#1751 2011-11-14 16:32

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Kicsit gyötör az élet, és persze a crohnom is rosszalkodik. Komolyan mondom olyan, mintha durcás lenne a télre, és pesze nem tesz jót neki az idegesség sem, de mit csináljak, ha egyszer nehezen viselem, hogy ingáznom kell a nõgyógyász és a gasztroenterológus között. A kérdésem viszont banális. Nagyon nehezen bírom már a krumpli-répa-alma-babapiskóta-piritós diétát, és hát szombaton és vasárnap ettem egy kis sütõtök-alma-répa pürét ( egy nagyon pici laktózmentes tejföl volt benne), tésztával. Gondolom nagy ötlet volt, mert tegnap óta még inkább rohangászok wc-re, bár mindenhol azt írták, hogy a sütõtök jó nekünk. Elképzelhetõ, hogy úgy megtud hajtani, hogy még most is tegnap délutáni tökpüré miatt rohangászok (ma már négyszer voltam)? Ma  csak piritost, pucolt, reszelt almát, babapiskótát ettem, és kezdek nagyon tanácstalan lenni. Már azon is gondolkodtam, hogy a környékemen tomboló influenza nálam így "jön" ki?  Tudom, beszélnem kellene a dokimmal, de hát október 6-án voltam nála kontrollon, és akkor rendben volt minden. Most kezdett el leszoktatni a Budenofalk habról, amit már 7 hónapja használok, de csak nem elvonási tünetem van töle? Bocsi, tudom egy kissé szétcsúsztam. Köszönöm!

Nincs jelen

 

#1752 2011-11-15 03:16

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Azért csak menj el dokihoz, mert lehet, hogy ez valami más... :( csak ugyanazok a tünetei. Én például Vancomycin kezelést kapok, már 9 napja vagyok kórházban.

http://hu.wikipedia.org/wiki/Clostridium_difficile
http://en.wikipedia.org/wiki/Vancomycin

Nincs jelen

 

#1753 2011-11-15 08:38

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tim, mindenképp menj orvoshoz. Voltam én már úgy, hogy hónap elején voltam kontrolon, O panasszal, ok-s vérképpel, hó végén meg 10 nap kórház medrol-algopiron-nospa kombóval. Természetesen ez is õsszel volt. A hasmenés, tapasztalatom szerint nem kizárólag attól van, amit megeszünk,( ha olyat ettél, az max pár nap hasmenés) de aktív szakaszban jó a diéta kicsit, sok kíntól megkímél. Bár én olyankor nem is nagyon kívánok enni.Volt, hogy egyáltalán nem etten és egy kort víz is elzavart  wc-re. Az általad leírt diétákkal én sose próbálkoztam( pürésítés), igyekszem minél több dolgot enni, ha jól vagyok. Persze a tej, az apró magvas dolgok jó passzban is kimarad. Ezeken felül úgy selejtezek, hogy ami panaszt okoz, de csak, amikor panaszt okoz. Nem szaporítom a szót, egy a vége, keresd a dokidat, és gyere gyakrabban. A szétcsúszáson itt segíthetünk. Légy jól mielõbb, megérdemled, annyit kínlódtál már. Most nem olvasok vissza, de rémlik, hogy nálad is szóba került a biológiai terápia. Kapod?

Nincs jelen

 

#1754 2011-11-15 10:54

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Köszi lányok a válaszokat.

marcsi: remélem mihamarabb jobban leszel, és kiengednek a kórházból.

sibi: hát nem vagyok egyszerû eset. Nem kapom a biológiai kezelést, és csak halkan merem kijelenteni, hogy nem is bánom. Egyébként az októberi kontrollon azt mondta a doki, hogy most annyira jól vagyok, hogy nem is hozná szóba a biológiai terápiát. Viszont ugyanezen a kontrollon a dokim iszonyatosan szétnyomta a hasamat, mondván, hogy kitapogatja mi a helyzet. Konkrétan annyira nyomkodott, hogy szinte a hátamon jött ki. Utána kezdtem érezni a bal oldalamon a a hasamat, ez eltartott jó pár napig, de ahogy jött, úgy el is múlt. Persze pont azon a napon kaptam kézhez a nõgyógyász által kért tumormarker eredményeket, és hát nem volt a legrózsásabb a helyzet. Gyakorlatilag rendesen megzuhantam tõle, meg az azt követõ két heti rohangálástól nõgyógyász és onkológus között. Aztán az onkologus azt mondta, hogy crohn betegség esetemben magyarázza az eltéréseket, mint a markerekben, mint az ultrahangban. Egy hónap után most kellett kontroll vérvételre mennem. A nõgyógyász még nem jelentkezett, de a laborban megsúgták, hogy nem romlott tovább, sõt minimálisan javult. Ennek rettentõen örülök, csak sajna végül is nem tudom, hogy hogyan tovább. Na, dehogy a diétás fórumhoz illõ témát is említsek, az a helyzet, hogy ennyi stressz már sok volt nekem. Körübelül három hete diétáziom, és széepn javult is a dolog, aztán a mostani lelet várásakor visszaestem. Tudom, hogy megint mehetek gasztroenetológushoz, de oda sem egyszerû bejutni, ráadásul kicsit nehezen tudok ennyi orvoshoz munka mellett szaladgálni, szóval be kell osztani! :) Itt szeretném megköszönni a Dél-magyarországi Crohn-Colitis Betegek Egyesületének a részletes tájékoztatóit a diétával kapcsolatban, mert így tegnap végre megismerkedhettem a vízes kakaóval (találtam csökkentett zsírtartalmú holland kakaóport a boltban), és a sütõben zsiradék nélkül héjában sütött krumplival is. Valamint találtam még egy anyagot a neten (biztos felrakta már valaki az érdekes cikkek közé is), ami nagyon részletesen foglalkozik a témával: http://www.drfalk.hu/media/pdfek/127063 … oztato.pdf

Sibi a biológiai kezeléssel én nagyon nehezen barátkozom meg, ezt egyébként ki is fejtettem valamikor a Remicade fórumon, és vannak félelmeim a TB finanszirozásával kapcsolatban is, de be kell látnom, hogy eljöhet az az idõ, amikor muszáj lesz belevágnom. Remélem ez nem mostanában lesz. És azt is remélem, hogy neked használni fog és tünetmentes szép napokat produkál majd.

Nincs jelen

 

#1755 2011-11-15 11:13

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tim, holnap hazamehetek! Végre! :) :) :)

Nincs jelen

 

#1756 2011-11-15 11:53

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

marcsi0727!
Na tessék, végre egy igazán jó hír a mai napra! Nagyon örülök neki! :) :)

Nincs jelen

 

#1757 2011-11-15 14:35

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi, Timi! :) :)

Te is gyógyulj meg minél hamarabb!

Nincs jelen

 

#1758 2011-11-15 14:55

sibi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tim, akkor a magyarázat már meg is van. Az a rengeteg idegeskedés pont elég egy fellobbanáshoz és azon sajna már nem sokat segít a diéta. Amúgy is. Valaki írta itt valahol, hogy ez egy önjáró betegség. Mit mondjak, nagyon találó kifejezés. A biológiai kezeléstõl én is nagyon vonakodtam, de megmagyarázta a dokim, ez az egyetlen járható út, hogy megóvjon egy ujabb mûtéttõl. Meggyõzött. Nem mondom, hogy nincsenek fenntartásaim vele kapcsolatba, de a most már feleslegesen szedett (nem hat) medrol talán többet árt és az állandó gyulladás egyenes út egy ujabb mûtét(szûkületes) felé. Így bevállaltam. Majd meglátjuk, mi lesz. Remélem egyik téren sem lesz semmi baj és renbe jössz mielõbb. Egy éve rám is rám hozták a frászt egy szûrövizsgálattal( mammográfia).
Vigyázz magadra. Üdv sibi

Nincs jelen

 

#1759 2011-12-27 11:51

nanika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szójatejet lehet inni colitiseseknek és otthon csavart narancslevet
Köszönöm

Nincs jelen

 

#1760 2012-01-26 15:18

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok...Áfonyalét próbált már valaki aki C.U.-s? Ahogy olvasgattam abból is van fekete és vörös...

Nincs jelen

 

#1761 2012-03-30 14:42

nanika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok
Colitises vagyok .Azt szeretném kérdezni,hogy Milka csokit idõnként meg lehet próbálni.Nagyon szeretem.
Köszönöm

Nincs jelen

 

#1762 2012-03-30 15:03

Andi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nanika! Nyugodtan ehetsz Milka csokit szerintem, én is szoktam szinte minden nap. :)

Nincs jelen

 

#1763 2012-03-30 15:18

nanika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Teljesen tünetmentes vagy?
Nekem idõnként vannak panaszaim ,hasfájás ,egyik nap székrekedés másnap laza széklet , de csak naponta egy,idõnként egy nagyon kevés vér a székleten , Szerinted megpróbálhatom nem lesz semmi baj. Nagyon félek nehogy beinduljon. Nagyon köszönöm.

Nincs jelen

 

#1764 2012-04-25 08:49

Roger08
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hello
új vagyok a crohn betegek között. Egyelõre fogalmam sincs hogy fogom pótolni a csokit, ami a legjobban hiányzik.
Palacsintára gondoltam, amiben a tejet vízzel helyettesíteném, de mit tegyek a palacsintába? Lekvár vagy dzsem fogyasztható?
Háztartási kekszeket vásárolok és eszek nasiként, ez jó megoldás? Illetve zsemle sonkával a mindennapi reggelim és/vagy vacsorám, de egyesek szerint a sonka nem mindig biztos.
Laktózintoleranciám is van egyébként, ez még tovább nehezíti.

Nincs jelen

 

#1765 2012-04-26 12:02

crohnlány
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia, sztem ha fellángolásod van, felejtsd el a kényeztetõ nasikat. nekem olyankor még a keksz sem jó, mert abban is cukor van. viszont ha a fõtt krumpli, a rizs, a fõtt vagy sütõben sült csirkemell már benned marad, azt hiszem, az az igazi öröm! én úgy tudom és tapasztaltam is hogy a házilag sütött piskótatészta is jó

Nincs jelen

 

#1766 2012-04-26 18:13

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Roger08
Szerintem ez+felelõ az ilyen betegségben szenvedõknek és ehetsz hozzás cukormentes dzsemet is,vagy szintén mentes lekvárt...

http://www.nosalty.hu/recept/grizes-teszta

Nincs jelen

 

#1767 2012-05-09 13:46

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!!!!Látom tényleg változatos,hogy ki,mit ehet meg,én is "különc" vagyok ahogy nézem.Sokan olyasmiket esznek,amikre rá sem merek gondolni,amiktõl pedig mások rosszul vannak,simán elfogyasztom.Pl.:azt vettem észre,hogy sárgarépa semmilyen formában nem mûködõképes,zöldségleves répával másnapra tuti nyákot-véres nyákot hoz elõ steroid mellett is.A csirkehús (sima sómentes páclében) szintén iszonyat puffadást okoz,nomeg nyákot.....zöldség,gyümi semmi,felvágottak is zavarnak,tejtermék rémálom.Grillpartin viszont 2 hete össze ettem mindent (tárcsás husi,paprikáskrumpli,sajtos rúd,ropi,5 sör+házipálesz) és egy-két nap puffadástól eltekintve nem történt említésre méltó dolog.Van valakinek hasonló tapasztalata esetleg vagy valami ötlete,hogy hol van itt a kapcsolódási pont a kaják között??????Köszi elõre is!!!!!Ja és jó étvágyat mindenkinek.

Nincs jelen

 

#1768 2012-05-09 14:10

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Andreas 31!

Az összefüggés: nulla. Semmi. Tudod én most már 2 hete diétázom és folyamatosan hasmenésem van, alig van erõm stb... Amikor jobban vagyok mindent megeszem. Van hogy diétázom és segít van hogy semmi sem segít, most éppen ez van. Vannak idõszakok, amikor a betegség nem nyugszik ilyenkor várni kell...

Nincs jelen

 

#1769 2012-05-15 20:22

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Várni????árok én!!!Viszont ami érdekes:szinte mindentõl fortyog a bélés,ami diétásnak mondható (leves,pipihusi,fõtt krumpli,párolt zöldéség)Ellenben többször ettem a hetekben girosztálat olajos krumplival (zöldség része kuka) meg anyám kexes,masszív csokis sütijét.Na aznap meg másnap semmi gáz.Se hasmenés (az nekem amúgy sem jellemzõ) se erõsebb puffadás,se bélmorgás.Másnap kevés idõ=pirítós,fõtt krumpli,házi kakós piskóta,víz=bélmorgás,puffadás stb.Egy grillparti és egy szülinap után szintén ezt tapasztaltam,nem tudom mire vélni.Vagy ez nekem a jó vagy fáziskésé van és amit megeszem,az 2-3 nap múlva fejti ki ilyen vagy olyan hatását.....???Akkor most igazodjon ki az ember bélrendszere.Én amúgy nem vagyok tutira "megállapítva" indeterminae colitis lennék,jelen dokim szerint szintén.Van valakinél ilyen étkezési kultúra?????????

Nincs jelen

 

#1770 2012-05-16 10:20

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Andreas1!

Én is így vagyok! :)

Sosem lesz bajom a gyrosztól ha jó helyen veszem! Mondjuk hagymát nem kéne egyek nyersen, de olyan jól esik. Nemrég hoztunk Erdélybõl lila hagymát, ami nem csíp annyira hanem inkább édeskés és jobb a gyomornak is.

Én rendszeresen eszem kolbászt, sonkát (persze megbízható hentestõl).

Egyébként több mint 2 hete folyamatosan hasmenésem van, továbbá én nagyon erõs gyomorsavval küzdõk iszonyatos fájdalmakkal. Most untam meg a szigorúságot. Reggelire csokis fánkot ettem, mondta a Férjem, hogy végre normális kaját eszem! :) Viszont legalább lebontja a gyomorsavamat a kaja.

Szerintem tök mindegy hogy mit eszünk, mert úgyis kijön belõlünk akkor legalább élvezzük az ízét.! :)

Egyébként nekem 2 nap az ételek hatása, de van hogy kb. 15 perc. Szóval nehéz kiigazodni a saját szervezetünkön.

Szerintem a legfontosabb, hogy jól kell érezni magunkat! Ha ehhez az kell, hogy jót együnk, akkor úgy!

Nincs jelen

 

#1771 2012-05-17 20:21

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!!!!

Rigort keresném,de sajna nincsen e-mailes elérhetõsége.Ha valaki tudna ebben segíteni (pl.moderátor Úrhögyek/Urak) borzasztó hálás lennék!!!!!!!!!!!!!

Nincs jelen

 

#1772 2012-05-18 07:06

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

andreas31

A kérések, kérdések topikba írj ezzel kapcsolatban.

Nincs jelen

 

#1773 2012-05-23 08:34

Editke85
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Betegtársak és Szülõk!

Elképedve olvasom a bejegyzéseket, miszerint már sokatok kis gyermeke is küzd ezzel a fránya, alattomos és sunyi betegséggel.
Nálam 14 éves koromban diagnosztizálták a chron betegséget, azóta 13 év telt el és jobb-rosszabb idõszakok váltogatták egymást. Nemrégiben kiderült, hogy szövõdményei vannak a betegségemnek - több helyen szûkület alakult ki.
Miután már egyre többször emlegették orvosaim a mûtét lehetõségét elhatároztam, hogy valamit mindenképp tennem kell, mert soha nem fogom hagyni, hogy kidaraboljanak a belembõl. Fiatal vagyok és még gyermekvállalás elõtt állok, NEM akarok beletörõdni, hogy együtt kell élni ezzel a betegséggel és minimum napi 6-8 tablettán élni.

Valami oka biztos kell, hogy legyen, mi az, ami megbetegít minket és engem inkább ez érdekel, mint a sok gyógyszer és a mûtéti "megoldások".

A lényegre térek: hiszem, hogy a megoldás a táplálkozásunkban rejlik. Hála az égnek eljutott hozzám Szendi Gábor Paleolit táplálkozással kapcsolatos írásai, receptjei. Hallott már róla valaki?

Megpróbálom röviden összeszedni az én csodálatos tapasztalataimat:

A lényeg, hogy az összes gabonafélét és azokból készült ételeket kivontam az étrendembõl, cukrot (finomított, kristály) semmilyen formában nem eszek, továbbá a tejtermékeket is számûztem étrendembõl és a hüvelyeseket is.  Az elméletet most nem részletezném, de ha beírjátok a keresõbe millió egy oldalt, leírást találtok.

Vizsgálati eredményem még nincs, (de majd lesz) 4 hónapja étkezem így. Milliószor jobb a közérzetem, megszûnt a puffadás és az az alap fájdalom és szúró érzés, ami már kezdett megszokott lenni az életemben.
Lényegében nincs hasmenésem, napi egy-két alkalommal van normális, formálható székletem.  Energikusabb vagyok.

Szívbõl ajánlom mindenkinek, hogy olvasson a téma után.

Kitartást Mindenkinek:

Edit

Nincs jelen

 

#1774 2012-05-24 17:02

mendi63
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Editke! Hosszú-hosszú évek óta most már én is szerintem ugyan ide lyukadok mint te. Elõször a viszketéseim és a kiütéseim miatt mondtam le a tejrõl és még akkor nem is tudtam, hogy crohnos vagyok. Tej kipipálva. Második a cukor /kristálycukor/ persze az édességek stb. Ettõl hüvelygyulladás ilyesmi és a bélésem is egyre jobban fájt. Abba hagytam a cukor evést és ezek is helyrejöttek. Sajnos a belem az azóta sem, csak esetleg enyhébb a fájdalom. Most érkeztem el odáig, hogy komolyan vegyem a fehérkenyeres tilalmat is. Bár már sokat olvastam errõl itt a neten de nem igazán fogtam föl. Arra lettem figyelmes, hogy minél több fehérkenyeret eszem, annál jobban fogyok meg egyre csak gyengülök és egyre több a gázosodás, hascsikarás stb.Szerencsére mostanában elég sokat foglalkoztok itt ezzel a témával. Én is most próbálom rajta vagyok az ügyön. De olyan nehéz aki mindíg is kenyeres volt. Most 1-2-3 hete elkezdtem több mindent is pl: Béres cseppek, Protexin ibs, fehér kenyér kihagyása. Természetesen mellette a nagyon intenzív pozitív gondolkodás. /Szuszidi tanácsait még majd fogom kérni/. Szóval kb. most vasárnap óta azt veszem észre, hogy kezd megjönni az erõm. Ne tudjátok meg milyen gyenge kelletlen voltam már hosszú hónapok óta. 20 percet nem birtam fönnt lenni, és már le kellett feküdnöm.Tehát most ott tartok, hogy nem tudom, hogy mi is segít igazán?Tudom erre most azt mondanátok, hogy külön-külön próbáljam ki.
Editke annyit szeretnék kérni tõled, hogy pár mondatban írd már le a legfontosabb kajákat amit nap-mint nap eszel és egyszerû beszerezni , mert én falun lakom. A paleo diétának még most nem néztem utána, máskor mikor belekukkantottam nagyon nehéznek és kivitelezhetetlennek tûnt számomra. Kérdés: puffasztott rizst ehetek kenyér helyett?

Nincs jelen

 

#1775 2012-05-25 11:09

crohnlány
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia! Csak azt ne felejtsd el, hogy a Szendi Gábor könyvei most igen nagy számban jelennnek meg, ujabbak és ujabbak, ami nekem kissé...hát hogy is mondjam csak, érdekes. Szerintem sokkal fontosabb, hogy amit a gasztros orvos mond, azt tartsuk be! Pl. kerülni a magvas bogyós gyümölcsöket, olajos magvakat, durva rostokat.
Én kórházban dolgozom, szintén crohn-os vagyok. Megkérdeztem a patológián, hogy hogy is néz ki egy bélszûkület, meggyógyulhat-e egy szûkült bélszakasz? ezt azért irom, mert én is nagyon félek a mûtéttõl. De a patológián azt mondták, ugye õk nap mint nap látják és kezükben tartják az emberi belet- hogy a szûkület olyan, mint amikor a lufi vagy a neylonzacskó száját megpróbáljuk megolvasztani. ráncos lesz, kemény és abból már nem lesz ép lufidarab, hiszen szinte törhetõ lesz. a bélszûkület is ilyen, szinte eltörik a kézben, semmi izommûködése nincsen, és elõbb utóbb nagyon is szükséges eltávolítani, mielõtt még nagy bajt csinál.
no, én azóta, amióta ezt mondták, tényleg betartom a diétát, mert begazoltam rendesen. de ha mûteni kell, azt azért kell, mert már vissza nem állítható bélszakasz életveszélyes állapotot is elõidézhet. bélelzáródást, stb....

de a diétával azért egyet értek nagyon is, és tényleg fontos, hogy mit eszünk és mit nem.

Jobbulást kívánok Neked is !

Nincs jelen

 

#1776 2012-05-25 11:11

crohnlány
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Lisztallergia? vagy laktózallergia??? én is tapasztaltam ilyesmit már és én se tudtam mire vélni.

Nincs jelen

 

#1777 2012-05-25 20:24

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

crohnleány, ha te kórházban vagy és mondjuk nõvér vagy betegápoló vagy akkor számomra nagyon elkeserítõ amit írtál (kérlek ne vedd sértésnek, nem bántásból írtam)

nagy baj ha ezt nem oktatták Neked (ha a fenti két szakmában dolgoznál)
kérlek olvasd el amit az alábbiakban leírok, mert két alapdolgot keversz össze:

tegyük helyre!

allergia nem egyenlõ az érzékenységgel

laktóz érzékenység: nem tudja a laktózt lebontani a szervezet mert nincs laktÁZ enzim, ezért kevert-savasan erjed (a bélbaktériumok által), ami hangyasavat, ecetsavat, propionsavat (akár még bután-diolt is) eredményez, ez felmarja a bélfalat miközben bomlik: gáz fejlõdik, égõ érzés, hasmenés

allergia az amikor immunreakció történik: pl. a tej fehérjéi ellen ellenanyagot termel a szervezetünk, hisztamin szabadul fel közben (tulajdonképpen ez okozza a tüneteket)

Szerkesztette: diatomaceous algae (2012-05-25 20:26)

Nincs jelen

 

#1778 2012-05-26 15:19

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok...A kígyóuborkáról van v kinek v milyen fogalma C.U.-s betegeknél???

Nincs jelen

 

#1779 2012-05-26 15:24

csabaspecial
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

http://ibd-zala.hu/etkezesi_tanacsok.html

Nekem azt mondta a dietetikus annó, hogy többek közt uborkát egyáltalán ne egyek, de Mezeiii ígérem ennek utánajárok mindenképp.

Nincs jelen

 

#1780 2012-05-26 15:56

Agi87
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Mezeii!
Ki kell próbálni kis mennyiségben, hogy tudod -e fogyasztani vagy sem, ez teljesen egyéni. De én mindenképpen meghámozva próbálkoznék vele!

Ági

Nincs jelen

 

#1781 2012-05-26 17:39

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

csabaspecial Azt tudom h savanyút nem szabad,de a másikat nem vágom

Agi87 ,köszi vannak bevált dolgaim amit szendvicshez szoktam fogyasztani mert nem vagyok az a nagy próbálkozós típus de ki kell kísérleteznem kis menniységben

Nincs jelen

 

#1782 2012-05-27 22:35

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Mezeii,

szerintem ehetsz uborkát, ha jól esik. Hámozd meg és elõször csak egy picit kóstolj. Ha jól esik, egyed.

Nincs jelen

 

#1783 2012-05-28 10:06

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi a válaszokat.

Nincs jelen

 

#1784 2012-06-05 19:08

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szervusz Editke85!

Én már 17 éve diagnosztizált crohn beteg vagyok. Diéta segít a gyógyításban,7 éve voltam utoljára kórházban, 4 mûtét van a hátam mögött. A húsok és a tejtermékek teljes elhagyását ajánlom. Ha hajlandó vagy erre nézz utána. A fórumon megtalálhatod az én írásaimat is régebbrõl. Mostanában nem írtam , mert elfáradtam az irogatásba, sok újat nem tudok mondani, nagyon kevesen hajlandóak gyökeres változtatásra. A paleolit táplálkozást nem ajánlom.
Jó egészséget neked is!!

Nincs jelen

 

#1785 2012-06-05 19:42

csabaspecial
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Ottó!
Olvastam picit régebben az írásaidat. Neked van sztómád? Hogy vagy mostanában?

Nincs jelen

 

#1786 2012-06-06 16:01

Editke85
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves mendi63!

Elõször is köszönöm, hogy reagáltál az írásomra.

Azt kell, hogy mondjam valóban nehéz a diéta. Bár én egyre jobban ki tudom vitelezni, egyre több ötletem van és a neten is sok receptet találok.
Az alapanyagok beszerzése felénk se egyszerû én is vidéki vagyok. Webshop-ból vásároltam be pár alapanyagot. A kristálycukrot nyírfacukorra cseréltem és maglisztekbõl jó kis sütiket és "kenyereket" lehet készíteni. Kókusztejjel ízesítem a kávém.

Amiket én nap, mint nap eszem, azok az alábbiak: reggelire tojás sütve, fõzve, rántottának, virsli, felvágottak, sovány sajt, paradicsom,paprika, uborka, alma. Ebéd: levesek - krumpli, rizs és fehér lisztes rántás nélkül - húsfélék, sütve, párolva mellé gombából, karfiolból, párolt zöldségekbõl köret, savanyúságok (persze, aki bírja, nekem nem okoznak panaszt) vacsorára: ha maradt az ebédbõl azt, vagy hasonlókat, mint reggelire. Ha rágcsálni támad kedvem, diót vagy mandulát ropogtatok, banánt eszek.
Receptek szempontjából ajánlom Neked a paleovital.hu oldalt. 

A paleolit diéta szerint  a puffasztott rizs sem jó, hisz a rizs is gabonaféle...

Tökmag-, lenmag-, és szezámmaglisztbõl jó kis kenyereket lehet készíteni.

Egy kis roborálás, energizálásképp ajánlom neked (szintén saját pozitív tapasztalat alapján) a gyógyteákat. Biztosan hallottál már Mária Treben nyógynövényes könyvérõl.
Én kúra szerûen szoktam egy-két hónapon keresztül reggel éhgyomorral papsajtmályvateát inni. (Elõzõ este egy bögrében hidegen báztatni) és napközben egy liter csalán és cickafakteát eliszogatni.

Remélem segítettem! :)

Nincs jelen

 

#1787 2012-06-06 16:11

Editke85
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves crohnlány!

Bennem is felmerül, mikor a millióegy diétás tanácsokat hallom,látom, olvasom, hogy akkor most mi az igazság...

Viszont az tény, hogy számomra a gabonafélék, tejtermékek és a cukor elhagyása abszolút pozitív változást jelentett.

Hát szomorú, amit a szûkülettel kapcsolatban írtál. Nagyon szemléletes.  Sajnálom, hogy hagytam, hogy eljussonak ideáig a dolgok és csak ezután "gazoltam be" igazán.

Azt utálom a legjobban, hogy ez a sunyi, alattomos  betegség és akkor is aktívan dolgozik bennünk, mikor nem is gondolnánk..

Köszönöm, hogy írtál!

Üdv:
Editke

Nincs jelen

 

#1788 2012-06-06 20:03

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Csabaspecial : köszönöm kérdésed, jól vagyok. Fizikai munkát végzek és bírom, nekem 1,5 évig volt ideiglenes ileosztómám. 2005 júliusában történt a zárása, a maradék vastagbelem jól mûködik.
Kedves Editke85 :  igazad van, a gabonaféléket és a cukrot is túlzásba lehet vinni, így ha elhagyjuk ezeket nagyon pozitív. Valahogy úgy van, hogy ami "jó" azt túlzásba vagyunk képesek vinni, legyen az cukor, só, zsír, keményítõ, hús ... Így tapasztalhatjuk ezek rossz hatását.

Szerkesztette: Ottó (2012-06-06 20:05)

Nincs jelen

 

#1789 2012-07-02 13:02

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok érdekelne hogy mikor ti kimentek pl:vacsorázni a párotokkal 1 étterembe miket szoktatok fogyasztani.Mert aki colitises az nem igazán találja fel magát ilyen helyeken,de azért néha jól esik kimozdulni ,és hát meg kell szegni a diétát :)  Sajnos

Szerkesztette: Mezeiii (2012-07-02 13:02)

Nincs jelen

 

#1790 2012-07-02 16:13

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Dejó kérdés!!!!!!Én is megyek 2 napos pihie kettesben,svédasztalos a téma.....szerinted????A hajam áll égnek elõre,hogy mit (nem) fogok enni.....!!!!Meg innni!!!!!Hát az se semmi kérdés,nem lehet mindig gyógyteázni!!!!!

Nincs jelen

 

#1791 2012-07-02 17:01

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nem értelek ,nekem ezek nem okoznak gondok soha ...én mindent eszek ami belefér a paleo kosztba ....és megtalálom mindenhol ami jó nekem ..nekem ez bevált és nagyon jó ...
max olyan már volt hogy nekem kellet a zöld köretbõl kiválogatnom ami nem odavaló ..de én ebbõl nem csinálok gondot ..megoldom.nagy gyerek vagyok már ...
és jobban szeretem a svédasztalos menüket mert én tudok válogatni az a tuti ha én csinálom ...és akkor nem kell magyarázkodnom sem miért is nem eszek bizonyos dolgokat , mert van hogy furcsán néznek ...magyarul hülyének nézik az embert a spéci kéréseiért ...

Nincs jelen

 

#1792 2012-07-04 06:42

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó náha ha kimegyek ilyen helyekre akkor tudok nagyjából olyat kérni az étlapról ami nem annyira fûszeres vagy nem hagymával készült...pl: sajtal sonkával töltött pulykamell,vagy hasábburgony,vagy virslis pizza, natúr csirkemell szelet de másnap mivel olajban sütik ezért kicsit fáj a hasam de ki lehet bírni..csak érdekelne hogy ti mit szoktatok fogyaztani...

Nincs jelen

 

#1793 2012-07-04 08:46

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én meg a multkor hurkát ettem a vásárban,meg egy pohár sört ittam.....hát ennyi.Ééés nem volt bajom tõle,se aznap,se másnap,pedig másnap egész nap vezettem.Volt,hogy diétésnak kikiáltott kaja úgy betett,hogy szabit kellett kivennem.Ilyen ez.Elvileg 25-én - ha nem rogyok meg- megyek 2 napra svédasztalozni és szerintem alkohol is lesz a közelemben.Majd elmesélem mi lett az eredmény.

Nincs jelen

 

#1794 2012-07-04 08:57

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

sok húst   - jó zsíros húsok sütve fõve ....nyami!  sok gyümölcsöt és sok zöldséget ....

Nincs jelen

 

#1795 2012-07-04 09:01

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Mitne mondjak,testépítõ koromban sok húst ettem zöldséggel,meg napi 1 zacsi rizst,banánt.Akkoriban 2 naponta látogattam a csészét.Ja és fõsulis buli után másnap reggel simán mentem gyaxira busszal,1 fehérjeturmixal és egy kávéval az emésztõben :D Nem puffaszt a zöldség meg a gyümi????És ha nekem gyomorsavam van,akkor is jó megoldás ez????

Nincs jelen

 

#1796 2012-07-04 15:51

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi a  válaszokat

Nincs jelen

 

#1797 2012-07-04 19:16

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ez egy érdekes dolog nem szokott puffasztani sem a gyümi sem a a zöldség ..az viszont igaz hogy vannak olyanok amik engem is megviselnek pl a savanyú uborka de abból sem mindegyik ..van hámozott és az ok ...amit én észrevettem sokkal jobb a emésztésem mint volt és kevesebbet eszem mint pár évvel ezelõtt kevesebb is elég ...van hogy kívánom a savanyú vegyes káposztát szeretem és nincsen bajom tõle ..
de szerintem ha nincsen gyulladás akkor jót is tesz az emésztésnek a rost kell bele,sajnos nekem csak ezzel ment le a gyulladás sok gyógyszer csak szinten tartotta de nem múlt el ! és mikor átváltottam a kajákkal akkor kb 2 hét kellet és minden jó lett de hirtelen és meglepõen jó lett minden ...

Nincs jelen

 

#1798 2012-07-04 20:49

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Shark.... nem semmi vagy savanyú uborka ,savanyú káposzta :D ,én mióta beteg lettem messzirõl kerülöm õket, nem merem õket próbálgatni mert nekem nem hogy ilyenektõl de sokkal lightosabb kajáktól is fájni szokott a belsõ cuccom

Nincs jelen

 

#1799 2012-07-05 08:19

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hát amúgy ilyenektõl én is gázul vagyok.Sõt,amióta a 8 szteroidot 4-re feleztük másfél hete,azóta mindentõl puffadok,még a víztõl is.Mint valami féli felfújt matrac,úgy érzem magam.Pedig csúúúúcsminõségû görcsoldó és puffadásgátlót is ajánlottak,ami "igen olcsó" :D Hogy elvonási tünet vagy visszajön a gyuszi,azt nem tudom,rosszabb,hogy a doki se nagyon :D Szóval ha valami van,akkor nem kell brutál kaját enni a rosszulléthez.Szerintem....

Nincs jelen

 

#1800 2012-07-05 13:27

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én is pomtosan így gondolom nem igazán tudom kiszámítani h mikor jobb mikor rosszabb az állapotom ,de az tuti hogy az idegeskedés nem segít,de hát ki nem idegeskedik a mai világban...

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB