#451 2007-07-03 07:05

roni0508
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Rigor: én is ezt a salofalk klizmát használom de nekem sem megy a bentartás max 2-3 óráig, de ezt is nagyon utálom nem tudnék elötte még egy tisztító beöntést csinálni. Én ha valahova mennem kell több lehetséget biztosítok pl: pénteken kell visszamennem a dokihoz friss laborokkal, de én már holnap elmegyek vérvételre így ha nem jön össze még mindig ott a csüt. és végsõ esetben bevisz a párom, ez a módszer eddig bevált.

Nincs jelen

 

#452 2007-07-03 08:21

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

roni0508: és közvetlenül lefekvés, elalvás elõtt csinálod? Amúgy kb. "treníroz" érzetre, vagyis a normáli vizes beöntésbõl bemegy amennyi bemegy, aztán kiengedi az ember párszor, máris tisztább lesz, és a gyógyszerest könnyebb benttartani. Nekem többnyire az elsõ fél óra volt kritikus.

Nincs jelen

 

#453 2007-08-23 12:54

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

hááát kicsimeli,

nekem kell a diéta, de hozzáteszem, ilyen könyvek vásárlását az elsõ után be is fejeztem! konkrétan ehetetlen volt - számomra legalábbis -, amit azokból próbáltunk kreálni, az elején még, mikor táppénzen voltam otthon-otthon, akkor még anyuval. viszont abszolút hasznos tanácsok is voltak benne. pl. a rostok nekünk nem tesznek jót, és attól, hogy belevágod a cuccot egy turmixgépbe, abban még ugyanúgy ott marad a rost. ha viszont átnyomod egy krumplinyomón, az már tolhatod is. én így tolok néhány fõzelékfélét: elkészítem a lencse/zöldborsó fõzeléket, és ha már kész van, átpaszírozom rajta, így nem kerül belém a héja, mert az nekem vhogy nem jó, felpuffaszt, fáj tõle a hasam, meg megemeli a székletszámot is. de babot, kukoricát, káposztát, gombát pl. egyáltalán nem eszem - ha nagyon megkívánom, mikor hazamegyek anyuékhoz és õk esznek olyat is, akkor mondjuk esetleg pár falatot. úgyanígy túl fûszereset, csípõset, zsírosat sem. isten õrizz a konzerv- és zacsis kajáktól, gyorséttermektõl, gyanús gyrostól/hamburgertõl... nálam még az is kiderült egy idõ után, hogy még a kefírt sem bírom a tejtermékek közül, de találtam egy olyan laktózmentes tejfölt, amit simán tolhatok, mert nekem csak fõzéshez kell, a tejet nem igazán szeretem. a gyümölcsjoghurtok viszont hiányoznak, de hát sokan vannak, akik pl. bírják a tejtermékeket.

én most így lassan 3 év után, azt mondom, hogy szinte mindent el lehet készíteni úgyis, hogy te is megehesd, és még csak nem is kell ízetlennek, szörnyûnek lennie. viszont k'va nagy szerencsém, hogy nagyon szeretek fõzni és idõtöltésnek is jó, kikapcsol, és volt türelmem kísérleti nyulat csinálni magamból. vannak vásárlós problémák: akciós húst többet nem veszek; ha választhatok, konzerv helyett inkább friss/fagyasztott zöldséget, stb.

sosem felejtem el, tükrözés után behajtottak hozzám egy diétás nõvért: annyit bírt segíteni, hogy hozzám vágott egy leírást a crohn-colitis-es diétáról ,aztán közölte, hogy úgyis majd csak én fogom tudni kitapasztalni, mi jó nekem és mi nem... nesze semmi fogd meg jól, minden kaja, amit imádtam, rajta volt a tiltó-listán... csak kétségbe ne ess, azt ne! mindenkinél máshogy zajlik ez az egész. én személy szerint azt tapasztaltam, hogy nekem sokat segít, ha figyelek arra, hogy mit eszek.

Nincs jelen

 

#454 2007-08-23 13:51

Apacsanya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kicsimeli!
Tuti, hogy kell a diéta. Nem is kicsit. Én már valahol leírtam mit és hogy csinálom. Sajna diéta nélkül nem lehetek. Ha bebûnözök, akkor nyögök jó nagykat. De végül is minden kaja pótolható. Én is szeretek fõzõcskézni, de ha megunom, akkor a bébikaják után nyúlok. Egy-egy evésre jók.
Amúgy engem is egy darab papírral a kezemben engedtek ki a kórházból. Még azt sem tudtam megkülönböztetni, hogy mi a nyugalmi állapot . Ma már tudom. Az scd diéta sokat segíthet. Nem kell ragaszkodni hozzá, de utat mutathat.

Nincs jelen

 

#455 2007-08-23 13:54

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

scd? Apacsanya, ezt így nem vágom? leírod, mit jelent, hátha találok benne még én is okosakat... abból sosem elég, a diétám állapothoz igazodik, folyton változtatok rajta vmit:-)

Nincs jelen

 

#456 2007-08-23 14:04

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

ja bocsi, közben leesett, és megis találtam a neten:-)

Nincs jelen

 

#457 2007-08-23 14:26

Apacsanya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Linus!- Azt hiszem itt az off topicban leírtam mit hogyan csinálok. Szerintem ha visszalapozol itt a közelben megtalálod. Szerintenm vannak benne jó dolgok.

Nincs jelen

 

#458 2007-08-23 15:11

ildikócska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Linus! Létezik olyan turmixgép ami annyira pépesít, hogy meg tudom enni a borsót is azzal leturmixolva. Olyan pépet csinál belõle, mint a bébikaják. Amíg ezt nem sikerült beszerezni addig én is a paszírozós megoldást csináltam.
A natúr joghurtot sem tudod megenni? mert azt én (saját készítésû szintén paszírozott) lekvárral ízesítem és kész is a gyümölcsjoghurt. Vagy dobok bele egy banánt, vagy párolt almát.
Amúgy ahogy olvastam a diétádat, kb tök ugyanígy táplálkozom én is.
Nekem legnagyobb szívfájdalmam a kedvencem kolozsvári rakott káposzta elhagyása volt. Bár karácsonykor megettem, mert azt mondtam évente egyszer vállalom a következményeket, de hát milyen karácsony a karácsony rakott káposzta nélkül :P

Nincs jelen

 

#459 2007-08-23 16:30

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia ildikócska:-)

hja, csak a rost attól még benne van, hogy leturmixolod, és lehet, hogy nekem ez a probléma, nem pedig az, hogy milyen az állaga... de már gondolkodom rajt egy ideje, hogy beszerzek egy frankó kis turmixgépet, mert mondjuk a tej nem nagyon hiányzik, azelõtt sem szerettem annyira, de ha vmi gyümivel, ilyesmivel kutyulnám turmix jelleggel, biztos jobb lenne:-) viszont abból is csak az említettet merném megvenni, és az bizony dobozonként 400valahány forint körül van! úgyhogy majd ha belezúgok a turmixokba, iszom tejet is. ez a tejföl azért vált be, mert kevésbé savanykás a rendesnél, ezért fõzõtejszín, meg tej helyett is tudom használni az ételekhez. 1-2 csepp ecet/mustár meg nem borít ki, ha savanyítani akarok vmit:-)

kefírrel próbáltam fõzni elõször, de észrevettem, hogy úgy tompán, de azért érzem az egész vastagbelem, meg hasmenést okoz, vagy legalábbis magasabb székletszámot. ez persze csak nyugalmasabb idõszakban derült ki, mikor amúgy más nem okozott tünetet. úgyanígy jártam a többi natúr joghurttal, meg azzal a bifidusossal;-) aztán pedig egy másik, olcsóbb de sz'rabb laktózmentes termékkel is. a tejbedara szokott hiányozni, meg a gyümijoghurtok, de majd kreálok én még olyanokat!!!

banántól amúgy puffadok, és nekem aztán nem fog vissza semmiféle hasmenést! a sárgadinnyére kaptam rá, mert sok helyen olvastam, hogy kifejezetten jó bélgyulladásra, nyugtat, csökkenti a gyulladást és tele van hasznos vitaminokkal. nekem is jólesik, de abból is csak mértékkel, nem fél dinnyét egyszerre! mióta olvastam itt a kis káposztádról, mondanom se kell, csorog a nyálam, ezeket mind imádtam, amit most nem lehet. aztán párszor bekajáltam belõlük, frankó kis tüneteket okoztak és azóta módjával kívánom, vagy nem kívánom õket:-)

most arra figyelek, hogy egyek rendesen, mert júliusban az a 40 fokos idõszak jó idõre teljesen elvette az étvágyam, két hétig utána rosszul is voltam, aztán meg a múlt hét szerdai CRP-m szépen be is figyelt 35nél ; de erre varrjatok gombot: péntek óta meg semmi bajom. uhhogy örülök a visszatért étvágyamnak és nemet mondtam a kontroll colonoscopiára - ha jól v'ok, ne kotorásszanak bennem...

Apacsanya: meg fogom keresni, amit írtál róla, hogy te hogy csinálod, de még nem leltem rá:-)

Nincs jelen

 

#460 2007-08-23 17:13

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sok jó ötletet kaptam most, fõleg a sárgadinnyével kapcsolatban, amit egyébként is szeretek. Most nyáron csak egyszer ettem, ezek szerint érdemes gyakrabban fogyasztani!

Nincs jelen

 

#461 2007-08-23 19:01

kicsimeli
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Nekem fogalmam sincs mikor van az aktív idõszak és mikor enyhe... eggyáltalán miben nyilvánul meg? Nekem két hónapja derült ki h crohn-om van de már 2 éve megy a hasam és nem segít semmilyen hasfogó, bár azt mostmár nem is szedhetek. Megpróbálok keresni valamit erröl a diétáról valamit, bár eddig nem találtam olyat amelyik kicsit bõvebben leírja h mit is lehet vagy mit nem.
Szép napot

Nincs jelen

 

#462 2007-08-23 19:12

kicsimeli
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Megtaláltam de pont az ajánlott étlek rész nem látszik mert van ot valami felirat és kimásolni sem tudom......segítsen valaki hozzájutni:) e-mailben is jo kicsimeli@freemail.hu

Nincs jelen

 

#463 2007-08-23 20:07

kicsimeli
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

sziasztok!
Ez nem ide tartozik de hátha tudtok segíteni, hova tegyem fel az önéletrajzomat ha munkahelyet szeretnék, de már bejártam egy csomo helyet és kezdem megunni......:( eddig semmi nem jött össze

Nincs jelen

 

#464 2007-08-24 07:52

Titus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Linus!

Új vagyok az oldalon, 11 éve fõzök a colitis-es lányomra. Szinte mindent el tudunk neki készíteni, természetesen diátás módon és az egész család így étkezik.( 4 fõs család)
Szeretném átadni a tejbedaránk receptjét, hogy Te is nassizhass!
A tönkölydarát vízben fõzöm meg, mézzel édesítem esetleg fruktózzal, csak annyi vizet használj, hogy teljesen elfõjjön. Így kevés a darának a folyadék, de ezt rizstejjel pótolom + hulala tejszínnel (ez növényi alapú). A lányom imádja, semmi panaszt nem okoz, próbáld ki! Jó étvágyat!

Nincs jelen

 

#465 2007-08-24 08:27

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó reggelt mindenkinek! Én létfontosságúnak tartom a diétát, és már irtam arról, hogy miket eszem. Most egy másik vetületérõl szeretnék irni: hozzászoktam már jó ideje (mióta otthon eszem), hogy az ebéd az egyfogásos és inkább az ugynevezett másodikat eszem. Leveseket ritkán eszem, ha igen akkor csak azt. Egy hétig táborban voltam Bózsván. Csak olyan ételek voltak amiket megeszem (vegetariánus), viszont a hagyományos formában. Az az ebédre vmilyen leves és aztán második és volt, hogy adtak harmadikat is (pl mákos rétes , nagyon finom volt). Az árát kifizettem , finom is volt az étel igy sorba ettem ezeket. Az eredmény: a szokásosnak nevezhetõ ételek ellenére puffadásos voltam , görcsölt sokszor a hasam (ahol a beleket varrták), többször mentem WC-re mint otthon. Szóval totál nem jó volt a hasamnak. Nos nem csak az számit, h mit eszünk, hanem az is , h mivel együtt....

Nincs jelen

 

#466 2007-08-24 09:12

ildikócska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia Linus!
Én is laktózmentes tejföllel csinálok mindent, amit tejszínnel kéne. Valóban olyan a dolog, hogy hozzá lehet szokni, nem sokban különbözik az íze.
Nekem pölö a barátom sokáig nem tudta, hogy mi bajom (mert nem mertem neki elmondani) aztán mikor elmeséltem mindent, megkérdeztem, hogy érzel valami különbséget a kajáimon a rendeshez képest? és azt mondta, hogy nem. Nálunk is így étekezik az egész család, nem fõzünk külön külön senkinek. A laktózmentes tejet meg csak sütéshez használom, mert állítólag nekünk az sem túl jó, hiába, hogy laktózmentes.
Amúgy már többen írták, hogy ha kitapasztalod a dolgokat akkor rájön az ember, hogy nagyon sokminden elkészíthetõ és csak tényleg kevés dolgokról kell lemondanunk (lsd rakott káposzta).
Arról tudsz valamit, hogy nekünk a fruktóz sem jó? nekem ezt ajánlották még az kezdet kezdetén, de egyszer meg egy dietetikus (bár azoktól nincs túl jó tapasztalatom) azt mondta, hogy nekünk az sem jó. Én azt használom sütéshez.
Örülök, hogy jobban vagy, csak így tovább.

Nincs jelen

 

#467 2007-08-24 09:17

ildikócska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia Ottó!

És még az sem mindegy, hogy hol esszük. Pölö nekem az idegenben készült kajáktól, még ha olyan amit meg is ehetnék, 95%-ban biztos, hogy tüneteim lesznek. Van a lakóhelyemnél egy két étterem ahol merek enni amit már kitapasztaltam, de amúgy nem táplálkozom idegenben. Mondjuk ez valamennyire be is határolja a nyaralást meg az elutazást általában, mert mindjárt felmerül bennem a kérdés, hogy na jó de mit fogok enni egy hétig? Pár napra még megoldható, hogy az ember visz hazait, de egy hétre már nem nagyon.
Én a munkahelyemen is a saját magam készítette kajákat eszem csak.
Aztán ha vannak közös kajálások akkor jönnek a kérdések, hogy te miért nem eszel velünk?? csak....:(
üdv

Nincs jelen

 

#468 2007-08-24 09:21

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Titus, köszönöm, nagyon aranyos vagy:-) Ki fogom próbálni!

Ottó, ebben igazad van, már sokszor észrevettem én is. Valószínûleg ennek köszönhetõ, hogy bizonyos ételek néha jól esnek, néha panaszt okoznak, hiába uúgy készítem el õket mindig. De a dolognak ezt a részét még nehezebb - legalábbis nekem - kisakkozni, mint azt, hogy mik azok az ételek, amiket tolerálok. Nekem a többször keveset megoldás vált be. Reggeli normálisan, ez az alap, aztán de. vmi kis nasi/gyümi/keksz, ebédre egy tartalmas leves/helyette fõétel, du. ha hazaértem, megint egy ebédszerû, tartalmasabb és este vmi kis apróság, hogy mindig legyen vmi a pocakomban. Na így v'ok én jól, a baj akkor jön, ha kiesem a ritmusból, mert jön egy étvágytalan idõszak. Aztán már fogyok is, gyullad is...csak hát egyébként is bazi kövér v'ok, mióta crohnos:-) Tényleg, ti mivel próbálkoztok, ha ilyen szitu van és szeretnétek visszanyerni az étvágyatokat, hogy ne legyen baj?

Nincs jelen

 

#469 2007-08-24 11:49

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Ildi és Linus, én a napi 3-szori étkezés mellett vok. Este inkább gyümölcsöt, mert könnyû. Jó lenne ha nem nassolnék, de általában mégis nassolok.

Nincs jelen

 

#470 2007-08-26 22:24

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Linus: van az úgynevezett aprítógép, ami csak ránézésre olyan mint a turmix, ugyanis teljesen mások a kések, fordulatszám, stb. pl annyi hogy a normál cukrot egészen finom porcukorrá csapja szét, sõt még a mákot is.) és nem nedves izé darálék lesz hanem száraz por:P   nagyságrendekkel apróbb finomabb masszává lehet "szétcsapni" a rostos cuccokat mint bármilyen passzírozógéppel. (érezhetõ a különbség).

Ottó, Ildi és Linus: én a napi 6-8 étkezést favorizálom. A reggeli lehet bõséges, vagy aktivitástól függõen csak fehérjeturmix, aztán 10órai, esetleg az ebéd nagyobb, de inkább egyenletes elosztás, vagyis minden 3. étkezés hagyományos de kis adagban és sok vízzel!!!! (gyakorlatilag 1-2 napi kaját el lehet készteni egy menetben, a lényeg hogy önmagában is változatos legyen, így egy nap 3 étkezés is lehet teljesen ugyanaz az étel:) ), a többi közt mintha kávét innék fehérjeturmix. Illetve ebbõl 1 nagyobb adag edzés/hoszabb sporttevékenység utánra esik.

Nincs jelen

 

#471 2007-08-28 14:55

Titus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Én colitis-sel évek óta diétázok,de szerintem személyre szabott mindenki diétája, én így csinálom:

tej=rizstej
cukor=méz vagy fruktóz (ritkábban nádcukor)
zsír,olaj= tejérzékenyeknek való margarin vagy olíva olaj
tejföl helyett joghurt (nem tudom miért bírja jobban a szervezetem)
sajt=mozzarella
só=tengeri só
liszt= tönköly búzaliszt (fehér és teljeskiõrlésû)
ételízesítõ= Vega-mix
tejszín=Hulalá tejszín sütikhez(ez picit cukrozott) GranCucina tejszín sütéshez (ez mindkettõ növényi alapú)

Nagyon sok reformreceptet tudok,saját magamnak élesztõszegény tönkölykenyeret sütök.Remélem tudtam segíteni kicsit.

Nincs jelen

 

#472 2007-08-30 15:53

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

olastam Marthuska, mit írtál legutóbb kicsimelinek. asszem monodiétának hívjuk, mikor túlzásba visszük a megszorításokat. ez csak nemrég tudatosult bennem, mikor és hogy is szoktam beleesni ebbe a hibába, és hogy ez valóban hiba! ha úgy éreztem, hogy rosszabbra fordulnak a dolgok, mindig azt gondoltam, ha mégjobban figyelek az étkezésre, rendben lesz minden és csak egy pár napos rosszullétrõl van szó. na ezzel kezdõdik, mert aztán meg elkezded napról napra szinte uazt a sémát követni aztán meg jön az étvágytalanság, és máris nem pár napos rosszullét, hanem relapsus kerül a papperomra!

csak hát feltûnt, hogy ilyenkor hullik a hajam, fáradékony v'ok... vagyis kevés a vas meg az energia, és kevés a vitamin vagy épp nem naon van miben feloldódnia. amint elkezdtem vajat enni, meg pöttyet több olajat használni a fõzéshez, máris nem kellett a sérómat szedegetni a lakásban! most pedig megint rendszeresen eszem húst, meg mondjuk épp szedem a vasat is. de a franc se bír ám mindezekre folyton figyelni, meg hogy minden szempontból jólegyen, pláne... ja igen, és ugyan mitõl fáj az ember gyomra? gyógyszerek? néha érzem, és nem vágom, pedig ott béke honol...

Nincs jelen

 

#473 2007-08-30 15:58

ildikócska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Linus!
Alternatív gyógymódokban valamikor mostanság írtam, hogy nekem mindenféle vas helyett az amaránt jött be, mert minden mástól kikészült a gyomrom. Olvasd el amit ott írtam...ja és a vérképem is gyorsabban javult, mint a gyógyszerektõl.
Feltéve ha hiszel az ilyen természetes dolgokban.
üdv!

Nincs jelen

 

#474 2007-08-30 16:39

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Linus! Nekem a mûtétem után néhány hónappal azt mondta az orvosom, hogy mindent fogyaszthatok. Nekem kell kitapasztalni, mi az ami árt. A kávé engem is bemozgat, de idõnkét én is iszom. Akkor legalább tudom mitõl futok! De van úgy, hogy a panaszaink nincsenek összefüggésbe a táplálkozással sem! Az sem jó ha állandó lelkiismeretfurdalásunk van az elfogyasztott kaja után, mert akkor már nem is az étel okozza a panaszt, hanem a tudatalatti is beleszól.
A hajam nekem is hullik, de amíg nõl helyette, addig nincs baj. Amerre megyek, mindenfelé hullik a hajam. Szerintem ez a betegséggel és a gyógyszerekkel van összefüggésben. Én vajat is eszem /újabban azt mondják, jobb mint a margarin, természetesebb!/. A múltkor pedig, még a szteroidlökéskezelés elején, mikor hirtelen olyan nagyra nõtt az étvágyam libazsírral leöntött kacsamájat ettem, nem is keveset! Azt kívántam és kész! Most lehet szörnyûlködni. Rendszeresen kapható volt az egyik üzletláncban és egy-két hétre nagyon rászoktam. Most már visszafogom magam! Példámat senki ne kövesse!

Szerkesztette: Marthuska (2007-08-30 18:21)

Nincs jelen

 

#475 2007-08-30 17:25

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Marthuska,

furcsa, sztem az elsõ eset, hogy foghíjas hozzászólás született... a szerver ördöge!
Legközelebb próbáld meg több hozzászólásba elosztani, két-három részletben!

:D

Nincs jelen

 

#476 2007-08-30 17:58

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Marhuska: SCD elven a libazsírral leöntött kacsamáj sokkal kevésbé gáz mint egy lekváros bukta:) Sõt! - én amikor eléggé aktív, megeszem szépen a csirkemájat magában(na jó inkább párolt répával). Igen. mert ha ennék hozzá kenyeret akkor lenne gáz (szó szerint:P ) - saját tapasztaltat!

Szerkesztette: Rigor (2007-08-30 17:59)

Nincs jelen

 

#477 2007-08-30 18:30

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Robur!
A fiam segített kijavítani a szépséghibát. Én ezt nem direkt csináltam.

Nincs jelen

 

#478 2007-08-31 09:44

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia ildikócska!

köszönöm az ötletet, ma járok gyógynövénybolt környékén, aztán idõvel majdcsak kiderül:-) nem szeretem a vastablettákat, volt olyan készítmény is, ami meghajtott. amit meg most szedek, az elvileg jó, de baromi drága, és totál elszínezi a székletet. mondjuk ez legyen a legnagyobb bajom, de ha lehet, akkor mégis keresnék vmi természetesebbet. mondjuk a tapasztalatom az, ha elég húst, vagy mondjuk májat eszem, akkor nincs gond a vassal, kivéve ugye erõs gyulladás esetén, ha elégtelen a felszívódás és pláne ha még vérzem is.

igaz Marthuska, én is azt olvastam vhol, hogy a vaj egészségesebb. régebben azért kerültem, mert akkor még azt hittem, hogy a tejtermékek zsírtartalma zavar, aztán persze kiderült, hogy a tejcukor, és végül ez is megoldódott a laktózmentes termékkel. kicsit rémisztõ azért, hogy csak most így lassan 3 év után sikerül apróbb részleteket a helyére raknom... de tudom azt is, hogy mindig jönnek, lesznek új ötletek, készítmények, gyógyszerek, amik majd könnyíthetik az életem, és ebbõl a szemszögbõl nézve már nem is olyan rémisztõ a helyzet... egy dologra mindenképp figyelek: engem a dokim középsúlyos kategóriába sorol, én viszont relatív egészségesnek érzem magam, és ez utóbbi szeretném, ha így is maradna!!!

Nincs jelen

 

#479 2007-09-05 20:15

Jane
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Valaki segítsen! Jelenleg aktív a Crohnom. Az orvos mindig elmondja, hogy magamnak alakítsam ki a diétát. Ez oké is... nyugalmi állapotban. De ilyenkor fogalmam sincs mivel ártok és mivel nem. Nyugalomkor nem iszom tejet és nem eszem nagyon zsíros és fûszeres ételeket, de  minden mást igen és nem okoz  gondot. Most viszont rohamosan fogyok és félelemmel gondolok az evésre.  Örömmel fogadnék pár tapasztalatot. Köszi!

Nincs jelen

 

#480 2007-09-05 20:58

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Jane!
Aktív állapotban nekem semmi nem jó, kaja és mim 10 perc és szaladok jönnek a görcsök azt ahogy jön elmúlik magától. Pedig sok mindent kipróbáltam, de megoldást nem találtam. Sajna nem tudok mit megosztani sajnálom!

Nincs jelen

 

#481 2007-09-05 21:30

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Íme az én elvetemült, hardcore  diétám:
Nagyon aktív idõszakban ajánlom a fehérjeturmixok fogyasztását! (ilyenkor a szteroid miatt extra fehérjeigény is van)
a fehérjeturmix után nem marad szinte semmi salakanyag a bélben, könnyen felszívódnak, megakadályozzák az izmok leépülését, az esszenciális aminosavakat és b vitamin profilt teljesen pótolja. Mellé pedig félóránként, óránként szõlõcukor majszolását, vitamintablettát és sok sok folyadékot. Az egészet kb 3 óránként elosztva, vagyis kb napi 5-6 étkezés. A fehérjepor legyen 1-2g/testsúlykg elosztással azaz egy 75kg-os embernél napi 100g ami mondjuk egy tejsavó-tojás-kazein-szójafehérje designer protein esetén 4-5 mérõkanál.

Namost ezzel a koplalást remekül kiváltja az ember minden bemegy ami kell, tapasztaltaim szerint hatékonyabb és olcsóbb a tápanyagbevitel mint a kórházi tápszerek esetében (és nem utolsósorban nincs hányingerkeltõ ízük, hanem inkább kellemes).

Ez a legvérmesebb, legelszántabb változat. - vannak még teljes étkezést helyettesítõ porok is, azokat én nem próbáltam, mert némelyikben összetett szénhidrát is van, (sõt ezek asszem némelyik kórházi tápszerben is van - ilyen nutridrink, és társai) ami az SCD diétában tilosak.

Merthogy részemrõl ami bevált iylenkor az SCD-

Aztán a köv. lépés a kevésbé szigorú de még mindig kemény diéta amikor csak fõtt tojás fehérjét, és natúr csirke/pulykamellet eszik az ember, mellé vitamintablettát. Hasonló leosztásban mint feljebb a turmixokkal.
Aki bírja annak mehet a tojás sárgája is.

A következõ lépésben kiegészülhet  enyhén zöldfûszerekkel, ízesétett tojáskrémek, kemény sajt, máj,(nem májkrém!)zöld saláta és alma.

Ezután már lehet majonézzel(lehetõleg házilag készített) is variálni, hámozott uborkát, és párolt répát is enni, almás-gépsonkás-tojásrántották (ezt lehet enyhén olaszosra, magyarosra, arabosra fûszerezni így változatos).
Mellé pedig mondjuk jégsaláta, esetleg hámozott görögsaláta, tzatiki, egyéb zöldsalátás mókák.

Aztán jöhet óvatosan a joghurt, kefír. Ezzel már sokmindent lehet kezdeni, elsõsorban a salátaönteteket dobja fel, de a majonézzel is keverhetõ. Ezen a ponton már olajban ki is lehet sütni a görögfûszeres almát (ami nagyon finom!!!!) meg mustáros husit.
Ezek mellé még mindig az étkezések közbe lehet iktatni egy-egy fehérjeturmixot.

Figyelem!

Cukor,(kristál, fehér, barna stb mindegyik - csak szõlõcukor, méz, édesítõ mondjuk sztívia, esetleg aspartame mehet )   Krumpli, Kenyér, Rizs, tészták, hüvelyes zöldségek(bab, kukorica, zöldborsó), csípõs fûszerek, tej, tejföl, végig még inaktív idõszakban is kizártak (még akkor is ha pl a savanyú káposztát is gond nélkül megeszed).

Nekem ez vált be.

Jobbulást!

Nincs jelen

 

#482 2007-09-05 23:00

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ja és a vitaminok mellett kalciumot magnéziumot is szedni kell (fokozott kálciumhiány alakul ki nálunk, és a csontritkulást meg kell elõzni) - elég pár pezsgõtablettát elszürcsölgetni naponta.

Nincs jelen

 

#483 2007-09-06 07:47

Vicaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Rigor!
A Receptek topikba már korábban írtam neked pár sort, mert szeretnék áttérni az SCD diétára, én csak a savanyúkáposztára csodálkoztam rá, mondjuk ahogy írtam is, mióta crohnos vagyok (4év) azóta nem próbálkoztam vele.

Nincs jelen

 

#484 2007-09-06 11:03

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A savanyú káposztát csak mint extrémitást írtam, tehát ne nagyon próbálgassa azért senki:) Én kíváncsiságból próbálkoztam vele (meg azért mert korábban nagyon szerettem) inaktív állapotban és nem okozott gondot:) (de persze nekem "csak" a vastagbelem gyulladt), ugyanakkor azt tapasztaltam hogy a tészták, stb akkor is nagyon puffasztottak.

Nincs jelen

 

#485 2007-09-06 19:43

Apacsanya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Rigor!
Érdekelne ez a fehérjeturmixos dolog. Hogy kezdjem?- Bemegyek a /milyen/  boltba is és mit keressek? Milyen porokat? Sajna nem tudom mibõl rakhatom össze a fehérjeturmixot. Segítenél?- köszike!!!!!!!Mert kellene az erõ a melóhoz. Most hogy újra kezdtem tuti talpon kellene maradnom.

Nincs jelen

 

#486 2007-09-06 20:59

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hmm valamilyen testépítõs-tápkieg boltba, ami viszonylag közel van hozzád:) (nekem az arrakis volt a legközelebb, ott tudtak tanácsot is adni, még a crohn-t is ismerték - korrektebb helyeken az eladók tudnak segíteni). - a herbalifeot és egyéb szélhámosságokat kerülni.

Itt nagyon jó infókat lehet összeszedni: http://shop.builder.hu/termekek.htm4?szulo=1 - bár itt a termékek kicsit drágábbak mint az áltag boltba, de az árak jó irányadók - ha valahol ezeknél drágábban akarnak valamit rádsózni akkor az felejtõs:)

Azt javaslom elõször kis adagokat próbálj ki, épp csak kipróbálás szinten, melyik hogy ízlik, esetleg melyik típust hogy bírod (laktózmentes, vagy egyéb, akkor szója, tojás vagy tejsavó fehérje)  van ami gázosít, de többnyire a szóják nem ajánlottak - aztán amelyik a legkellemesebb kb azt(többnyire a csokis ízû a jó). Én nagyon pénztárcakímélõen álltam a dologhoz és egész jót sikerült már ha szabad leírni power track power proteint - ebbõl most a 4kg-os csokisat fogyasztom (vödörrel együtt 5k) kereken 10 ezer ft-ba került. Van benne adagolókanál, én 72-75 kg között vagyok így napi 4-5 mérõkanállal szoktam bekeverni (sportolok is mellé! , de mondjuk mást is eszem). Beleteszem a turmixgéõbe kb 8dl vízzel, megbrûgetem aztán be a hûtõbe, és alkalmanként egy bögrével iszom mintha csak kakaóznék.

De ne feledd ezzel csak az fehérje-aminosavak b vitamin skála, glutamin, stb  van ( rá van írva hány mg)pótolva emellé kell még c-e vitamin illetve szõlõcukor (bár ezt én még kihagyom mivel épp szálkásítok:)

Nincs jelen

 

#487 2007-09-06 21:02

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nekem egy nagy gondom van ezzel a fehérjézéssel, márpedig az hogy az éhséget olyan szinten nem csillapítja, azaz kb 1 óra múlva már megéhezem:) De azért az is sokat segít hogy a szénhidrátot, cukrokat teljesen visszafogtam így az inzulinos éhségrohamokat remekül elkerülöm.

Nincs jelen

 

#488 2007-09-10 08:31

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó napot! Elképesztõ, hogy az orvosok (akik állitólag ehhez értenek) képviselik azt, hogy a diéta nem számit semmit. Olvastam Dr Kovács Ágota könyvét, h a bélbetegek számára alapvetõen fontos táplálék a hús, mert abban benne van minden fehérje és a vas. Mióta nem eszem a húst azóta jó a vasam, mostani vérképem : Hgb: 143g/l (132-174-ig jó), vörösvértest szám: 4,72 T/l (4,5-5,9-ig jó) , CRP: 1 mg/l (0-10-ig jó). Ismétlem magam, de úgy érzem, h fontos ezt újra és újra elmondani...

Nincs jelen

 

#489 2007-09-10 11:02

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Alapvetõen fontos táplálék a protein! ez lehet akár proteinturmix, tejsavófehérje vagy tojásfehérje is  - ezek a legjobbak. A hús is nagyon jó, de pl ugye Ottó (ovo)vegetáriánusként érzi jól magát, (amivel szerintem külön kategóriát képez) :) szóval a megfogalmazáson akár pontosítani is lehet.

Nincs jelen

 

#490 2007-09-10 11:38

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Igen, a tojás teljesértékû fehérje. Van aki minden állati származású ételt kerül, itt viszont oda kell figyelni, mert könnyen lehet hiánybetegség.

Nincs jelen

 

#491 2007-09-10 12:16

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó Te legalább már megtaláltad a neked megfelelõ diétát, így mérföldekkel elõttem jársz! Ha ez neked bevált, igenis ragaszkodj hozzá! Fontos, hogy megosszuk egymással tapasztalatainkat!

Nincs jelen

 

#492 2007-09-10 12:24

Linus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

igen élvezem a kis eszmecseréiteket most hogy végre feltámadtam, és megint géphez jutok! levegõm már van, még köhögök, de legalább a "két fejem van és nagyobbik belül" érzés elhagyott! aktívak voltatok, úgyhogy vissza kellett olvasnom rendesen:-) drága Ottónkat lassan csodabogárrá avanzsáljuk, megrögzött húsevõkként:-))) de hát nekem is fõ táplálék, ha huzamosabb ideig nem kívánom, az sosem vezet jóra...

Jane, sajna én sem t'ok okosat mondani, mert ez az állapot az, amitõl én is folyton rettegek. t'om, hogy addig tart csak a jó világom, amíg jó étvágyam is van, de ha egyszercsak megint robban a bomba, nekem se lesz kedvem eszegetni. mert egy ideig mindig tartom magam, de aztán megunom a sok rohangálást, meg aggódást, hogy akkor most elindulhatok-e otthonról nyugodtan, vagy csak egy fél óra múlva inkább...

a mostani hétvégémmel mindenesetre sáros v'ok:-) mármint ami a diétát és a májamat illeti... jó nagy lagzit csaptunk barátném rovására:-) ez már nagyon kellett, hogy megtehessem, hogy kikapcsoljak. és kívánom mindenkinek, hogy minél elõbb és minél hosszabb idõre köszöntsön be végre egy tünetmentes(ebb) idõszak.

a diétát most is tartom, csak kevésbé szigorúan, mondjuk úgy: "életminõség is van" elv és a soha nem szûnõ, megszokott kontroll alapján. meg próbálom elhessegetni az idõzített bombán ülök érzést... ennyi bogyóval, odafigyeléssel, okos evéssel és pozitív hozzáállással most már igazán hagyhatna örülnöm kicsit Mr. Crohn...

Nincs jelen

 

#493 2007-09-11 13:02

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok! Nos én azért irok ritkán, és szinte sosem du-n és este , mert a munkahelyemen követem a dolgokat a neten. Ma voltam az orvosomnál, irt egy kis klion-t, ( pontosabban supplint , uaz a hatóanyaga). Mert az utóbbi 4 héten nem csak a lábam jár, hanem bizony a hasam is ( 5-10 alkalom naponta ). Jól vagyok, nem is fogytam, sem hõemelkedés. Viszont ennek is én vagyok az oka, mert azzal a nyamvadt feketekávéval küszködök, többek közt. Már több, mint 3 éve, hogy elhatároztam, h sosem egy cappuccinot sem. És még mindig itt tartok, ahol a part szakad. Nem akarom a hús témát most is emlegetni, mert már egyeseknek feláll a szõr a hátán, de azzal fél év alatt végeztem remélem egyszer , s mindenkorra. De a kávé, a sütikék, s egyéb nyalánkságokkal még most is vergõdöm.
Az orvos irt, fel kis tápszert (Ensure) , hátha hiznék is tõle. ( 63-66 kg között vok, kb 2 éve) :)

Szerkesztette: Ottó (2007-09-11 13:05)

Nincs jelen

 

#494 2007-09-11 13:44

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A feketekávé nekem is nagy ellenségem, bármennyire szeretem. Most ismét felfüggesztettem a fogyasztását, mert nagyon nem tesz jót. Már voltak hosszabb idõszakaim, hogy nem ittam, de mindig elcsábulok, mert a család fogyasztja és a jó illatnak nehéz ellenállni, fõleg ha velem fõzetik. A cappuccino nálam az ugyanolyan irritáló, mint a feketekávé.

Nincs jelen

 

#495 2007-09-11 22:27

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó: ezek a tápszerek nekem se jöttek be, nem csak hányingerkeltõ íze stb miatt, hanem mert sokat nem is használt, meg ilyen hülye kis vacak kiszerelésben volt, fehére nem sok benne. Próbálj ki valami rendes testépítõs fehérjét - a legjobb a tejsavó fehérje (gyorsan felszívódik stb ezek drágábbak - és laktózmentesek) - vagy lehet designer proteint, - ez olcsóbb meg többféle fehérje van benne, más felszívódási idõvel, egyenletesebb hatással - én most ilyet iszom (és ezalatt a pár hónap alatt nagyon jól bevált! mondjuk sportoltam is hozzá, alakultam is tõle szépen!) tejsavó+tojásfehérje+kazein+szójafehérje+glutamin is van benne!, és persze b vitaminból minden ami van. (de van csak szója, csak tojás, stb ahogy tetszik). Ja, és nagyon finom!:) - nekem a napi csoki/édesség hiányomat jól kielégíti.

Szerkesztette: Rigor (2007-09-11 22:27)

Nincs jelen

 

#496 2007-09-11 22:29

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Marthuska: a kávét tilos! még sok átlagembert is meghajt. Én ha ilyesmire vágyom akkor inkább energia-pezsgótablettát iszom ,az nem okoz gondot, és engem jobban fel is pörget, mert nem csak koffein van benne hanem taurin meg szõlõcukor és vitaminok is.

Nincs jelen

 

#497 2007-09-12 08:15

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó reggelt! Ja egyszer ajánlottak fogyasztásra vmi vitaminos fehérjetartalmú ' tejport ' ( nem tej, csak vmi tejes turmix-szerû az ital), talán herbalife a cég, nem biztos. De egy dobozzal kb 7-8 ezer Ft. Mondtam, h lehet ,h kipróbálom

Nincs jelen

 

#498 2007-09-12 17:30

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó: herbalife felejtõs, 8x10x annyiba kerül mint egy normális fehérjetermék egy átlagos tápkieg-boltban.

(550g-os doboz herbalife szójafehérjés turmix 12400ft (ráadásul kekszmorzsákkal "lazítva", tehát a hasznos anyag tartalma jóval alacsonyabb)

Én az 5kg-os powertrack fehérjekomplexemet (tejsavó, kazein, tojás és szójafehérje) kereken 10 ezer ft-ért vettem. - akkora mint egy nagyobb diszperzites vödör:)  (ebbõl lejön persze a csomagolás ami kb 1kg) Ennél vannak sokkal minõségibb turmixok is, de még ez is magasan felülmúlja a herbalifeost az árkülönbség pedig magért beszél:))


Én úgy látom, hogy igazából a lényege a herbalifenak hogy a sportolóknak szánt egyébként hatékony cuccokkal megtalálni azt a fajta réteget akik idegenkednek a táplálékkiegészítõktõl mert mondjuk nagy izmos bácsi van a dobozon (az izomnövelés, hatékony fogyás, zsírégetés elõsorban a testépítõket érinti - õk az elsõszámú "célközönség") és ettõl azt hiszik hogy az valami koksz/doppingszer/egészségtelen, holott pont hogy nem az.(ugye egy aktív szteroidhasználónak fokozottan fontos a minõségi táplálék). És persze hatalmasat kaszálnak hiszen a hasonló termékekhez képest 10x annyiért adják.


Mellesleg találtam egy neked való linket SCD diétás receptek vegetáriánusoknak!!!!!
http://www.scdrecipe.com/j_vegetarian.html

Szerkesztette: Rigor (2007-09-12 17:36)

Nincs jelen

 

#499 2007-09-12 17:36

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Rigor!

Energi-pezsgõtablettát milyet? Én az energiaitalokat nagyon szeretm, de azok kicsinálnak... Kávét meg több mint fél éve nem iszom, mióta kiderült a crohn-kór... Köszi! (Ha márkanevet nem írhatsz, akkor priviben plz...)

G.

Nincs jelen

 

#500 2007-09-12 17:48

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Legfeljebb kimoderálják: Bang-et szoktam de nagyon ritkán (ez kb 300 ft és van benne 10 darab pezsgõtabletta amibõl egy darab is erõsebb mint a "vörösbika") - meg van még a bolero féle energiaital, az 52ft/adag. Aztán lehet hogy neked ezek sem jók, szóval óvatosan.. mindenesetre sokkal költséghatékonyabbak/helytakarékosak mint a hagyományos energiaitalok.

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB