#251 2005-12-14 07:49

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Judit, szerintem ilyet meg senki sem keszitett, illetve nem publikalt. Te sem ugy vasarolsz a piacon, hogy viszel magaddal egy tablazatot, egy anyaglistat es osszeveted a kofak altal kifuggesztet tacepaoval :-)

Viszont ezeket talan erdemes elolvasni:
Tavaszi szellok :-)
Refluxbetegség - gyomorsav okozta bántalmak

Nincs jelen

 

#252 2005-12-15 17:09

immortal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

"Te sem ugy vasarolsz a piacon, hogy viszel magaddal egy tablazatot, egy anyaglistat es osszeveted a kofak altal kifuggesztet tacepaoval..."

Miért is nem?

Nincs jelen

 

#253 2005-12-15 18:34

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tulajdonképpen ha vásárolok, magamnak, akkor úgy vásárolok hogy azt veszem ami tudom hogy nem irritál, ezért is kell a lista, de majd megírom :) id?vel...  persze nem a listával megyek vásárolni, hanem a fejemben van a dolog, de hogy ne kelljen annyi id?t eltölteni míg eszembe jut minden, akár a lista még jobb is lenne.

Amúgy ez azért kell, hogy amikor puffadó periódusban vagyok (ami fájdalommal jár) kerüljek minden olyat amit nem lehet. én pl. az egyik kedvencemet a karfiolt nem ettem a diagnózisom óta (2004. tavasz)

Szerkesztette: Judit (2005-12-15 18:35)

Nincs jelen

 

#254 2005-12-16 11:27

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok,
ha valakit érdekel ilyen lista, írjon nekem, kaptam.
Szépséges napot!
Judit

Nincs jelen

 

#255 2005-12-16 12:57

Tünde
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves wandi!

Lehet, hogy nem is hülyeség amit írtál. A mama levelezik egy régi barátn?jével Canadából.
Elmesélte neki, hogy crohn beteg vagyok. A Canadai barátn? egyébként véd?n? és egy super nyugdíjjas otthonban dolgozik kint. ? azt mondja, hogy az ottani betegek nem kapnak olyan pékárut, amiben éleszt? van, mert e nélkül hosszabbak a tünetmentes id?szakok. Ez náluk már régen bevált. Eddig még nem próbáltam, mert nagyon szeretem a ropogós kiflit, kenyeret, de annyit megér, hogy kipróbáljam pár napig.

Üdv. Tünde

Nincs jelen

 

#256 2005-12-22 08:24

Szisz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

En uj vagyok ezen a forumon. Colitis ulcerosam van es ugyanugy mint ti en is kutatok es probalok minnel tobb informaciot talalni errol a betegsegrol. Kanadaban elek, de a gyerekkoromat Magyarorszagon toltottem. A dieta nagyon fontos. Nem eheted tovabbra is ugyanazokat az eteleket ami a problamat okozta. Kanadaban nagyon sokan alkalmazzak az SCD dietat ( en is azon vagyok) es nagyon sok ember meggyogyultnak tartja magat. Ez a dieta tobbfele belbetegseget, meg epilepszias rohamot is megszuntetett. Valaban ahogy Tunde is mondja nem szabad pekarut enni (se feher, se barna kenyer). Otthon sutjuk a sajat kenyerunket ledaralt mandulabol. Ez a dieta nem enged nemcsak kenyeret, de semmi mast sem enni, emiben kemenyito van (pekaru, gabona, krumpli, risz, teszta, kukorica, etc...), ugyanis a kemenyito tobb ezer cukor molekulara bomlik le a beled nem tudja ezt most feldolgozni ezaltal erjedesnek indul, felhalmozodik a mereganyag es taplalja a rosszindulatu bakteriumokat. Ugyanebbol kifolyolag nem szabad semmi cukrot fogyasztani (I mean SEMMI!!!!, meg ketchup-ot sem vehetsz a boltban, vagy konzervet mert abban is cukor van tehat nagyon kell figyelni, ezeket mind magunk csinaljuk) mezet hasznalhatsz edesitesre. A gyumolcs nyers fogyasztasa a dieta elso idejeben tilos, kiveve erett banan, altalaban a 3 honaptol mikor a tunetek megszunnek fokozatosan lehet adni. Tejet inni nem szabad a lactos miatt (egyebkent mennel sovanyabb a tej, annal tobb a lactos benne), tejfol szinten tilos, a 24 oran at erjesztett sajtok ehetok, ilyen peldaul a svajci sajtok, nagyon jo a cheddar , biztos van sok mas sajt is de nem ismerem a magyar sajtokat, joghurt tilos a joghurtot magunk csinaljuk mert 24 orat kell erjednie ahhoz hogy kimenjen belole a lactos es a bolti joghurtokat 4-6 oraig erjesztik csak, (Magyarorszagon is lehet kapni joghurt gepet) barmilyen hust lehet enni meg szalonnat is, hiszen a vitaminoknak zsirra van szukseguk, kesz eteleket nem szabad venni mert barmiben lehet cukor vagy kemenyito......ez a szuk alapja a dietanak es rengeteg embernek segitett kikeveredni a betegsegbol.....ha erdekel szivesen segitek....en mikor elkezdtem a dietat mar 2 het utan felere csokkentettem a gyogyszerem, nagyon hamar van eredmenye ha mindent betartasz, mellette probiutikumot is lehet szedni, a dieta lenyege hogy megszunjon a rossz bacteriumok taplalek forrasa es szep lassan kihaljanak...tobbet nem irok mert ez nagyon komplex
Udv. Szisz

Nincs jelen

 

#257 2005-12-22 09:56

jehu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Szisz!

Én egy b?nös élet? ember vagyok, mert szeretem a változatos, jóíz? ételeket. S?t, szükségünk van némi kalóriára is, hogy tevékeny életet éljünk(munkahely, család ellátása stb.). Eddig úgy tudtam, hogy a cellulóztartalmú, növényi eredet? ételek okozzák a legtöbb problémánkat (ez sajnos tapasztalat), a mérsékelt cukorfogyasztás nem okozott gondot. Ezzel a diétával lehet normális ételeket is készíteni és enni, vagy csak olyat, amit az otthon lév?k képesek kizárólag el?állítani, a dolgozók nem?
Elég bonyolultnak és drágának t?nik az itteni viszonyokhoz.

                                                               Jehu

Nincs jelen

 

#258 2005-12-22 12:23

Suhi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hmm... érdekes ez a diéta... csak azt nem értem, hogy cukrot nem lehet enni semmilyen formában... de érett banánt igen. A banánban viszont baromi sok cukor van. Amúgy persze egye mindenki, mert sok vitamin és tápanyag is van benne! Csak ezt a paradoxont nem értem..
Amúgy mindenki tapasztalja ki, hogy mi jó neki és miben HISZ, mert az fog segíteni!
Egészségetekre!

Nincs jelen

 

#259 2005-12-22 20:06

Szisz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Jehu
A dieta valoban koltsegesebb, mint a "normalis" etkezes, mivel ez a dieta mandulat hasznal gabona novenyek helyett, amikben kemenyito van igy a szervezeted nem tudja azokat most kello keppen lebontani, mert az tobb ezer cukormolekulara bomlik es tarolodik, majd erjed a belrendszerben. Mandulabol sutjuk a kenyeret, ami itt is es Magyarorszagon is joval dragabb. A gyogyszereimnel azomban olcsobb, amiket elotte szedtem. Ez a dieta foleg a szenhidratok egy reszet szuri ki. Irtad hogy a cellulitet nehez feldolgozni. Valoban, ezert a dieta nem engedi a gyumolcsok es a zoldsegek nyersen valo fogyasztasat a dieta elejen, mig a panaszok fokozatosan meg nem szunnek (kiveve erettebb banan) . Nekem van egy listam egyebbkent a legalis es illegalis anyagokrol. Meg toltott kaposztat is ehetsz , ha kihagyod a rizst (kemenyito), a kaposzta nem okoz gondot , hiszen nem nyers. Ezzel a dietaval olyan anyagokat viszunk be a szervezetunkbe, ami egy molekulas, konnyen lebonthato es nem tarolodik a vastagbelben.

Kedves Suhi
A bananban, gyumolcsokben es a mezben levo cukor egy molekulas szerkezeto termeszetes anyag, amit a szervezet konnyen emeszt. Az asztali cukor es a kemenyitok tobb ezer cukor molekulara bomlanak le es a beleid nem tudjak most megemeszteni es tarolodik es erjedesnek indul, ez a rossz bakteriumok tapanyagi. A mi celunk ezeket a bakteriumokat kieheztetni hogy egy ido utan teljesen kipusztuljanak. Az asztali cukrot ha most talalnak fel az Egeszsegugyi Miniszterium be sem engendne hozni. Egyebkent a cukor nagyon jol helyettesitheto a mezzel (teaba, majonezbe meg kaveba is)

Nincs jelen

 

#260 2005-12-31 03:15

immortal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szisz,

Ha szépen kérem megadnád az emil címed? Szeretnék vmit privátba kérdezni...
Persze az is jó volna, ha Te írnál az enyémre...

Köszi,
Immortal

Nincs jelen

 

#261 2006-01-02 08:38

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok,

Esz ervek az SCD dietahoz:

ez aztan az extra dieta. Es hust lehet enni mandula kenyerrel es kesz? Azta megertem, hogy nem lehet enni repacukrot, dehogy rizst nem lehet enni, es banant pedig igen. A rizs eppen azert jo, mert lassabban bomlik le monoszacharidokra, eppen ezert ajanlak a cukorbetegeknek is, mig a banan az etkezes utan szinte mindjart hasznosithato fruktozt es glukozt tartalmaz.
A zsiros etelek emesztese mint pl. a szalonna pedig nagyon megterhelo a beleknek, nem beszelve a gyulladt belrol. Masreszt nem hiszem hogy nagy mennyisegu feherjet bevinni tul egeszseges lenne, ezek lebomlasakor rengeteg toxikus anyag keletkezik, marpedig ez a dieta nagyreszt fehreje fogyasztasra tamaszkodik.
Nem mondom. Ez aztan kitartast igenyel minden resztvevotol.

Osszessegeben azt gonolom, hogy a szervezetenek szuksege van osszetett cukrokra, ezeket jol tudja hasznositani, mivel a lebontasuk idot vesz igenybe, nem ekvivalens azzal mintha magunkba ontenenk a repacukorbol keszult csokit pl. Azt pedig, hogy egy bakterium ami nem kep enni mennyi ido alatt pusztul el, hmmm hat, az attol fugg. Van ami tobb ev utan is eletre keltheto, sot ha olyan a draga akkor kepes tobb evtizedet tulelni. Eppen ezert kerdeses, hogy meddig is kell ezt a dietat folytatni? Mikor fogja megmondani es ki???, hogy mostmar nincs patogen, ill. betolakodo a belben?

Kivancsi lennek, hogy a zoldgesekkel mi az abra, azt lehet enni? Vagy csak a zsirt nyomjuk magunkba es varjuk hogy a szervezetunk szintetizal bele vitamint.

En azt gonolom, hogy egy megvaltozott belflorat nagyon nehez ujra formalni, esszeru dietas megszoritasoknak hive vagyok, de nem hinnem, hogy mindentol meg kellene foszatni magunkat. Manapsag a jo bakterium elszaporitasa a modszer, kulonbozo taplalek kiegeszitok bevitelevel, amelyek elegendoen nagy dozisban bevive, bizonyos tulajdonsagaik reven egyre nagyobb eletteret hoditanak maguknak es szep lassan kiszoritjak a nem oda illo lakosokat. Azt hogy ezek az uj telepesek meddig tudnak fennmaradni nagy mertekben fugg a etkezestol, eletmodtol.

Monik

Nincs jelen

 

#262 2006-01-30 16:35

gyongyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok, itt Gyöngyi, 6. éve colitises. Nem jártam még nálatok.Muszáj a diétához hozzászólnom, hátha vkinek épülésére szolgál. Én az ájurvédikus diétát folytatom már 2. éve. El?tte ?sszel-tavasszal vissaesés, most 2év alatt 1x volt könnyed proctitisem 1-2 hétig, bár azért keményen meg is dolgoztam a hülyeség frontján. Nem tudok nektek szabad-tilos listát adni, mert más dósák-karaktercsoportok?- mást kívánnak meg. Csak javasolhatom, hogy a neten, könyvekben  nézzetek utána, az én kis életemet, annak min?ségét gyökeresen megváltoztatta ez a táplálkozás. Sajna rossz hír a csúcsragadozóknak, a mi betegségünk esetében alapvet?en vega az étrend, de én nagyon jól bírom, s?t szeretem, mára az egészséges családtagjaim is az én hamimat legelik. Én egy orvos-természetgyógyászhoz járok, aki gyógynövényekkel egészíti ki a diétámat. Így vagyok két éve gyógyszermentes, a Medrolról, Pentasáról másztam le. Tudom, hogy ez még közel sem gyógyulás, de összehasonlíthatatlanul könnyebb. Sokat kell kotyvasztani, de munka és kölykök mellett is belefér, f?leg, ha senki sem tud jobbat az eü-ben.
Mert nem a reklám helye, nem tudom, privátban megküldhetem-e az orvosom címét, ha vkit érdekel, (ha nem tilos) szívesen megteszem.
Minden jót kíván nektek:Gyöngyi

Nincs jelen

 

#263 2006-02-02 23:19

megie
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hát szerintem a diéta fontos dolog!A gyogyszerek mellett!Nekem azt tanácsolták, hogy magam tapasztaljam meg mit?l vagyok rosszul és mit?l nem!Én iszok tejet és eszek joghurtot!De semmi füszerest és zsirosat!És amit meg nem tudok meg enni azok a magos dolgok!

Nincs jelen

 

#264 2006-02-03 21:35

Kenya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Nem tudom kinek és mennyire segít a diéta.Az én észrevételem ebben a dologban hogy akut id?szakban (fél év)csak úgy tudtam a wc-t?l megszabadulni ha egyáltalán nem ettem.Szeptember közepét?l eljött a tünetmentes id?szak azóta szinte mindent bírok(hurka,kolbász,zsíroskenyér,tejkészítmények a tejet még nem mertem)semmilyen diétát nem tartok csak a f?szerekkel vigyázok.Talán a dieta is 1 bizonytalan feltételezés . ! ? De lehet hogy nálam ez oroszrulett . ?

Nincs jelen

 

#265 2006-02-08 07:59

wandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

sajnos ennél azért komplikáltabb a dolog, de akit érdekel a módszerem, segítek szívesen.
Gyógyszer nélkül jobban vagyok most, mint ezel?tt gyógyszerrel.


                                                                                             wandi

Nincs jelen

 

#266 2006-02-08 12:43

ani58
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Monik!

Érdekelne, hogy csinálod-e még a vércsoport szerinti táplálkozást és ha igen valamit segített-e?
Kösz.
Üdv.:  Ani

Nincs jelen

 

#267 2006-02-08 14:00

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Igen meg mindig csinalom. Persze neha nehez betartani es picit eszek olyat amit nem kellene, de csak keveset, kb 1 heten 1*. Osszessegeben azt vettem eszre, hogy sokkal kevesebbet faj a hasam, es sokkal gyengebben mint elotte. Kb. 1 honap vagy tobb ido utan kezdtem erezni a hatasat. Aug. ota csinalom.
Ami a legnehezebb az edesseg, ebben nem mindig sikerul betartani a leirtakat. Probalok 1 nap 1* enni edesseget es minel kevesebbet. Ennyi. Vegulis nem kerul tobb penzbe, mintha nem dietaznek, es ven erezheto hatasa.
Udv!

Nincs jelen

 

#268 2006-02-08 18:24

susi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Gyöngyi! Az orvos nevét légyszi küldd el! SUSI

Nincs jelen

 

#269 2006-02-08 20:11

andi33
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Timur!4 éve vagyok chrohn beteg.A férjem elvitt Egerbe egy természetgyógyászhoz.El kellett vinnem minden orvosi leletet.Személyre szabott gyógyteát állított össze nekem.Azt ittam 6 hónapon keresztül.Azt mondta,hogy kerüljem a húst,a tojást,és a tejet.Ez v olt 3 éve.tartom a diétát,azóta vega vagyok.Ja és tünetmentes gyógyszer nélkül.Nekem ez hál Istennek bevált.Az orvosom csak ámul,nem akarja elhinni de muszáj mert a leleteim igazolják.kívánok neked minden jót Andi33

Nincs jelen

 

#270 2006-02-09 08:49

ani58
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Andi!

Érdekelne, hogy mennyire volt súlyos a chronod, vagyis milyen gyógyszerekr?l álltál le, szedtél-e szteroidot és immunszupresszív szert?

Üdv.: Ani

Nincs jelen

 

#271 2006-02-09 08:59

susi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Andi! Az egri természetgyógyász elérhet?ségét, nevét meg tudnád adni? El?re is Köszi. susi

Nincs jelen

 

#272 2006-02-09 09:01

susi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Ani. Látom jelen vagy, köszi mégegyszer minden információt!

Nincs jelen

 

#273 2006-02-15 19:28

andi33
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Ani!bocsi egy id?re eltüntem.Hál Istennek és a jó háziorvosom kapcsolatainak elég hamar túlestem minden vizsgálaton.2002,februárjában 3 héten keresztül hasmenésem volt,és borzalmas hasgörcsöm.Nem találtak semmit semmilyen kivizsgáláson.mindenre gyanakodtak csak erre nem.Elküldtek mindkét tükrözésre és ott derült ki.Egy hónap alatt rájöttek a betegségemre.lehet hogy ez volt a szerencsém és nem volt annyira súlyos.Amúgy az egész bélrendszerem tele volt fekélyekkel.Budenofalcot és Pentasát kellett szednem.Ezeket hagytam el.Remélem a diétával meg tudom tartani ezt az állapotot.Én nagyon hiszek benne.Azt mondta a természetgyógyász hogy azért kerüljem a húst,mert az nem emészt?dik hanem rohad a belekben,és ez nagyon irritálja a bélrendszert.Tojást sem eszem tejet sem iszom.a fehérjét szójával és zöldségekkel pótolom.Viszont sajtot sokat eszem.Ha húst ettem utána egy 15 perc múlva elkezdett görcsölni a hasam.ezt magamon tapasztaltam.Kedves Susi! A természetgyógyászt B Lukács Máriának hívják Eger Csokonai út 9.Kívánok nektek minden jót

Nincs jelen

 

#274 2006-02-17 13:12

andi33
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Ani látom jelen vagy.Írtam neked választ a ki kicsoda lapra,csak nem tudom hogy merre fogod megtalálni.Még új vagyok itt,és nem mindig tudok kiigazodni a technika kavalkádjában.Remélem rátalálsz minden jót addig is neked és els?sorban a kislányodnak.Andi

Nincs jelen

 

#275 2006-02-23 19:58

andi33
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Susi! Andi vagyok.Remélem megtaláltad a címet,és ezzel segíthettem a lányodnak.Minden jót és gyógyuljatok!Andi

Nincs jelen

 

#276 2006-06-18 11:18

timcsi32
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Vera!

Nem egészen idetartozik, de érdekelne hogy sikerült 4 éves tünetmentesség??? Diéta, mütét vagy mi???

én már folyamatos 2 évnek is örülnék... köszi!

Nincs jelen

 

#277 2006-06-18 16:32

Vera
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia timcsi32!
Sem diéta, sem mûtét. Elég súlyos állapotban voltam amikor 2000-ben diagnosztizálták a crohnomat. Akkor beállítottak a szükséges gyógyszerekre (Pentasa, Imuran, Klion, Budenofalk meg még 1-2 "kiegészítõ" vaskészítmény, ez-az) és ezek fél év alatt rendbehoztak. Mostanra már csak a Pentasa és az Imuran maradt. Évek óta teljesen jól vagyok, nagyon ritkán fordul elõ néhány hasi görcs.

Tünetmentes napokat mindenkinek!

Üdv:Vera!

Nincs jelen

 

#278 2006-06-21 14:43

Norcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Norcsi vagyok! két hete diagnosztizálták nálam a Crohn betegséget! nagyon félek ettõl az egész betegségtõl! nagyon sok rosszat hallottam róla! egy csomó gyógyszert kell szednem! azt se tudom nagyon hogy mit egyek vagy mit ne! most vettem meg az elsõ adag ProGastro-t! kiváncsi vagyok használ-e! kérlek segítsetek egy kicsit hogy mit hogyan csináljak és hogy nagyon nehéz ezzel a betegséggel együttélni? most még én nagyon küszködök!

Nincs jelen

 

#279 2006-06-21 15:12

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia norcsi'''
eloszor is-->vkik szerint nehez ezzel a betegseggel elni...viszont ha hamar megtanulod kezelni..(ezt majd kitapasztalod) akkor nem!!!
viszont a crohn-nal oda kell figyelni etnyleg hogy miket eszel..:o
a progastro nagyon sokat szamit ezt elhiheted....viszont ettol a keszitmenytol ne vard azt el hogy egybol jol legyel-de a beléednek angyon sokat segit!!
az a legfontosabb hogy ne keseredj el mert lesz ez meg igy se(es ez lehet pozitiv/negativ ertelemben is)!!
legyel eros es barmi lesz tenyleg ne add fel mert szinte csak az akarateroddel tudsz gyogyulni!!akarmilyen jok lehetnek a gyoigyszerek ha nincs akaraterod akkor nem is fognak hasznalni...
mindent bele!!a tobiek majd a dietaban segitenek ehhez nem tudok sok mindent hozzafuzni talan ok jobban is ertenek hozza...
sok puszi es kitartas!!!:)

Nincs jelen

 

#280 2006-06-21 15:51

Norcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia Dori!
nagyon örülök hogy írtál, köszi szépen. tök jó dolog hogy vannak ilyen helyek ahol a problémáinkat meg lehet dumcsizni!
akaraterõm az van!!!!!!!meg akarok gyógyulni már amennyire lehet ebbõl a betegségbõl!

Nincs jelen

 

#281 2006-06-21 15:55

Hingi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Norcsi!

Ha olvasgatod a fórumot abból rengeteg dolgot megtudhatsz!
Persze ne vegyél mindent magadra, mindenkinél más a betegség...
Hidd el lehet vele élni, ahogy Dori írta, csak ne keseredj el!
Én is sok tapasztalatot szereztem itt, a "régi" tagok rendkívül segítõkészek:)

Én még egyébként sokmindent megtudtam a betegségrõl Dr. Kovács Ágota új könyvébõl, amit itt is meg lehet rendelni az oldalon!Ebben van minden, pl: hogy mit ehetsz, stb.

Kitartás:), üdv: Hingi

Nincs jelen

 

#282 2006-06-21 16:07

Niala
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Üdv mindenkinek!
Régen írtam már,gondoltam hozzászólok  Norcsi  segélykérõ üzenetéhez ;).
Dorinak igaza van,minden az akaraterõdön és a kitartásodon múlik,abból kívánok neked sokat!Nem kell annyira megilyedni,de kellõ komolysággal kell kezelni ezt a betegséget.Én már próbálkoztam a két véglettel ezen a téren...megpróbáltam hogy tudomást sem veszek róla,nem jött be,de az agyonidegeskedés sem jobb...erre jó az arany középút amit csak egy bizonyos idõ elteltével fogsz kitapasztalni.
Ugyanez vonatkozik a diétára is,azt is csak magad tudod kitapasztalni milyen ételeket tolerálsz és mit nem,persze nem árt a doki bácsi/néni tanácsait is megfogadni.A diétára fõképp a fûszeres,zsíros ételek vonatkoznak és a tej fogyasztására szokták felhívni a figyelmet.Zöldségek közül több "k" betûs ami nem tesz túl jót,mert puffasztanak(káposzta,karalábé,kukorica stb.).De ez is egyéni.Aktív szakaszban én ezeket ahogy tudom kerülöm.Ha tudsz szerezz be magadnak egy bélbetegeknek szóló diétás könyvet,nekem is van,azt hallottam jelent már meg újabb kiadás is,ebben találsz valószínûleg még  összeállított étrendet is,talán nagyobb segítség lesz.
Ja és könyveld el magadban,hogy még egy ideig törzsvendég leszel a rendelõkben...tudom nem szívderítõ ezt hallani,de ez az igazság...lesznek jobb idõszakok...és nagyon rosszak.És ezekre számítani kell.Persze mindenkinél más lefolyású a betegség,nálam a kicsit kíméletesebb verzió van,de ez is épp eléggé kicsinálja az embert. :/
Olvass sokat róla,és az jobban meg fog nyugtatni!
Hát kitartást neked és legyél vidám és nevess sokat,mert a nevetés gyógyít! :)

Panaszmentes szép napokat mindenkinek!
Üdv:
                      Niala

Nincs jelen

 

#283 2006-06-22 12:32

Norcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Niala!
Köszi a tippeket és a tanácsokat!
1 nap alatt annyi segítséget kaptam már itt a fórumon hogy el sem hiszem!
Ennek nagyon örülök!
Köszike mindenkinek!

Nincs jelen

 

#284 2006-06-22 12:44

Norcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Még egy kérdés: azt mondta az orvosom hogy keressem azokat az élelmiszereket amik probiotikumot tartalmaznak! Felsorolnátok pár ilyent! Elõre is köszike!
Amúgy most kezdem el szedni a ProGastrot! Remélem beválik!

Nincs jelen

 

#285 2006-06-22 17:01

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Norcsi: joghurt

Nincs jelen

 

#286 2006-06-26 15:14

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

ja a kefir,de ha mar undorodsz a kefirtol akkor nagtyon ajanlom neked az aktimelt--joghurt es meg finom is:)
ja meg van az a flavin bar egy kicsit draga vagy meg mellett a progastro...
hmmm...talan tolem ennyi...

Nincs jelen

 

#287 2006-06-27 08:32

Norcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

köszi Dori!

Nincs jelen

 

#288 2006-06-29 14:05

Liza 19
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Nálam pár napja diagnosztizálták ezt az egészet és nagyon félek, még nem igazán tudtam elfogadni, hogy ez ilyen nehéz!!Valaki nem tudna nekem segíteni ebben a diéta dologban?Azt sem tudom, hogy mit szabad és mit nem??Ilyenrõl még nem beszéltem orvossal sem?A jövöhéten kedden Lengyelországba kell mennem 9 napra fúvószenekari találkozóra, de nem tudom, hogy jól teszem-e ha elmegyek vagy ez nem számít ilyenkor??
HELP, PLEASE!!!!!!!!
Köszi: Liza

Nincs jelen

 

#289 2006-06-29 17:12

Norcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Liza 19!
Én is nem rég kerültem bele ebbe a helyzetbe. 3 hete. Annyiras még nem vagyok tapasztalt, de egy-két dolgot tudok segíteni. Elöször is probiotikus ételeket keres és azt egyél ez fel van tüntetve a csomagoláson. Ilyen pl.: danone acktivia, actimel, kefír.
Gyümölcsöknél ne edd a bogyósakat: cseresznye, meggy, málna, ribizli.szilva.se a csonthéjasokatpl:dió. egyél sok almát, almalevet. ne igyál szénsavasat, koffenitartalmut.kevés cukrot használj, inkább édesítõszert. ne egyél édességeket:csoki, krémes sütik... zöldségek: ne edd: cukorborsó, kukorica, bab, lencse, káposztafélék. húsokat a fehér húsokat:pulykamell, csirke, sertésnél comb. halakat. füstölt dolgokat kerüld. Kerüld a kolbászt, szalonnát, téliszalámi, helyette felvágottak: csirkejava, parizer, gépsonka...a tejtermékeket is inkább kerüld. Sajtoknál a sovány sajtokat keresd pl:óvári köményes. Ehetsz rizst, burgonyát, zöldbabot, tököt.tojást inkább lágy tojást vagy tükörtojást. édesség: kekszek, müzliszelet, kompót. Fontos!!! Ne használj zsírt és erõs fûszereket pl:bors, paprika, mustár.. Ha muszáj valamio zsiradék akkor inkább margarin vagy olaj. de azt is kevesebbet. Igyál csipkebogyó, menta, kamilla vagy zöldteát. Zacskós leveseket is kerüld! Egyenlõre ennyi! Remélem tudtam segíteni, még én is csak szokom a dolgokat!
Fel a fejjel!!!

Nincs jelen

 

#290 2006-06-29 21:05

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia liza'''
norcsi aztan mindent RESZLETESEN  felsorolt hogy miket ehetsz de hogy ha ne tragikus a felangolasod akkor nem kell minden "kis" dolgot(?) betartani...
tehat ha az elejn vagy es nincsen kulonosebben annyira semmi bajod(de ezt majd idovel ugy is kitapasztalod) akkor nem kell midnent betartani...
de a legfontosabb hogy a probiotikus dolgokat egyetek meg ha jol vtok is....
kb.ha ezt betartjatok 50%os eselyetek van a fellangolas elkerulesere...
en nem azt mondom hogy nme, langoltok fel vagy hogy nagyon ritkan hanem azt hogy ha megtortenik ez a rosszabb idoszak nem olyan nagyfoku gyulladas megy/van vegben mint ha nem szednetek,...
elhihetitekj en ebbol rengeteget tanultam....
amugy liza te crohnos vagy vagy colitises?
keruld a tul fuszeres dolgokat es a huvelyeseket a tobbit majd idovel kitapasztalod es persze noritol es rengeteget merithetsz...
gyogyulast!!!!
puszi dori

Nincs jelen

 

#291 2006-06-30 12:43

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Az alapelv a zsírszegény, könnyen emészthetõ étkezés.

Minen aprómagvas gyümölcs is kerülendõ: kiwi, eper, málna stb. Minden ún. nehezen emésztheõ, vagy felvúvós étel is.
És minden olyan étel, ami gombóccá áll össze, és letapadhat a bélfalra, s ezáltal lassabban kerül (ha kikerül onnan) onnan ki, azaz nehezen emészthetõ. A friss kelt tészták, ragacsos tészták (muffinok), friss pogácsák stb. Ha szárazabbak, könnyebben emészthetõek. Nem véletlen, hogy a kétszersültet javasolják minden diétázónak. A friss zsemle-kifli helyett a szárazabb megemésztése kisebb munka az emésztõrendszernek, és nem tapad meg.

Vigyázni kell ám a zsírtartalommal. Rengeteg olyan keksz van, amelyrõl nem gondolnánk, hogy milyen magas a zsírtartalma. Ha elmorzsoljuk a kezünk között (ugyanezt sajttal is elvégezhetjük próbaképp), és utána zsíros marad az ujjunk, az bizony zsíros, nem jó.
Chips-eket tilos.
A krumpli, rizs, köles, banán, alma kifejezetten jótékony hatású a bélnek. Ugyanezt mondják a répáról, de nem mindenki. Olvastam olyan duetetikai könyvet, amely nem egyértelmûen sorolja a jótékony ételek közé. Olvastam viszont olyat, hogy a fõtt riszbe fokhagymát kell tenni. Kipróbáltam, és tényleg nem olyan, így, fõzve a fokhagyma, mint amúgy egy fokhagynmás étel. És így, a fokhagynmásval fõzött rizs állítólag kifejezetten gyulladáscsökkentõ, bélbarát étel.

Kerülni kell a savképzõ dolgokat is. Én pl. nem ihatok annyi fekete teát, amennyit szeretnék. A zöld tea is savképzõ, tehát vigyázni kell arra, hogy egyensúlyban legyenejk a savas és lúgos ételek. Kerülendõ minden szénsavas ital.

Kerülendõek bizonyos fájdalomcsillapítók: vigyázni kell ám a gyógyszerekkel!

Kerülendõek az olajban sült ételek. (Fánkok, csõröge, vegetáriánus vagy húsos fasírtok stb.) És semmilyen bundában sült. (bundáskenyér, tocsogós hagymásrántotta, tülörtojás, rántott csirke, rántottgomba, bár a gomba, tudvalevõ, nehéz, nehezen emészthetõ étel amúgy is stb.)

Olvastam egy külföldi dietetikusok által írt könyvben, hogy valójában semmilyen búzakészítmény nem javasolt ezekben a betegségekben, de az itteni álllásponttal ez ütközik. Én mindenesetre igyekszem keverni a gabonaféléket. De pl. az árpánal és a hajdinának magasabb a rosttartalma, s az nem kifejezetten jó, ha nagy rosttartalmú az étel. Ezeket tényleg ki kell tapasztalni.

Remélem, én is hozzájárultam :)

Nincs jelen

 

#292 2006-07-01 17:26

timcsi32
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Ez mind jo és igaz amiket irtatok, de legföképpen magának kell kitapasztalni, mert akár ugyanaz a betegség, más-más lefolyásu lehet az embereknél...
Nekem van olyan amit eddig tudtam enni, de most évek múlva már nem..
A tejtermék abszolut nem megy..
Meg lehet szokni , de nagyon nehéz... itt a szezon és alig ehetünk gyümölcsöt, viszont a dinnye nekem igen bevált, szinte csak folyadék, ezért könnyebben van vizeletem:)

Olyan idöszak is van ,mikor bármit eszem felfuvodok.. erre van valami tippetek??
Köszi!

Nincs jelen

 

#293 2006-07-01 18:06

Liza 19
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettetek!!!!!:))Nos, igazából nem tudok arra válaszolni, hogy crohnos vagy colitises vagyok.Az orvosi papíromra az van írva, hogy Crohn-betegség, de nálam vérvétel és hasi ultrahang alapján mondták és nem kellett befeküdnöm.Mindkét betegségnél különbözõ diétát kell követni?
Csak még egy kérdés: nekem most 8 mg Medrolt és 3-szor 2 Pentasát kell szednem kedd óta, de nem érzem, hogy valamivel is jobb lenne, mert egész nap fáj a hasam, de estére mégrosszabb lesz a helyzet, mert legalább 2 és fél órát kell küzdenem, hogy a hasamnak kényelmes pozíciót felvegyek és aludni tudjak.Ez normális??
Puszi mindenkinek és mégegyszer köszönöm: Liza

Nincs jelen

 

#294 2006-07-02 00:35

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Liza;

édes mindegy, hogy hogyan nevezzük... Diéta oldalról az a szempont, hogy hasmenés és csikarás esetén lassítani kell a bélperisztaltikát;
ezt el tudod érni agyonfõzött rizzsel, fõtt burgonyával, sovány húsokkal, piskótával.
Intenzív f_sás esetén fõ a rost és zsírszegény táplálkozás. A nyers zöldséget, gyümölcsöt, telített zsírokat és a tejtermékeket el lehet felejteni; ez alól kivételt képeznek a következõ dolgok: tisztán növényi zsiradékból készült margarinfélék, élõflórás joghurt, trappista sajt, pürésített alma, pürésített banán, bármilyen agyonfõzött kompót. A panírozott húsokat is el lehet felejteni. Étolajat csak minimális mennyiségben szabad alkalmazni, azt is csak sovány húsok pirításakor. Friss kenyér helyett szikkadt kenyér. Agyonfõtt tészta is mehet, de csak a tojásos, a durumlisztbõl készült olasz tésztákat el lehet felejteni. Ecet, mustár, ketchup, bors, paprika felejtõs. Habos babos sütiket is ki lehet szépen iktatni. Ehelyett mehet a babapiskóta, például banán-almapürébe mártogatva, ahogy én is szoktam enni. Öszzefoglalva tehát: nem zsíros, nem nyers, nem fûszeres kaják.
Egyébként fentebb a kedves kollégák igen precízen leírtak mindent, amit én most tuliképp ismételni tudtam.

Hozzátenném, csak mint érdekesség, a Crohn-os és a Colitises diéta annyiban különbözik, hogy Crohn esetén állapottól teszi függõvé a táplálkozást. Colitis ulcerosa esetén egyféle állapotról beszélhetünk, itt szigorúan tartani kell a sokak által sokszor leírt rostszegény diétát egy életen át. A Crohn-os diéta a Crohn betegség relapszusában teljesen ugyanarról szól, mint a colitises betegek esetében, viszont ha Crohn-nál remisszió áll elõ, fokozatosan le lehet építeni a diétát, és tulajdonképpen bármilyen élelmiszer ehetõ, amit adott esetben a szervezet jól tolerál; kvázi ha tünetmentessé válik egy Crohn beteg, tulajdonképpen bármit megehet, megihat, amit bír. Colitis ulcerosánál ilyen engedmény nincs.

Nincs jelen

 

#295 2006-07-02 08:45

timcsi32
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sunburner!

Válaszod kielégitö és kimerítõ, egyben jol összezavartál.., de ez az én problémám:)
Végül is annyi, hogy eddig ugy tudtam Chronos vagyok, erre most közölték Colitis és mütétre várok, de mikor jol vagyok, én is bármit tudok enni..
A gyengém a csoki, amit akkor is eszem, ha tudom másnap mi vár rám... nem sok élvezet maradt nekem-ünk, néha muszáj kisértésbe esni, de nem KÖTELEZÖ! :)
NA kitartást és jobbulást mindenkinek!!

Szerkesztette: timcsi32 (2006-07-02 08:46)

Nincs jelen

 

#296 2006-07-02 11:42

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia timi'''
most megis Cu-s lennel...??akkor orulj a hirnek.... a crohn sokkal kemenyebb betegseg mint a Cu...
a Cu...-t legrosszabb esetben lehet mutettel gyogyitani ha kiveszik az egesz vastagbelet a Crohn-t csak atmenetileg!!!!
amugy en ugy voltam vele hogy barmit megettem:):):)--en birtam es csak a vegso stadiumban vtak gorcseim....:o
tehat en azt mondtam timi mindenkeppen inkabb annak orulj hogy Cu-s vagy semmint Crohnos....:o

Nincs jelen

 

#297 2006-07-02 21:13

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Trappista sajtot nem ajánlok egészségesnek sem.
Semmi mûvi vackot: piros aranyak, majonézek, ilyen-olyan ízesítõk vegeták stb-k! Mégha diétás receptekben is szerepelnek, igen helytelenül!
Suburner, a durumtésztával mi a baj? Bio leveskockában fõzve az olasz cérnametélt - nagyon finom.
A zabkása és köleskása jó, kíméletes, édesség is készíthetõ belõle, ajánlom.

Nincs jelen

 

#298 2006-07-03 19:45

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nekem a kórházban a dietetikus asszonyka ajánlotta a trappista sajtot. Meg a pannóniát.
Nos hogy a durumtésztával mi a baj: az a baj a durumtésztával, hogy bélbetegeknél hashajtó hatású.

Nincs jelen

 

#299 2006-07-03 20:19

Yakus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Azért mert kórházi dietetikus, még tévedhet. A Pannónia sajt köztudomásúan zsíros sajt, azért olyan finom. A Trappista pedig nem véletlenül a legolcsóbb sajt... Olvasszad meg, és látni fogod a zsírosságát. (kenyéren, pizzán)
A durumbúzáról még nem halottam ezt. Te honnan tudod? Én azt tudom, hogy fehérjedús (relatíve), és (nem érint) a cukorbetegeknek jobb, mert nem emeli a vércukorszintet úgy meg, mint a rendes búza. Tápérétke jó.

Nincs jelen

 

#300 2006-07-04 08:52

timcsi32
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Ugyanaz a kaja és gyogyszer máshogy hat ugyanarra a betegségre, hiábanem vagyunk egyformák!!

Én sajtot mértékkel de bármelyiket megtudom enni szerencsére, de most a bevált a füstölt feta, de ez csak kis mennyiségben, fölegsaláta megszorva vele!

A durumtésztátol sem volt még hasmenésem és egyész jo az ize, max picit tovább kell fözni és drágább valamivel mint a sima tészták!
Ha valamihez kenyeret szeretnék enni, abbol is csak a teljes kiörlésüt!
Naprol napra gyülik a tapsztalat... a gyümölcsök nagyon hiányoznak, de azért néha kisértésbe esem..:)
Ja a korházi dienetikusok... hát mit mondjak.. belém pl. a tejterméket akarták tömni.. ami köztudott, hogy a colitiseknek az a vég..

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB