#1 2011-02-08 20:24

Attkamano
Tag
Regisztrálva: 2010-08-06
Írások: 57

Szükületem volt, van, lesz?

Sziasztok !

Ha Aiolosz vezérünk is akarja :-) új topikot nyitok abban a hitben, hogy másokat is érint a szűkület kérdés, gyulladással vagy annélkül. Nekem 2000 óta van meg a Crohnom. Megoperáltak, jobb lett, most úgy tűnik a plasztika ellenére a bélszűkület még van és eddig nem görcsöltem, most úgy tűnik megint elkezdtem a műtét 2009 ben volt. Az általános állapotom jó a vérképem tökéletes CRP 1 sűlyedés 2 szóval se gyulladásra se egyébre utaló jel nincs, kizárólag a szűkület görcsökkel de azok sem minden nap jelentkeznek. Van amikor igen de adódik , hogy napokig semmi, étkezéstől gyakorlatilage gyáltalán nem függ semmi. Érthetetlen számomra. Most új étrendre tértem át, paszírozok mindent, állítólag ezzel tehermentesíthetem a beleimet. Két helyen van beszűkülve. Böfögés is szokott lenni. Valakinek valami hasonló...?

"Azért kaptad az IBD-t, hogy általa, belőle, vele megtanulj egy csomó mindent a lelki életben. Fejlődj, épülj és sugározd másnak a boldogságot ami benned is megvan."
Sol omnibus lucet ! A nap mindenkinek világít !

Nincs jelen

#2 2011-02-08 20:41

aiolosz
Captain, aki kegyetlen moderátor is
Hely: Buda
Regisztrálva: 2005-02-06
Írások: 2386
Honlap

Re: Szükületem volt, van, lesz?

Attkamano írta:

Sziasztok !

Ha Aiolosz vezérünk is akarja :-) új topikot nyitok abban a hitben, hogy másokat is érint a szűkület kérdés, gyulladással vagy annélkül. Nekem 2000 óta van meg a Crohnom. Megoperáltak, jobb lett, most úgy tűnik a plasztika ellenére a bélszűkület még van és eddig nem görcsöltem, most úgy tűnik megint elkezdtem a műtét 2009 ben volt. Az általános állapotom jó a vérképem tökéletes CRP 1 sűlyedés 2 szóval se gyulladásra se egyébre utaló jel nincs, kizárólag a szűkület görcsökkel de azok sem minden nap jelentkeznek. Van amikor igen de adódik , hogy napokig semmi, étkezéstől gyakorlatilage gyáltalán nem függ semmi. Érthetetlen számomra. Most új étrendre tértem át, paszírozok mindent, állítólag ezzel tehermentesíthetem a beleimet. Két helyen van beszűkülve. Böfögés is szokott lenni. Valakinek valami hasonló...?

Megnézted, hogy hányszor szerepel a "szűkület" kifejezés a fórumon ? Elárulom...nagyon sokxor...sőt, engem is érintett...anno...
Egy napot adok Neked, hogy mindenki tudja, Neked is olyan problémád van, mind sokunknak....de utána az érdeklődés függvényében döntök...szívem szerint már most törölném, de nagyon utálom, hogy én vagyok a fő gonosz wink

Hony soit, qui mal y pense

Nincs jelen

#3 2011-02-09 05:01

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 642

Itt az Admin!

Nekem tetszik ez a topik. Én is szűkületes típusú vagyok, tehát részrehajlok.

Sajnos két-három év után kiújulhat a szűkület - még a legjobban sikerült bélplasztika után is. Ha nem plasztika, hanem rezekció történik, akkor tovább: akár 6-8-10+ évig is... erre is volt már példa életemben.

Amúgy a Crohn betegségem kb. 8 éve nem aktív: nincs lázam, a vérképem normális, nincs gyulladás. De mégis a már operált részeken történik valami gebasz, ami miatt van ez a két-három évenkénti "kiigazító" műtét. És az orvosok meg is állapítják akkor, hogy ezt leszámítva nyoma sincs a betegségnek...

Persze olyankor bébipapit kell enni, olyankor hasmenés és hasfájás is van. Most - néhány hónappal a legutóbbi műtét után - tömöm befelé a kukoricát, káposztát és minden zöldséget, mert most lehet!

Aioloszt ne bántsátok, a Fórumszabályzat az én művem wink

Nincs jelen

#4 2011-02-09 05:31

aiolosz
Honlap

Robur írta:

"...Aioloszt ne bántsátok, a Fórumszabályzat az én művem wink..."

off
Köszönöm....
on

Ezek szerint van érdeklődés smile

Nincs jelen

#5 2011-02-10 15:49

gitbam
Tag
Regisztrálva: 2010-08-19
Írások: 24

Üdv,

Mivel én is szűkületes problémával küzdök (bár még csak műtét előtt állok), így örülök ennek a topic-nak.
Igaz, hogy jó pár helyen szerepel szétszórva, de itt legalább egy helyen lenne :-)

Nincs jelen

#6 2011-02-11 04:38

zolcsi
Keleti Crohnos
Regisztrálva: 2008-03-07
Írások: 1164

Csatlkozom a szűkületesek táborához.Tavaly decemberben volt 3 éve ,hogy operáltak.Robur szerint akkor még 3-4 évem lehet a következő beavatkozásig.Azóta semmi bajom.Igyekszem megtartani ezt az állapotot.Talán azon kellene filóznunk hogyan tudnánk ezt az időt minél hosszabbra nyújtani.Diétával ,rendszeres mozgással?

Nincs jelen

#7 2011-02-11 16:26

pötyi
Crohn
Hely: Fejér Megye
Regisztrálva: 2009-01-15
Írások: 283

Én is csatlakozom a szűkűletesek táborába. 2002ben műtöttek elzáródással (előtte 2 héttel már nem ment át a tüki smile rajta, most megint ott tartok szeptemberben tükiztek a Humis évfordulón, smile szép heges, de van 3 pont ahol alig ment át a 4. résznél már nem voltam észnél, mert már csak betekinteni lehetett. smile Olvastam itt olyan hogy bélplasztika + rezekció. Nnaa nekem ezek kínaian hangzanak, mi is ez pontosan, hogyan csinálják (és nekem miért is nem volt soha felvetve ez a lehetőség) ????? smile

Influenza és tünetmentes hétvégét mindenkinek! smile

Szerkesztette: pötyi (2011-02-11 16:29)

"Ha jól érzed magad, ne aggódj! ;) -el fog múlni!  ;)

Nincs jelen

#8 2011-02-11 19:11

sibi
Crohn
Hely: Nógrád m.
Regisztrálva: 2010-01-25
Írások: 464

Hát, akkor már én is csatlakoznék.Engem jó egy éve szabadítottak meg kettőtől. Az egyik plasztika volt, a másik rezekció.
Pötyi, a plasztika azt jelenti, átvágják a belet, de egy centit sem vesznek ki belőle, csak máshogy varrják össze ezzel megszüntetve a szűkületet.Tudod, spórolnak a bélésünkkel. A rezekció bélcsonkolással jár, kiveszik a rossz részt.
Azért én szivesen lemondanék az ismétlésről.
Legyen szép estétek.

Ha azt szeretnéd, hogy a dolgok valóban megválltozzanak, más gondolatokra van szükséged.

Nincs jelen

#9 2011-02-13 20:46

Attkamano
Tag

van:-) de azért annyiba igazságos voltál, hogy nem kő szíved döntött:) hanem a ráció

"Azért kaptad az IBD-t, hogy általa, belőle, vele megtanulj egy csomó mindent a lelki életben. Fejlődj, épülj és sugározd másnak a boldogságot ami benned is megvan."

Nincs jelen

#10 2011-02-13 20:54

Attkamano
Tag

Sziasztok !

Örülök, hogy életet leheltetek a topikba, nagyon jó,  magasságosok támogatásáért hála és köszönet. Azért kéne összedugnunk a fejünket, mert azt látom, hogy egy különleges csoprotról van szó. Nem tudom mi segíthet, nekem gyakorlatilag nincs tünetem az időnként, de nem rendszreresen jelentkező görcsökön kívül. Nyugalomban van, de a mélyben zajlik valami. AHogy Zolcsi is írja kéne valami séma amivel kitolhatók a szűkületes periódusok. A gyulladás minden laborjele nélkül is zajlik egy diszkrét gyulladás ezek szerint ami időről időre ahhoz kevés, hogy eltéréseket okozzon a laborokban más tünettel járjon, ahhoz bőven elég, hogy sebet, majd szűkületet hozzon létre. Nem bírom a Pentasat nem bírom a Salofalkot sem, ezért egyiket sem szedem, immuránt ajánlgatták de annak meg nem látom értelmét. Aki csak szűkületes mint zolcsi mit szed? Diéta? Én egy elég szerény étrendet alakítottam ki magamnak aminek az alapja a rostszegény, zsírszegény, kalóriadús zöldségetket is magában foglalóváltozatos mediterrán jellegű étrend. Úszom hetente 5 kilométert minimum, brngázom és futok is néha. Persze van olyan amikor kicsit megroggyanok akkor nem de általában igen. A görcsök néha jelentkeznek minden előjel nélkül, rövid idejig és van amikor hónapokig semmi? Ki érti ezt...olyan ez mint egy nagy mackó amelyik téli álmot alszik...de ki tudja mikor ébred fel és mire?

Nincs jelen

#11 2011-02-14 07:18

Ottó
Crohn
Hely: Miskolc
Regisztrálva: 2004-08-05
Írások: 320
Honlap

Üdv! Nekem is volt szűkületem, amit operáltak is meg olyan is amit nem. Most, hogy van-e nem tudom, nagy problémát nem érzek. Volt viszont olyan szűkületem ami elmúlt: vastagbéltükrözés során 1995-ben nem tudtak végigmenni a műszerrel, viszont egy 2002-es tükrözés során már igen. Ebben az időközben operációm nem volt, nem diétáztam, sőt dokihoz sem mentem (ami hiba volt). Ezzel csak azt akartam mondani, hogy a szűkület magától is gyógyulhat, főleg ha teszünk érte...

bélgyulladás egyebek mellett döntően a húsevés következménye

Nincs jelen

#12 2011-02-14 13:45

Nita
Crohn
Hely: Budapest
Regisztrálva: 2007-10-19
Írások: 1208

És szintén zenész...
Nekem is van egy szűkületem ami csak akkor jelentkezik még igazán amikor gyulladt vagyok viszont akkor csúnya görcsöket puklit okoz a hasamon. Én már elneveztem Aliien-nek smile
Jön, aztán meg megy, beígérték ha sokszor jön még műtét is lehet belőle....
Kerülöm a magokat ha érzem hogy gáz van, de a kukorica ami igazán be tud tenni neki majd elolvasom miket írtok nektek mi a tapasztalótok ez ügyben. Én nem szeretném hogy műtét legyen ebből hmm

Naná, hogy normális vagyok... a hangok is megmondták. ;)

Nincs jelen

#13 2011-02-14 16:27

Frozina
Crohn
Regisztrálva: 2009-09-25
Írások: 240

A napokban felkaptam a fejem az CSI Helyszínelők nézése közben. Boncolás közben megjegyezte a doki, hogy hogy a kukorica anyagösszetétele olyan erős, még a gyomorsavnak is ellenáll, nem tud lebomlani. Szóval szűkületeseknek tényleg nem való. Őrület, hogy az ember honnan tudja összeszedni az infókat.

Nincs jelen

#14 2011-02-14 16:44

Robur
Admin (Crohn)

Kedves Frozina,

bizony ez hihető: még gimis voltam, amikor egy bögre kukoricát benyomtam ebédre. Aznap semmi nem történt, másnap már olyan rosszul voltam mintha a "nyolcadik utas" készülne kitörni. Harmadnap kihánytam, ami megdöbbentett akkor: hogyan lehetséges, hogy éppen a kukoricát hánytam ki, pedig az eltelt kép napban is eszegettem... rengeteg cellulóz van benne.

Nincs jelen

#15 2011-02-14 18:02

Györgyina
tag
Regisztrálva: 2008-12-08
Írások: 1217

Nekem is van szükületem, kettőről tudok konkrétan. A kukorica tényleg egyben jön ki vagy alul vagy felül. Én még azt tapasztaltam, hogy a görögdinnye husát is egyben.
Ottó, mit lehet tenni, hogy elmúljon a szükület? Én még ilyet nem hallottam. De ugye mint tudjuk, ha nem halottam, attól még lehet.
Nita, nem kell azt mindjárt müteni csak nem szabad durva rostokat enni meg vigyázni kell a gyulladásokra. Nekem azt mondta a dokim, hogy ha ezt a kettő szükületet kivágja, lehet jön másik, ezért amig lehet nem is vágja. Remélem Nektek sem kerül sor erre mostanában.

Nincs jelen

#16 2011-02-14 18:14

Attkamano
Tag

Amúgy a szűkületet elvileg a tudomány mai állása szerint, mivel a seb hegesedés hozza létre nem lehet meggyógyítnani..de Ottó mos tmár el kell mondanod:_)

Nincs jelen

#17 2011-02-14 18:26

Robur
Admin (Crohn)

Így tudom én is. Hajlam kérdése.

"A hegképződés során kötőszöveti rostokból álló (pót)szövet keletkezik, amelynek funkciója és külleme nem egyezik meg az eredeti szövetével."

A bélfalon gyulladásos folyamatok zajlanak: fékélyek, apró szövetsérülések keletkeznek, amik az erre hajlamos betegeknél elhegesednek, majd a hegek apránként egymásra rakódnak, amitől a bélfal egyes részeken megvastagodik, tehát beszűkül. Sajnos nincs olyan szörp vagy gyógyszer, amitől ezek a hegek szépen feloldódnak és eltűnnek - ezeket csak műtéttel lehet eltávolítani...

Akik kevésbé, vagy egyáltalán nem hajlamosak a hegképződésre, sosem lesz szűkületük. Ők a sipolyos Crohnosok.

Nincs jelen

#18 2011-02-14 18:45

sibi
Crohn

Hát ezzel kapcsolatban mesélnék valamit.2009 kb aug.-ban kiderült, műteni kell sürgősen.Nemcsak a két szűkület miatt, hanem a tályog miatt volt sürgős, ami le volt tapadva a hasi aortához.Akkor már jó egy éve szórakoztunk a medrollal.Fetrengést okozó görcsöknél medrol felemelve,két nap mulva jól lettem, kezdtük hetente csökkenteni, de ahogy telt az idő mindig nagyobb és nagyobb dózisnál jöttek elé a tünetek.Már lelkileg is függő lettem a szteroidtól, épp ezért ilyedtem meg, amikor azt mondta a sebész, le kell alnom vele, addig nem műt, úgyhogy kezdjem el leépíteni.Rendesen bepánikoltam, hogy fogom én kibírni medrol nélkül, hisz akkor jönnek az iszonyú görcsök, bent megáll minden és tolatásba kezd.Tudtátok, hogy a vékonybélésünk napi sok liter nedvet termel?Na mikor ez elindul vissza, érzed ahogy telik vele a gyomrod és úgy húsz percenként kikéreckedik,na az nagyon gáz.A doki elmondta, hogyan.Semmi zöldség, semmi gyümi, semmi savanyúság.Leginkább leves üresen kis tésztával (műtét után fél évig rá se tudtam nézni a húslevesre),napi két főtt tojás, napi egy tászer.Láss csodád, mire mennem kelett a kórházba, kutya bajom nem volt, azon kívül, hogy rohadtul bevoltam sz.rva.Fogytam még, meg gyengébb voltam ,de fájdalmaim egyáltalán nem voltak évek óta először.Előtte már egyre többmindent nem ehettem meg, mondhatnám a fentieken kívül semmit.Tehát bizti, hogy aktív gyulladás idején( akkor is szűkül a bél), na meg szűkületkor bajok vannak a rostokkal, vigyázni kell vele.

Én még az első ilyen nagy rohamomnál a fincsi hagymás rántottával jártam úgy, mint Robur a kukoricával. sad

Ha azt szeretnéd, hogy a dolgok valóban megválltozzanak, más gondolatokra van szükséged.

Nincs jelen

#19 2011-02-14 18:54

én
Crohn
Hely: Kingitanga ország fővárosa
Regisztrálva: 2008-09-22
Írások: 1766

Na akkor most kapaszkodjatok meg. Én vagyok a kivétel, aki sipolyos crohn-os és még szűkületem is volt. Ezt hívják dőzsölésnek, habzsolom az élvezeteket. Egyébként nekem nemcsak a kukorica távozik egyben, hanem több más zöldség, gyümölcs is. Műtét óta nem is ettem nyers gyümölcsöt, csak almakompótot, őszibarack befőttet fogyasztok és a főzelékekkel is csínján bánok.

Nincs jelen

#20 2011-02-14 19:22

sibi
Crohn

Én, gondolom nem volt egyszerű, de a műtét az segített, nem? Mikor volt? Egyedül téged nem tudlak valamiért visszaolvasni.Nem tudod, vagy nem mered enni. Érdekes, de most hogy írtad, jöttem rá, én sem eszem nyers zöldséget, gyümit,főzeléket se nagyon, nem is kívánom.Lehet, hogy ez már egy belénkivódott félelem az élelemtől szindróma?
Üdv

Nincs jelen

#21 2011-02-14 19:55

aiolosz
Honlap

Lassan meg sem merek itt szólalni, ennyi crohnos között, szinte röstellem, hogy nekem a kilencvenes évek elején volt szűkület problémám, ami a "szúnyog tökén a pattanás" kategória, az említett esetekhez képest....
Akkor a frászt hozták rám, mikor a műtét szót meghallottam, szerencsére azóta nem került szóba... így azt hiszem, boncolásig nem is fogok késsel, akarom mondani szikével találkozni.
Kukorica....igen, nagyon szeretem én is és meg is gyötör, de ez nem akadályoz meg abban, hogy egy egész doboz kukoricát elmajszoljak akár éjszaka, ha rám tör az ehetnék, persze szigorúan az általam készített majommézzel( a lányom hívta a majonézt így..) Ja és amikor szezonja van a főt kukoricának, annak sem tudok ellenállni, minta a jó nőknek...gyenge az ellenállásom, sokszor szerencsére nekik is smile
Bocs, hogy szóltam...tudom, én vagyok a legfegyelmezetlenebb colitises, csak ezt a harminc évet bírjam ki, ami még hátra van wink
Természetesen együtt érzek Veletek és remélem nem utáltok meg...

Nincs jelen

#22 2011-02-15 09:46

Tim72
Tag
Regisztrálva: 2010-02-13
Írások: 302

Sziasztok! Csatlakoznék Én-hez. Dettó sipolyos crohnos voltam szükülettel. Mütöttek, kivágták. Nálam is régen a kukorica=iszonyat szenvedés, azóta nem próbálkoztam vele a békesség kedvéért. A műtétig nyers zöldséget, gyümölcsöt alig ettem hosszú éveken át. Most 5 hónappal a sztómazáróm után a héten kezdtem el a reszelt sárgarépát enni. Eddig különösebb gondot nem okozott. Azon is sokat gondokodtam mindig, hogy rost szegényen kellett táplálkozni a szükület miatt (nekem pld. a műtétig 8 év telt el így), viszont a rost szegény étrend nem igazán előnyös a belünknek hosszú távon. Kicsit a huszonkettes csapdájának érzem. A kórházból úgy engedtek el, hogy a kukoricát és a savanyú káposztát azért ne iktassam vissza az étrendembe. Így maradt a reszelt répa és a Hummel gél (segéd fogalmam sincs, hogy használ-e, de ha már elkezdtem végigcsinálom, ártani nem ártott). Ailosz nem kicsit irigyellek, kiskoromban imádtam a parázson sütött kukoricát, a főtt kukoricát... stb. Mára már csak az emléke maradt meg nekem is, persze mondanom sem kell hogy régen a savanyú káposzta volt a második nagy kedvencem. smile

"Mindenki arra gondol, hogy megváltoztatja a világot, de arra senki sem gondol, hogy magát változtassa meg. " Lev Tolsztoj

Nincs jelen

#23 2011-02-16 07:29

Ottó
Crohn
Honlap

Györgyina, Attkamano és kedves mindenki!

Ismételten izibe válaszolok smile : a szűkület az egyéb más megnyilvánulás mellett (tályog , fekély, bélösszenövés , szövetvastagodás ... ) a betegség megnyilvánulása. A gyógyulással kapcsolatban én még mindig ugyanazt a nótát tudom fütyűlni (aki nem tudja annak annyit, hogy szerintem a radikális életmódváltoztatás az étrendben sokat , nagyon sokat segít a gyógyulásban). Én is beteg vagyok, nem gyógyultam meg 100%-ig, kontrollra járok, vannak hullámzások (közérzetben, fizikai erőnlétben, sokszor érzem a belem!!). Viszont már 5 éve lesz, hogy nem kellett befeküdnöm kórházba, csak Pentasat szedek, most azt sem már jó ideje, mert még csak most fogok orvoshoz menni kontrollra. A vérképem jónak mondható, nem vagyok vérszegény CRP alapján nincs gyulladásom...

Nincs jelen

#24 2011-02-16 07:34

Ottó
Crohn
Honlap

Nekem is volt sipolyom és szűkületem is.

Nincs jelen

#25 2011-03-04 05:32

Shikaritr
Tag
Regisztrálva: 2011-03-04
Írások: 108
Honlap

Üdvözlet minden fórumozónak
19 éves vagyok 2002-ben diagnosztizáltak nálam chrohnt
Van bél szűkületem is,de ehhez hülye vagyok nagyon.Mostanába kb fél éve,elkezdett a hasam felpuffadni érzek egy ilyen fájdalmat jobb oldalt lent,utánna bugyborékolást hallok és elmúlik.Régebben 2-3 nap volt,utánna 2 hét,most pedig nem akar elmúlni.Gyakran hányingerem van,lassan egy hónapja nem eszem semmit.Mit csináljak? mi lehet a bajom? kérlek segítsetek.Egy normális orvos nincs aki elláson..remélem jó helyre írok.köszi a válaszokat.

Nincs jelen

#26 2011-03-04 06:38

zolcsi
Keleti Crohnos
Regisztrálva: 2008-03-07
Írások: 1164

Üdv Shikaritr!
Az "orvost keresek" topikban helyénvalóbb lenne a kérdésed.Ahhoz ,hogy tudjunk dokit ajánlani előbb tudnunk kell honnan írsz.Ezt a "ki-kicsoda" topikban teheted meg.A bajodról pedig annyit mindenképp orvost és kivizsgálást ajánlok.Mi lehet a bajod? Crohn beteg vagy.Orvos kell.

Nincs jelen

#27 2011-03-08 10:02

cristobal
Tag
Regisztrálva: 2009-11-05
Írások: 59

Sziasztok,

van itt valaki akinek colitisesként van, volt szűkülete? Mik az első jelei? Hogyan fedezik fel?
Nekem a bél háromnegyede volt begyulladva, de most már szerencsére a CRP-m 1, hasmenésem vérzésem nincs, viszont állandóan fáj a belem. Néha pontszerűen élesebben, néha csak bizsereg, kuruttyol. Nem tudok mire gondolni, csak valami hegre vagy ilyesmire.

Köszönöm
Cr

Nincs jelen

#28 2011-03-08 10:08

aiolosz
Honlap

cristobal írta:

Sziasztok,

van itt valaki akinek colitisesként van, volt szűkülete? Mik az első jelei? Hogyan fedezik fel?
Nekem a bél háromnegyede volt begyulladva, de most már szerencsére a CRP-m 1, hasmenésem vérzésem nincs, viszont állandóan fáj a belem. Néha pontszerűen élesebben, néha csak bizsereg, kuruttyol. Nem tudok mire gondolni, csak valami hegre vagy ilyesmire.

Köszönöm
Cr

Nekem volt és persze hegek is, viszont soha sem fájt és ezt nagyon nem értették a dokik....megpendítették a vastagbél eltávolítását, amivel nálam nem nyertek...ez nagyon régen volt és többször nem jelentkezett. Ja, természetesen tükrözéskor derítették ki.

Nincs jelen

#29 2011-03-08 10:09

Marthuska
Crohn
Regisztrálva: 2007-06-02
Írások: 1390

Szia Deart1! Kérdésed ugyan összetett, de mivel ide is illik, itt válaszolok Neked. Nálam is hiányzik a vékonybél utolsó szakasza, és a hozzá kötődő vastagbélrész. Hogy mennyi idő alatt alakulhat ki egy szűkület gyógyszer szedése mellett vagy anélkül, szerintem erre képtelenség pontos választ adni. Betegenként elég különböző. Én is megkérdeztem az orvost, de ő sem tudta. Nyilván a megfelelő gyógyszer szedése mellett sokkal kisebb az esélye, de mivel a Crohn betegség egy alattomos betegség, előre ezt nem lehet tudni. A vérkép sincs mindig egyenes arányban a gyulladás mértékével. Esetemben akkor jelezte a vérkép a gyulladást, amikor már elkerülhetetlen volt a műtét. Az operációm öt éve volt, azóta is vannak panaszaim, de a vérképem nem jelez gyulladást. Viszont vashiányom, és B12 vitaminhiányom pótlása rendszeresen szükséges.  Az Imuránnal kapcsolatban az a véleményem, hogy az egyik legjobb gyógyszer ennek a betegségnek a fékentartására, mert visszafogja az immunrendszer kóros túlműködését. Sajnos én nem tudtam szedni, nem bírta a szervezetem.
Kérdéseidet továbbra is tedd fel bátran, valamelyik topicba mindig beleillik, akkor is ha többfelé irányuló a kérdés. Hidd el, bárhol megtaláljuk, és szívesen válaszolunk, ha tudunk! A lényeg az, hogy valamennyire igazodjon a témája az adott topichoz.

Nincs jelen

#30 2011-03-08 10:25

Deart1
Tag
Regisztrálva: 2009-10-13
Írások: 69

Marthuska!
Köszönöm válaszod!A B12-t gondolom te is injekcióban kapod..azt hiszem a napokban beadatom,mert szerintem ez a problémám..agybetegség big_smile..sajnos ezt is okoz..

Nincs jelen

#31 2011-03-08 10:33

Marthuska
Crohn

Deart1! Előbb ajánlatos megnézni a vérképből, hogy van-e B12 vitamin hiányod. Igen, injekció formájában adják, farba. Egyébként ennek a hiánya, az idegállapotra is kihathat. A betegségen nem szabad annyit szoronganod, hiszen tünetmentes vagy, és ez valamennyire rajtad is múlik, meddig marad így.
Továbbra is hosszú tünetmentes időszakot kívánok Neked!

Nincs jelen

#32 2011-03-08 10:35

Deart1
Tag
Regisztrálva: 2009-10-13
Írások: 69

Marthuska!
Nem nézettem meg a B12-őt,mert azt mondták,hogy nem lehet túl adagolni,mert hogy vízoldékony..Havonta szoktam kapni,de már vagy fél éve nem adattam be..szerintem ez lehet a baj..
Köszönöm neked is kívánok hasonló jókat!

Nincs jelen

#33 2011-03-08 10:41

Marthuska
Crohn

Köszönöm én is!smile Havonta javasolták nekem is, de ha kéthavonta adják, az sem gond a gasztrós orvosom szerint. Most én is kihagytam, mert próbáltam kerülni az influenzás közeget.

Nincs jelen

#34 2011-03-08 17:50

Attkamano
Tag

Üdv

Szűkületes topik él , virágzik hurrásmile

csak megnéztem mizusj erre...ma voltam CT n és még ma meg is lett az eredmény...elég jó hírek..a heges szűkület megvan továbbra is de a mérete stagnál...

A

Nincs jelen

#35 2011-03-08 18:10

kiscica1982
Crohn
Hely: Dunakeszi
Regisztrálva: 2009-09-30
Írások: 210

Sziasztok,

ha szűkület van akkor mennyi a falvastagság???

nekem is van egy rész, ami tavalyhoz képest "FOKOZÓDOTT"

előre is köszi smile

Nincs jelen

#36 2011-03-13 15:16

cristobal
Tag
Regisztrálva: 2009-11-05
Írások: 59

Szia
Köszönöm! Hihetetlen, de négy öt napja nem eszem rostokat (nyers zöldség-gyümölcs és a főttet is főleg préselve) és elmúltak a fájásaim. Csak néha néha gázokhoz kapcsolódva vannak.
De hogy ne érezhessem jól magam ezzel párhuzamosan bedurrantak az izületeim: vállak, csípő. Alig érzem a bokám. Holnap irány a doki. Pedig úgy örültem hogy végre egy év után egy kicsit fellélegezhetek.

Szép napot!
Cr

Nincs jelen

#37 2011-03-13 17:20

gitbam
Tag
Regisztrálva: 2010-08-19
Írások: 24

sziasztok,

Én is örülök, hogy megmarad(t) ez a topic. 1-1,5 éve én is vastagbél szűkülettel kezdtem, mostanra pedig jó kis bélelzáródás lett belőle, természetesen műtéttel fűszerezve. Febr.22-én volt a műtét, most még itthon lábadozok és persze szigorú műtét utáni diéta, gyógyszer hegyek, injekció... Fene egy alattomos betegség ez... :-(

Nincs jelen

#38 2011-03-13 17:28

Robur
Admin (Crohn)

kiscica1982 írta:
ha szűkület van akkor mennyi a falvastagság???

sajnos olyan is van, hogy 2 mm-re szűkül a bél átmérője...

Nincs jelen

#39 2011-03-13 17:52

Attkamano
Tag

azon gondolkoztam ma, hogy ez  szűkület diagnosztika elég saccra megy..ha valakinek segíthetek ezzel azt mondják a verebek, hogy a vékonybél passage régi vizsgálat, bár több sugárterhelésel jár mint a CT de elég jó közelítéssel mondja meg a szűkületeket ileltve azok átmérőjét..azt gondolná az ember, hogy a modern jobb de nem..a modern jó de nem mindegy , hogy mire pl tályogra nagyszerű a CT MR de a szűkületeket ezekkel a régi kontrasztot itatunk és 6 órán keresztül felvételeket készítünk jobban kimutatja..felső passage néven is fut...

Nincs jelen

#40 2011-03-14 12:01

kiscica1982
Crohn
Hely: Dunakeszi
Regisztrálva: 2009-09-30
Írások: 210

Nekem csak azt írták 2009 októberben:
blabla, falvastagság 5-6 mm
2010 december:
blabla, falvastagság 10mm, blabla fokozódott... ez a vékonybél utolsó részén asszem pár centin látható...

De azt nem tudom, hogy alapból hány mm az átmérő és hány mm a falvastagság- ha egészséges a bélés

amúgy tályog megint előjött... sad

Nincs jelen

#41 2011-03-14 12:05

Robur
Admin (Crohn)

kiscica1982:

a vékonybél átmérője = 5 forintos átmérője

Nincs jelen

#42 2011-03-29 17:53

Kócos
Tag
Regisztrálva: 2011-03-29
Írások: 67

Sziasztok!
Nna, pont pár órával ezelőtt írtam, hogy még nem kérek tanácsot, és most mégis...
Crohn-om van (ma derült ki, az MRI vizsgálat révén, úgyhogy valszeg tuti), tályogom volt/van, és szűkületem. A vékonybél utolsó szakasza gyulladt, itt a bél átmérője 3-4 mm. =S  Házidokim szerint ezt majd műteni kell. Szerintetek? Vissza már nem fog tágulni, gondolom... még ha a gyulladás vissza is húzódik -most elvileg aktív a Crohn-om, ami igen valószínű, tekintve, hogy decemberben jelentkeztek a komoly tünetek, és azóta sem húzódtak teljesen vissza, a Pentasa-t is csak nem rég óta szedem -olyan egy-másfél hónapja talán. Más komolyabb gyógyszert (Supplinon kívül, de az a tályogra van) nem is kaptam még, pont a tályogok miatt.
Vélemények? Ha van tapasztalatotok, és megosztanátok velem, azt nagyon megköszönném!
Üdv mindenkinek!

Nincs jelen

#43 2011-03-29 18:55

kadarv
Tag
Regisztrálva: 2010-04-27
Írások: 27

Szia Kócos!
Nekem az egész vastagbélrendszerem be volt gyulladva nyáron és nem műtöttek. Topa telenyomott gyógyszerekkel és azóta (kipp kopp háromszor) jól vagyok (minimális gyógyszer szedése mellett!)

Majd Topa bácsi dönt smile

Nincs jelen

#44 2011-03-29 19:00

Margóci
Tag
Hely: Tolna
Regisztrálva: 2008-07-19
Írások: 246

Kócos!
Nekem annó teljesen ugyanaz volt a gond mint most nálad. A vékonybél utolsó szakasza, és csak pár mm az átmérő. Engem is kezeltek gyógyszeresen. 3-4 évig el is voltam vele és csak azután jött a műtét, de minden személyfüggő. Ha csak decemberben kezdődött akkor azért még remélhetőleg hatni fognak a gyógyszerek. Reméljük neked is sikerül kordában tartani a dolgot évekig.
Kitartás! smile

"Nincs jobb orvosság a boldogságnál. Maximum a nevetés."

Nincs jelen

#45 2011-03-29 19:32

Panni27
Tag
Regisztrálva: 2011-02-07
Írások: 10

Sziasztok!
A fiamnak és nekem is csak annyit írtak a leleteinkbe (nekem CT volt, a fiamnak Colon), hogy x centiméteren bélfalvastagodás látható. Nem írják, hogy mennyire szűk. A fiamnak mostanában folyton hányingere van, étvágytalan ez lehet egy komoly szűkület előjele?

Nincs jelen

#46 2011-03-29 20:44

sibi
Crohn

Panni27, a fiadnál tapasztalható hányinger és étvágytalanság nem (csak) a szűkület előjele, hanem magának a betegségnek a tünete, ami valószínüleg nincs most nyugalomban.Komoly szűkületnek egyéb tünetei is vannak.Vérvétel régen volt?

Nincs jelen

#47 2011-03-30 17:08

Kócos
Tag

Kadarv, Margóci: köszönöm! smile Margóci: remélem, én is így járok, mint Te... pár év nyugi már jó lenne.
Kadarv: írtam Topát???? big_smile Nem tudtam, hogy tudod. =P Pont ma voltam nála. Szteroiiiid! =P Úgy is akartam hízni kicsit arcra... =P (remélem, azért nagyon durva mellékhatásai nem lesznek...)
Panni27: én nem is igen éreztem a szűkületet... =S max annyi, hogy néha érzem, hogy bugyborog a hasam, és icipicit fáj, majd továbbmegy a kaja, és már jóó.

Szerkesztette: Kócos (2011-03-30 17:09)

Nincs jelen

#48 2011-03-30 18:44

Margóci
Tag

Kóci! smile
Pár év nyugi, szívből kívánom hogy így legyen. DE! Úgy ne akarj járni mint én mert már kétszer műtöttek.. smile Kívánom a legjobbakat neked! smile

Nincs jelen

#49 2011-03-31 05:53

Kócos
Tag

Margóci: nem akarok, és sajnálom, hogy műtöttek!!! remélhetőleg többet nem kell... mosolyogj mindig ilyen szépen -és sokat-, az tuti segít! smile
Én pl. rohadtul nem vagyok étvágytalan a crohnommal, sőt...!!!! Egész nap csak eszem. Jó, mikor először bekerültem a sürgire, akkor előtte való este meg aznap de. nem ettem már.... de az nem is csoda. Hízni nem hízom... na majd most Budenofalktól lehet. Mondjuk nem is bánnám, persze nem 10-20 kilókat, de egy párat azért elviselnék.
Hányni sem szoktam, utoljára... 5-6 éve, piátólgyógyszertőlbetegségtőlmelegsörtől és tánctól egyszerre. =P
És mindezek mellett (étvágy, nó hányinger, fájdalom minimális) a szűkületem olyan, hogy a belem átmérője ott 3-4 mm. =S

Nincs jelen

#50 2011-03-31 10:45

Margóci
Tag

Kóci!
Én sem vagyok étvágytalan, sőt nincs az a jellegzetes soványságom sem. smile A doki is azt mondta, hogy meg sem látszik rajtam a crohn, vagy hogy bármikor is műtöttek volna, nem hogy kétszer, de egyszer sem. smile Műtét időszakában ledobtam vagy 10 kilót, de szépen visszaálltam a versenysúlyomra, sőt néha már azon gondolkodom, hogy le kéne dobni most is pár kilót. sad Sajna ez az ami tilos.
Én mindig mosolygok, ezzel nincs gond. Alapban egy pozitív és optimista ember vagyok. Ez a nyavalya már nem tud letörni. smile

Szerkesztette: Margóci (2011-03-31 18:00)

Nincs jelen

IBDoktor

Láb