#3451 2013-09-28 10:57

Tunci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Judyt: Köszönöm, utána is néztem, sajnos Miskolcon ez sem kapható, de igyekszem beszerezni! :)
Roza: Rákerestem a neten, és találtam egész jó dolgokat, ezt sikerült meg is rendelnem. Fertõtlenítõt és azt a Barrier filmet, és krémet is. Valamelyik csak fog mûködni!:) A leírás szerint használható sebes bõrfelületen is a film, és segíti a tapadást, bár ha jól értettem urosztómásoknak találták ki . Illetve, egy Trixo bõrápolót rendeltem onnan. Arra is azt írta, nem zsíros, nem olajos, tehát csak jó lehet!:)

Remélem gyorsan megérkezik, és valamelyik beválik!:)

Nincs jelen

 

#3452 2013-09-29 08:34

Sgsf
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Eleinte nekem is volt felmaródásom,de úgy mint Judy én sem használtam rá semmit.Megvártam míg elállt a vérzés és ragasztottam .A következõ zsák cserénél szinte már alig látszott.Most sem használok semmit,csak sima vizet.A felmaródás leginkább attól alakul ki,hogy nem megfelelõre van kivágva a nyílás.

Nincs jelen

 

#3453 2013-09-30 22:30

FB
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Tunci,

A BBraun barrier film-je a krém is meg a spray is egy nagyon vékony filmréteget képez a bõrö. Sebes bõrre is lehet kenni, mert azon is lesz tõle egy réteg amivel védi és a zsák tapadófelülete alatt és gyorsítja a gyógyulást.
Nagyon kevés kell belõle. Nálunk a spray hõnapokig elég volt napi használat mellett.

Nincs jelen

 

#3454 2013-10-24 10:33

Aladár
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Üdv mindenkinek!

11kg-ot híztam. : ) Gyógyszerek és tápszerek nélkül. 2 és fél hónapja volt a sztóma mûtétem. Hát az is igaz, hogy 6 ember helyett ettem és mindent zsírral fõztem, sütöttem.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy nektek hogyan sikerült elhelyezkedni munkahelyen a sztóma mûtétetek után? Vagy milyen segélyt, ellátást tudtatok igényelni?

Mert én most már visszanyertem az eredeti súlyomat és igaz, hogy a sztómám még nagyon gyakran ürít, minimum 10 alkalommal ürítem úgy, hogy egyharmadig van csak tele, de dolgoznom kell mert valamibõl élni is kellene. : ) Most a dokim felírt tegnapelõtt egy hasfogót amit még nem váltottam ki, de azt mondta az csak kb. 7 alkalomra veszi vissza az ürítés gyakoriságát és lehet, hogy rosszul is leszek tõle. : D
"Akkor sorry" szó szerint ezt mondta. : D Minden esetre vicces volt.

Lényeg a lényeg, hogy a tapasztalataitokat szeretném kikérni ezzel a friss sztóma/munkavállalás/segély ügyben, mert ahol most lakom onnét nagyon sürgõsen el kell költözzek, de ahogy néztem itt Budapesten a hirdetéseket, 30 ezer alatt nem nagyon lehet szobát bérelni. Jelenleg pedig annyi bevételem van, hogy az ételemet és a gyógyszereket meg tudom venni. (egyenlõre)

A régi munkahelyemre sajnos nem tudok visszamenni mert elég pörgõs, állóképességet igénylõ munka, amivel nem is lenne baj mert pont az ilyen munkákat szeretem, de sajnos nem mehetnék ki minden órában üríteni a sztómámat. És emelni sem tudnék pedig ott kellet.

Szóval reménykedve várom a tapasztalatokat, véleményeket, hogy mit tud kezdeni egy 28 éves ambiciózus friss sztómás srác, aki szeretne megélni valahogy legalább napról-napra. : )

Mindenkinek kellemes napokat!

Szerkesztette: Aladár (2013-10-24 11:05)

Nincs jelen

 

#3455 2013-10-25 06:45

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Aladár!Nehéz elhelyezkedni az biztos.
Nekem sehogy sem lehet.20% -ban vagyok egészséges.
Emelni  2 kg  lehetne.Hivatalosan sehol nem alkalmaznak.
A % -tól függ minden.50 % -nál még lehet melózni.
Fizikai melós voltam.Szellemit nem tudok .Ülõ  álló munka max 1 óra  de az is csak könnyû lehetne .de ilyen nincsen tudtommal.
2-ik mûtétem után 5 -6 hétre kipróbáltam mennyi erõm maradt.
Pagoda építés:1 nap meló keményen  2 nap fekvés beteg voltam mint a kutya.tanultam belõle amit nem kell ne erõltessük.ez van  fogadjuk el a helyzetet.

Nincs jelen

 

#3456 2013-10-25 20:26

pipas
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Bocs, hogy nem témába vágó a hozzászólásom.
Ha van valakinek feleslegessé vált Imuran-ja, szívesen átvenném. (mindegy hány mg-mos)

Nincs jelen

 

#3457 2013-10-25 20:32

pipas
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!

Az elõzõ hozzászólásból az email címem lemaradt: pipas@freemail.hu

Nincs jelen

 

#3458 2013-10-27 12:22

Aladár
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szervusz kérlek, Zsoltiihh!

Nekem pedig muszáj lesz dolgoznom mert különben mehetek az utcára vagy a hajléktalan szálóra. : )
Nagyon senkim nincs akire számíthatnék, mint normális körülmények között az ilyen esetekben az ember. Jelenlegi lakhelyemrõl pedig szednem kell a sátor fámat hamarosan mert rettentõ kínos a helyzet és bûntudatot is érzek, hogy olyan emberel élek együtt aki nem lát szívesen.

Én nem érzem magam egészségkárosúltnak, így lassan 3 hónapja a mûtét után, nem érzem azt, hogy nem lenne állóképességem ismét 12 órákat végig dolgozni. Minden nap edzettem magam, több kilométereket gyalogoltam és kerékpároztam, annyit ettem mint 6 ember és ennek az eredménye az, hogy ilyen gyorsan felépültem. Nem szeretnék abban a gondolatban élni, hogy mind ez hiába volt mert csak a gyakori sztóma ürítés miatt nem tudok munkát vállalni. Ha elmennék leszázalékoltatni magam, ha lenne is belõle valami eredmény az is leghamarabb több hónap múlva. Nekem annyi idõm nincs. Nem engedhetem, hogy ilyen fiatalon haszontalanak érezem magam. Nem vágyom fényes jövõre, elég ha csak magamról tudok gondoskodni de azt nem hagyhatom, hogy más tartson el aki ráadásul nem is a családom része, se semmilyen kötõdés nincs kettõnk közt.

Zsoltiihh, köszönöm a válaszodat és frankó vasárnapot mindenkinek!

Sziasztok!

Szerkesztette: Aladár (2013-10-27 12:23)

Nincs jelen

 

#3459 2013-10-28 07:02

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Aladár!Automatikusan küldeni kellett volna téged a bizottság elé.2 hónap alatt megvan a határozat s a lóvé is.
Max 140ft .Attól függ mennyi volt a bruttód az elõzõ munka helyen.
A 12 órát nem fogod bírni szerintem.megpiszkáltak odabent téged is s ez még helyre áll idõ kell.
A hirtelen hízást nekem nem javasolták ugyanis sérvet lehet kapni tõle.Drasztikusan híztál.
De ha jól érzed magad nincs panasz örülök neki.
nekem két fiam van s õket el kell még tartani, s van mindig megoldás anyagiakra.
Bízzál hogy lesz jobb is.

Nincs jelen

 

#3460 2013-10-29 15:16

wendor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!


Talán jó helyre írok. Az alábbi problémám lenne: Nekem 2010 decemberében volt a zárómûtétem Veszprémben. Ott azt mondta a sebész, hogy legalább félévet kell várni, hogy a bélmûködés helyre álljon és ne járjak annyit wc-re, meg ne fossak annyit. Azóta eltelt lassan 3 év és szignifikáns változás nem következett be. Most is általában fosok és úgy kb 10-szer járok ki de legalább éjszaka max. csak egyszer kell felkelni. Ráadásul állandóan kicsipí a cucc a fenekemet is és azóta kenegetnem kell. Általában alsolt használok vagy neogranormont,de  most körömvirágkrémet, de ez szinte csak felületi kezelés. Max a harmadik Wc-re menés után újra kennem kell. Egyszerûen marhára irritál már. A másik pedig a hangok. Van úgy hogy tíz percen keresztül állandóan korog a jobb oldali rész a hasamon meg hasonló érdekes hangokat ad ki. Ott ahol a sztóma volt.
HA fekszek és a bal oldalamon vagyok akkor meg mintha többet kéne járnom. Ez mitõl lehet?

Kérdezném, hogy milyen kenõcsöt használjak hogy ez megszûnjön, illetve mikor rendezõdik a széklet szám? Mikor szûnik meg illetve mit tegyek azért hogy ezek a korgások megszûnjenek?

Nincs jelen

 

#3461 2013-11-01 08:34

rundig
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

wendor!

Bepanthent kenõcsöt próbáld ki. Szagtalan, nekem bevált. Székletszám csökkentéshez próbálj meg valami lassítót, én ENTEROBENE-ratiopharmot szedek idõnként. Csodát ne várj, ha hiányzik hosszú bélszakasz.

Nincs jelen

 

#3462 2013-11-02 18:28

martin1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Üdv .Engem 1 hete mûtöttek hasi tályoggal ! Átlagban háromszor,négyszer van székletem hasmenéses állagú.Mai napon VÉR is elõfordult benne  az elsõ kettõ székelésnél több nem is volt  ,az elsõnél halvány kevés húsz forintos nagyságú a másodiknál halvány kevés csíkszerû.Tud-e valaki tanácsot adni ,segíteni ? Üdv :Martin

Szerkesztette: martin1 (2013-11-02 18:29)

Nincs jelen

 

#3463 2013-11-02 23:31

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Matin biztos gyulladásban van a beled és azért vérzel nem? Vagy most nem aktív a beled? De biztos az ha tályogod volt.
Az orvosnak (gasztrósnak) szólj  biztos ad valami gyógyszert ha még nem próbáltatok mindent.
A gyulladást kell kezelni, mert attól véres a székleted. :(

Nincs jelen

 

#3464 2013-11-03 02:47

wendor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

És ha elkezdem használni a bepanthent akkor azzal jobb lesz? Egyáltalán meddig kell még kenegetnem magam? Ott a kórházban azt mondta a sebész hogy egy félévet kell várni hogy beálljon a székletszám de azóta lassan 3 év telt el ÉS MÉG MINDIG KENEGETNEM KELL és ez bosszant leginkább. Hogy sokszor ki is sebesedik. De mitõl? Mûtét elõtt még amikor többször kellett mennem akkor sem kellett kenegetnem most meg..... Olvastam vhol itt a sudokrémrõl. Arról mi a vélemény? Érdemes kipróbálni?

Nincs jelen

 

#3465 2013-11-21 19:56

BSzilvi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Édesanyámat 2 hete mûtötték, kolosztómája lett.
A sztóma sajnos redõbe került, és szinte egy síkban van a bõrével, így a zsák nem tud jól felragadni, állandóan utat talál magának valamelyik oldalon a széklet. Már próbáltunk pasztát, pasztacsíkot, ragasztós-bõrvédõ kendõd, de eddig minden egyes alkalommal melléfolyt a széklet. Van esetleg ötletetek, hogy mit lehetne még kipróbálni?
Elõre is nagyon köszönöm!

Nincs jelen

 

#3466 2013-11-26 14:18

Éva_69
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Mindenki!
Rengeteg sztómazsákom, és sztómasapkám van, amit szívesen továbbadnék bárkinek, akinek szüksége van rá. Testszínû, egyrészes.
Üdvözlettel: Éva

Nincs jelen

 

#3467 2013-11-28 09:59

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok! Július 4. óta végleges ileosztómával élek. Elõtte egy év remicade hatott, aztán már nem, szeptikus sokkot is kaptam, meg dõlt belõlem a vér, rengeteg vért kaptam hogy túléljem a mûtétig amit túl is éltem (ugyan kétszer begennyesedett a hasi seb, azt feltárták hidrogénezték, nyitva gyógyult, de gödröcske helyett magától összehúzódott varrat nélkül is, meg volt két tályogom is, egyik a végbélcsonkban, azt kézzel elintézte dr. Lestár, aztán az oldalamban ami mozgásképtelenségig fájdalmas volt, viszont pici és így antibiotikummal ki lehetett kezelni).

Elõször a convatec zsákot kaptam, de az tényleg nehezen lekaparható volt, ugyanakkor könnyebben feljött a széle és hajlamos volt a szivárgásra, ráadásul kipirosodott az egész felület ahol a ragasztó hozzáért.
A nõvérektõl így hát elkértem több típust kipróbálásra (két részest még mindig nem próbáltam, sokan esküsznek rá, de nekem ránézésre merevnek tûnik én meg szeretek mozogni, airsoft, legugolás stb - félek hogy a merevség miatt lejönne). Volt valami made in hungary változat is, az maga volt a vicc, - egyáltalán nem ragadt!!:)

Most a Coloplast 13860-at használom, ami egy álom a convatechez képest. A bõr részt egyáltalán nem irritálja, nem pirosodik, viszont nagyon masszívan tart ugyanakkor mégis könnyû leszedni (nem tépi a bõrt) ráadásul kevésbé "zörög". Kipróbáltam, akár még egy egész hétig fent marad szivárgás, vagy problémák nélkül (mondjuk egy hét sok volt, mert a sztóma körüli részt a kivágásnál a convatec pastával gyurmáztam körbe - na az nem bírta a hetet, ott felmaródott, de egy alkalom hosszabb szellõztetés és stomic krémmel vastagon kenés, után rendbe is jött).

A ruházkodással voltam még gondban, férfiként a csípõnaci ugye elég gáz, a sztóma meg pont ott van ahol az öv lenne. Elsõre kitaláltam hogy majd csinálok rést a gatyán ahol kilógatom a zsákot, esetleg egy övtáskába belerakom, vagy csak hosszú inggel takarom, de végül a bõvebb nadrág-nadrágtartó megoldás lett a legkényelmesebb:)

Szerkesztette: Rigor (2013-11-28 10:02)

Nincs jelen

 

#3468 2013-11-28 10:17

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Helló Rigor, de rég jártál erre!!!

Nincs jelen

 

#3469 2013-11-28 10:22

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

A magyarnak mi volt a neve, mert szerintem van több is, én most Mediszintechet használok, nekem az elég jó, de lehet hogy van még jobb is.Elõször convatec 2 részest használtam, pont azt tapasztaltam, amit Te gondoltál, hogy a keret miatt " leugrik". Sokan esküsznek a dansacra is, nekem az sem olyan csodálatos. Sajnálom, hogy sokat szenvedtél, remélem most már jobb! Sajnos van az az állapot már, amikor a sztóma megváltás!

Nincs jelen

 

#3470 2013-12-01 21:06

feco
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Van itt olyan valaki akinek KOCK-rezervoirja van? Lenne pár kérdésem hozzá.

Nincs jelen

 

#3471 2013-12-02 13:49

sziszi 72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

szia Aladar kerlek jelolj be engem a fb -on Szilvia Balazs a nevem szeretnék neked irni priviben ugy latom egy cipoben jarunk Szlovakiaban elek a valamikori hatarvarosban Pesten mutottek meg mert nalunk mar lemondtak rolam az orvosok az e mail cimem zilvial@freemail.hu varom valaszod kellemes napot

Nincs jelen

 

#3472 2013-12-02 15:14

martika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziszi 72!

Innen is tudsz levelet írni privátban Aladárnak, ha a nevére kattintasz.

Nincs jelen

 

#3473 2013-12-03 20:45

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Hmm, alapból Prof. Banai János, de aztán Dr. Dunkel Kinga intézett (a prof. csak tükrözésnél volt, illetve konzultált, néha vizsgált, aztán már nemtom). A mûtétet Dr. Lestár Béla végezte (úgy tudom Európa szinten õ az egyik legjobb ilyen sebész), illetve kezelte a sebet (sajnos két helyen fel kellett nyitni), késõbb pedig a tályogomat. Szóval Dr. Dunkel Kinga a kezelõorvosom.
A sebészeti ambulancián pedig Ecseriné Petik Katalin segített sokat (sebkezelés, sztómazsákok felírása, méretezés, drenálás, kötözés stb.).

Nincs jelen

 

#3474 2013-12-03 20:49

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

De még mennyire megváltás! Ha ezt tudom, már évekkel korábban megcsináltatom, nem úgy hogy nagyon nagy esélyem volt arra hogy meghaljak, meg évek alatt a szteroidok kicsináljanak, plusz a betegség lelkileg.

Nincs jelen

 

#3475 2013-12-03 20:53

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Megértelek, mert nekem 10 év iszonyú szenvedés kellett, hogy az agyamban rábeszéljem magam a sztómára, pedig pozitív példa is volt elõttem!

Nincs jelen

 

#3476 2013-12-03 21:04

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Rég jártam, mert átszoktam Facebook-ra, de aztán onnan meg kiléptem mert átment az egész egy moderálatlan "jó reggelt sziasztok!" - ezt sütöttem ma az unokámnak, meg POST-ban chateléssé, és semmi informatívat nem tudtam meríteni belõle. Meg amúgy is leszoktattam magam a túl sok gépezésrõl, aztán meg már ha akartam se bírtam volna elé ülni. Most visszanéztem:)

Nincs jelen

 

#3477 2013-12-03 21:16

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Azt hittem azért nem jársz erre, mert olyan jól vagy, más dolog köt le! Még emlékszem, milyen kajákat kreáltál!

Nincs jelen

 

#3478 2013-12-03 21:37

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Egy darabig tényleg jól is voltam, amíg hatott a szteroid, aztán rezisztenssé kezdtem válni, akkor egy év remicade- megint jó év volt, aztán meg már rongyyá ment a belem a 13 év alatt. (az altatóorvos le is fotózta mert ilyen durvát még sosem látott). Egyébként azt mondták hogy ilyen sok, és hosszú fellángolás mellett csoda hogy nem rákosodtam el, meg hogy eddig kihúztam:)

Ja, hát a vége felé már a fehérjepor meg a szõlõcukor volt ami kb. életben tartott, aztán már a sima vizet sem tudtam meginni, jött kifelé belõlem és csak jobban száradtam ki mintha semmi nem megy be. Így a végén csak intravénás táplálás, segítõkész családtagok, ismerõsök véradásai segítettek rajtam (a kvótát hamar túlléptem, a mûtéthez is rengeteg kellett).
Fõzni most is fõzök, de perpill sajna a költséghatékonyság az elsõ, -emellett azért igyekszem egészséges maradni - ugye sztómával pl.: nem jó ötlet elhízni, meg amúgy is a fájós ízületeknek sem mindegy hogy hiányos-e az étkezés (diétázni ugye nem kell, de amibõl látom hogy úgyis csak a zsák megy tele vele hamar pl.: kukorica, azt feleslegesen nem eszem meg - pénzkidobás) de ebben is jól jött a tapasztalat. :)

Szerkesztette: Rigor (2013-12-03 21:39)

Nincs jelen

 

#3479 2013-12-03 21:47

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Pár hasznos tanácsot adhatnál, azok alapján amit Te kitapasztaltál! Mert én sajna elhíztam, pont mert nem kell diétázni! Sztómásoknak nincs igazi hasznos ésszerû étrend!

Nincs jelen

 

#3480 2013-12-04 06:30

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Elhízás ellen pont úgy mint egy egészséges embernél:P Sokszor keveset, sok folyadékkal (ezt az extra folyadékbevitelt amúgy is ösztönösen igényli a vastagbélhiány) kevés feldolgozott szénhidrát, megfelelõ vitamintartalom, stabilan tartott inzulin szint, napi sokszor keveset evés, megfelelõ fehérje bevitel, mérsékelt kalória.
Mozgás meg az egészségért (súlykontrollban elenyészõ a szerepe, hiszen egy két órás intenzív edzést egy szelet tortával, vagy egy tál lekváros tésztával haza lehet vágni). Persze nem könnyû mert az antidepresszáns farkaséhséget csinál.

Nincs jelen

 

#3481 2013-12-04 17:56

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ezt értékeltem mindig benned, ezt a tudatosságot. Nekem csak 2 problémám van, a sok feldolgozott szénhidrát ( ezen elélnék) és a mozgáshiány!

Nincs jelen

 

#3482 2013-12-04 18:57

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ma rájöttem a trükkre hogyan lehet olcsó szénhidrátdús ételt (rizseshús) készíteni, úgy hogy ne legyen belõle elhízás: Iszonyúan el kell rontani! :) Félig odaégettem, használjunk fel maradékot alapon a végén még szárzellert is daraboltam bele. Na, ebbõl nem kívánok repetát:)

Nincs jelen

 

#3483 2013-12-04 19:28

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Rigor!
Igen régen láttalak a fórumon! Hát nem semmi, amin keresztülmentél! Remélem, ezek után csak jobb lehet az egészségi állapotod, hiszen a rossz részt eltávolították, és CU-ban ez viszonylag "gyógyulást" jelent, ha jól tudom.
Kívánok Neked sok erõt, kitartást!

Nincs jelen

 

#3484 2013-12-04 21:44

sziszi 72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Martika koszi nagy nehezen sikerult irnom az Aladarnak

Nincs jelen

 

#3485 2013-12-04 22:00

sziszi 72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Hello Rigor nagyon tetszik a pozitiv hozza allasod en is stomaval elek 2010 tol par napja jelentkeztem be ide udv Szilvi

Nincs jelen

 

#3486 2013-12-05 12:46

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszi mindenkinek a jókívánságokat, a legrosszabb élményeket inkább nem írtam le, nehogy bárkit elriasszak a dologtól, meg nekem is csak azért lett annyira szenvedõs mert remicade miatt húzni kellett a mûtétet, és borzalmasan legyengültem, (és még bepaliztak egy ébren tükrözésre - ó csak 10cm-t bekukkantunk. - a tükrözõs dokihoz ez az infó már nem jutott el - amit végigordídottam, ameddig bírtam aztán már ordítani sem bírtam, aztán asszem elájultam) no de szerencsére a legvészesebb részekre nem is emlékszem csak hogy mantrázom magamban hogy "el akarom felejteni".

Szóval ha bármennyire rosszul érzitek magatokat, bármekkora fájdalommal jár a dolog, nyugodjatok meg, a nagyját el fogjátok felejteni, vagy nagyon tompa emlék marad csak meg. (pszihiáter mellett is feküdtem, õ mondta hogy a nagy traumákat ilyenkor elnyomja késõbb az agy).

Ettõl függetlenül esti 1x mirzaten + 3 xanax kell még mindig hogy el bírjak aludni, illetve napközben rámtör még a depresszió amikor ilyen plafont nézek és üresség, még filmet nézni sincs kedvem, vagy ha a tv-t nézem és erõszakos dolgok mennek benne attól kiakadok, akkor áttértem a gyerekmesékre, de ott is van ami erõszakos, szóval testileg már alakulok, de lelkileg még sajnos van mit gyógyulni. Meg reggel 1 cipralex de nem nagyon érzem a hatását.

Relatíve persze "meggyógyultam, a legnagyobb wc para megszûnt, de azért még van egy pici végbélcsonk ami vérezget, de az már elhanyagolható - kb minden haramadik pisilésnél kiengedem ha "aktív" és kész. WC para tehát nincs.
Éjszaka fel kell kelni sajna 1x a zsák miatt,(magamtól felébredek ha majdnem tele van levegõvel)  meg kora reggel de ennyi. Az ízületi fájdalmak gyógyszerrel elviselhetõk, a front meg az idõjárás persze ugyanúgy émelygõs rosszullétet tud csinálni, de az +1 xanax és rendben van.

Most inkább a lelki/pszihés javulás fázisban vagyok, és ez sokkal lassabb mint a testi (fõleg ha mindennapi problémákkal társulnak). De igyekszem pozitívan állni hozzá, mert tudatában vagyok hogy az üresség, depresszió, bánat, félelem érzések nem valódiak/nincs rá igazán nyomós okom.

Viszont nagyon jókat szoktam aludni, nagyon élethûeket álmodok, tudatosan tudom irányítani is, kb. olyan érzés mint a "mátrixban" lennék,  - szerintem ezek ilyen gyógyító álmok:)

Tudatosság persze, de betartani nem olyan könnyû ám.:) Sokszor eltervezek mindenfélét hogy csinálni fogom, de aztán néha "elhalasztódik". A nyugtatók, meg antidepresszáns viszont kemény étvágyat csinál, azzal is küzdeni kell, ráadásul az a baj, hogy amikor kezd este hatni, akkor édességgel kombinálva sokkal jobban hat..:(
Szerencsére a szellemi képességet annyira nem rontják, tegnap azért kitöltöttem egy mensa iq tesztet, és még így, gyógyszerekkel/nyugtató együtt is 102 jött ki. :)

Nincs jelen

 

#3487 2013-12-05 13:14

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Rigor !
Sajnos a tévében mindenütt ott az erõszak, akármelyik csatornára kapcsolunk. A legtöbb "mesében" is csak püfölik egymást, alig van agressziómentes. Nyilván, Neked most nem az kell, hogy felzaklasd magad! Talán még a természetrajzi filmek a legkíméletesebbek, kivéve a zsákmányszerzést. A csillagászattal, ûrkutatással kapcsolatosak is szépek szoktak lenni, legalábbis nekem tetszenek. Fontos, hogy bizakodó vagy, szépen megtervezted a gyógyulás lehetõségeit! Legalább WC para nincs! Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor miért kell meghagyni a végbélcsonkot, a záróizom miatt? És az izületi problémák továbbra is fennállnak, vagy az is meg fog szûnni, ha lemegy a gyulladás, hiszen ami nálad beteg volt, a vastagbél, azt eltávolították.
Úgy látom iq-val nem lesz gond! :)

Szerkesztette: Marthuska (2013-12-05 13:15)

Nincs jelen

 

#3488 2013-12-05 13:23

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Rigor!

Üdv. újra a Fórumon és a topicba külön!!
Sajnálom, hogy így alakultak a dolgok, soha nem jó, de az viszont igen, hogy számodra is mennyire pozitív változást hozott.
Örülök, hogy jól vagy!!!!

Nincs jelen

 

#3489 2013-12-05 13:25

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

A rectumcsonkot meghagyják vagy picit késõbb kiveszik?

Nincs jelen

 

#3490 2013-12-05 17:50

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Érdeklõdésemre, egyfelõl közölték hogy nem vészes, viszont nincs rá kapacitás, továbbá hogy az ugyanolyan fullos nagymûtét lenne, ( azaz mellkastól ágyékig felvágás, pomello méretûre duzzadt fájó herék, drain csõ a fenekembe oldalamba, katéter, gyomorszonda az orromba, centrálvéna a nyakamba és újra ülni, járni tanulás kötözés, szövõdménylehetõség - ugye 2x volt tályogom hát az ájulás közeli fájdalom, láz ) - szóval nem holmi kis endoszkópos ambuláns, úgyhogy ennek fényében inkább nem erõltetném (de ha erõltetném is, megállapították hogy annyira jelentéktelen hogy nincs rá kapacitás).

Annyira azért nem zavar, és már régóta nem is inkontinens - ha fellángolás van, akkor is kb minden 2.3. pisilésnél kényelmesen kiengedem, pici vér a papíron, és ha még ez is zavar akkor ezt lazán kúppal/habbal is kezelgethetném. Fájni sem fáj, bár még poénból nem ujjazgattam magam, hátha jólesik (de ha gyulladt akkor úgy sem esne jól ha meg nem akkor.. na mindegy úgysem akartam melegpornóban análdublõr lenni).

De amúgy tényleg annyira semmiség, meg mondták hogy tökre nem gond (csak ugye én jeleztem hogy hát-most akkor ezzel mi legyen, hogy veszélyes-e meg mittomén - mert korábban pont ott volt egy tályog ami viszont éjszaka inkontinens volt, büdös, lázas lettem tõle, aztán Dr. Lestár Izomból kinyomta újjal, kaptam rá antibiotikumot, pár bethadinos drenálásos pucolást és kész).

Szóval rektumcsonk egyelõre marad:) - Legalább kontroll vizsgálatokon átélhetek néha egy kis " forduljon a ball oldalára, megnézem a fenekét" (fenét nézi, az ujját nyomja be amíg megy) és amikor ugrik ki a szemem, akkor "áhhá! itt van a vége". Na ennyit még túlélek:P Meg talán az urológusnak is elég hosszú maradt hogy meg tudjon hagyományosan vizsgálni. :)

Szerkesztette: Rigor (2013-12-05 17:54)

Nincs jelen

 

#3491 2013-12-07 11:45

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Rigor, üdv újra itt. És hát igen, ami nem nagyon fontos és sürgõs, azt lepasszolja Lestár tanár úr, mert ezek nélkül is rengeteget mût és sajnos lassan nem lesz, aki tud is ilyet. Sajnos. De örülök, hogy jól vagy.

Nincs jelen

 

#3492 2013-12-07 17:31

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!

Rigor! Értem, hogy nem akarják (többek közt Te sem) megcsinálni, és ha nem okoz gondot akkor okés.
Nekem gázos volt, és meghagyták, hogy hátha, de voltak panaszain vele bõven, plussz azt mondták, hogy egy újabb gyulladási gúcpont lehet ezért rá félévre ki is vették. Ami igaz, az igaz ugyanolyan nagy mûtét volt.
Jó, hogy nincs problémád vele!!!

Nincs jelen

 

#3493 2013-12-11 21:54

roza63
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok, új tagja vagyok a sztómások társaságának. Talán nem végleges a dolog, de minimum fél évig sajnos így kell élnem. Egy elszúrt vastagbélmûtét utáni sztómaképzés az oka, amiért én is zacskós vagyok. Nehezen tudom megszokni, de muszáj. Talán vissza lehet alakítani a vastagbelemet, de ez még a jövõ.

Amiért írok nektek: a hasfalam is tönkrement a mûtét utáni hashártyagyulladásban, és a 4 (!)  hasmûtétben. Így haskötõt (fûzõt) kell állandóan hordanom, ami a sztómazacskóval elég problémás. A kórházban kaptam egy haskötõt, amin van lyuk a zacskónak, de elég könnyen elmozdul, és ledörzsöli a zacskót, aminek elég kellemetlen következményei vannak ...

Kérdésem az, hogy tudtok-e valami speciális, sztómásoknak való haskötõrõl, ami biztonságosan hordható? Ár nem érdekes, valami megoldás kell…

Nincs jelen

 

#3494 2013-12-13 01:16

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

A pouch-ról már korábban, személyes  elbeszélések alapján megtudtam hogy azért nem szünteti meg teljesen a wc parát, elég sokszor kell vele menni, gyakoribb a "baleset" és még be is gyulladhat, fájhat, masszírozni kell - macerás.
A sztóma (ha jól sikerül belõni a megfelelõ zacsit, rutint, stb) meg szerintem kifejezetten buli - hasi tasi nem kér toi-toit. És ha egy fánál állva hátra dõlök akkor pisilek, ha elõre, akkor a sliccen át ürítem a zacskót:) Amúgy fel sem merült nálam a pouch képzés, abba 100% belehaltam volna, így is nagyon kevesen, 1-2 órán múlott.
Vízicsúzdán nem csúszhatok vele hason fekve. na bumm, azt eddig se szerettem. A küzdõsportok kicsit hiányoznak, de helyette airsoftozok ami százszor jobb hangulat, endorfin adrenalin, csapatszellem, és bármilyen lepukkant állapontban (pl.: nagyon fájó térdek ) is lehet ûzni, csak nem a cikázó rambó stílusban.

Nincs jelen

 

#3495 2013-12-14 00:39

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Rigor! Hiányoztál! Szerettem olvasni a recepteket, meg a hasonló szösszeneteket tõled, mint a "melegpornóban análdublõr", de nem örülök, hogy itt látlak viszont! Az FB. elhiszem, hogy besokalltál, de azért azóta ott is komolyodott a téma. Reméltem, hogy azért nem látlak sehol, mert vidáman fõzöl és eszedbe se jut a betegség, de lassan rá kell jönni aki csendben van az az igazán beteg......
Gondolom, hogy kemény idõszak van mögötted, de remélem mostantól csak jobb lesz minden! Nagyon régóta nem voltál te se jól, pedig mindent kipróbáltál, kaja, sport, de ha ez kellett, hogy megszabadulj ettõl a sok szenvedéstõl akkor már megérte.

Nincs jelen

 

#3496 2013-12-26 23:15

Pali
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!

Pali vagyok, harmincas, Bp.-i ferfi. Fel eve kezdodott a dolog, 5 napos hasfajassal es szekrekedessel. Vakbelre tippeltek eloszor, aztan november kozepere lett biztos, hogy Crohn-om van. Dec. 16-ara volt kiirva a mutetem a SOTE-n, ahol azt terveztek, hogy kivesznek 1-1 darabot a vekony- es vastagbelembol is, majd osszekotik ujra.
Ebbol lett egy ideiglenes ileosztoma, mert akkora gyulladast talaltak, hogy nem lehetett a beleket ujra osszevarrni. Igy hat mindennel jobban varom a 3 honap elmultat, amikor sor kerulhet erre.

A zsakcseret egyszer mutattak meg, masodjara mar nekem kellett cserelni a korhazban, persze felugyelet mellett.
3 napja vagyok itthon, de nem erzem meg a 100%-ig biztos felrakast, elegge kikezdte a boromet a kijovo folyadek, ezert kerdeznek parat.
- Mediszintech markaju uritheto, egyreszes zsakom van. Ezt adtak odabennt. Ez jo? Ha nem, milyet lenne erdemes venni?
- Elegge hig a folyadek, ami kijon. Ha peldaul iszom egy par kortyot 15 perc mulva kifolyik. Ugyanakkor sokat kene innom. Hogyan?
- Gondolom a higsaga miatt tud befolyni a folyadek konnyebben a borhoz. Hogyan lehetne szilardabba tenni?
- Ti barmilyen testhelyzetben tudtok vele aludni? Nem feltek, hogy rafekszetek/kifolyik?

Hat igy elsore ennyi lennek, koszonom a segitseget elore is! :)

Nincs jelen

 

#3497 2013-12-27 08:32

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Pali!
Ki kell tapasztalnod milyen étel teszi sûrûbbé az anyagot.Még friss mûtött vagy.Idõ kell míg hozzászoksz.
Burgonyás ételt javaslom talán attól nem lesz híg annyira ,de folyadékot napi 2-3 litert meg kéne inni.
Az alvás minden pózban lehetséges már amennyire neked kényelmes.Pl: én hason legtöbbet háton fekszem.Ki hogy szokja meg.
Zsákcsere gyakorlás kórházban minden napos adig nem is engednek haza  míg meg nem tanulja az egyén.

Nincs jelen

 

#3498 2013-12-27 15:22

nem robot
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Pali:

Fontos, hogy a tapadófelszínt úgy kell kivágni, hogy a nyílás pontosan illeszkedjen a sztóma méretéhez, alakjához, tehát gyakorlatilag ne maradjon szabad bõrfelszín a sztóma körül, miután felraktad a zsákot. Így nem érintkezik a bõr széklettel, nem tudja kimarni.

Mûtét után a sztómába ürülõ "cucc" mindig hígabb, elvileg idõvel be fog sûrüsödni, kevés idõ telt el a mûtéted óta, simán lehet, hogy javulni fog a dolog. Persze ileosztóma esetén mindig lazább állagú a béltartalom, ami távozik, mert ugye nem megy keresztül a vastagbélen, aminek az egyik funkciója pont a víz visszaszívása lenne, ami ilyenkor elmarad.

Üdv.

Szerkesztette: nem robot (2013-12-27 15:45)

Nincs jelen

 

#3499 2013-12-28 09:59

kocsis
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Üdvözöllek  énis imuránt szedek nem rég állitottákbe!,de én nem vagyokjól tõle!. kérdésem az Te jól vagy az Imurántól?  üdv Oszkár

Nincs jelen

 

#3500 2014-01-03 18:51

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

A banán (érett!) szinte mindenkinél bejön mint sûrûsítõ anyag :) Zsákból meg kell kérni több típusból mintát, hogy kipróbálhasd melyik mûködik a legjobban (nekem a coloplastot szereti a legjobban a bõröm, és nem is ereszt) .

Emellett fontos a paszta használata a sztóma körül szárazra törölt felületre tubusból pöttyöket nyomva, aztán nedvesített ujjal (egyébként mindenhova fog ragadni) eligazgatva(agyagozó szakkör light)- mert ez tömi be a kivágott nyílás és a sztóma széle közti területet. Ha ez nincs, a bõr kisebesedik (így is elõfordulhat) arra a stomic krém jó. - ha nincs krém meg pihentetés, a paszta is ugyanúgy megteszi, rohadtul fog csípni, de ez nem baj, mert kb 3 nap múlva alatta gyógyul a bõrfelület.

Ruházkodás terén és sokmindent variáltam, (gondoltam kivágom deréknál és valami övtáskába rejtem, de ez macerás volt )  de a nadrágtartós megoldás lett végül a legkényelmesebb. Szóval egy bõvebb szabású nadrág + nadrágtartó. Sztómás boltban úszógatyát is lehet kapni ami gyorsan szárad, magas a szabása(rejti a zsákot), és belsõ zsebe is van a zsáknak.

Vészhelyzet esetére meg szokott lenni nálam törlõkendõ, meg vízhatlan ragasztó, tartalék zsák, paszta, nejlonzacsik, kézfertõtlenítõ gél. Ha ereszt, a ragasztóval  gyorsan fixálhatod míg olyan helyre nem érsz ahol kicserélheted ( Nejlonzsacsi az alsógatyába tûrve, és ilyen csípõ-kuka jelleggel gyakorlatilag bárhol félrevonulva el lehet végezni egy cserét állva).

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB