#601 2007-10-17 12:46

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó, NTM, a trappista azért a legolcsóbb sajtok egyike, mert a legvacakabb. A medve pedig az egyik legzsírosabb sajt tudtommal. Én inkább rendes joghurtot adnék a gyerekemnek, ami jóval olcsóbb, és nem rossak azok sem (a probiotikus bakonyitól az aktí...áig), de jobb minõségû sajtot.

A keresõbe beütve a "vegateriánus, vega" szavakat, jobbnál jobb lapok jönnek elõ, amelyben a témával csak barátkozó alapmûveltséget szerezhet, és utána elmélyülhet pl. a te általad ajánlott oldalakban.

Aki minden információt innen akar készen megkapni, esetleg egyoldalú információban részesül attól, aki a legaktívabb. Ahogy Balu is írta Rigorról, aki elkötelezett híve az scd-nek. De aki akár ezen az oldalon megnézi a javasolt diétákat, a recepteket, talál más megoldást is. És vegyíthetõen próbálkozhat.
Az igazsághoz nem egyetlen egy út vezet. Különbözõ oldalakról és utakon lehet megközelíteni. Rigooré az egyik hasznos tanács, de vannak más utak is. Ha az scd mindenki számára járható út lenne, nagyobb teret kapott volna mindenütt. Szakdietetikusok propagálnák célrányosan erre a betegségre.

Ezzel szemben a vegetariánus életmódnak jóval nagyobb hagyományai és tapasztalatai vannak õsi és mai kultúrákban. Ez a táplálkozás semmit nem zár k, csak a húst. De arról biztos mindenki hallott, hogy fehlérje nem csupán a húsokban van...
Pl. a tojásban is, jó adagban!
Egy gyereknek kell fõttésztát adni, meg minden finomságot is. Finom könnyû túrógombócot, banános gyümölcsjoghurtot házi készítéssel stb. stb.

Nincs jelen

 

#602 2007-10-17 12:47

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Biztos, hogy igazad van, de egy fejlõdésben lévõ gyereknek szeritem szüksége van a húsra.Persze én csak csirkemellét adok neki, olivaolajon sütve ugyanis a z olajos magvakra is, így azétolajra is érzékeny.Szóval nálunk nagyon kicsi az a lista,amit tudok neki adni.Az almát próbáltam reszelve is adni, de úgy is felfújodott.És rohant a wc-re.Egyébként nagyon örülök, hogy van ez a fórum, és nem azt hallom, hogy már megint mi a szarra allergiás a gyerekem.És nagyon köszönöm a válaszokat is, rengeteget tanulok ezekbõl,-csak még kezelni nem igazán tudom ,a netet is most tanulom.Elõre is mégegyszer köszönök minden segítséget,én nagyon szúrkolok azért, hogy valaki nagyon okos ember hamarosan feltalál valami megfizethetõ!!! szert,és végre meggyógyulnátok!!!!!!!!!!!! Nagyon szurkolok.!!!!

Nincs jelen

 

#603 2007-10-17 12:51

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Yakus! És ha a tojásra is érzékeny?A tésztákra meg köztudottan rá van írva,hogy nyomokban diót, mogyorót tartalmaz.mi ezekre is érzékenyek vagyunk.!!

Nincs jelen

 

#604 2007-10-17 17:17

vikimami
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves NTM!
nem vagyok olyan régen a fórum tagja - csak egy kismama, akinek terhessége alatt derült ki a colitis - de figyelemmel kísérlek benneteket és kívánom tiszta szívbõl a kisfiadnak, hogy gyógyuljon meg és neked pedig sok erõt ! :-)

Amiért is írok, hogy pld nekem a sajtok közül nagyon bevált a köményes sajt és az óvári sajt (egyikbõl sem a füstölt!). Igaz, hogy nem olcsók, de pld a trappista vagy az anikó nagyon zsírosak....
Joghurtból a bakonyi és az aktivia elég jó, ill. 1-2 bio joghurt, túróból szinténa bakonyi-de a zsírszegény. Én ezeket gond nélkül tudom enni. Illetve a halféléket is! (persze nem rántva, vagy halászlének, de roston vagy fóli
ban sütve isteni szerintem!)

Nincs jelen

 

#605 2007-10-17 17:23

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Mint írtam az SCD ditéa és a vegetarianizmus nem zárják ki egymást. Csak a vegán, illetve a nem megfelõ fehérjepótlással illetve cukrokkal valamit sok emészthetetlen rosttal üzemelõ diéták(aktív idõszakban).

Nincs jelen

 

#606 2007-10-17 18:29

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia VIKIMAMI.köszi, hogy reagáltál ,én is hasonlókat kívánok neked, nektek,.köszi a tippet.de a köményre allergiás
.a többit megpróbáljuk!!!

Nincs jelen

 

#607 2007-10-17 20:24

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia Ottó! de mi a tojásra allergiásak vagyunk ,de nagyon.A paradicsomra is.szerinted ilyenkor mit csináljak?Egyébként én sem szeretem a húst, de nem rólam van szó,hanem a kisfiamról.

Nincs jelen

 

#608 2007-10-17 20:57

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tejsavófehérje turmix (a szójafehérjének nem teljes az aminosav profilja).   De mégis inkább csirkemellet, vagy tengeri halat kéne ha nem megy a tojás.

Nincs jelen

 

#609 2007-10-17 21:12

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ok. Maradok a csirkemellnél.köszi

Nincs jelen

 

#610 2007-10-18 15:24

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

NTM,
természetesen a gyereknek adjál húst. A vegetariánus életmódról írtakat nem neked írtam, és nem olyan céllal, hogy csinálj vegát a gyerekedbõl, dehogy!
A csirkehus, és amit Vikimami is írt, meg én is; a finom joghurtok és könnyû, zsírszegényebb sajtok jobbak, mint a trappista. Én az olasz fõttésztákra, a tönkölybúza tésztákra, a gluténmentes kukoricatésztára gondoltam. Nem tudom, van-e abban nyomokban mogyoró, nem hiszem. A fõttészta kis probiotikus zsírszegény túróval (én is a bakonyit gondoltam), könnyû túrógombóc meg ilyesmik.

Könnyû, finom, tápláló étel a zabpehelybõl készült zableves (répával, pici hagymával v. nélküle), zabkása - alaposan megfõzve - édesen vagy sósan, és a köles. Sokan azt tartják, hogy a köles is, mint pl. a banán, jóságos, védelmezõ nyálkával vonja/tapasztja a bélfalat be, és segíti  a gyógyulásban. A köles nagyon könnyen emészthetõ, kitûnõ gabona. Remek édességek is készíthetõk belõle.

Köménymagot asem ehet? Pedig az kifejezetten bélbarát.
Hát, nehéz lehet neked fõzõcskézni.

Nincs jelen

 

#611 2007-10-18 15:42

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Yakus! A köles érdekelne, milyen fajtát kell ebbõl venni, mert nem egyformák /hántoltat?/.

Nincs jelen

 

#612 2007-10-18 20:33

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Yakus: az még hagyján hogy a fõt tészták, kukoricatészta simán nem scd kompatibilis, mert az csak az én rigolyám, - ugyanakkor megjegyezném hogy emellett akkorát lehet tojni tõlük mint a vímesdoboz- akarommondani jelentõsen megnöveli a széklet mennyiségét ami esetleg nem olyan kellemes, nade de a ZABPEHELY??? javítsatok ki ha rosszul tudom, de az aztán rost hátán rost, még a legegyszerûbb bélbeteg diétában sem láttam hogy ajánlották volna.

Persze inaktív idõszakban nagyon jótékony, meg egyébként is baromi egészséges, jó a gi indexe stb.

Köménymagról mitõl bélbarát? Esetleg a mák?

A banán az oké, az tényleg szuper de hogy nyákkal vonná be a belet errõl még nem hallotam. Errõl van valahol konkrét cikk vagy adag? (errõl a mindenféle bélvédõ bevonatról eddig csak aloevera hirdetésekbõl hallottam és mondjuk az sem tiszta számomra miért jó ha valami nyák vonja be az ember belét? - megvédi a többi étel felszívódásától?:)) - A banán esetén figyelni kell arra hogy legalább olyan érett legyen, hogy már
kezdenek megjelenni rajta a barna foltok. Az éretlen banán meghajthat.

A túró tudtommal (javítsatok ki ha tévedek, mert amúgy imádom csak enni nem nagyon merem) nem savanyított tejtermék, aki érzékeny a nyers tejre, azt valószínûleg ez is meghajtja (nem olyan erõsen de meghajthat).

Nincs jelen

 

#613 2007-10-18 21:00

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

sziasztok!hát nem könnyû fõzöcskézni,valóban ,de köszi a tanácsokat. a kölest azt lehet enni?hogy lehet édesnek megcsinálni?

Nincs jelen

 

#614 2007-10-19 01:41

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A tojás nagyon nemjó, de azt nem is eszem. A paradicsomot viszont imádom, eszem is gyakran, van is para belõle sajnos...

Nincs jelen

 

#615 2007-10-19 09:13

vikimami
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Én pld a túrót bírom, de a tejet nem. (a túróból csak egyfélét,a bakonyit)
Most kezdek rádöbbeni, hogy tényleg mindenkinek egyéni az érzékenysége az ételekre.

A banánról én azt hallottam, hogy "megfog", tele van értékes vitaminokkal. De azt is mondták, hogy evés elõtt kívül is mossam meg, mert tele van permetszerrel és kézzel rávisszük a belsejére is, plussz a csücskét  kb 1 cm-re le kell vágni, mert ott halmozódnak fel a használt vegyi anyagok.

És pld itt van az orvosok által aktiv idõszakban ajánlott rizsnyák leves! Azt is azért mondogatják - állítólag - hogy bevonatot képezzen a nyák a bélre és addig is tud gyógyulgatni.
Ezzel akkor mi a helyzet?

Nincs jelen

 

#616 2007-10-19 09:40

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Vikimami! És a joghurtot bírod?Én most néhány napja adtam a kisfiamnak, és megint víz jtt a popsijából.Pedig csak jót akartam!!! És szegénykém ,úgy örült neki,de most újra elvettem tõle!A banán az marad, de nem tudom,jót teszek-e vele?már nagyon régen nem volt ilyen vízszerû a kakija,a fene egye meg.ma oviba se mertem elvinni.nem tudom mit csináljak?Milyen az a rizsnyák leves?

Nincs jelen

 

#617 2007-10-19 10:37

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

a banánról én is mindig más hallok, de én pl. rendszeresen eszem napi egy-kettõt és jól bírom, semmi bajom tõle

és az eszembe se jutott, hogy ez természetes kálium pótlás, csak amikor a laboromat nézte a doki és meglepõdött, hogy a medrol mellett milyen jó kálium értékem van és kérdezi, hogy szedek-e valamit, vagy valahogyan természetes úton jut-e be. én néztem okosan, hogy nem tudom, aztán mondta, hogy jó, hát akkor egyek banánt meg még felsorolt pár dolgot és ekkor esett le, hogy én bizony banánnal pótolom az elvont káliumot

errõl jut eszembe, vajon a magnéziumot mivel lehetne természetes úton pótolni? (értem ez alatt zöldség-gyümölcs, nem a természetes csodaszereket)

Szerkesztette: kbalu (2007-10-19 10:38)

Nincs jelen

 

#618 2007-10-19 12:48

vikimami
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia NTM! Én csak activia joghurtot eszem - néha bakonyit -, sokszor naturt és abba rakok valamilyen friss gyümit nagyon apróra vágva. Vannak tüneteim de nem tudom pld. csak a joghurthoz kötni, vagy más ételhez, ezért úgy gondolom, hogy én a joghurtot és kefirt jól tûröm (mondjuk ha nem bírnám, akkor is enném, mivel babát várok és valamit kell juttatni neki is, hogy a csontozat fejlõdjön..)
Hát akkor talán próbáld meg a kisfiadnál, hogy nem adsz pár napig joghurtot, és ha továbbra is vizes a széklet akkor valószínû nem a joghurttól van - szerintem. Próbálgasd igy egyenként elvonni majd visszaadni az ennivalókat, hátha ebbõl kiderül , hogy mit bír és mit nem...

Nincs jelen

 

#619 2007-10-19 13:32

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Én még "csak" két éve vagyok crohn beteg, ebbõl is most egy ideig szinte teljesen tünet mentes voltam. Igaz változtattam az étkezési szokásaimon. Most viszont semmibõl tért vissza minden nyavalya...napok óta nem tudok enni ami le ér azonnal görcsös fájdalmat okoz.

Nincs jelen

 

#620 2007-10-19 15:33

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Az múlt meg a mostani hét nekem is eléggé menthetetlen. Gyógyszer, tápszer, probiotikumokon élés hiába  - szélmalomharc jellegûen gyatra a javulás. Máskor ennek a töredéke is bõven sok.

Nincs jelen

 

#621 2007-10-19 15:43

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

valami van a levegõben, mindenki szarul van és senkinek nem használ semmi

bár kop-kop én egész jól elvagyok mostanság

Nincs jelen

 

#622 2007-10-19 16:55

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Vikimami!Köszi a tanácsot,meg is fogadom,remélem ,igazad lesz!!!

Én nagyon bízom abban, hogy valaki valami csodaszert kitalál NEKTEK!

Nincs jelen

 

#623 2007-10-19 21:42

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

NTM,
a kölesek itt hántoltak. Az, hogy olyan picit és fényes a külseje, ne tévesszen meg. Az nem egy héj rajta. Többféle márka van, Biopont, Vegabond stb.
Jól meg kell mosni, kétszeres mennyiségû vízzel megfõzni (lassú tûzön, fedõ alatt). Puding-szerû állagú lesz. A víz menniyégével lehet sûrûbb vagy hígabbra csinálni. Ha pl. jénaiba vagy formába teszed, kihûlve, mint a pudingot, ki lehet borítani. Melegen nem kocsonyás egyáltalán, ne félj.
Sósan répával, hagymával, valami kis zöldséggel (bio zöldséglevesmix-szel, zöldségleves- kockával); édesen mézzel, gyümölccsel benne, vagy a tetején, vagy az egészet rizstejben fõzheted vaínilával, fahéjjal, gyömbérrel.

Én nagyon szeretem.

A zabnyák hasonló tulajdonságú, mint a rizsnyák. A zab nagyon könnyen emészthetõ, magas tápértékû, jó gabona. Ezt is meg kell fõzni sósan, vagy édesen vízben, vagy zöldséglében, vagy rizstejben, zabtejben.

Ne félj, ezek bélbarát, diétás ételek.

Könnyû ételek még a galuskák és a felfújtak (szufflék). Tojásfehérje habbal grízgaluskát zöldség vagy húslevesben kifõzni stb. stb.

Ha viszont ennyire rosszul van a gyereked, akkor esetleg egy ideig igazán diétázni kellene, hogy megnyugodjon a bele. Fõttkruplipüré, almakompót, fõtt rizs és az elején pépes étel. Nem? Kenyérfélét szárazan, szikkadtan. Párolt répát összetöurmixolva. Ha kimegy belõle sok minden, akkor nem kell terhelni egy pár napig, nem? Addig ne próbálkozz joghurttal, sajttal, hallal és ilyenekkel. És utána fokozatosan bõvíteni.

De a köles az mehet, jól megfõzve kásának, mellé banánpépet, almakompótpépet és ilyesmiket.

Ha van interneted és egy kis idõd, nagyon sok mindent találsz a neten.

Nincs jelen

 

#624 2007-10-19 21:53

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Rigor,
"...nade de a ZABPEHELY??? javítsatok ki ha rosszul tudom, ..."
Most nem javítalak ki, nézz utána. A zabnyákleves olyan mint a risznyák, de most nem írom le, hogy mik ezek, nézz utána. A köménymagnak is, amit természetesen nem magként, hanem õrölményként (porítva) vagy teának gondolja mindenki, pici póylásbabáknak, a hasfájósaknak, csakúgy, mint az ánizst, csillagánizst édesköményt. Most nem írom le, nézz utána a fûszerek terén.
A mákot jól tudod, az nem jó.

Rigor, azért mert te nem hallottál még egy dologról attól az még úgy van. Nézz utána a banánnak, biztos megtalálod, miért és hogyan képez jótékony bevonatot. Még a lenmagnak is nézz akkor utána. Azt sem magként (nehpgy félreértelmezd!), hanem fõzetként, nyálkás bevonóként isszák bizonyos esetekben.
Nézz utána, miért jók a nyálkás bevonóanyagok különféle betegségekben.

A banán, köztudottan, inkább hasfogó.

A túró, ha savanyú, akkor savanyú. Ha édes, akkor nem savanyú. Sovány túrót lehet enni, persze nem nagykanállal és állandóan.

Ja, és az, hogy a WC-tartályban mekkora az amúgy normális széklet mennyisége, szerintem indifferens.

Nincs jelen

 

#625 2007-10-19 22:47

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Yakus: ÉRETLEN banán. ÉRETLEN.

Azt meg tudod mi a savanyított vagy más néven erjesztett, fermentált tejtermék? Tudod mint a kefír, joghurt, vagyis amelyek tejcukortartalmát erjesztéssel csökkentik (probiotikus baktériumok).  Utánanéztem, a túrók közül a juhtúró az ami igazán frankó, abban bõven akad probiotikum, de az másképp is készül mint a tehéntúró (bár abban is kevesebb a laktóz). - szóval ez az ami fontosabb mint az hogy mennyire zsíros (persze az is).

Szerintem akármennyi széklet van  a WC-tartályban az NEM NORMÁIS!:))) a csészébe kell kalálni:)
- de komolyra fordítva a szót, arra akartam utalni hogy adott mennyiségû étel hány százaléka köt ki a csészében, azt meg had ne részletezzem hogy miért rossz ha ez minél nagyobb százalék.

Oké, az nem jött át a leírásból hogy ez zabnyák, hanem hogy zapbehely. Egyébként a nagy adag keményítõtartalom az egyik legrosszabb scd alapelvek szerint,  (bélflóra borulás, káros körforgás) de akit ezzel nem foglalkozik amúgy se annak végüls tényleg mindegy. Lehet enni szétfõzött és tökéletesen finomra õrölt-paszírozott módon sok rostos dolgot (de a sok emészthetetlen rost akkor se jó, mert bár közvetlenül nem irritál mégis feleslegesen megnöveli a széklet térfogatát).

Nincs jelen

 

#626 2007-10-19 23:45

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Látom más sincs túl jól mostanában! A medrol mellé régen ettem a banánt én is, de ma is ez volt az egyetlen ami nem fájt utána.(kicsi sárga-kicsit barna nem zöld!)

Nincs jelen

 

#627 2007-10-20 07:39

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Na sziasztok! Jó kis vita alakult ki,ti személyesen ismeritek egymást?

Remélem már jobban vagytok,   egyébként nagyon hálás vagyok a tanácsokért, már próbálkoztam a kölessel, -de sajna nem ette meg.De most megpróbálom újra, hátha sikerül!!!Egyébként mi se mézet, se fahéjat nem ehetünk...
A tojásra,meg pláne...Na és persze az    érett banán... Meg a köles...NAgyon köszi, és remélem ma jobb napotok lesz...

Nincs jelen

 

#628 2007-10-20 08:14

titye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szasztok!
Már nagyon régen írtam,de szinte csak rossz idõszakunk volt. "Véres nyálkás széklet görcök hasmenés" De most elmondhatom,hogy 2 hónapja minden rendben van. Ha a párom szarul van, van, hogy egész nap csak banánt eszik napi egy másfél kilót,neki bevált. Joghurtot még jó idõszakban sem , inkább laktózmentes tejfölt, és bakony túrót. Attól nem lessz baja. Ha rosszul van külön fõzök neki,de egyépként  ugyan azt eszi amit mi.Bár a gyerekek miatt amugy sem fõzök túl fûszeresen. Mindenkinek szép napot,és kitartást!

Nincs jelen

 

#629 2007-10-20 10:30

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Félreértés, én nem vitatkozom. Én csupán leírtam, amit tudok és gondolok. Az, hogy Rigor mást tud és gondol, magánügy. De ha a topik olyan színezetet kap az interneten, hogy a gyulladásos bélbetegségek diétája egyenlõ a Rigor által írt tanokkal, akkor nem vagyok rest, és néha írok. Aki pedig akarja, további kutatásokhoz kap ötleteket. A net egy kincsesbánya. Bárminek utána lehet nézni, a milliárdnyi szájton.

Én arról nem vitatkozom, csupán leírom, amit mondenki tud, hogy minden éretlen gyümölcs egészségtelen. Ez alól miért lenne ugyan kivétel a banán? Egészen evidens dolgokat néha nem írok le.

Pl. nem írok most a probiotikus túróról, írtrak itt mások, hogy nekik jó. Mert általában a sovány túró nem okoz gondot.

Egészségtelennek tartom viszont a fehérjeporokat, ilyen-olyan turbóitalokat és a nagyon egyoldalú, sok mindent kizáró táplálkozást; az evidenciákon kívül, mint a legkülönfélébb, mindenbe beletett E-számok, mûvi vackok. Annál jobb gyümölcstúrót vagy gyümölcsjoghurtot senki nem tud csinálni, bármilyen nagy sportolónõ és az õ férjeura hirdesse is, mint amikor a házi lekvárt/gyümölcsöt kevered össze finom kis joghurttal, túróval. Ezt tartom érvényesnek mindenre. A háztatrtási keksz és mindenféle kekszek pl. kártékonyak. Amit az ember maga süt-fõz, arról tudja, mit van benne.

NTM,
egyáltalán mit ehet a gyereked? És amiket nem azt miért nem?

Nincs jelen

 

#630 2007-10-20 10:49

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én nem ismerlek titeket, de nekem tegnap sokat segített amit vissza olvastam, sok minden van itt amit ki fogok próbálni.
Ami nekem biztos nem jó azt már tudom, de látom ez is teljesen egyedi. Engem a müzlis joghurt is egy-két napra taccsra tesz. Jobbulást nektek!

Nincs jelen

 

#631 2007-10-20 10:52

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Yakus! Hogy mit ehet a gyerekem? Hét épp ezaz:gyakorlatilag most már semmit.Képzeld, most találtam egy oldalt, hogy aki tojásérzékeny ,az nem kaphatja meg a Rubeola, mumpsz és a kanyaró elleni oltást,mert az oltóanyagot, csirkeembrióból állítják elõ!!!!!!!!!!! És mi megkaptuk!!! Mi azóta vagyunk betegek, igaz nem a hasmenés volt az elsõ tünet, hanem az asztma, és bõrekcéma, majd hasmenés.....

Nincs jelen

 

#632 2007-10-20 12:37

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nincsenek semmilyen tanaim, marhára nem is én találtam ki a diétát, fõleg nem az alapelveit. Legfeljebb alkalmazom, és mondjuk írok róla, fõleg amikor olyan tanácsokat látok-olvasok amik esetleg ellentmondanak a tapasztalatnak, tudományos háttérnek (amit szintén nem én találtam ki).  A banán esetében sem én találtam ki azt hogy már barna foltoknak kell megjelennie, hanem kifejezetten a naagy amerikai diétás portálról ahol kifejtik hogy erre így azért kell odafigyelni mert a banán akkor érte el biztonságosan a megfelelõ érettségi fokot (de aki már evett banánt az tudja hogy ránézésre érett banán néha kicsit keményebb, és nem olyan édes-puha mégsem).

Általánosításokat azokat leírsz, holott én nem igazán írtam mindenfélét kizáró egyoldalú táplálkozásról, az meg ha valamit nem ismersz, vagy csak féligazságokat, elõítéleteket hallasz, nem kell rákiáltani nagy az mind "mûvi" -(egyrészt mert nem, másrészt meg az hogy valami "mû" nem jelenti azt hogy egészségtelen, és az hogy valami természetes nem jelenti azt hogy az nem mérgezõ).

Az E-számokról pedig már mások is linkeltek be konkrét oldalt ahol lehet tájékozódni, melyik káros, melyik nem.
Nem kell attól megilyedni hogy mindenféle kódszámok vannak feltüntetve egy élelmiszeren, - sõt legalább tudod pontosan, és bevizsgált módon hogy mi van benne.

Hogy jön ide a gyümölcsjoghurt? - egyrészt sosem írtam hogy vegyetek bolti vackot, még régesrég fényképes leírást is csináltam hogy lehet otthon joghurtot készíteni, másrészt a házi lekvárról meg az a véleményem,
hogyha hagyományos régi receptek alapján csinálod (sok kristálycukorral, tartósítóval) akkor bizony az sem tuti(meg mondjuk mióta van ott a lekvár, stb, stb.).
Sokkal  inkább friss gyümölcs pépesítve, felfõzve és utána rögtön fogyasztva (ezt meg azért ne hívjuk lekvárnak)!

Emellett ha figyelmesen olvastál, láthattad hogy én is a házi elõállítás híve vagyok, ugyanakkor
ez fokozott odafigyelést igényel, mert attól hogy tényleg házi a keksz, még az eredeti problémákat (finomított szénhidrátok) ugyanúgy hozza. Például a tészták, burgonya stb. (nagyon sok élelmiszer) nem azért kerültek az ember étrendjébe mert azok olyan nagyon egészségesek lennének, hanem mert az ember mondjuk azért mégis képes volt megemészteni, meg olcsó is volt, de ez nem jelenti azt hogy ezek a legjobbak. Attól hogy sok olyat kihagyunk a táplálkozásból ami alapvetõen se volt egy csúcs élelmiszer úgy tûnhet hogy jaj de egyoldalúan táplálkozunk, holott nem. Megfelelõ fehérje, minõségi szénhidrát, vitaminok, ásványianyagok, folyadék, élelmi rostok. Ezek mind megtalálhatóak (kellõ mennyiségben) a szigorú diétás étrendbemben is.  Amikor pedig nem gyulladt a bél, lehet kicsit lazábban enni rostosabban.

Az egyébként a ténylegesen egészéges étkezéstõl (ez ugye normális emberekre értendõ, eleve kizár sok "szemét" élelmiszert illetve azokat amire az adott személy érzékeny mondjuk tej, mogyoró stb.) mindössze annyiban tér el az SCD diéta, hogy nem terheli a beleket emészthetetlen rostokkal, (eddig minden bélbeteg diéta alapja) illetve összetett szénhidrátok bontásával (ugyanis a keményítõ is egyszerû cukrokká bomlik bennünk, így ha fõleg gyümölcscukor, szõlõcukor megy be, ezt a lépést megspóroljuk- igaz így gyakrabban kell enni az egyenletesebb szénhidrát ellátottsághoz, viszont az egyébként is jó ha egyszerre csak kisebb adagokban kell emészteni az ételt).

És tegyük hozzá, hogy ez a két apróság (rostok, öszetett szénhidrát) is CSAK annyit tesz, hogy
az AKTÍv idõszakban a betegség elviselését KÖNNYÍTI.  Ha valaki nem érzi ezt ennyire lényegesnek
akkor nem kell szigorúan foglalkoznia vele, mint ahogyan én sem szoktam mindig 100%-osan spártai módon betartani a diétát.  Ez inkább egy ajánlás, tanács de fõleg azoknak akik mondjuk épp olyan rosszul vannak
hogy SEMMIT nem mernek, és nincs is kedvük enni. Mert az viszont még rosszabb. Ilyenkor jól jöhet egy olyan diéta amikor azért mégis mersz enni valamit a semmihez képest, mert tudod hogy ezt még jobban el bírod viselni.

Nincs jelen

 

#633 2007-10-20 20:18

Dream
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Lenne egy olyan kérdésem, (bár még igazából nem néztem utána a boltokban, hogy milyen lehetõségek vannak) hogy a Danone Activiából milyen fajtát esztek, mert ugye ha már gyümölcsöset eszik az ember, akkor az a gyümölcscukor mellett tele van sima cukorral, illetve tartósítõszerekkel. Tehát a kérdés lényege, hogy inkább natúr vagy lehet gyümölcsös is. No meg van-e ilyen joghurtból laktózmentes. Eddig nem derült ki, hogy laktózérzékeny vagyok, de könnyen elõfordulhat, hogy így egy-két héttel ezelõtt relapsz után kialakul az a fránya másodlagos laktózintolerancia. Ilyenkor egyáltalán ajánlott ez a danone activia? Tudom, hogy tapasztalni kell meg ilyenek, de azért a ti véleményetekre is kíváncsi vagyok.
elõre is köszi
Tomi

Nincs jelen

 

#634 2007-10-20 23:42

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ha rendesen laktózérzékeny vagy, akkor a legkevesebbtõl is nagyon rosszul leszel ha pedig csak amolyan "szokásos" IDB-s módon, akkor elõsorban fellángolás, gyulladás esetén hajthat meg a joghurt (akkor sem mindig), egyébként kevésbé aktív idõszakban inkább jótékony.(persze egyénileg is változó a tolerancia szint).
 
Az meg hogy a danone agyon van reklámozva hát khm, oké ez a joghurt sem jobb mint a többi átlag élõflórás, sõt
nics is olyan joghurt ami nem élõflórás, viszont ez sokkal drágább! - ha már márka akkor íz/minõség alapján én inkább a bakonyra szavaznék,(bár ebbõl a márkából inkább a kefír a kiemelkedõ - és kb hasonló módon kezelhetõ bélbeteg szempontból mint a joghurt, csak más az élõkultúrája (kefírgomba stb.) ) de gyakorlatilag bármelyik jó :))

A különféle egyéb joghurtkészítmények, joghurtitalok javarészt felejtõsek, mert például egy gyümölcsös ivójoghurt
elég jó eséllyel meghajt,(gyakran van benne nyers tej is) meg mondjuk ha választasz egy erdei gyümölcsöset, akkor abban pl apró emészthetetlen kemény magok vannak ami aztán nagyon nem hiányzik az ember belének. A tartósítószerek, cukortartalom stb többnyire rá van írva. Érdemes mindig elolvasni amúgy is minden terméken mi van a dobozban:)

Nincs jelen

 

#635 2007-10-21 07:22

Apacsanya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Halihó!
Üdv mindenkinek!

Látom zajlik az élet. Az enyém is. Hûtlen lettem kedves diétámhoz és rossz útra tértem. Most aztán nyögöm.- De sebaj már tudom merre induljak el, hogy visszataláljak a régi útra.
Szóval: nem akarom én Rigort védeni- de a tanácsaiból sok dolog bejött nekem. És tényleg nem voltak fájdalmaim és görcseim. Lazán vettem az akadályokat, a dokim dicsért és az volt az utolsó mondarta, mikor elengedett, hogy a diétára figyeljek. Persze így 1 év után már úgy gondoltam egy kis bûnözés belefér- hát egy nagy fenét. Már napok óta görcsölök. Enni nem kívánok csak innék. És tegnap elmásztam a dm-be és megvettem a jó kis diétás cukromat meg a kölesemet. Aztán most várok és bízom, hogy ennél dúrvább nem lesz. És ismét barátkozom a gondolattal, hogy ez bizony egy életre szól. De még egyszer nem követem el ezt a hibát.

N.T.M.: kisbabáknak a legjobb hasfogó a répalé, az almalé, a rizs és a banán- a krumplit kerüld- a keményítõ miatt. Ezt anno én is így alkalmaztam. Aztán sok- sok tea és sósropi .

Nincs jelen

 

#636 2007-10-21 08:25

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Halika!

Apacsanya:nem kell senkit védeni,mindenki megvédi magát. :D
Legalábbis én kinyitom a nagy pofám ha valami nem tetszik. :D
Errõl a diéta vitáról csak annyit,hogy megyek a saját fejem után,de azért én is megnézek mindent,hozzászólásokat,recepteket,termékeket,aztán eldöntöm hogy hogy döntök. :D
Kár ebbe több energiát belefeccölni,ez sajnos mindenkinél egyéni.
Aki akar és tud segíteni az írja le,akinek meg segítségre van szüksége az mazsolázhat és dönthet. :D

Nincs jelen

 

#637 2007-10-21 12:23

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Rigor,
félreértelmezel sok mindent. Amit fentebb írtam, csak leírtam, de nem neked. Engdtessék meg, hogy a gyümölcsjoghurtról leírjam a véleményemet NTM kapcsán. Az e-számokról is, és bármirõl.
Felõlem, ha van idõd, reagálhatsz minden egyes hottászólásra, mindenkiére. De ne értsd úgy, hogy a hozzászólást mindenki, minden kérdésben NEKED címezi.
:)
Roorral értek egyet. Olvasgatunk, és döntünk. MIndenki választhat váteszt, ha hajlama ezt követeli tõle, és válogathat szabadon.
Ne vegyél minden inget magadra! Én veled nem vitatkozom, csupán elolvasom néha (az utóbbihoz már nem volt türelmem) a hozzászólásaidat, és idõnként leírom, legutóbb  pl. NTM-nek, a véleményemet.

Evidenciákat, hogy az scd-diéta nem a te fejedbõl pattant ki, ne írjál, fõleg ne érvként. Mindenki tudja, hogy nem te vagy a szülõatyja, hanem a propagálója, követõje.

Nincs jelen

 

#638 2007-10-21 13:47

Dream
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szerintem örüljünk annak, hogy valaki aktívan elmondja a saját véleményét a dolgokról! Rigor minden nap megpróbál itt segíteni, nyílván csak jót akar. Egy kérdésre több válasz is lehetséges, fõleg CC-nél, örüljünk neki, hogy megosztja velünk!
Tomi

Nincs jelen

 

#639 2007-10-21 14:06

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ezt a kört már párszor lefutottuk, ezt a mondatot már párszor olvastuk mindannyian, többek hozzászólásában. A válaszom az volt akkor is és most is: igen. Mindenki örüljön, és mindenki tudhatja, hogy mindenki jóindulatból ír/ad ötleteket és tanácsokat itt. És lehet válogatni. Sõt, KELL. A nézetkülönbség nem egyenlõ a támadással és rosszindulat feltételezéseével. Ez egyértelmû, remélem.

Az egyébként, hogy valaki sokszor mond valamit, nem jelent semmit azon kívül, hogy sokszor mondta el.

http://www.fn.hu/index.php?action=nyomt … o&id=3

Az e-számokról tettem már ide be pár linket (vagy egy másik topikba pár napja), ezt is érdemes elolvasni. Sem olvasni, sem elhinni természetesen nem kötelezõ.

Nincs jelen

 

#640 2007-10-21 14:32

N.T.M.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!Én nagyon örülök, hogy ennyien próbálunk egymáson segíteni,szerintem, ez nagyon szép gesztus...És én hálás is vagyok, ha valaki válaszol nekem , úgy érzem ,tényleg segítõ szándék van mindenkiben!!! 
Én úgy gondolom, hogy ez a csúnya, és alattomos betegség mindenkinél más és más lefolyású , csak a neve ugyanaz.Így aki tanácsokat ad - az csak jót akar, aki pedig kipróbálja,csak saját felelõsségre!Mindenki saját tapasztalatát osztja meg a többiekkel ,mérlegelni mindenkinek tudni kell......Szép napot NEKTEK!!!! Ja és én mégegyszer köszönöm...

Nincs jelen

 

#641 2007-10-21 15:25

titye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Dream!
Korábbi kérdésedre válaszolva, én úgy tudom, hogy a Danon nem laktózmentes. Lehet kapni laktózmentes natur joghurtot. Aztán,hogy mennyire jó,azt mindenki saját maga döntse el. Én szoktam venni a páromnak laktózmentes termékeket,de ha aktív idõszakban van nem .Olyankor az is árt! Igaz õ Tejcukor érzékeny.Szerintem próbáld ki a Danont, ha nem bírod, úgy is hamar kiderül.
Szép napot mindenkinek.

Nincs jelen

 

#642 2007-10-21 17:47

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Titye, vagy bárki, aki tudja, milyen üzletláncban/üzletekben lehet kapni laktózmentes joghurtot? Régóta nézegetem az ilyen termékeket, de tejen és tejfölön kívül eddgi nem találtam mást. A márkáját megírnád?
Köszi

Szerkesztette: Agica01 (2007-10-21 17:47)

Nincs jelen

 

#643 2007-10-21 18:07

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Agica01: google elég jót kidob:)  - http://www.naszalytej.hu/index.php?id=54&nyelv=0  ( Magic Milk laktózmentes termékcsalád - Auchan, Cora, Tesco, Spar, Interspar, Kaiser's, Match és S'match üzletekben, valamint a bioboltokban.)

Nincs jelen

 

#644 2007-10-21 20:02

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi, mindenképp utánanézek, bár ezek közül ami Pécsett található áruház, azokban mindenhol kerestem már, és még sosem találtam. Olyan  is volt, hogy az eladó visszakérdezett, hogy mi az hogy laktózmentes?
Lehet nem voltam elég alapos.
Még egyszer kössz.

Nincs jelen

 

#645 2007-10-22 18:05

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Szeretném a segítségeteket kérni, nem vagyok túl jól egy hét alatt fogytam hat kilót... enni is kevés dolgot tudok, de inni meg csak vizet merek. Tud valaki segíteni mit lehet ilyen aktív idõszakban inni?

Nincs jelen

 

#646 2007-10-22 18:11

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Halika!

Nita:nekem a kamillatea bevált,de 4-5 napnál tovább azt sem szoktam inni.
Esetleg még húsleves jöhet szóba nálam.

Nincs jelen

 

#647 2007-10-22 18:19

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Nita! Elõször is azt javasolnám, hogy mielõbb menj el a gasztros orvosodhoz. Olyan idõszakban amikor egyáltalán nem megy az evés, erõsebb gyógyszert szoktak írni, bár nem tudom jelenleg mit kell szedned. Ha nem tudsz elégségesen táplálkozni a tápszert tudnám javasolni, de azt is csak a gasztroenterológusod tudja felírni. Én Ensure Plus drinket szoktam inni. Elég jó íze van, meg lehet szokni. Persze kezdetben csak keveset tudtam inni belõle. Ha van még kérdésed, írj.

Nincs jelen

 

#648 2007-10-22 18:20

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi roor!
A húslevest próbáltam én is egész héten az jó volt. Csinálok kamillát hát ha...

Nincs jelen

 

#649 2007-10-22 18:23

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Halika!

Nita:ez az egyetlen tea,amit cukor és citromlé nélkül meg tudok inni,nekem mindig segít.
Sokáig ne áztasd,ha filteres elég egy két perc,ha darabos akkor kettõ.

Nincs jelen

 

#650 2007-10-22 18:33

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszönöm Marthuska!
Igen a gasztroshoz mennék, de az ünnepek miatt nehéz az orvost el érni! Most is szedem a pentasa, budenofalkot meg a kliont imurant. Ma már több kaja maradt bent ez is valami!
Ki próbálom majd a tápszert is, ha hozzá jutok!

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB