#1451 2009-11-03 12:26

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka !

Na ezek igazán nem jó hírek !!!!
Sajnos nem lehet mit mondani, mint hogy nem is hinné ez ember hogy mennyi mindent kibír !!!!!
Én is tapasztalatból mondom sajnos !!!!

Kitartást és sok erõt kívánok !!!!!

Nincs jelen

 

#1452 2009-11-03 12:59

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Tudom hogy sokat ki lehet bírni, de erre most valahogy nem számítottam. Négyre megyek a sebészhez, õ dönti el, hogy csináltat e tükrözést. Remélem, hogy nem.

Nincs jelen

 

#1453 2009-11-03 14:48

Reménykedõk
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka!

  Õszintén Veled érzünk. és bízunk benne, hogy minden rendben lesz, délután 4-kor, sokat fogunk Rád gondolni:
  Reménykedõk

Nincs jelen

 

#1454 2009-11-03 20:44

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszi mindenkinek!
Elmentem a dokihoz, de még a mûtõben volt, ráadásul elég sokan voltak elõttem, ezért eljöttem. Majd holnap reggel beszélek vele.

Szerkesztette: Milka (2009-11-03 20:44)

Nincs jelen

 

#1455 2009-11-04 08:13

Szimi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka!Ha ennyire fáj a tükrözés ,kérd altatásban!Engem is altattak!
Üdv:Szimi

Nincs jelen

 

#1456 2009-11-04 14:43

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Nnnna...
A sebész is azt mondta, hogy nézzük meg mi az a 13mm-es lágyrész, ezért elküldött endoszkópiára. Beszéltem a doktornõvel, erre azt kérdezi, hogy megcsináljuk most? :) Mondtam, hogy erre azért nem számítottam, adjon inkább idõpontot. Mondtam, hogy kell nekem is a felvétel, ezért viszek egy dvd-t és kiírja nekem is. :) Péntek reggel megyek és megcsinálják a vizsgálatot. Azt mondta, hogy két perc az egész, nem is kell nagyon bemenni csak pár centit. Mondtam neki amikor XY doki az ujjával nézte a varratokat, akkor az nagyon fájt. Erre azt mondta, hogy látta már milyen brutálisan tudja csinálni az a doki, õ nem lesz ennyire durva. Hát kíváncsi vagyok, remélem tényleg nem fog fájni, vagy ha igen, akkor elviselhetõ lesz.
Szimi, altatni nem nagyon szoktak (engem pl soha nem altattak), és mivel tényleg csak két perc és nem mennek mélyre így nem is érdemes. Hiába is kérném, most nem lehet.

Nincs jelen

 

#1457 2009-11-04 18:55

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok
Milka: KITARTÁSt remélem minden rendben lesz!!!

Olvaslak Titeket mindig!!!
Sanvito: külön pusz Neked, jó, hogy vagy itten :D
Zárók, hogy alakulnak?

Nincs jelen

 

#1458 2009-11-04 19:39

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia drága Lisa !!!!

háááááááááátttttttt........ asszem már nem tudom elhagyni ezt a fórumot, mert ugye TE TUDOD  :) NÉLKÜLED, Nélkületek nem tudtam volna boldogulni ! Na ezt sosem felejtem el !!!!!! Én is olvasok ám folyamatosan !
Remélem egyszer csak tudok majd talizni Veled is, Többiekkel is !!!!! :):):)
Szép napokat (most már éjszakát :)) sztómásnak, nem sztómásnak, MÁR NEM sztómásnak !!!!!
pussssssssssssszzzzzzzzzzzzziiiiiii :):):):):):):):):):)

Szerkesztette: sanvito (2009-11-04 19:39)

Nincs jelen

 

#1459 2009-11-06 01:35

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka!

Pár napra eltûntem ugyan, de nem végleg! Olvastam a kálváriádat és én is nagyon szorítok Neked!!!!
Amíg kórházban voltam rájöttem, hogy ott tulajdonképpen minden fáj, amit az emberrel csinálnak. A végén már az injekciók is kifejezetten fájdalmasak voltak, a többirõl nem is beszélve...
Nekem dec. 16-ra irányoztak elõ egy újabb CT-t, amitõl reszketek, mert az elsõt is alig tudtam végigcsinálni hányás nélkül. Többször igen erõs hányingerrel küzközdtem, miután 1,5 litert a kontraszt folyadékból...
Szóval szorítok Neked, sok erõt és kitartást!!!!

Bébé

Nincs jelen

 

#1460 2009-11-06 12:03

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia bébé34!
Nekem a kontraszanyag nem volt gond, csak korábban amikor ánizs izût adtak, azt alig bírtam legyûrni. Aztán kaptam egyszer egy olyat, aminek nem volt semmi íze, az sokkal jobb volt. Most utoljára pedig vittem szörpöt és beleöntöttem. Mint kiderült az utolsónál sima vizet kaptam inni, nem kontrasztanyagot. Forróság volt, eldurrant a véna is, nagyon feszített amikor nyomták be a kontrasztanyagot.
Most voltam endoszkópián, sajnos nem jó híreket mondtak. Gyulladt és vérzékeny a bélfal a lent kialakított pouch részen, volt 1-2 kis polip is rajta. Szövetmintát vettek, írtak fel kúpot, és három hét múlva megint mehetek tükrözésre. Lent nyomták be a levegõt, a stomán meg jött ki, olyan lett mint egy kemény focilabda. :)
Sajnos a felvételt nem tudták kiírni, lehet, hogy csak a DVD-R lemezt szereti az írójuk, de legközelebb kiírják mind a kettõt.
Jobbra számítottam. :S

Nincs jelen

 

#1461 2009-11-07 01:10

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka!

Én eddig csak egyszer voltam CT-n, de akkor az ánizsosból kellett meginnom 1,5 litert és attól remegek, hogy legközelebb is abból kell majd és akkor már tényleg kihányom... Na, de ez semmi ahhoz képest, hogy Neked már megint tükrözésre kell menned. Basszus! És mi van akkor, ha 3 hét múlva még mindig ott a gyulladás és a polipok? Bár talán hülyeség ezzel foglalkozni és inkább arra kell koncentrálni, hogy minden OK lesz, de valahogy én olyan (hülye) vagyok, aki szereti látni a jó és rossz(abb) lehetséges kimenetelét is egyazon dolognak.
Biztos írtad már korábban, de még nem tudtam végigolvasni az egész topicot sajna, szóval Te melyik kórházba jársz amúgy?

Tudom, hogy az ember mindig jobbra számít, de fel a fejjel, szurkolok Neked nagyon, hogy 3 hét múlvára minden rendben legyen, addig pedig már nincs olyan sok hátra, mindössze 21 nap! :) :) :)

Szép és tartalmas napokat addig is!

Nincs jelen

 

#1462 2009-11-07 01:20

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Sanvito!

Alkalomadtán, ha erre jársz, mesénél nekem kicsit a zárómûtétedrõl? Meddig voltál a kórházban? Mekkora a mûtéti heged kb és fõleg, hogy mi volt "azután"?? Úgy értem, kb. mennyi ideig voltál még otthon és milyen gyorsan regenerálódott a szervezeted és állt vissza a rendes kerékvágásba? Bár nem tudom, hogy Neked vettek-e ki egyátalán bélszakaszt akárhonnan...

KÖSZÖNÖM ELÕRE IS!

bébé

Nincs jelen

 

#1463 2009-11-07 09:50

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ha megint mész, akkor kérdezd meg, hogy van e íztelen kontrasztanyag, és vigyél magaddal szörpöt. :) Aztán lehet, hogy az utolsó elõtti is azért volt íztelen, mert sima víz volt, de nem hiszem. Most meg kifejezetten szóltam, hogy nem ánizsost kérek, de mondták, hogy csak sima vizet kell innom. Furcsa.
Én inkább a vénás kontrasztanyagtól tartok, de attól is csak azért, mert sose tudnak rendesen megszúrni.
Pl amikor elõször voltam, akkor a nõvérke magszúrta a bal kezem, de nem sikerült jól. Mondta, hogy nem gond, szúr egyet a balba, de az se lett jó. Akkor hívott mást, aki szerinte profi, õ szúrt egyet a bal csuklóba, de azt mondta, hogy háááát... sajnos ez se lett jó, megint szúrni kell. Végül negyedikre sikerült nekik a bal bicepszem külsõ oldalára. :)
Most a legutolsón elõször a jobb kezembe szúrták, persze nem lett jó, utána jött a bal csukló ami eléggé fájdalmas volt, de azt mondták, hogy jó helyre ment. A sóoldattal tényleg nem volt gond, simán bement, de gondolom a kontrasztanyagot a gép sokkal nagyobb nyomással fecskendezi be, és eldurrant. Egy nagy púp lett a kezemen, és nagyon fájt amikor adták az anyagot.
Írtak fel salofalk kúpot, sajnos csak hétfõn tudom elkezdeni, mert akkor jön meg a gyógyszertárba. Attól elmúlhat a gyulladás. Azt mondták, hogy vagy a bentmaradt kicsi vastagbéltõl van, vagy azért mert nincs használatban az a rész. A polipok viszont nem tudnak "elmúlni", azok ott vannak, de most inkább  azon izgulok, hogy a szövettan nehogy azt mondja, hogy ez megint rák, mert akkor szerintem elég nagy baj van.
Ameddig gyulladt, addig biztos nem mûtenek meg, nem csinálják meg a zárómûtétet, de sokkal jobban aggódom a polipok miatt.

Nincs jelen

 

#1464 2009-11-07 13:13

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka!

Köszi a tippet, megkérdezem majd tõlük, hogy van-e ízetlen kontrasztanyaguk. Én azt csináltam amúgy, hogy minden egyes lehúzott pohár cucc után gyorsan bekaptam egy rágót (el is fogyasztottam egy egész csomaggal, mire megittam az egész löttyöt :)), hogy ne érezzem az utóízét a számban, de az ízetlen cucc + szörp kombináció sokkal jobban hangzik! Az amúgy nem gond, hogy más folyadékot is ittál, nemcsak a kontraszt anyagot?

Jaj, Te szegény! Gondolom, hogy mennyire szar, amikor össze-vissza szurkálnak, mert velem is megcsinálták. A végén annyira szétcseszték a karjaimat, hogy kellett a nyakamba egy centrálvénát szúrni, különben nem tudtak volna infúziót adni. Az sem volt kellemes érzés, sõt, õszintén szólva nagyon fájt maga a mûvelet, de utána a kezemet legalább már nem szurkálták egyszer sem, viszont a nyakamból lógott ki egy kanül.
Basszus! Attól, hogy nem használod a vastagbeledet begyulladhat? Ez meg hogyan lehetséges??? Nem éppen azért van az egész sztóma, hogy pihenjen és regenerálódjon az a bizonyos, használaton kívüli szakasz? Nálam ugyanez a helyzet, márminthogy azért van ileosztómám, hogy kíméljem a vastagbelemet, mivel abból vettek ki ugye 18 cm-t gyulladás miatt (amit nálam a sugárgomba okozott).
Mikor lesz meg amúgy a szövettan eredménye? És miért nem tudnak elmúlni a polipok? Mindenesetre szorítok Neked, hogy ne legyen nagy gond, a kúpok rakják rendbe a gyulladt részt és csinálják meg mielõbb a mûtétedet! Ha megvan a szövettan, mindenképpen jelentkezz, hogy mi újság, mi lett az eredmény!

Szorítok!!!! Kitartás!

Bébé

Nincs jelen

 

#1465 2009-11-07 14:35

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

szia Bébé34 !
A mûtét elõtt pár héttel irrigoszkópiát csináltak kontrasztanyaggal és uh-ot, és a szokásos labor, rtg, stb, majd elõtte 2 nappal mentem be a kh-ba, és nagyon alapos beöntéseket kaptam ( a sztómán át is), valamint már elõzõ 7en is diétáznom kellett...
A záróm is 5-6 óráig tartott aminek kapcsán ismét felvágták a hasam, és a zárással együtt vastagbél-sigmabél csonkolás is történt. A hasamat kapcsokkal zárták, (belül a beleket bélvarrógéppel egyesítették) a sztómaheget pedig varratokkal. 1 hétig voltam kórházban, és a mûtétet követõen a második héten szedték ki a varratokat, kapcsokat. Nagyon jól bírtam, már a mûtét másnapján sétálgattam a folyosón !!!!!
Két csövem volt, amit elég sokáig bent hagytak, és nagyon figyeltek rá hogy ne legyen semmi szövõdmény. A mûtét elõtt próbáltam mindent megtenni h a lehetõ legjobb fizikai állapotban menjek be, ami persze az elõzõ 3 életmentõ mûtétnél nem így volt... :(
A kötést már másnap levették, egy plasztikus sebfedõt fújtak rá, így már zuhanyozni is tudtam.
Otthon még 5 hetet voltam, aztán mentem is dolgozni. Annyi van csak hogy nehezebb dolgokat nem emelhetek, és pár olyan dolgot nem tudok enni ami nagyon felfúj, viszont "receptre" kell activiát innom és aktimelt ennem minden nap. A sebek nagyon szépen gyógyultak, ez elõtte is igaz volt....
Amire vigyáznom kellett, és most is kell, hogy ne álljon le a bélmûködés és ne erõlködjek. Így legalább egy hónapig eszegettem evés után 1 kanál paraffint (már egészen megszoktam... :):):)) és gyakran kell ennem keveset most is. Kialakítottam már magamnak egy menetrendet. szerencsém volt mert a sebészem egyben gasztroenterológus is, így minden tekintetben a "legjobb kezekben" voltam.... Persze a klinikára is csak jókat tudok mondani ahol feküdtem, a lehetõ legnagyobb gondossággal és figyelemmel jártak el. Ja, a mûtét után kb. a 6 napon kaptam enni pár kekszet, addig csak folyadék. Sok UH-ot is labort csináltak a mûtét után is, nagyon vigyáztak rám.
Kérdeztem muszáj-e megint felvágni a hasam, de a klinikán ez a mûtéti protokoll, oldották az esetleges összenövéseket, és a csonkolás is történt.
Nem biztos h ez nálad is így lesz, a klinikán így csinálták másoknál is.

Remélem nem lesz semmi probléma, de izgulj, ez már egy sétagalopp !!!!!! persze ott a cél az út végén !!!!!

Sokat írtam itt a mûtétrõl, ha rákeresel, tavaly május körül és után keresd majd !!!!!

Szia, szép napot !!!!!!!

:):):)

Nincs jelen

 

#1466 2009-11-07 15:08

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Mûtét elõtt nem akartak CT-t csinálni, pontosabban akartak, de nem volt idõpont, ezért ismerõsön keresztül kellett intézni egyet. Érdekes, hogy felvágtak volna ennyire CT nélül, de ez más téma. Akkor pl adtak egy kis fiolát amiben a tömény kontrasztanyag volt, és azt mondták, hogy hígitsam fel a vizsgálat elõtt és igyam meg. Akkor teába öntöttem, de mivel ánizsos anyag volt, ezért elég pocsék lett. :)
Másodszorra ánizsost kaptam, harmadszorra íztelen volt, de lehet, hogy az is csak sima víz volt akkor, bár egy nagyon nagyok kicsi utóíze volt, szóval szerintem kontrasztanyag volt.
A stoma azért van, hogy tehermentesítse azt a részt, ne feszüljön, ne jöjjenek szét a varratok, nyugodtan tudjon gyógyulni a seb.
26-án megyek megint tükrözésre, akkor megmondják a szövettan eredményét is.
A szúrásokat megszoktam, a kemó miatt is 2x szúrtak mindig, 1x a vérvétel miatt, a másodikon ment a kemó. Olyankor a branül 3 napig volt bent, és nagyon durván begyulladt a véna a kemoterápiás szertõl. Minden alkalommal ment folyamatosan 2-2,5 napig. Az utolsó hármat ugyanoda kaptam, 3 hétig ki se bírtam nyújtani a kezem annyira fájt a véna.

Nincs jelen

 

#1467 2009-11-10 14:18

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Gigi!
Megkérdezhetem mi a pontos neve annak a convex alaplapnak amit használsz és hogy melyik cég ( Convatec, Dansac, Coloplast ) gyártja?

Köszi

Nincs jelen

 

#1468 2009-11-10 14:37

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Sanvito!

Elég csak a BÉBÉ, a 34 - bár talán ki is találtad :) - az életkoromra utal.
Köszönöm a hosszas beszámolót, elolvasom majd a tavalyi hsz-aidat is, mert érdekel a téma. Bevallom, azért leptél meg kissé a leírtakkal, mert okt. végén találkoztam a sebészemmel (amúgy Te melyik kórházban voltál, ha megkérdezhetem? Én a MÁV-ban.) és megkérdeztem tõle mire számíthatok és azt mondta, hogy ez egy közepes mûtét lesz, kb. 3/4 óra, a hasamat pedig egyátalán nem vágják fel, "csak" a sztómát teszik vissza, ez kb. azt jelenti, hogy "minössze" 7-8 cm-es sebem lesz, szemben a jobb oldalamon lévõ 15 cm-essel, de ahhoz már nem nyúlnak hozzá (pontosan 2x vágtak ugyanis fel ugyanott). Azt egyelõre nem kérdeztem meg, hogy meddig kell bentmaradni a mûtét után, meg egyátalán: hogy mi lesz a mûtét után, ezt majd a legközelebbi alkalommal megbeszélem vele (amikor elõször bent feküdtem, azt mondta, hogy kb. 1 hét, aztán lett belõle 11 nap, másodjára pedig 17...). A vizsgálatokról pedig azt mondta, hogy kell egy CT (ide dec. 16-án megyek), meg majd január elején egy teljes labor vizsgálat + beszélnem kell egy anesztes orvossal. Nem tudom, de azt gyanítom, hogy sztómamûtét és sztómamûtét között nagy különbségek lehetnek, amit nyilván sok összetevõ indokol (más a kórház, az orvos, de talán még a sztóma természete is... nem tudom, csak sejtem, hogy így lehet).

Amitõl én félek, az az, hogy nem fogok tudni megerõsödni a mûtétre, mert ugye a mûtét után lefogytam 10 kg-ot (így lettem 42) és a dokim is mondta, hogy nem igen fogok tudni sokat felszedni, amíg a sztómám lesz, mert viharos gyorsasággal folyik át rajtam a kaja és hiába próbálkozom akármivel, akkor is napi 15x megyek WC-re... Ráadásul folyamatosan szomjasnak érzem magam, ezért megiszom nai 2-2,5 liter folyadékot, aminek a 3/4-e szintén a sztómán át ürül ki, úgyhogy 22-es csapdája. Viszont, ha a zárás elõtt meg után megint egy csomó ideig nem ehetek, akkor nem tudom, mennyit fogok megint fogyni... Na jó, megpróbálom nem belehergelni magam a témába, mert totál elkeseredem megint, pedig már kezdek jobban lenni lelkileg, amióta 2 részes zacskót használok és ez sokkal-sokkal kényelmesebb és biztonságosabb, mint az a vacak 1 részes. Ráadásul nem kell naponta letépni a bõrömet is, hogy kicseréljem.

Tényleg! Nincs valami tuti ötleted arra vonatkozóan, hogy az alaplapot hogyan lehet viszonylag fájdalommentesen leszedni??? Én zuhanyzás közben csinálom, de mivel alatta van a pasta, így baromi fájdalmas és hosszadalmas a leszedése. Van erre valami csodaszer?

Továbbra sem értem (viszont nagyon becsüllek érte!!), hogyan tudtál dolgozni és kvázi teljes életet élni ezzel a cuccal az oldaladon, mert én nem tudok, köszönhetõen annak, hogy az elsõ étkezést követõen gyakorlatilag folyamatosan jön "valami" a sztómából, így naponta tényleg 15x járok üríteni, ami viszont maximálisan megakadályoz abban, hogy olyan helyre menjek, ahol nincs a közelben WC. Így aztán nem is igen járok sehova, egyedül meg pláne nem. Leginkább vidéken, a családomnál érzem jól magam - most is itt vagyok - Budapestet jelenleg hanyagolom, igyekszem kevés idõt tölteni otthon.

Nagyon köszönöm a biztató szavakat, írhatsz még ilyeneket, mert nagyon nagy szükségem van rájuk!!! :) :) :) A mûtéttel kapcsolatosan pedig remélem, hogy igazad van, és az életmentõ mûtétek után (nekem is az volt mindkettõ ugyanis) a záró már tényleg csak sétagalopp lesz! Te azóta egyébként teljesen rendben vagy?

Kellemes napot, szia:

Bébé

Nincs jelen

 

#1469 2009-11-10 14:56

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka!

Hát, mit mondjak, Te aztán megjártad a hadak útját basszus. A bal kezemben lévõ vénát egyébként nekem is szétbarmolták a kórházban (ezért szútak egy idõ után centrálvénát és kaptam branült a nyakamba) annyira, hogy valószínûleg trombózisos lett, mert egy kb. 15 cm-es szakaszon iszonyatosan berögösödött és annyira fájt, hogy én sem tudtam kinyújtani a karomat nagyon sokáig. Épp ma néztem, hogy jé, 2 hónap után (!!!!) sokat javult a helyzet és 10 helyett már csak 2 kicsi rögöcskét tudok felfedezni és már nem is fekete, hanem halványszürke színû az a szakasz! :) :)
Hû, ez a kemó dolog kemény lehet, nem irigyellek, viszont kitartást kívánok és továbbra is szorítok Neked nagyon!!! Remélem, a szövettan megnyugtató eredményt hoz majd, meg a kúp is segít és akkor újra napirendre kerülhet a zárómûtét.

Neked is csak azt tudom mondani, amit magamnak: kitartás és pozitív szemlélet!!

Szia:

Bébé

Nincs jelen

 

#1470 2009-11-10 14:57

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Egyátalán: mit jelent az pontosan, hogy KONVEX alaplap? Mivel tud többet, mint az úgynevezett flexibilis, amit én kaptam legújabban? Én amúgy ConvaTec-et használok, állítólag ez a legszuperebb márka, bár az egy részessel kapcsolatban én ezt nem tapasztaltam...

Nincs jelen

 

#1471 2009-11-10 16:24

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Bébé !
Én a Transzplantációs és Sebészeti Klinikán feküdtem, a 2 életmentõ és a sztómazáró mûtétet csinálták ott.
Én nagyon könyörögtem a "csak tegyék vissza" eljárásért, de a gasztrós-sebészem ragaszkodott ahhoz hogy ismét rendet csináljon a hasamban ha kell, és így sikerült 1 db belsõ varrattal egyesíteni a beleket úgy, hogy a sztómaheg alatti részen nincs varrva. Ismát kimosták a hasüreget egy spéci folyadékkal ami megakadélyozza hogy összenövések keletkezzenek. Az elõtti alapos vizsgálatok hát nem estek túl jól, de tudtam hogy minden az én érdekemben történik.... Ott ez a protokoll, így elfogadtam hogy nagyon körültekintõen járnak el. Írtam egyszer h óránként mértek lázat, ami már nagyon idegesítõ volt, a zacskóimat is ellenõrizték állandóan, sok UH és minden féle.....
Tudom, máshol másképp csinálják, csak épp összezárják a beleket, szöveteket, ezek szerint nálad is így lesz.
A heg különben kb. 5-8 cm és már szép fehér, persze a 4x felvágott hasamon is. Ez a sebgyógyulás lehet adottság is.
Az alaplap leszedésre van egy kis kendõcske (illetve 2) a convatec forgalmazza azt is, sajnos nem támogatja a tb. Én azt vettem, egyesével van becsomagolva, egy egyik (a barna csomagolású) nagyon jó leszedõ, a másik a zöld pedig ápoló és gyógyító.
Többször írtam már itt a linkjét, majd megint rákeresek, addig is nézd majd itt meg.
Most sajnos mennem kell, de szívesen írok majd privit is ha gondolod....meg majd sietek is ide vissza...

közben itt a link is: http://www.replant.hu/?q=node/191/print

Ja, és a nyakamon a CV nyoma csak 4-5 hónap múlva tûnt el teljesen, pedig egyszer újra is kellett szúrni !
Liotonnal és venorutonnal kellett kenegetnem, sajnos nekem is trombotizált.

pussszz, vigyázz magadra !!! :):):)

Szerkesztette: sanvito (2009-11-10 20:32)

Nincs jelen

 

#1472 2009-11-10 18:50

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Gigi!
Köszönöm a segítséget! Azt szeretném még megkérdezni, hogy ezt a alaplapot is támogatja a tb. vagy nincs rá támogatás? Illetve, hogy milyen mennyiséget kapsz 3 hónapra és az elég szokott-e lenni.

maszat

Nincs jelen

 

#1473 2009-11-10 20:14

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Hogy adtak a sztómán át beöntést?

Nincs jelen

 

#1474 2009-11-10 20:29

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Milka !

nem tudom kitõl kérdezted, de az én tapasztalatom:
oldalt fekszel, és a sztómába bedugnak egy csövet, illetve egy olyan szerkezetet mint az infúziós zacskó, langyos vízzel, a rtg-ben pedig a kontrasztanyaggal. (ilyenem is volt sajna). persze a víz folyik mindenhol, a sztóma mellett és a természetes úton is.
Ez visszafelé is igaz volt, a "hagyományos" beöntés irrigoszkópia elõtt és alatt is mindkét úton távozott.
A rtg-ben nekem a sztómás nõvér (akit lehívtak) dugta be a csövet, a mûtéti elõkészítésnél az osztályon dolgozó nõvérek.
Persze rohadtul féltem, kérdeztem itt is a fórumon. De nem kellett volna, semmi gond nem volt, cseppet sem fájt. :)
Ja, és addig csinálták míg mindkét oldalon nem folyt a krisztálytiszta patyolat víz.....

Szerkesztette: sanvito (2009-11-10 20:33)

Nincs jelen

 

#1475 2009-11-11 08:27

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Tõled kérdeztem, a te hozzászólásodra nyomtam a választ, de ez a fórummotor nem írja ki. :)
Irrigoszkópia nekem is volt, de csak lent nyomtak be kontrasztanyagot, a stomán nem. Lent ment be a kontrasztanyag, a stomán meg szépen jött ki ahogy kell.
Ugyanet volt most a levegõvel is.
Attól kicsit tartok, hogy a stomába benyomjanak egy csövet.

Nincs jelen

 

#1476 2009-11-11 11:45

Juni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

kedves maszat!
ugye nem gond ha gigi helyett válaszolok?
mivel én is convex alaplapot használok, ezért tudok neked válaszolni a kérdésedre. én a convatec convex alaplapját használom, ami szinte ugyanaz mint a dansacé, csak annyi különbséggel, hogy itt elõre kivágott alaplapok vannak, és olyat rendelsz amilyen a te sztómád mérete.
és ezek is tb támogatott, mint a többi sztómaterápiás segédeszköz, persze a kötelezõ 2%-ot ezután is ki kell fizetni.
a 3 hónapra 30 db alaplapot adnak, és 140 db zsákot hozzá. paszta 3 db jár de ezek csak 50%-os támogatottságúak.  én a 3 havi alaplap+zsák+ 3 pasztáért fizettem 6789 ft.-ot. ebbõl a paszta került a legtöbbe.
a közgyógyra történõ felíratást pedig nem tudom, hogyan müködik én csak most intézem.
remélem valaki biztosan tud ezzel kapcsolatban felvilágosítást adni aki már így intézi a felíratást.
sziasztok!
szép napot mindenkinek!

Nincs jelen

 

#1477 2009-11-11 12:25

Milka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Dansac Soft pasztát használsz? Mennyi volt egy tubussal?

Nincs jelen

 

#1478 2009-11-11 14:20

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Juni!
Köszönöm a segítséget, majd megprobálok utánanézni a dolgoknak, mert ez az egyrészes nekem sem vált be igazán. A fõnõvér azért nem ajánlotta nekem a kétrészes zsákot, mert szerinte az alaplap nagyon merev és ez zavaró lehet a mindennapokban. Te ezt hogyan látod?

Maszat

Nincs jelen

 

#1479 2009-11-11 15:11

andi72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ha nem baj, akkor a TB támogatásról én írok.
Az alaplapok minden típusa 98%-ban támogatott, legen az normál, maxi vagy konvex. Az összes termék támogatásra jellemzõ, hogy azok, amelyek régen 100%-ban voltak támogatottak, írhatók KGY-ra is. Ez a kétrészes zsákok szempontjából fontos, mert ott volt néhány cég, akiknél 10 Ft eltérés miatt nem volt 100 % a támogatás. Jelenleg a Convatec új alaplajait kivéve (formálható alaplapok) mind megy KGY-ra,  Hasonló a helyzet a zárt kétrészes zsákoknál, az új Convatec zsákok, a kis méretû zsákok és a Dansac zsákjai nem  mennek KGY-ra, a többi igen. A nyitott zsákok esetében a Coloplast új zsákjai és a Convatec új zsákjai kivátelével mind megy KGY-ra. A paszták mindegyike megy KGY-ra is, egyébként kb 1200 Ft /db a térítéi díja (50 %-a támogatott).

Remélem érthetõ voltam, ha nem tiszta, kérdezzetek nyugodtan, szívesen válaszolok.

Andi

Nincs jelen

 

#1480 2009-11-11 15:42

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

nekem pont a merevség miatt nem vállt be a mélyitet alap lap.
Andi72
viszont lenne 1 kérdésem most a 45mm-es alap lapot hazsnálom ennél létezik kisebb esetleg?mert az ülléseknél néha eléggé zavaró a pereme
netán ha tod erre is a választ megköszönném

Szerkesztette: Kolibri (2009-11-11 15:43)

Nincs jelen

 

#1481 2009-11-11 16:12

andi72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Igen a válasz Kolibri! Van kisebb alaplap minden cégnél. A kérdés, hogy mekkora maga a sztóma, mert annak a méretéhez kell az alaplap méretét is igazítani. A kisebb alaplapnak a kivágható része  kisebbre szabható v. elõre kivágottaknál a nyílás mérete kisebb.

Nincs jelen

 

#1482 2009-11-11 16:22

Juni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

kedves Andi72!
Köszönöm a segítséget, ez most nagyon jó, így az én dolgom is megkönnyítetted! :)
Milka ! Andi válaszolt neked helyettem is! :) ( a paszta árát illetõen) és én covatec pasztáját használom.
Maszat! nekem egyáltalán nem zavaró a pereme egyáltalán, az elején még 1-2 napig furcsa volt, de én már 10 éve 2 részest használok, így már észre sem veszem. nem nehéz megszokni. :)

Még egyszer köszönöm a segítséget!
sziasztok! :) :) :)

Szerkesztette: Juni (2009-11-11 16:24)

Nincs jelen

 

#1483 2009-11-11 17:02

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Andi köszi a választ én amit kaptam a mélyebbõl az a CONvatectõl a Combihesive 2 S és ennek olyan merev a pereme hogy iszonyat és ezért nemis vállt be
jelenleg a 2részesbõl a Convatec Combihesive 2S-t flexibilist használom de a normál stomás alaplapot és ez nekem ugy tünik bevált .

Gigi a Convextõl az alaplapnak nem merev a pereme? van olyan "puha"mint amit most használok?gondolom te is használtad már azt a fajtát is és akk tudod mire gondolok.

Nincs jelen

 

#1484 2009-11-12 18:19

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Valaki magyarázza el nekem legyen szíves, hogy mit jelent pontosan az, hogy "konvex alaplap"? Mivel tud az többet/kevesebbet, mint mondjuk egy flexibilis?

Nekem pontosan ugyanolyat adtak, mint Kolibrinek, azaz ConvaTec Combihesive 2S flexibiliset, ami maga a mennyország a rémálom 1 részes ConvaTec cucc után, sokkal jobban bízom benne!!! De szerintem kb. azért kaptam ezt, mert ez volt éppen raktáron és nagyon nyavajogtam, hogy mivel az 1 részest naponta kellett cserélni, szétment alatta a bõröm. Amúgy nekem is 45 mm-est adtak, és pont azon gondolkoztam, hogy sztem nekem nem kéne ilyen nagy, de nem tudtam, hogy van-e több méret is. Most már tudom, köszi Andi! :) :)

KOLIBRI, Neked nem viszket szörnyen a bõröd az alaplap alatt? Egyébként milyen gyakran cseréled le az alaplapot?

Kellemes pihit mindenkinek!

BéBé

Nincs jelen

 

#1485 2009-11-12 18:32

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Gigi!
Én is ki szeretném probálni a dansacos terméket, de egyik gyógyászati segédeszköz boltban sem sikerült ilyet szereznem kipróbálni. Lenne valami tipped, hol tudnék esetleg kipróbálásra rendelni pár darabot?

maszat

Nincs jelen

 

#1486 2009-11-12 18:37

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Gigi, a te sztómád is mélyen van vagy normális?

Nincs jelen

 

#1487 2009-11-12 19:06

andi72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Bébé neked válaszolnék : a konvex és a "normál" egyenes alaplap között az a különbség, hogy a konvex kúp alakban tapad a bõrre. Tipikusan ún besûllyedt sztómáknál alkalmazzuk, mert "kiemeli" a bõr szintje alatt lévõ sztómát, így nem áztatja a bõrt a széklet. Másképpen nem tudom elmagyarázni. A viszketés ellen próbáld ki a (azt hiszem)Sanvito által ajánlott krémet, az kifejezetten sztómásoknak lett kifejlesztve, csak a használati útmutatóját kell betartani.

Mindannyiótoknak írom, hogy igen, az a probléma, hogy a termékekhez nagyon nehéz csak kipróbálás céljából hozzájutni. Ha szerencséje van a páciensünknek, akkor van többféle termék a (nálam) szekrényben. Sajnos ez aezen múlik. A kórházak nem veszik meg, termékmintát cégenként, termékeknként, fajtánként, mértetnként max 2 dobozzal lehet igényelni évente.A GYSE boltokban nem tartanak minden cég minden termékének minden méretébõl raktáron, mert drágák, és általában minden nõvérnél van egy trend, hogy milyen terméket használ (ennek a beteg issza a levét).
Maszat, ha megírod mekkora méretû cucc kell szétnézek a szekrényemben, hátha találok néhányat az általad óhajtott alaplapból. Elvileg, ha emlékeim nem csalnak, akkor a sztómaterápiás nõvéren keresztül lehet a cégektõl termékmintát igényelni jogilag.

Én kívánom azoknak, akik ezeket a kivitelezhetetlen jogszabályokat alkotják, hogy kerüljenek hasonló helyzetbe, mint ti (és gyakorlatilag mi is) vagytok.

Nincs jelen

 

#1488 2009-11-12 19:21

maszat
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Andi72!
Elõre is köszi a segítséget! Én a Dansac Duo Soft Convex alaplapot szeretném kipróbálni. Jelenleg a convatec 45/19-ét használom, de úgy érzem ez nagy egy kicsit. Ha lenne ekkora vagy ennél kisebb mind a kettõt szivesen kipróbálnám.
Maszat

Nincs jelen

 

#1489 2009-11-12 19:44

andi72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Holnap feltúrom Dócziné ládáját Maszat! Ha találok, megkomponáljuk, hogy jut el hozzád!

Nincs jelen

 

#1490 2009-11-12 21:07

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Bébé
én ugy 3-4 naponta cserélem hála égnek nekem rinocérosz bõrõm van:)igy jol türöm az iylen dolgokat nem viszked szerencsére de én is ugy érzem hogy kisebb perem méretü kellene nekem mint a 45mm-es ahogy te is irod nekem néha be zavar az üllésbe mert ahogy hizok jo asszony módjára hasra és pocakosodtam egy kicsikét:)
de én örülnék ha találnék olyan süylesztetett aminek lagaláb oylan puhaságu a pereme mint ennek mai tmost hazsnálok

egyébként már 2 napja most hog yiylen jol össze szedtem magam azon agyalok vagyis az agyam külön tõllem:) hogy ha lenne egy sebész aki be válalná a helyre állitó mütétemet akkor bele vágnék sztetek normális ez a gondolkodás amikor már nem ezen kéne agyalnom 1ideig ment de ujra elõ jött

Szerkesztette: Kolibri (2009-11-12 21:10)

Nincs jelen

 

#1491 2009-11-13 07:47

andi72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Maszat!

írjál nekem egy privát e-mail-t címmel stb.

Nincs jelen

 

#1492 2009-11-14 19:28

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Andi!

Köszönöm szépen a magyarázatot, azt hiszem most már értem, hogy mit jelent a konvex alaplap a flexibilissel összehasonlítva.
Amit írtál a termékmintákról, nos... ez tényleg szomorú és el is gondolkodtam rajta, hogy lehet, hogy emiatt nem ajánlgatta nekem a nõvér a ConvaTec más termékeit, mert úgysem tudott volna adni kirpóbálásra?! Szereztem egy ConvaTec-es tájékoztató füzetet, abban láttam, hogy van új termékük, amit nem kell kivágni, hanem csak ráhúzni a sztómára és azonnal felveszi a sztóma alakját. Na, ezt én is szívesen kipróbálnám, de azt hiszem, erre írtad, hogy nem támogatott a TB által, ugye?

Szia Kolibri!

Irigylem a rinocérosz bõrödet!!! Én holnap reggel cserélek és visítok. :(( Mivel irtóra fáj az alaplap leszedése (bár már tudom, hogy van leszedõ kendõ, úgyhogy fogok is szerezni), meg alatta a bõröm, így ez a mûvelet nekem mindig egy nagy szenvedés. Szerintem teljesen normális, hogy a mûtéten gondolkozol és talán az sem lehetetlen, hogy találsz egy sebészt is. Vagy korábban próbálkoztál már többel is és mindenki nemet mondott?

Jó hétvégét mindenkinek!

Bébé

Nincs jelen

 

#1493 2009-11-14 19:36

Kolibri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Bébé!
Én is pont cserélek holnap de kibirná tovább is de szeretem ott is tisztába tenni a dolgokat és iyg ink le szedem 4naposan és tisztába teszem jobb a közérzetem igy.

A mütétre vissza térve most hosszu lenne le irni az elõzetesét de a lényeg hogy a doki szertint nem elképzelhetetlen de mivel már sokszor mütöttek és nincs vastag belem igy nagy a kockázata" az életem" annak hogy ha netán ujra gond lenne akkor megen darabolni kéne és iyg nem maradana annyi bél sem hoyg életben maradjak csak gondolom hoyg csak fejlõdött anniyt a tudomány hoyg lehet nem kell feladnom.
sajna rá jöttem hoyg hiába küzdök ezt csak elviselem de nem tudom el fogadni és igy állandóan küzdeni fog az agyam a belsõmmel és ezt nem kéne

Nincs jelen

 

#1494 2009-11-15 09:10

andi72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Bébé, igen én nagon kedvelem az új termékeket, akáremlik cégé is az, de a formálható alplapért jelenleg  30- 48 E Ft-ot kellene fizetni. Reméljük majd az új támogatái rendszer megodja ezeket a problémákat, de ez még formálódás alatt van.

Nincs jelen

 

#1495 2009-11-15 09:49

Geo73
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok, Andiról nem tud vki, hogy sikerült a mûtétje? Mostmár, ha jól számolom eltelt két hét.

Nincs jelen

 

#1496 2009-11-15 12:44

Geo73
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszönöm a válaszod, remélem minden rendben van vele!

Nincs jelen

 

#1497 2009-11-16 21:28

Geo73
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Gigi, örülök, hogy így van, akkor majd várjuk, hogy beszámoljon. :)

Nincs jelen

 

#1498 2009-11-17 15:11

Ági
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Üdv Mindenkinek, újra itt:)!
Tudom, kicsit (?) eltûntem, de mivel ez egy hosszú és összetett folyamat volt, nem untatok vele senkit. A sztómám még megvan, mûködik szépen, az égvilágon semmi gondom vele. A szeptemberre tervezett záró tolódik, mert a vastagbélcsonk nem igazán javul ( bár az utóbbi hetekben szépen beindult a folyamat ). Ha minden jól megy, januárban meglesz a mûtét, de még mindig nem végleges. Ahhoz, hogy a bezárt sztóma rendesen össze tudjon forrni a bélcsonkkal, teljes nyugira lesz szüksége, úgyhogy elõreláthatóan áprilisig kapok egy ileosztómát a másik oldalamra. Szóval a lényeg, hogy talán (!) tavaszra végre túlleszek az egészen.
Azért olvastalak ám benneteket, nagyjából követtem a dolgokat:). Örülök, hogy megint köztetek lehetek !
Pusz
Ági

Nincs jelen

 

#1499 2009-11-19 09:31

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Kolibri!

Sejtettem, hogy nem hétköznapi a történeted, meg hogy jó oka van arra az orvosoknak, hogy próbáljanak lebeszélni Téged az újabb mûtétekrõl. Nem tudom, én mit tennék a helyedben, de erõsen úgy érzem, hogy Hozzád hasonlóan próbálnám megtalálni a kiskapukat, na meg a megfelelõ orvost, aki hátha "összerak". Szóval, megértelek maximálisan és szorítok Neked, hogy valahogy összejöjjön a zárómûtét. Abban teljesen igazad van, hogy a technika rengeteget változott természetesen, épp a múlt héten beszélgettem az egyik rokonommal, akit cca. 27 éve mûtöttek epekõvel és azt mesélte, hogy gyakorlatilag a hasa aljától a mellkasa közepéig tart a vágása. Ma meg ugye az esetek többségében megoldható uez a mûtét laporoszkóppal, ami kb. 1 cm-es vágást eredményez...
Amúgy én is szeretem "tisztának érezni magam ott is", de sajnos az alaplap leszedésének borzalmas emléke annyira elveszi a kedvemet mindentõl, hogy inkább mindig úgy döntök: megvárom én az 5. napot. :(

Üdv:

Bébé

Nincs jelen

 

#1500 2009-11-19 09:33

bébé34
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Andi!

Uhhhh! Ez nem semmi, mármint az ár, amit írtál! Ebben az esetben akkor nem kezdek el reklamálni a sztómás nõvérnél, hogy miért nem kaptam formálhtó alaplapot! :) :) De azért ez tényleg szörnyû és persze nem a kórházak, az orvosok, pláne nem a nõvérek hibája. És szerinted mikorra várható a támogatási rendszer átalakítása? Mondjuk... ha jobban meggondolom, a közeljövõben nemigen hiszem, hogy lesz ember, aki ezzel foglalkozna, mivel mindenki a jövõ évi választásokra fog koncentrálni..... no comment.

Üdv:

Bébé

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB