#1801 2012-07-05 19:25

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

én még mindig azt mondom hogy ha meg van mi az ami kiváltja a gyulladást azt azonnal el kell hagyni az életedbõl ....de komolyan ,és akkor lesz csoda mert minden rendezõdik ...és minden amit azt hitted nem lehet enned mert azt mondják akik nem is tudják miért is van a betegség és mi váltja ki ....szóval olyanok is adnak tanácsot hogy mi is lenne a jó  kaja akik nem is tudnak semmit csak sokan tapogatóznak és sok doki is tanácstalan ...
mert nem hiszik el amit már sok helyen kutatnak hogy az adalékok között vannak olyanok amik nagyon roncsolják a bélfalát és a bélflórát ...
hát ezt kell kideríteni kinek mi a gond okozó ...
és szerintem mindenkinek más más lesz egy bizonyos csoporton belül ...

Nincs jelen

 

#1802 2012-08-07 09:16

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Megbotránkozásul:szombat,strand,lángos,hurka kenyérrel,4 doboz sör,6 cl jéger,nasi.Az igazság az,hogy éppen úgy vagyok,mint amikor hetekig agyba-fõbe diétáztam,körömvirágoztam stb.Sõt,a csészetartalom állaga másnap reggel egész emberi volt,ami ritka és 1 azaz 1 alkalommal,teljes kiürülés érzéssel.Vannak kétségeim a diétákat illetõen.Már nem elõször fordul elõ,hogy ilyen vagy keriparty után tök jól vagyok pár napig.Fenetudja,talán magam alatt vágom a fát,de ha késõbb szarabb lenne (neeem lesz) az állapotom,akkor már ezt úgysem lehetne,elõre meg hiába diétáznék,lóf...t nem érek vele,megelõzni nem lehet.Ergo,kihasználom az idõt az evés-ivásra.Bocs,ha valakit sértek ezzel,de ez a véleményem alakult ki. (persze engem még nem lõttek be,hogy mi a pontos diagnózis)

Nincs jelen

 

#1803 2012-08-08 00:32

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

andreas31!
hmm jól hangzik a menü :) Max ha késõbb baj lesz, fogod tudni mitõl... nem biztos, hogy egybõl reagál rá a bélés, van, hogy csak napok után... Mindenesetre, egészségedre! :)

Nincs jelen

 

#1804 2012-08-08 08:52

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi Bordás!!!Amúgy tegnap rántott hal volt,arra egybõl reagált,morgott,égett,már nem elõször.Az valóban igaz,hogy soxor napok után jön a reakció,nemtom.Az igazság az,hogy azért másokhoz képest nem vagyok erõs diétában az olvasottak alapján.Nem tudom mi jó és mi nem,szerintem az se mindig ugyanaz....zöldség pl nálam kilõve.Már várom az aug végi kertipartykat családi körben,nomeg a kapszulás trükközést :D azt pláne....

Nincs jelen

 

#1805 2012-08-11 06:46

Amy
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok, uj vagyok a forumon, bar mar nehany eve vissza vissza talalok es olvasgatom a hozzaszolasokat. Nekem 10 eve van UC-m es azt hiszem szerencsesnek mondhatom magam hisz 3 nagyobb fellangolas kozott tobbszor evekig teljesen tunetmentes voltam (egyszer 3 eves tunetmentesseg utan abbahagytam minden gyogyszert, azt hittem meggyogyultam.... igy utolag visszagondolva nagyon vicces :)

Azert ragadtam most billentyuzetet mert szeretnem megosztani veletek tapasztalataimat a dietakrol - es hangsulyoznam, ezek csak az en tapasztalataim!

Nalam nagyon jol bevalt a vercsoport dieta. Ez az en esetemben (mivel 0-as a vercsoportom) tulajdonkeppen tej es glutenmentes taplalkozast jelent, sok hussal es valogatott zoldsegekkel, gyumolcsokkel es gabonakkal. Minden hosszabb remisszio soran szigoruan betartottam a dietat es nekem nagyon bevallt. Altalaban amint elterek tole, akkor kezdodnek a bajok. Eleinte eleg nehez volt, de ido utan megszokja az ember, es igenis lehet valtozatosan taplalkozni ugy is hogy odafigyelek ra. En peldaul rendszeresen eszem rozslisztbol es szojatejbol keszult palacsintat hazi szederlekvarral - tenyleg nem olyan az ize mint az igazi turos palacsintanak, de ettol nem faj a hasam :) es sorolhatnam. En is nagy edesseg kedvelo vagyok es imadtam a peksutemenyeket meg a kenyereket regen, de a feherkenyer emesztese mar a betegsegem megjelenese elott is mindig gondot okozott. Amiota UC-om van es elkezdtem a vercsoport szerinti taplalkozast eleg talalekonynak kell lennem hogyan potoljam ezeket a finomsagokat, de hazilag szinte mindent meg lehet sutni-fozni az adott alapanyagokbol. Mivel az USA-ban elek, igy eleg konnyen hozza lehet ferni a kulonbozo gabonalisztekhez (amikrol ezelott meg nem is hallottam) es nagy a valasztek a szojatejbol keszult finomsagokbol is.

Hozzatennem, hogy termeszetesen egy sulyos fellangolas soran ez a dieta nem gyogyit meg, de nalam sokkal gyorsabban jon a javulas es all be a remisszio ha szigoruan betartom, aztan meg folytatom a remisszio alatt.

Nem igazan jottem meg ra hogy a 0-as vercsoportuaknak ajanlott dieta csak valahogy pont egybeesik az IBD dietaval es ezert olyan jo, vagy mindenkinek a sajat vercsoportja szerinti taplalkozas kovetese a legidealisabb... ezt nem tudom, de gondoltam megosztom veletek a tapasztalataimat, hatha masnak is segitsegere valhat!

Kitartas mindenkinek es keruljetek a streszt :) Mintha az olyan konnyu lenne :)

Nincs jelen

 

#1806 2012-08-22 09:24

sibu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nehari elég sok az olvasnivaló, hátha valaki erre jár. Tudom mindenki maga tapasztalja. Kelt tészta.... )pl pizza) mennyire ajánlatoS?????

Nincs jelen

 

#1807 2012-08-22 14:25

Anni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nekem semmi bajom tõle (Crohnos vagyok), a cukrot próbálom hanyagolni belõle (a kelt tésztából). Ha pizzát készítek, inkább a feltét amit meg kell válogatni (nálam a tészta nem okoz gondot). Próbáld ki sibu. Ha nagyon kívánod, egy könnyû sonkás (pizzasonka) megoldástól talán nem lesz probléma.

Nincs jelen

 

#1808 2012-08-23 11:18

sibu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

okéoké :) a kedves uram a "beteg". vasárnap kiprobizzuk, lájtossan pariszosz(itthon készitett) mehet rá?? vékonyan? :D

Másik, nemtudom, ki mennnyire probálkozott vele, mi most épp rántott hust sütünk SÜTÖBE :)  tök izgi, majd megirom milyen lett. vkinek tapasztalat etéren?

Nincs jelen

 

#1809 2012-08-23 11:20

Anni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Igen van... :)
Már csak így készítem a husikat és a zöldségeket is (hasáb burgonya is sütõs)....

Nincs jelen

 

#1810 2012-08-23 11:22

Anni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Pariszósz hmmmmmm nagyon jól hanzik, naná, hogy mehet rá (ha a paradicsom nem bántja a bélésrendszert).

Nincs jelen

 

#1811 2012-08-23 14:05

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hölgyeim én egy bácskai rizses húst (t)ettem magamévá ebédre.Háááát egyelõre inkább gyomrot feszeget,meglátjuk az alsó szakasz hogy áll hozzá.Amúgy hétvégén strandkoszt volt (gondolom nem kell részletezni) 2 napig megint jól voltam.Ellenben a pudinggal és lekvárféleségekkel tömött rácsos cuccok a halálomat okozzák,újra kiderült,mert belefutottam.Nagyon változó,ki,mit bír.....Jó étvágyat!!!!!

Nincs jelen

 

#1812 2012-08-23 14:32

Anni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A múlt héten szabadságon voltam, fogtunk halakat. A halászlé a végemet jelentette. Görcsök, miegymás.... Pedig eddig bírtam, nem volt tõle bajom. Hát, ilyen passzban voltam...

Csupa-csupa szép, tünetmentes, napsütéses napokat (azért ez a 40 fok egy kicsit túlzás nem?).

Nincs jelen

 

#1813 2012-08-23 16:07

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bizony túlzás.Én pl. a vizet nem bírom nagy menniységben inni,nem érzem jól magam tõle,ilyenkor pedig szükség van rá.Jobban vagyok,ha kevesebbet iszom,pesze a józan ész határain belül.Azé' ha hazamegyek 1 doboz búzasört beveszek :D az már biztos :D Ugyebár hûti a bélést,B vitamin is van benne meg ásványi anyag remélem :D

Nincs jelen

 

#1814 2012-08-27 16:40

sendrew
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én sem igazán tudom, hogy mit kezdejek most magammal. Sztómám van már 2 éve. Elvileg alig kellene legyen felszívódásom, a kilókért kellene harcolnom. Ezzel szemben 103 kg vagyok, pont azon mesterkedek, hogy 100alá tornásszam magam. Szóval passz :/

Szerkesztette: sendrew (2012-08-27 16:40)

Nincs jelen

 

#1815 2012-08-29 08:25

Timi800611
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Az egyik barátnõm csinálja kb 4 hónapja és ódákat zeng róla. Neked mi a tapasztalatod eddig?

Nincs jelen

 

#1816 2012-08-29 13:09

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Érdeklõdnék hogy a C.U.-s betegek ha laktóz mentes tejet isznak vagy édességet készítenek belõle ...nem lehet probléma a benne található cukor miatt??vagy az már ki van belõle vonva?

Nincs jelen

 

#1817 2012-08-29 18:15

Agi87
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A laktózmentes tej, azért laktózmentes, mert nincs benne laktóz, azaz tejcukor.

Hogy lesz -e tõle probléma, azt akkor tudod meg, ha elfogyasztod, kipróbálod, elõször csak kis mennyiségben. Elvileg ettõl nem szokott baj lenni, de van aki nem bírja még a laktózmentes tejet sem. Ez teljesen egyéni, ki kell próbálni.

Nincs jelen

 

#1818 2012-08-29 19:38

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

csak helyeselni tudok én paleozok már sok ideje és az is ezen alapszik ....és tényleg használ ...

Nincs jelen

 

#1819 2012-08-29 22:21

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ne haragudj én a szkeptikusabb vonalat képviselem. Kérlek ne vedd személyeskedésnek amit írok! Én azt nem értem, hogy ha csak állati zsírt eszik, akkor miért nem megy fel az egekbe a koleszterinje mondjuk a rengeteg telített zsírsavtól? Ha csak növényi zsírok lennének az egy érthetõ dolog lenne számomra a telítetlen és többszörösen telítetlen zsírok miatt illetve antioxidáns hatása miatt (nyilván nem az étolajról beszélek).
A másik, hogy csak fehérje, és nincs szénhidrát. Ezzel kapcsolatban az a gondom, hogy ez egyenes út a gebeséghez (baromira lefogysz, kivéve ha nagyon-nagyon sok húst eszel).  A 72 gramm szénhidrát egy versenydiétának (értsd élsportoló amikor diétázik) megfelelõ adag.

És sok dologról nem szól amit írsz (a német wiki cikket nem tudom, sajnos németül nem tudok így csak a fent írtakra tudok hagyatkozni), de érdekelne hogy õ emellett mit sportolt, milyen vitaminokat szedett, mennyi fehérjét evett (mennyi húst), hogyan óvta meg a szervezetét a sok hús miatti elsavasodástól?

Nincs jelen

 

#1820 2012-08-29 22:59

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Wolfi
Sziasztok!
1999. óta vagyok crohn beteg. Eléggé kilátástalannak tûnt a dolog, mert a medrolon kívül semmi sem használt (Remicade-et, Humira-t is ideértve), így gyakorlatilag 10 éven keresztül szteroidon éltem. Orvosom azon a véleményen volt, hogy a sztóma jelenthetne végleges megoldást a problémámra.
2009-ben hallottam elõször a topic névadójáról, egy tavaly (97 évesen) elhunyt osztrák orvosról. Az õ elmélete szerint - erõsen leegyszerûsítve -  az összes civilizációs betegséget az okozza, hogy a mezõgazdaság felfedezésével az ember hirtelen rengeteg szénhidrátot kezdett fogyasztani, sokkal többet, mint több millió éves evolúciója során bármikor. A sok szénhidrát pedig a fokozott inzulintermelésen keresztül felborítja a szervezet hormonháztartását, és ezzel mindenféle autoimmun és egyéb krónikus nyavalyát (pl. II. típusú cukorbetegséget) okoz.
Véleménye szerint az ember természetes tápláléka a hús és az állati zsiradék. Nem hitt abban, hogy a telített állati zsírok fogyasztása betegséget okozna, hiszen hogyan árthatna az, amit az ember több százezer éve fogyaszt, és amihez ezért alkalmazkodnia kellett. Az elõzõekbõl pedig az következik, hogy a szénhidrátot fehérjével és állati zsírral kell kiváltani. (A növényi olajat egyébként, mint az ember számára nem természetes táplálékot szintén károsnak tartotta.)
Mindez pedig a gyakorlatban azt jelentette, hogy betegeinek naponta maximum 72 g szénhidrát fogyasztását engedélyezte (Ez kb. három fél zsemlének felel meg, és a szénhidrátfogyasztásba a cukor, liszt és keményítõ tartalmú ételek mellett a gyümölcsök és zöldségek szénhidráttartalmát is beleszámolta.)
Elméletét elõször saját magán próbálta ki. 45 évesen ugyanis ízületi fájdalmaktól, krónikus fáradtságtól és csípõartrózisról szenvedett (gyakorlatilag csak sántítva tudott járni).  Az összes tünete rövid idõn belül javulni kezdett, végül - mint említettem - 97 éves kort ért meg. Több mint 40 éves orvosi ténykedése alatt rengeteg civilizációs betegségben szenvedõ beteget kezelt, köztük több száz crohn-os páciense volt.
Tapasztalatairól több könyvet is írt, nekem kettõt sikerült ezek közül megszereznem (Leben Ohne Brot, és Kranker Magen, Kranker Darm) Elméletét egyébként Németországban kifejezetten crohn betegségre fókuszálva nagyszabású klinikai kísérletben ellenõrizték (Crohn-Studie V.), melynek során állításai messzmenõkig igazolódtak.  A német Wikipédián egyébként külön szócikk ismerteti a Lutz diéta lényegét.
Én 2009-ben azonnal áttértem a szénhidrátszegény étrendre, és kidobtam a növényi olajat, helyette disznózsírt használok. (rengeteg tojást fogyasztok, húst, zöldséget és gyümölcsöt eszem. Nem fogyasztok semmilyen gabonát vagy abból készült ételt, krumplit, cukrot)
Gyakorlatilag egy hónap után el tudtam hagyni a medrolt. Eleinte egy- kéthavonta kisebb visszaesést tapasztaltam, de max. egy hétig szedett kis adag (4-12 mg) medrollal nagyon hamar megint helyrejöttem. Több mint másfél éve semmiféle gyógyszert nem szedek, tele vagyok energiával, és teljesen tünetmentes vagyok. A korábban szinte napi rendszerességgel szedett Quamatelt is sikerült elhagynom, sõt, a 100 feletti nyugalmi pulzusra öt éven át szedett Lokrent is abba tudtam hagyni. (Nyugalmi pulzusom most 55-70 között van).
Kíváncsi lennék, hogy mások is hallottak-e dr. Lutz munkásságáról, vagy esetleg a nálunk is egyre inkább a köztudatba kerülõ, ugyancsak  szénhidrátcsökkentésen alapuló paleolit diétáról, és ha igen - és ki is próbálták - milyen tapasztalatokat szereztek.

Vegyétek úgy, ez két hozzászólással elõbb aktuális
aiolosz

Nincs jelen

 

#1821 2012-08-30 11:00

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

lazye
kicsit ha utána nézel a koleszterin mizériának akkor rá jössz hogy olyan állat kísérletekkel bizonyítani a koleszterin ártalmasságát amik nem esznek soha zsírt és ettõl megbetegedtek az igen ! és kinek is volt érdeke ezt beállítani ? na mindegy
a növényi olaj az nem azért nem jó mert növényi hanem az eljárás miatt ahogyan kinyerik a olajat
ha hagyományos úton lenne kinyerve az olaj nem lenne gond ..de a mai technológia az ne ok !és rettentõen káros
és a szénhidrát az is egy kicsit úgy kell értelmezni hogy vannak a gyorsan félszívódóak ami nem jó és vannak a lassan felszívódó szénhidrátok amibõl ehetsz bõven ...ez érdekes amit írsz mert elhiszem hogy nem érted az össze függéseket de olvas utána és mikor pár könyvet és cikket elolvasol a témában megérted ..van bõven fent a neten is de egy könyves boltba ha bemész van bõven szakirodalom ...
sok sikert

Nincs jelen

 

#1822 2012-08-30 12:00

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Shark

Elõször a zsírokról. Az a bajom, hogy az állati zsírokban minimális az esszenciális zsírsav tartalom, ellenben a növényi olajokkal. Nem szeretnék enciklopédia hosszúságú dolgokat bemásolni errõl, de pl itt olvashatsz róla: http://shop.builder.hu/enciklopedia_res … htm4?id=92
Annyi a lényeg hogy ezek azok a zsírok amiket a szervezet nem tud elõállítani csak a bevitt táplálékból, minden sejtnek ellenben szüksége van rá. Amúgy gyulladáscsökkentõ hatással bírnak, hiánytünetei pedig (többek között): bélrendszeri rendellenességek, hasmenés, epekõ.
És talán ami még fontosabb: "Kutatások alapján az esszenciális zsírsavak a következõ tünetek kezelésekor lehetnek hasznosak: (...) Gyulladásos bélbetegségek"

És visszakanyarodtunk oda, hogy ezek ugye minimálisak az állati eredetû zsírokban, és annak sokszorosa található belõlük a növényiben (és még egyszer mondom, nem a napraforgó olajra meg a margarinra vagy vajra gondolok, hanem a hidegen préselt olivaolaj, lenmagolaj, halolaj, stb-re). Én a lenmagolajat szoktam fogyasztani, ami szépen segít levinni a gyulladást, és elég olcsó is, kb 500-1000 forint egy havi adag, és bármelyik bioboltban kapható.

A szénhidráttal kapcsolatban vitán felül áll hogy a gyorsan felszívódókat (cukrok) kerülni kell mint a mérget.

Nincs jelen

 

#1823 2012-08-30 15:54

salvya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Lazye!

ehhez mit szólnál?
http://www.youtube.com/watch?v=8QM31bjXS9I

Egy crohn-os gyerek korházban volt, mert nem tudtak már mit kezdeni vele, nem javult az állapota. Egyszer mondta, hogy nagyon megkívánta a szalonnát (ami persze nem volt megengedve a diéta miatt). Valamelyik rokona titokban rendszeresen becsempészte és megetette vele. És mit történt? jobban lett a gyerek.

Hogy miért lehetséges ez?? mert a disznó-, liba-, kacsazsír fogyasztásakor bõ epe termelõdik, ami nagyon jól javítja az emésztést mindamellett tisztít és lúgosít is. Mert hát az IBD vagy IBS-eseknél az emésztéssel van a legnagyobb probléma, nem? és a rothadt, emésztetlen anyag teszi tönkre a bélnyálkahártyát, borítja fel a hasznos és káros bélbaktériumok egyensúlyát. Minderre nagyon hasznos: a ZSÍR.
A vér koleszterinszintje nálam úgy volt: eleinte nem használtam egy csepp zsírt sem... csak olajat és magas volt a koleszterinem, aztán ez a természetgyógyász (Szabó Sigfrid) mondta, hogy ha meg akarok gyógyulni, hagyjam el a margarint és az olajat és álljak át a zsírra. Átálltam. A következõ vérképen a koleszterin normális értékû lett.

A hidegen sajtolt olajok (olíva, tökmag..stb) jók, de ezeket nem szabad hevíteni, ill. 30 fok fölé engedni.
A sült olaj amúgy is rákkeltõ. Ahogy az edény szélére tapad, úgy tapad a sejtek szélére is, megakadályozva a sejtek közötti folyadékáramlást.

Még egy beszámoló a zsír a jó emésztésben betöltött szerepérõl:
http://www.youtube.com/watch?feature=en … Q&NR=1

(p.s. én is szeretném kipróbálni ezt a Reg-Enort)

Nincs jelen

 

#1824 2012-08-30 16:41

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

salvya

Majdnem ugyanarról beszélünk!

Ahogy fentebb is írtam a zsírok jótékony hatásai az úgynevezett esszenciális zsírsavaknak köszönhetõek. Ezeket külön, táplálkozással kell bevinni a szervezetbe, hisz nem tudja önmagának elõállítani a szervezet.
(Ez ugyanaz a helyzet hogy pl rengeteg állat elõ tudja állítani magának a C-vitamint, nekünk és a majmoknak is külön kell bevinni, mivel a szervezetünk nem képes rá.)
Ezen esszenciális zsírsavak azok amik gyógyítanak, amiknek jótékony a hatásuk, és ha több zsírt (mind növényit mind állatit) eszel akkor ebbõl viszel be többet. Én csak azt mondom, hogy ezen zsírokból a növényiekben sokszor több van, mint az állati zsírokban. Pl egységnyi adagban az állatinál van 5, a növényinél meg 30.
Igen ám, itt jön a csavar. Míg mondjuk ha megeszel egy adag szalonnát akkor lemegy mondjuk 50-100gramm (állati)zsír, ehhez képest egy kanál lenmagolaj kb 4-5 gramm, és ugye nem sokan szokták kanállal enni, csak mondjuk meglocsoljuk vele a zöldségeket. Tehát nyilván, ha kevesebb növényit eszel akkor hiába van benne több "jó" zsír, összességében kevesebb kerül az esszenciális zsírsavból a szervezetedbe belõle. Tehát be lehet ezt vinni 10x annyi állati zsírral is, csak szerintem nem érdemes. Rengeteg cikk van pro és kontra, nem szeretnék egy cikk és linkversenyt rendezni ezzel kapcsolatban. :) Ki-ki étkezzen úgy ahogy õ jónak látja, mert ha az ember boldog attól amit megeszik az már félsiker a betegség leküzdésében.

(Az elsõ riport akkor lenne korrekt ha elmondaná hogy a "csak zsíros ételeket eszem" pontosan mit jelent: miket eszik, mennyit, mikor, és mennyi zsírt (grammra) visz be a szervezetébe. )

Nincs jelen

 

#1825 2012-09-05 23:29

sibu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Erre nem voltam eddig figyelmes, de most felfedeztem az uramnál. anya csinált képviselöfánkot.imááádom :D az uram is XD ö keverte ki a pudingot, szal semmi mu szarság. hétfön mentunk a ct eredményért, ment a hasa (állag olyan 3as) napi kaja kulturált beleskönyv által irt diétás cuccok semmi extra, elötte este 2 fánk. Kedden pici hasmenés javul az állag. vagy 8db képviselövel tarkitva az étrendet. szerda 2x wc állag 5-6. XDXDXD ennyit a "tejes cuccokról" XDXDXD itt kibuggyant a stressz!!! az idegeskedés.. Take everything easy ;)

mellesleg gondolkodom ezen a zsiros dolgon, mert ez a margarin uhh..... de egy vajat sem találtam pl ami laktozmentes... létezik???? félek belevágni szegénynek a zsirosba, kb mennyi idö után lehet válozás? jo tudom emberfüggö, de kb?

Nincs jelen

 

#1826 2012-09-06 10:51

Szabóné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Zsírok téma. Nekem nagyom magas a koleszterinem meg minden egyéb másféle hormonom a mi nem jó.

DE úgy miután eléggé beteg voltam egy ideig diétáztam is rendesen . Még magasabb lett a koleszterinem. Sóval úgy döntöttem, hogy nem törõdök vele. Most nem tudom mennyi de nem is idegesít. Ja hozzátenném,  hogy 50 kg vagyok most (voltam 42 is).

Én az egészséges paraszti táplálkozás híve vagyok. Gyakran fõzõk én magam normális rendes kajákat. Húst is eszünk mértékkel, ebben az esetben a pénztárcánk szabja a mértéket. Sok zöldséget is eszünk. Na de a lényeg: Húst csak ellenõrzött forrásból veszek, leginkább háztól. pl.: csirke, nyúl. Disznóhúst nem eszünk kivéve a hentestõl jó kis kolbászt sonkát és szalonnát. DE azt is mértékkel, amennyit tudunk venni.

Zöldséget eszünk, de mindig a szezonálisat. Ha tök szezon van akkor tököt eszünk, ha spenót akkor azt. Ez több okból is hasznos. 1. az midig a legolcsóbb a zöldségnél 2. Ha van a kertben akkor abból dögivel van és enni kell. (Van saját kertem.) 3. Meg nem véletlenül terem akkor a paradicsom amikor, nekünk akkor kell azt enni, akkor van szüksége rá a szervezetnek.

Én egyébként a paleoval ezért nem értek teljesen egyet.

Üdv: Anikó

Nincs jelen

 

#1827 2012-09-08 12:35

Beus82
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok !
Én új vagyok ezen a fórumon.
Nálam 3,5 hónapja diagnosztizáltak Chron betegséget, azóta folyamatban van, hogy meg tudjam gluténérzékenységem van e, majd késõbb szeretnék laktóz vizsgálatot végeztetni.
3 féle gyógyszert használok. Kaptam mintaétrendet, de nem váltak be. Víz,tea, fõtt tojás, gluténmentes kenyér és kölesgolyó amitõl nincsenek erõs hasi fájdalmaim, de amit kipróbáltam, attól igen. Betartom a diétát.
Szeretnék kicsit jobban lenni. :(

Esetleg valaki tudja, hogy hol csinálnak ilyen jellegû vizsgálatot és volt e valaki enteroCT vizsgálaton, hogyan zajlik?

Várom a hozzászólásotokat!

Nincs jelen

 

#1828 2012-09-13 14:20

Ayta
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok. 3 hete vagyok Crohn beteg  és egyszerüen nem tudom mit egyek. Imádom a tejszines ételeket, a finom krémes süteményeket és nem értem most mi lesz. Most akkor a cukorra is figyeljek vagy mi van?

Nincs jelen

 

#1829 2012-09-13 18:57

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ayta,

Elõször is látnod kell, hogy ahány ember annyiféle a betegség. Hiába egy a neve, szinte nincs két egyforma belõle.

Ami nekem mûködik, az az alábbi:
Sovány hús (csirkemell, pulykamell, halfilé) + rizs + sok-sok brokkoli és zeller párolva köretnek. Napi 5-6x étkezés.
Multivitamin, napi 3-5 gr C-vitamin, Ca-Mg 1000-500 mg, 10 gramm lenmagolaj (ezzel locsolom a párolt zöldségeket).
Napi min 3 liter víz.
Ezekkel nagyjából 3 nap alatt tünetmentesítettem magam, és azóta az is vagyok, bár még nem gyógyszer nélkül, azt csak nagyon lassan csökkentem.
Kerülni mint a patkánymérget: Cukrot, tejet (és mindent amiben ezek akár nyomokban is elõfordulnak).

Ez sok helyen ellentmond annak amit az orvosok ajánlanak, mivel sok rost van benne, és az sokak szerint erõsíti a betegséget. Szerintem viszont fontos, mivel ez tisztogatja a belet, a sok étkezés is arra szolgál hogy folyamatos legyen a "mozgás" a bélben, és a kaja ne álljon meg, ne kezdjen el pangani, rohadni, mert az erõsíti a gyulladást.

Még baromi fontos a sport is, mindennapi testmozgás, ami szintén ezt a célt szolgálja.

Szerkesztette: lazye (2012-09-13 18:58)

Nincs jelen

 

#1830 2012-09-14 11:05

csabaspecial
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Ayta, szerintem konzultálj mindenképpen egy dietetikussal!

Nincs jelen

 

#1831 2012-10-10 14:01

nikol0913
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Remélem még valaki nézegeti ezt a fórumot is, és egy kis segítséget tud adni nekem!Asszem crohn betegségem van?!?Bár szövettan majd holnap!?Legalábbis holnap hívom a dokim....
Néhány étel amivel nem tudom érdemes e foglalkoznom avagy nem....
Virsli?
Fõtt tészta pl.spagetti?(csak mert valahol azt olvastam, hogy a levest tészta nélkül)
Befõttek?(bolti)
Lekvár?
Csokit nem lehet....ugye?Na de étcsoki?Az jó a hasmenés ellen, nem?Vagy csak mértékkel?(bár mióta szedem a salazopirynt nincs hasmenésem(koppkoppkopp)2 hete)
3az1 ben Kv-t sem lehet?Az nem erõs???
Elõre is köszke:)

Nincs jelen

 

#1832 2012-10-10 14:25

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Nikol0913!
Sok ostobaságot leírtak már a diétával kapcsolatosan. A saját étrendedet neked kell majd kialakítani, megfigyelni mi az ami árt, és mi az, ami nem. Nyilván, ami növeli a hasmenések számát, az nem javasolt. Mindenkinek más a tûrõképessége az ételekkel és italokkal kapcsolatosan. Általában az a virsli a jobb, ami drágább, mert abban hús is van. És miért ne fogyaszthatnád a spagettit, ha szereted, és neked jó. Befõtekkel, lekvárokkal ugyanúgy lehet próbálkozni pl. barack, birs, áfolya. Csokoládét is lehet fogyasztani mértékkel, nálam sincs tiltólistán. Szóval, mindent, ami jólesik, és nem okoz gondot. Nyilván, akinél éppen egy komoly gyulladás van folyamatban, vagy van egy beszûkült bélszakasza, annak sokkal jobban kell figyelnie az étrendre. Ez esetben a rostos, durva rostos ételeket, héjas, magvas gyümölcsöket stb. ajánlatos kerülni. A tej nem javasolt.
A 3az1-ben kávé, és a feketekávé is az egyéni tûrõképességtõl függ. Van, akinek árt, van akinek nem.

Szerkesztette: Marthuska (2012-10-10 14:28)

Nincs jelen

 

#1833 2012-10-10 14:44

nikol0913
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszönöm a válaszodat!
Tejet egyébként sem szoktam túl sûrûn inni.A natúr joghurt viszont jöhet.
Soha nem fogok a végére érni, hogy elolvassam mindazt, amit ide leírtak, de tényleg látom, hogy egyéni tûrõképesség szabhat gátat bármilyen ételnek!
Egyébként szerintem 8 éve már van ez a betegség, de nagyon súlyos tüneteket 2 hónappal ezelõtt okozott.Étvágytalanság, fogyás, hasmenés(az már mondjuk régóta)
Na ezt csak azért írtam le, mert ezelõtt is ettem mindent amit megkívántam....Csak most gondoltam azért picit oda kell figyelni:)
Mégegyszer köszi:)

Nincs jelen

 

#1834 2012-10-10 15:10

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nikol0913! Ha most éppen így vagy, hogy étvágytalanság, fogyás, hasmenés, netán hõemelkedés is, akkor óvatosabbnak kell lenni. Amelyik ételre, italra gyanakodsz, hogy görcsös hasfájást okozott, azt egy idõre ki kell iktatni az étrendbõl. Ilyenkor a sovány húsokat könnyebb emészteni, zöldséget-gyümölcsöt kevésbé. A banán viszont jótékony hatású lehet, he nem vagy allergiás rá, almát lehet párolva. Attól függ, neked hogy jó? A felvágottak közül a pápai extrasonka, szeletelt fõtt karaj, ez mind szinhús (gondolom én), vagy nem túl fûszeres kenõmájas jöhet számításba, ha szereted és bírod. Tejtermékek közül joghurt, kefír, sovány túró. Fõtt ételek közül azt edd, amit szeretsz, de a borsó, bab, káposzta, karfiol, karalábé puffadást okozhat.  Az édességfogyasztást azért nem érdemes túlzásba vinni, mert a káros baktériumoknak jó táptalaja lehet a bélben. Egy-egy kocka csoki miatt nem kell, hogy lelkiismeretfurdalásod legyen. A feketekávét azért nem szokták javasolni, bár  számos jótékony hatása is van, izgatja a bél nyálkahártyáját.
Mielõbbi jobbulást, gyógyulást kívánok Neked. Írd meg, mi lett a szövettan eredménye.

Szerkesztette: Marthuska (2012-10-10 15:14)

Nincs jelen

 

#1835 2012-10-10 15:38

nikol0913
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Most úgy gondolom már jól vagyok!
Mikor étvágytalan voltam és fogytam az kb 3 hónapja volt.Fájt a hasam.Nõgyógyász, uh. 3 külömbözõ antibiotikum, mert azt mondta hólyaghurutom van...Csak nem javult...vagy csak egy picit.Uh ismét, ott mondták, hogy meg van kissé vastagodva a bélfal.Ekkor kaptam végbéltükire idõpontot.
Aztán 1 hónapja annyira fájt a hasam jobb oldalt alul, hogy nem tudtam kiegyenesedni.Bementem a kórházba de. fél11-kor és a nõgyógyászatra küldtek, ott az ultrahang kimutatta, hogy szabad hasi folyadék van a hasüregemben. 2-kor már vittek a mûtõbe, és leszívták a folyadékot.Utána maradt a hasmenés.Ekkor már idõpontom volt a tükrözésre, ami rá 2 hétre volt.Ennek az eredményére várok most.A gasztrodoki azt mondta, hogy tuti, hogy crohn.Az asszisztens azt mondta, hogy várjuk meg a szövettant és akkor meglátjuk, de addig is diétázzak.
Az étvágyammal semmi gond, annyit tudnék enni, hogy szétpukkadjak, de nem merek.Szinte folymatosan éhesnek érzem magam(fõleg ha nem itthon punnyadok egész nap)

Nincs jelen

 

#1836 2012-10-10 15:47

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nikol0913! Nagyon jó jel, hogy van étvágyat, viszont helyesen teszed, ha nem eszel egyszerre sokat és óvatos vagy. A megvastagodott bélfal, amit az UH-n láttak, bélszûkületre utalhat. Tehát, a durva rostokat, héjas-magvas, puffasztó ételeket ajánlatos egyenlõre kerülni.

Nincs jelen

 

#1837 2012-10-12 14:54

nikol0913
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Marthuska!
Azt hiszem a lehetõ legjobb hírt kaptam ma az orvostól.Azt írták a szövettanomra, hogy specifikus gyulladás nem azonosítható, a szöveti kép nem típusos Crohn betegségre!!!!!!!!!!!
Ettõl még szednem kell a salazopirynt, de a 3x2 helyett már csak 3x1et!Diétáznom is kell, 1 hónap múlva kell visszamennem a dokihoz, de úgy gondolom ez azért meglehetõsen jó hír, ugye????
Köszönöm a válaszaidat:)
Gyógyulást és kitartást kívánok(bár nem tudom te hogy állsz ezzel a betgséggel)

Nincs jelen

 

#1838 2012-10-13 11:14

salvya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nikol

amit ajánlanék a diétával kapcsolatban:
- a cukrot tartalmazó dolgokat próbáld meg elhagyni. A fehérvérsejtek hatékonysága a betegség elleni küzdelemben a cukortartalomtól nagyon függ. Minél több cukrot viszel a szervezetbe, annál lassabban képesek dolgozni. Tehát a kérdésre, hogy lekvár, befõtt, csoki.. - ha jól akarsz lenni, akkor felejtsd el. Amúgy milyen hasznos tápanyag miatt fogyasztanád õket?
Másik dolog: a betegségek az elsavasodott környezetben jönnek létre. Az édesség pedig erõsen savasít.
- virsli? - gondolod abban van tápanyag a sejtek számára?
Nem említetted, de egy dolog még: mikróhullámú sütõ - a vele kezelt étel nem tápanyag a sejteknek, az csak sugárkezelt hulladék.
Ha jól szeretnéd érezni magad, akkor adj a sejteknek tápanyagot, vitaminokat. Egyél minél több nyerset (zöldésget, gyümölcsöt), sok rostosat, figyelj oda, hogy minél kevésbé legyenek a termékek finomítva és minél közelebb álljanak a természetes forráshoz, minél kevesebb mesterséges adalékanyagot tartalmazzanak.
Pl. margarin - kihúzva (azt egy molekula választja el a mûanyagtól, a szervezet nem tudja feldolgozni = szemét)
vaj, zsír - jó,
amit még erõsen kerülni kell(ene):
- aspartam
- natrium-glutamát (ízfokozó)

stb.. bocsi..kicsit kemény vagyok.. de gondolkozz el, hogy mit miért eszel. és mi mit produkál a szervezetben. A döntés a te kezedben van, de a következményeket is mindenkinek magának kell viselnie.

Nincs jelen

 

#1839 2012-10-15 16:13

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Nikol0913!
Jó hír, igen!:) Már annak örülni kell, hogy nem Crohn! Az orvos utasításait, és az ajánlott diétát fontos betartani.  Fentebb írtad, a Salazopyrin használ, csak így tovább! Kívánom, hogy mielõbb meggyógyulj!
Köszönöm a jókívánságokat! Crohn betegségbõl kigyógyulni sajnos nem lehet, bár vannak kivételes esetek. Én annak is örülök, ha szinten tudom tartani magam, és nem jön étvágytalanság, fogyás stb., ami általában a betegség rosszabbodását jelzi. Szóval, bizakodni kell.

Nincs jelen

 

#1840 2013-01-24 18:11

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok sorstársak,érdeklõdnék h c.u-s betegeknél valaki szokott e kígyó uborkát enni és h milyen hatása van??Ártalmas e egyáltalán

Nincs jelen

 

#1841 2013-01-24 19:28

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nincs jelen

 

#1842 2013-01-25 10:41

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi marcsi,egyéb vélemények

Nincs jelen

 

#1843 2013-01-25 18:08

hencsi86
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Timi! Tudnál segiteni nekem én is choron beteg vagyok már 2éve.Már össze vagyok zavarodva nem tudom mit lehet enni és mit nem,tudnál nekem segiteni,milyen étel amit tényleg kerüljek,és mikket lehet enni. Engem is kikészit a tej,most elkezdtem a barna kenyeret enni mert állitólag jo.Recepteket tudnál nekem küldeni:hogy legalább ötleteim legyenek. eimél cimem: igazihenrietta@freemail.hu. légyszives irjál .Elöre is köszönöm

Nincs jelen

 

#1844 2013-02-01 20:08

Julcsi869
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

23éves vagyok, és elõször 2011-ben volt problémám. (véres hasmenés) Ekkor az orvos egy tükrözés után felírt egy kúpot és ennyivel el voltam intézve. Nem mondta, hogy mi a bajom, hogy ez folyamatos figyelmet igényel. Sajnos én pedig nem voltam túl kíváncsi, hogy mi bajom, inkább örültem, hogy akkor elmúlt és éltem tovább a megszokott kis életemet.

De most újra elõjöttek a problémáim. Tegnap szörnyen fájt a hasam és persze a WC-re is gyakran kellett mennem. A vége kórház lett, ahol meglepõdve néztek rám, hogy miért nem tudok róla hogy ez a betegségem.
Képzelhetitek, hogy most ez engem mennyire lesújtott.

A jövõhéten megyek majd további vizsgálatokra. Addig is örülnék néhány jó tanácsnak, hogy mégis mit egyek ebben a panaszos idõszakban, vagy mint ahogy már olvastam ez teljesen egyéni mindenkinek?
Szörnyen el vagyok keseredve, és meg is vagyok ijedve! :(

Nincs jelen

 

#1845 2013-02-01 20:09

Julcsi869
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jah, azt elfelejtettem megírni, hogy nekem a colitises típus van.

Nincs jelen

 

#1846 2013-02-02 07:05

Ádám 15
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Julcsi869
szia! Az én fiacskám is colitises, csak megerösíteni tudom ..igen neked kell rájönnöd mit birsz el? lehet most a gyümölcs se jó,a banánt probáltad? az jót tesz -ha birod,alma ,De meghámozva ! minden héj,apromagvas,tilós savanyú csipõs pufasztó kerülendõ, pl Sanyinak a házi baracklekváros kenyeret engedték meg elöszõr mikkor kórházba került ezzel a bajjal,tejet ne! probiotikus joghurtot lehetne ha szereted, csikemellfiléböl pároltam neki 1-2 csepp extra szûz olajba + rizset hozzá,sárgarépa párolva + fõtt krumpli  túró is nyugtatja a belet,azon meg ne is csodálkoz ha egyik kajátol ma semmi bajod! holnap viszont nem birod!! sajnos ilyen van! és még sok minden elõfordul..sajnos az én fiacskám már több mint 6 éve beteg! Kitartás! Ajálom neked Dr Kovács Ágotta elöadásaira keress rá!Remélem kicsikét segítettem? Tudod az hogy türelem..sokkat segít!

Nincs jelen

 

#1847 2013-02-02 18:10

Julcsi869
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszönöm szépen a válaszod!
Dr. Kovács Ágota: Gyulladásos bélbetegségek és a Dr. Zajkás Gábor- Gaálné Póda Bernadette féle: Bélbetegek diétáskönyvét meg is vettem ma.
Kicsit azért elszomorít, hogy ha étrendileg mindent meg is tesz az ember, attól még lehet baj...

De úgy lesz ahogy mondod, türelem és kitartás.

Nincs jelen

 

#1848 2013-02-03 06:22

Ádám 15
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

julcsi869 van facebokod? oda is jöhetel: barátkozni-beszélgetni:"Crohn-colitis.hu" Baráti kör szia.

Nincs jelen

 

#1849 2013-02-03 07:53

Ukraan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Julcsi869
Sajnos ez tényleg így van, én speciel a saját bõrömön tapasztalom ezt most is. Kezd fájni a gyomrom környéke, a bal oldalon, gondolom ez az õrült idõjárás az oka. Ez kivédhetetlen...

Nincs jelen

 

#1850 2013-02-03 08:00

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia!Ukraan az idõjárás összefüggésben ál a szervezettel.

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB