísérleteink alapján; csekély légnyomás változás meredeken növekvõ fájdalomintenzitást válthat ki, amely görcsökbe torkollik. Ezzel arra szeretnénk utalni, hogy a beavatkozásnál alkalmazott légbefújás minõsége és mennyisége szignifikánsan eltérõ fájdalom intenzitást eredményezhet. Ezért el kell kerülni a túlfújást, mert az nem szolgálja az éles kanyarok kiegyenesítését, ellenkezõleg, azok sarkosítását és a fájdalom élesedését. A sarkos bélszakaszok kiegyenesítésénél hatásos a dekompresszió. Ilyen alapon törekedni kell az optimális szükséges, de elégséges légfeltöltés gyakorlatára.
Egyébként a légbefújással kiváltott éles tartós fájdalomgörcs idõben nem egyenletes, hanem hullámzó intenzitású, ami tovább nehezíti a páciens fájdalom intenzitás érzetének megítélését.

9. Mi történik a fájdalom minimalizálással végzett beavatkozásnál

Erõsen felemelt diafragma mellett a befújt levegõ légtorlódások nélkül szabadon áramlik végig az egész bélcsatornán és fokozatosan nõ meg benne a nyomás, és ha van lehetõsége szabadon elmozdulni, akkor nem keletkeznek  a beavatkozás során a bélfodrokon különbözõ feszültségek és bélgörcsök. Ha felfújás alatt rövid múló fájdalom keletkezett, az azt jelenti, hogy a bélfodrok átmenetileg gyûrõdtek, nyomásemelkedésre azonban nem élesedõ fájdalom keletkezett, hanem a gyûrõdések kisimulása következett be. Ha a felfújás elérte szükséges mértéket, és addig gyûrõdések nem keletkeztek, akkor a diafragma leeresztésével sem keletkeznek újabb gyûrõdések, ezt éppen légnyomás nem engedi meg. Ekkor a belek új helyzetbe ágyazódtak, ahol a feszülés minimális, és ezt a helyzetüket relaxálás mellet meg is tartják a beavatkozás végéig, jöhet további fújás, vagy visszaszívás.

Az erõsen felemelt diafragmának egy másik elõnye is van, az, hogy ebben a helyzetben a beteg nem képes akarva, vagy akaratlanul a mûszer felvezetésével ellentétes irányban hasprést alkalmazni, jobban relaxál, amelynek a felvezetés elsõ perceiben van leginkább jelentõsége.

A légtorlódások elkerülésének a felemelt diafragmán kívül van egy másik oldala is: az orvosi ráhatás. Nyilvánvaló, hogy a túl gyors légbefújás jobban segíti a légtorlódások kialakulását, és fordítva, a levegõ kezdeti óvatos bevezetése segít a légtorlódások elkerülésében
Összefoglalva: a légbefújásban az elsõ percek kritikusak, amelyek meghatározzák az egész folyamat fájdalomelkerülését.


10. Lehetõségek a fájdalom minimalizálásra

Az alábbi tényezõk szinergikus kapcsolatban állnak egymással, amely által a bélfeszültségek és fájdalomgörcsök elkerülhetõk:
- A hasüregben a diafragma tudatosan erõs felemelésével jelentõs hely szabadítható fel a vastagbél egyenletes felfújásának és elmozdulásainak biztosítására,
- A diafragma felemelését anatómiailag segíti a vállak magasra emelése, ez a jelenlegi alkalmazott testhelyzet megváltoztatásával elérhetõ,
- Az egyenletes mély lélegzés az egész hasüreg relaxálásához vezet,
- Az orvos által bevezetett kezdeti  óvatos levegõ impulzusok segítenek feloldani a bélhajlatokban esetlegesen kialakulóban lévõ légtorlódásokat, illetve segítik a vastagbél egyenletes, helyi feszülésektõl és gyûrõdésektõl mentes légfeltöltését…”

Szerkesztette: Julius (2010-10-31 21:26)

Nincs jelen

 

#41 2010-10-28 23:04

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Sziasztok!

Érzem a feszült figyelmeteket, és megértõ hallgatásotokat. Ennek szellemében folytatom, még van néhány témapont a tézisekbõl, azt még leírom, és azután eljutunk a megérdemelt végkifejlethez.
Millió rózsaszálat teremt türelmetek.
Addig is.... Julius

Nincs jelen

 

#42 2010-10-28 23:13

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

"11. Fájdalom intenzitás

A fájdalom intenzitást az orvosi irodalomban jól ismert vizuális analóg skála (VAS) segítségével írtuk le az alábbiak szerint:

Sajnos a skákla itt nem jelenik meg, így szavakkal írom le:

A lineáris skála két végpontja
0 - Nincs szorongás
10 - Elviselhetetlen szorongás

A fájdalomskála fõ fokozatai
0 - Nincs fájdalom
2 - Bosszantó
4 - Kényelmetlen
6 - Félelmetes
8 - Rettenetes
10 - Kínzó, gyötrelmes

A grafikonokat sem tudom itt megjeleníteni, amelyeken a kolonoszkópia-specifikus fájdalmak idõbeli intenzitását ábrázoljuk. Most még itt elégedjünk meg azzal, hogy a szkóp mozgását kifejezõ 6 fájdalomtípus intenzitása a 0 - 4 közötti, a légbefújásból eredõ fájdalom ezen a skálán 9 - 10 közötti értéken van.
Meg kell jegyeznünk, hogy ez a skála messze nem tökéletes, mert a legkisebb és legnagyobb fájdalom közötti különbség 10-nél sokkal nagyobb. Az egyéb fiziológiai folyamatoknál, mint hallás (zaj intenzitás) látás (fényerõsség) logaritmus skálákkal operál a mûszaki világ. Sajnos a medicinában még nem jutottak el idáig…


12. Fájdalom összeadódás

Fontos, hogy a különbözõ típusú fájdalmak egymás mellett, vagy egymástól távolabbi helyen hogyan érzékelhetõk.
Egymás melletti fájdalmak esetén a fájdalmak összeadódnak, vagy az erõsebb fájdalom lefedi a gyengébbet. Amikor lágyéksérv mûtétem után közvetlenül nyugodtan feküdtem a 10 centis sebemmel, mindössze enyhe fájdalmat éreztem. Azonban ha megmozdultam, vagy fel akartam ülni, éles égetõ fájdalom hasított belém. A hasizom mozgatás önmagában nem fáj, azonban az érzékeny seb tájékon mozgatott izom kegyetlenül fáj. Ehhez hasonló a helyzet, amikor a gyulladásos bél begörcsöl, ráadásul ott a nem gyulladásos görcsölés is erõsen fáj. Ehhez jön még a szkóp hatás is, így a 10 fokozatú fájdalom megjelenése jogos lehet.

Egymástól távol esõ helyeken megjelenõ fájdalmak egymástól függetlenül jelennek meg, összeadódás nem tapasztalható.

A vastagbél körül keletkezõ fájdalom, un. zsigeri fájdalom, amely a beleken kívül magába zárhatja a hólyagot is, hölgyek esetén a petefészket is.

Érdekes tapasztalat, hogy a vékonybelek felfújása nem vezet görcsöléshez, valószínûleg itt a pneumatikus hatás az átmérõk kisebbsége folytán nem okoz megtöréseket és éles gyûrõdéseket. Ha a vastagbél nem görcsöl be, akkor a vékonybél sem.

Ugyancsak nem vezet görcsöléshez a gyomortükrözéskor a légbefújás, hiszen itt végképpen nem elképzelhetõ a sarkos megtörés, ellenkezõleg, az esetleges gyûrõdések kisimulnak.


13. Fájdalom mennyiség

Ha a fájdalom intenzitást összeszorozzuk a fájdalom idõtartamával, akkor kapjuk meg a fájdalom mennyiségét. Nyilvánvaló, hogy tolerálható a fájdalom, ha ugyan intenzív, de rövid idejû, vagy hosszú idejû, de alacsony intenzitású. Nehezen tolerálható a fájdalom, ha igen intenzív és hosszú idejû.
A mi esetünkben amennyiben beáll a fájdalomgörcs, akkor az hosszú idejû lesz, mert nagyon ritka az olyan eset, amikor légnyomás emelkedése hatására a hajlatokban a belek nem megtörnek, hanem kisimulnak. Ezért a fájdalom mennyiség is nagy lesz. Fokozza a mennyiségi megítélést az a tény, ha a görcsölés nagyobb területre terjed ki.


14. Kanyargós belek

Kanyargós belek esetén nagyobb lesz a fájdalom mennyiség várható értéke, mert az éles kanyarok felfújással törések nagyobb számához, nagyobb számú légtorlódáshoz, ergo nagyobb mértékû , vagy nagyobb területû görcsöléshez vezethetnek. Kanyargós bél egyébként a szigma szerkezetén figyelhetõ meg. Akinél rövid szigmája van (a végbele szinte egyenesen összevan kötve a descendens-sel), az a legszerencsésebb a fájdalomelkerülés szempontjából. Ezeknél szinte 100 %-os lehet a siker.
A hosszú szigmájú egyének („n”, „alfa”, „inverz alfa”) bizonyos hátrányban vannak, nekik erõsebben kell koncentrálniuk, különösen a felfújás legkezdeti szakaszán kell erõsen tágítani. (Jómagam is a hosszú szigmájúak közé tartozom…)
Mivel elõször senki sem tudja, hogy szigmája rövid-e, vagy hosszú, nyilvánvalóan a helyes feltételezés, hogy hosszú szigmánk van.
Az, hogy a soványság növeli-e a fájdalom mennyiséget, normál „görcstechnológia” esetében lehetséges, azonban a fájdalomelkerülés szempontjából inkább elõny, mint hátrány…"

Szerkesztette: Julius (2010-10-31 21:28)

Nincs jelen

 

#43 2010-10-29 17:04

Cuncika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Betegtársaim

A segitségeteket kérem. Sajnos tavaly decemberben mütöttek végbélrákkal, sztómás lettem. Azóta az eredményeim jók, de a sztómát és a zsákokat elég nehezen viselem. van amibe nem megy le a termék, van ami viszonylag jó. Ami a kérdésem. Az onkológusom -akihez 3 havonként járnom kell ellenõrzésre -a sztómát tükrözni akarja, de el sem tudom képzelni, hogy lehet ezt a kis pici valamit tükrözni. Gondolom fájdalmas lehet. Akinek ezt már csinálták, kérem irjon.

Üdvözlettel Cuncika

Nincs jelen

 

#44 2010-10-31 22:15

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Cuncika!

Ez a fórum az IBD-s betegek fóruma. Így sajnos nincs lehetõség konkrét személyes tapasztalat átadásra arról, hogy mennyire fájdalmas a sztóma tükrözés. 

Néhány dolgot azért hadd tegyek hozzá:
1. A sztóma tükrözés lehetséges, hiszen vannak kisgyermek tükrözéshez is alkalmazott vékony endoszkópok. Az ezekkel való mûvelet kevesebb diszkomfortot okoz, mert hajlékonyabbak.
2. Azonfelül várhatóan kevesebb lesz a fájdalma, mert rövidebb bélszakaszt vizsgálnak, ami rövidebb idõt vesz igénybe.
3. Mikor lesz a várható tükrözése? ha még van idõ, küldjön egy e-mailt a címemre és hivatkozzon a Cuncika azonosítójára. És én el tudom küldeni csatoltan az egész leírást,  amelybõl megtanulhatja a javasolt fájdalomelkerülést .
4. A leírást jobb, ha kinyomtatja, mivel úgy sokkal kényelmesebb azt böngészni.

Üdvözlettel  Julius   drkvcsgyl@gmail.com

Szerkesztette: Julius (2010-10-31 22:17)

Nincs jelen

 

#45 2010-11-03 17:44

Cuncika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Julius


Köszönöm a válaszát, a tükrözés  a következõ hetek valamelyikén lesz, de  egyenlõre ettõl  nagyon félek.

Az e-mail cimem: antal.judit@tvnetwork.hu


A választ nagyon megköszönöm.

Nincs jelen

 

#46 2010-11-06 00:24

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Judit (Cuncika)

Köszönöm megtisztelõ bizalmát. Mellékelem a "Hogyan csináld" leírást, amely ugyan nem kifejezetten a sztómatükrözésre, hanem általában a kolonoszkópiára való felkészülést taglalja.  Ön az elsõ, akinek ezt elküldtem. Kívánom, hogy sok sikerrel alkalmazza a leírtakat, és ha bármilyen további kérdése van, tegye fel, készséggel válaszolok rá.

Julius

Nincs jelen

 

#47 2010-11-06 00:27

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves olvasók!
Ugye egyetértünk abban, hogy némi félreértések miatt bizonyos dolgok most nem úgy haladnak, mint pl. egy héttel ezelõtt. 
Az emberek egy talán nem nagyobb része olyan gondolkodási szokásokkal rendelkezik, amelyek nem viszik elõre a dolgokat. Az idõsebbeknél a beégett sztereotípiák, megcsontosodott elõítéletek lemerevítik a gondolkodást, és nem engedik õket meglátni azt, ami nem szájbarágott reklám…
Fura helyzet, amikor a dolgok nem egyeznek meg eredeti elképzelésünkkel, és emiatt nem is akarunk engedni a magunkéból, a fõnöknek, mint mindig, igaza van… Errõl az oldalról az éretlenség nem bûn, hanem állapot, ami különösen a fiataloknál könnyen kinõhetõ.
Mindenesetben olyan jelenségekrõl van szó, amelyek nem végzetesek, hanem kijavíthatók tanulással. De a tanulás során legyünk nyitottak: lássuk meg a dolgokat más oldalról is.  Ne azt nézzük, kinek van igaza (mint mindig), hanem hogy mi az igazság.
Hadd említsek egy példát erre a családom történetébõl…  Az én nagyapám kerékgyártó kisiparos volt, s amikor elõször meglátta a kerékpárt, azonnal kijelentette, hogy „…ki a fene látott ilyen kétkerekû masinát, hiszen az eldûl…” A nagyobbik fia így szólt: „…apám, amikor a  szomszédunk szekerének egyik kereke vágtatás közben csapszeg nélkül lejött, az messzire elbitangolt, mire eldõlt, igaz?” és felpattanva  a kétkerekûre elhajtott… De elõtte már megtanult kerékpározni…
Nos, minden olvasónak azt kívánom, hogy nyitottabb szemlélettel nézzen a témában maga elé, ne a kifogásokat keresse, mert azzal nem jut elõrébb.  Elõrébb nem az „off”, meg „Uff” jelszavakkal jut el, hanem kérdéseket tegyen fel, hiszen az ördög a részletekben lakozik…
Nem értjük, hogy miért nem fáj az, ami fájós. Nos, fájós, ha nem másképpen csináljuk, mint eddig.
Olyat nem írtam le, hogy beszéljük erre rá magunkat, hiszen magamat sem tudnám. Ellenben, ha mindjárt az elején nem engedjük meg a fájdalom keletkezését, pusztán fizikailag, akkor sikerült is elkerülnünk. A topic címe is ez, nem pedig a már kialakult fájdalommal való valamilyen hõsies  viaskodás. Ez olyan, mint egy betegség megelõzés: valamilyen módon biztosítjuk azt, hogy ne tudjon kialakulni.
Egyébként vannak már olyan személyek , akinek elküldtem  a teljes megoldást. Akit továbbra is érdekel a Hogyan csináld, avagy fájdalomelkerülés a kolonoszkópiában, az keressen e-mail címemen: drkvcsgyl@gmail.com

Nincs jelen

 

#48 2010-11-06 00:45

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Ede

Régen szerettem volna személyesen néked írni, de sajnos az utóbbi idõben eléggé összeszaladtak  a dolgaim, s nem érkeztem. A hozzászólásaidból arra a következtetésre jutottam te vagy a legnyitottabb a változtatásokra, célorientáltan teszed a dolgaidat, és a legtöbbet te értettél meg gondolataimból. Ennek  megfelelõen biztosan néked sikerül  a legközelebbi tökrözéskor a legszerencsésebb fájdalomelkerülésben részesülnöd. Egyik oldalról van megfelelõ összehasonlítási alapod, másik oldalról a pusztán fizikai hatást szerencsésen ötvözni tudod az autotréninggel. Mindössze arra van szükség, hogy megadd azonosítóidat e-mail címemre: drkvcsgyl@gmail.com

Julius

Nincs jelen

 

#49 2010-11-06 00:56

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Szuszidi, Sibi

Ti mindketten kezdettõl fogva kíváncsiak voltatok az egész históriára. Igaz, hogy némi zavarkeltés, akadályozta a dolgaimat, azonban ennek vége. Küldjétek el e-mail címeteket külön-külön az én címemere: drkvcsgyl@gmai.com és én válaszul elküldöm a végsõ megoldást.

Julius

Nincs jelen

 

#50 2010-11-06 01:16

Julius
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kolonoszkópia fájdalom elkerüléssel

Kedves Soledad

Nagyon tetszett a történeted, mert kiérzõdik belõle a fogékonyságod a dolgok objektivitása iránt. Az is látszik, hogy lehetne még javítani a helyzeten, éppen ezért néked is elküldeném a teljes Hogyan csináld… anyagot, amennyiben elküldöd azonosítóidat címemre:  drkvcsgyl@gmail.com

Azonfelül jeleztél egy problémát az elõkészítést illetõen, hogy a szert nem bírod  meginni hányinger nélkül… Nos ez egy igen komoly téma, amely nem annyiból áll, hogy próbáld ki ezt vagy azt, ennél sokkal több, hónapok óta foglalkozom vele. Errõl is tudnék tapasztalatot átadni, mailen keresztül.

Julius

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB