#351 2007-04-12 19:24

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

jajj teeeee''''
akkor meg nem volt arpas tanar ur...:) sajna :(
de mas volt.bazz.... :o
off

Nincs jelen

 

#352 2007-04-12 19:58

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kivi: én 13 évesen lettem crohnos! Jó volt egy sportoló kinézettel lefogyni totálra, aztán meg midnent elveszteni, amit nagy nehezen "összegyüjtöttem"! De ezvan! Majd most bepótolok mindent! :)

Nincs jelen

 

#353 2007-04-12 22:52

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

en is igy vtam...
es igy leszek (?)

Nincs jelen

 

#354 2007-04-13 06:36

bocsigabi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Pintyõke és Rigor!

Köszönöm ötleteiket! Kipróbálom a scd diétát, s a zöld teát, valamint  beszélek az orvosommal, új gyógyszer ügyében - ugyan Õ már a remit helyezte kilátásba:(.
Vajon ennek is ilyen tünetei lesznek?! Majd utána olvasok itt a fórumban, mit várhatok:)!
Szép napot!!

Gabi

Szerkesztette: bocsigabi (2007-04-13 06:37)

Nincs jelen

 

#355 2007-04-13 11:27

ani58
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Kivi!

Akkor valószínû egy a doktornõnk, mert én is Ny.házára járok a lányommal (õ 14 éves lesz mindjárt), gondolom te is a sebészeten feküdtél, mikor benn kellett lenned. Mi legutóbb (õsszel) a különszobába voltunk, de annak az ára nagyon húzós lett. Gondolom téged is altatásban tükröztek és a crohn betegséget már rögtön a tükrözés után megállapították, vagy a szövettan mutatta ki? Nem említették a nõvérek, hogy van egy hasonló betegük, akit sajna évente viszont látnak, de remélem most másképp lesz.

Üdv.: Ani

Nincs jelen

 

#356 2007-04-13 11:42

ani58
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ja még annyit Kivi, hogy az édesítõszerek még sokszor rosszabb hatásúak mint a cukor, ezt arra írtam, hogy diabetikus lekvárt használsz. A másik, hogy reszelve sem jó neked az alma, én úgy szoktam Anikónak, hogy megpárolom a répát, meg egy kis zellert, mert az párolva jobban hasznosul, mint nyersen és összeturmixolom almával, banánnal és egy kis grepfruitnak a levével, vagy csepegtetek bele egy kis citromot, ez nagyon fincsi és jó a beleknek, lehet ebbe tenni egy kis kefírt is, vagy olivaolajat. Én a fõzéshez is kefírt használok tejfel helyett élõflórásat.

Nincs jelen

 

#357 2007-04-13 16:33

Kivi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

:d

Nincs jelen

 

#358 2007-04-13 17:58

Kivi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia ani58!
Furcsa, hogy eddig még nem találkoztunk.:D Igen, engem is altattak, de elõször azt hitték colitisem van. A kettõ között voltam(foggalmam sincs hogy), de végül a crohnba ment át. Most májusban is megyek a kórházba.
Az édesítõszerrel már megjártam. Kezdetben azt hittük, csak azt szabad, de a doki mondta, hogy nyugodtan használhatok cukrot. Nem is tett jót az édesítõszer, csak a lekvár a kivétel (egyenlõre...:D).
Ja, igen a reszelt alma! Tapasztaltam...:D
Nagyon köszönöm a jó tippeket és a receptet! Máris felkerül az étlapra!
Csak jókat Anikónak!!!
Talán még találkozunk is!:D
Üdv:Vivien

Nincs jelen

 

#359 2007-04-13 22:40

ani58
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Kivi!
Mi is megyünk május 24-én a Guti doktornõhöz, legalábbis akkorra van idõpontunk, bár ha ilyen jól lesz Anikó, mint most, lehet, hogy átrakatom suli utánra. Akkor gondolom neked is õ az orvosod? Nekünk meg pont fordítva volt. Elõször crohn-t állapítottak meg Miskolcon, de állítólag mégsem az, hanem colitis ezt már Ny.házán mondták a tükrözés után.
Nyugodtan kérdezz, ha úgy adódik, mivel már eléggé tapasztaltak vagyunk a témában. =)
Üdv: Ani

Nincs jelen

 

#360 2007-04-30 12:57

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó napot! A sok cukor nem jó. A legideálisabb az lenne, ha egyáltalán nem vennénk magunkhoz finomitott cukrot. Ez azért nem megy, a mértéktartás nagyon fontos + lehetõleg rosttal együtt vigyük be a cukrot. Pl cukrozott rizsfelfújt sokkal jobb, mint pl az édes tea, mert ez utóbbiban nincs rost. És durva energialöketet eredményez, ami többek közt a hasnyálmirigyet strapálja.
A cukorral sok baj van: elvonja a szervezetbõl a B1 vitamint (a számában nem vagyok biztos), gyengiti az immunrendszert, táptalaj a szervezetben lévõ gombáknak (candida), ereket károsithatja, és még csontritkulásban is szerepe lehet azt hiszem.
Ennyi "dicséret" egyelõre elég.
Pl egy almában, nincs sok cukor kb 7g, és emellett sok izanyag, ami adja az alma izét + rost ami kell a bélbe (bár ezzel nekünk óvatosnak kell lenni, én pl reszelve eszem).
Összehasonlitva egy 10 dekás csokival, annak majdnem a fele 50g a cukortartalma!

Nincs jelen

 

#361 2007-04-30 13:05

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ezzel együtt amit az elõbb leirtam, én úgy vagyok vele, hogy kevés cukorral élek inkább mint azzal a nyavalyás édesitõszerekkel. Sajnos manapság az aspartamot szinte mindenbe beleteszik: az összes cukormentes rágó, energiaszegény cukorkák pl orbit, és az ivólevek jó része.
Annyi édesitõvel vagyok kapcsolatban, amennyi a fogkrémben van, de azért ennek 95 %-át kiköpi az ember, ha lehetne kapni "natur" fogkrémet akkor azt használnám...

Nincs jelen

 

#362 2007-05-01 09:44

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

és mi van a mézzel???? Úgy tudom azt abszolút lehet.. legalábbis az SCD diéta engedi... és ha az engedi...  :)
Tilda

Nincs jelen

 

#363 2007-05-03 07:59

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Üdvözlet! A mézben lévõ cukor ugyanaz, mint a kristálycukor. De emellett vitaminok, enzimek, ásványi anyagok és viz is van benne. Igy határozottan jobb. Meg az aromás volta miatt talán kevésbé esik bele az ember abba a hibába, hogy sokat egyen belõle.
Az értékes anyagok miatt, jó ha nem a forró teába tesszük bele, hanem csak melegbe.

Nincs jelen

 

#364 2007-05-03 19:51

zotyesz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó a méz az invert cukort tartalmaz ami glukoz es fruktoz kevereke tehát nem ugyan olyan mint a kristálycukor

Nincs jelen

 

#365 2007-05-04 14:35

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Így tudtam én is mint Zotyesz... Én mindenbe ezt teszek, ha ez sem mehetne.....  :)
T

Nincs jelen

 

#366 2007-05-07 08:01

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó reggelt! Én egy szakmai elõadáson hallottam ezt. Egyébként pontosan azt amit te is irsz. A boltban kapható kristálycukor is diszacharid ( 2 cukorkarika) , fruktóz és glükóz.

Nincs jelen

 

#367 2007-05-07 08:07

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én tapasztalom azt, hogy a diéta számit, már 2 éve. A múlt héten voltam a dokimnál, és hála Istennek jó a vérképem ( Hgb 135 egység, CRP 2 egység), a májfunkció is jó. A hasam is megnyomkodta és ott sem tapintott rezisztanciát. Azt mondta, ha továbbra is jól leszek, akkor elég szeptember elején találkozni!
   Egyébként én azt vallom, hogy életmódot változtatni csak saját meggyõzõdésbõl lehet, mert amúgy csak alkalmi fellelkesülés. Én sem értem még el mindent magam elé tûzött célt e téren.

Nincs jelen

 

#368 2007-05-07 11:06

zotyesz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A temészetes mézben fellelhetõ cukrok zöme 85%_a szõlõ és gyümölcscukor(monoszaharidok)Ezeken kivül tartalmazhat még diszaharidokat(mint a kristálycukor) és poliszaharidokat is

Nincs jelen

 

#369 2007-05-08 20:31

Rékucii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Réka vagyok, 22 éves és hát igen.......chron beteg. Nálam márciusban diagnosztizálták a betegséget, majdnem másfél hónapos kórházi bentlét és egy rakás kellemetlen vizsgálat eredményeként.
Mivel én még nagyon "kezdõ" vagyok ebben a témában.......túl sok tanácsot nem tudok adni.........de remélem itt sok segítõ emberke van:)
Ahogy kiderült a betegségem Salofalkot kezdtem szedni, jelenleg 4-et egy nap az 500 mg-osból. Aztán a CT vizsgálaton amit csináltak, megállapították, h szükületem van és jelenleg is közepesen aktív a gyulladás a pocimban. Erre az orvosom Medrolt írt elõ......egy hónapig. Szerencsére most fog lejárni az egy hónap......mellékhatásként nálam is elsõ helyen a "gátlástalan" evés volt/van...ami jó pár plusz kilót eredményezett, de legalább kezdek visszahízni a nadrágjaimba:).
A gyógyszerrel egy ideig szinte majdnem panaszmentes voltam, de sajnos a hasfájások megint gyötörnek.
A másik h az orvosom azt mondta, valószínû szükség lesz egy mûtétre a szûkületem miatt.
Szeretném felvenni olyanokkal a kapcsolatot akik estek már át ilyen mûtéten!!!
A másik dolog............érdekelne h ezzel a betegéseggel milyen esélyekkel lehet újból munkát vállalni????

Nincs jelen

 

#370 2007-05-09 08:30

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Rékucii! Én 4 mûtéten estem át, annyit szeretnék mondani neked, hogy ha lehet  szteroid szedése alatt kerülendõ a mûtét. Az én elsõ mûtétemnél a belgyógyászom akkor újra elinditotta a szteroidot (medrol), és amikor megérkeztem a Margit kórházba a doki és a nõvérek is méltatlankodtak, hogy miért szedek szteroidot. Az operációt elvégezték a mûtét után a mûtéti terület begyulladt. Belgyógyászaton kötöttem ki, 2 helyen 1 évig váladékozott a seb. És pont 1 évre rá ismét operáció lett belõle. Akkor már nem szedtem szteroidot, és nem is lett visszaesés. Tudtommal a szteroid növeli a mûtét utáni visszaesés esélyeit. Ha nem emlitené meg ezt a dokid akkor mindenképp kérdezd errõl, mielõtt operációra mész! Üdvözlettel Ottó Miskolcról

Nincs jelen

 

#371 2007-05-09 14:28

Rékucii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi Ottó a biztató szavakat..........hát, tudtam, h nem egy kellemes betegség ez a chron de nem tudom hogy fogok vele megbarátkozni.
A medrolt csak egy hónapig szedem.......meg is mondtam a dokimnak hogy nem akarom húzamosabb ideig szedni a mellékhatások miatt. De nem értem 3 hete szedem, eddig tök jól voltam most meg megint kezdõdnek a hasfájások. Az tény, h nem nagyon diétázom eszem úgy mindent amit úgy gondolok h nem árthat vagy épp birom.
A mûtéttel kapcsolatban meg egy kicsit szeretnék jobban elmélyülni.........nagyon nem vagyok hozzáértõ és hát....nekem egy 20 cm-es szakasz a kritikus a vastagbél-vékonybél találkozásánál. A kérdésem ezzel kapcsolatban h a mütét mindenképp vágással jár? Mert nekem mondták h azzal a 3 pontos módszerrel is megtudják oldani. A másik h a mûtét után mire kell nagyon oda figyelni a gyors felépülés és a tünetmentesség minnél hosszabb fenntartása érdekében?
Köszke

Nincs jelen

 

#372 2007-05-09 15:20

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Rékucii!

Mindenképpen az artroszkópiás ( 3 pontos módszer ) beavatkozást részesítsd elõnyben ha az megoldható...

Nincs jelen

 

#373 2007-05-09 21:01

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Rékucii! :)

Welcome on Board!

Szerintem bazi gyorsan kezd el hozzászoktatni magad a diéta gondolatához és figyelj oda, hogy mit és mikor eszel...
Ezzel segítesz a belednek a legtöbbet és ha tehermentesíted akkor valszínûleg nem esel vissza..  :)
Gondolom ezt a topikot már elolvasgattad talán... Olvasgasd a többit is, nagyon sok a hasznos info minden témában!
Ez a betegség kicsit több fegyelmezettséget igényel tõlünk de szerintem megoldható :)
( nekem is van szûkületem.. ugyanazon a klasszikus helyen mint neked csak kisebb :) és még nem operáltak egyenlõre :) ezért érdemes odafigyelni pl a diétára is, nincsenek fájdalmaim.. :)

Jó olvasgatást!
Téda

Nincs jelen

 

#374 2007-05-09 21:50

Rékucii
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Tilda!


Köszi a jó tanácsokat.......igen-igen olvasgattam már itt a fórumon és igyekszem a javamra fordítani mások tapasztalatait.
Az étkezéssel kapcsolatban azért változtattam.....zsírszegény sajt, vaj, minden nap activia. Az édességeket leminimalizáltam túrórudira, babapiskótára, müzliszeletre.....tehát a tömény csokit elfelejtettem pedig nagyon édes szájú vagyok.
Persze a nagyon zsíros, fûszeres kajákat én is kerülöm.......szerencsére anyumék jól fõznek, meg persze már õk is odafigyelnek h mi is kerül az asztalra.
DE ez nem egy diétás étrendnek felel meg.....szerintem. Szóval eszem mindent amit úgy érzem nem okoz gondot. Ennél többet mit tudnék teni? Vagyis inkább úgy kérdezem mit tegyek?
Amúgy a mûtétem nagyban függ ezután a szteroid kúra utána esedékes vizsgálattól....amikor CT-n voltam a szûkület 3-4mm-es volt.........:(

Nincs jelen

 

#375 2007-05-10 12:42

zotyesz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ezt az oldalt a diétával kapcsolatban nem tudom olvastátok már.

www.kokuszdieta.hu

Nincs jelen

 

#376 2007-05-10 13:38

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Rékucii!!

Pl olvasd el az SCD diétát is, az a legszélsõségesebb, csak, hogy legyen mihez viszonyítani...
Nyers zöldségek és gyümölcsök helyett inkább pároltat vagy pürésített dolgokat egyél, a magokat felejtsd el... :)
Ha gondolod, nézd meg az ujdieta.hu oldalt, ott dietetikusok által készített ételek is vannak és általában a crohn-colitis diétáról elég sok infot tudsz gyûjteni...

Üdv
Téda

Nincs jelen

 

#377 2007-06-04 18:54

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Dzsomi!

A kevés hús ötlete honnan származik? Lemaradtam valamirõl???  :)
Sok zöldséggel és gyümölccsel óvatosan, miután a rostok megemésztése terheli a legjobban a beleket általánosságban... Persze mindenki maga tudja mit bír...
Inkább párolva, pépesítve...
:)

T

Nincs jelen

 

#378 2007-06-05 10:00

dzsomi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok ! Az én esetemben az autoimmun betegség elsõsorban az ízületeimet teszi tönkre a beleimet "kevésbé" . Az ízületi gyulladás miatt a táplálkozásnál célszerû csökkenteni a húst- fõleg a vöröset.Ez amúgy rossz a vasháztartásomnak, úgyhogy a fene se tudja mi a jó.  Üdv !

Nincs jelen

 

#379 2007-06-05 14:29

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó napot! Tapaztalatom szerint nem kell a hús, sõt a szervezet fellélegzik, ha nem kell vele foglalkoznia. Én 2 éve vagyok vegetariánus (tojást és egyes tejtermékeket eszem), és sohasem volt eddig a normális határok között a hemoglobin szintem. Most több mint fél éve nem vagyok vérszegény. Ennyit arról, hogy a szervezetnek kell a máj és a vöröshús a hemoglobinhoz...

Nincs jelen

 

#380 2007-06-05 14:35

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Diéta - kell vagy nem?

Az utolsó három hozzászólás a TSO-topikból került ide.
Bár a giliszta is hús, azért nehéz volt párhuzamot vonni :)

Nincs jelen

 

#381 2007-06-05 17:59

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Ottó!

Én elég rendszresen eszem húst (igaz, csirke, hal ) és teljesen rendben voltak mindig is a laborjaim...
A vasam egybõl visszaállt  a helyére ahogy elkezdtem a legegyszerûbb vasat szedni ( C vitamin + folsav - Béres Vas vitalban eleve benne vannak a vas felszívódáshoz szükséges "segédanyagok" ) és rendben azóta is.. :) remélem legalábbis ... lassan el kellene mennem laborra...
Szerintem ez nem feltétlenül függ össze a vas fogyasztással... Én e rostszegény diétától kezdek meghülyülni... szeretm a gyümölcsöket és a zöldségeket is és hiányoznak...

Szép napot!
T

Nincs jelen

 

#382 2007-06-05 18:00

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Marhaságot írtam.. bocsánat... szóval a vas nem feltétlenül füg össze a húsfogyasztással...  :)
T

Nincs jelen

 

#383 2007-06-06 07:22

Licsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Én a szénhidrát mentes diétát próbálgatom, ahol rendesen kell enni húst. Az állapotom nem változott, eddig is jól voltam egy ideje és az elmúlt 2 hét alatt sincs ez másképp. Azóta tart a diéta. Valahogy mégis jobb a közéerzetem, nem tudok annyira eltelni. Szívesen hallanék valamit errõl, ha valaki már kipróbálta jelentkezzen !
Köszönet! Licsi

Nincs jelen

 

#384 2007-06-06 08:18

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó reggelt! Ahogy mondtam én sajnos mindig vérszegény voltam, a saját tapasztalatom hogy most jó a vérképem, a CRP-t és májfunkciót is belevéve. Meggyõzött, hogy jól döntöttem. Nekem  3 évbe telt mire el mertem hinni, hogy nincs szükség a húsra.
  Én is nagyon szerettem, de mára már majdnem teljesen hidegen hagy.
Ami a többi ételeket illeti, háát Dobó doktor szörnyülködve haalgatná, hogy miket eszem már ami a rostokat illeti. Szinte majdnem csak rostos dolgokat eszem, pl a barna kenyértõl kezdve.
  Én azért nem ugrottam fejest ebbe, hanem szép fokozatosan.
Pl a mai reggelim: Fõtt rizs párolt répakockákkal ehhez nyers karalábé (zöld héjú) 2 vastag szelet, egy paradicsom héja nélkül, és egy hosszú uborkának a harmada szintén héja nélkül.

Nincs jelen

 

#385 2007-06-06 09:16

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Robur! Rád emlékszem mi már találkoztunk a Margitban 2004 januárjában, vagy talán inkább 2005 májusában?
Már emlitettem többször is, hogy jó lenne összejönni, és találkozni, gondolom nektek budapestieknek ez  gyakrabban megy. Van eseteleg vmi összejövetel tervben a láthatáron?

Nincs jelen

 

#386 2007-06-06 09:27

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Egyébként szénhidrátot én eszem. Sokszor a kitûzött célom ellenére szoktam azért enni pl csokit lehetõleg tejpor menteset , azaz étcsokit. Szülinap stb alkalmakon egy szelet tortát, bár már ezt is egyre ritkábban.
Kristálycukrot kerülöm, helyette mézet használok.
  Tésztákat viszont szoktam enni, pl spagetti kocka tészta (krumplis tésztához, v diós lekváros tésztához), de szigorúan csak durumtésztát, azaz tojás nélkülit.
  Úgy todom én is, hogy a sok szénhidrát is megterhelheti a szervezetet, tehát biztos pihen egy kicsit a szervezet , ha keveset eszünk.
Én magam nem próbáltam még az SCD diétát.

Nincs jelen

 

#387 2007-06-06 10:32

ani58
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Ottó!

A tofut eszed? Egyébként a férjem is vegetáriánus és mindig nagyon jó a vérképe és a vasa, bár õ nem bélbeteg és a tofuval nagyon jól lehet helyettesíteni a húst.
A lányom, aki a bélbeteg viszont eszik húst, bár sose volt oda érte, de a csirkét, pulykát megeszi, a tofut viszont elutasítja, megkostolni se hajlandó, pedig nagyon finomra és pillanatok alatt el lehet készíteni.

Nincs jelen

 

#388 2007-06-06 11:48

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Ani58! Már ettem tofut bár nem gyakran, nincs kifogásom ellene. Szóját eszem pl különbözõ növényi "tejporokban" is van, néha eszem szójavirslit, szójapárizsit, vagy pörköltet szójakockából.

Szerkesztette: Ottó (2007-06-06 11:49)

Nincs jelen

 

#389 2007-06-06 13:43

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok !

Érdekes amiket írtok. Én nem lennék képes diétára, meg egyáltalán nem is akarok diétázni, persze aktív szakaszban igen. Arra odafigyelek hogy ne egyek túl fûszereset, meg zsírosat, bár ez a betegségem elõtt (crohn-colitis) sem volt jellemzõ. Egyszer élek, nem akarom megvonni magamtól a finomságokat, bár lehet én gondolkodom rosszul.

G.

Nincs jelen

 

#390 2007-06-11 12:03

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Gabor!

A lemondásról: Nagyon szerettem a húsokat, mindenfélét. Zsiros bõrös dolgokat is. 2005-ben kb fél éven keresztül nagyon nehezen éltem meg ezek teljes elhagyását. Hetekig nem ettem, majd egy összejövetelen teleettem magam hússal. Ez ment jó pár hónapig, egyre hosszabb húsmentes idõszakokkal. Kb 2005 augusztusától végleg elhagytam minden húst.
  Ezután az a probléma állt elõ, hogy semmi sem volt elég, már hús nélkül étkeztem , de vmi nagyon-nagyon megnõtt az étvágyam. Ez is visszaállt a normál szimtre pár hónap alatt. Ma már szemrebbenés nélkül birom nézni 5 cm-rõl, hogy eszik mellettem a legjobb falatokat, azaz ma már egyáltalán nem élem meg lemondásként, persze az elején nagyon nehéz volt.
  Azóta a vérképem jó, belem is jó, bár szoktam érezni jobb oldalt alul, ha olyat eszem ami nem kéne, pl sütik.
   Másrészt a kondicióm nagyon megjavult, észlelem ezt biciklizéskor hegynek felfelé, vagy túrázáskor, vagy munka során pl tavaly betonozáskor.
Ennyit válaszolnék neked! Ottó

Nincs jelen

 

#391 2007-06-11 13:07

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Örülök ha neked így jó, mindenki máshogy éli meg...

Nincs jelen

 

#392 2007-06-11 13:57

Licsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Ottó,
A kitartásod valóban tiszteletre méltó, de én 5 éves húsmentes étkezés után lettem colitises és akkor azt mondták az orvosok, gyorsan visszatérni a vegyes étkezésre!
Hát erre mit lehet mondani, mindenkinek másképp reagál a szervezete, ez az egy igaz, a többi csak lehetõség.

Üdv. Licsi

Nincs jelen

 

#393 2007-06-12 08:05

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó reggelt Licsi! Hát ehhez nem tudok mit szólni. Remélem mostanában jól vagy...
Nem kergetem azt az illúziót, hogy pár hozzászólással meggyõzzek azonnal embereket, látván a saját magam esetét. Ha pár embernek tudok segiteni azt már nagyon jó eredménynek tartom.
   Viszont mindenkinek ajánlom, hogy keresse a megoldást, ne higyjenek az orvosoknak, hogy ebbe bele kell nyugodni, mert nincs megoldás.
   saját tapasztalatom szerint az ovosokkal való kapcsolat se veled se nélküled kapcsolat. Nem lehet a kontrollt és a gyógyszereket otthagyni. Viszont saját tapasztalatom szerint teljesen nem bizhatok az orvosokban  sem,  volt amikor nemet kellett mondanom, és ma sem bántam meg.
  Mi nektek errõl a véleményetek?

Nincs jelen

 

#394 2007-06-12 08:28

vugi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Az orvos mindig könnyebb helyzetben van mint a beteg! De dönteni mindig nekünk kell.

Nincs jelen

 

#395 2007-06-12 14:33

Ritsza
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Az én gasztro dokim azt mondta nekem, mindegy mit eszem, csak a mi puffaszt,  kesevet egyek belõle. ( crohn beteg vagyok, januárban diagnosztizálták)
A saját bõrömön viszont megtapasztaltam, hogy bizony nem mindegy, hogy mit eszem, és nem csak a puffasztó dolgokra vonatkozik, hanem a tejre, az édességre is, zsírosra stb..
A hús evéssel kapcsolatban még nincs tapasztalatom, bár én csak hétvégén eszem egy keveset.

Nincs jelen

 

#396 2007-06-12 17:03

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Halika!

Ritsza!!!!!!!!!
Érdemes lenne a dokit megkérdezni,hogy estleg nem vagy é tejcukorérzékeny!!!
Merthogy mikor kérdezte tõlem az én dokibácsim,hogy mitõl szokott hasmenésem lenni és mondtam nekije,hogy a tejtõl,csokitól,kapárból megmondta hogy laktózérzékenység.
A zsíros meg amúgy se túl jó nekünk,de ezt is tapasztaltam.:)
Egy egy finomabb zsíroskenyér után,volt idõm rejtvény fejteni a klotyón.:D
Szóval egy kérdést megér,de én 99%-ig biztos vagyok benne,hogy te is l.érzékeny vagy.
Ha tudok segíteni szólj.:)

Nincs jelen

 

#397 2007-06-13 13:17

Ritsza
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Roor!
Köszi, hogy reagáltál a hozzászólásomra!
Én is gondoltam arra, hogy laktózérzékeny vagyok. El is mentem egy étel-allergia
vizsgálatra, 44 élelmiszerre megcsinálták az allergia tesztet, vérvétel alapján.
Az eredmény negatív.
Két hónapja kiiktattam a tejet az életembõl, nagyon nehéz volt. Képzeld ennek ellenére bizonyos idõnként ugyanúgy felfújodok, úgy nézek ki, mint egy 5 hónapos terhes.
Ezek után tanácstalan vagyok. Már csak arra gondolok, hogy a bélszûkület miatt van a haspuffadás. Más tekintetben pedig tünetmentesnek mondhatom magam.
Ha van ötleted, szívesen fogadom.

Nincs jelen

 

#398 2007-06-13 17:29

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Halika!

Ritsza!
Sajnos más ötletem nekem se nem van,de ha Malackához fordulsz,biztosan tud segíteni neked,vagy legalább tud valami okosabbat mondani mint én.:)
Hivatkozz rám nyugodtan,én is állandóan õt bombázom a kérdéseimmel.:D
Nem eszik ám embert!!!:D:D:D

Nincs jelen

 

#399 2007-06-13 19:16

roni0508
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Nálam februárban állapították meg a colitist.
Teljesen kivagyok minden diétát betartok de a medrol leépítésénél mindig visszaesem.
Most kiprobálnám a nutrison port de nemigazán tudom hogyan használjam.
Valami édesség tipnek nagyon örülnék.
köszi

Nincs jelen

 

#400 2007-06-14 08:39

Licsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Ottó!

Kösz, tényleg jól vagyok, bár nem ettõl a diétától az igaz.
Abban teljesen igazad van, és ezt én több dokitól is hallottam, hogy egy idõ után a beteg tudja legjobban mi a jó neki és mi árt. Õk az általában elõforduló eseteket mondják, és persze, ami biológiailag nyilvánvaló. Pl. nem jó a tömény alkoholos ital, vagy az erõs fûszerezés. Én is utasítottam már vissza kezelést, az immuránt például évekig nem voltam hajlandó bevenni, hát most szedem, igaz az ajánlott adag felét, de ezt is csak csöndben mondom. :)). Nagyon jó, hogy elmondjuk egymásnak a tapasztalatainkat, de óva intenék mindenkit, hogy egy az egyben átvegye egy másik beteg kezelésének módját. Kipróbálni azt lehet, de csak módjával, egyszerre egy változtatást, aztán figyelni a szervezetet, ez az én elvem. Nem biztos, hogy jó :)))
Üdv. Licsi

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB