#901 2008-05-21 13:55

kiara
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Köszi Gigi, majd megnézem, mert már nagy bennem a félelem.

Nincs jelen

 

#902 2008-05-21 14:33

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Babika!
Mindenképp menj orvoshoz.Elõször is a hasmenésnek több oka lehet.És valószínû nem tükrözéssel kezdenek.Labor ulrahang székletminta stb.Orvostól is függ.De ne halogasd.És ha nincs gondd legalább megnyugszol.A sztómát pedig azért nem pakolják csak úgy hipp-hopp.

Szerkesztette: zolcsibal (2008-05-21 14:35)

Nincs jelen

 

#903 2008-05-21 14:42

Babika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Engem már 1 éve beutaltak a kórházba tükrözésre,de az elõbbiekben rosszul írtam mivel nem mondták hogy végbéltükrözés lesz csak a kezembe nyomtak egy hashajtó receptet és annyit mondtak, hogy menjek vissza egy hét múlva. (Ha nem lenne internetem a mai napig nem tudnám mit is akarnak csinálni!) Szóval nem tudom meddig akarnak nézegetni bennem! Ez is nyugtalanít egy kicsit. Ultrahangon ki lehet mutatni ezt a betegséget?

Nincs jelen

 

#904 2008-05-21 14:48

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

100 %-os diagnózis csak a tükrözés mindkét betegségben.De pl. megvastagodott falú bélszakaszt folyadéksávot ki lehet mutatni uh.-val.És faggasd az orvosod vagy válts orvost.

Nincs jelen

 

#905 2008-05-21 14:52

arpapa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

babika!
nyugi!!!, a tökrözéshez kérni lehet bódító injekciót, így a tükrözés, inkább kellemetlen (túrkálnak az emberben), de nem fájdalmas, viszont sokmindent megmutathat....
a stomát meg nem osztogatják csak úgy, arra ne is gondolj!

legjobbakat!
á

Nincs jelen

 

#906 2008-05-21 15:26

Zsoca1981
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Sziasztok!

Zsolti vagyok, 26 éves fõiskolás. Most találtam ezt az oldalt. Nekem évek óta gyakran volt hasmenésem, de mindig idegi alapúnak hittem, meg se említettem a dokiknak. 1-2-szer véres is volt, ez se izgatott. Aztán március közepén elkezdõdött... Sok hasmenés, evés után gyomorfájás. Egy hét után mentem dokihoz. Egy fiatal belgyógyász (ekg, vér- és végbélvizsgálat után) a kórházba megnyugtatott, hogy semmi bajom. Írt Smecta nevû port. Egy hétig szedtem, úgy tûnt elmúlik, de ismét visszatért. Újabb egy hét eltelt, és április elején pokoli gyomorfájásom kezdõdött. Rá egy napra már enni se bírtam, újabb egy nap múlva 38.5 fok láz. Április 10-én, a névnapomon kerültem be kórházba (nem ahol elõször voltam), fertõzõ osztályra. Ekkor már a kiszáradás közelében lehettem, mert napokig infúzión voltam, enni nem bírtam, a vizet is kihánytam néha. Elõször szalmonellának hitték, a láznak meg hogy szepszises láz. A fájdalmak miatt éjszakákat nem bírtam aludni, és nappal se nagyon ment. Kb. 2 hét alatt 15 kg-ot fogytam. A vastagbéltükrözés után aztán a doktor mondta, hogy mi a bajom. Felvilágosított, hogy ez nem fog meggyógyulni. Rohadt érzés volt, de biztatott, hogy a betegség kordában tartható. Még két hetet voltam benn a diagnózis kiderülte után. Lassan tért vissza az étvágyam, pokoli lassan. A hasfájások kb. a 10-12. kórházi nap után kezdtek alábbhagyni, de aztán a hátam fájdult meg a sok fekvéstõl úgy, hogy szintén majd belepusztultam. Még az a jó, hogy anyum, a barátnõm és a barátaim jöttek és bátorítottak. Két hét után már a városba is kimentem, pszichésen is jobban lettem, a napi 20 hasmensé csökkent, a vér is elmaradt. A 20. nap engedtek ki. Még lábadoztam egy hetet otthon, és próbáltam diétásan élni. Borzasztó furcsa, hogy sok tiltott dologtól semmi bajom (pl. kávé), de valamikor attól vagyok rosszul, amit megehetek (a krumpliból és lisztbõl készült dödöllétõl pl). Komoly javulás következett be, 2 hónap után elõször volt a székletem normális. Hát vulgárisan szólva sz*rnak még nem örültem ennyire mint akkor. :) Amikor kicsit könnyebben lettem, elkezdtem még könnyelmûbb lenni és zsíros húsokat ettem múlt pénteken egy egyetemi rendezvényen. Na, a másnap az pokoli volt, a hasmenés azóta is tart. Úgyhogy azóta jobban vigyázok, mert úgy látom könnyen vissza lehet esni. Pláne, hogy a suliba visszatérve minden a nyakamba szakadt és a vizsgaidõszak nem épp stresszmentes. A sok hozzászólást olvasva viszont még viszonylag szerencsésnek érzem magam. Ez a 3 hét életem legrosszabb idõszaka volt, de tanulsággal is szolgált. Azelõtt állandóan éjszakáztam, nem ettem egész nap, hanem este zabáltam tele magam, tömtem magamba az erõs kajákat, a szénsavasat üvegszám ittam... A kórházba helyreállt a bioritmusom (este 10-11 fele elálmosodok és ritkán vagyok fenn éjfélnél tovább, az ágy viszont max. 8-9 közt "kidob"), egészségesebben étkezem (persze ez hagy még kívánnivalót maga után), és nem napi 1-szer de sokat, hanem jó párszor, kevesebbet. Persze ez nem jelenti, hogy örülök a betegségemnek, de megpróbálom a jó oldalát nézni. Egyelõre "csak" ennyi. :)

Nincs jelen

 

#907 2008-05-21 15:28

Babika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Nagyon jó megbeszélni ezeket a dolgokat azokkal akik jobban belelátnak ebbe. Remélem tényleg minden rendben lesz, felír valamilyen gyógyszert aztán élem világom! Jó lenne nyáron már nem úgy menni a strandra, hogy végig szorongok hogy mi lesz ha elkezd fájni a hasam és menni kell. Idén már szeretnék megenni egy hatalmas hamburgert!  :D

Nincs jelen

 

#908 2008-05-21 16:50

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Zsoca1981: na az amit megehetek-tõl rosszul vagyok c. dolog többek közt a kõkorszaki módon lemaradott dietetikusi tanácsoknak is köszönhetõ.. Ugyanis a "krumplisdödöle" az pl scd diétában az egyik legszigorúbban tilos, illetve a hagyományos hasfogó keszk-kenyér és egyéb összetett szénhidrátra épülõ diéták pont hogy a legjobban puffasztják irritálják a vastagbélgyulladást és rengeteg székletet csinálnak.

Ha az alapján kajálnék amit eredetileg a kórházi dietetikus mint colitises ditéát átadott, nos most 1000% hogy nem tudtam volna bejönni dolgozni.

Nincs jelen

 

#909 2008-05-21 17:04

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Drága Gigi, egyetértek. Amikor roppant mód belobbantam õsszel, na, akkor nekem is csak a pirítós sonkával párosítás mûködött kb. 2 hétig. Aztán már nem igazán számított, hogy mit ettem (kivéve a tej). Szerintem nincs egyetlen igazság....

Nincs jelen

 

#910 2008-05-21 20:37

Babika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Valaki eltudná nekem magyarázni, hogy mi a különbség a chron és a colitis u. között. Melyik a "jobb"? Egész nap olvasgatok itt és azt veszem észre, hogy ebbõl a betegségbõl nem is lehet kigyógyulni! (Diétázni kell, valakinek annyit javul, hogy már csak délelõtt kell mennie, valakinek nem is tudják, hogy milyen gyógyszert adjanak stb.) Vagy ezt rosszul látom?

Nincs jelen

 

#911 2008-05-21 20:38

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Nincs jelen

 

#912 2008-05-21 20:46

Babika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Robur: Köszi, ezt igazából én is megtaláltam, csak gondoltam valaki hátha elmondaná nekem konyhanyelven. De lehet, hogy ennél egyszerûbben tényleg nem lehet.

Nincs jelen

 

#913 2008-05-21 23:18

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Gigi: (attól hogy az aktív idõszakban preferálom az scd-t még nem vagyok szent én sem. Ha mondjuk valaki dohányos akkor már nem is hirdetheti hogy a dohányzás káros? - mellesleg szombat éjjel óta olyan rosszul vagyok mint évek óta nem, de tudom hogy nincs összefüggés a kaja és a rosszabbul levés közt. Az más lapra tartozik, a diéta az elviseléshez hasznos) Ne forgasd ki a szavaimat!

Mert most azt tetted! Pont hogy arra hívtam fel/hívom fel a figyelmet hogy nem ismerik az scd diétát (sem). Attól hogy valaki jól bír valamit nem jelenti azt hogy az attól még jó. Nyilvánvalóan van egyéni érzékenység, ez elég tág fogalom, és vannak elvek, mechanizmusok amik azért elég jól behatárolhatóak (szénhidrátok bomlása, rostok, csípõs fûszerek stb.).

Ennek fényében lehet valami még jobb, vagy rosszabb.  Van igen, van olyan ami nem is nagyon diétás, mégis jól bírom még aktívan, és van ami baromi diétás és mégsem bírom. Sosem mondtam hogy szentírás, mindig hangsúlyoztam is, sõt még azt is hogy nem a diétától vagy a kajától gyógyulsz meg vagy leszel rosszul, az "csak" az elviselhetõséget - és bár így végülis a gyógyulást is segíti. És azt is le szoktam írni hogy nem mindegy hol van a gyulladás, (pl akinek  csak a vékonybele érintett annak igenis jó a rizs, stb.) de ebben az esetben a példa tipikusan azt sugallta hogy bizony a probléma oka az amirõl az scd-ben is regélnek...

És már meg kell hogy mondjam hogy nagyon elegem van belõle hogy mindig van aki ezek után mindig belémköt, betámad hogy én okoskodok, és mint aki nem is olvasta el miket írtam, csak fröcsög itt nekem, hogy jaj de nem mindenkinek csak úgy jó - holott EZT LE IS ÍRTAM PONTOSAN!  - csak mert megemlítem.  - többnyire pár "okos" tanács mellett mintegy megemlítve egy tudományos alapokon nyugvó diétát szemben a sima mezei hasmenéses diétákra (persze tényleg marhajó rövid távon kicsit megfogja! aztán meggyûlik egy nagy adag rá a gyulladásra, plusz jönnek a gázok aztán végül ó valóban nem spriccel, hanem helyette nagy adag szalad be és sûrûbben és ha szûkületed van még jobban megkínoz. hát nem túl elõrelátó) épülõ okoskodás mellet.

Biztos irritál sok embert hogy nem finomkodok meg kedveskedek és nem tarkítom kisszínes történetekkel meg lelkizéssel a mondandómat mint egy aloe ügynök. Hát bocs.

Nincs jelen

 

#914 2008-05-21 23:24

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Babika: ha szerencséd van, akkor AKÁRMIT csinálhatsz, és egyszerûen elmúlik magától úgy hogy vissza se jön többet (tehát nem gyógyultál meg "csak" életed végéig tünetmentes vagy), de az is lehet hogy mindent megteszel/megtesznek a legradikálisabban legoptimálisabban minden tökéletes és hiába. 
Persze a kettõ közt végtelen számú lehetõség és átmenet van, a diéta is olyan dolog hogy hasznos lehet az elviselhetõség szempontjából de a gyulladás alapvetõen nem a kajától/étrendtõl fog belobbanni (extrém eseteketõl eltekintve) és nem is a csodaétektõl gyógyul meg (de segíthet hogy gyorsabban javulj, jobb erõben legyél, jobban viseld a tüneteket, csökkentsd a széklet, gázok, stressz számát).

Nincs jelen

 

#915 2008-05-22 07:15

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Már sokadszorrra írtam le. Amúgy nekem ezzel volt problémám: " nem túl szerencsés, ha folyamatosan ezt írod, mert aki elõször téved ide be, azt hiszi, hogy a gasztrós orvosok  esküsznek az scd diétára. "  - szerintem meg pont hogy nem.:P :)

Nincs jelen

 

#916 2008-05-22 08:10

youlcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

drága Rigor!
nem akarlak (és mást sem) megsérteni, de én baromira bírom, hogy van egy fõ-fõ-kritikusunk a te személyedben :)
szerintem kifejezetten felüdítõ dolog. és egyáltalán nem zavaró. nem értem miért kell ezért szólni. mert pl. ha azt mondja nekem valaki, hogy rágcsáljam a fotel lábát, mert az jobb, mint most, hogy piros-pöttyös labdát eszek (mindenki helyettesítse bele azt az ételt/kiegészítõt, amit akar), akkor legfeljebb mosolygok magamban. de hát ha egyszer a fotel lába valakinek jobb... ? nem kell ezen problémázni. mindenkinek más jön be. van egy véleményed (ahogy írtad utánannéztél, alá tudod érvekkel támasztani), amit leírsz... azt hiszem, akkor lehetne rád neheztelni, ha lefognád a másikat, és erõszakkal tömnéd bele az scd-s kaját, mert az jó. de így?
szóval csak azt akartam, hogy abba ne hagyd!

Nincs jelen

 

#917 2008-05-22 08:58

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Sziasztok, na ez már.... Néha az ember nem tudja, hogy melyik kezébe harapjon, illetve hogy jó-e ha van rajta sapka, vagy ha nincs. ;)
Sosem azzal van a baj, hogy mit, hanem hogy hogyan ír le valaki. Nem mézesmázos, kedves, lelkizõs szavakra vágyik az ember, hanem normális, a másikat megtisztelõ hangnemre (gondolom én, aztán lehet, hogy nem így van).
Persze, hogy jó, ha valaki sok infot szór szét és ha olvas valahol valamit, ami ezt a kis közösséget érdekelheti (már ha csak egy embernek segít, akkor megérte), megosztja az Emberekkel. Ezt szerintem senki nem vonta kétségbe, és ezért senki nem jelzett semmi olyat vissza. Minél többet írunk ezekben a dolgokban, annál több félreérhetõ szó kerül elõ és ha ilyesmin lovagolunk, akkor megette a fene.
Ahogyan most Rigor megfogalmaztad a dolgokat, teljesen rendben van, ezt hívhatjuk normális hangnemnek (bár ez is teljesen egyén függõ,  hogy ki mit tekinte annak).
Mindenesetre mindenkinek szép napot!!!!

Nincs jelen

 

#918 2008-05-22 09:22

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Áh, az a múltkori eset amikor nagyon de tényleg gyenge cinizmus volt az egyik hozzászólásomban amiért jól kaptam a fejemre (kb annyit írtam: ó mi tudatlan nyugatiak) - de mint kiderült jogos is volt, mert bizony ahogy sejtettem: a "nyugati" tudomány leszólása, titkos  gyógymód sok mellébeszélés és végül a nagy nulla mint konkrétum utalás vagy bármi nyom amivel utána lehet járni.   Aztán pont nem sokkal utána egy egészen hasonló stílusban  kiindulva valaki nyitott egy egész topicot, és jó volt látni hogy még hamarabb és vehemensebben estek neki a többiek, pedig még annyiból én sem kezdtem volna hõzöngeni, végül bele se írtam:)

Egyébként én gyakran szándékosan ütök meg keményebb hangnemet, hogy felkeltsem a figyelmet! Nem könnyû a csodadiétáktól és csodaszerektõl csodadoktoroktól és hirdetésektõl hemzsegõ alternatív világ elképzelést preferáló táborral szemben.   (megjegyzem még magammal szemben is szkeptikus vagyok, a sok ellenérv  miatt többször is újrateszteltem néhány scd-s dolgot, stb.)

Nincs jelen

 

#919 2008-05-22 09:59

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

én a mai napig nem bírom felfogni, hogy a keményebb hangnem és a sértegetés hol egyenlõ egymással... nézd el nekem, hogy nem keresek ki és linkelek be most ide minden olyan megjegyzést, néha konkrétan durva beszólást tõled, amit itt a fórumon olvastam, és amire azt mondtam, hogy emberekkel ilyen stílusban nem beszélünk... tálalni tudni kell, másnak is megy!

Nincs jelen

 

#920 2008-05-22 10:12

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Én egy alkalomra emlékszem, és egyáltalán nem volt kemény se azért csodálkoztam hogy le lettem tolva miatta. Sértegetni/személyeskedni nem az én szokásom.

Nincs jelen

 

#921 2008-05-22 10:36

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

én sokra mióta rendszeresen nyomon követem a fórumot, és eddig nem szóltam, mert alapvetõen nem azzal van bajom, amit képviselsz, mmint nem a diétás és egyéb alapelvekkel. neked ez vált be, sokmindent tud ebbõl más is hasznosítani. de ha nekem írnál olyan hangnemben, mint pl. amit Ottóval szemben is sokszor megengedsz magadnak, hát nem raknád a kirakatba, amit kapnál érte. bárki megmondhatja, aki ismer, hogy nem vagyok szívbajos, kocsist megszégyenítõ fordulatokat tudok elõcsikarni magamból, de egy ilyen fórumon megtisztelem azzal a betegtársaimat, hogy mégha kemény kritikának is szánom, amit írok, azt óvatosan teszem. mert nem vagyunk egyformák, ilyen tekintetben sem. amit még én elviselek, u.az másokat már megbánt, vagy fordítva. itt csupán errõl van szó, és ezért szóltam most már közbe én is, mert kérlek ezt érdemes figyelembe venni, különben idõrõl idõre ezt a csontot fogjuk rágni...

Nincs jelen

 

#922 2008-05-22 11:28

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Nem szoktam csúnya szavakat használni/becsmérelni az illetõt, hanem legfeljebb a módszert, az elveket stb. - persze sokan személyeskedésnek/személyes támadásnak veszik ezt, de ha valakinek szövegértelmezési gondjai vannak akkor sajnálom. De ha mégis ilyesmit teszek szerintem jó okkal, mert a veszélyes tanácsokra nem lehet nem reagálni.

Nincs jelen

 

#923 2008-05-22 15:00

Orsi77
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Sziasztok!
2005-óta vagyok colitises. Közvetlenül a kisfiam születése után jelentkeztek nálam a tünetek. Szerencsére viszonylag gyorsan diagnosztizálták nálam a colitist, de csak 8 hónap múlva kezdtük el a gyógyszeres kezelést mert szerettem volna szoptatni a babámat. Viszont 8 hónap múlva már elkerülhetetlen volt, hogy gyógyszert kapjak. Szerencsére nálam a fájdalmak kimaradtak, de sokszor amikor éreztem, hogy wc-re kell mennem, semmi más nem jött csak tömény vér.  A vérképem borzasztó volt. Rengetegszer tükröztek. Sajnos a gyógyszerekre most 3 év elteltével kezdek reagálni. Most azonban már olyan nagy dózisban kapom, hogy a mellékhatások is rendre kijönnek rajtam. Szedek Xalazint napi 6-ot, Immurant 200 mg, Metypredet 32mg emelett még káliumot, Entocort klismát használok stb. A Metypred már megkezte jótékony hatását nálam, remeg a kezem, görcsöl  kezem lában, borzasztóan romlik a látásom, híztam 15 kilót, a hajam hullik és fénytelem, a vérnyomásom sokszor felmegy 200 -ra. Tehát elég jó szer. Az orvosom már nem igazán tud mit kezdeni velem. Most azzal próbálkozunk, hogy megszabaduljak a metypredtõl, hogy biológiai kezelést fog nekem adni. Reménykedem benne, hogy ez használ mert már nagyon unom magamat. Január, február tájékán olyan rossz állapotban voltam, hogy nem mertem kitenni a lában a lakásból. A buszon meditáltam,  és a szülésnél használt légzést alkalmaztam, hogy kibírjam hazáig. Most aránylag jól vagyok . Március óta iszom a Normaflort napi 3 ampullával és állítom, hogy az hozott rendbe. Az orvosom kinevetett, de én esküszöm rá. Szerintem ha az ember hisz valamiben akkor az segít is.
Kívánok mindenkinek jobbulást és kitartást mert ez nem egy egyszerû betegség de lehet vele együtt élni

Nincs jelen

 

#924 2008-05-22 15:27

Sa-ni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Babika: látom, nagyon félsz a tükrözéstõl, én is egy évig halogattam (bár azért is, mert az orvos azt mondta, hogy szerinte ez IBS, meg csak a rák stb. kizárására kell, amit õ nem tart valószínúnek) Vannak még más lehetõségek, de a hashajtás ott is kell. Azért annyira nem szörnyû, ki lehet bírni, legyél wc-közelben. Én azt mondom, a betegség produkált már nekem rosszabb napokat is a Fleet-esnél. Legalább a görcsöl de nem ürül ki teljesen- érzést el lehet felejteni arra a napra.  Én azt tanácsolom, kérd altatásban (ne bódításban, hanem sekép-sehang altatásban, ha megtagadják, fordulj magánorvoshoz, aki majd elintézi) a tükrözést, de készülj fel, és tedd meg a pszichésen stb. szükségesnek ítélt óvintézkedéseket, hogy vérezni fogsz, sok gáz távozik (amit felfújtak), és órákig nem engednek felkelni. (Ha végre kiengednek, wc-re kell menni, és vér jön ki, de ne ijedj meg, a szövetminta vételtõl van, és délutánra elmúlik. CSak jobb, ha elõre tudod.) Ez esetben magát a vizsgálatot nem fogod érezni, észnél se leszel, és úgy ítélem meg, neked sincs arra szükséged, hoyg ezt megtapasztald. Viszont nem halogasd, mert ha baj van, a kezeléshez azt tudni kell.
Se a Crohn,se a colitis nem "jobb" - a colitisben a vastagbél érintett,a  crohn-ban az emésztõrendszer bármely szakasza. A Crohn azt hiszem, összességében durvább, bár a durva colitis sem kevésbé brutális. Épp azért is kell sajnos a  tükrözés, hogy   idõben kezelést kapj!
De úgy látom, neked mindenképp kell az altatás.  Én se válalltam volna be anélkül, nyugi, én megértelek, én se e téren akarok jeleskedni a bátorság erényében,a mi egyébként megvan bennem, csak nem itt pazarolom! :)

Flavio: a virtuális kolonoszkópiát szerintem bárhol elvégzik, ahol CT van.
De érdemben nem tudok nyilatkozni róla, szombatom lesz (és a "levegõt fújnak fel" dologtól nem vagyok elájulva, meg a kontrasztanyagtól rettegek, hátha nem kell inni...) Meg nem kapok semmi bódítást, szerintetek vehetek be reggel nyugtatót? Szabályosan fóbiám van, lelkileg hiába küózdöm le, de fizikálisan rosszul leszek, remegés, stb., én egy "egyszerû" RDV-tõl is émelygõ hányingert kaptam, engem ott csak ne piszkáljanak, az olyan megalázó... :/ Persze a nagyobb rossz, ha az ember nem tesz a gyógyulásáért.
A virtuális sokkal jobb nem lehet a simánál, mert elõtte ugyanúgy kell az a borzasztó hashajtás -nekem Fleet-et írtak, ezúttal kevesebb vizet akarok inni, mert éjjel és reggel is még sima víz erõletetett, gyûlöltem, éhesen nem valami f.sza... És a végbelet nem hagyják békén, levegõt fújnak fel, bleeee... És ottsemmi alatatást stb nem lehet kérni. Á, lennék már túl az egészen...

Szerkesztette: Sa-ni (2008-05-22 15:28)

Nincs jelen

 

#925 2008-05-22 16:28

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Babika!A "nem árt ha tudjuk" fõmenü Tükrözés altatásban címû topikjában olvashatsz a vizsgálatról bõvebben.

Nincs jelen

 

#926 2008-05-22 17:01

Babika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Köszönöm a bíztatást mindenkinek! Külön köszönet neked Sa-ni, hogy ilyen bõven kifejtetted! Én Nyíregyházára fogok menni a kórházba kivizsgálásra remélem ott lehet kérni az altatást vagy legalább a bódítást! Esetleg van aki volt már ott? Ezekért a külön "szolgáltatásokért" nekem kell fizetnem?

Nincs jelen

 

#927 2008-05-22 17:06

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Hajajj Babika de még hogy!

Nincs jelen

 

#928 2008-05-22 17:08

Babika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

A fenébe, és mennyibe fog ez fájni nekem?

Nincs jelen

 

#929 2008-05-22 17:15

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Babika gyere a chat-re

Nincs jelen

 

#930 2008-05-22 18:04

Sa-ni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Nekem külön az altatásért nem kellett fizetni. Ha magánorvos végzi, akkor neki a konzultációért fizetsz a magánrendelõben, és késõbb behív a kórházba de akkor normális betegként adminisztrálnak, csak ugye némileg megkülönböztetett bánásmódban részesülsz. De a kórházban nem kell fizetni. (Hozzáteszem, nekem nagyon rendes dokinõm van.)

Nincs jelen

 

#931 2008-05-22 20:48

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Nekem a xanax vált be, a frontideges gyomorremegést teljesen megszûnteti, és segít az elalvásban is ha nagyon tönkrement az ember bioritmusa/alvásproblémái voltak. - amúgy annyira nem nagy élmény a xanax, (tompít, lassítja a gondolkodást ami elég bosszantó tud lenni) utoljára talán tavaly nyáron kellett hozzá folyamodnom.

Nincs jelen

 

#932 2008-05-24 19:30

zana
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

szia Zsukka
Én a betegségem elején teljesen magamba zárkóztam, bár a párom mindenben segített, de mostanra már "belefáradt" az állandó aggódásba. Egyedül próbálok megbírkozni a colitisszel, ami azért nem mindig könnyû. Most már több mint másfél hónapja lángol a colitiszem és fogytán az erõm, sokszor sírva jövök ki a mosdóból, hogy legyen már végre vége. Gyógyszereimet megemeltük, most várom h végre hasson. Közben meg próbálom tartani magam és nem bezárkózni a négyfal közé. Jobbulást mindenkinek

Nincs jelen

 

#933 2008-05-24 20:43

Györe Bömbi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Szia Zsoca!  Amit a dietetikus írt nem biztos,h. rossz, mivel minden ember más. Én pl. sok olyan dolgot megehetek baj nélkül, amit elõírtak. Idõvel bele fogsz tanulni, h. mi jó neked és amódon étkezel. A fõsuliban próbálj meg minél kevesebbet stresszelni, mert ez a betegség egyik elõsegítõje. Kívánok minél kevesebb fájdalmas idõszakot!

Nincs jelen

 

#934 2008-05-24 22:03

Zsukka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Szia Zana
Akármit eszem Rekord sebességgel kerül ki belõlem.Most a folyadék is.Így a héten lemaradt a laborkontrolom.
Budi függõ vagyok! Viszont a mûtétem környéke ..igazából az egész hasam..... olyan hasogató érzés hol itt hol ott indul meg a fájdalom. Lehet ebbõl érteni valamit?Szóval akármit eszek mar éget én is sírok a budin.Ha van egy -két óra pihim szerencsés és boldog ember lehetek.Ma rengeteg zöldséggel csirke mellböl föztem sûrû levest némi paszír úgy érzem szerette.Bízom benne hétfõn eljutok a dokihoz.Zana lesz ez még jobb is!Ez csak egy átmeneti idõszak! Bár már elég régóta tart, de akkor is csak átmeneti. Veled vagyok!

Nincs jelen

 

#935 2008-05-24 23:06

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Babika!

Én még annyit fûznék hozzá, hogy lehet hogy tényleg nincs semmi komoly gond, és ha ezzel a vizsgálattal kiderül , akkor jobb lenne tudni , nem? :)
Ha meg mégis , akkor meg azért jobb tudni, hogy segithessenek rajta :)
Én is pánikolós vagyok. . de pl valamilyen csoda folytán az agyam ezeknek a vizsgálatoknak az élményé jól elzárta valahova. és inkább álomszerû :)
Kitartás :)

Nincs jelen

 

#936 2008-05-25 11:48

Zsoca1981
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Sziasztok!

Kösz a tanácsokat. Sajna a stresszt elég nehéz elkerülni. Amikor kórházban voltam, fogadkoztam, hogy ha kikerülök épen, nem fogok idegeskedni, de hát ez nem így megy. Vizsga vizsga hátán, gyakorlat, meló... Bár próbálok keveset stesszelni, és régi énemmel ellentétben esténként már nem dolgozok a gépen, hanem tv-zek vagy olvasok, aktívan pihenek. A diétáról tegnap mondta egy ismerõsöm hogy nem is lenne kedve élni, ha ilyen szabályokat be kellene tartania. Mondtam neki ha hetekig menne a hasa és nem tudna aludni a fájdalomtól, belátná, hogy muszáj legalább fõbb pontokban betartani, mert könnyû a visszaesés. Amúgy jún.09-én megyek konrollra. Remélem addig javulok. Medrol 32 mg-osat, Controlocot, Salofalkot (3*2) szedek.

Nincs jelen

 

#937 2008-05-25 14:43

zana
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Szia Gigi
napi 30x járok ki, véres, nyákos hasmenés iszonyatosan erõs alhasi görcsökkel, néha szó szerint az ájulás kerülget, és olyan szinten leszívja az energiám, hogy utána alig bírok menni. Ha nem eszem akkor viszonylag elvagyok, de hát azért azt sem lehet, már így is alig vagyok 50. Energiám meg nuku. Reggelente az étcsoki elég jól bevált, legalább a gyógyszerekhez társul vmi. Egy hete emeltük a gyógyszermennyiséget most 4x2 pentasa, 150mg imuran, 20/24mg medrolon vagyok a klizmák nem segítettek most (korábban helyrerakott), pedig 2x10 napos kúrát csináltam. A káliumot már kiváltottam 1 banánnal, hogy ne kelljen annyi gyógyszert szedni. Hát így értem h lángol...

Szia Zsukka
Köszönöm a bíztatást ez most nagyon jól jön... én is husi levest csináltam, viszonylag bennmaradt. Rajtam is ugyanúgy átfut minden a dokinõm azt tanácsolta, hogy magas energiatartalmú tápszert kéne innom ami szinte azonnal felszívódik, de ezeket egyszerûen nem bírom meginni. Tudom h átmeneti idõszak, és általában 1-2 hét alatt rendbe tudtam szedni magam, de  most valahogy semmi sem jó, semmi sem hat...
Nem tudom Ti hogy vagytok vele, de a zene sokszor segít és teljesen kikapcsol. Néha úgy érzem kihúzza a görcsöt a hasamból :-)
Kitartást, lesznek még tünetmentes napjaink :-)))

Nincs jelen

 

#938 2008-05-25 16:29

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

,,A stresszrõl meg nekem az a véleményem, hogy én az egyik legstresszesebb idõszakomban voltam a legjobban.,,

Gigi! Ezt már én is észrevettem. Az ember akkor lesz beteg,amikor megteheti :) Ha nagy a hajtás akkor tartod magad , és mikor felengedsz akkor rádtör mnden nyûg :)

Zana! Mondjuk én crohn-os vagyok , de 1 éjjel volt csak véres székletem , másnap máris zavart a dokinénim a kórházba. Nem is lennék nyugodt napi 30-al. Én is csak Gigit tudom ismételni.Ez igy nem maradhat sokáig!
Mielõbbi gyógyulást!

Nincs jelen

 

#939 2008-05-25 17:45

Sa-ni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

A vizsgálat iránt korában érdeklõdõknek: megvolt a virtuális kolonoszkópia, nem egy nagy élmény :/
Eleve az a rohadt Fleet hajnal 3-ig (!!!) dolgozott bennem, pedig direkt szomjaztam, hogy ne kínozzon meg annyira (csak 3 pohár vizet ittam délután, este semmit) Bemegy az ember, gumicsövön keresztül levegõt fújnak fel, ez a bélmûködésleállító injekcióval elég fájdalmas, de nem sokáig, aztán kontrasztanyag, és a felvételek készítése. Aztán meg bírjál hazamenni mert kb. egy óráig görcsöl a has, mert nem tud a levegõ távozni. Szerencsére hamar megoldódik ez a probléma.
Végül nyugtatót nem szedtem be, mert 3 óra alvás után elég zombi voltam magamtól is. A napot, a kincset érõ sz.rásmentes napot sajnos átaludtam, olyan kész voltam :( De este (visszafogottan) boroztam olyan emberekkel, akik gond nélkül jóízûeket esznek, aggályok nélkül jóízûeket isznak, nagyokat nevetnek, és fogalmuk sincs, milyen dolgok vannak... Nekik ma max. kicsit a fejük fáj, én meg kapom a büntetést minden könnyelmûségért.
Szebb jövõt mindenkinek. (Bocs, depi vagyok, mert ma még egy kicsit jobb napra számítottam. A Lepicolban hogy bíztam, de egyzser csúszott kia dolog, talán diétahiba? és onnatól kezdve az se segít.)

Szerkesztette: Sa-ni (2008-05-25 17:47)

Nincs jelen

 

#940 2008-05-25 18:50

zana
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Gigi, Zsuzskaa:

Na nyugodt én sem vagyok... orvosi felügyelet alatt állok, de a gyógyszereknek kell idõ míg megkezdik "jótékony" hatásukat (1 bõ hete emeltük). Pl.: az imuran csak 6-8 hét után kezdi kifejteni hatását. A medrol most meg vmiért nem segít. De h vmi jót is írjak, ma már úgy ebédeltem h nem rohantam utána egybõl... lehet h már kezd javulni?
Nem merem elkiabálni, de jó lenne. Nagyon köszönöm a bíztatást és a jótanácsokat. Sokat segítetek vele!!
sziasztok

Nincs jelen

 

#941 2008-05-25 19:16

Zsoca1981
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Hy!

Na egy dologban érzem még szerencsésnek magam: a colonoskopiát én kis túlzással észre sem vettem. Elõtte persze nagyon izgultam, de kaptam egy szurit, és úgy bealudtam, hogy csak na. Egyszer ébredtem meg, és felnézve a monitorra láttam, hogy a szonda megy bennem. Mintha egy alagútban haladtunk volna ami téglavörösre festett oldala lett volna. Durva volt, de ismét bealudtam és arra ébredtem, hogy kész az egész. Kába voltam még eztán is, de semmi feszítést nem éreztem utána egyáltalán. Még jó,legalább ez nem fájt. A gyomortükrözésnél végig ébren voltam, na azt már éreztem. De ha még egyszer meg kellene csinálni õket - és sajnos még lesz rá precedens a betegség miatt - és lehetne választani, akkor is inkább a gyomortükrözést választanám, mert már tudom mivel jár és ki lehetett bírni. Viszont lehet, most nem úgy reagálna a szurira a szervezetem mint elõször,és nem ütni ki teljesen. Ki tudja?

Nincs jelen

 

#942 2008-05-25 20:21

zana
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Szia Zsoca
szerencsés vagy hogy ilyen jól bírtad a colonoskópiát. Nekem az elsõ nagyon brutál volt. Aztán az új dokinõmhöz kerülve már elviselhetõ volt... én is injekciót kaptam, ami teljesen kiütött, aztán a lábadozóban a vukot énekeltem sokak örömére :-)))

Nincs jelen

 

#943 2008-05-25 20:24

zana
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Gigi: nem keserítesz el, tudom h már hatnia kellett volna a medrolnak, de vmiért nem reagálok rá. Ezért elmeltük meg az imurant.

Nincs jelen

 

#944 2008-05-25 23:11

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Nekem is volt hogy a medrol csak késõbb reagált. Amikor annyira be volt gyulladva. Mondjuk akkor kezdõdött nálam az egész. És az örzõben voltam , mert 2 hétig egyfolytában csak vér jött. Tápszondán kaptam papit. Na akkor nálam is csak a várakozás és a bél pihentetése segített. De idáig senki ne jusson már el :) mert az ellenségeimnek sem kívánom.
Reméljük zana hogy ez már tényleg azt jelenti hogy kezd megnyugodni picit a hasad.. Fõleg ha a közérzeted is javult vele . :)

Nincs jelen

 

#945 2008-05-26 09:34

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Meg az sem mindegy milyen dózisban megy a medrol... Van akinek/valamikor kevesebb is elég, van hogy jóval több kell.(testsúly/felszívódás függõ is).

Nincs jelen

 

#946 2008-05-26 10:54

zana
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Nálam most pont az van amit írsz Gigi... mégha nem is foglalkozom a dologgal, ott van a kis agyamba, hogy egyszerûen nem javulok, nem használ semmi, nem változik semmi, pedig mindent megteszek a javulás, gyógyulás érdekében. Na de fel a fejjel nem igaz, mostmár csak jobb lehet :-)

Nincs jelen

 

#947 2008-05-26 17:30

Norby
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Sziasztok!
Új vagyok itt a fórumon, de már hetek óta olvasgatom a hozzászólásokat és a tanulmányokat a weblapon és a fórumon. 22 éves vagyok. Egy éve kezelnek egy autoimmun betegséggel, amit szteroiddal egész jól helyrehoztak. Általában úgy néz ki a dolog, hogy 2 hónap szteroid után 2 hónap teljes nyugi van, majd ismét jönnek a tünetek, ismét két hónap medrol, majd 2-3 hónap nyugi. Most mielõtt harmadszor visszaestem volna egy kis vért láttam az amúgy normális székleten. Ezt elmondtam a dokimnak, két nap múlva már a tükröztek. Nem volt jó. Végül azt mondták, hogy colitis ulcerosám van, a vastagbélben egy 5cm-es szakasz erodált. Salazopírint szedek, napi 3*2-õt és lényegében egy pici hurut, és néha minimális mennyiségû vért látok, bár ezutóbbit egyre ritkábban tapasztalom. Sok olvasott helyzetleírásnál nekem sokkal jobbak a körülményeim, a felángolás legdurvább idõszakában is max. 4-szer mentem wc-re, és hasmenésem akkor sem volt. Amitõl félek, hogy ez estleg terjedhet, és megfordult az is a fejemben, hogy egyszer talán sztómára is szükség lehet. Szerintetek ez jogos félelem? Vagy butaság ilyenen rágódni? Az alapbetegségem a véremben okoz kavarodást, a gasztroenetrológus doki szerint az komolyabb probléma, mint a cu. Mégis ettõl jobban tartok (ezt egy hónapja fedezték fel.), igaz a vérdologgal már 14 hónapja élek együtt, és legfeljebb fáradságot okoz. Ha írnátok, megköszönném!

Nincs jelen

 

#948 2008-05-26 18:00

zana
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Szia Norby
Sztem nem szabad egybõl a legrosszabbra gondolni, van közben épp elég baja az embernek. Nem mondom, h az én fejemben nem fordult meg, de ameddig más út is van és járható, addig azt a megoldást kell választani. De ha szeretnéd megnyugtatni magad van külön topik Élet a sztómával, ott bõvebben olvashatsz ezekrõl.

Nincs jelen

 

#949 2008-05-26 18:36

vikimami
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Norby!
Szerintem se tépelõdj a sztóma dolgon (és ezt most bagoly mondja verébnek :D) , mert én is állandóan elõreszaladok ezekkel a dolgokkal és ez bizony nem visz elõrébb! Szóval fel a fejjel, még sok víz lefolyik a Dunán amig egy ilyen dolog bekövetkezhet!

Viszont az nagyon érdekelne, mi az az autoimmun betegség, ami a véreddel hozható összefüggésbe? Hogy jöttek rá és mik a tünetek ? Azért faggatnálak, mert engem vizsgálgatnak, de nem találnak konkrétumot és hátha egy-egy ötlet elõrébb vinne.
Köszönöm, ha megírod!

Nincs jelen

 

#950 2008-05-26 19:15

Norby
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Colitis ulcerosa érdekelne

Vikimami!
hemolízisem van, egy influenza után az immunrendszerem elkezdte megenni a vörösvértesteimet. A tünetek: sötétvörös vizelet, és két tojájból tükörtojás fej: azaz sárga szemek fehér arcon. Eleinte azt hittem, hogy csak az influenza miatt érzem magam rosszul, mikor dokihoz fordultam a vvtestszám alig 1 milla volt. Medrolnak hála 2 hónap alatt helyreállt, el is múlt, aztán a következõ megfázást ismét vörös vizelet kísérte.. és ez így megy 2 hónap medrol, 2-3 hónap nyugi, de az elsõ tüsszeentés már megában rejti a visszaesést.
Azért is furcsálom, hogy kialakult a cu, mert az elmúlt 14 hónapból 8-9 hónapon át szedtem medrolt.. Mikor volt ideje kialakulni?
Dokinál most voltam, õ azt mondta, hogy a salazopyrinre való jó reakció bíztató. És igazából az elmúlt 14 hónapban már elfogadtam, hogy krónikus betegséggel kell együttélnem, hogy kontrollokra kell járni, sõt haverokkal -akik orvosnak tanulnak- még immunológia elõadásra is be-be soktam járni, tehát sokat tanultam. De fizikai elváltozást/elváltoztatást, vagy "mellékhelységhez kötöttséget" nem bírnék elviselni.

N

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB