#251 2009-03-30 14:49

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Szuszidi köszi szépen a segítséget telefonáltam a megadott számra de nem tudnak segíteni mert nem mozgássérült rokkant vagyok. Hát ezért nem találtunk semmit a neten valószinûleg, azért még1x köszi. További tünetmentes szép tavaszt!

Nincs jelen

 

#252 2009-03-30 15:52

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Pötyi!
Látod ennyi volt mint írtam nem mindegy mivel van az ember lánya leszázalékolva.
Arra senki nem gondol hogy a bél betegségekben szenvedõk ha utaznak nagyon nehéz megoldani az utazás közbeni wc használatot. Ugye a Volán járatokon nincs wc. A MÁV-on van de oda ki mer leülni? Így ha teheti az ember kocsit használna már ha telne rá nekem logikusan hangzana hogy jár a kedvezmény. De ezek szerint csak mozgás korlátozottaknak jár. Kérdés mi nem azok vagyunk már nem a szó szoros értelmében a szónak, de ti értitek hogyan!

Nincs jelen

 

#253 2009-03-30 18:18

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Pötyi! Elnézést, hogy csak most írok, de személyes okokból csak most van lehetõségem.
Szóval elmész a reumaorvoshoz és elmondod, hogy annyira fájnak az izületeid a szteroditól, hogy nem tudsz közlekedni. Ad egy igazolást. Azzal bemész a helyi Önkormányzathoz, de sebesen, mert határidõ van, azthiszem mostanában. És leadod a kocsivételhez a hozzájárulási kérelmed.

Sok sikert és jó egészséget kivánok betegtársad                                                  Györgyina

Nincs jelen

 

#254 2009-03-31 18:20

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Györgyina!
Köszi szépen a hasznos infot!;´Bár a reumatológus nem egy gyors dolog (kb 1 hónap) az idõpont kérése de megfogadom a tanácsod és ha tudok élek is vele. És neked is van aki segít ha kell bármiben? - én felajánlom ha tudok bármiben segíteni csak szólj. Még1x köszönöm.
További tünetmentes szép tavaszt kívánok!;)

Szerkesztette: pötyi (2009-03-31 18:33)

Nincs jelen

 

#255 2009-03-31 18:28

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Szuszidi!
Igen sajnos pedig ha utazom csak volánnal tudok menni és wc tervet kell "készíteni" ilyen aktív idõszakokban.
A múltkor láttam a tv-ben a wc állapotokról (Fokusz c. mûsorban asszem) kérdezõsködtek hol milyen és én éppen arra gondoltam hogy minket kellene kérdezni mi aztán biztosan tudjuk, hogy az adott környezetben hol-hány db és milyen állapotok között vannak. Ha Fehérvárra megyek már az összes helyet tudom hova nem érdemes menni. Bárki megkérdezhet nyugodtan. ;)
Még 1x köszi az infót. Szép és nyugis tavaszt kívánok mindenkinek!

Nincs jelen

 

#256 2009-04-01 08:15

oroszlan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Szia Pötyi! Erre mar en is gondoltam,hogy irok egy utikalauzt de nem az orszag hiressegeiröl hanem a WC-k röl. A legcsunyabb WC amit lattam az a Fehervari Resti WC-je volt. Az ajto elött at kellet lepnem egypar földön fekvö emberen es utanna jutottam csak be a WC-re,hat borzalmas allapotban volt. :-(

Nincs jelen

 

#257 2009-04-05 16:59

cyan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

sziasztok, benéztem ide is! mindenki azt írja a wc probléma miatt "mozgáskorlátolt", csak én vagyok úgy hogy a görcsös fájdalom miatt de még egyik szobából a másikba is alig tudok átvergõdni?! és ezt hogy fogják elhinni...az orvos is csodálkozik...nem is vagyok crohnos akkor mi lennék csak az lehetek...áááá:(:(:(

Nincs jelen

 

#258 2009-04-06 01:08

koala
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

szia Cyan! Nem vagy Crohnos?

Nincs jelen

 

#259 2009-04-06 15:39

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Cyan!
Az orvosok nem arról híresek hogy elhiggyék a dolgokat fõleg ha OEP felülvizsgálók.
Én elhiszem neked én a közértbe nem mertem régen elmenni s hason feküdtem egész nap párnával a pocin alatt! De hál égnek azok az idõk elmúltak! Jobbulást néked!

Nincs jelen

 

#260 2009-04-07 01:04

cyan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

De, crohnos vagyok, szerintem :D meg a labor leletek meg vizsgálatok szerint... csak mégis, ezt a kérdést egy új orvos szegezte nekem mintha nem lenne biztos... hát, nem tudom milyen az az OEP felülvizsgáló, de õ nemcsak orvos hanem professzor is úgyhogy biztos nem az :D :D  szóval én tényleg nem értem, bocs, offolok (bár ez nekem fontos :D), hogy miért volt ez az egész, mintha azt akarta volna kihúzni belõlem, hogy nincs is bajom, vagy mi?!!! csak mert biztos nem vagyok egy "átlagos" beteg... már ha olyan van...
Köszi Szuszidi, Te pedig maradj jól! :) Szép tavaszt mindenkinek.

Nincs jelen

 

#261 2009-04-07 07:31

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Cyan: mi van? nem értem, de látom Te sem. A Crohnnak teljesen objektiv tünetei vannak. Miért nem hiszik el, hogy beteg vagy? És nem értem, hogy ki nem hiszi el. És miért nem mész másik orvoshoz? És egyáltalán kinek érdeke, hogy kételkedjen?
És nincs átlagbeteg, ahányan vagyunk annyiféle tünettel, diétával, vagy nemdiétával. És mindenki másképp érzi a betegség "elõnyeit".
Ne hagyd már Magad, mert még nagyobb baj is lehet, légy bátor erõs, és kitartó. Ehhez sok sikert kivánok Neked.
Pötyi, drága kutyuska: köszönöm kedves szavaidat. Nagyon sokat segitett. Puszi.

Nincs jelen

 

#262 2009-04-07 21:59

cyan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Jaja, én sem értek pár dolgot :) most egy ideig nem megyek új orvoshoz mert akkor voltam elõször annál az orvosnál aki így kissé össze tudott zavarni eféle kérdésekkel... biztos pszichikai fegyver volt,mindegy nem érdekel. Végülis "elhitte" kaptam egy új gyógyszert is, nincs semmi baj. (ezzel legalábbis) Crohnos vagyok mielõtt bárki azt hinné mégsem... aztán meek majd CT-re még biztosabb lesz. Szval nem tudom nem értem miért volt a kétkedés de nem ér annyit h ezen rágódjak tovább.
Köszönom a bíztatást, és sajnálom furdal a lelkiism. h nem írtam választ arra a levélre, már kicsit sok volt nem tudtam rá mit de nem is magyarázkodom... nagyon erõs lehetsz. Méég szebb tavaszt! :)

Nincs jelen

 

#263 2009-04-17 11:52

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Györgyina!
Örülök hogy én is segíthettem, remélem azóta is minden "oké" nálad és élvezed ezt a korai de szép tavaszt!
Tünetmentes szép napokat!:)

Nincs jelen

 

#264 2009-04-17 14:27

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Drága Pötyi! Hát a tvasz szebben virit, mint én, de azért nem komoly, remélem. Segiteni pedig mindenki tud, aki szeretne. Neked is jó egészséget és sok boldogságot kivánok. Legyen szép és derüs hétvégéd. És jössz a talira?

Nincs jelen

 

#265 2009-04-25 21:57

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Sziasztok!
Az adóbevallással kapcs.-ban lenne kérdésem, csak nem tudtam hova írni. Aki rokkant (vagy akármilyen) nyugdíjas, az elvileg kap valamilyen igazolást a nyugdíjfolyósítótól? Olyasmire gondolok amit a munkáltatók is küldenek, ahol összesítik azelõzõ évet. Szóval van ilyen nyugdíjasoknál? Mert ha igen akkor vagy nem kaptam, vagy nem találom...
Köszi!

Nincs jelen

 

#266 2009-04-25 22:32

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Ágicám, már réges régen meg kellett volna kapnod. Olyan papir, ami fehér alapon zölddel van irva és rá van irva az elõzõ évi nyugdijad össze és az ez évi összeg is. Ez nagyon fontos, ha nincs meg, adnak ásolatot a Nyugdijfolyósitási Igazgatóság 1820 Budapest címen.
Bazsikát puszilom.

Nincs jelen

 

#267 2009-04-25 23:00

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

köszönöm!
most hogy mondod valami ilyesmi papír rémlik nekem...
azt hiszem holnap utánanézek és megkeresgélem. de hol lehet???
Puszit átadom reggel. Jó éjt!

Nincs jelen

 

#268 2009-04-26 08:34

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Rendben Ágica. Keresd, ha nincs, nem prolém, adnak másikat. Pusz.

Nincs jelen

 

#269 2009-04-26 15:37

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Sziiija Györgyina! Örülök hogy jobban vagy,:) sajna a talira nem tudtam elmenni, nekem nagyon messze van,:( vagyis csak volt, mert sikerült az autóvásárlás és legközelebb már lesz mivel elmenni. Na nem a kedvezménnyesbõl, kifutottam az idõbõl. Itt vidéken minden csigalassúságú, majd az autó cserére legközelebb már rákészülök elõre.;) most május 4.-re készülök erõssen, tükrözés lesz a "szokásos éves" addig kell kibírni csak igaz,:) aztán utánna......:( További szép tavaszt! pötyi ;)

Szerkesztette: pötyi (2009-04-26 15:38)

Nincs jelen

 

#270 2009-04-26 17:28

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Drága Pötyikém! Gratulálok az uj autómobiotokhoz. Legyen sok örömöd benne. Csak annyit a tükirõl, hogy hallottál-e a 3D ultrangról? Ha többet szeretnél tudni, irj Zotyesznak, Õ volt.  Puszi és jó egészséget.

Nincs jelen

 

#271 2009-04-26 19:24

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Pötyi! Nem tudom, hogy a gasztrós dokik mennyire ismerik el a 3D ultrahangot (háromdimenziós ultrahangvizsgálat!), de állítólag ugyanazt mutatja, mint a tüki, persze szövetmintát nem tud venni. De ha kíváncsi vagy rá, itt küldöm a honlapjukat, nézegesd!
http://www.3dultrahang.hu/

Nincs jelen

 

#272 2009-04-27 07:42

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Én! Megvárom, mig visszajössz szerdán a vizsgálatról magam azután döntök a Te tapasztalataid alapján. Köszi a híreket.

Nincs jelen

 

#273 2009-04-28 10:49

Zsóka43
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Szia Györgyina! Már nagyon régen jártam itt sajnos. Hogy áll az aláírásgyüjtés?

Nincs jelen

 

#274 2009-04-28 11:19

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Éves Zsókám. Én utoljára 90 aláirást láttam. 100-iknák perzsõbontás lesz.

Nincs jelen

 

#275 2009-04-28 13:44

bruszt
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Sziasztok!
ÉN 12éve vagyok chron beteg,és még nem volt munkaviszonyom,és most hallottam a rokkantsági járadékról.
Hogyan és miként lehet igényelni??
HA esetleg kapja valaki,jól jönne a segítség:
Elõre is Köszi

Nincs jelen

 

#276 2009-04-28 16:31

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Szia bruszt! Muszály kapni? Vagy nem értem. Na mindegy.
Szóval a rokkantásgi járadék anak jár, akinek a munkaképessége nem éri el az 51 %-os és a korának megfelelõ munkaviszonnyal rendelkezik. Tudnom kéne, hogy talnultál-e 12-évig, vagy mi történt ez idõ alatt? Hogy az munkaviszony-e?
De tegyül fel, hogy nem, akkor is jár Neked ellátás, ha nem éred el az 50 %-ot, mindenképpen állapittasd meg a munkaképességed.
Kérvényezni az illetékes Nyugdijbiztositási Igazgatóságnál lehet. Hol laksz, megirom hol van.

Na pusszantás. És várom a toábbi adatokat.

Nincs jelen

 

#277 2009-04-29 07:41

mamo.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Györgyina!
Mennyi most az adókedvezmény Crohn és colitis miatt? Most jutott eszembe, hogy évekig elfelejtettem beirni.
Köszi elõre is.

Nincs jelen

 

#278 2009-04-29 07:49

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Mamo! Önreviziót kell csinálni minden évre. a 0731-es nyomtatványt töltd ki és add be. A kedvezmény összege minden évben más volt. De megnézheted a www.apeh.hu. oldalon. Ott visszamenõleg is meg van. Elég bonyi kötölteni, de ha nem megy, szólsz és nekem már megy. Megcsinálom Neked. Kérd.
Puszi és cupp és ölelés.
És MINDENKI, aki eddig elfelejtette pótolja már!!!!!!!!!!!

Nincs jelen

 

#279 2009-04-29 12:44

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Szia drága Jótündérünk!
Igen hallottam már a 3D vizsgálatról csak ahogy "én" irja abból nem lehet szövettant venni. ;( A dokim azt mondaj azért kell már évente tüki merthogy több mint 20 éve vagyok beteg és 20 év után nagyobb a rákosodás veszélye. Ez egy ugyanolyan hülye protokoll (aki kitalálta biztos nem volt ilyen beteg) minthogy 5 évente ellenõrizni kell akkor is ha panaszmentes vagy. Eddig nagyon rendes volt a dokim és már volt olyan hogy 5 helyett 7 év volt mert tünetmentes voltam, de úgy látszik már öregszik és félti az állását. De éppen tegnapelõtt gondoltam rá hogy felvetem neki ezt a 3D verziót és talán rátudom beszélni hogy most tüki jövõre 3D aztán következõre megint tüki.
Eddig nagyon humánus volt az orvosom remélem "megeggyezünk" most is. Köszönöm a  biztató szavakat azért gondoljatok rám hétfõn, kicsit tartok tõle, mert az "altatás" tavaly már nem volt olyan kábító mint elõtte. De pozitív hozzáállással: eddigis kibítam ezt is kifogom (remélem). Boldog ANYÁK napját mindenkinek és kellemes majálist! :)

Szerkesztette: pötyi (2009-04-29 12:44)

Nincs jelen

 

#280 2009-04-29 13:48

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Drága Pötty! Gondolva Rád mindenkor és nagyon drukkolok Neked. Megegyezés kell legyen. És annak dugják a tükit, aki azt kitalálta kötelezõen. De mit tehetünk? Biztosan a mi érdekünk, csak ezt nem birjuk belátni. Én sem.
Neked és Családodnak is minden jót az Ünnepekre. És jelentkezz, várlak. Puszi.

Nincs jelen

 

#281 2009-05-06 12:40

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Szia kedves Jótündérünk! :)
TÚL VAGYOK RAJTA! -és tényleg az ember (aki hiszékeny)mindig jobbat remél és mindig pofára esik.
Eddig azt hittem az én orvosom a legemberibb doki...... hát igen eddig, és kezdem azt érezni, hogy csak volt.!
Nem is tudom a dátumot mikor is írta valaki itt az altatásban tükizést, de nekem egyre kevesebb Dormikumot adnak az tuttti. 3 éve se kép-se hang nálam, tavaly 6,5ml dormikum nem ütött ki, mostmár csak 5ml járt (biztos a válság miatt lett kevesebb) de akkor inkább semmit se adtak volna mert SEMMI hatása nem volt. Szükületem viszont annál több lett, összefüggõ gyulladással. Azt mondja a doki jobban nézek ki kivülrõl mint belülrõl. Ez azért rossz hír, mert 2002-ben is úgyan ezt mondta szószerint és 1,5 hónappal késõbb elzáródtam. ezt azért most kitudnám hagyni (június 13-án ballag a 14 éves lánykám Anna). Most az van, hogy 13-án jön Budapestrõl a doki aki megmondja, hogy kaphatok-e Remit vagy Humit, mert a 32mg medrollt csak beszedtem 8 hétig de most folytköv elõlrõl. Teljesen elvagyok keseredve. Jobbat vártam vizsgálatból is és eredménybõl is. Hát ez van ezt kell szeretni.?!
Remélem legalább nálad minden oké! Tünetmentes szép hétvégét kívánok.  Puszi

Nincs jelen

 

#282 2009-05-06 12:54

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Pötyi! Hát döbbenet, amit irtál. Mi az, hogy a válság miatt kevesebb a kábitószer? Ilyet még nem is hallottam, bár már kezdem azt hinni, hogy én még nagyon sokmindent nem hallottam. Egyet biztosan tudok, az állatoknak nem csökkentették a fájadomcsillapitó adagját. Lehet, hogy kutyuskának kéne lenni? Annyira sajnálom, hogy igy jártál. És az eredmény is. Hát remélem Te is úgy jársz, mint Édesanyám. Kb. 1985-ben mondták neki, hogy chron beteg és ceruzavékonyságú a bél egy szakasza és azonnal mûteni kell, de nem lehet, mert már idõs volt és rossz a szive, de akkor féléve van hátra. Tisztelettel jelentem, hogy 2004-ben halt meg és nem ebben. Szóval kb. úgy tudják ezeket, mint a jósnõk. És hogy kivülrõl jól nézel ki, hát Istenem, örülj neki, legalább valahol jól nézünk ki. És ne festegesd az ördögöt, légyszi, mert ott kell lenned Anna ballagásán. És ott is leszel. És remélem, majd fénykép és beszámoló jön.
A doktor meg jön Budapestrõl és mond majd valamit, amit szépen hallgass meg és ha lehet tartsd be. Mondjuk lövésem nincs ehhez miért Budapestrõl kell jönni a dokinak, de biztosan ennek is van valami reális magyarázata.
Hát a dokik meg ilyenek, egy ideig kedesek, gondoskodóak, aztán meg belefáradnak. A Te dokid valószinûleg most fáradt el. Keress másikat, ha lehet.  És ne ijedezz elõre, mert még nem is értékelték a vizsgálat eredményét, ráérsz izgizni, ha már tuti a baj. De remélem erre nem kerül sor.

Jó egészséget és boldog ballagást kivánok Annának, és hol tanul tovább? Puszi

Nincs jelen

 

#283 2009-05-11 17:49

Kethleen
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Sziasztok!Tavaly október végén megszûnt a "diákéletem",azóta nem fizettem TB (4500 ft havonta ha jól tudom),de mivel a szüleimmel élek és nekik van bejelentett munkahelyük,így mindig el voltam látva (értesüléseim szerint ezért)!Amíg a szüleimnek van munkahelye vagy amíg el nem kezdek dolgozni(bárcsak az állapotom engedné) addig ezt így csinálhatom?És ezt nem kell visszamenõleg befizetnem a Tb-nek?Köszi a választ.Szép napot!

Nincs jelen

 

#284 2009-05-11 18:08

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kethleen! Eszerint a te jogviszonyod tavaly október 31-én szünt meg, merthogy addig volt érvényes a diákigazolányod. Onnantól volt 45 nap türelmi idõ, kb. december közepéig. A szülõi jogviszony után már nem lehet TB ellátásban részesülni nagykorúnak.  De mindenképpen ellátnak, mert az kötelezõ. Csak az a veszély fenyeget, hogy jelentik a TB-nek esetleg az Apehnek, hogy neked nincs fizetve a TB-d. Mielõtt megkeresne az adóhivatal téged ezügyben, sürgõsen keresd föl a helyileg illetékes OEP-et és kössél velük biztosítást vagy nem tudom hogy hívják ezt. De ne az adóhivatalhoz fordulj, mert ha az OEP-nél kötöd, õk rögtön zöld utat adnak neked az orvoshoz! Egyébként honnan fórumozol? Ha pesti vagy, akkor meg tudom írni pontosan, hogy hova menj, vidékiekrõl nem tudok felvilágosítást adni. Ha nem tudnád ezt a kb. havi 4500 Ft fizetni, akkor viszont keresd föl a helyi polgármesteri hivatal népjóléti osztályát és ott kérj segítséget. Vannak olyan lehetõségek is, hogy az önkormányzat átvállalja helyetted a TB fizetést. De ezt velük kell egyeztetni.

Szerkesztette: én (2009-05-11 18:12)

Nincs jelen

 

#285 2009-05-12 08:33

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Na kedves még dolgozó betegtársaim! Ezt kapjátok ki ne a náthát!
http://www.mfor.hu/cikkek/A_nyugdijrend … zasai.html
Jó hogy nem 70 évesen engednek majd minket nyugdíjba. A franc essen beléjük. Úgy látszik õk nem dolgoztak még reggeltõl estig 30-40 éven át!

Nincs jelen

 

#286 2009-05-12 10:53

Kethleen
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Köszi "én" a válaszodat!Vidéki vagyok,de mindenképp megoldom valahogy!

Nincs jelen

 

#287 2009-05-12 19:08

pötyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Szia Jótündink!
Köszi a bíztató szavaidat, hatott. Igaz nagyon izgulok, mert holnap megyek Fehérvárra (jön a doki Pestrõl)megbeszélni, hogy kaphatom-e a Remit vagy a Humit. Jó is lenne valamelyik, de meg félek is az új dolgoktól. Neked van ezekkel kapcsolatban tapasztalatod?-és hát 19-én lesz szövettani eredményem. Megint minden összejött! Új gyógyszer, szövettan, ballagás. Így volt ez januárban is Anna felvételién, hát persze hogy én az kórház urulogiáján nyomtam az ágyat egy 17mm-es vesekõvel. Hihetelen hogy nálam mindig minden egyszerre jön, aztán gyõzzem kiheverni. Na de majd ezen is túl jutok.
Anna a HANG-SZÍN-TÉR mûvészeti szakközépbe megy táncszakra. Ez Bodajkon van itt balettozik immáron 8 éve alapfokon is. Nagyon jól megy neki a tanárnõje elakarta vinni Pécsre balettintézetbe de nem akar messze lenni tõlem. Nagyon ragaszkodós tud lenni, tudod egyszem gyerek. Itt nem tudok képet küldeni róla de láttam valamelyik topikban van rá lehetõség, majd oda megpróbálom felrakni a tablóképét.
Szóríts azért értem holnap is légyszi küldj nekem egy kis pozitivenerdzsíít. Az sosem árt. Ha már okosabb leszek jelentkezem addigis további szép estét és minden jót kívánok! Puszi: pötyi

Nincs jelen

 

#288 2009-05-12 21:16

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Pötyikém: drágaságom, ne izgulj már annyira. Minden rendben lesz, csak most ezt nehéz elhinni. Nekem sem a remirõl, sem a humiról nincs tapasztalatom, nem kaptam soha. De vannak itt jónéhányan, akik már kapták, kapják. Olvasd el az idevágó topikot. És vedd fel velük a kapcsolatot emailben, ha kérdésed van.
Annácskádhoz gratulálok, igen tehetéges leányka lehet, gondolom a szemetekfénye. És ez a lényeg. Az élet értelme.
Hát hogy mindig minden összejön. Tény. De erõsek és bátrak vagyunk, szembenézünk és erõsebbek leszünk utánna az tuti.
Minden szeretetem Nálad lesz holnap, gondolok Rád és várom a hireket. Ami persze csupa jó lesz.

Puszillak, bátorság. és cupp.

Nincs jelen

 

#289 2009-07-30 10:08

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Kedves Ügyes Társaim!

Aki képes rá, legyenszives bemásolni a táppénzzel kapcsolatos jogszabályváltozásokat. Hatályos 2009. augusztus 1 napjától.

Mindenkinek jó egészséget kivánok.

Nincs jelen

 

#290 2009-07-30 10:26

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Csökkenõ mértékek...és csökkenõ színvonal
Röviden a társadalombiztosítással összefüggõ kötelezettségek változásáról
2009.07.23. 11:11
Elfogadásra (2009. évi XXXV. Törvény), illetve a 68. számú Magyar Közlönyben kihirdetésre kerültek az új adó és járulékszabályok.
A nem túl terjedelmes, ám sok változást hozó joganyagból a társadalombiztosítással összefüggõ módosításokra térünk ki, melyek a foglalkoztatók számára némi könnyítést, míg a munkavállalók számára vitathatatlanul az eddigi ellátásuk devalválódását jelentik.


Tallózásunkat kezdjük talán a Mód. tv. 25. §-ával, amely alapján, július 1-jétõl - azzal, hogy a július 10-éig megszerzett jövedelmekre még a korábbi szabályokat kell alkalmazni - csökken a társadalombiztosítási járulék mértéke.

A foglalkoztató, illetve az egyéni vállalkozó a minimálbér kétszeresének megfelelõ járulékalapig az eddigi 29 százalék helyett 26 százalékos társadalombiztosítási járulék fizetésére kötelezett, melybõl 24 százalék a nyugdíjbiztosítási és 2 százalék az egészségbiztosítási rész.

Ezzel párhuzamosan a START, illetve Start-plusz kártyához kapcsolódó kedvezmény is változik: az elsõ éves járulék mértéke 15 százalékról 10 százalékra, a második évi 25 százalék 20 százalékra mérséklõdik. Ugyanígy a START EXTRA kártya esetében az elsõ éves 15 százalékos járulék mértéke 10 százalékra csökken. (Mód. tv. 37. §.)

A munkavállalói járulék - szintén a minimálbér kétszereséig - az eddigi 3 százalékról 1 százalékra mérséklõdik, míg az egyéni és társas vállalkozó vállalkozói járuléka 4 százalékról 2,5 százalékra csökken. (Mód. tv. 33. §)

A magánszemélyek által a Tbj. 39. § (2) bekezdése alapján fizetendõ egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésével kapcsolatos szabályok egy érdekes feltétellel módosulnak. E szerint a havi 4500 forint fizetésének kötelezettségének további feltétele, hogy a természetes személy a bejelentkezést megelõzõen megszakítás nélkül legalább egy éve a lakcímbejelentésrõl szóló törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkezzék Magyarország területén. Az egy éves idõtartamba beszámít az a legfeljebb 90 napos idõszak is, amely alatt a belföldi személy nem rendelkezett bejelentett lakóhellyel. A változás elsõsorban az EGT állampolgárokat érintheti. (Mód. tv. 27. §)

A jogalkotó csökkenti a nem biztosított külföldi által az egészségbiztosítás érdekében köthetõ megállapodásának - eddig irreálisan magas - a havi díját: a minimálbér havi összegérõl, annak 50 százalékára. A 18 év alatti gyermek után fizetendõ 30 százalékos tétel nem változik. (Mód. tv. 26. §)

Bár nem sokunkat érinti, de biztosítási kötelezettség vonatkozásában meg kell megjegyeznünk, hogy a következõ ciklustól nem terjed ki a biztosítás az európai parlamenti képviselõre, azzal, hogy annak a képviselõnek a társadalombiztosítási jogaira és kötelezettségeire, aki az Európai Parlament magyarországi képviselõinek jogállásáról szóló 2004. évi LVII. törvény 6. §-ának (6) bekezdésében foglaltak szerinti nyilatkozatot tesz, a képviselõi tevékenység teljes idõtartamára a Tbj. biztosítottakra vonatkozó rendelkezései irányadók.

Az Európai Parlament magyarországi képviselõinek jogállásáról szóló 2004. évi LVII. törvény 7/A. §-ában említett, a tiszteletdíja után nyugdíjjárulékot fizetõ képviselõ a nyugdíjjárulék-fizetési kötelezettségét közvetlenül a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnek, magán-nyugdíjpénztári tagság esetén a tagdíjat a magánnyugdíj-pénztárnak teljesíti. (Mód. tv. 44., illetve 66. §)

De nem csak a járulék mértékek, hanem az ellátások színvonala "lefele" mozdul. Így 2009. július 31-ét követõen kezdõdõ keresõképtelenségek esetében a passzív (tehát a biztosítási jogviszony megszûnését követõen járó) táppénz maximum idõtartama az eddigi 45 nappal szemben 30 napra csökken. Az említett idõtartam méltányosságból további 30 nappal meghosszabbítható. (Mód. tv. 28. §)

Ezzel párhuzamosan módosul a táppénz mértéke is. Az eddig (2 év folyamatos biztosítási idõ esetében járó) 70 százalékos mérték 60 százalékra csökken, míg az ennél rövidebb biztosítási idõ esetén, illetve a fekvõbeteg-gyógyintézeti ellátás tartamára járó táppénz mértéke az eddig 60 százalékról 50 százalékra mérséklõdik.

De nem csak a mértékét, hanem adott esetben az összegét is korlátozza a táppénznek jogszabály, hiszen az új elõírás szerint a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdõ napján érvényes minimálbér négyszeresét, passzív táppénz esetén pedig annak másfélszeresét. (Mód. tv. 29. §)

Mindkét módosítás (tehát a mérték és a maximum összeg maghatározása) a 2009. július 31-ét követõen kezdõdõ keresõképtelenség esetében alkalmazandó.

A jogalkotó nem feledkezett meg a betegszabadságról sem. A módosító törvény záró rendelkezési között találjuk meg, hogy a betegszabadság idejére járó a távolléti díj mértéke az eddigi 80 százalékról 70 százalékra mérséklõdik a július 31-ét követõen kezdõdõ keresõképtelenségek esetében. (Mód. tv. 49. §)

Szintén csak a záró rendelkezések között bújik meg az a rendelkezés, amely az Eb.tv. 52. §-át módosítva, "különválasztja" az üzemi és az úti baleset fogalmát. Erre azért vált szükségessé, mert míg az üzemi balesetnél továbbra is 100 százalékos táppénz jár, addig az úti baleset esetében csak 90 százalékos. Ezt a rendelkezést viszont csak 2009. december 31-ét követõ üzemi balesetekre kell alkalmazni. (Mód. tv. 49. §)

A fedezeti rendszer és az egészségbiztosítási ellátások mellett ne feledkezzünk meg a harmadik elemrõl, a nyugdíjbiztosítási ellátások változásáról. Noha az országgyûlés elfogadta a nyugdíjtörvény módosítását, az még (e sorok írásakor) nem került kihirdetésre és a végrehajtást segítõ kormányrendelet új elõírásai sem ismertek, de azért a lényeges - kivétel nélkül mindenkit: tehát a nyugdíjazás után és elõtt állókat egyaránt érintõ - módosítások (anélkül, hogy a részletszabályokba bonyolódnánk) már összefoglalhatók.

Az új szabályozás szerint az öregségi nyugdíjkorhatár a következõk szerint alakul:

Az 1952. január 1-je elõtt születettek számára, a betöltött 62. életév.

Aki viszont

- 1952-ben született, a 62. életév betöltését követõ 183. nap,

- 1953-ban született, a betöltött 63. életév,

- 1954-ben született, a 63. életév betöltését követõ 183. nap,

- 1955-ben született, a betöltött 64. életév,

- 1956-ban született, a 64. életév betöltését követõ 183. nap,

- 1957-ben vagy azt követõen született, a betöltött 65. életév.


Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki

- a születési évének megfelelõ - az elõzõekben meghatározott - öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és

- legalább húsz év szolgálati idõvel rendelkezik, valamint

- azon a napon, amelytõl kezdõdõen az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll. (Ez utóbbi vonatkozik az EGT tagállamokban vagy egyezményes országokban fennálló biztosítással járó jogviszonynak megfelelõ jogviszonyokra is. Ami még említésre méltó, hogy az említett biztosítási jogviszonyok közül hiányzik a Tbj. 5. § (2) bekezdése, azaz a választott tisztségviselõ.)

Továbbra is lehetõséget biztosít - az új jogszabályi környezetnek megfelelõen, illetve a szükséges szolgálati idõ megléte esetén - az elõrehozott vagy a csökkentett összegû elõrehozott nyugdíjra is a jogszabály.


Ennek megfelelõen:

Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelõzõen elõrehozott öregségi nyugdíjra jogosult

- az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és

- az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nõ,

aki legalább 40 év szolgálati idõt szerzett, és azon a napon, amelytõl kezdõdõen az elõrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, és biztosítással járó jogviszonyban nem áll.


Csökkentett összegû elõrehozott öregségi nyugdíjra jogosult

- az a 60. életévét betöltött, 1950-ben született férfi és

- az az 59. életévét betöltött, 1952-ben vagy 1953-ban született nõ, aki

legalább 37 év szolgálati idõt szerzett, és azon a napon, amelytõl kezdõdõen a csökkentett összegû elõrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, biztosítással járó jogviszonyban nem áll.


Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelõzõen két évvel elõrehozott öregségi nyugdíjra jogosult

- az az 1950. december 31-ét követõen született férfi, valamint

- az az 1958. december 31-ét követõen született nõ, aki

legalább 37 év szolgálati idõt szerzett, és azon a napon, amelytõl kezdõdõen az elõrehozott öregségi nyugdíjat megállapítják, biztosítással járó jogviszonyban nem áll.


Elõzõeken túl elõrehozott öregségi nyugdíjra jogosult (a legalább 37 év szolgálati idõvel rendelkezõ) az a nõ, aki

- 1954-ben született és a 60 éves és 183 napos életkort betöltötte,

- 1955-ben született és 61. életévét betöltötte,

- 1956-ban született és a 61 éves és 183 napos életkort betöltötte,

- 1957-ben született és 62. életévét betöltötte,

- 1958-ban született és a 62 éves és 183 napos életkort betöltötte; illetve


az legalább 42 év szolgálati idõvel rendelkezõ férfi is, aki

- 1952-ben vagy 1953-ban született és 60. életévét betöltötte,

- 1954-ben született és a 60 éves és 183 napos életkort betöltötte.


Az átmeneti szabályok közül említésre méltó, hogy


- aki 2009. december 31-éig az öregségi teljes, illetve résznyugdíjhoz szükséges életkort betöltötte és az elõírt szolgálati idõt megszerezte, e jogosultságát bármikor érvényesítheti. Ebben az esetben öregségi nyugdíjkorhatárnak a Tny. 2009. december 31-én hatályos rendelkezései szerinti életkort kell tekinteni.

- aki az elõrehozott, csökkentett összegû elõrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez szükséges életkort betöltötte és szolgálati idõt megszerezte, e jogosultságát - ha a jogosultságát 2007. december 31-ét követõen szerezte, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszony megszüntetésével - bármikor érvényesítheti. A nyugdíjcsökkentésre a jogosultság megszerzésének idõpontjában hatályos szabályokat és mértékeket kell alkalmazni. Egyebekben az elõrehozott öregségi nyugdíj és a csökkentett összegû elõrehozott öregségi nyugdíj összegét azon rendelkezések szerint kell megállapítani, amelyek arra az idõpontra alkalmazandóak, amelytõl kezdõdõen a nyugellátást megállapítják.


A módosítások a már jelenlegi nyugdíjasokat is érintik.


Az elfogadott törvény szerint július 1-jétõl hatályát veszítik a 13. havi nyugdíjra vonatkozó elõírások, azaz megszûnik ez az ellátási forma és már a november havi részlet nem is kerül kifizetésre.

Ezt némileg kompenzálandó a törvényben új "intézményként" megjelenik a nyugdíjprémium.

E juttatás, azt nyugdíjast illeti meg, aki a tárgyévet megelõzõ év legalább egy napján, valamint a tárgyév novemberében a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó vagy azzal egy tekintet alá esõ

- rokkantsági nyugdíjban vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül vagy

- hozzátartozói nyugellátásban - ide nem értve az ideiglenes özvegyi nyugdíjat - részesül, vagy

- a fentiekben nem említett nyugellátásban - ide nem értve a rehabilitációs járadékot - részesül, és

az öregségi nyugdíjkorhatárt a tárgyévet megelõzõen betöltötte.


A nyugdíjprémium kifizetésének viszont van egy másik - a nyugdíjas személyétõl független - a feltétele nevezetesen, hogy a bruttó hazai termék változatlan áron számított növekedésének a tárgyévben várható mértéke a 3,5 százalékot meghaladja, és az államháztartás - költségvetési törvényben meghatározott - tárgyévi egyenlegcélja várhatóan teljesülön.


A (tehát esetlegesen járó) nyugdíjprémium összege a következõ két szám szorzata:

- a bruttó hazai termék változatlan áron számított növekedése - tárgyévben várható - mértékének 3,5-del csökkentett összege, de legfeljebb 4,

- a nyugellátás november havi összegének 25 százaléka, de legfeljebb 20.000 forint.


A nyugdíjprémiumot a nyugdíjfolyósító szerv hivatalból, a november havi nyugellátással együtt folyósítja, megállapításáról pedig határozatot hoz.


A jövõ évtõl változik a nyugdíjemelés kiszámításának a módja. Az emelés alapvetõen a GDP alakulásához kötõdik olyan formában, hogy amennyiben annak növekedése

- nem éri el a 3%-ot, akkor a nyugdíjemelés mértéke megegyezik a fogyasztói árnövekedéssel,

- 3% felett van, akkor ennek mértékétõl függõen a GDP növekedés és az infláció súlyozott átlagának megfelelõen kell a nyugdíjakat emelni. (Pl. ha a GDP tervezett növekedése 5% vagy ezt meghaladó mértékû, akkor a fogyasztói árnövekedés és a tervezett országos nettó átlagkereset-növekedés 50-50 százalékos arányban súlyozott átlagának megfelelõ mértékben emelendõk a nyugdíjak.)

A tárgyévi tervezett adatokat a Magyar Köztársaság költségvetésérõl szóló törvény állapítja meg. A törvény meghatározza az esetleges kiegészítõ emelés módját is arra az esetre, ha a tényadatok a tervezetteknél jobbnak bizonyulnának. És végül a nyugdíjak korrekciós célú emelésérõl szóló 2005. évi CLXXIII. törvény 4. §-ában meghatározott nyugdíjemelések szeptember 1-jérõl 2010.január 1-jére tolódnak

Nincs jelen

 

#291 2009-07-30 10:28

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Táppénz
2009.07.23. 11:15
A táppénz annak jár, aki a biztosítás tartama alatt, vagy a biztosítás megszûnését követõ elsõ, második vagy harmadik napon válik keresõképtelenné. A táppénz a keresõképtelenség tartamára, legfeljebb azonban egy évig jár. 2009. augusztus 1-jétõl érvényes szabály szerint a biztosítási jogviszony megszûnését követõen a táppénz már csak legfeljebb 30 napon át folyósítható azzal, hogy méltányosságból a táppénz folyósításának idõtartama legfeljebb 30 nappal méltányosságból meghosszabbítható.
Ha a biztosított részére a táppénzt az egészségbiztosítási szerv folyósítja és a biztosítási jogviszony a táppénz folyósításának idõtartama alatt megszûnik, a foglalkoztató köteles haladéktalanul értesíteni az egészségbiztosítási szervet a biztosítási jogviszony megszûnésének idõpontjáról.

(A gyermek ápolása címén történõ táppénzre jogosultságot a törvény ettõl eltérõen határozza meg.) A munkaviszony keretében foglalkoztatott személyt a Munka Törvénykönyve szerinti betegszabadság is megilleti. A betegszabadság 15 munkanap. A munkaviszonyban álló alkalmazott részére táppénz a betegszabadság kimerítését követõen jár.

Az, aki keresõképtelenségét közvetlenül megelõzõ egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, táppénzt csak a folyamatos biztosításának megfelelõ idõn át kaphat (ez alól kivétel, aki 18 éves kora elõtt válik keresõképtelenné, illetõleg, aki iskolai tanulmányai megszûnését követõ 180 napon biztosítottá válik, és keresõképtelenségéig megszakítás nélkül biztosított).

Abban az esetben, ha a biztosított a keresõképtelenség elsõ napját közvetlenül megelõzõ egy éven belül már táppénzben részesült, ennek idõtartamát az újabb keresõképtelenség alapján járó táppénz folyósításának idõtartamába be kell számítani.

A táppénz alapjául azt a keresetet (jövedelmet) veszik figyelembe, amely után a biztosított az irányadó idõszakban (ez általában a keresõképtelenséget megelõzõ naptári év, ha a biztosított rendelkezik ezen idõszak alatt legalább 180 naptári napi jövedelemmel) pénzbeli egészségbiztosítási járulékot volt köteles fizetni. 2001. január 1-jétõl az egészségbiztosítási járuléknak nincs felsõ határa. A nem rendszeres jövedelmet* (pl.: prémium, jutalom) arra az idõszakra kell figyelembe venni, amelyre tekintettel azt adták.

* Nem kell egészségbiztosítási járulékot [6 százalék] fizetni a jubileumi jutalom, a végkielégítés, az újrakezdési támogatás, a szabadságmegváltás jogcímen kifizetett juttatás, a határozott idõtartamú jogviszony megszüntetése esetén a Munka Törvénykönyve 88. §-ának (2) bekezdése és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény 27. §-ának (2) bekezdése alapján kifizetett összeg után. Nem kell pénzbeli egészségbiztosítási járulékot [2 százalék] fizetni a külön jogszabály szerinti prémiumévek program, illetõleg a különleges foglalkoztatási állomány keretében járó juttatás után. A természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetés 2008. január 1-jétõl kiterjed a külön jogszabály szerinti prémiumévek program, illetõleg a különleges foglalkoztatási állomány keretében járó juttatásra is.

A táppénz összegét fõ szabályként a táppénzre jogosultság kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári évben elért, (pénzbeli) egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani. E szabály alapján tehát, aki például 2009. január hónapjában válik jogosulttá táppénzre, az a táppénzét a 2008. évben elért jövedelme figyelembevételével kapja. Ha azonban, ezen fõ szabály szerinti irányadó idõszak alatt a biztosított nem rendelkezik legalább 180 naptári napi egészségbiztosítási járulékalapot képezõ jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdõ napját megelõzõ 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. Tehát ebbe már nem csak elõzõ évi, hanem tárgyévi jövedelem is bejöhet. Ezt a 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzfolyósítás kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári év elsõ napjáig lehet figyelembe venni, akkor, ha a biztosítási idõ folyamatos.

A biztosításban töltött idõ egyébként akkor folyamatos, ha abban harminc napnál hosszabb megszakítás nincs. A biztosítási idõ megszakítása esetén a megszakítást megelõzõ jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A rendelkezésbõl kitûnik, hogy adott esetben több munkáltatótól kell összegyûjteni a táppénz megállapításához szükséges adatokat. A táppénz összegének kiszámításánál rendszeres jövedelem a havi rendszerességgel járó munkabér (illetmény), pótlékok, továbbá az ehelyett kifizetett távolléti díj vagy átlagkereset, illetõleg szerzõdés alapján havonta járó díjazás vagy egyéb jövedelem. Annak vizsgálatánál, hogy a biztosított rendelkezik-e 180 naptári napi jövedelemmel, csak a rendszeres jövedelmet kell figyelembe venni.

Az irányadó idõszakban kifizetett nem rendszeres jövedelem naptári napi összegének megállapításánál a törzsgárda jutalom, a 13. havi illetmény, a prémium, az év végi részesedés vagy egyéb jogcímen kifizetett nem rendszeres jövedelem összegét annak az idõtartamnak a naptári napi napjainak számával kell elosztani, amelyre tekintettel azt kifizették. Más nem rendszeres jövedelemre való jogosultság idõtartamát a munkáltató nyilatkozata alapján kell megállapítani. A foglalkoztatónak meg kell mondania, hogy például százötvenezer forint jutalom mely naptári idõszak tevékenységére tekintettel lett kifizetve!

Ha a biztosított az irányadó idõszakban ilyen táppénzalapul szolgáló jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét a jogosultság kezdõ napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerzõdés szerinti, vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ha azonban a biztosítottnak azért nem volt az irányadó idõszakban megfelelõ figyelembe vehetõ jövedelme, mert táppénzben, terhességi- gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képezõ összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az kedvezõbb annál, mintha a jogosultság napján érvényes minimálbér összegébõl számítanák az ellátást.

2009. augusztus 1-jétõl a táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idõ esetében a figyelembe vehetõ jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idõ esetében vagy a fekvõbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdõ napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszûnését követõen a minimálbér 150 százalékának harmincad részét. A táppénz mértéke 10 százalékkal csökkent, s a napi táppénznek felsõ határa lett, ezeket az új szabályokat a 2009. július 31-ét követõen bekövetkezõ keresõképtelenségre kell alkalmazni. A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás idõtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, terhességi- gyermekágyi segély, a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje.

A táppénzt az erre a célra rendszeresített nyomtatványon kell igényelni az illetékes egészségbiztosítási szervtõl, illetõleg amennyiben a foglalkoztató társadalombiztosítási kifizetõhelyet mûködtet, akkor a kifizetõhelytõl. Itt is elmondjuk, hogy a foglalkoztató a biztosítottnak a saját megbetegedése, valamint a kórházi (klinikai) ápolása idõtartamára folyósított táppénz egyharmadának megfizetésével a táppénzkiadások fedezetéhez hozzájárul! Ez a hozzájárulás tehát nem vonatkozik például a gyermekápolási táppénzre és a baleseti táppénzre.

2001. január 1-je elõtt a biztosított a táppénzét annál a foglalkoztatónál elért kereset alapján kapta, ahol megbetegedett. 2001-tõl azonban igen gyakorivá lett az az eset, amikor a táppénz az elõzõ munkahelyen elért kereset figyelembevételével állapítható meg. Miután az egészségbiztosítási járulék felsõ határa megszûnt, elõfordult és a jövõben is elõfordulhat, miszerint egy viszonylag alacsony keresettel rendelkezõ biztosított után a foglalkoztató az elõzõ munkahelyen elért magas kereset miatt irreálisan magas táppénz-hozzájárulást lesz kénytelen fizetni (a táppénzjogosultság kimerítése esetén esetleg egy éven keresztül) a nála érvényes munkabérhez képest!

Táppénz a munkaviszonyban állónak (kivéve a gyermekápolási táppénzt és a baleseti táppénzt) csak a 15 munkanapi betegszabadság kimerítését követõen jár!

Gyermekápolási táppénz a szülõnek, nevelõszülõnek, a helyettes szülõnek a 12 évesnél fiatalabb gyermekének ápolása címén jár. A gyermekápolási táppénz az egyévesnél fiatalabb gyermek esetén korlátlan. Az egyévesnél idõsebb, de háromévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként 84 nap, a háromévesnél idõsebb, de hatévesnél fiatalabb gyermek ápolása címén évenként 42 nap (egyedülálló szülõnek 84 nap), a hat évesnél idõsebb gyermek ápolására évenként 14 nap (egyedülálló szülõnek 28 nap) jár.

Nincs jelen

 

#292 2009-07-30 10:40

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

További változások a nyugdíj melletti munkavégzést illetõen
2009.07.23. 11:09
A Magyar Közlöny 88. számában jelent a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény módosításáról szóló 2008. évi CXI. törvény hatálybalépésével és a belsõ piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv átültetésével összefüggõ törvénymódosításokról szóló 2009. évi LVI. törvény. Elsõ ránézésre e cifra nevû jogszabályról senki nem gondolná, hogy az a nyugdíjtörvényt módosítva, elég markánsan változtatja meg a nyugdíj melletti munkavégzés lehetõségét.
Az öregségi nyugdíjasok esetében az új szabály pontosítja a korlátozás alá esõk körét (tehát nem a 62. életévhez, hanem a nyugdíjkorhatár betöltéséhez, ami adott esetben ennél magasabb is lehet) köti a korlátlan munkavégzés lehetõségét, illetve kiterjeszti a korlátozást


• az országgyûlési képviselõk tiszteletdíjáról, költségtérítésérõl és kedvezményeirõl szóló törvény alapján járó öregségi nyugdíjasokra és a
• a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseirõl és az önkormányzati képviselõk tiszteletdíjáról szóló törvény alapján járó öregségi nyugdíjban
részesülõkre is.

Egyéb vonatkozásban a korlátozásra vonatkozó anyagi jogi szabályok nem módosulnak azzal, hogy mint a híradásokban hallhattuk több képviselõ módosító indítványt kezdeményezett az öregségi nyugdíj melletti munkavégzésre vonatkozó korlátozások enyhítése érdekében.

Markánsan változik viszont a rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés lehetõsége. Az új szabályok szerint rokkantsági nyugdíjra jogosultság megszûnik, ha az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt el nem és keresõtevékenységet folytató rokkant hat egymást követõ hónapra vonatkozó keresetének, jövedelmének havi átlaga meghaladja


-a rokkantsági nyugdíj összegének kétszeresét és

-a mindenkori kötelezõ legkisebb munkabér összegét.


A nyugdíjjogosultság megszûnéséhez tehát mindkét feltételnek egyaránt teljesülnie kell. Az új szabályt a 2009. június 30-át követõ követõen szerzett jövedelmek vonatkozásában kell alkalmazni.

További változás, hogy a kereset megállapítása során figyelembe kell venni a külföldön egészen pontosan
• a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történõ alkalmazásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó személy esetén EGT-államban,
• a szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény hatálya alá tartozó személy esetén - ha az egyezmény eltérõen nem rendelkezik - a szerzõdõ államban
végzett keresõtevékenységet és ott szerzett keresetet, jövedelmet is, mégpedig

- a nyugdíjas nyilatkozata, illetve

• az ügyben hatáskörrel rendelkezõ külföldi szerv adatszolgáltatása
alapján.

A fenti országokban fennálló keresõ tevékenység egyébként akadálya az elõrehozott öregségi nyugdíjnak is.

A rehabilitációs járadék melletti munkavégzés korlátai nem módosultak, ahogy az átmeneti járadék és rendszeres szociális járadék mellett is az eddigi szabályoknak megfelelõen lehet keresõ tevékenységet folytatni.

Szerkesztette: én (2009-07-30 10:48)

Nincs jelen

 

#293 2009-07-30 10:42

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

A nyugdíj melletti munkavállalás szabályai
2009.07.23. 11:07 - HR Portal
A közelmúltban számos olyan nyugdíjváltozás lépett hatályba, ami választás elé állította a korhatár alatti nyugdíjjogosultakat. Választaniuk kellett, hogy nyugdíjba vonuljanak-e, vagy tovább dolgozzanak. A korhatár alatti nyugdíj mellett ugyanis már nem mindenki végezhet korlátlanul munkát.
Aki elérte a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, a 62 évet, továbbra is korlátlanul dolgozhat, vagy vállalkozhat kiegészítõ tevékenységként a nyugdíja folyósítása mellett, ugyanis az öregségi nyugdíj melletti munkavégzés nem befolyásolja a nyugdíjra való jogosultságot. Aki azonban a nyugdíj folyósítása mellett munkát végez, számolnia kell azzal, hogy a megszerzett jövedelmét járulékfizetési kötelezettség terheli.



A legújabb korlátozások elsõsorban az elõrehozott nyugdíjasokra és a rokkant nyugdíjasokra vonatkoznak.

Elõrehozott öregségi nyugdíj melletti munkavállalás lehetõségei

A teljes vagy csökkentett összegû elõre hozott öregségi nyugdíjban, a korkedvezményes, korengedményes és bányász nyugdíjban részesülõk, vagyis a 62 évesnél fiatalabb, munkát vállaló nyugdíjasok esetében bizonyos jövedelemszint után a nyugdíjasnak le kell mondania a nyugdíjáról.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a nyugdíj mellett dolgozó nyugdíjas minden évben rendelkezik egy éves keretösszeggel, amely az év elsõ napján érvényes minimálbér 12-szerese, ez idén 858 ezer forint. Mindaddig, amíg az adott évi keresete ezen belül marad, korlátozás nélkül felveheti a nyugdíját is. Ahogy azonban túllépi a keretet, a következõ hónaptól az év végéig szüneteltetnie kell a nyugdíját, s ezt a munkáltatónak be kell jelentenie az adóhatóságokhoz. Ezt követõen az adóhatóság értesíti majd a nyugdíjfolyósítót.

A törvény értelmében, ha valaki az év közepén eléri a keretösszeget és esetleg év vége elõtt elveszti a munkából származó jövedelmét, akkor nincs mód arra, hogy visszakapja a nyugdíját, ugyanis az ONYF csak a következõ év elejétõl tudja újraindítani a nyugdíj folyósítását. Érdemes tehát odafigyelni arra a bizonyos kertösszegre. A törvényben annyi enyhítés van, hogy ha valaki a keretösszeget éppen decemberben lépi túl, akkor csak a decemberi nyugdíjat kell visszafizetnie.

A fent említett szabályozás csak azokra vonatkozik, akik 2007. december 31. után mentek nyugdíjba. Az ekkor már saját jogú nyugdíjasok "türelmi idõt" kaptak, esetükben ez a szabály 2010. január 1-jétõl lép majd életbe és csak akkor, ha 2010. január 1-jén még nem múltak el 62 évesek.

Rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés szabályai

2009. január 1-jétõl valamennyi rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülõ személynél keresõtevékenységük esetén alkalmazni kell az új szabályoknak megfelelõ "kereseti korlátozás" vizsgálatát, vagyis 2009. január 1-jétõl csak a kereseteket kell figyelemmel kísérni, azt, hogy a nyugdíjas rendszeresen dolgozik-e, vagy sem, már nem kell vizsgálni.

Megszûnik a nyugdíjas rokkantsági nyugdíjra való jogosultsága, ha keresõtevékenysége folytatása esetén hat egymást követõ hónapra vonatkozó kereset havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képezõ átlagkereset összegének 90 százalékát, de legalább a mindenkori minimálbér összegét. Ez az összeg 2008-ban havonta 69 000 forint volt, idén pedig havi 71 500 forint. Amennyiben a rokkant nyugdíjas keresõtevékenysége nem éri el a minimálbér összegét, úgy nem lehet megszüntetni nyugdíjjogosultságát.

Õstermelõk nyugdíj melletti munkalehetõségei

Amennyiben a nyugdíjas mezõgazdasági õstermelõ egyéb biztosítással járó jogviszonyban, például munkaviszonyban nem áll, illetve egyéni vagy társas vállalkozói tevékenységet nem folytat, úgy a 2008. január 1-jétõl életbelépõ nyugdíjfolyósítás szüneteltetésére vonatkozó rendelkezések nem érintik. A nyugdíj folyósítását - ide nem értve a rokkant nyugdíjat - nem befolyásolja az a körülmény, hogy az õstermelõi tevékenységbõl mennyi jövedelme származik. Egyes szakértõk azonban megjegyezték, hogy a törvényi szövegezés ebben az esetben nem egyértelmû.

Adózás

Az interneten már a nyugdíjas munkavállalók részére is elérhetõek a különbözõ bérkalkulátorok. A nyugdíjas munkavállalók nettó keresetének meghatározása különbözik az aktív korú munkavállalók nettó munkabérének meghatározásától. Ennek oka, hogy a nyugdíj adóterhet nem viselõ járandóságnak minõsül az adózásban, ami azt jelenti, hogy az adó meghatározásánál figyelembe kell venni, de a rá jutó adót nem kell megfizetni. Igaz, így a nyugdíj összege a 18 százalékos kedvezményes adókulcs alá tartozó összeget csökkenti és hatással van az adójóváírás összegére is. A számításnak két induló adata van, a bruttó munkabér és a havi átlagos nyugdíj összege. A családi kedvezményt az életkori sajátosság miatt nem veszi figyelembe a számítás. A havi átlagos nyugdíj összegének meghatározásakor azonban a 13. havi nyugdíjat és a nyugdíj-kiegészítést is figyelemmel kíséri a rendszer.

A nyugdíjas munkavállalónak 4 százalékos természetbeni egészségbiztosítási, valamint 9,5 százalékos nyugdíjjárulékot kell fizetni. Ha a munkavégzés mellett a nyugdíjfolyósítás szünetel, a pénzbeli egészségbiztosítási járulék is terheli a nyugdíjast, melynek mértéke 2 százalék. A kiegészítõ tevékenységet végzõ nyugdíjasok pedig a 9,5 százalékos nyugdíjjárulék mellett a megszerzett jövedelmüktõl függetlenül havi 4350 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kötelesek fizetni - ez a kötelezettség az evásokra is vonatkozik. A járulékfizetés ellentételezéseként viszont nyugdíjemelés jár a nyugdíj folyósításának szünetelése esetén is. Vagyis minden munkában eltöltött nyugdíjas év - az éves rendszeres emelésen felül - a járulékalapot képezõ kereset 0,5 százalékával növeli a nyugdíj összegét.

Mivel a nyugdíj összevonandó jövedelem, így hozzáadják a fizetéshez és így vizsgálják a fizetés szja vonzatát. Az adóalapot a nyugdíj és a szerzett jövedelem együttesen adják. A személyi jövedelemadót a két jövedelem összege alapján az szja-táblában megadott kulcs szerint kell kiszámítani, de az így kiszámított adót csökkenti a nyugdíj összegének adótábla szerinti adója, vagyis ezt le kell vonni a kiszámított adóösszegbõl.

Nincs jelen

 

#294 2010-01-02 13:23

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Figyelem! ÉpitmÉnyadÓ BevallÁs HatÁrideje: 2010 JanuÁr 15-e. A Neten NÉzzÉtek Meg, Hogy Kell KitÖlteni És Benyujtani. "ÉpitmÉnyadÓ BevallÁs" A Goggl-ba.

Nincs jelen

 

#295 2010-01-04 02:19

Feredir
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Sziasztok!

Elõre is elnézést, ha valaki már kérdezte... elég sok hozzászólást elolvastam, de ilyet nem találtam. :) Én 25 éves vagyok, gyakorlatilag gyerek korom óta Crohnos és rokkant. A gimnáziumot 2009-ben sikerült elvégeznem a sok betegeskedés miatt. Szeretnék dolgozni, de szakma nélkül rokkantan szinte esélytelen. Szeretnék tanulni valamilyen szakmát. A kérdésem az lenne van e nekünk valamilyen támokatás a tanuláshoz? Nyugdíjat nem kaphatok, így az önkormányzattól kapok havi 25000 forintot amibõl megélni is necces nemhogy egy tanfolyamot finanszírozni. Válaszotokat elõre is köszönöm!

Nincs jelen

 

#296 2010-01-06 18:31

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Feredir!  A Munkaügyi központoknál és a magán iskoláknál kéne érdeklõdnöd a lakhelyeden. Vannak olyan eu-s támogatási formák, amik a tanulást, továbbképzást támogatják olyan módon, hogy az oktatási intézmények gyakorlatilag nem szednek tandíjat vagy a tanulóknak visszatérítik az összeget.  A munkaügyi és az oktatási  minisztérium és a nive.hu  honlapján keresgélj, onnan már tovább tudsz lépni. Én számítástechn.i és pénzügyi vonalon láttam ilyen támogatásokat, igaz 2008-ban.

Nincs jelen

 

#297 2010-01-06 20:07

Györgyina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Freredir, ha tudod igazolni, hogy gyermekkorod óta beteg vagy, jogosult vagy rokkantsági nyugdíjra.

Nincs jelen

 

#298 2010-01-07 09:31

Feredir
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Köszönöm szépen Frozina és Györgyina.

Szerkesztette: Feredir (2010-01-07 09:32)

Nincs jelen

 

#299 2010-01-07 22:06

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

Íme a 2010-es adó, járulékok és juttatások összeszedve. Szerintem mindenki megtalálja aaz õt érintõ változásokat!

http://blog.starweb.hu/category/uncategorized

Nincs jelen

 

#300 2010-01-08 09:32

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Egyéb fontos dolgok

KÖSZI! Ez (is) nagyon hasznos!!!

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB