#1351 2010-01-09 17:28

angeluc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Én ajánlom nektek a barnarizst a kerekszemût, megfõzöm natur és utána reszelek rá egy almát. ez a vacsorám és kétszersült is. Habár ma adtam az érzésnek családi bulit tartottam, ettem mindenbõl de keveset, mondjuk linzerbõl nem, azt nem bírtam megállni.

Szóval próbáljátok ki finom még vöröshagymával is, jövõ héten azt fogok enni ebédre hami- hami.

Nincs jelen

 

#1352 2010-01-11 12:33

szabozsb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi a válaszokat!

Nincs jelen

 

#1353 2010-01-16 01:35

mirrmurrkandúr
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Két kérdésem lenne.

1, A dohányzás károsabb egy Crohn beteg számára, mint másoknak?

2, Milyen alkoholt lehet inni, és milyet nem, és milyen gyógyszerekre nem tanácsos, vagy egyenesen tilos (a Klionra nem lehet, azt tudom...)?

Köszi a válaszokat elõre is!

Nincs jelen

 

#1354 2010-01-16 17:32

Juni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia mirrmurkandúr!
a válaszaim, (mint régi crohnos):
1. a dohányzás mindenképpen káros az egészségre, és nekünk sem használ
2. én semmilyen alkoholt nem iszok, és soha nem is tenném.
semmilyen gyógyszerre nem ajánlott az alkohol.
(bár eléggé furcsa kérdéseid voltak)

Nincs jelen

 

#1355 2010-01-16 23:43

mirrmurrkandúr
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia! Köszönöm a válaszodat!

Nem vagyok teljesen elmeroggyant, tudom, hogy káros a cigi mindenkinek, csak azt hallottam, hogy a crohnosoknak különösen az, erre vonatkozott volna a kérdésem. (én napi fél-egy dobozt szívok kb).

Az alkoholról pedig többen írtátok (többek között ezen a topikon), hogy van, amit lehet, van amit nem, van aki szerint egyáltalán nem lehet, és van, aki meg az egész diétázósdit egy nagy baromságnak tartja, és azt iszol szerinte, amit akarsz. Csak gondoltam, egy kis rendet teszek a fejemben ezzel kapcsolatban.

Még egyszer köszi a válaszokat:-)

Nincs jelen

 

#1356 2010-01-17 10:40

angeluc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

A családi buli után másnap már nem volt olyan hû de jó érzésem úgyhogy némiképp visszaestem, újból diéta és emelt adag gyógyszer kellett (a doki nem mondta, de még most is azon vagyok) elsõ három nap fõtt krumpli, jól megfõzött fehér rizs és sárgarépa turmixolva. ebéd és vacsi ez volt, napközben babapiskóta meg reszelt alma a Szuszidi féle teával, amihez raktam még kamillát is. 1 hét után most már jól vagyok, de hogy mitõl volt ez a visszaesés azt nem tudom, de elkaptam a drágát idõben.

Minden jót!

Nincs jelen

 

#1357 2010-01-17 10:43

angeluc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves mirrmurkandúr!
Se cigi se alkohol nem ajánlott, különösen Crohn-ban. Dr. Kovács Ágota könyvét vedd meg és abból okosodhatsz
Springmed kiadó, neten megrendelhetõ.
Nekem ezt kellett kiolvasnom a dokim utasítására amíg a kórházban voltam. Persze utána kérdeztem és megbeszéltük.

Minden jót

Nincs jelen

 

#1358 2010-01-17 12:40

mirrmurrkandúr
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi szépen, meg fogom venni:-)

Nincs jelen

 

#1359 2010-01-17 14:04

Szimi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Mirrmurkandúr! a cigit szerintem tedd le mert az sokat árt a crohnosnak,viszont én pl bort szoktam inni ,fehéret is,vöröset is,meg jégert is ha alkalom van rá,semmi bajom max a savam több a bortol,de savlekötöt szedek hébe-hóba,azonkívül más gyógyszert nem szedek,!Ez egyén függõ ki mit hogy bír,kikell tapasztalni,sõt az orvos válaszolban is olvashatsz sok jó dolkot,pl a cigivel és az alkohollal kapcsolatban!Igyál sok gyógynövényteát,az a legjobb!
Üdv:Szimi

Nincs jelen

 

#1360 2010-01-17 14:06

Szimi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

válaszoltam a szoláriummal kapcsolatban is,de gondolom átteték máshova

Nincs jelen

 

#1361 2010-01-17 14:21

mirrmurrkandúr
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Szimi!

Igen, tervezem letenni a napokban, ez nem is kérdés (majd néha vizipipázom:-).:-)

Az alkohollal nem tudom, mit kezdjek, mert éppen Bufanofalk-ot szedek, aztán -elõreláthatólag- jön majd az Imuran meg a Remicade infúzió, ezekre nem tudom mennyire lehet inni. Nem innám magam halálra, csak néha néhány pohár jó bort azért szívesen legurítanék, meg a diétás tanácsokat is nézegetem, hogyan tudnám magammal a legjobbat tenni:-)

A szolit (meg a nyári napot) majd megbeszélem az orvossal, hátha van valami köztes megoldás, vagy egyéb jó ötlet:-)

Köszi a válaszod:-)

Nincs jelen

 

#1362 2010-01-17 14:22

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Mirrmurkandúr!

Dohányzás
"Colitis ulcerosában érszûkítõ hatása miatt csökkentheti a vérzést, egyéb egészségkárosító hatása miatt azonban nem ajánlható. Crohn betegségben a dohányzás kifejezetten káros. Statisztikai tény, hogy gyakoribb a szövõdmény, és többször kerül sor mûtétre a dohányos Crohn-betegekben, mint a nem dohányzókban."

Alkohol
"Fogyasztása nem tilos, a rendszeres alkoholfogyasztás azonban nem ajánlott. A tömény italok közvetlenül irritálják a bélnyálkahártyát. A borok fokozzák a savelválasztást, puffadást, gyormorégést okoznak. A legkevésbé káros a sör, de legfeljebb napi egy üvegnyi mennyiségben. Bizonyos gyógyszerek szedése esetén alkohol nem fogyasztható." (Az utóbbit úgyis tudod!)

A fentieket Dr. Kovács Ágota: Gyulladásos bélbetegségek címû könyvébõl idéztem. Ahogy Betegtársam említette, éredemes megvenni, de csak a számodra hasznosakat jegyezd meg!

Nincs jelen

 

#1363 2010-01-17 14:30

mirrmurrkandúr
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi, most már biztos megveszem a könyvet:-)

Nincs jelen

 

#1364 2010-01-17 14:38

mirrmurrkandúr
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Még egy kérdés: Ez az a könyv, aminek az a címe, hogy "Gyulladásos bélbetegségek"?

Nincs jelen

 

#1365 2010-01-17 14:47

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Igen! Könyvesboltban is megrendelhetõ, ha éppen nincs meg nekik.

Nincs jelen

 

#1366 2010-02-15 11:40

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

A topic címére reagálva. KELL!

Kb. 2 hete teljesen jól voltam nem volt hasmenésem. Tegnap aztán tévedésbõl olajos halat ettem (sós lében lévõ halat akartam, de rosszat vettem) olyan rosszul lettem, hogy éjszaka azt soroltam magamban, hogy mit kell vinni a kórházba.

Szóval szerintem kell. Én az utóbbi 2 hétben szerintem a diétától lettem jobban. DE lehet másnak nem annyira számít mint nekem.

Üdv: Anikó

Nincs jelen

 

#1367 2010-02-16 10:32

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A diéta kell. Ajánlom Henry G. Bieler Ételben az orvosság c. könyvét (kb food is your medicine angolul, 1965)
Csak erõs motivációt kell találni magunknak a diéta betartásában. Pl további mûtétek elkerülése, fizikai lelki jó lét.

Nincs jelen

 

#1368 2010-02-18 10:36

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó: Köszi a könyvajánlatot utána nézek majd! Szerencsére engem nem mûtöttek, de a diéta betartása nagyon meghatározza a fizikai állapotomat. És tényleg erõs motiváció kell hozzá, mert amikor a dietetikus elmondta a diéta lényegét úgy egy éve akkor összeomlottam kissé: ezt sem, azt sem stb... Aztán beláttam, hogy ez nekem jó.
A hússal kapcsolatban pedig az a véleményem, hogy kell, de nagyon kevés és házi. Én alapvetõen a bélbetegségek okát a tartósítószerekben látom.

Üdv: Anikó

Nincs jelen

 

#1369 2010-02-18 11:38

mamo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Anikó!
Legszívesebben kiiktatnám a húst az életembõl, de ez nem mindig sikerül.
Ha beteg vagyok nem eszem húst, és ez sokszor javít az állapotomon.
De sajnos szeretem a kolbászt.

Hol jutsz hozzá házi húshoz? Ez lenne a legjobb, de piacon nem nagyon merek venni néniktõl.

Ha valaki tudja, hol lehetne tartósítószer mentes húsokat kapni, annak megköszönném válaszát.

mamo

Nincs jelen

 

#1370 2010-02-18 11:55

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Mamo!

Hát én is kikitatnám a húst ha lehet, de kell az energia. Hát házi: ismerõsõktöl, barátoktól leginkább. Házi kolbász és hurka kis faluból. Én Bicskén lakom és innen a 4. faluba járok dolgozni. Aztán így a buszon sok mindent összeszed az ember információt. Hát így. De pl. igazi házi csirkét, tyúkot én sem tudok venni, mondjuk ha nagyon akarnék tudnék csak azt teljesen ki kell bontani... Aztán marad a kisvárosi szárnyasbolt, ahol mindig minden friss, tuti nem házi de szép azt próbálom magamnak római tálba megpárolni, levest fõzni belõle stb...

Aztán azért itt a faluban múlt évben potom pénzért vettem körtét, almát, paradicsomot, barackot egy nénitõl, nagyon finom volt és aztán ezeket befõztem, eltettem és százszor jobb a saját paradicsomlé. DE nyáron ki voltam purcanva a sok befözéstõl, viszont most is van még házi lekvár, saját lecso stb... Ezeket meg bírom enni, és azért gondolom, hogy a tartósítószerekkel van a baj, mert ha csinálok egy paradicsomos valamit saját paradicsommal akkor nem lesz semmi bajom, de a boltitól nagyon begörcsölök. Ez az én véleményem, tapasztalatom.

Te hol laksz?

Bocsánat ha nem teljesen a topic címérõl írtam, de szerintem ez is ide vág. Bár szerintem a fõzõsarok, receptes topic (nem jut eszembe a neve) és ez lehetne egy, mert a diéta és az étkezés ugyanaz, szerintem.

Anikó

Nincs jelen

 

#1371 2010-02-18 12:04

mamo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Budapesten.
Szerintem is a sok tartósítószer a baj. Tegnap sütöttem kenyeret, finom lett.
Egyébként húst nem szükséges enni. Utoljára egy természetgyógyász doktornõ próbálta  elmagyarázni, mit mivel kell enni, hogy pótoljuk a húst. Enzimekre bontja a húst, és elmondta, hogy miben találom ugyanazt az enzimet.
Másfél évig voltam vega, semmi bajom nem volt. Vérképen tökéletes volt.

Nincs jelen

 

#1372 2010-02-18 12:05

mamo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sajnos már nem vagyok vega?
Érdekelni, hogy eladó házi kolbászt tudsz-e ajánlani, aki esetleg postázza is.
Persze olyat, amit Te is ismersz.

Nincs jelen

 

#1373 2010-02-18 12:10

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hát igen ez a baj Budapesten nehezebb. Mi tudatosan nem költöztünk be, de nekünk volt választási lehetõségünk, nem mindenkinek van.
Nekem Anyukám nem evett egy évig húst, a candidája és az izületi problémája miatt és teljesen jól volt.

Érdekes Szendi Gábor egy pszichológus pedig azt mondja, hogy a gabonákkal van a baj és csak a hús, gyümölcs, zöldség kell. Én ezzel nem értek egyet.

Mondjuk szerintem mindent lehet enni keveset és jó minõségût.  Nekem ez az elvem az evésben is. A diétával is nagyon szigorúval kezdtem, aztán lassanként rájöttem mit lehet és mit nem lehet egyáltalán ennem, szerintem ez személyre szabott.

Üdv!

Nincs jelen

 

#1374 2010-02-18 12:14

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hát milyen kolbász kellene: sütõ, vagy füstölt. Mindkettõt tudok kérek neked is. Aztán beviszem neked személyesen. Küldj emilt és megbeszéljük.

Üdv! :)

Nincs jelen

 

#1375 2010-02-18 12:14

mamo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Diéta akkor kell, ha rosszul van az ember lánya.
Egyébként, néha még enyhén csípõset is eszem, mert az fertõtlenít. Húst csak keveset bírok enni, az egész közérzetem rossz tõle.
Ha minden nap húst kellene enni, meg is halnék Tõle, de látod nem vagyunk egyformák.
Lecsót imádom, de nem nagyon bírom.

A legjobb, amit maga föz az ember, az biztos. És egyetértek a minõség fontos.

Jó egészséget

Nincs jelen

 

#1376 2010-02-18 12:16

mamo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Anikó!
Tündér vagy.

Nincs jelen

 

#1377 2010-02-23 09:39

cuci1974
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Szeretnék diétázni,de állandóan éhes vagyok!Nem fogyok, hízom!Heti 1* van hasmenésem és amióta "beteg" vagyok,azóta nem tudom meginni a natúr vizet,mert hányingerem van tõle.Muszáj szörpit egy kicsit beleraknom.Erre van vmi megoldásotok?Doki sem tud mit lépni rá.

Nincs jelen

 

#1378 2010-02-23 15:34

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Cuci!

Szóval nem egyedi eset. Sajnos a csapvizet néha én is büdösnek meg rossz izünek érzem. Ekkor általában beteg vagyok, mondjuk megfáztam vagy kicsit legyengült a szervezetem és ilyenkor a szagokat, ízeket sokkal kifinomultabban érezzük. Nekem a megoldásom rá a tea. Az édes szörpök amúgy sem tesznek jót. A teáhoza vizet felforraljuk és akkor kimennek belõle azok a dolgok amik esetleg zavarnak minket. Meg abba egy kicsi citrom és méz és máris finom és egészséges italt kaptunk!

Üdv: Anikó

Nincs jelen

 

#1379 2010-02-23 17:52

Agi87
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Csak pár napja vagyok tag itt köztetek, de már 8 éve Crohn-beteg.Fél év múlva(ha minden jól megy) dietetikus leszek.Ha van bármilyen táplálkozással kapcsolatos kérdésetek,akkor igyekszem válszolni rá,ha tudok!
Üdv:
Ági

Nincs jelen

 

#1380 2010-02-23 18:26

moncsa85
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Ági! Kérdés az van 1000... Kapásból hogy szerinted mennyire kell a diétának szigorúnak lenni...
A legtöbben ugye azt mondják ki kell tapasztalni ki mit bír, de sokan tesznek rá...
TE például miket eszel???????

Amúgy még én sem vagyok régóta, még csak egy jó hete jöttem ki a kórházból, most diagnosztizálták a Crohn-t,és még van pánikhangulat...:(

Nincs jelen

 

#1381 2010-02-23 19:55

cuci1974
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én is azt hallom,hogy diéta kell!Amikor a kórházban voltam,ott a nõvérke férje beteg és mondta a nõvér,hogy a férje csak az ötödik mûtét után vette komolyan a diétát.Én 1 éve vagyok beteg,de nem igazán tartok diétát,csak a puffasztó dolgokat kerülöm.Nagyon kívánom az édeset,tesómnak cukrászdája van,így nagyon nehéz.Meg szoktam magamnak engedni egy-egy tortát.Nem szoktam rosszul lenni tõle,de nem is igazán esik jól csak a szemem kívánja.Mostanában ég a gyomrom,de akár egy üres zsömlétõl is.A vizre azóta nem tudok ránézni,pedig régen csak azt ittam.Lehet,hogy a Salofalk-tól?

Nincs jelen

 

#1382 2010-02-23 22:00

Agi87
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Moncsa!
Túl szigorú diéta betartása nem javasolt, mert igazából az sem fog tartósabb állapotjavulást eredményezni.Éppen ezért én sem tartok nagyon szigorú diétát.Vannak általános dolgok,amikre oda kell figyelni,hogy kerüljük a puffasztó, zsíros és fûszeres ételeket, a szénsavas italokat.Ezek többnyire mindenkinél panaszt okoznak.De nagy szerepe van az egyéni toleranciának is, mert van olyan beteg,akinél például a joghurt panaszt okoz(mint nálam is), de másnál nem.
De például ha odafigyelünk arra is,hogy a különbözõ nyersanyagokat hogyan készítjük el, máris többmindnet tudunk elfogyasztani,anélkül,hogy problémát okozna.

Nincs jelen

 

#1383 2010-02-24 22:56

Timcsi35
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

hm én ha vizet iszom is puffadok:(
pontosan mik a puffazstó ételek? én csak párat tudok, légyszi írj bövebben! Köszi!
én is probálkozom a diétával kisebb nagyobb sikerrel.. imádok enni:))
füg az idegállapotomtol is, ha nyugodt vagyok minden bennem marad:)
viszont mostanában frissen préselt levekkel kezdem a napot és ugy veszem észre igen jó! már régóta mondoggaták de most rászántam magam:)
Az édeségnem én sem bírok elenállni, de ha nem eszem 1 tábla csokit csak felet, már jó:)

Nincs jelen

 

#1384 2010-02-25 08:14

Agi87
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Timcsi!
A puffasztó ételek közé a szárazhüvelyesek(bab,lencse, sárgaborsó), a K betûs zöldségek(káposzta, karalábé...) tartoznak.De van,akinél a borsó is ilyen panaszokat vált ki, vagy a zöldbab.Ilyenkor meg lehet próbálni,hogy fedõ nélkül fõzzük a zöldségeket,mert úgy a puffasztó illóanyagok egy része el tud távozni.(van,akinél még így is tud panaszt okozni)
A frissen préselt leveknek tényleg jó hatásuk van,én is fogyasztok ilyeneket.Na meg persze a csokit én sem tudom kihagyni.Rosszul vagyok,ha nem fogyaszthatok minden nap egy kis mennyiséget belõle.

Nincs jelen

 

#1385 2010-02-26 02:21

Timcsi35
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

köszi! hüvelyeseket nem eszem, mert nem is szeretem. piritós uborka, risz.. elég egyoldalu:(
ezért is nehéz hizni
viszont azt vettem észre , a legjobb hatása annak van, ha egy nap egyfélét eszem, vagy esetleg nem keverem a szénhidrátot a fehérjével
a fogyokurázok ezt szétválasztó diétának hívják:)

Nincs jelen

 

#1386 2010-02-26 17:31

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kew, Luca! És Ti mindent megesztek? Vagy legalábbis közel mindent? Zöldséget, gyümölcsöt például tudtok, mertek enni?

Nincs jelen

 

#1387 2010-02-26 18:45

luca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Frozina! Zöldséget szinte semmit nem eszem, talán a levesbe a répát. Néha kígyóuborkát, nyáron egy kis paprikát. Szerencsére a többi zöldséget nem nagyon szeretem, így nem is hiányoznak.A gyümülcsök közül  almát. banánt, dinnyét epret szoktam enni. Nagyon hiányzik a barack a szõlõ a cseresznye...ezeket nem merem fogyasztani. Ezeken kívül szinte mindent eszem, csak mértékkel.

Nincs jelen

 

#1388 2010-02-27 20:22

Agi87
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Luca!
Milyen érdekes, hogy én pont banánt és epret nem merek enni, cseresznyét és barackot pedig igen.Itt is látszik az egyéni tolerancia....

Nincs jelen

 

#1389 2010-02-27 20:25

cuci1974
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én úgy tudom,hogy barackot lehet enni,epret,málnát,kiwit nem.Én tavaly nyáron mértékkel,de ettem mindent.Semmit nem okozott nálam.Szerintem az is számít,hogy ha mindenbõl kicsit eszünk,ritkán,akkor nem visel meg annyira.

Nincs jelen

 

#1390 2010-02-27 21:15

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok.Az epret, málnát, kiwit, ribizlit, szõlõt és hasonlókat az aprómagvak miatt nem lehet enni. Ne kérdezzétek miért. Gondolom irritálja a beteg (gyulladt) bélfalat.Ha más oka is van, valaki itt hátha tudja rá a választ. Most már én is kíváncsi vagyok.

Nincs jelen

 

#1391 2010-02-28 12:18

Timcsi35
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

ÉN IS UGY TUDOM A MAGVASAKAT nem lehet enni..

Nincs jelen

 

#1392 2010-03-01 23:24

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sibi! Igen jól tudod ellenjavalltak  az apró magvas gyümölcsök mindegyike azért mert a magok irritálnak és még elzáródást is okozhatnak a bélben. A füge is ide tartozik, de a száraz magvak sem tesznek jót pl.: mandula, mogyoró, dió.  A banán nagyon hasznos fõleg aktív idõszakban érdemes vaníliás tápszerrel turmixot csinálni kicsi mézzel, még finom is. Ráadásul medrol szedése mellett kimondottan ajánlott a magas kálium tartalma miatt. Lehet almát is pépesíteni. A barack szintén jó, a cseresznye pedig elég egyéni szokott lenni a héja miatt. A zöldségek fogyasztása is kikísérletezés, pl a cukkini "elvileg" ajánlott, de én majdnem elpusztultam tõle olyan fájdalmaim lettek. A padlizsán akár krémbe is jó lenne de ott vannak a magok abban is :/ pedig azt szeretem. A nyers zöldségek amikor nincs aktivitás akkor jó, de ha hasmenés van érdemes csak fõtt, párolt zöldséget enni.  Valaki írt már itt a rísz nyákról és kipróbáltam és ez tényleg jó, a 4x5 hasmenésembõl 2 lett azonnal. Ezt is lehet kicsit gazdagítani ha jobban van az ember kis sütõtököt kockázni bele, vagy répát. Olyan mint egy rizottó.

Nincs jelen

 

#1393 2010-03-02 09:13

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Igen az apró magvak ellenjavalltak, mert az amúgy is érzékeny gyulladt bélfalat felsérthetik. (Remélem eléggé képszerû voltam és aki eddig ette, ezután nem fogja.) Nekem nagy kedvenc az eper és a málna, de átunna fejre állok, szóval inkább nem eszem.

Alapvetõen a sárga gyünölcsök jók nekünk: banán, ananász, barackok, alma. De mindegyik héja nélkül. Mondjuk a banánnál érthetõ! :) Sokszor csatlakozik a rossz bélmûködéshez reflux, azaz gyomorsav túltengés és ez nem szereti a héjakat Pl én almát nem tudok enni, de valójában csak a héjával van a baj. Ja és citrom, azt szabad, de narancsot nem. Citrom az lúgosít, a narancs meg savat csinál. Ki érti ezt én nem! :) Tényleg nem értem, de a narancs után rosszul leszek , az enyhén citromos tea, vagy víz pedig jót tesz. Ja igen és a felsoroltak mind nagyon jók házi befõttként: alma, körte, sárgabarack, õszibarack, DE nem szabad a cukros levet meginni. Az ananásznál is ez a helyzet csak a gyümi. És azért házi befõtt, mert nekem az a véleményem, hogy a tartósítószerek okozzá a bajunk nagy részét ha nem az egészét.
DE érdekes, hogy az áfonyát lehet és nagyon jó hatása van a fájó gyomorra és a belekre. 2 éve nyáron Erdélyben lettem nagyon rosszul, (sok helyi finomságot ettem , amit nem szabadott volna: jó nehéz kajákat) eléggé nagy társasággal voltunk és nem nagyon akartam kórházba vonulni. Egy napot adtam magamnak (itthon olyan görcsökkel azonnal megyek a kórházba, de ott nem biztos, hogy befeküdtem volna), aztán jött egy idõsebb néni és azt mondta hogy egyek mézes áfonyát. Miután egy napig semmit sem ettem és minden kijött belõlem, azután már mindegy volt nekem és nem is hittem, hogy jobban leszek, de azért nagyon lassan jól megrágva megettem egy kis tálkával. Kb.: fél óra múlva jobban lettem. Miért? A méz általános gyulladáscsökkentõ és az áfonya is. Pedig aztán annak is van magva, de annak olyan a nagy hogy nem tud ártani nekem.

Azt itt leírtak csak nekem váltak, be de azért kipróbálhatóak, kivéve az áfonyát, mert nem akarok senkinek rosszat.

A zöldségeknél meg az a helyzet hogy szerintem is mindent lehet párolva enni. Én a fokozatosság elvét valom, ha beteg vagyok kezdek répával, sütötökkel stb... aztán jöhet a többi étel.

Na, jó hosszú lettem így korán reggel, de remélem valaki hazsnot merít belõle. :)

Üdv: Anikó

Nincs jelen

 

#1394 2010-03-02 11:32

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szabóné írta:

"...Na, jó hosszú lettem így korán reggel, de remélem valaki hazsnot merít belõle. :)
Üdv: Anikó.."


Hasznos dolgokat írtál le, nem árt néha ismételni, felfrissiteni a tudat mélyén rejtõzõ passzív tudást -:)

Én pedig szeretném reklámozni a datolyaszilvát.

<kép>

Mostanában több helyen is lehetett kapni és az érett datolyaszilva nagyon ízletes. Meg kell hámozni és nincs magja, legalább is én nem találtam...

"A gyümölcs-, és szõlõcukor tartalma eléri a 17-25%, szerves sav tartalma a 9 %-ot. Csersavon kívül sok citrom- és almasavat tartalmaz. 100 g gyümölcs energiaértéke 70 kalória. Jelentõs az A, C, P vitamintartalma, de van még benne B1, B2, és E vitamin is. Mikroelemek közül: kálium, magnézium és jód, jelentõs mértékben van jelen a vas, a kalcium, foszfor, a mangán és a réz kisebb mennyiségben, nagy a rost és a pektin tartalma is. Mindezek a tényezõk jelentõs gyógynövényé teszik a datolyaszilvát."

forrás:Wkipedia

A mangot is érdemes megemlíteni, de gondolom az már közismert...ja, mindkét gyümölcs sárga...

Nincs jelen

 

#1395 2010-03-03 19:07

zincõ
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

sziasztok! nekünk crohn-osoknak szükséges méregtelentítenünk, lúgosítanunk?

Nincs jelen

 

#1396 2010-03-04 10:00

Timcsi35
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

a lugósítás mindig hasznos én ugy hallottam. a colitisre nekem azt mondták ne méregtelenítsek,(szerintem a soványságom miatt)  de az én véleményem,hogy  idönként mindenkinek szüksége van rá.
a fogalomzavarral lehet baj.. az is méregtelenítés, ha csak 1 nap pihenõt adsz beleidnek, pl. lénap, levesnap.. stb.

Nincs jelen

 

#1397 2010-03-04 10:14

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszönöm Ailosz! Nagyon jól esett a dicséreted!

Zincõ: Mindenkinek kell lúgosítani a savas táplálkozás árt az ugyanúgy is érzékeny gyomrunknak és bélrendszerünknek. Amint írtam én sajnos még refluxban is szenvedek és nagyon kellemetlen dolog. Van hogy azt érzem hogy egy hatalmas kõ nyomná a hasamat, de igazából belülrõl marja a belsõmet. A gyomorsav szükséges ahhoz. hogy letudjuk bontai a táplálékot, de a tul sok már minket bont le. Nálam örökletes a reflux, de kialakulhat helytelen táplálkozás hatására is. A felmenõinknek bezzeg nem voltak ilyen problémáink! :)

A korábban leírt gyümölcsökbõl: a citrom, az ananász és banán az egyik legjobb lúgosító. Fontos a hogy a gyümölcsöket az étkezés ELÕTT fogyasszuk. A szervezetünk a gyümölcsöt hamarabb lebontja, mint a  többi ennivalót. HA az étkezés végén eszük akkor azzal még ártunk is. 

Egyébként a cukor a leginkább savasító dolog.

Üdv: Anikó

Nincs jelen

 

#1398 2010-03-04 10:35

Timcsi35
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

hm.. banán lugosít? eddig alig ettem ,mert magas a cukortartalma..
még pontos infót sem találtam, pontosan mik a lugosíto ételek,mindenhol csak1-2 szerepel érdekelne a zöldség is..
van valami receptetek is?

Nincs jelen

 

#1399 2010-03-08 13:09

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Timcsi!

Igen a banán lúgosít. Érdemes valami ezzel foglalkozó könyvet olvasni. Dietetikus is sokat tud segíteni, nekem Õ mondta el az alapokat. A banán cukortartalmával pedig semmi baj sincsen, mert fruktóz és sokkal könnyebben bomlik le, mint a kristálycukor, az tényleg rossz.

Majd még ebben a lúgosítás témában probálok hazsnos dolgokat keresni.

Üdv: Anikó

Nincs jelen

 

#1400 2010-03-08 13:15

Timcsi35
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Azóta vettem is 1 kilót:) elõre is köszi!

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB