#1851 2013-02-03 08:12

Ukraan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Helló!
Igen, sajnos ezt már nekem is tapasztalnom kellett párszor. Ez a mostani idõjárás nem a legjobb nekünk.

Nincs jelen

 

#1852 2013-02-03 08:43

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A tavasz és õsz a kritikus!Akik gyomor vagy bél panaszaik vannak!Április a legnehezebb.

Nincs jelen

 

#1853 2013-02-03 11:25

Julcsi869
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Érdekes nekem eddg meg mindkétszer õsszel kezdödtek a hasmenéses panaszok, és télen, januárban jött ki a legdurvábban. Milyen szuper ez a betegség, hogy nincs két egyforma és így még tanácsot is nehéz adni a másiknak. :/

Nincs jelen

 

#1854 2013-03-08 15:58

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok a Colitises sorstársak hogyan állnak a zöldborsóval???Fogyasztják elõszeretettel vagy ez is mint minden sok más egyén függõ,olvastam hogy héj nélkül átpaszírozva...gondolom a hüvely nélkül gondolják

Nincs jelen

 

#1855 2013-03-15 15:22

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Mezeii,

Szerintem nyugodtan ehetsz zöldborsót, akár nyersen is. De ahogy mondtad, minden egyénfüggõ. Én csak ízesítésre használom, kicsit feldobni az ételt, erre nem alapoznék.

Nincs jelen

 

#1856 2013-03-16 11:44

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi a választ,én azért 1 zöldborsófõzellékkel megpróbálkozok

Nincs jelen

 

#1857 2013-03-18 08:12

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Alapvetõ, hogy kerülni kell a feldolgozott élelmiszereket, szóval ehetsz fõzeléket, de lisztet és cukrot minimalizáld (hagyd el). Ehhez nyilván ki kellene találni egy féligmeddig új receptet. Ja, és nem mindenki nevében beszélek, hanem a saját tapasztalataim alapján.

Nincs jelen

 

#1858 2013-03-18 16:29

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Megoldom valahogy,köszi a válaszokat

Nincs jelen

 

#1859 2013-04-13 20:43

tomi891006
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Érdeklödní szeretnék hogy tud-e valaki abban segíteni hogy milyen gyogynövényeket lehetne kiprobálni a crohn -ra

Nincs jelen

 

#1860 2013-04-13 20:57

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Az én koktélom a következõ: kamilla, orbáncfû, cickafarkfû, rozmaring, csalánlevél, macskagyökér, citromfû (azonos arányban). Ebbõl 1 evõkanálnyit teszek egy nagy csésze teához, rá a meleg víz, állni hagy, leszûr, és megisz.

Nincs jelen

 

#1861 2013-04-19 10:51

Andi4
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Lehet, hogy már ismeritek, de érdemes elolvasni.
Mi belevágunk a fiammal, hasonló cipõben járván.
http://cukormentes.cafeblog.hu/2012/07/ … ortenetet/

Nincs jelen

 

#1862 2013-04-21 08:40

Anettka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Nálam pénteken diagnosztizálták a crohn betegséget. 37 éves, 3 gyermekes anyuka vagyok. A vékony és vastagbelet összekötõ szakasz van erõsen begyulladva és kifekélyesedve. Minimálisan érintett a vastagbél is. A lelet szerint szûkületem is van. Sok mindent nem tudtam kérdezni az orvostól, annyira sokkolt a dolog. Kedden kell mennem gyógyszerbeállításra. Diétával kapcsolatban szeretném megtudni, hogy mit hagyjak el feltétlenül.
Aki tud, segítsen egy-két jó tanáccsal.
Köszönöm!

Nincs jelen

 

#1863 2013-04-21 14:27

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Anettka!
Én ugyan nem Crohn-ban utazom, ezért tolmácsolom neked egyik kedves betegtársunk üzenetét:
"Ha szûkület van, durva rostokat kerüld. Ilyen pl a káposzta, hagyma, borsó bab, savanyúság, narancs, mandarin, sárgabarack, most hirtelen ennyi a rostokból. Kerüld még a fekélyek miatt az apró magvakat és az apró magvas gyümiket feltétlen. Minden mást ki kell próbálni. Általában nem bírjuk a tejet és a tejes ételeket. Illetve laktózmentest igen. A bõ zsiradékban sült dolgokat figyeld meg, ha nem jó, ne egyed. Ja és persze erõs, nagyon fûszeres felejtõs. A szénsavas is. Én még hozzátenném, az agyon feldolgozott élelmiszerek kerülendõk, meg az adalékanyagos élelmiszer minden fajtája. De mindent ki kell tapasztalni, van ami egyikünknek jó, a másikunk félig elpatkol tõle. Kb ennyi."
Üdv, és jó egészséget!  ;)

Nincs jelen

 

#1864 2013-04-21 16:36

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Anettka

Étkezési tanácsok, menü javaslatok, receptek és konyhatechnikák Crohn- és
Colitis betegek számára
Összeállította: Palotai Ágota, a ZMK II. Belgyógyászat Dietetikusa és egy gyakorló Crohn beteg

http://ibd-zala.hu/letoltesek/etkezesi% … zamara.pdf

Nincs jelen

 

#1865 2013-04-24 13:10

Anettka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Köszönöm a segítséget!:D
Amikor megtudtam, hogy baj van egybõl elhagytam a tejet, a cukrot, a kávét és a szénsavas ásványvizet. Fûszereset soha nem ettem, nem szeretem. Az elsõ tünetek jelentkezése elõtt paradicsomos káposztát ettem...Innentõl a rostokat is kerülöm, a lisztekkel hadilábon állok, nem tudom mit csináljak. Valamit meg enni kell. Bár, állítólag a szénhidrátokkal is baj van, a fene igazodik ki ezen.
Szép napot mindenkinek!

Nincs jelen

 

#1866 2013-04-24 21:45

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én mondjuk egyáltalán nem kerülöm a rostokat, sõt, minél rostosabban igyekszem kajálni, és mindenkinek ezt ajánlom. Rostok nélkül a bélben elkezd pangani a kaja, ami ugyan a gyakori széklet ingert lehet elmulasztja, cserébe ott fog rohadni a bélben a pangó kaja. És a rohadó pangó dolgok nem hiszem, hogy a gyulladt bélnek olyan jót tennének. A rostok szépen tisztítják a belet, ezért jók. Persze nem 100gr rosttal kell kezdeni, csak egészen pici adaggal, és szépen felnövelni. Szerintem a tünetmentességhez a rost az egyik legfontosabb összetevõ. Persze az orvosok nem így gondolják, lásd fent, de nekem mûködik.

Nincs jelen

 

#1867 2013-04-25 20:02

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Anettka!
Válaszoltam az e-mailedre!

Nincs jelen

 

#1868 2013-04-27 19:49

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

lazye
A mennyiség a lényeg. Ha jól vagy, mindent szabad, ami jól esik, de módjával, pici mennyiséget.

Nincs jelen

 

#1869 2013-04-27 21:37

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Marcsi, én ezzel alapvetõen nem értek egyet, de ez nem ellened irányul. Ha jól vagy sem szabadma például cukrosat enned. Ez nem csak ránk vonatkozik, hanem véleményem szerint mindenkire vonatkozna. Persze nem lehet teljesen megkerülni, és fizikailag is képtelenek lennénk "leállni" vele, mivel kisgyermek korunk óta erre vagyunk szoktatva. De attól még rossz. Szépen erjeszti a belek tartalmát, gondolom nem kell folytatnom, hogy miért nem jó. Plusz még ezer dolog. De ezt csak egy példának szánom az ellen, hogy mindent szabadna enni. Persze ha tünetmentes vagy és megeszel egy cukorkát nem fogsz visszaesni nagy eséllyel, de ha már tudja az ember, hogy rossz, akkor miért csinálná?

Én azt mondom, hogy rostot nem csak akkor kell enni amikor tünetmentes vagy, hanem mindig, mivel ettõl (is) leszel tünetmentes. Persze az orvosok szerint nem, de szerintem igen, és ha mindig az orvosokra hallgatnánk, akkor csak a jószerencsében meg az idõjárásban bízhatnánk, hogy mikor jön egy nyugodt fázisa a betegségnek. Közben baromira nem, mert gyakorlatilag az egész az életmódon, és a táplálkozáson múlik.

Nincs jelen

 

#1870 2013-04-28 15:12

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én sem értek egyet 1869-cel.
Túl sok mindent összezabálnak - vagy már falásnak is nevezhetjük - az emberek. Így nem csoda hogy már alig van olyan aki ne lenne allergiás, ne lenne szem- szív- vagy érrendszeri problémája.
Sok olyan fölösleges dolgot esznek, amik elnehezítik a gyomrot.
A Crohn-betegnek a szerintem legfontosabb a hús vagy a hal. Az ebben lévõ omega-3/omega-6/omega-9 zsírsavak, vas, fehérjék, és vitaminok. Azt senki ne gondolja, hogy majd ha táplálékkiegészítõt esz magában az milyen jó lesz. Nem igazán jó. A táprendszerünk úgy alakult ki, hogy legjobban a húsban lévõ vasat tudja feldolgozni, ennek a legnagyobb a biohasznosulása. Az pedig tévhit hogy majd ha valaki céklát eszik akkor rengeteg vasa lesz. Nem. Nem lesz. De a céklában lévõ növényi fehérjékhez, színanyagokhoz kötött vas elõsegíti az állati fehérjékben stb. lévõ vas felszívódását.
A tejfehérjék közül a kazein nagyon elnehezíti a gyomrot, nem is értem, hogy a Modulen miért kazein-alapú miért nem savófehérje, ami nagyon könnyen felszívódik, de beállítható a felszívódás gyorsasága, és sokkal kevesebb rá az allergiás/érzékenységi reakció.

Sovány, nem inas hús/zsíros hal (pl. lazac) + gyümölcs (diófélék is, földimogyoró kivételével, grapefruit nem) + zöldség (saláták, paradicsom, sárgarépa, hüvelyesek nem) + zabpehely + ha lehet tej
Én szerintem a burgonya fogyasztható, bár nagyon sok helyen nem ajánlják.

Azzal sem értek egyet, akik nem ajánlják az epret és a nagyon apró magvas gyümölcsöt. Az miért nem jut senkinek eszébe, hogy az epret meg lehet hámozni? Az áfonyát át lehet törni, és átszûrni nagyon sûrû szûrõn, vagy gyümölcscentrifugával elkészíteni.
Ezek a gyümölcsök nagyon fontos, könnyen felszívódó tápanyagokat tartalmaznak, semmiképp sem jó ha kihagyja az ember. Kivétel ha allergiás rá igazoltan.

A normál répacukor, szõlõcukor elhagyásával el lehet érni, hogy a szem kevésbé legyen gyulladt. Xilit (nyírfacukor)  használható helyette.

Nincs jelen

 

#1871 2013-04-29 14:37

lazye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Érdekes amit írsz, sok dologban egyet értek veled.

"Sok olyan fölösleges dolgot esznek, amik elnehezítik a gyomrot." Ez nagyon igaz, és számomra a leginkább zavaró az, hogy a tv-ben meg mennek a reklámok mindenféle gyógyszerekre, közben ezekre egyáltalán nem lenne szükség normális táplálkozás esetén. Persze az nem biznisz senkinek. De amikor valaki bezabál és utána fél napig nem éhes az nem azt jelenti, hogy hû de jól van, hanem hogy szenved az egész emésztõrendszere.

A többi résszel is egyet értek, nem idézgetnék inkább. Egyedül a tejjel vannak fenntartásaim. Miért favorizálod?

Nincs jelen

 

#1872 2013-04-29 15:05

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

lazye, a rémálom az, hogy már minden ipari mellékterméket el akarnak adni, és mindenre azt mondják milyen jó a szervezetnek. Erre példa a ribizlimag-olaj. Ami egyáltalán nem jó. A sárgabarackmag olaj sem, mert nagyon erõs bélfertõtlenítõ, és tele van nõvényi mérgekkel.
Ugyanígy butaság a Q10 koenzim, tablettákból egyáltalán nem szívódik fel. Még a tanárnõm mondta, hogy nem is érti miért engedte az FDA a Q10 koenzim tabletták forgalomba hozatalát (van az a pénz amiért... :D)
Tej: a másik helyen leírtam. Amíg nehezen jönnek a plusz kilók jó, ha már megvan a jó testtömeg akkor inkább hús + gyümölcs + zöldség (zabpehelybõl is csak kevés)

Nincs jelen

 

#1873 2013-05-13 20:30

Anettka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Shark
Mióta paleózol? Gyógyszereket kell mellette szedned? Azért érdekel, mert én szinte azonnal elkezdtem, ahogy kiderült a betegségem, ami a tükrözés szerint crohn, de a szövettan szerint meghatározatlan colitis.
Bevallom, nem szedtem be a gyógyszereket, kivéve a salofalkot. Nem akarom elkiabálni, de jól vagyok. Ha tudsz válaszolj, mert talán megerõsíthetsz abban, hogy jó úton járok.
Köszönöm. :)

Nincs jelen

 

#1874 2013-05-14 08:42

Impertinens
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Többen is írjátok, hogy a megfelelõ mennyiségû és minõségû rostbevitel kiemelt fontossággal bír. A kérdésem az lenne, hogy tartósan rossz állapot esetén ezt hogyan tudjátok kivitelezni?
És egy másik dolog (talán nem lesz off): ha a tejalapú alternatívákat kihagyjuk a számításból, akkor a bélflóra támogatását milyen módon tudjuk biztosítani?

Nincs jelen

 

#1875 2013-05-14 19:31

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nincs jelen

 

#1876 2013-05-15 08:33

Aladár
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Akkor kezdem. :D 5 éve diagnosztizálták a crohn betegséget nálam. Mûtöttek is vele egybõl 2007-ben. Megnyugtatás képen, a betegségem 2007 elõtt vagy négy évig nem volt kezelve (saját hanyagságom végett) és mûtétre azért került sor mert már félholt állapotban mentem el elõször gasztroshoz. Ezt azért írom, hogy esetleg friss crohn-osokra nehogy ráhozzam a parát ezzel a mûtét mizériával. :)
2 éve ismét fellángolt a betegség, tavaly kórházba kerültem, fenyegettek mûtéttel megint de beigazolódott, hogy nincs se tályog se semmi olyan elváltozás ami miatt ne lehetne szteroid kúrát elkezdeni. Egy hónapig szedtem fokozatos leépítés mellet, továbbá immuránt és pentasát eszek minden nap. Az állapotom jobb lett de nem volt teljesen jó, inkább stagnált.

Aztán most három hónapja ismét fellángolt. Nem is kicsit, és ez miatt ki is rúgtak a munka helyemrõl mert nem tudtam érdemleges munkát végezni mint az elõtt. 13 órás szakács meló :D Tudom nem éppen crohn barát de ebben van tapasztalatom és az ember örüljön egyáltalán ha van munkája. Tengeri halakra specializálódott étterem volt, szóval ez még klafolt is a bajommal, csak a 13 órázás az ami kikészített sajnos. Be kellet látnom, hogy ezt nem fogom bírni máshol sem.

Lényeg a lényeg, hogy egy kérdésem lenne hozzátok, hogy mi a véleményetek a Béres csepprõl Immurán szedése mellet. Mivel minden hiányos vagyok, így a Béres jól jön, hogy energiát nyerjek belõle gazdag ásványi anyag tartalma miatt. Viszont kétségeim vannak, hogy az Immuránnal (amiben egyre inkább kezdek kételkedni, mármint az Immurán szedésének helyességérõl) nem-e ütik egymást.

A házi orvosom szerint nem üti egymást de nem volt benne biztos. Gasztroenterológust pedig most fogok váltani mert a szeme sem áll jól a mostaninak. :) Szóval az õ szavára nem adok.
Ha van valakinek a Béres csepp/Immurán -ról tapasztalata vagy meglátása, nagyon szívesen várom a válaszokat.

Az én meglátásom, hogy egy erdei kirándulás sokat tudd segíteni ilyen jó idõben. :D

További viszont írásra, Sziasztok!

Aladár, Budapest

Nincs jelen

 

#1877 2013-05-15 10:44

csücsike
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia! Bérescseppet szedtem én is immurán mellett nálam hasmenés jelentkezett.

Nincs jelen

 

#1878 2013-05-15 11:39

Aladár
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia csücsike!

Meddig szedted a Bérest és milyen adagban? Lehet a hirtelen sok ásványi anyagra nem volt felkészülve a szervezeted. A zöldségeknél/gyümölcsöknél (amiket szabad enni) tapasztaltam azt, hogyha hosszú idõn keresztül egyáltalán nem eszek zöldséget és gyümölcsöt és aztán neki állok mondjuk kapásból egy fél kígyó uborkának, akkor az nálam is hasmenéssel hálálta meg magát de csak addig ameddig a szervezet hozzá nem szokik a rendszeres beviteléhez. Ezután fokozatosan kezdtem el adagolni minden nap a zöldeket és kevesebb mint egy hét múlva már nem okozott panaszokat.
Ezért kérdem, hogy mennyi ideig próbálkoztál a Béressel?

Nincs jelen

 

#1879 2013-05-15 12:13

csücsike
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Napi kétszer szedtem c-vitaminnal együtt majd egy évig próbálkoztam vele...bár az is lehet,hogy a betegségem miatt is volt a hasmenés. Tápszert nem próbáltad még?

Nincs jelen

 

#1880 2013-05-15 13:20

Aladár
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nutridrinket iszok napi kettõt, hármat. Már jó ideje iszom de nem tapasztaltam, hogy energiát adna a testemnek. Viszont isteni finom és szerintem már ez is elég. :D

Szerkesztette: Aladár (2013-05-17 20:59)

Nincs jelen

 

#1881 2013-05-18 01:19

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Aladár!
Még próbáld meg esetleg az IBD Modulent, az is jó kis tápszer... igaz drágább a nutridrinknél, de sokaknak beválik ;)
Minden jót!

Nincs jelen

 

#1882 2013-06-26 12:43

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok kicsit régen voltam erre ...minden rendben és a paleo az megy továbbra is, mert szerintem ez a megoldása a betegségnek ...mindent ki kell hagyni ami elõidézi ...

Legyen tünetmentes évetek ..

Nincs jelen

 

#1883 2013-07-22 15:46

tigrisnyuszi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
10 éve jártam itt utoljára, akkor kezdõ Crohn betegként. Aztán 2 év kórházba ki- és bejárkálás után, amikor kiderült, hogy nem tudom abbahagyni a Medrolt, elegem lett a helyzetbõl. Nagyon nagy szerencsém volt a kezelõorvosommal. mert elfogadta, hogy alternatívákat keressek, csak annyit kért, folyamatosan legyek kontroll alatt, ha elcsesznének valamit véletlen, azt lássuk azonnal. Így azért könnyebb volt, nagy biztonságot adott.
Szerencsém volt, mert 3. próbálkozásra találtunk megoldást. A második a másik topikban emlegetett Dr. Papp János is ott volt, aki milliós tételért akarta a kísérleti fázisban lévõ infúzióját rám sózni.
Egészségügyben dolgoztam már akkor is 10 éve, és a munkahelyem azt mondta nyugi, ha kell megveszik, megkapom..
Aztán a kezelõorvosom mondta, hogy hát azért ezt nem kéne kipróbálnom..
A harmadik próbálkozásra egy természetgyógyász orvost találtam, aki 1,5 hónap (másfél hónap) alatt teljesen rendbe hozott. A szteroidot le tudtam tenni, minden addigi szörnyû tünetem megszûnt. És ehhez nem kérte, hogy menjek alfába, hogy higgyek benne, hogy extrém drága cuccokat vásároljak és még a kedvenc kajáimról sem kellett lemondani. Ez utóbbi nem teljesen igaz, mert erre a 1,5 hónapra kérte, hogy finomított élelmiszereket (fehér liszt, cukor, rizs) ne egyek, húst se egyek és gyümölcs elõtt, után 1-1 órával ne egyek szénhidrátot, ami ugye logikus, mert ugyanaz történik, ha a gyümölcshöz szénhidrát kerül mint egy cefrés vödörben :) . Ezt sem emlegetik eleget az orvosok, pedig már felmerült az autósoknál is az alkohol tesztek kapcsán. Az erjedéskor felszabaduló mérges gázok okozzák a puffadást, a sok egyéb méreganyag meg szívódik szépen fel a kis vérünkbe..
Na, vissza a fõsodorba :)
2-3 összetevõje volt a kezelésnek (priviben küldök nevet elérhetõséget, akit érdekel). Az ára olcsóbb volt, mintha egy évig kiváltottam volna az orvosok által felírt gyógyszereket és tápszereket, és a táppénz különbözet. Pedig vidékrõl kellett Budapestre utaznom heti 2 alkalommal. És fentieket útiköltséggel együtt írtam. A doki egyébként itthoni orvosi diplomával is rendelkezik és keleti alternatív gyógyászati diplomákkal is, szóval nem egy "gyorstalpalós" 10 hétvégés természetgyógyász.. :)
A 1,5 hónap után aztán mindent ehettem újra normálisan, bár mivel megértettem az összefüggéseket, a finomított élelmiszerekre nem tértem vissza.
A mai napra sajnos be kell valljam, teljesen eltûnt mindenféle diéta az életembõl, fõként a lustaságom miatt. És apró fura jelek elkezdtek "felébreszteni". De hát eltelt ugye 10 év, sokat tanul ennyi idõ alatt az ember.
Mivel az a fajta szemlélet, hogy mi az egészséges manapság rengeteg téves információt lehet olvasni, kicsit összegyûjtöttem a legjobb tapasztalatokat, amik átmentek az egészségügyis tudásomon és a rossz beidegzõdések tapasztalatain is. Mivel most végigolvastam amiket írtak itt a legtöbben, a két legfontosabb területnek amit látok: a paleolit diétával kapcsolatos információk, a másik pedig a gluténnel kapcsolatos információk.
A harmadik csak ráadás lesz, mivel az európai orvoslás nem holisztikusan kezeli az embert. Nem tesz különbséget testtípusok szerint. Csak hogy egyet említsek, amíg az egyik típusú embert a nyers koszt energiával látja el és turbó fokozatra kapcsolja, addig a másik tesstípusú embert ugyanez megbetegíti. De ez csak egy apróság, amivel nem foglalkozik a legtöbb európai orvos :( Bõvebbet a lentebbi linkeken :).
Mivel én is folyamatosan tanulom ezt a dolgot, beszéljünk róla, mert elég sok pozitív és negatív tapasztalatom is van szerencsére. :)

Na akkor a cikkek:
Elég felháborítónak tartom, hogy orvosok és dietetikusok még mindig az 50 évvel ezelõtti diétás tanácsokat osztogatják, pl. egy ilyen honlapon is:
http://www.taplalekallergia.hu/index.php?content=52

A táplálkozás tudomány alap tudásait nélkülözi.. És ez nem kirívó eset. :( Az orvosok többsége nem képezi magát, csak a markát tartja és nagyon büszke arra a két betûre a neve elõtt (tengermély tisztelet a kivételnek!). És ne feledjük, hogy nem mindenki 5-ös diplomával végez.. Tessék mondani: melyik részt nem tudja, aki 2, 3, 4-es osztályzatot kap? Csak biokémiából volt gyengécske? Ja! Úgy is néz ki a tudásuk a táplálkozás, a hormonok és betegségek tekintetében..

Na de elég a negatívumokból :).

A paleolit táplálkozásról:
http://antalvali.com/paleolit-taplalkozas.html

http://antalvali.com/comment/53802/hol- … aplalkozas

A gluténról:
http://antalvali.com/hirek/gluten-a-rej … ilkos.html

http://antalvali.com/hirek/teljes-kiorl … sztas.html

http://antalvali.com/allergia-2-gluteni … y-sem.html

Az egyik legjobb könyv a nyugati és keleti tudás legjavából:
http://www.libri.hu/konyv/gyogyito-taplalkozas.html

Akinek nincs ennyi pénze a könyvre (amíg összegyûlik) :)
http://www.nilamani.hu/index.php?inc=ci … id=8#_ftn2

http://www.maharishi-ajurveda.hu/ayurve … ml#egyenek

http://ayurveda.svl.hu/

Jó szórakozást és tanulmányozást mindenkinek!

Mindig csak egy dolog biztos: a saját tapasztalat! Senkinek ne higgyetek.. Nekem se :) . De gondolkozni azért lehet! :)

Nincs jelen

 

#1884 2013-07-22 15:51

tigrisnyuszi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bocsánat, még egy kimaradt, ami segítheti még jobban a "földi halandót" az összefüggések megértésében:
http://nepgyogyaszat.hu/cikkek.html

És nem igaz az sem, hogy ez csak azokat érinti, akiknél kimutatható a liszt- vagy glutén érzékenység. Gondoljuk csak végig :) .

Nincs jelen

 

#1885 2013-10-21 18:05

Jay
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Üdv az érdekelne, hogy egy több hónapos ténylegesen keményen betartott diétától alakulhat ki némi vérszegénység?
Gondolok itt arra, hogy a nem megfelelõ mennyiségû és összetételû ételek miatt nem jut elég tápanyag a szervezetnek.

Nincs jelen

 

#1886 2013-10-22 13:01

nem robot
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Üdv!

Milyen diétáról van szó pontosan? A vérszegénység alatt mit értesz?

Nincs jelen

 

#1887 2013-10-22 19:23

Jay
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hali, nos lényegében átálltam vega életmódra, semmi állati eredetû kaja, csak gyümölcsök, zöldségek de nem eszem többet mint elõtte. Sosem voltam húsos és ki akartam próbálni milyen a teljes vega étrend. Nos elõtte nem volt mínusz a vérpapíromon, most a vörösvértest szám, a haemoglobin, haematokrit, MCH, MCHC és a vas mínuszosak bár nem túlságosan. Gondolom ez vérszegénység.

Nincs jelen

 

#1888 2013-10-23 07:25

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!Diétához hozzászólva:Nagy igazságot mondott a sztómás nõvérem.
Nem kell megvonni magunktól mindent, próbálgatni kell mitõl nem vagyunk betegek.
Két tûz között voltam  sztómás és diétás nõvér közt.
Mindenbõl keveset kell bevinni a szervezetbe.Vörös húsokból minimális  mennyiséget.
Szénhidrátokból kevesebbet.

Nincs jelen

 

#1889 2013-10-23 17:15

nem robot
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jay

Elméletileg a szigorú vegetáriánus diéta önmagában is okozhat enyhébb vérszegénységet, a kevesebb ill. rosszabbul hasznosuló vas bevitele miatt, fõleg ha a változás egyértelmûen a étrend bevezetéséhez köthetõ. A c-vitamin segíti a vasfelszívódást. Persze IBD esetén felmerülhet az alapbetegség aktivitása is.

Szerkesztette: nem robot (2013-10-23 17:19)

Nincs jelen

 

#1890 2014-01-11 23:25

Namari-chan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Még új vagyok a fórumon és a témában is, december elején diagnosztizálták nálam a colitis ulcerosát. Azóta folyamatosan olvasgatom a fórumot, sok hasznos dolgot tudtam meg tõletek.
Van viszont pár dolog, amire még nem találtam választ. A kórházban a diétás nõvér azt mondta, hogy próbáljam meg visszafogni a cukorfogyasztást és álljak át az édesítõszerekre. Amikor megkérdeztem, hogy melyiket ajánlja, akkor azt mondta, hogy bármelyik jó (nesze semmi fogd meg jól). A mesterséges édesítõket ha lehet elkerülném, a mostanában divatos xilitrõl és társairól meg azt hallottam, hogy könnyen okoz hasmenést azoknál, akik nincsenek hozzászokva. Mézet lehet használni, vagy az is ugyanolyan rossz mint a cukor? Esetleg stevia? Még sosem próbáltam, csak hallottam róla. Ti mit használtok? Kérlek segítsetek, mert nagyon édesszájú vagyok :P

Nincs jelen

 

#1891 2014-01-12 05:43

Ádám 15
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Namari-chan
szia ! 8 év alatt már annyi mindent kiprobáltam ,xillitet is ,kb,3500ft / kg/stb.évek alatti tapasztalatom ,De hangsúlyozom nem kell ezt elfogadnod !! Nem feltétlen kell lemondani mindenröl ,mi nem is teszuk,( nekem a fiacskám colitis ulseros! Õ is édes-párti,palacsinta király! azt vettem észre inkább a " túl sok" cukor a sütiba csinál gondot ha nagyon kiérzik pl.a vaniliás cukor,vagy az ' egyel több"..sütike! A mi gastrosunk ezt támogatja,nem kell a nagy tiltás ! Ha nagyon megkíván valamit akkor eszi! Fiacskám a zsíros cubákot soha nem ette igy az nem is hiányzik neki! Bármit kérdezhetel -ha tudok szívesen leírom a mi tapasztalainkat ,sajnos 2006 -óta sok minden elõfordult! Egyébként ha van F:B.hozzáférésed jöhetsz oda -pörgös mindig ír vissza valaki :"Crohn-colitis.hu" Baráti kör

Nincs jelen

 

#1892 2014-01-12 09:25

Namari-chan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Valaki el tudná üzenetben küldeni ennek a FB csoportnak a linkjét? A keresõben sehogy sem találom meg. Köszönöm :)

Nincs jelen

 

#1893 2014-01-12 21:41

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Titkos, azért nem találod. Az elõszobába hamarosan kapsz egy meghívót

Nincs jelen

 

#1894 2014-01-12 22:41

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

https://www.facebook.com/groups/1431056 … 9/?fref=ts

itt tudsz jelentkezni, a többit megbeszéljük ott privátban

Nincs jelen

 

#1895 2014-03-18 09:37

Aurora
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Szeretnék némi segítséget kérni. Vastagbél nélkül élek 6 éve,pauch-val és most állapították meg, hogy a vékonybél is be van gyulladva. Minden átfolyik rajtam, még a pentasa granulátum is. Sokat olvastam a különbözõ diétákkal kapcsolatban, de szeretnék hozzám hasonló helyzetû tanácsát kikérni. Nem tudom hol kezdjem , melyik élelmiszer elhagyásával kezdjem a diétát. Sok ételt nem bírok, és most amit eddig tudtam enni, azt mondják nem lehet ezután.
Köszönöm elõre is.

Nincs jelen

 

#1896 2014-03-19 07:20

rundig
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Aurora!
Hasonló cipõben járok mint te, csak pouch nélkül.
Nálam bevált, hogy ha a fentartó gyógyszer mellett jelentkezik a gyulladás, antibiotikummal Cifran 500mg szedésével helyre tudom állítani. Érdekes, hogy már egy szem bevétele után is érzem, hogy jobb lesz a felszívódás és jóval kevesebbszer kell cére rohangálnom. A bélflórát Emócióval igyekszem regenerálni.
Ami még segít nálam, hogy étkezés elõtt veszek be 500 mg C vitamint. Ez is lassít és jobban feszívódik a kaja.
Légy jól!

Szerkesztette: rundig (2014-03-19 07:20)

Nincs jelen

 

#1897 2014-03-19 09:07

Aurora
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Rundig!
Köszönöm, hogy írtál.
Vitaminokat nem merek szedni, félek, hogy az immunrendszert felerõsíti.
A pentasán kívül nem kaptam semmit, csak görcsoldókat, fájdalomcsillapítókat, antidepresszánst írt fel a pszihiáter.
Most csak azon tûnõdöm, mit hagyjak ki az étrendembõl, ami amúgy sem bõséges.

Nincs jelen

 

#1898 2014-04-15 08:22

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Aurora: Nyugodtan szedhetsz vitaminokat, (persze nem extra giga mega dózist) kell a szervezetnek, fõleg ha a táplálék átszalad. Szerencsére a legtöbb reklám hazudik, az immunrendszert nem erõsítik a vitaminok :) - az kicsit másképp mûködik. Az egészséges, megfelelõen táplált szervezet jobban mûködik, ez tûnhet úgy mintha nagyobb lenne az ellenálló képessége.  :) - nekem a remicade elõtt/után még vitamin-infúziót is kötöttek be.:P

Nincs jelen

 

#1899 2014-04-15 09:46

Aurora
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Rigor
Köszönöm a tanácsot!
Talán kis adagban nem lesz gond.
Bár nem érzem a hiányát. Jól vagyok a körülményekhez képest.
Majd meglátom miként reagálok rá. :)

Nincs jelen

 

#1900 2014-05-15 11:18

Mezeiii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok van olyan Colitis-es köztetek,akinek volt hogy megártott a sima paprika (TV)

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB