#1 2011-02-08 21:24

Attkamano
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok !

Ha Aiolosz vezérünk is akarja :-) új topikot nyitok abban a hitben, hogy másokat is érint a szûkület kérdés, gyulladással vagy annélkül. Nekem 2000 óta van meg a Crohnom. Megoperáltak, jobb lett, most úgy tûnik a plasztika ellenére a bélszûkület még van és eddig nem görcsöltem, most úgy tûnik megint elkezdtem a mûtét 2009 ben volt. Az általános állapotom jó a vérképem tökéletes CRP 1 sûlyedés 2 szóval se gyulladásra se egyébre utaló jel nincs, kizárólag a szûkület görcsökkel de azok sem minden nap jelentkeznek. Van amikor igen de adódik , hogy napokig semmi, étkezéstõl gyakorlatilage gyáltalán nem függ semmi. Érthetetlen számomra. Most új étrendre tértem át, paszírozok mindent, állítólag ezzel tehermentesíthetem a beleimet. Két helyen van beszûkülve. Böfögés is szokott lenni. Valakinek valami hasonló...?

Nincs jelen

 

#2 2011-02-08 21:41

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Attkamano írta:

Sziasztok !

Ha Aiolosz vezérünk is akarja :-) új topikot nyitok abban a hitben, hogy másokat is érint a szûkület kérdés, gyulladással vagy annélkül. Nekem 2000 óta van meg a Crohnom. Megoperáltak, jobb lett, most úgy tûnik a plasztika ellenére a bélszûkület még van és eddig nem görcsöltem, most úgy tûnik megint elkezdtem a mûtét 2009 ben volt. Az általános állapotom jó a vérképem tökéletes CRP 1 sûlyedés 2 szóval se gyulladásra se egyébre utaló jel nincs, kizárólag a szûkület görcsökkel de azok sem minden nap jelentkeznek. Van amikor igen de adódik , hogy napokig semmi, étkezéstõl gyakorlatilage gyáltalán nem függ semmi. Érthetetlen számomra. Most új étrendre tértem át, paszírozok mindent, állítólag ezzel tehermentesíthetem a beleimet. Két helyen van beszûkülve. Böfögés is szokott lenni. Valakinek valami hasonló...?

Megnézted, hogy hányszor szerepel a "szûkület" kifejezés a fórumon ? Elárulom...nagyon sokxor...sõt, engem is érintett...anno...
Egy napot adok Neked, hogy mindenki tudja, Neked is olyan problémád van, mind sokunknak....de utána az érdeklõdés függvényében döntök...szívem szerint már most törölném, de nagyon utálom, hogy én vagyok a fõ gonosz ;)

Nincs jelen

 

#3 2011-02-09 06:01

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Itt az Admin!


Nekem tetszik ez a topik. Én is szûkületes típusú vagyok, tehát részrehajlok.

Sajnos két-három év után kiújulhat a szûkület - még a legjobban sikerült bélplasztika után is. Ha nem plasztika, hanem rezekció történik, akkor tovább: akár 6-8-10+ évig is... erre is volt már példa életemben.

Amúgy a Crohn betegségem kb. 8 éve nem aktív: nincs lázam, a vérképem normális, nincs gyulladás. De mégis a már operált részeken történik valami gebasz, ami miatt van ez a két-három évenkénti "kiigazító" mûtét. És az orvosok meg is állapítják akkor, hogy ezt leszámítva nyoma sincs a betegségnek...

Persze olyankor bébipapit kell enni, olyankor hasmenés és hasfájás is van. Most - néhány hónappal a legutóbbi mûtét után - tömöm befelé a kukoricát, káposztát és minden zöldséget, mert most lehet!

Aioloszt ne bántsátok, a Fórumszabályzat az én mûvem ;)

Nincs jelen

 

#4 2011-02-09 06:31

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Robur írta:

"...Aioloszt ne bántsátok, a Fórumszabályzat az én mûvem ;)..."

off
Köszönöm....
on

Ezek szerint van érdeklõdés :)

Nincs jelen

 

#5 2011-02-10 16:49

gitbam
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Üdv,

Mivel én is szûkületes problémával küzdök (bár még csak mûtét elõtt állok), így örülök ennek a topic-nak.
Igaz, hogy jó pár helyen szerepel szétszórva, de itt legalább egy helyen lenne :-)

Nincs jelen

 

#6 2011-02-11 05:38

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Csatlkozom a szûkületesek táborához.Tavaly decemberben volt 3 éve ,hogy operáltak.Robur szerint akkor még 3-4 évem lehet a következõ beavatkozásig.Azóta semmi bajom.Igyekszem megtartani ezt az állapotot.Talán azon kellene filóznunk hogyan tudnánk ezt az idõt minél hosszabbra nyújtani.Diétával ,rendszeres mozgással?

Nincs jelen

 

#7 2011-02-11 17:26

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Én is csatlakozom a szûkûletesek táborába. 2002ben mûtöttek elzáródással (elõtte 2 héttel már nem ment át a tüki :) rajta, most megint ott tartok szeptemberben tükiztek a Humis évfordulón, :) szép heges, de van 3 pont ahol alig ment át a 4. résznél már nem voltam észnél, mert már csak betekinteni lehetett. :) Olvastam itt olyan hogy bélplasztika + rezekció. Nnaa nekem ezek kínaian hangzanak, mi is ez pontosan, hogyan csinálják (és nekem miért is nem volt soha felvetve ez a lehetõség) ????? :)

Influenza és tünetmentes hétvégét mindenkinek! :)

Szerkesztette: pötyi (2011-02-11 17:29)

Nincs jelen

 

#8 2011-02-11 20:11

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Hát, akkor már én is csatlakoznék.Engem jó egy éve szabadítottak meg kettõtõl. Az egyik plasztika volt, a másik rezekció.
Pötyi, a plasztika azt jelenti, átvágják a belet, de egy centit sem vesznek ki belõle, csak máshogy varrják össze ezzel megszüntetve a szûkületet.Tudod, spórolnak a bélésünkkel. A rezekció bélcsonkolással jár, kiveszik a rossz részt.
Azért én szivesen lemondanék az ismétlésrõl.
Legyen szép estétek.

Nincs jelen

 

#9 2011-02-13 21:46

Attkamano
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

van:-) de azért annyiba igazságos voltál, hogy nem kõ szíved döntött:) hanem a ráció

Nincs jelen

 

#10 2011-02-13 21:54

Attkamano
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok !

Örülök, hogy életet leheltetek a topikba, nagyon jó,  magasságosok támogatásáért hála és köszönet. Azért kéne összedugnunk a fejünket, mert azt látom, hogy egy különleges csoprotról van szó. Nem tudom mi segíthet, nekem gyakorlatilag nincs tünetem az idõnként, de nem rendszreresen jelentkezõ görcsökön kívül. Nyugalomban van, de a mélyben zajlik valami. AHogy Zolcsi is írja kéne valami séma amivel kitolhatók a szûkületes periódusok. A gyulladás minden laborjele nélkül is zajlik egy diszkrét gyulladás ezek szerint ami idõrõl idõre ahhoz kevés, hogy eltéréseket okozzon a laborokban más tünettel járjon, ahhoz bõven elég, hogy sebet, majd szûkületet hozzon létre. Nem bírom a Pentasat nem bírom a Salofalkot sem, ezért egyiket sem szedem, immuránt ajánlgatták de annak meg nem látom értelmét. Aki csak szûkületes mint zolcsi mit szed? Diéta? Én egy elég szerény étrendet alakítottam ki magamnak aminek az alapja a rostszegény, zsírszegény, kalóriadús zöldségetket is magában foglalóváltozatos mediterrán jellegû étrend. Úszom hetente 5 kilométert minimum, brngázom és futok is néha. Persze van olyan amikor kicsit megroggyanok akkor nem de általában igen. A görcsök néha jelentkeznek minden elõjel nélkül, rövid idejig és van amikor hónapokig semmi? Ki érti ezt...olyan ez mint egy nagy mackó amelyik téli álmot alszik...de ki tudja mikor ébred fel és mire?

Nincs jelen

 

#11 2011-02-14 08:18

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Üdv! Nekem is volt szûkületem, amit operáltak is meg olyan is amit nem. Most, hogy van-e nem tudom, nagy problémát nem érzek. Volt viszont olyan szûkületem ami elmúlt: vastagbéltükrözés során 1995-ben nem tudtak végigmenni a mûszerrel, viszont egy 2002-es tükrözés során már igen. Ebben az idõközben operációm nem volt, nem diétáztam, sõt dokihoz sem mentem (ami hiba volt). Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a szûkület magától is gyógyulhat, fõleg ha teszünk érte...

Nincs jelen

 

#12 2011-02-14 14:45

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

És szintén zenész...
Nekem is van egy szûkületem ami csak akkor jelentkezik még igazán amikor gyulladt vagyok viszont akkor csúnya görcsöket puklit okoz a hasamon. Én már elneveztem Aliien-nek :)
Jön, aztán meg megy, beígérték ha sokszor jön még mûtét is lehet belõle....
Kerülöm a magokat ha érzem hogy gáz van, de a kukorica ami igazán be tud tenni neki majd elolvasom miket írtok nektek mi a tapasztalótok ez ügyben. Én nem szeretném hogy mûtét legyen ebbõl :/

Nincs jelen

 

#13 2011-02-14 17:27

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

A napokban felkaptam a fejem az CSI Helyszínelõk nézése közben. Boncolás közben megjegyezte a doki, hogy hogy a kukorica anyagösszetétele olyan erõs, még a gyomorsavnak is ellenáll, nem tud lebomlani. Szóval szûkületeseknek tényleg nem való. Õrület, hogy az ember honnan tudja összeszedni az infókat.

Nincs jelen

 

#14 2011-02-14 17:44

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Kedves Frozina,

bizony ez hihetõ: még gimis voltam, amikor egy bögre kukoricát benyomtam ebédre. Aznap semmi nem történt, másnap már olyan rosszul voltam mintha a "nyolcadik utas" készülne kitörni. Harmadnap kihánytam, ami megdöbbentett akkor: hogyan lehetséges, hogy éppen a kukoricát hánytam ki, pedig az eltelt kép napban is eszegettem... rengeteg cellulóz van benne.

Nincs jelen

 

#15 2011-02-14 19:02

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Nekem is van szükületem, kettõrõl tudok konkrétan. A kukorica tényleg egyben jön ki vagy alul vagy felül. Én még azt tapasztaltam, hogy a görögdinnye husát is egyben.
Ottó, mit lehet tenni, hogy elmúljon a szükület? Én még ilyet nem hallottam. De ugye mint tudjuk, ha nem halottam, attól még lehet.
Nita, nem kell azt mindjárt müteni csak nem szabad durva rostokat enni meg vigyázni kell a gyulladásokra. Nekem azt mondta a dokim, hogy ha ezt a kettõ szükületet kivágja, lehet jön másik, ezért amig lehet nem is vágja. Remélem Nektek sem kerül sor erre mostanában.

Nincs jelen

 

#16 2011-02-14 19:14

Attkamano
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Amúgy a szûkületet elvileg a tudomány mai állása szerint, mivel a seb hegesedés hozza létre nem lehet meggyógyítnani..de Ottó mos tmár el kell mondanod:_)

Nincs jelen

 

#17 2011-02-14 19:26

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Így tudom én is. Hajlam kérdése.

"A hegképzõdés során kötõszöveti rostokból álló (pót)szövet keletkezik, amelynek funkciója és külleme nem egyezik meg az eredeti szövetével."

A bélfalon gyulladásos folyamatok zajlanak: fékélyek, apró szövetsérülések keletkeznek, amik az erre hajlamos betegeknél elhegesednek, majd a hegek apránként egymásra rakódnak, amitõl a bélfal egyes részeken megvastagodik, tehát beszûkül. Sajnos nincs olyan szörp vagy gyógyszer, amitõl ezek a hegek szépen feloldódnak és eltûnnek - ezeket csak mûtéttel lehet eltávolítani...

Akik kevésbé, vagy egyáltalán nem hajlamosak a hegképzõdésre, sosem lesz szûkületük. Õk a sipolyos Crohnosok.

Nincs jelen

 

#18 2011-02-14 19:45

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Hát ezzel kapcsolatban mesélnék valamit.2009 kb aug.-ban kiderült, mûteni kell sürgõsen.Nemcsak a két szûkület miatt, hanem a tályog miatt volt sürgõs, ami le volt tapadva a hasi aortához.Akkor már jó egy éve szórakoztunk a medrollal.Fetrengést okozó görcsöknél medrol felemelve,két nap mulva jól lettem, kezdtük hetente csökkenteni, de ahogy telt az idõ mindig nagyobb és nagyobb dózisnál jöttek elé a tünetek.Már lelkileg is függõ lettem a szteroidtól, épp ezért ilyedtem meg, amikor azt mondta a sebész, le kell alnom vele, addig nem mût, úgyhogy kezdjem el leépíteni.Rendesen bepánikoltam, hogy fogom én kibírni medrol nélkül, hisz akkor jönnek az iszonyú görcsök, bent megáll minden és tolatásba kezd.Tudtátok, hogy a vékonybélésünk napi sok liter nedvet termel?Na mikor ez elindul vissza, érzed ahogy telik vele a gyomrod és úgy húsz percenként kikéreckedik,na az nagyon gáz.A doki elmondta, hogyan.Semmi zöldség, semmi gyümi, semmi savanyúság.Leginkább leves üresen kis tésztával (mûtét után fél évig rá se tudtam nézni a húslevesre),napi két fõtt tojás, napi egy tászer.Láss csodád, mire mennem kelett a kórházba, kutya bajom nem volt, azon kívül, hogy rohadtul bevoltam sz.rva.Fogytam még, meg gyengébb voltam ,de fájdalmaim egyáltalán nem voltak évek óta elõször.Elõtte már egyre többmindent nem ehettem meg, mondhatnám a fentieken kívül semmit.Tehát bizti, hogy aktív gyulladás idején( akkor is szûkül a bél), na meg szûkületkor bajok vannak a rostokkal, vigyázni kell vele.

Én még az elsõ ilyen nagy rohamomnál a fincsi hagymás rántottával jártam úgy, mint Robur a kukoricával. :(

Nincs jelen

 

#19 2011-02-14 19:54

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Na akkor most kapaszkodjatok meg. Én vagyok a kivétel, aki sipolyos crohn-os és még szûkületem is volt. Ezt hívják dõzsölésnek, habzsolom az élvezeteket. Egyébként nekem nemcsak a kukorica távozik egyben, hanem több más zöldség, gyümölcs is. Mûtét óta nem is ettem nyers gyümölcsöt, csak almakompótot, õszibarack befõttet fogyasztok és a fõzelékekkel is csínján bánok.

Nincs jelen

 

#20 2011-02-14 20:22

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Én, gondolom nem volt egyszerû, de a mûtét az segített, nem? Mikor volt? Egyedül téged nem tudlak valamiért visszaolvasni.Nem tudod, vagy nem mered enni. Érdekes, de most hogy írtad, jöttem rá, én sem eszem nyers zöldséget, gyümit,fõzeléket se nagyon, nem is kívánom.Lehet, hogy ez már egy belénkivódott félelem az élelemtõl szindróma?
Üdv

Nincs jelen

 

#21 2011-02-14 20:55

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Lassan meg sem merek itt szólalni, ennyi crohnos között, szinte röstellem, hogy nekem a kilencvenes évek elején volt szûkület problémám, ami a "szúnyog tökén a pattanás" kategória, az említett esetekhez képest....
Akkor a frászt hozták rám, mikor a mûtét szót meghallottam, szerencsére azóta nem került szóba... így azt hiszem, boncolásig nem is fogok késsel, akarom mondani szikével találkozni.
Kukorica....igen, nagyon szeretem én is és meg is gyötör, de ez nem akadályoz meg abban, hogy egy egész doboz kukoricát elmajszoljak akár éjszaka, ha rám tör az ehetnék, persze szigorúan az általam készített majommézzel( a lányom hívta a majonézt így..) Ja és amikor szezonja van a fõt kukoricának, annak sem tudok ellenállni, minta a jó nõknek...gyenge az ellenállásom, sokszor szerencsére nekik is :)
Bocs, hogy szóltam...tudom, én vagyok a legfegyelmezetlenebb colitises, csak ezt a harminc évet bírjam ki, ami még hátra van ;)
Természetesen együtt érzek Veletek és remélem nem utáltok meg...

Nincs jelen

 

#22 2011-02-15 10:46

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok! Csatlakoznék Én-hez. Dettó sipolyos crohnos voltam szükülettel. Mütöttek, kivágták. Nálam is régen a kukorica=iszonyat szenvedés, azóta nem próbálkoztam vele a békesség kedvéért. A mûtétig nyers zöldséget, gyümölcsöt alig ettem hosszú éveken át. Most 5 hónappal a sztómazáróm után a héten kezdtem el a reszelt sárgarépát enni. Eddig különösebb gondot nem okozott. Azon is sokat gondokodtam mindig, hogy rost szegényen kellett táplálkozni a szükület miatt (nekem pld. a mûtétig 8 év telt el így), viszont a rost szegény étrend nem igazán elõnyös a belünknek hosszú távon. Kicsit a huszonkettes csapdájának érzem. A kórházból úgy engedtek el, hogy a kukoricát és a savanyú káposztát azért ne iktassam vissza az étrendembe. Így maradt a reszelt répa és a Hummel gél (segéd fogalmam sincs, hogy használ-e, de ha már elkezdtem végigcsinálom, ártani nem ártott). Ailosz nem kicsit irigyellek, kiskoromban imádtam a parázson sütött kukoricát, a fõtt kukoricát... stb. Mára már csak az emléke maradt meg nekem is, persze mondanom sem kell hogy régen a savanyú káposzta volt a második nagy kedvencem. :)

Nincs jelen

 

#23 2011-02-16 08:29

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Györgyina, Attkamano és kedves mindenki!

Ismételten izibe válaszolok :) : a szûkület az egyéb más megnyilvánulás mellett (tályog , fekély, bélösszenövés , szövetvastagodás ... ) a betegség megnyilvánulása. A gyógyulással kapcsolatban én még mindig ugyanazt a nótát tudom fütyûlni (aki nem tudja annak annyit, hogy szerintem a radikális életmódváltoztatás az étrendben sokat , nagyon sokat segít a gyógyulásban). Én is beteg vagyok, nem gyógyultam meg 100%-ig, kontrollra járok, vannak hullámzások (közérzetben, fizikai erõnlétben, sokszor érzem a belem!!). Viszont már 5 éve lesz, hogy nem kellett befeküdnöm kórházba, csak Pentasat szedek, most azt sem már jó ideje, mert még csak most fogok orvoshoz menni kontrollra. A vérképem jónak mondható, nem vagyok vérszegény CRP alapján nincs gyulladásom...

Nincs jelen

 

#24 2011-02-16 08:34

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Nekem is volt sipolyom és szûkületem is.

Nincs jelen

 

#25 2011-03-04 06:32

Shikaritr
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Üdvözlet minden fórumozónak
19 éves vagyok 2002-ben diagnosztizáltak nálam chrohnt
Van bél szûkületem is,de ehhez hülye vagyok nagyon.Mostanába kb fél éve,elkezdett a hasam felpuffadni érzek egy ilyen fájdalmat jobb oldalt lent,utánna bugyborékolást hallok és elmúlik.Régebben 2-3 nap volt,utánna 2 hét,most pedig nem akar elmúlni.Gyakran hányingerem van,lassan egy hónapja nem eszem semmit.Mit csináljak? mi lehet a bajom? kérlek segítsetek.Egy normális orvos nincs aki elláson..remélem jó helyre írok.köszi a válaszokat.

Nincs jelen

 

#26 2011-03-04 07:38

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Üdv Shikaritr!
Az "orvost keresek" topikban helyénvalóbb lenne a kérdésed.Ahhoz ,hogy tudjunk dokit ajánlani elõbb tudnunk kell honnan írsz.Ezt a "ki-kicsoda" topikban teheted meg.A bajodról pedig annyit mindenképp orvost és kivizsgálást ajánlok.Mi lehet a bajod? Crohn beteg vagy.Orvos kell.

Nincs jelen

 

#27 2011-03-08 11:02

cristobal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok,

van itt valaki akinek colitisesként van, volt szûkülete? Mik az elsõ jelei? Hogyan fedezik fel?
Nekem a bél háromnegyede volt begyulladva, de most már szerencsére a CRP-m 1, hasmenésem vérzésem nincs, viszont állandóan fáj a belem. Néha pontszerûen élesebben, néha csak bizsereg, kuruttyol. Nem tudok mire gondolni, csak valami hegre vagy ilyesmire.

Köszönöm
Cr

Nincs jelen

 

#28 2011-03-08 11:08

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

cristobal írta:

Sziasztok,

van itt valaki akinek colitisesként van, volt szûkülete? Mik az elsõ jelei? Hogyan fedezik fel?
Nekem a bél háromnegyede volt begyulladva, de most már szerencsére a CRP-m 1, hasmenésem vérzésem nincs, viszont állandóan fáj a belem. Néha pontszerûen élesebben, néha csak bizsereg, kuruttyol. Nem tudok mire gondolni, csak valami hegre vagy ilyesmire.

Köszönöm
Cr

Nekem volt és persze hegek is, viszont soha sem fájt és ezt nagyon nem értették a dokik....megpendítették a vastagbél eltávolítását, amivel nálam nem nyertek...ez nagyon régen volt és többször nem jelentkezett. Ja, természetesen tükrözéskor derítették ki.

Nincs jelen

 

#29 2011-03-08 11:09

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Szia Deart1! Kérdésed ugyan összetett, de mivel ide is illik, itt válaszolok Neked. Nálam is hiányzik a vékonybél utolsó szakasza, és a hozzá kötõdõ vastagbélrész. Hogy mennyi idõ alatt alakulhat ki egy szûkület gyógyszer szedése mellett vagy anélkül, szerintem erre képtelenség pontos választ adni. Betegenként elég különbözõ. Én is megkérdeztem az orvost, de õ sem tudta. Nyilván a megfelelõ gyógyszer szedése mellett sokkal kisebb az esélye, de mivel a Crohn betegség egy alattomos betegség, elõre ezt nem lehet tudni. A vérkép sincs mindig egyenes arányban a gyulladás mértékével. Esetemben akkor jelezte a vérkép a gyulladást, amikor már elkerülhetetlen volt a mûtét. Az operációm öt éve volt, azóta is vannak panaszaim, de a vérképem nem jelez gyulladást. Viszont vashiányom, és B12 vitaminhiányom pótlása rendszeresen szükséges.  Az Imuránnal kapcsolatban az a véleményem, hogy az egyik legjobb gyógyszer ennek a betegségnek a fékentartására, mert visszafogja az immunrendszer kóros túlmûködését. Sajnos én nem tudtam szedni, nem bírta a szervezetem.
Kérdéseidet továbbra is tedd fel bátran, valamelyik topicba mindig beleillik, akkor is ha többfelé irányuló a kérdés. Hidd el, bárhol megtaláljuk, és szívesen válaszolunk, ha tudunk! A lényeg az, hogy valamennyire igazodjon a témája az adott topichoz.

Nincs jelen

 

#30 2011-03-08 11:25

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Marthuska!
Köszönöm válaszod!A B12-t gondolom te is injekcióban kapod..azt hiszem a napokban beadatom,mert szerintem ez a problémám..agybetegség :D..sajnos ezt is okoz..

Nincs jelen

 

#31 2011-03-08 11:33

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Deart1! Elõbb ajánlatos megnézni a vérképbõl, hogy van-e B12 vitamin hiányod. Igen, injekció formájában adják, farba. Egyébként ennek a hiánya, az idegállapotra is kihathat. A betegségen nem szabad annyit szoronganod, hiszen tünetmentes vagy, és ez valamennyire rajtad is múlik, meddig marad így.
Továbbra is hosszú tünetmentes idõszakot kívánok Neked!

Nincs jelen

 

#32 2011-03-08 11:35

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Marthuska!
Nem nézettem meg a B12-õt,mert azt mondták,hogy nem lehet túl adagolni,mert hogy vízoldékony..Havonta szoktam kapni,de már vagy fél éve nem adattam be..szerintem ez lehet a baj..
Köszönöm neked is kívánok hasonló jókat!

Nincs jelen

 

#33 2011-03-08 11:41

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Köszönöm én is!:) Havonta javasolták nekem is, de ha kéthavonta adják, az sem gond a gasztrós orvosom szerint. Most én is kihagytam, mert próbáltam kerülni az influenzás közeget.

Nincs jelen

 

#34 2011-03-08 18:50

Attkamano
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Üdv

Szûkületes topik él , virágzik hurrá:)

csak megnéztem mizusj erre...ma voltam CT n és még ma meg is lett az eredmény...elég jó hírek..a heges szûkület megvan továbbra is de a mérete stagnál...

A

Nincs jelen

 

#35 2011-03-08 19:10

kiscica1982
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok,

ha szûkület van akkor mennyi a falvastagság???

nekem is van egy rész, ami tavalyhoz képest "FOKOZÓDOTT"

elõre is köszi :)

Nincs jelen

 

#36 2011-03-13 16:16

cristobal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Szia
Köszönöm! Hihetetlen, de négy öt napja nem eszem rostokat (nyers zöldség-gyümölcs és a fõttet is fõleg préselve) és elmúltak a fájásaim. Csak néha néha gázokhoz kapcsolódva vannak.
De hogy ne érezhessem jól magam ezzel párhuzamosan bedurrantak az izületeim: vállak, csípõ. Alig érzem a bokám. Holnap irány a doki. Pedig úgy örültem hogy végre egy év után egy kicsit fellélegezhetek.

Szép napot!
Cr

Nincs jelen

 

#37 2011-03-13 18:20

gitbam
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

sziasztok,

Én is örülök, hogy megmarad(t) ez a topic. 1-1,5 éve én is vastagbél szûkülettel kezdtem, mostanra pedig jó kis bélelzáródás lett belõle, természetesen mûtéttel fûszerezve. Febr.22-én volt a mûtét, most még itthon lábadozok és persze szigorú mûtét utáni diéta, gyógyszer hegyek, injekció... Fene egy alattomos betegség ez... :-(

Nincs jelen

 

#38 2011-03-13 18:28

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Szükületem volt, van, lesz?

kiscica1982 írta:
ha szûkület van akkor mennyi a falvastagság???

sajnos olyan is van, hogy 2 mm-re szûkül a bél átmérõje...

Nincs jelen

 

#39 2011-03-13 18:52

Attkamano
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

azon gondolkoztam ma, hogy ez  szûkület diagnosztika elég saccra megy..ha valakinek segíthetek ezzel azt mondják a verebek, hogy a vékonybél passage régi vizsgálat, bár több sugárterhelésel jár mint a CT de elég jó közelítéssel mondja meg a szûkületeket ileltve azok átmérõjét..azt gondolná az ember, hogy a modern jobb de nem..a modern jó de nem mindegy , hogy mire pl tályogra nagyszerû a CT MR de a szûkületeket ezekkel a régi kontrasztot itatunk és 6 órán keresztül felvételeket készítünk jobban kimutatja..felsõ passage néven is fut...

Nincs jelen

 

#40 2011-03-14 13:01

kiscica1982
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Nekem csak azt írták 2009 októberben:
blabla, falvastagság 5-6 mm
2010 december:
blabla, falvastagság 10mm, blabla fokozódott... ez a vékonybél utolsó részén asszem pár centin látható...

De azt nem tudom, hogy alapból hány mm az átmérõ és hány mm a falvastagság- ha egészséges a bélés

amúgy tályog megint elõjött... :(

Nincs jelen

 

#41 2011-03-14 13:05

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Szükületem volt, van, lesz?

kiscica1982:

a vékonybél átmérõje = 5 forintos átmérõje

Nincs jelen

 

#42 2011-03-29 19:53

Kócos
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok!
Nna, pont pár órával ezelõtt írtam, hogy még nem kérek tanácsot, és most mégis...
Crohn-om van (ma derült ki, az MRI vizsgálat révén, úgyhogy valszeg tuti), tályogom volt/van, és szûkületem. A vékonybél utolsó szakasza gyulladt, itt a bél átmérõje 3-4 mm. =S  Házidokim szerint ezt majd mûteni kell. Szerintetek? Vissza már nem fog tágulni, gondolom... még ha a gyulladás vissza is húzódik -most elvileg aktív a Crohn-om, ami igen valószínû, tekintve, hogy decemberben jelentkeztek a komoly tünetek, és azóta sem húzódtak teljesen vissza, a Pentasa-t is csak nem rég óta szedem -olyan egy-másfél hónapja talán. Más komolyabb gyógyszert (Supplinon kívül, de az a tályogra van) nem is kaptam még, pont a tályogok miatt.
Vélemények? Ha van tapasztalatotok, és megosztanátok velem, azt nagyon megköszönném!
Üdv mindenkinek!

Nincs jelen

 

#43 2011-03-29 20:55

kadarv
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Szia Kócos!
Nekem az egész vastagbélrendszerem be volt gyulladva nyáron és nem mûtöttek. Topa telenyomott gyógyszerekkel és azóta (kipp kopp háromszor) jól vagyok (minimális gyógyszer szedése mellett!)

Majd Topa bácsi dönt :)

Nincs jelen

 

#44 2011-03-29 21:00

Margóci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Kócos!
Nekem annó teljesen ugyanaz volt a gond mint most nálad. A vékonybél utolsó szakasza, és csak pár mm az átmérõ. Engem is kezeltek gyógyszeresen. 3-4 évig el is voltam vele és csak azután jött a mûtét, de minden személyfüggõ. Ha csak decemberben kezdõdött akkor azért még remélhetõleg hatni fognak a gyógyszerek. Reméljük neked is sikerül kordában tartani a dolgot évekig.
Kitartás! :)

Nincs jelen

 

#45 2011-03-29 21:32

Panni27
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok!
A fiamnak és nekem is csak annyit írtak a leleteinkbe (nekem CT volt, a fiamnak Colon), hogy x centiméteren bélfalvastagodás látható. Nem írják, hogy mennyire szûk. A fiamnak mostanában folyton hányingere van, étvágytalan ez lehet egy komoly szûkület elõjele?

Nincs jelen

 

#46 2011-03-29 22:44

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Panni27, a fiadnál tapasztalható hányinger és étvágytalanság nem (csak) a szûkület elõjele, hanem magának a betegségnek a tünete, ami valószínüleg nincs most nyugalomban.Komoly szûkületnek egyéb tünetei is vannak.Vérvétel régen volt?

Nincs jelen

 

#47 2011-03-30 19:08

Kócos
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Kadarv, Margóci: köszönöm! =) Margóci: remélem, én is így járok, mint Te... pár év nyugi már jó lenne.
Kadarv: írtam Topát???? =D Nem tudtam, hogy tudod. =P Pont ma voltam nála. Szteroiiiid! =P Úgy is akartam hízni kicsit arcra... =P (remélem, azért nagyon durva mellékhatásai nem lesznek...)
Panni27: én nem is igen éreztem a szûkületet... =S max annyi, hogy néha érzem, hogy bugyborog a hasam, és icipicit fáj, majd továbbmegy a kaja, és már jóó.

Szerkesztette: Kócos (2011-03-30 19:09)

Nincs jelen

 

#48 2011-03-30 20:44

Margóci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Kóci! :)
Pár év nyugi, szívbõl kívánom hogy így legyen. DE! Úgy ne akarj járni mint én mert már kétszer mûtöttek.. :) Kívánom a legjobbakat neked! :)

Nincs jelen

 

#49 2011-03-31 07:53

Kócos
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Margóci: nem akarok, és sajnálom, hogy mûtöttek!!! remélhetõleg többet nem kell... mosolyogj mindig ilyen szépen -és sokat-, az tuti segít! =)
Én pl. rohadtul nem vagyok étvágytalan a crohnommal, sõt...!!!! Egész nap csak eszem. Jó, mikor elõször bekerültem a sürgire, akkor elõtte való este meg aznap de. nem ettem már.... de az nem is csoda. Hízni nem hízom... na majd most Budenofalktól lehet. Mondjuk nem is bánnám, persze nem 10-20 kilókat, de egy párat azért elviselnék.
Hányni sem szoktam, utoljára... 5-6 éve, piátólgyógyszertõlbetegségtõlmelegsörtõl és tánctól egyszerre. =P
És mindezek mellett (étvágy, nó hányinger, fájdalom minimális) a szûkületem olyan, hogy a belem átmérõje ott 3-4 mm. =S

Nincs jelen

 

#50 2011-03-31 12:45

Margóci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Kóci!
Én sem vagyok étvágytalan, sõt nincs az a jellegzetes soványságom sem. :) A doki is azt mondta, hogy meg sem látszik rajtam a crohn, vagy hogy bármikor is mûtöttek volna, nem hogy kétszer, de egyszer sem. :) Mûtét idõszakában ledobtam vagy 10 kilót, de szépen visszaálltam a versenysúlyomra, sõt néha már azon gondolkodom, hogy le kéne dobni most is pár kilót. :( Sajna ez az ami tilos.
Én mindig mosolygok, ezzel nincs gond. Alapban egy pozitív és optimista ember vagyok. Ez a nyavalya már nem tud letörni. :)

Szerkesztette: Margóci (2011-03-31 20:00)

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB