#1351 2009-09-18 13:02

Geo73
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Kolibri,

ezek azért elég bíztatóan hangzanak!! Csak így tovább!

Nincs jelen

 

#1352 2009-09-21 09:20

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok,
Nos a támogatásos cívódások után megérkezett az elsõ adag "cuccos".
MIvel (érdekes módon) nekem eddig is kellett fizetnem (kb. 2 éve) az eszközökért, így most is , csak többet. Eddig 1690 ft. volt, most meg 2700 ft. Viszont mind az alaplapok, mind a zsákok száma megegyezõ.
Õszintén megmondván én nem igazán értem, hogy akkor most ez, hogy is megy.
De azért egy picit megnyugodtam, inkább kifizetem, de a darabok száma nálam katasztrofális lenne.
Tapasztalatok?

Nincs jelen

 

#1353 2009-09-21 14:05

Juni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

sziasztok!
bár én eddig nem fizettem a segédeszközért, a mennyiség az változott,  a zsák száma lett kevesebb. kétrészes terméket használok, az alaplap mennyisége maradt 30 db, de a zsák száma 150 db. amit én fizettem érte az 6470 ft. ebben benne van a 3 paszta is, ezek csak 50%-os támogatottságúak.
üdvözlet mindenkinek!!!

Nincs jelen

 

#1354 2009-09-22 13:26

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Képzeljétek 2-lett a CRP-m  és a süllyedésem 20

Nincs jelen

 

#1355 2009-09-22 13:30

Melcsi_
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kolibri! CRP-hez annyira nem értek, de a 2 sztem az baráti, a süllyedés az kicsit magas, doki mit mond?

Nincs jelen

 

#1356 2009-09-22 13:43

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

hát elvileg a CRPjelzi mi az állapot a belekkel és ez super jó  a sülyedésem alapbol van mert izületi gyull is van ugye a medroltol és kb 3-4 napja nagyon be lángolt és alig tudtam menni de azt mondta hogy ez ahoz képest jó

Nincs jelen

 

#1357 2009-09-22 13:59

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Nekem augusztus végén kellett a köv. adag zsákot megvennem. A mennyiség 180-ról 150-re csökkent. A paszta darabjáért - még receptre is - 1200 Ft-ot , a zsákokért - 80 darabra volt csak szükségem - 1600 Ft-ot kellett fizetnem Van közgyógyigazolványom, de sajnos arra a zsákra amit én használok nem érvényes. Hát ennyit errõl.

Nincs jelen

 

#1358 2009-09-22 14:01

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Maszat milyet hazsnálsz?

Nincs jelen

 

#1359 2009-09-22 14:20

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kolibri! A CRP-d tökéletes, a süllyedésed emelkedettebb. De még nem kóros!

Nincs jelen

 

#1360 2009-09-22 15:20

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Convatec, egyrészes, nyitott

Nincs jelen

 

#1361 2009-09-22 15:33

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Maszat
sorolom nekem mivan+-ba
convatec 1 részes nyitott 19-64mm-s test szinû zsákok -9db
-convatec 1részes nyitott 20mm-s test szinû szelepes kb 12-13doboz
-dansac-duo soft 2 részes 80mm kivágható 15-70mm 4db alap lap 10 db zacsi szelepes
szivesen átadom akinek kell csak el kéne jönni érte

Én igen tudom és örülök hogy ilyen jó az eredmény egy kicsit ujra közelebb hogy a proffnak jó legyen holnap után:)

Szerkesztette: Kolibri (2009-09-22 15:42)

Nincs jelen

 

#1362 2009-09-27 20:47

Tom
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Üdvözlök mindenkit! Sziasztok!
Szeretném megkérdezni tõletek, Nektek sikerült beállítani a széklet ürítést az az idõpontot?Mert nekem  még nem sikerült és sajnos most például 6 napig nem volt semmi. Végül  Guttalaxot  ittam, elég drasztikus volt.  Ja, és még hátul is van egy kicsi váladék, elkeserít.
Mit tegyek, mit tehetnék?Már második éve ,hogy meg vagyok mûtve.
Tudnátok ötletet adni?Nagyon megköszönném!
Köszönöm szépen!
Mindenkinek további szép estét!
Tom

Nincs jelen

 

#1363 2009-09-27 20:49

Tom
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Remélem mindenki jól van, el is felejtettem megkérdezni a nagy izgalmamban.
Olyan nagyon elkeserít ez az egész dolog.Kérlek nézzétek el nekem ezt a kis figyelmetlenséget!
Sziasztok!
Tom

Nincs jelen

 

#1364 2009-09-28 08:29

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Tom !

Nekem a rendszeres 2-3 óránkénti (diétás) evés segített, és ha baj volt, (vagy olyat ettem ami székrekedést okozhat) akkor parrafin.....
A "hátsó" váladék ha inkább nyák, az nem baj, "dolgoznak a belek" mondta a sebészem valaha.

Remélem tudtam segíteni, puussssszzzzz :):):)

Nincs jelen

 

#1365 2009-09-28 11:10

Tom
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Sanvitó!
Köszönöm szépen a megnyugtató szavaidat. Próbálok diétázni, igaziból nem is tudom, mit  is ehetnék,vagyis milyen étel a diéta.:(
Régebben nem kellett ilyesmire figyelnem.
Szóval az a kis váladék normális?Ez már mindig ilyen marad?!:(
Üdv: Tom






4
!

Nincs jelen

 

#1366 2009-09-28 13:53

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Tom !

A diétáról feltettem ide többször már linkeket, szerintem keress majd rá ! A váladék nekem fokozatosan megszünt, de elõször én is a frászt kaptam hogy valami baj van, és hívtam s.o.s a sebészt, de aztán megnyugtatott, és igaza lett !!!!!

pussszzz

Nincs jelen

 

#1367 2009-10-07 14:25

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Már régen jártam erre. Az ok egy helyes fiú, akivel nagyon jól megértjük egymást minden téren. Nem zavarja a sztómám, azt mondta én ezzel is egész ember vagyok. Egész idáig én is úgy gondoltam, hogy a sztóma engem sem zavar. Ami így is volt addig, míg egyik nap egy kicsit jobban összegabalyodtunk. Akkor jöttem rá, hogy zavarban vagyok a sztóma miatt, ha az együttlétrõl van szó. Tudtok ebbe valami tanácsot adni, hogyan lehet eltakarni vagy mit lehet csinálni a zsákkal, hogy engem se zavarjon?

Köszi a segítséget!

Nincs jelen

 

#1368 2009-10-07 14:49

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia maszat, örülök, hogy hallok felõled, és, hogy ilyen jó hírekkel szolgálsz!
Nos el kell, hogy keserítselek, azt tudom mondani (úgy, hogy fogalmam sincsen, hogy jön ki ez a számból :) ), hogy ez fejben dõl el...még hozzá Nálad! én is így voltam/vagyok vele, csak annyi különbséggel, hogy engem egyébként is rettenetesen zavar, hogy megvan a sztómám...no szóval nem tudnák semmi okosat mondani erre, hogy eltakarni vagy bármi hasonló...
ha úgy veszed észre, hogy Õt nem zavarja, és meg is tudod vele beszélni, hogy "hogy hogy nem zavar mikor engem is zavar" (ismerõs beszéd hidd el) , szóval ha egyszer azt mondja, hogy nem zavarja akkor nem kell többet a részérõl ezzel foglalkozni. Itt csak magaddal kell megbeszélned a dolgokat.
Tudom ez csak az egyik oldala annak a bizonyos mérlegnek , ugyanis biztosan lesznek emberek akik javasolják, és különbözõ praktikákat tudnak mondani arra, hogy ne látszódjon.
Én tényleg csak a véleményemet és  a saját tapasztalataimat írtam le.
Tudod nekem  sokkal fontosabb szokott lenni, hogy úgymond "kívülállók" ne vegyék észre, hogy mi is a szitu. Ami sztem egy bizalmi és komoly kapcsolatba nem mérvadó.
Sztem ki kell tapasztalnotok egymást, hogy mennyire is zavaró. Most így eltöprengve nem jutna semmi eszembe, hogy mit lehetne, de azért nem mert valószínû, hogy nem teeném...
Jó kis filozófiai kérdés.
Egy biztos, hogy kívánok Nektek sok jót, és azt, hogy minden rendbe legyen és meg tudj nyílni teljes mértékben.(meg természetesen priviben is beszélhetünk, hisz tudod az elérhetõségemet :) )
Puszi Neked: Lisa

Nincs jelen

 

#1369 2009-10-07 21:59

arpapa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Maszat!

talán egy nõnél bonyolultabb a helyzet mint egy férfinál, de végül is mindketten a Homo sapiens sapiens fajhoz tartozunk
ha a párod tényleg megértõ és õt nem zavarja a stoma, téged végképp nem kell, hogy zavarjon, hiszen ha õt nem zavarja, ezzel fejezi ki, hogy úgy fogad el téged, ahogy vagy...és ez az önzetlen szeretet jele. 

a másik oldal, hogy mindentõl függetlenül ne zavarjon a stoma, ahhoz a következõt fûzöm: ha az ember elfogadja azt a dolgát, amin nem tud változtatni (jelen esetben hogy stomá-val élünk) és szereti is önmagát, nincs oka szégyenérzetre. hiszen ez nem lopás, gyilkosság, erõszak stb szüleménye, amit tényleg szégyenlenünk kellene. én kb ezen irányelvek mentén fogadom el és szeretem önmagam és nem érzem kevesebbnek magam azért hogy stomával élek.

Minden jót és sok-sok önbizalmat kívánok!

szeretettel, á

Nincs jelen

 

#1370 2009-10-08 07:31

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Maszat !
Már nem tudok hozzátenni Lisahoz és Árpapapához, csak praktikus tanács: lehet kapni rugalmas,  "bugyinak látszó" ruhadarabot, ami fixen tartja a zsákot, így a technikai akadály elhárul majd.... Írtam ezen a fórumon többször a linket, szerintem megtalálod.

pusssszzz

Nincs jelen

 

#1371 2009-10-08 10:04

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok
Árpapa: igen sztem gyökeres kérdés lehet, hogy mi nõk vagyunk, Te meg férfi, és esetleg másképp szemléled a dolgokat, de ez csak egy tipp.
A másik dolog, hogy Neked ezek az elvek mentén sikerült elfogadnod, hogy sztómával élsz, az tök jó,és gratulálok hozzá.
Nekem, sem az nem megy, hogy beletörõdjek, sem az, hogy szeressem magamat. Úgy hogy nem olyan egyszerû mint azt gondolnák, tudom ez az én hibám és igyekszik az ember elhiheted te is.
Valószínû, hogy a szemléletmódom még tükrözi azt, hogy lázadó természetû vagyok, és koromhoz illõen szeretném a "világot megváltoztatni" és nem elfogadni ami van. Ez az emberekre is vonatkozik. Küzdõ típus a maga módján :)

Sanvito: halihó!!! Tudtam,h ogy Te írtál arról a praktikáról :D :D :D Jól vagy?
maszat: megy a válasz!

Nálam sztómaügyileg (ha már ezen topicban vagyunk) azt mondhatom, hogy a helyzet változatlan. A kétrészes alaplap nem tart ki három napig, az egyrészes (próba) meg nem vált be. Így próbálkozom a türelemmel, ami van bennem bõven :D
Mindenkinek csodaszép napokat!
október 8-a van és 28 fok...elképesztõ :)
Menjetek kirándulni

Pusz: Lisa

Szerkesztette: Lisa (2009-10-08 10:06)

Nincs jelen

 

#1372 2009-10-08 10:37

lehedi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Maszat!
Nekem ugyan már 10 éves kapcsolatom volt a férjemmel, amikor sztómás lettem, de egy darabig engem is feszéjezett a zacsesz. én is nehezen hittem el, hogy tényleg nem zavarja. Idõbe tellt, míg én is elfogadtam, hogy tényleg nem "azt" nézi rajtam. Jobban érdekelte a szexis fehérnemû. Ezt ajánlom neked is. Nálam bevált. Segíthet esetleg egy csipkés kombiné is eleinte, de szerintem elõbb utóbb te is teljesen elfogod engedni magad. Hidd el találnak a férfiak sokkal érdekesebb néznivalót rajtunk, mint a zacskó. Nekünk is mindenünk a helyén van és jól mûködik. Ne görcsölj feleslegesen, élvezz minden boldog pillanatot.

Nincs jelen

 

#1373 2009-10-14 12:53

Csabanow
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!



3 éve lettem Colitis ulcerosa betegséggel diagnosztikálva, melyet egy vastagbéltükrözés következtével állapítottak meg. A vastagbéltükrözésnél a vastagbél felsõ szakaszáig jutottak el, mely után a szakorvos megállapította a betegségem. babszemnyi nagyságúnak találta. Azonban azóta további vizsgálatra nem került sor. Eddigiekben a panaszok a sok hasmenés, illetve alhasi fájdalom volt. Februárban orvost váltottam mert egyszercsak kitalálta hogy medrol gyógyszer kell nekem melytõl két hét alatt fekvõ beteg lettem. A hasmenések száma napi tizet meghaladta illetve napi szinten belázasodtam. A CRP értéke elérte a 120-as határt. Az eset óta más szakorvoshoz járok, mely klion, antiferrin (vashiányra), salazopyrin tabletták beszedésével az állapotom normálisnak mutatkozott. A CRP is a legutóbbi vérvétel után visszaesett 10 alá. Kipróbáltam sokmindent pl gyógyteák amiknek tényleg vannak jótékony hatásai de önmagukban mit sem érnek. Voltam Ultra-termográfiai vizsgálaton, de hatékonysága nagyon alacsony...szóval azt hogy be van gyulladva arra magamtól is rájöttem, egyebet nem tudtak mondani...
Sajnos azóta többször elõfordult, hogy véres volt a székletem ami régebben egyszersem történt meg, mivel a vérvételek eredménye javulást mutatott és az orvos is azt mondta hogy ez elõfordulhat a betegségemnél ezért nem figyeltem annyira rá. A furcsa viszont az volt, hogy mindig csak 1 alkalommal vérzett. Nemrég voltam újabb endoszkópos vizsgálaton 3 év után és teljesen befekélyesedett az egész...A doktor új gyógyszereket ajánlott ami a salofalk meg az immurin...meglátjuk mi lesz a hatása, remélem rendberak. El vagyok keseredve, nehéz harc ez saját magammal...meddig fajulhat ez még el? A doki azt mondta hogy fiatalkorba most még ott tartunk hogy be kell lõni a megfelelõ gyógyszert aztán rendbe jövök, de ez sokáig tart. Kérdeztem, hogy a mûtét mennyiben megoldás, de nem tanácsolta, csak végsõ esetnek.

Nincs jelen

 

#1374 2009-10-14 14:20

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Csabanow a választ itt keresdd:
http://www.crohn-colitis.hu/forum/viewt … 172#p58172

Nincs jelen

 

#1375 2009-10-14 15:15

loszerafin
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Csabanow!
Nagyon sajnálom, hogy ilyen rossz állapotban vagy, de nem szabad elkeseredned, mert az csak tovább ront a helyzeteden. Nekem 6 éve van colitisem. A jó és rossz idõszakok váltakoznak. Sok mindenen túl vagyok már én is, de ennyi idõ után én úgy látom, hogy nagyon-nagy szerepe van a lelki, pszichés állapotnak a betegségünkben, ja és persze még mindehhez hozzájon a genetikai hajlam is. Én most javuló stádiumban vagyok, ami annak köszönhetõ, hogy rengeteg változás állt be az életembe. A gyógyulás a mi esetünkben egy folyamat, ami hosszú is lehet. Leginkább nekünk kell sokat változnunk ahhoz, hogy jobban legyünk. A pozitív gondolkodás sokat segít, hogy jobban legyünk, nem szabad bosszankodnunk, idegeskednünk dolgokon (tudom, hogy nem könnyû, de tanulható), mert azzal csak magunknak okozunk bajt. Pl.: ha valaki nagyon megbánt vagy felidegesít és te emiatt elkezded rágni magadat, akkor neki nem okozol semmit, mert õt nem fogja érdekelni mi van veled, csak saját magadat betegíted meg jobban. Az élet direkt hoz olyan helyzeteket az életünkben, hogy mindezek felett felülkerekedjünk és bosszankodás helyett a megoldásokat keressük. Megkell tanulni beengedin a "fényt" az életünkbe újra, hogy meggyógyuljunk.
Az orvosok szerint gyógyíthatatlan a betegségünk, amit én nem hiszek el, mert a betegség azért jött az életünkbe, mert valamit nem jól csinálunk, nem jó úton haladunk és így jelez, hogy máshogy kellene élnünk.
Nem akarok senkit sem megbántani ezekkel a dolgokkal.
A gyógyteában javaslom a lapacchot, cickafarkfû, zöld teát, nekem ez segít, de mindenkinek magának kell kitapasztalni, hogy neki mi a jó.
Ja és a tejtermékeket (az összeset) felejtsd el. És a kávét is.
Tudom, hogy a válaszom nem igazán ebbe a topikba való, de talán másoknak is segíthet!
Remélem, hogy tudtam segíteni.
Jobbulást, kitartást és mielõbbi tünetmentességet kívánok mindenkinek!

Szerkesztette: loszerafin (2009-10-14 15:20)

Nincs jelen

 

#1376 2009-10-14 18:33

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia loszerafin,
Teljesen igazad van, minden igazat leírtál, csak egyet nem értek, és ez egy "költõi" kérdés..ha
"mert a betegség azért jött az életünkbe, mert valamit nem jól csinálunk, nem jó úton haladunk és így jelez, hogy máshogy kellene élnünk." 
ahogy írtad, akkor egy 12 éves gyerek is rosszul él? Vagy akkor a szülõkre vezethetõ vissza?
Mert nagyon sok gyerkõc betegünk van (én 12 évesen lettem crohn-os) és akkor ez tényleg hogy is van?

Még egyszer mondom (írom), hogy teljesen igazad van mind lelki dolgokra gondolva, mind életmódváltásra.

Üdv.: Lisa

Nincs jelen

 

#1377 2009-10-14 20:57

Reménykedõk
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Csabanow!

   Nagyon megértelek, hogy minden idegszáladdal, gondolatoddal, tiltakozol a colitisz ellen. Férjem 25 évet kínlódott
   ezzel a betegséggel, mely az utóbbi 5 évben már nagyon elhatalmasodott. Sajnos nem volt más megoldás, mindt
   a teljes vastagbél eltávolítás. Kérded, miért nem mûtenek meg? Bizz az orvosodban, ezt a mûtétet kitolják addig,
   míg van egy kis remény a gyógyításra. Sajnos ma még nem gyógyítható, de bíztos, hogy ennek a fránya betegségnek is elõbb-utóbb, meg lesz a megváltó gyógyszere. Általában fiatal felnõtt korban kezdõdik, és bizony hullám hegyek-völgyek, váltják egymást. Vigasztalásul írom Neked, volt 8-10 év, mikor a férjemnél, nagyon "aludt"
a betegség. Már kezdtük azt hinni, sose jön vissza. Aztán csak jött, szinte támadott. Mint ketten végig szenvettük, bár
én csak a lelki részét, míg szegény Férjemé volt a fizikai fájdalom. Ki tudja, kit milyen betegségben  talál meg a sors.
Nekünk sokat segített, hogy sokat olvastam róla, és az rengeteget, hogy Férjem optimista, mindíg meg akart gyógyulni, én maximálisan mellete voltam, és tudta, hogy szükségem van Rá. Ne keseredj el, bízzál benne, hogy jobb lesz, meglátod könnyebb lesz minden. Ajánlom Neked, menj be a Google keresõbe, ird be"betegtájékoztató"
menj le a lap aljára, majd rá a második lapra, jelen pillanatban a 4-ik weblap  COLITISZ ULCERORA. Nagyon korektül
van leirva e betegség, és annyi amennyit egy beteg tudhat, és nem képzel több bajt, mindt ami van. Férjem minden gyógykezelésen átesett, mi erre a betegségre adható, mire mûtétre került sor, de hát 25 év betegség után......
Akkor is bíztunk, bár nyilván nem könnyû élni vastagbél nélkül. Most is vannak gondok, de sajna milyen sok embernek van betegsége. Hosszú tünetmentes  idõszakot kívánok NEKED, ÉS SZÉP NAPOKAT:Reménykedõk

Nincs jelen

 

#1378 2009-10-15 10:08

loszerafin
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Lisa!
Hát...kérdésedre sajnos nem tudok válaszolni, a chron-t sajnos nem ismerem úgy mint a sajátomat. A crohn ahogyan olvasgattam róla még a miénknél is összetettebb, ezért nem tudok válaszolni rá.
Sajnálom, hogy olyan fiatalon betegedtél meg.
Tünetmentes napokat kívánok neked és mindenkinek!

Nincs jelen

 

#1379 2009-10-15 10:44

Andi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Bár régi fórumtag vagyok, régen írtam ide. Most én is mûtét elõtt állok, azért választottam ezt a topikot, mivel ideiglenesen én is sztómás leszek. Súlyos colitisemmel már nem tudtak mit kezdeni, ezért döntöttek a mûtét mellett. Teljes vastagbél és végbél eltávolításom lesz. Minden lehetséges gyógszert végigpróbáltunk, a ciclosporintól a remicade-ig, persze mellette szteroidok, imuran, pentasa, xalazin stb..., de sajnos nem javítottak az állapotomon. 9 év alatt nagyon kevés tünetmentes idõszakom volt, többször kellett vért kapnom, mert annyira kivéreztem. Szeptemberi tükrözésemkor úgy döntöttünk az orvosommal, hogy mûtét. Október 30-án kell befeküdnöm és nov. 2-án lesz elvileg a mûtét. Szegeden a Sebészeti Klinikán fognak mûteni. Mindent elolvastam a mûtéttel kapcsolatban, végigolvastam a sztómás topikot meg mindent. Ezért most nem is kérdeznék semmit. Bár a mûtét után biztosan lesznek majd kérdéseim.  Most nagyon tartok ettõl az egésztõl, ezért egy kis bátorítást szeretnék kérni azoktól, akik már túl vannak rajta. Ahogy erõm engedi, majd jövök és kérdezek.

Nincs jelen

 

#1380 2009-10-15 10:48

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Andi !

Nagyon drukkolok Neked !
A bátorításaink benne vannak a sztómás és a sztómazárás utáni topikokban !!!!!!
pussszzz :):):)

Nincs jelen

 

#1381 2009-10-15 10:57

Geo73
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Andi,

én szinte ugyanolyan cipõben járok, mint te. Nekem még nincs meg a mûtét idõpontja - úgy volt, hogy október 8-án mûtenek, csak most még kértek egy MR-t. Igaz én nem kaptam ennyiféle gyógyszert, mint te. Nekem leginkább a szûkületek miatt kell a mûtét.
Kitartás, minden rendben lesz, szurkolok Érted!! ;):)

Nincs jelen

 

#1382 2009-10-15 11:05

Andi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sanvito, Geo73!

Köszönöm szépen!!! :) Én is szurkolok érted Geo!

Nincs jelen

 

#1383 2009-10-15 13:22

Geo73
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Gigi,

köszönöm az elgondolkodtató soraidat, hogy megmutatod az érem másik oldalát; olyan dolgokról írsz, amit pl. én még nem tapasztaltam meg, de elõtte állok, és persze, hogy bennem is megvannak ezek a félelmek. Épp ezért elfogadom, amiket leírsz, hiszen ezeket Te így élted át. Én koránt sem gondolom azt, hogy a testem-lelkem megerõltetõ mûtét után kis idõvel majd minden hirtelen jóra fordul, és úgy folytatom az életem, abban az állapotban, ahogy a betegséget megelõzõen voltam. Tudom, hogy teljesen meg fog változni az életmódom, és nem mondhatom, hogy erre felkészültem, mert ez akkor sem biztos, hogy így lesz, ha már túl leszek a mûtéten. Ettõl az ismeretlentõl tartok leginkább, lelkileg, mentálisan csak arra tudom egyelõre felkészíteni magam, hogy ezt most már nem lehet elkerülni. Bárcsak abban helyzetben lehetné(n)k, hogy még lehetne választani egy kevésbé radikális terápiát. :(
Azt viszont tudom, hogy a betegség maga is hozott olyan helyzetbe - fõleg az elején -, hogy sokszor ordítottam befelé, amiért rengeteg fájdalmat, nemegyszer megalázó helyzetet okozott.
Tudom, én sem fogom tudni egyik napról a másikra átkapcsolni az agyamat, de azért itt a fórumon van néhány ember, aki már ezen a felületen, és ezen kívül is rendkívül sokat segített, és tudom, hogy ezután is fog.
(Nem sorolom fel, mert úgyis tudják az érintettek) Ez nekem nagyon-nagyon sokat számít, és plusz erõt ad, amellett, hogy van család, barátok, akik mellettem állnak. Persze átélni, feldolgozni nekem kell, ezt tudom.
A bátorítás pedig õszinte volt, és ugyanúgy szólt Andinak, mint saját magamnak :)

Nincs jelen

 

#1384 2009-10-15 13:43

Andi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszönöm Gigi, amit leírtál!!! Nagyon fontos, hogy megtudjuk, ki hogy éli meg ezeket a dolgokat. Ment neked mail.
Geo teljesen egyetértek veled, hasonló gondolatok forognak az én fejemben is. Tudom, hogy nagyon nehéz idõszak elõtt állunk, sajnos sokat is gondolok erre. De azért bízom benne, hogy minden jobbra fordul, persze, hogy nem lesz olyan, mint a betegség elõtt... azt nem is várom, de hiszem, hogy jobb lesz, mint most. Igaz, hogy addig még nagyon hosszú az út... De valahogy majd csak túl leszünk rajta. Sok erõt, kitartást mindenkinek!

Nincs jelen

 

#1385 2009-10-15 14:35

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

sziasztok!
már jó rég nem jártam erre. most maszathoz szólnék, bár látom már jó pár napja írtad a hozzászólásod.
Én is sztómás lettem, és az együttlétekkor én is gondoltam hogy zavarni fog. Elõször is én teljesen elfogadtam, nem "érdekel", mert jól vagyok és ez mmindennél többet ér!
A másik,  az uram még nem látta, és nem is akrom, hogy lássa. Így beszereztem 1-2 szexis egyberészes fehérnemût, ami alul gombolós, felül a pántját le lehet húzni... így mindenhol úgymond "hozzáférhetõ" vagy, a hasad mégsem látszik ki. alá szoktam húzni hasmelegítõt (nem tudom mi a hivatalos neve, sport-és jóbaboltokban árulják), beszereztem fehéret és feketét, így ez még a fehérnemû alatt is biztosan tartja a zacsit és nem látszik ki. Ezt akár két részessel is próbálhatod, a felsõ rész legfeljebb rajtad marad.  Szerinem próbáld ki ha amúgy zavar, szexis, izgalmas is, és talán neked is, vagy másoknak is jó megoldás lehet.
Nekünk bejött.

Szerkesztette: Agica01 (2009-10-15 14:36)

Nincs jelen

 

#1386 2009-10-15 14:45

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok Mûtétre várók, Gigi !

Gigi teljesen a szívembõl szólt, igen, ezek mind vannak..... :(
DE !  én azt mondogattam folyamatosan magamnak: AZ ÉLETEMÉRT cserébe a sztóma (fõleg ha ideiglenes) nem nagy ár......
Hozzáteszem én nem vagyok bélbeteg, egy mûhiba miatti bélelzáródást követetett a sztóma (sigmaideostoma volt)...
Tehát ami még fontos, MINDEGYIKÜNK más, az biztos hogy nagyon nagy lelkierõ is kell, a kórházban én is kisírtam a szemem hogy hogyan fogok majd élni ezek után...... de mivel nem is volt más választásom, (senkinek sincs aki ide jut) hát a hajamnál fogva kirángattam magam a gödörbõl, és összeszorított foggal kijöttem a depibõl, ami igen, így van, hullámokban vissza-visszatért a mindennapokban.
A családom persze mellettem volt, de fel kellett ismernem, EZT CSAK ÉN TUDOM MEGOLDANI, MAGAMRA VAGYOK UTALVA !
Igaz, nagyon fontos a jó eszköz, nekem nagy szerencsém volt a sebésszel, a sztómás nõvérrel, és az eszközválasztással is.
A fórum nagyon sok erõt adott, itt mindig segítõkész társakra akadtam bármi problémám volt....
Ennyit biztosan ígérhetünk Nektek is !!!!! :):):) nem maradtok majd magatokra !!!!!

Kitartást és sok erõt kívánok szeretettel

Szívesen válaszolok én is itt is, priviben is.......

Nincs jelen

 

#1387 2009-10-15 14:51

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok Mindenkinek,
Ha már ennyire jól belemerültünk (belemerültetek) akkor én annyit tudok még hozzá tenni (amit már biztos, hogy leírtam), hogy -végleges ileosztómásként- az, hogy él az ember az egy dolog, de az, hogy belegonodljon (akárhány évesen), hogy ez nem fog változni talán az a legrosszabb. Mert ugye vannak remények embereknél, másoknál meg nincsenek.
Viszont olyan esetek is vannak, hogy a mûtét nélküli állapot már nem is állapot, csak tengõdés. Ami után az ember legszívesebben már nem is létezne.
Nem is tudom, hogy hányan vagyunk itt a Fórumon akik véglegesek, de azt hiszem nem túl sokan, és úgy látom, hogy akik véglegesek, talán azoknál merül fel a legkevesebb kérdés. Ez teljesen természetes
Egy gyökeres kérdés lehet ez esetben vagy megtanul az ember vele élni, vagy felakaszthatja magát, mert más lehetõség nincsen.
Gigi: 5 éve vagyok sztómás, de még a mai napig is vissza kell fordulni az ajtóból, hogy üritsen az ember, detto nem szeretem, hogy ha látszik, vagy ha amit írtál, hogy még fér bele..de...és ez nem fog változni.
Viszont addig is marad a homokba dugom a fejem, mert egyébként nem tudom mi lenne, ha belegondolna az ember.
Vannak mások akik meg nagyon, de nagyon rosszul vannak, de akkor sem csináltatnának sztómát, mert úgy nem élet az élet, másoknál nincs választási lehetõség.
Igen ahogyan Geo is írta van az éremnek egy másik oldala is. A kérdés, hogy hogyan fogja fel az ember.

Én azért továbbra is kívánom, hogy ha nehéz  a helyzet, és lehet nehezebb sztómával mint az ember gondolná, akkor is tovább kell menni és élni, és amikor pl. én írom, hogy jobb így az élet az azért van, mert ÍGY VAN! (megjegyzem enlékül már nem élnék)
Ez nem feltétlen jelenti azt, hogy másnak is jobb.

Továbbra is kitartást Mindenkinek!

Szerkesztette: Lisa (2009-10-15 14:53)

Nincs jelen

 

#1388 2009-10-15 15:24

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Gigi!
Nem beszélünk el egymás mellett. Elgondolkodtam azon ami írtál, hogy miért nem írnak annyira (írunk) a rossz dolgokról -bár sztem én eleget írtam a felmaródásról, aki a levállásról az meg arról- mert éppen az olyan emberek miatt akik úgy érzik, hogy a sztóma nem jó megoldás és csakis a mumust látják benne.
Lehet, hogy ez itt szójártatásnak tûnik, de lehet sok esetben "életeket menthet" az ha valakinek sikerül meggyõznie magát arról, hogy  nem hal bele az ember ha sztómás, és úgy éli az életét. Persze nehezen, de itt nagyjából elõször azok a kérdések merülnek fel, "hogy lesz mûtétem, és, hogy nem tudom utána, hogyan lesz az életem", hogyan fogok tudni élni, hogyan fognak elfogadni.
Az, hogy " nem lesz könnyû dolog" azt lehet, hogy gondlja és tudja mindenki. Hogy kinek milyen élményei is vannak azt pedig igenis le kell írni. Nekem egyedüli gondom a felmaródás, és kértem is tanácsot, és írtam is ez ügyben ide.
Én más negatívot nem nagyon tudok mondani (a már említetett, hogy ez nem fog változni+ felmaródás)
A többirõl írjon az akinek van tapasztalata, és ez nagyon fontos, hogy Te is leírtad ezeket a dolgokat. Ányánál is a levállás volt az egyik elsõdleges probléma, írt is róla.
Valakinek a párválasztás, vagy a megnyílás....
egy szó mint száz szükség van mindkét oldalra, jó, hogy nem hallgattál és Te is leírtad!
Remélem lejön, hogy mit gondolok, vagy mit akartam mondnia mindenkinek! :)
Emellett meg csak a bíztatás van (látom részedrõl is) , hogy túl lehet élni.

Szerkesztette: Lisa (2009-10-15 15:26)

Nincs jelen

 

#1389 2009-10-15 15:40

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Én 3x élem át a stomát 2x ideiglenesen és most véglegesen:((  90% ban tudom irányitani""ugymond a dolgokat és süriteni is ha cserélni akarom másnap akkor elõtte való nap oylan 7-8 után már nemeszek és tudom hogy reggel féltiz és fél tizenegy között nyugodtan van idõm jol megfürödni és tisztába tenni a dolgokat volt hogy 3-4 orán kerezstül sem volt semmi mondjuk én josok kávéval kezdem anapot de ha már más jo nincs az életemneb legalább ez maradjon:)  nekem is nehéz most egy kicsit mert most nem normális a stomám hanem nagyon méylen van most fogok ki probálni eg yuj alap lapot ami mélyitett és pont oda helyezhetõ a belselyébe most igy csak a zsélén van nekem de hála nyugodtan csinálom semmi idegeskedés és iyg minig jo akár 4-5 napig is ha akarom de állt a 4 nap már cserélem mert szeretem tisztán tudni ott is.Diétárol meg nem is beszélek mert nem ismerem hála mindent és mindennel most igaz még harcol a belsõm a mostani szitu elfogadásával de muszáj lezs nekem gyõzni. Ideiglenes stomássan én pár ora alatt át áltam agyilag és apsz könyü volt nagyon

Nincs jelen

 

#1390 2009-10-15 17:57

Juni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
nem szoktam sûrûn írni különbözõ okok miatt, ami most nem is érdekes! DEEE...
szeretném megköszönni Gigi, hogy mertél ilyen õszintén és nyíltan írni!
én eddig nem voltam ilyen bátor, bár mindig felvállalom a gondolataimat és ki is állok értük. de ebben a témában talán az intimitás miatt, nem egyszerûen nyílnak meg az emberek. de itt a példa, ha van valaki, aki ezt így leírja már záporoznak is a hsz-ok.
kezdem az elején:
lószerafin! veled nem teljes mértékben értek egyet! igaz, hogy nagyon sok minden agyban dõl el, de az hogy azért lettünk betegek, mert valamilyen formában nem jól élünk, nem cselekszünk helyesen... na ezt nem tudom elfogadni!
nem csak hogy gyerekként nem helyes ez a feltevés ( mert egy gyermek mirõl tehet???) hanem felnõtt korban kialakult betegség esetében sem.

a sztómával az élet:
10 éve vagyok véglegesen ileosztómás, így van már tapasztalatom e téren azt hiszem. egyáltalán nem volt könnyû az elején elfogadni magát a tényt, hogy (26 évesen) így kell leélnem az életem. de mivel, hogy nálam is életmentõ volt a sztóma, így nem volt más választás, mint hogy ha élni akarok, és ÉN AKAROK, akkor meg kell hogy emésszem ezt, ha fejre állok akkor is ott van, és ott is lesz. valahol ez kényszerhelyzet is volt, és kikellet kerülni abból az úgy nevezett gödörbõl. bár ez mindenkinél másképpen megy, mert ki milyen beállítottságú. vannak akik könnyebben veszik az akadályokat, van akik nehezebben. mondjuk azt, hogy én könnyen veszem már most, de anno nem így volt. a magán életemrõl nem szeretek írni, de hogy jobban megértsétek, meg kell osztanom veletek bizonyos dolgokat.
mikor sztómás lettem (elõször ideiglenesen, majd 99. óta végleg) akkor volt egy élettársi kapcsolatom már egy ideje. egy darabig minden rendben is volt, elfogadta (mondta õ) de a 4. mûtétemkor már besokkalt, amikor is végleges lett a sztómám. ezért elhagyott, és én úgy jöttem haza a mûtét után, hogy fizikailag, lelkileg padlón.
ebben a helyzetben kellett még az is elfogadnom hogy végleges a "drágám" . nem volt gyalog galopp!!!
utáltam állandóan üríteni, ha cserélni kellett a látványától is irtóztam. de ez mind azért volt, mert ez miatt hagyott el az exem. erre vetítettem ki mindent.
nekem éveken keresztül nem voltak problémáim a segédeszközzel. sem nem vált le, sem nem ázott át, és nem voltak felmaródásos gondjaim sem. szerencsésnek mondhattam magam akkor. a lelki része volt az ami számomra nehéz volt az ELFOGADÁS.
a megfelelõ segédeszköz, az már több mint fél siker! mert ha biztonságban érzed magad, hogy nincs és nem is lehet probléma, akkor magabiztosabb vagy, ki mersz menni emberek közé, és bárhová ahová szeretnél. nincs annyi gátlás, félelem benned. ez az egyik legfontosabb szerintem.
ebben az évben hónapokon keresztül megtapasztaltam, milyen az ha gondok adódnak a segédeszközzel. állandóan levált, átázott naponta többször is. ebbõl adódóan iszonyatos felmaródással küszködtem, és nagyon sok féle terméket kipróbáltam, de nem volt jó egyik sem. ennyi év után nem tudtam menni szinte sehová, mert állandóan féltem mikor történik valami baj, és akkor hogyan oldom meg, hová megyek be.
rengeteg utána járásnak, sikerült egy terméket találni, amit én kerestem meg, és a sztómaterápiás nõvér nem segített ebben. csak amikor rákérdeztem, akkor mondta hogy igen ezt is ki lehet próbálni. de könyörgöm, ha én nem kérdezem meg, akkor õ nem is említi???
a lényeg hogy ez bevált és azóta minden rendben van, megszüntek a problémáim.

a társamat már így sztómásan találtam meg és számomra Õ az ideális, tökéletes ember! soha nem volt számára gond, hogy én sztómás vagyok, számára én így vagyok egész!
soha nem szégyeltem azt, hogy sztómás vagyok, de elõtte legfõképpen nem. nem csinálok titkot semmibõl, és már látta is a sztómát, mert ha valaki mellettem van 100%-ban, akkor ez is bele tartozik szerintem. és amikor én nem tudtam cserélni, akkor õ volt aki ezt megtette nekem. és nem volt soha ebbõl probléma. én nem takargatom magam ha szexuális együtt létrõl van is szó. mert nem kell. én nem érzem szükségét, mert én nem szégyellem magam elõtte. de ez csak az én véleményem! nem akarok senkit megbántani, mert ezt is mindenki máshogy oldja meg, mint a példa is mutatta.

igaz kicsit hosszúra sikeredtem, de remélem érthetõ voltam, ha egy kissé kuszának is tûnik.
mindenkinek nagyon szép napokat, tünetmentességet, türelmet és erõt kívánok!
nektek pedig Geo és Andi! nagyon-nagyon sok sikert a mûtéthez, és kitartást a jövõhöz!
ha kérdése van bárkinek szívesen válaszolok, akár itt akár privát.
geo neked pedig majd megy mail. te tudod mirõl is beszélek!
Üdvözlök mindenkit!
Puszika!!!!!
Jó estét!

Szerkesztette: Juni (2009-10-15 18:02)

Nincs jelen

 

#1391 2009-10-15 18:11

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Gigi
igen a convexet de a legkisebbet  akk ezek szerint neked is méj a stomád?
hát kiprobálom hátha jo lezs mert igy a sima alaplaposnak nem sok értelme van ha nincs mi köré kivágni remélem be válik

ha netán van valami tanács vele kapcsolatban szivesen fogadom hogy jol csináljam és ne rosszul én idáig mindig ezt használtam amit most jelenleg de nem is volt méj astomám hanem volt miköré kivágni .
lehet a használatával nem vok épp totál tisztába  pedig magyarázták de majd meglátom most kaptam 4-5db probát és ha be válik akkor decembertõl ezt rendelem majd

Szerkesztette: Kolibri (2009-10-15 18:17)

Nincs jelen

 

#1392 2009-10-15 18:56

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Gigi
nekem azt mondta a területi képviselõ aki kijött hozzám hogy ezt nem kell vágni mert azért van ebbõl sok méret van a mélyesztett rész és a végén a luk azt kell be helyezni a stomába vagyis a mélyedésbe és azt mondta hogy ami a mélyesztett rész és a stoma rész közt marad azt ki lehet tõlteni pazstával szoval mint egy tölcsért ha be raksz egy üvegbe vagyis én igy értelmezem nekem iszonyat kicsi  a luk és félek is ha pasztát hazsnálok akk annyira megdagad hiába nem tezsek sokat hoyg el dugitja az egésszet van hogy vérzik mert van egy kis rész ahol érzékeny ezért kezdtem el pasztát hazsnálni pedig nem kellet idáig:(  hát asszem nekem is lehet még ujjat mondani és mutatni

Nincs jelen

 

#1393 2009-10-15 19:08

Juni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

kolibri!
én is convex alaplapot használok, és lehet nyugodtan kivágni olyan méretüre, amilyen a sztóma mérete. bár ez függ a gyártótól, a dansacnál van ilyen, hogy kivágható, gigi helyesen írta. a convatecnek pedig különbözõ lyukméretû alaplapjai vannak, és nekem nem kell kivágni, mert a sztóma méretének megfelelõt kértem.
ha kicsi a lyuk abba nem szabad beletuszmákolni a sztómát, mert ha kisebb, mint a sztóma mérete, akkor ebbõl is adódhat felázás, mert alászivároghat. nem véletlen mondják, hogy pont ugyan olyan legyen a lyuk, mert így illeszkedik rendesen a sztóma körül az alaplap.
pasztát én is használok, mert szükséges nekem.

Nincs jelen

 

#1394 2009-10-15 19:20

Juni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Gigi!
Neked is nagyon sok puszi! (majdnem lemaradt :) )

Nincs jelen

 

#1395 2009-10-15 19:26

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

hát remélem hogy sikerül és be vállik sajna mire ma megkaptam már le cseréltem és tisztát tettem fel nem akaram le szedni de majd vasárnap kiprobálom igen olyan kicsi a luk én is meg vagyok lepõdve mert iylenem most van elõsször most a 19mm-est kaptam mert a 22 es pont a stomám szélén ért véget vagyis ha abbol még vágtam volna akkor csak még nagyobb lett volna a luk rajta
igen gondolom hogy jo mert nagyon dicsérte a képviselõ vagyis rá kérdeztem és azt mondta hogy a betegek ugymond istenitik no majd kiderül :)

Szerkesztette: Kolibri (2009-10-15 19:27)

Nincs jelen

 

#1396 2009-10-15 20:04

Csabanow
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

szia reménykedõk


Köszönöm a bíztatást. én olyan ember vagyok aki nem szokta feladni bármi kerül a útjába. azon leszek hogy nekem is sikerüljön a tünetmentes állapot. végülis az idei éven kívül egész jó voltam eddig. Most meg piff-puff annyi, de majd jobb lesz ez. :)

Nincs jelen

 

#1397 2009-10-15 20:07

Csabanow
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Lisa!

sajnos a link nem jó nem hozza be!

Nincs jelen

 

#1398 2009-10-15 20:11

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Csabanow, keresdd az IBD társalgóban az Elõször járok itt-ben :)
Lisa

Nincs jelen

 

#1399 2009-10-15 20:14

Csabanow
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia loszerafin!

Köszönöm a bíztatást! A pozitív gondolkozást sulykolja a doki is! Volt stresszes életem lehet annak okáért jött ez létre sajnos. Ha most visszamehetnék :)

Nincs jelen

 

#1400 2009-10-16 13:25

loszerafin
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Csabanow!
Sok minden befolyásolja a betegségünket, de ez már nem ebbe a topikba való!
Kitartás!

Szerkesztette: loszerafin (2009-10-16 13:26)

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB