#1201 2009-08-06 21:04

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok
Szerintem  nagyon kevés olyan dolog van, amiben nem találsz cukrot, hiszen azzal tartósítanak... és igen, a háziszörpnél az egyik fõ hozzávaló a cukor. Ördögi kör. Marad a víz, vagy a gyümölcsteák, amiket az ember otthon készít.
Elvileg igen, a szójatej, vagy a gluténmentes/laktózmentes, kókusztej (állati drága), rizstej (drága), igazából mindegyik drága....

Nincs jelen

 

#1202 2009-08-07 11:06

CptBalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Igen, ez az a betegség, ami drága, és nem csak a gyógyszerek miatt... Egyszer vettem ízesített rizstejet, 3 decis kiszerelésben, asszem a felét tudtam meginni olyan szörnyû volt. Viszont a szójatejet meg tudom inni, bár az sem az igazi azért... de pl. krumplipürébe jó rendes tej helyett :) Laktózmentes tejet még nem láttam, csak olyat amihez adtak laktáz enzimet. Ez akar lenni a laktózmentes tej? Ezt ihatjuk elvileg?

Tegnap vettem ízesített szentkirályi mentes ásványvizet... hááááát, ugye ronda nõ sincs, csak érdekes arcú :D

Szerkesztette: CptBalu (2009-08-07 11:07)

Nincs jelen

 

#1203 2009-08-08 21:24

Gini
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én most vettem szója tejet, amiben rízs van meg tengeri alga, most hogy ebbõl mennyi igaz nem tudom, de az íze nem olyan rémes mint amire számítottam... szerintem a laktózmentes sem jó nekünk, valahol mondták! Amúgy ahol ezt vettem(Spar) ott van laktózmentes tej, bio tej meg valami 5 féle szójatej...alig tudtam választani... :)
Adhatnátok pár tanácsot kaja ügyileg is, mert már nagyon unom, hogy szinte mindíg ugyanazt eszem, nagyon leszûkült a kör. Amúgy is elég válogatós vagyok, na még erre jól jött ez a betegség.

Nincs jelen

 

#1204 2009-08-10 12:27

nori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Alpro szójatejet próbáljátok ki,nincs olyan vizes utóíze,pudingot,rizst,grízt..bármit meg lehet benne/vele fõzni,nagyon jó..az egyetlen szójatej amit szívesen megiszok..gyakran láttam pl.Tescoban is,nem kell feltétlenül bioboltban keresni.

Nincs jelen

 

#1205 2009-08-10 18:52

Kethleen
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ehetünk mi tejbegrízt?Természetesen nem rendes tejjel.Ezen dilemmázom már egy ideje (buzadara miatt),de nem tudtam eldönteni!

Nincs jelen

 

#1206 2009-08-11 12:10

nori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nekem nem csinál gondot max.2dl tejbõl fõzöm,szerintem pépes mint a babakaja,de nem vagyok szakértõ...

Nincs jelen

 

#1207 2009-08-11 14:01

bukanna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Engem két hete mûtöttek, kivágtak 80 cm-t a vékonybelembõl és egy keveset a vastagból. Semmit nem tudok errõl a betegségrõl, ugyan Apukámnak is ez van, de neki telhesen tünetmentes.
Mit lehet enni ha nagyon aktiv a hasmenés?
elõre is köszi!

Nincs jelen

 

#1208 2009-08-11 14:27

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Bukanna! Szeretettel üdvözöllek itt a fórumon! Ha többet szeretnél megtudni errõl a betegségrõl, akkor ajánlanám Dr. Kovács Ágota " Gyulladásos bélbetegségek" címû könyvét.
A diétával kapcsolatosan pedig irányadó lehet az alábbi, amit most belinkelek neked.

"Akut szakaszban elõnytelen a tej, a nyers gyümölcs, a zöldség, valamint az erõsen fûszeres, zsíros étel.
A Chron-betegség igen gyakran érinti a vékonybelet, ahol a tápanyagok felszívása történik. Az elvesztett tápanyagok pótlása az egyik legfontosabb szempont az étrend kialakításánál, vagyis a fogyás és az alultápláltság megakadályozása. A betegek számára a létfontosságú tápanyagokban, vitaminokban gazdag étel a legideálisabb, amely kis térfogatú kell, hogy legyen és lehetõleg kevés salakanyagot tartalmazzon. Kerülni kell a durva növényi rostokat (a kukoricát, a lencsét, a babot, a káposztaféléket, a zöldpaprikát). Fontos a tápcsatorna kímélete és a hasmenések megszüntetése. A tünetek ismeretében a tej fogyasztása nem feltétlenül javasolt, továbbá a durva rostok kerülése is a diéta alapját képezi. Jó, ha a Chron-beteg a szénsavas üdítõitalokat is mellõzi, valamint a panírozott, bõ zsírban készült ételeket is kihagyja étrendjébõl. Kerülendõek a gyorséttermi ételek is.
Ügyeljünk az étel elkészítésének módjára! Lehet fõzés, sütés, fóliában sütés, kuktában fõzés és grillezés, de mindenképpen zsiradékmentes, vagy kevés zsiradékot használó eljárás legyen. Zsiradékként a növényi eredetûek a legideálisabbak: napraforgó, kukorica, olíva, margarin. A szövõdmények vonatkozásában az étrend összeállításánál célszerû figyelembe venni az epekõ hajlamot is, és a zsiradékok használatánál minimális mennyiségben a növényi eredetûeket kell elõnyben részesíteni. A betegséggel járó vesekõ hajlam tekintetében is célszerû a diétát bõvíteni, és kerülni mindazokat a nyersanyagokat, amelyek oxalát kõ kialakulásához vezethetnek: kakaó, csokoládé, sóska, spenót, egres, rebarbara, narancs, ribizli és a belõlük készült lekvárok, dzsemek, szörpök. A fokozott gyomorsavképzõdés miatt célszerû a paradicsomos ételeket, ketchupot, mustárt, a zacskós leveseket, savanyúságokat, savanykás gyümölcsöket kerülni. A hasmenéses idõszakban a gyümölcsök közül elõnyben kell részesíteni azokat, amelyek a tüneti kezelés szempontjából elõnyösek, mint pl. a banán. Abban az esetben, ha szûkület vagy aktív gyulladás áll fenn, akkor a fõzelékféléket és gyümölcsöket nagyon puhára fõzve, és lehetõleg paszírozva fogyassza. A vas-, fehérje-, és kalciumhiány pótlásának biztosítására minél több sovány húsfélét és tejterméket próbáljunk a beteg étrendjébe állítani. Az alkohol, a gyakori erõs kávé és tea nem javasolt. Meg kell említenünk, hogy a betegség bizonyos szakaszaiban a tápszerek alkalmazása szinte nélkülözhetetlen.  A szélsõséges étrendet, pl. vegetáriánus étrendet fogyasztók figyelmét fel kell hívni arra, hogy az egyébként is fennálló hiányállapotot szigorú reformtáplálkozással ne tetézzük.
A Chron-betegségben szenvedõk általában kívánják az édességeket. Nekik elsõsorban kekszeket, otthon készült pitéket, felfújtakat és piskótákat kínáljunk.
Összefoglalóan azt mondhatjuk, hogy az energiát elsõsorban szénhidráttartalmú nyersanyagokkal (zöldfõzelékekkel, burgonyával, rizzsel, gabonanemûekkel) jutassuk be a szervezetbe, s mellõzzük a bélmozgást fokozó egyszerû cukrokat. Ügyeljünk a vitaminok és az ásványi anyagok pótlására. A leromlott szervezetet roborálni kell. Ha ez a megszokott napi étkezésekkel nem oldható meg, a kiegészítõ klinikai tápszereket vegyük számításba. A klinikai vagy enterális tápszerek olyan teljes értékû (teljes értékû, esszenciális aminosavakat tartalmazó) készítmények, amelyek minden fõ tápanyagot, fehérjét, zsírt, szénhidrátot, nyomelemeket, vitaminokat, ásványi anyagokat megfelelõ arányban és mértékben tartalmaznak. Ha tehát valaki egész nap csak ezt fogyasztja a számára szükséges mennyiségben, akkor nem alakul ki hiányállapot nála.  Kisebb adagban ideális kiegészítõje a normál vagy a diétás étrendnek."

Remélem tudtam kicsit segíteni. Tünetmentes idõszakot kívánok!

Nincs jelen

 

#1209 2009-08-11 14:52

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Bukanna! Ha még csak ilyen kis idõ telt el a mûtét óta, akkor még nem szabad aggódni a székleted állaga miatt, feltéve, ha nem igen súlyos hasmenés.  Általában több idõnek kell eltelnie ahhoz, hogy valamennyire normalizálódjon a helyzet, a bélnek meg kell szoknia ezt a megrövidített útvonalat.
Mûtét után még fontos a szigorú diéta, de a késõbbiekben neked kell kitapasztalnod, hogy melyik étel okoz panaszt és melyik nem. Szerény véleményem szerint, az a jó, ha  idõvel minél több ételt tudsz fogyasztani, feltéve, ha tolerálja a szervezeted.

Nincs jelen

 

#1210 2009-08-17 13:19

bukanna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszönöm szépen a válaszokat, most egy kicsit elõrébb kerültem.
Nekem igazából az a nagy dilemmám,hogy ha étterembe mit tudok enni? Mert az sem normális, hogy mindig ugyanazt egyek. Milyen zöldséget lehet,és hogyan elkészíte?

Nincs jelen

 

#1211 2009-08-17 18:16

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bukanna! Én például nem nagyon tudok zöldségeket sem enni. Illetve csak ritkán és keveset merek bevállalni.

Nincs jelen

 

#1212 2009-08-17 18:19

Lizus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Az én dokim azt mondta, hogy felesleges a diéta, mert úgyse segít a legújabb kutatások szerint. Ne egyek túl fûszereset, meg ha érzem, hogy valami nem jó, pl. kápszta akkor nyilván azt ne erõltessem. Majd én kitapasztalom. De egyek mindent nyugodtan. Na errõl mi a vélemény?

Nincs jelen

 

#1213 2009-08-17 18:50

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Lizus! Teljesen igaz. Mindenki ki tudja tapasztalni magának, hogy mi jó a bélésének. Azt egyél amitõl nincs bajod.

Nincs jelen

 

#1214 2009-08-17 19:22

Lizus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Na igen, csak ha jó szarul vagy akkor nem nagyon mersz kísérletezni hanem inkább kerülsz mindent amirõl azt mondják, hogy árthat, pedig lehet semmi bajod nem lenne tõle. Napok óta majd megveszek egy jó pohár hideg, friss tejért áááááááááááá :D

Nincs jelen

 

#1215 2009-08-17 19:40

Dorci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Lizus! Az én dokimnak is  ugyen ez  a éleménye!  Azt mondta hogy szerinte nem nagyon számít,amitõl fáj  ahasam azt hagyjamel egy idõre,utánna proba és ha nem megy nem erõltetjük! Neked most ugyis nagyon fontos a sok oldalú táplálék felvétel  apocaklakó miatt,ugyhogy szerintem ovatosan,de probálj minden félét enni! Szép estét!

Nincs jelen

 

#1216 2009-08-17 20:14

Lizus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

na ha picit jobban leszek elkezdek kisérletezni :P

Nincs jelen

 

#1217 2009-08-18 09:05

bukanna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Apukámnál is az van,. hogy eszik mindenfélét, és semmi baja. Nekem még friss ez a dolog, most lesz egy hónapja, hogy mûtöttek, és nagyon félek, mert nekem olyan erõs fájdalmaim voltak, hogy ezt mégegyszer nem merem megkockáztatni.
HA valami olyat eszem amit elvileg nem enged a diéta, akkor jelentkezhet újra a fájdalom? Mûtét lehet újra?

Nincs jelen

 

#1218 2009-08-18 10:21

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hát a tejjel csak óvatosan! De azért egy picivel azt is érdemes kipróbálni!

Nincs jelen

 

#1219 2009-08-18 10:41

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok kedves fórumtársak!!

   Ismét írok a diéta rovatba fõként az újak miatt. Szerintem a helyes diéta nagyon fontos. Saját tapasztalatból beszélek: õsszel lesz 4 éve, hogy vegetariánus lettem. Elõször lakto-ovo, majd most már csak a tojást megtartó vegetariánus. Júliusban volt 4 éve, hogy a 4. bélmûtétem megvolt ( ideiglenes ileosztóma zárása ). 4 éve a hemoglobin értékem normális, kivéve 2008 tavasza, amikor sok vér ment el a vastagbelembõl szerintem a kávé miatt amit addig folyamatosan ittam, majd ezután már nem. CRP értékem 1-4 egység között mozog 4 éve, sok esetben 1 alatti értéket tüntettek fel. 2005 végén híztam 13 kilót azóta tartom a 63-66 kg-ot, télen több nyáron kevesebb. Májfunkcióm is normális, gyógyszert  4 éve csak Pentasa 500-at szedek, egy kivétellel 2 éve amikor 1,5 hétig szedtem Supplint. Ami panaszom van az a következõ: én is hamarabb elfáradok a fizikai terhelés hatására egy korombeli egészséges emberhez képest, viszont a régi erõnlétemhez képest sokkal jobb. Panasz még a székletek száma, naponta többször kell mennem WC-re, ami mint tudjuk sokszor kellemetlen.
   Tapasztalatom szerint ez a betegség is mint a degeneratív betegségek zöme a helytelen életmód következménye, aminek nagy részét a táplálkozás képviseli. A mi posztmodern nyugati világunkban úgy növünk fel, hogy nem a nekünk való táplálékkal élünk. Gabona féléket finomítjuk eltávolítjuk belõle a rostot, a vitamint tartalmazó csírát és csak a keményítõ részét esszük, rengeteg cukrot eszünk, és naponta sok állati terméket. A hús nem embernek való táplálék, ezen az sem segítene, ha bio –húst ennénk. Iszonyatosan sok energiába kerül a megemésztése (olyat, hallottam, hogy a bevitt kalória 1/3-a a táplálék emésztésére fordítódik), rengetek méreganyag (fehérje bomlástermék) keletkezik, amitõl ha másképp nem tud akkor gyulladással szabadul meg a szervezet. Hazugság az, hogy kell enni húst a vas megszerzéséhez. Mint említettem nekem azóta normális a vasam, mióta nem eszem húst. Kerülni kell a finomított termékeket, cukrot (pl nagyon alkalmas arra, hogy a B vitamint kiürítse belõlünk). És fokozatosan vissza kell vezetni az étrendbe a rostokat (gyümölcs, zöldség), fokozatosan több nyerset enni. Tudom, hogy nekünk pont az ellenkezõjét mondják, azt is tudom, hogy kórházba is lehet vele kerülni (régen nekem egy alkalommal majdnem elzáródott a belem sok alma elfogyasztásától). Ma én már rengeteg növényi rostot eszem, mindent meg tudok enni. Pl most nyáron kedvenc ételem volt a csemegekukorica (4-et is volt, hogy megettem egymás után, ezt nem ajánlom követni egyik napról a másikra!!!). Ide fokozatosan jutottam el, nem fáj a hasam, ritkán érzem a belem. Tavasszal és õsszel én is érzem, hogy aktivizálódni ’akar’ a crohn betegségem. Tudom, hogy ha visszatérnék a régi étrendemhez, akkor ismét járhatnék ki és be a belgyógyászatra és a sebészetre.
   Befejezem , akit érdekel az keressen meg mail-ben, ki-kicsoda topicban ott vagyok. Sok egyéb tapasztalatban is tudok segíteni, pl ha vki változtatni próbálna akkor mivel helyettesítse a margarinos felvágottas sajtos reggelit stb...

Szerkesztette: Ottó (2009-08-18 10:49)

Nincs jelen

 

#1220 2009-08-18 12:01

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Ottó!
Köszönöm, hogy megosztottad velünk az eddigi tapasztalataidat. A csöves kukoricát én is nagyon szeretem, ettem is bõven a nyáron. Komoly szûkület esetén persze, igen veszélyes lehet!
A kávéra térnék vissza, mennyit ittál akkoriban, hogy véleményed szerint bélvérzést okozott? Most akkor már egyáltalán nem iszol kávét?
Egyébként a kávénak jótékony hatásai is vannak, ezzel kapcsolatosan a kutatások most is folynak.
"Régóta ismert, hogy a kávébabok több antibakteriális és antioxidáns vegyületet tartalmaznak".
Persze, hogy a beleket irritálja, az számomra is világos.

Szerkesztette: Marthuska (2009-08-18 12:03)

Nincs jelen

 

#1221 2009-08-18 12:33

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Marthuska!

  Tavaly áprilisig minden nap ittam kávét, pár nap szünet elõfordult. Le akartam szokni róla mert éreztem, hogy rossz a belemnek legfõképp azokon a helyeken éreztem görcsölést ahol varrták a beleimet. Azelõtt is le akartam mondani róla de nem vettem komolyan. Akkor áprilisban komoly mennyiségû vér ment el tõlem 4 napon át, akkor nagyon megijedtem. Kórházba nem mentem vele, de a legközelebbi vérképen markánsan jelentkezett a vérzés eredménye.
Ezt komoly figyelmeztetésként vettem és azóta semmi kávét nem ittam, még a legkönnyebb cappucinot sem.

Nincs jelen

 

#1222 2009-08-18 12:59

tim-tirim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó,  a hajhullás-fórumba irtam Neked, és csak msot látom mennyi mindent irtál ide, én szivese hallgatom a tanácsaidat és sztorijaidat. És szerinted mit egyek reggel ? Húst azt már kerülöm régóta, csak akkor eszek ha nagyon muszáj. Pár hónapja vizben áztatott zabpelyhet ettem gyümikkel, de nagyon nem tett jót a belemnek sajnos ugyhogy már nem eszem. Nehéz az átállás, de nem is a lelkemnek hanem inkább a belemnek, nem birja a rostosakat. Ja és tejet sem iszom már vagy fél éve.

Nincs jelen

 

#1223 2009-08-18 20:35

bukanna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Lizus!
Neked hogyan jelentkeznek a tüneteket, te tartod a diétát?

Nincs jelen

 

#1224 2009-08-18 21:26

Laci54
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Elég nehéz nekem a diétárol irni mert nem sokmindent ehetek.Volt ismerõsöm aki megkérdezte,hogy igy mit ér az életem? Felvilágositottam,hogy sokat mert igy minden jó dolognak nagyobb az értéke.A legegyszerübb ha leirom egy heti étrendem.Minden reggel melegszendvics:12dkg kenyér füstölt sonka sajt.Ebéd:4-5 nap 6dkg barna rizs 10-12dkg sülthussal a maradék 2-3 nap tészta vagy krumli pörkölttel.Vacsora:12dkg kenyér kevés füstöltszalonnával és erõspaprika.Tizórai:15-25dkg valamilyen gyümölcs,uzsonna és utóvacsora:15-20gr szénhidrát.A következõ héten ugyan ez kezdõdik elõröl és ez mindig ugyan abba az idõbe.Nem eszek felvágottat,kolbászt és semmilyen készételt a kenyeret én sütöm és mindent a megszokott helyen veszek.Elnézést,hogy untatlak Titeket csak a Sanit és az Ottót olvasva azon gondolkodom,hogy ha mind a kettejükre hallgatok akkor vajon mit ehetnék?Ezzel csak azt akarom mondani,hogy mind a kettejüknek igaza van de nem csak ez vagy az ajó hanem mindenkinek más.Mindenkinek meg kell találni azt amitöl jól érzi magát,kisérletezni kell.Persze én könnyü helyzetbe vagyok mert amibe tartósitószer van azt nem ehetek és ugye mibe nincs?Ja és az átlag embernél 3-4× gyorsabb az emésztésem.Szép estét mindenkinek

Nincs jelen

 

#1225 2009-08-19 11:50

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tim-tirim ezt a tapasztalatodat megértem. A rostos ételre nekünk óvatosan kell visszaállni. A gyümölcsökkel kapcsolatban: pl vki a hagyományos étrenden van kevés gyümölcsöt eszik azt is párolva. Azt tapazstalja, hogy a nyers gyüm. hasmenést okoz ezért nem eszik többet, sõt orvos is mondja hogy kerüljük a nyers gyümölcsöket.
Szerintem ez totálisan helytelen, a nyers gyümölcsnek a szervezetre tisztító hatása van. Pl 2 nyers reszelt alma magában elfogyasztva majd utána semmi. És tapasztaljuk. hogy sietve WC-re kell menni. Ez tulajdonképpen az amikor a máj az epével a méreganyagokat a bélbe üríti és ez az alma rostjaival megy a szemétre, tehát pontosan jó dolog.
Ha valaki olyan étrenden van ami kevés méreganyagot eredményez és már sok rostosat eszik akkor ez a hasmenéses dolog elmúlik.

Nincs jelen

 

#1226 2009-08-19 11:58

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Reggelire én általában édeset eszem. Pl vízben fõtt kukoricakása lekvárral, pár szem dió mellé, vagy mandula és 2-3 gyümölcs (most sárgadinnye, õszibarack, õsszel szilva, szõlõ, reszelt alma ). Vagy lekváros kenyér, gyümölccsel. Néha eszem fõtt hajdinát ráreszelve bolti gesztenyepürével (amit tejszínhabbal szoktak enni) e mellé szintén valami nyers gyümölcsöt.
  Néha eszem sósat reggelire pl pirítós vmi növényi pástétommal (pl padlizsánkrém amit én készítek), ehhez 3-4 paradicsom.

Nincs jelen

 

#1227 2009-08-19 12:20

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A zabpehelyhez annyit fûznék (én nem szoktam enni de biztos tudnám fogyasztani), hogy én úgy tudom, hogy nem áztatni kell hanem vízben fõzni, vagy egy lábasban szárazon kis lángon pirítani kevergetve. Gabonaféléket én úgy tudom, hogy nem szabad nyersen enni mert az a hasnyálmirigyet kikészíti. Tehát minden gabonafélét sütni vagy fõzni kell fogyasztás elõtt. Illetve van egy módja a nyers fogyasztásnak ez pedig a gabonamag csíráztatása. Ekkor a mag keményítõ részét a növény saját enzimjeivel lebontja, a csírát már lehet nyersen enni.

Nincs jelen

 

#1228 2009-08-19 14:02

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Laci54! Ne is törõdj mások véleményével, hogy mit gondolnak a Te diétádról, ha neked ez vált be! Némelyik betegtárs még meg is irigyelhetné (füstölt sonka, pörkölt, füstölt szalonna, erõs paprika)!:):)
A gyors emésztés nálam is jelen van. persze attól is függ, mit eszek.

Ottó! Köszönöm a múltkori válaszodat! Arról a fránya kávéról nehezen tudok lemondani. Ráadásul éhgyomorra kívánom a legjobban! Tudom, hogy tilos!
A zabpehelytõl azért ment el kedvem, mert már nem egyszer találtam a szemek között éles héjdarabkákat. Szinte képtelenség kiválogatni, nem hinném, hogy az beteg bélnek jót tesz!!!!!
Azt a véleményt én is osztom, hogy minél több zöldség, gyümölcs kell, fõleg magyar, mikor mi érik éppen!
Az irritáló magokat, héjakat el lehet távolítani, ha valaki csupán emiatt nem bírja fogyasztani. Meg nem is biztos, hogy mindegyik gyümölcs beválik, de érdemes kísérletezni!

Nincs jelen

 

#1229 2009-08-19 22:17

Lizus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bukkanna! Hát ma épp nem tartottam :( Vagánykodtam mert elkezdett hatni a medrol és már tök jól voltam tegnap. Így ma úgy alakult hogy füstölt sajtot ettem ebédre. Késõbb kis rántott hús. Nap közben lement egy kis tejeskávé. És limonádét is ittam jó citromosan. Ja meg nemrég dinnyét :P Asszem ez csupa olyan amire az írjátok h nem szabad :D És sajna éreztem is hogy fáj a pocim picit. A széklet se volt olyan oké és véres is volt picit. :( De nem volt vészes az egész. Csak érezhetõen rosszabb mint tegnap. Pedig pont ma mondta a dokim, hogy hétvégén már elkezdhetem csökkenteni a medrolt. Hááát....

Nincs jelen

 

#1230 2009-08-19 23:33

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Lizus! A medroltól nagyon falánk az ember. Kissé legyél óvatosabb!

Nincs jelen

 

#1231 2009-08-20 10:47

Lizus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ja vettem észre :S Szerencsére a mennyiséget meg bírom állni, de azt is szabályoznom kell hogy ne egyek össze mindent :P A súlyom mindennap ellenõrzés alatt van :P

Nincs jelen

 

#1232 2009-09-08 08:22

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves cyan!

Jól tudom, hogy a rosttal nekünk nagyon óvatosan kell bánni. Én is szûkületes voltam, sõt egyszer almától (sokat ettem meg) majdnem elzáródott a belem. Mégis azt mondom, hogy a rostok irányában van a gyógyulás. Sõt egy orvosi könyvbõl idézem emlékezetbõl, hogy a crohn betegség kialakulásában szerepet játszik a kevés növényi rost fogyasztása. Ha a tojást eszel semmilyen hiánytól nem kell félned. Egyébként teljes vegetarianizmus esetén sem, ha megfelelõen táplálkozol. Nekem azóta jó a vasam és a CRP értékem, mióta nem eszem semmilyen húst.
   Elnézést, ha erõteljesen képviselem ezt. Nem hallgathatom el, hogy nekem mi segített ennyire, tudván azt, hogy mások küszködnek. És a mûtétek során vagdalják az ember belét + a rengeteg gyógyszermellékhatás. Még annyit, hogy a tejtermékek elhagyását is rendkívül fontosnak tartom ezen belül leginkább az összes sajtfélének elhagyását.
   Még annyit a hússal nem csak az a baj, hogy vegyszermaradványok vannak, lehetnek benne. Egyszerûen nem embernek való táplálék. Az õzike is rosszul lenne, ha parizerrel etetnénk. Szóval a biohússal nem megyünk semmire. Másrészt mi a világ jóléti részén élünk. Régebben ilyen nem volt, 1600-ban egy faluban itt nem ettek annyi húst. Ez drága volt és ünnepekkor fogyasztották. Hétköznapokon meg jórészt növényi dolgokat ettek.

Szerkesztette: Ottó (2009-09-08 08:30)

Nincs jelen

 

#1233 2009-09-08 14:38

cyan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Ottó!

Bambi mióta húsevõ? :D:D:D:D:D
Ezt nem hagyhattam ki :P  Inkább csak viccelõdnék minthogy ezen vitázzak, mert úgysem fogunk egyetérteni :)
De leírtad a Lényeget:

Ottó írta:

Nem hallgathatom el, hogy nekem mi segített ennyire, tudván azt, hogy mások küszködnek.

Én is csak ennyit szeretnék. Mert valamiért az az érzésem, hogy rendben van hogy Neked ez a diéta annyira jót tett, de nem hiszem hogy ez túl átlagos eset lenne :) Mert most ha én is pl. megpróbálnám ezt, na, nem is mondom... sanyargatnám magamat feleslegesen. Tudod az is sokat nyom a lattban az embereknél hogy vannak akik nemhogy nem próbálnak meg semmilyen szigorú diétát, hanem még kifejezetten károsan is élnek pl. dohányoznak. De aki akar az segít magán...csak el kell indulni.
Aztán hogy most merre, azt mindenki döntse el magának ;)

Nincs jelen

 

#1234 2009-09-08 20:18

CptBalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Na ez az õzike kontra parízer engem is írásra sarkall :) Szóval mit szólna az oroszlán a salátához? :D Mondjuk parízert eddig 1x ettem, mivel az mint tudjuk nem hús...
Én speciel majdnem minden nap eszem húst, sõt ajánlották is, hogy egyek. Vasam jó, jól is vagyok, stb. Szóval itt az ellenpélda. De ez tényleg embere válogatja. Ha neked ez használt tök jó, ha más kipróbálja és használ neki még jobb :) (hogy rühelltem ezt az elején, hogy konkrétum szinte semmi mit egyen az ember - mert majd kitapasztalod)

Nincs jelen

 

#1235 2009-09-08 21:19

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Szerencsés állapotnak tartom, ha valakinek van egy olyan diétája, amirõl biztosan tudja, hogy neki bevált. Sõt fontos is, hogy legyen, fõleg ha agresszívebben támad a betegség.  Én még nem tudtam kialakítani magamnak ilyet, de dolgozom rajta. A papír szerinti diéta nem enyhítette a tüneteimet.
Amit Ottó megemlített, és én is fontosnak tartanék, az egyik, a vízivás gyakorlása lenne. Mondjuk én teát szoktam fõleg, de az sem nyerõ! Sajnos a víztõl idõszakos undoraim vannak, mivel a hashajtó mellé mindig le kell erõltetni azt a minimum három litert!! Innen az undor!
A másik fontos dolog  pedig, amit Ottó leírt, a tej és a tejtermékek elhagyása. Van egy olyan érzésem, hogy egyáltalán nem olyan egészségesek ezek, mint ahogy reklámozzák!! A sovány túró kivételével, nekem egyik sem jó, hiába írják a diétás könyvekben az elõflórás joghurtokat stb. Ezért szedek probiotikumot.
Szóval, én is töröm a fejem azon, hogy milyen diéta is lenne jó?!
Járjatok sikerrel! Tünetmentes idõszakot mindenkinek!

Nincs jelen

 

#1236 2009-09-08 23:04

Vikk999
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Májusban kórházba kerültem vakbél-gyanúval, ott kezdõdött minden nálam.Az orvosok semmit nem tudtak megállapítani, pedig nagyon rossz véreredményem volt (a CRP 50 felett volt), de hazaküldtek.
Azóta nehezen, de sikerült minden szükséges vizsgálatot elvégezni, a vékonybélben van gyulladás. Az orvos szerint vagy bélgyulladás, vagy Crohn...fél évig kell szednem a Pentasa-t, utána kell visszamennem, és majd kiderül...
Nekem furcsa csak ez a "diagnózis", vagy volt már valaki hasonló helyzetben?
Kaptam az orvostól egx honlapcímet, hogy nézzem meg, hogy a diétám alatt mit szabad enni, és mit nem...Ennyi infoval hazaküldött ma...
Furcsa nagyon, hogy nem tudják megállapítani, ezért is néztem utána. Ha esetleg volt hasonló tapasztalatotok, szívesen venném az infókat.
Köszi

Nincs jelen

 

#1237 2009-09-09 07:00

CptBalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Vikk999,

enyhén kiveri a biztosítékot, hogy így hazaküldtek. Ez milyen doki volt meg hol? Hogy küldhet haza pontos diagnózis nélkül? Szerintem sürgõsen keress egy rendes orvost (gasztroenterológust).

Jobbulást.

Balu

Nincs jelen

 

#1238 2009-09-09 21:12

Vikk999
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Balu!

Sajna egy vidéki városban lakom, úgyhogy nincs sok lehetõségem...Az említett orvos gasztroenterológus(fõorvos!!!)...
Meg a munkahelyemrõl sem rohangálhatok sokat dokihoz, mert a sok vizsgálat miatt már így sem mentem sokszor dolgozni.. Itt a környéken nincs jobb, kénytelen vagyok ezzel a "diagnózzissal" beérni egyenlõre azt hiszem..
Így, hogy szedem a gyógyszert, egyébként javultak a panaszaim..

Köszi a tanácsot...

Nincs jelen

 

#1239 2009-09-09 22:30

bukanna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Vikkk!!  Én júliusban kerültem kórházba,a Péterffybe én is vakbélgyanúval, bár engem bennat tartottak. Nem mondtak semmit, csak tömtek három fajta gyógyszerrel. Botrányos volt a vérképem. Ott tartottak 10 napot, aztán átküldtek a Szt. Imrébe, mondván, h. az a körzeti gasztro, ott is feküdtem 10 napot. Vizsgálgattak,azt mondták, hogy crohn, de a szövettan nem mutatott ki semmit. Majd kisirtam, hogy engdjenek haza, mert már elegem van, jobban vagyok, õk meg nem csinálak semmit. Hétvégére hazaengedtek. Jól voltam, aztán vasárnap estére begörcsölt a hasam, de annyira hogy nem bírtam megmozdulni, visszavittek.Mentõvel vittek át vasárnap éjjel a Szt. Istvánba, ahol azonnal me is mûtöttek. Végül 80cm-t vágtak ki a vékonybelembõl, és a vastagból egy keveset, kivették a vakbelemet is, mert begyulladt az is.
A szövettanból kiderült, h. crohn. Röviden ez volt az én kis kálváriám.
Fogytam 12kg-t. Egy hónapja már kinnt vagyok, nehéz mert nem nagyon tudok emészteni, mindig wc közelben kell hogy legyek.
Nézesd meg magad mindenképpen mással is, mert ezzel nem lehet játszani
nekem is enyhültek a panaszok, aztán látod mi lett a vége.
Menj el mindenképpen más orvoshoz.

Lenne kérdésem tapasztaltobb crohnosokhoz?
egész nap rohangálok a wc-re, aztán estére meg mintha zorulásom lenne, felpuffad a hasam, és fura hangja van a beleimnek. kutyorog, és van hogy fáj is, ha elmegyek wc-re akkor csak szelek jönnek.
ez normális?

Nincs jelen

 

#1240 2009-09-10 01:11

cyan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Bukanna.
Egy Crohn-betegnél szerintem "normális", de ezért volna cél a tünetmentesség... kívánom hogy mihamarabb elérd!!
Bocs, én nem is vagyok olyan tapasztalt még, de csak ennyit tudok írni. Nekem ha fáj a hasam szinte mindig "kutyorog" szóval az "alap"... hú, olvasd a fórumot, most csak ennyit tudok tanácsolni, és gyógyulj!!!

Nincs jelen

 

#1241 2009-09-10 08:13

Szimi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Bukanna!Szerintem ez normális,mármint a betegség ezzel jár,pláne hogy nemrég mûtöttek!Én is sokat szaladgáltam wc re még éjszaka is mennem kellett a mûtét után egy darabig stb..
Mielõbbi felépülést kívánok Neked!
Üdv: Szimi

Szerkesztette: Szimi (2009-09-10 08:14)

Nincs jelen

 

#1242 2009-09-10 09:23

bukanna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi a tanácsokat. Még egy kérdés, szerintetek mennyira fogok hízni? Eddig 38-as volt a ruhaméretem, most 34-es. Lecseréljem a ruhaztáram, vagy, vissza fog jönni amit lefogytam?

Nincs jelen

 

#1243 2009-09-10 11:08

CptBalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia,

így hogy kivágtak egy nagyobb részt nem lesz egyszerû hízni szerintem. Legalábbis én még semmit nem híztam mióta normalizálódtak benn a dolgok, pedig engem nem is mûtöttek. Én a nyári L-es cuccaim már lecseréltem M-esekre... most majd jönnek az õszi-téli ruhák. Az is olcsó mulatság lesz :)

üdv,
Balu

Nincs jelen

 

#1244 2009-09-10 11:37

mercy70
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bukanna!Én épp a napokban pakolásztam a ruháimat,mivel 2 konfekció méret van(kisebb-nagyobb).A fogyás ugye egyik napról a másikra jön,a hízás annál nehezebb.Én föl vagyok készülve mindkettõre.Most hogy lefogytál,Te látod mennyire érzed magad kényelmetlenül a nagyobb rucikban.Én például beszereztem pár darab szoknyát ami vékonyabb idõszakban ápol és eltakar,de használhatom ha csinibb vagyok is mert elegáns és bármilyen méretû nõ felveheti.    :)

Nincs jelen

 

#1245 2009-09-10 20:53

Vikk999
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Köszi a tanácsokat, jól esik, hogy nálam tapasztaltabbakkal beszélhetek errõl.
Más..én pl híztam az elmúlt 3 hónapban amióta megy ez a hasfájásos dolog...szerintem célszerû kisebb-nagyobb méretet is tartani a ruhatárban :)

Nincs jelen

 

#1246 2009-09-10 21:34

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Halika!

Kell kicsi és nagy méret,mert aztán úgy jártok mint én,lefogytam ---->szupi,legalább kisebb rucik kellettek ------> felszedtem pár kósza kilót ------>most megy a vadászat a régebbi nagyobb cuccok között hogy "legyen egy göncöm" ami rám jön.:D:D:D:D:D

Nincs jelen

 

#1247 2009-09-11 11:48

bukanna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tehát, akkor számítanom kell a súlyingadozásra? De gondolom nem olyan drasztikus. Meddig tart, amig rendezõdnek a dolgok ott bent, és nem kell álladnóan azon izgulnom, hogy legyen egy wc valahol? Mikor tudok úgy kimenni az utcára, vagy elmenni valahova, hogy ne keljen azon izgulnom, hogy baj lesz?

Nincs jelen

 

#1248 2009-09-11 11:53

Melcsi_
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bukanna, jó a kérdés, de mindenkinél máshogy van, lehetsz crohnos, colitises, mindenkinek egyénre van szabva a gyógyszerezése, lehet máshol, más kiterjedésben a gyulladás, szóval sok mindentõl függ.
Én cu-s vagyok és április óta szenvedek. :(

Nincs jelen

 

#1249 2009-09-11 16:28

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Bukanna!
Ha jól értelmezem, egy hónapja volt a mûtéted. A beleknek kell legalább fél év, hogy megszokják ezt a rövidített útvonalat. Nem szabad elkeseredned, hogy most még túl gyakran kell menned WC-re. Ha sikerül jól beállítani a gyógyszereidet, idõvel csökkenni fog a WC-látogatások száma. Szerencsés esetben teljesen normalizálódhat (mert van ilyen Crohn beteg ismerõsöm is), de a Crohn betegeknél sajnos nem ritka, ha egy nap folyamán többször is kell menni, persze az egyáltalán nem mindegy, hogy hányszor. Mivel neked, nemrég volt a mûtéted, türelmesnek kell lenned, ez a szám csökkeni fog! Hízni is fogsz biztosan, hamarosan jópár kilót, csak bízzál magadban!
Mielõbbi jobbulást kívánok!

Nincs jelen

 

#1250 2009-09-11 16:50

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bukanna!
Még valamit elfelejtettem mondani! Mûtétem után nekem is volt ez a bélkutyorgás, fõleg délután vagy estefelé, ha pihentem picit, és másnak is van ilyen, hogy puffadás és csak szelek.
Nekem erõs bélkutyorgásom most is szokott lenni, fõleg WC-re menetel elõtt.
A konfekcióméretem nekem is 38-as volt, jelenleg csak 36-os, sajnos! Én már az idõsebb korosztályt képviselem, és vékony alkatommal kakukkfióka vagyok közöttük. Ebben a korosztályban az a megszokott, hogy a nõk évente híznak két-három kilót, vagy még többet. Hogy tudnék én lépést tartani velük?!:D:D

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB