#351 2008-05-13 18:24

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Fracs ! én "csak 3 hónapja vagyok sztómás, jövõ 7en lesz a sztómazáró mûtétem. a kórházban én is nagyon el voltam keseredve, az ottani cuccok miatt. A sztómásnõvér viszont mindenre megtanított, és rendelt nekem egy 2 részes convatec tip. cuccot, aminek az alapja akár 3-5-7 napig is fennt maradhat. ezeket mind megkaptam még a kórházban. AS zsákba be van építve egy szénszûrõ, ami miatt nem fújódik fel a zsák és a szagok sem jönnek át. Fördéskor le lehet ragasztani egy spéci tapaszkával, na azt néha rajtafelejtem, akkor van a felfújódás. Én egyébként 6 hete dolgozom vele, egész a jövõ heti mûtétig. van szorító övem, de a rendes nadrágok is megfelelõek. A tsákot egyébként csak napi 1x cserélem legtöbbször reggel, étkezéssel be lehet állítani a tirmust, valamint van egy spéci étrend, amit ha betart valaki, el lehet kerülni a hasmenést, a gáz és szagképzõdést. Ha tudok valamiben segíteni, írj !

Nincs jelen

 

#352 2008-05-13 18:33

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

A klkinikán egyébként van egy tükörrel felszerelt helyiség, ahol jól be lehetett gyakorolni a zsákcserét. Kaptam egy csini kis tatyót, abban van tarcsi alap, zsák, kisolló az alap kivágásához, papírvatta, gézlapok, az alapleszedõ kis kendõcskék tasakokban, a bõrvédõ krémek, ápolók, tükör, stb. mindez egy nagyobb diplomata táska szerû tatyeszben, ezt viszem mindehová, dolgozni is. úgy néz ki mint egy laptop táska. ja, és egy kicsi hajszárító, mert rárakás után érdemes kicsit melegíteni a zsák szélét, úgy biztosan nem válik le. az egy részes a kórházban felragasztás elõtt mindig rárakták a radiátorra hogy kicsit olvadjon a ragasztó. ez persze februárban volt. most hogy nincs fûtés, egy mini hajszárító elkél a szeretet csomagban. Hidd el, nem olyan vészes a helyzet, a sok kórházi sírás után én is magam bõrén tapasztaltam hogy lehet élni a sztómával (mint a fórum címe is mutatja), vezetek, dolgozom, szaunázom, bringázok, dolgozom, stb. Ja, a klinika 3 havi cuccot behozatott és átadott mire hazajöttem, nem kellett mennem sehova. Írjatok ha segíthetek valamiben !

Nincs jelen

 

#353 2008-05-13 22:10

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Igazából nem tudom hogy segíthetnék nekik, és úgy érzem a párommal el távolodunk egymástól,mert most teljesen maga alatt van az anyukája miatt!Pedig nekem is volt nehéz idõszakom!Mert nekem meg lebénult a fél oldalam,de nagyjából rendbe jöttem persze 3 évig tartott! Mi ilyenkor a jó?Hogy segítsek nekik?Oyan kétségbe esett vagyok el vagyok keseredve, hogy az anyukája miatt el veszítjük egymást, tudom ez önzõség!

Nincs jelen

 

#354 2008-05-14 08:06

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Fracs ! szerintem próbáld meg ezeket az új infókat óvatosan megosztani vele, vagy esetleg rávenni hogy olvasgassa a fórumot, nagyon sok hasznos infót találtam és találok folyamatosan én is. Érthetõ hogy maga alatt van, de jobban azért nem kellene mint az Anyukája. Nekem szerencsém volt, mert a családom tartotta, és tartja bennem a lelket (most a mûtétem elõtt is) nem beszélve a fórum segítõkész tagjairól...... Neki inkább segítenie kellene az Anyukáját a pozitív hozzáállással. Persze ezt Te is tudod, Õ pedig ezt nem olvassa.... Szerintem csepegtesd az infókat, hátha kilábal a depibõl ha látja hogy itt azért nem ér véget az élet....

Nincs jelen

 

#355 2008-05-14 10:09

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok mi az a sztómazáró mûtét? Amikor visszarakják? Még milyen mûtétre lehet számítania kihelyezés után?Ja és most mi lesz hogy megmûtötték?Lassacskán kihuzgálják majd a csöveket?Neki megmaradt az egész vastagbél "csak" a végbélt kellett kiszedni,Ez a jobbik eset?Hány cm-es lehet ilyenkor egy sztóma lyuk?Õ se igyon , bármennyire is szeretne? Ne haragudjatok rám,de olyan hatalmasnak tûnnek nekem a zacskók amiket az interneten láttam,tényleg ekkorát kell használni? Ebbe többször is  "ûrít" az ember, azért olyan nagy? Ja és ez nem húzza le ott a dolgokat a súllya miatt? Szóljatok rám, ha tapintatlan vagyok,vagy vmit nem helyesen használok!Köszi

Nincs jelen

 

#356 2008-05-14 10:11

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ja Sanvito én is szorítok,bár nem igazán tudom hogy mit csinálnak veled majd! De sok szerencsét és kitartást!!!és mielõbbi felépülést kívánok neked!:)

Nincs jelen

 

#357 2008-05-14 10:14

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ó és még vmi eszembe jutott ahogy a forumot olvasgatom,mit jelent a kétrészes zacsi?Ja és láttam olyan képet is ahol két sztóma volt egy hason, az mitõl lehet?

Nincs jelen

 

#358 2008-05-14 10:21

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Fracs ! Nekem most visszacsinálják a sztómát, mert egy bélelzáródás miatt kaptam hogy a felgyülemlett "anyag" ki tudjon ürülni. Sajnos ez 2 lépésben történt, a második mûtétnél (4 nap múlva az elsõhöz képest) csinálták a sztómát. Mivel minden mûködik már, most egyesítik a beleket és ezt a lyukat a hasamon összevarják. Csak persze ehhez ismét (3x) felvágják a hasam. A zacskó nem nagy, az enyém kb. 15 cm. de az alját visszahajtva rálehet húzni egy bugyit, csak az a lényeg hogy a lyukat ne szorítsd el semmivel, hogy szabadon tudjon ürülni. Írtam hogy lehet befolyásolni a ritmust, én általában csak reggel cserélek, mielõtt elindulok dolgozni. Maga a sztóma a végsõ méretét 6-8 hétre veszi fel, én is már kisebb lyukat vágok a zsákon mint kezdetben. Persze a mérete változik az ürülés alatt, vagy látható hogy pl. visszahúzódik ha zuhanyozok. Ilyenkor vagy az aklapot is leszedem (ha úgyis cserélni kellene már) vagy csak a zacskót, vagy azt sem, csak a szénszûrõs részét leragasztom hogy véleztlenül se menjen bele a víz.  Ha már lehúzná, akkor azért érdemes lecserélni, csak a megnyugtatás miatt. A kórházban elõször én leresztõs zsákot kaptam, van aki most is olyat használ, akkor csak a tartalmát ki kell üríteni. ez enyém most 2 részes (alap+zsák) rendszer, a zsákot csak leveszem és kidobom, jöhet a következõ. Nem vagy tapintatlan, zeljesen természetes hogy megkérdezed ezeket ! (A sztóma alaphoz általában van egy sablon, az elsõ idõben annak segítségével lehet jól kivágni a megfelelõ méretû lyukat)

Nincs jelen

 

#359 2008-05-14 10:37

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

hû akkor most te nagyon örülsz,nem?Várod már hogy ne legyen ott a zsák?A kórházban lehet kérni, hogy kétrészes legyen vagy lereszthetõs? Vagy gondolom ez az árától függ és ami a kórházban van, vagy amit használnak az a jobb!jaj hát ma már lejöhetett a megõrzõbõl és csak annyit mondott hogy fájdogál de kap szúrit és akkor jó! de olvastam hogy nem szabad inni ilyenkor már nem tudom kiirta, ez igaz?És te mit dolgozol?

Nincs jelen

 

#360 2008-05-14 11:01

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Örülök, de azért parázok is nagyon, kis bélszakasz kivétel is lesz (egy kicsit heges rész), ez is lesz biztos 4-5 óra ! Nálam az volt a Kinikán, hogy  a sztómás nõvérrel együtt kikisérlezetünk hogy milyen legyen, pont akkor jött be ez az új termék, így ezt választottuk. (BVolt már ilyem, csak ennek a ragasztási technikája kicsit más). Sokat bõgtem a kórházban, de csak itthon láttam meg, hogy MÛKÖDIK A DOLOG ! Informatikus (rendszerszervezõ) vagyok, egy hivatalban ! Én sokat voltam az intenzíven, ott a második naptól ihattam 1-2 kortyot, aztán már az osztályon egyre többet, de kaját (szûrt leves) csak a 4-5 napon. Biztos tudják ott a nõvérek hogy mit lehet és mit nem. Hány éves az anyósod? nagyon stramm ha már a rendes osztályon van. Bélkivétel is volt, vagy csak a sztóma készítés?

Nincs jelen

 

#361 2008-05-14 11:35

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

52 éves és ,már telefonálgat is!Neki rosszindulatú daganat miatt kell kivenni a végbélt + a nyirokcsomót + a gáton egy daganatot!Elég erõs, csak fian nem az:)!De a nõk sztem mindig erõsebbek! Én csak pénteken tudom meglátogatni, kíváncsi leszek hogy mi lesz!Igaziból még nem az anyósom, csak olyan hosszú leírni, hogy a barátom anyukája!És neked vannak már gyerekeid?A csövek szerinted meddig lesznek bent? Bár igaziból nem is tudom hogy vannak e neki most csövek!Mit is írtál hány hónapig telt összeszeedned magad? Másfél hónap?

Nincs jelen

 

#362 2008-05-14 11:43

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

igen, vannak gyerekeim, bennem nem voltak csövek, csak egy katéter, egy gyomorszonda, és egy centrális véna. a katétert "hólyagtorna" után a 4. napon vették ki, a szondát a másodikon, a centrálist is asszem akkor. Péntekre már nagyon virgonc lesz szerintem ! Nagyon hamar összeszedtem magam, már a klinikán. Mikor felkeltem pisilni (elõször 10 p volt, aztán egyre kevesebb) mindig sétáltam 1-2-több kört a folyosón, kihasználtam hogy ha már felkeltem nehezen, javítsam a kondimat. mûtét után a 12 napon (már otthon) fodrásznál volta, és akár milyen idõ volt, sétáltam-sétáltam-sétáltam. (ez most is így van, de most már dolgozom 6 - 7 hete. Az elsõ mûtétem 02.08, a második 02.12-én volt, 22-én mentem haza. április elején jöttem dolgozni, de már a 4. héten engedtek volna, de akkor még nem vállalkoztam rá hogy vezessek. Hamar összeszedi magát, és én is ! (remélem) egyébként én is annyi éves vagyok !!!!

Nincs jelen

 

#363 2008-05-14 12:33

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Tehát aséta kötelezõ??? Csak egy -két kör legalább? és te traumaként élted át a kórházban, vagy miért sírtál mi volt a legijesztõbb, vagy mi volt a legfélelmetesebb, ne haragudj, de nem tudom elképzelni milyen lehet így ébredni mûtét után?

Nincs jelen

 

#364 2008-05-14 12:35

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Nini...sanvito mennyi mindent tudk meg Rólad :D :D :D

Nincs jelen

 

#365 2008-05-14 12:40

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

ugye, ugye? mert nem kérdezted...... de a mûtétekrõl azért mindent tudtál..... a kor meg nem érdem csak állapot, de én még nen nõttem fel a koromhoz, megmaradtam a 16-18 éves szinten (nagymamaként) hihihi (azért remélem maradunk "barátok" ....

Nincs jelen

 

#366 2008-05-14 12:43

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Naná, tudod milyen "testvérek vagyunk" bár Te hamarosan nem leszel, az aminek tiszta szívembõl örülök!!!!
Elhiheted, és telnek a napok, telnek...lassan itt van 20-a...utána 22 és akkor túl leszel rajta!!!!
Csak kitartást,Lisa

Nincs jelen

 

#367 2008-05-14 12:44

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Fracs: én azért sírtam ki a szemem, mert mégis sztómát kaptsam a második mûtétnél, és annyira rosszak voltak a kórházi darabok, hogy volt hogy fél óránként esett le a zacsi rólam (egy részes), az ágyamat állandóan át kellett húzni, és pattanj mindig fel ehhez, amikor nehéz forgolódni is. nem tudtam elképzelni hogy én ezt tudom majd csinálni, azt gondoltam "másodrendû" lettem ezzel a sztómával. de most már látom, HOGY ERRÕL SZÓ SINCS !!!!! sétálni szinte kötelezõ, de én magamnak szabtam ki ezeket a "gyakorlatokat" és ebbõl nem engedtem és nem is engedek most sem !

Nincs jelen

 

#368 2008-05-14 12:47

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Lisa: Úgy terveztem továbbra sem hagyom el a fórumot, és a testvérkéimet", akár hogy is lesz !!!!! Mindig számíthattam, számíthatok Rátok, Rád, és remélem ez fordítva is így lesz, hasznotokra válhatok, segíthetek én is !

Nincs jelen

 

#369 2008-05-14 19:23

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok képzeljétek el,mesélte a barátom hogy az anyukája a megõrzõbõl reggel a saját lábán gyalogolt el az osztályra és nincs semmi baja normális a kedve,pici a vágás hál'istennek, mindent kivettek amit kell!Úgyhogy most mindenki egy picit megnyugodott, az lehet hogy majd ez után jön a fekete leves?Vagy ez volt a kezdeti sokk, igazából mi már elõtte próbáltuk felkészíteni h milyen lesz majd, meg ilyenek a forumok meg a különbözõ oldalak alapján!de még biztosan lesz ezer kérdésünk a késõbbiekben!

Nincs jelen

 

#370 2008-05-14 20:02

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Fracs ! Örülök hogy ilyen jól gyógyulgat az "Anyósod", reméljük a folytatás is ilyen lesz ! :D :D :D Ha majd lesznek kérdéseid, írj nyugodtan, keddig még én is tudok válaszolni, aztán majd a többiek ! köszönöm a jókívánságokat ! (Sajna én sem tudom milyen ez a sztómazárás......még. azért is tartok tõle egy kicsit. kicsit????? ) :/

Nincs jelen

 

#371 2008-05-15 07:55

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Lisa, Sanvito, fracs és mindenki!
Ma megyek tükrözésre, a sós víz kortyolgatása közben olvasom a Fórumot. Ez a topic különösen érdekes és fontos a számomra, mert hamarosan nekem is sztómám lesz és talán lesz majd záró mûtétem is. Már másfél éve ki akarják venni a teljes vastagbelemet, mert elkezdett poliposodni. Eddig sikerült három havonkénti tükrözéssel és megfelelõ szövettani eredménnyel elodáznom a mûtétet. A mai vizsgálattól, illetve a szövettanitól függ, hogy mikor lesz a mûtét. Talán nem kell mondanom mennyire félek a változástól, hogy a korom miatt (55év), hogyan fogok regenerálódni. Most azért írom ezt ide, mert kiderült, hogy sanvito is ötvenes. A beírásai alapján harmincasnak gondoltam és annak számlájára írtam, hogy ilyen szépen megküzdött a mûtétekkel és a sztómával. Ebbõl most erõt próbálok merítenil, hogy talán nekem is sikerülni fog. Lisa nekem a napsugár, a képe és a hozzászólásai a fiatalságot, a melegséget idézik nekem. Jó ide betérni és olvasgatni, reménykedni. Az itt olvasottak  mindig a reménnyel töltenek el. Bocsánat az érzelgõsség miatt, talán a vizsgálat elõtti koplalás teszi.
Szóval sanvito, most már nem titokban, de még mindig nagyon szorítok neked és biztos vagyok benne, hogy menni fog.
Lisa, neked a vizsgáidhoz kívánok, ami ilyenkor kell.
A leendõ sztómás: Ánya

Szerkesztette: Ánya (2008-05-15 07:58)

Nincs jelen

 

#372 2008-05-15 08:17

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ánya : Köszi a -20 évet :D akik ismernek õk is így gondolják !!!!!! na meg persze ÉN IS !!!!! (hahaha) nem irigyellek a lötyi ivásért (én is nemrég estem át egy sztómán át irrigoszkópián, ez volt nekem is elõtte.....) de meglátod minden rendben lesz. Ha viszont a mûtét mellett döntenek, ahogy itt a fórumon is írták a többiek, NE HALOGASD !!!!! Változást valóban jelent az ideiglenes sztóma is, de rólam csak azok tudják ezt, akiknek elmondtam, a napi tevékenységemben nem gátol. (Na jó, egy kicsit azért igen, fõleg reggel.....) látszani sem látszik. elõször amikor az utcára mentem, azt gondoltam mindenki látja ezt rajtam, de nem. akik tudják, elõször keresték a szemükkel a változást a hasamon, de hidd el, észrevehetetlen a dolog. Mivel a zárómûtétre le kellett  (volna) fogynom kb. 20 kg-t, amibõúl csak 15 sikerült, inkább azt mondják a kollégáim: de jól nézel ki, nem is látszik hogy beteg vagy ! Mert úgy gondolom, nem is vagyok ! persze ez csak önámítás, de az elsõ perctõl kezdve összeszorított foggal próbáltam mindent úgy csinálni mintha mi sem történt volna, inkább csak a magam megnyugtatására, hogy képest vagyok sütni fõzni, tevékenykedni mint a sztóma elõtt. Higgy nekünk, nem olyan vészes a helyzet mint ahogy a mûtét elõtt vagy utána látszik ! Biztosan Te is hamar fel fox épülni, miért is ne úgy lenne? (látod, milyen jó tanácsokat tudok adni MÁSOKNAK :) így a mûtét elõtt??????? kérdezz nyugodtan, a többiek nevében is mondhatom: SEGÍTÜNK !!!!!!

Nincs jelen

 

#373 2008-05-15 08:47

Barbi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Ánya!Anya most lesz idén kerek 50.Mikor két éve sztómája lett nem volt olyan nehéz elfogadnia,mi sem csináltunk problémát belõle egy percig se.Ami nagyon idegesítette,hogy a medroltól nagyon sokat,30kg-ot hízott és fájt tõle mindene,hiába kapott vízhajtót.Szorítok neked nagyon,sikerülni fog.Puszi

Nincs jelen

 

#374 2008-05-15 09:43

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedveseim!
köszönöm a bíztatást. Fontos volt megtudnom, hogy nem csak nekem van súlyfölöslegem. : -(
Emiatt is rágom magam, hogy le kellett volna adjak a mûtét elõtt pár kilót, hogy jobban tudjanak operálni. Kezdek megnyugodni, bár annyira nehéz elképzelni a hasamat egy lukkal középen. Az a nehéz, hogy tünetmentes vagyok, régóta nem zavar a betegségem szinte semmiben. A szokásos ellenõrzésen akadtam fel és nem életmentõ mûtét lesz. Van min rágódnom. Lelkileg próbálok felkészülni és ehhez nagyon nagy segítség amit tõletek olvasok.
Szép napot!!
  A  bódítás után már remélem nekem is az lesz:
Ánya

Nincs jelen

 

#375 2008-05-15 14:22

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Még az jutott eszembe hogy lehet Mo.-on is kapni olyan bugyit aminek van zacsitartó része?Mármint sztómazsák tartó része?az interneten láttam ilyet, de nem magyar oldalon, vagy ennek nincs is jelentõsége? Kell majd gyógyszert szedni az anyósomnak a sztóma miatt? És attól hízni fog? Én azt hittem a sztómások inkább lefogynak!Sanvito és Ánya sok szerencsét!

Nincs jelen

 

#376 2008-05-15 14:38

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Fracs ! nekem van ilyenem, egyszer be is írtam a fórumba a márkáját, ha hazaértem majd megnézem és megírom. De sajnos én nem tudtam használni mert nem ott csatlakozik a tartózsák ahol az én sztómám van. Volt már rajtam, mert ez egy rugalmas anyag és szorítónak jó, de jobb egy rugalmasabb bugyi. gyógy. segédeszköz boltban vettük. Én nem kaptam semmi gyógyszert, mert a beleknek nincs bajuk, bélelzáródásom volt egy elõzõ mûtét szövõdményként. Úgy olvastam a crohn betegeknél gyógyszeres kezelés is felmerül, de sztem nem a sztóma hanem az alapbetegség miatt.  köszi a jókivánságokat ! keddig még tudok írni, aztán a családom majd hírt ad itt a fórumon ! otthonról majd írom a cucc jellemzõit ! szia

Nincs jelen

 

#377 2008-05-15 15:06

bánatos
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Ánya és Sanvito!

Sok szerencsét kívánok az elõttetek álló beavatkozásokhoz! Nagyon drukkolok Nektek, hogy minden a lehetõ legjobban sikerûljön! Vigyázzatok nagyon magatokra! Nagyon várjuk majd a jelenkezéseteket!
Minden jót, nyugalmat, és könnyü lábadozást kívánok.
Üdvözlettel: Feri

Nincs jelen

 

#378 2008-05-15 15:19

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Feri ! Itt is köszönöm a jókívánságokat, a sok-sok törõdést, jó tamácsot, amit Tõled kaptam ! Igyekszem majd a családom segítségével jelentkezni, hírt adni az eseményekrõl ! Ági

Nincs jelen

 

#379 2008-05-15 15:45

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok...nem is értem hogy miért féltek a valóságtól, attól amik Ti (amik mi magunk) vagy(unk)tok.
Se kor, se súly, se semmi nem számít ha hiszitek, hogy jobb lesz, és hogy jobb lehet! Már pedig mind a ketten hiszitek, erõsen...napok óta ahogy olvasom kedves sanvitot is...egyértelmû hogy ennél a várakozásnál rosszabb nincsen. De Te már a jó úton haladsz és a célt is látod, és át is élted már ezt sokkal, rosszabb körülmények között. Nem kell félned, és ezeket a mai hozzászólásokat olvasva egyszerûen jó érzés Hozzátok tartozni...nagyon nehéz ez a helyzet az biztos, de soha nem reménytelen...és legfõképpen az, nem számít ,hogy ki hány éves az ember..akkor én meg még labdába se rúghatok a korom miatt az élethez!
De ez nem így van, mindenki átélte a nehéz napokat, idõket és az hogy itt vagyunk csak jelent valamit ha mást nem azt hogy KÜZDÜNK!!!
Ánya : nem könnyû az biztos... a lényeg ahogyan sanvito írta Neked, ha meg kell csinálni akkor meg kell! Halogatni nem szabad...Ideiglenes, akkor ez egy plussz jó hír, de várjuk ki mi lesz a tükrözésen. A kor és a regenerálódásod, ez megint csak attól függ, hogy Te hogyan is állsz a dolgokhoz. A félelmed természetes, de ez is el fog múlni (ha kellesz) hozzá fogsz szokni, mire megszokod bezárják , nem?
Ez a topic legfõképpen azért van, hogy a tapasztalatainkkal megpróbáljunk segíteni...de ez csak az egyik oldala , a másik az hogy tudjuk, mit érez (nem teljesen, de azért mégis jobban) a másik, és hogy milyenek a félelmei (legfõképpen) a társadalomtól, a családtól vagy egy hûséges társ elvesztésétõl vagy a kirekesztéstõl...ezeket nem nagyon szoktuk kimondani valljuk be , de így van...talán ezek "megbeszélésével" könnyebb átvészelni az egészet (egyes esetekben az egész életet)...úgy hogy csak KITARTÁST és nem csak Nektek hanem mindannyiunknak...
Most én kérek ellnézést ha kicsit érzelgõs és hosszú lett az írásom, dehát ez is a lényeg, hogy le tudjuk írni...

A praktikus dolgokról vagy bármirõl ha kérdésed van (lesz? ) Árnya akkor nyugodtan írj ide, nem szégyen... és ha minden igaz és jól értettem akkor szombaton találkozunk!

Mindenkinek Üdv . : Lisa

Szerkesztette: Lisa (2008-05-19 20:54)

Nincs jelen

 

#380 2008-05-15 16:01

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Lisa ! olyan jó olvasni az írásaidat, hogy el sem lehet mondani ! Fel tudod nyitni az ember szemét, hogy próbáljon meg úrrá lenni a félelmein, és leküzdeni azokat, hiszen már tényleg - ki így, ki úgy - annyi mindenen keresztül mentünk ! Azt meg külön csodálom hogy hogyan is tudsz ilyen éretten, komolyan gondolkodni, fiatal korod ellenére ! (Persze itt mindenkinél ezt tapasztalom....  megedzette volna az élet ennyire a sorstársakat????) Nagyon remélem hogy jól alakulnak majd a dolgok körülötted, azt kívánom hogy teljesüljön minden amire vágysz ! Köszönöm ezt a legutóbbi írást is ! Itt egy idézet egy angol versbõl: "Nem láttam még vadat amely szánná magát. A madár fagyottan zuhan le az ágról, de sohase gondolt rá, hogy sajnálja magát" TALÁN TÉNYLEG MOSTMÁR ÖSSZE KELLENE KAPNOM MAGAM !!!!!!! ÉS VÉGETVETNI A NYAVALYGÁSNAK !!!!!

Nincs jelen

 

#381 2008-05-15 20:39

vikimami
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
én nem vagyok sztómás, de mindig olvaslak titeket, mert érdekel mi történik másokkal - és esetleg mi történhet velem....- szóval csak azért irok, hogy elmondjam kicsit szentimentális módon, hogy jó titeket olvasni és látni, hogy milyen jól és teljes életet éltek és mennyire helyesen gondolkodtok!
Azt hiszem lassan ide járok erõt gyûjteni....

Nincs jelen

 

#382 2008-05-15 22:29

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedveseim!
megvolt a tükrözés, és jó hírem van. Ugyan szaporodtak a polipjaim, de nagyon nyugodtnak tûntek és az orvosom is mosolygós volt. A mûtét lesz, de csak június második felében, vagy késõbb. A szövettanitól is függ még, de miért is lenne rossz? A jövõ héten meglesz és irány Dobó tanár úr és idõpont megbeszélés: :-))
Mindig úgy érzem, hogy már nem félek a mûtéttõl, de ma a beírásaitokat olvasva, amint írtam is, megtapasztaltam, hogy nagy kõ zuhant le a szivemrõl. Tehát mégis vannak bennem olyan félelmek, amikrõl nem is tudok. Ezért is írtam délelõtt. Nagyon, de nagyon köszönök minden kedves érdeklõdést.
Sanvitonak nagyon szorítok, alig várom, hogy túl legyen a mûtéten és ismét itt legyen köztünk. Tudom, hogy keddig még marad, de hajtom az idõt. A találkozóra nem jössz?
Lisa, jól láttad, megyek .- )
Bánatos: neked nincs kedved eljönni a találkozónkra? Szívesen találkoznék veled is.
jó éjszakát, vagy reggelt, vagy napot, ki mikor olvassa: Ánya a megkönnyebbült.

Nincs jelen

 

#383 2008-05-15 23:54

sziszi32
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

sziasztok, rég irtam ide, és most látom, hogy megint olyan téma van, amihez én is hozzá tudok szólni:
a sztómával élünk hét hónapja, ezt ugye tudjátok. A kisfiunkról senki nem mondaná meg, hogy "mi van", bár megtörtént, hogy egy túlbuzgó ismerõsünk "jajmivanittneked!" felkiáltással vett tudomást a zacsiról...még jó, hogy a kicsi nem érti még. Szóval, én nem gondolom, hogy másodlagos az az életminõség, amit a sztómások élnek. Másodlagos azoknak a hozzáállása, aki az ezzel élõ emberektõl távol tartják magukat, nehogy "elkapják" ezt a dolgot... Nagyon nehéz viszont magunkban elrendezni, helyére tenni a dolgokat, nagyon nehéz elfogadni azt, hogy most másként kell élni. Pedig hát ez a másként pár hét alatt megszokottá válik. Pedig hát valójában mi változik meg? Fõleg az érzés, hogy az emberi test mégsem olyan ellenálló, mint kellene, hogy igenis törékeny, sebezhetõ, kiszolgáltatott. Hét hónapja el sem tudtam képzelni, hogy milyen a sztómával együttélni, most meg annyira hétköznapi, mondhatni természetes, hogy az apró kellemetlenségeket leszámitva, mindent úgy csinálunk, mint egy egészséges babával. És én úgy látom a dolgokat, hogy ha ez a sztóma-lehetõség nem volna, a kisfiam szörnyû kinok között halt volna meg pár naposan. És olyankor mindig hálát adok Istennek, hogy ha kicsit nehezebben is, mint más gyermek, de mégiscsak elindul az életben, és amikor egy csibészes mosolyt megereszt, akkor az öröm, és nem az önsajnálat csal a szemembe könnyeket...
Sanvito, csatlakozom a többi hozzászólóhoz, én is azt hittem, hogy egy max. harmincas anyukával beszélek. Maradj ilyen sokáig, és annyi szeretet fog továbbra is körbevenni, mint most (remélem, a fórumon túli életedben is igy van), és erõt adsz azoknak, akik sokat félnek... mint én is...
Lisa: látod, más is észrevette, hogy milyen segitõkész vagy, s milyen felemelt fõvel hordozod azt, amit rád mért a sors...

Nincs jelen

 

#384 2008-05-17 12:25

Florance
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok,
örömmel olvasom, hogy mindenki milyen pozitív az utóbbi napokban! Én is nagyon-nagyon örülök, hogy a kolonoszkópiám eredménye olyan jó lett, hogy eléggé meg is lepte az orvosokat...mint tudjátok, már ki voltam írva proctocolectómiára, amitõl nagyon féltem. Továbbra is benne van a pakliban a végleges sztóma, ui. a záróizmom eléggé tönkrevan, de kaptam még idõt, hogy így kitágítva is kipróbálhassam, hogy megtapasztaljam a kontinenciám. Egyelõre remekül mûködik, intimtornázom minden nap és relaxálok; ez utóbbi nekem nagyon sokat segített, ajánlom is az autogén tréninget minden pszichszomatikus betegtársamnak.
Szóval, jöttem megköszönni a sok kedves támogatást, tanácsot, amit tõletek kaptam a kórház elõtti hetekben, amikor minden annyira bizonytalan volt. Kívánok nektek jó bulizást, akik pedig mûtét elõtt vannak, azoknak nagyon gyors felépülést, komplikációmentes operációt. Sok szerencsét mindnekinek.

Nincs jelen

 

#385 2008-05-18 13:17

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Florance!
Nagyon örülök, hogy ilyen jól alakult a dolgod!! Azért ne hanyagolj bennünket, idõnként nézz be ide. Az autogén tréninget én is nagyon tudom ajánlani. Az intimtorna nekem is sokat segített, az az aranyerem lett tünetmentes, még most a tükrözés elõtti hajcihõ se kínozott meg. Persze ehhez sok gyakorlás kell, de megéri .- )
A találkozó szerintem nagyon jó hangulatú volt, sokan voltunk és mindenki bizakodó, optimista hangulatában volt. Boldog vagyok, hogy ott lehettem.
További jobbulást: Ánya

Nincs jelen

 

#386 2008-05-18 20:31

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Az anyósomat megmûtötték sztómával hplnap vagy kedden fogják majd megnyitni a vastag belét!Szerintetek innen már felgyorsul a folyamat?Bár rossz indulatú daganatot vettek ki, és nehezen gyógyul a sebe! Ti mennyi idõ múlva tudtatok mászkálni normálisan?

Nincs jelen

 

#387 2008-05-18 20:38

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

san vito sok szerencsét majd 20-ától!

Nincs jelen

 

#388 2008-05-18 21:28

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok,
Kedves sanvito, Hogy vagy? Nem írtál rég! Remélem nem "evett meg" a frász? A legutolsó hsz. szerint NEM!!!!
Remélem így van! Ha tudsz akkor jelentkezz a bevonulás elõtt OKÉ?

Ánya : Örülök hogy eljöttél Te is , és hogy jól érezted Magad! Remélem, hogy agustusban IS ugyan így jönni fogsz és SEMMI , nem gátol meg benne, legfõképpen a bizonytalanságod. Hisz Te is "láthattál" tegnap... sztem egy pozitív példa is elég nem? De ha ne , hát akkor sanvito is lehet...válogass!!!

Fracs : "mászkálás" nem a sztóma zavarja , természetesen hanem a mûtéti seb. Az fáj...teljesen normálisan...varratszedés után talán két hét.

Szerkesztette: Lisa (2008-05-19 20:54)

Nincs jelen

 

#389 2008-05-18 21:47

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok Lisa, Fracs, MrPeetR, Többiek !
MrPeetR ! Gondolok mindenképpen a bíztató szavakra, tényleg át kell programoznom az agyamat a pozitív gondoloatokra. Csak nagyon nehéz, mert mindig ott a "kisördög", hogy HA..... meg HA... meg HA..... nem bírom kiverni a fejembõl de ígérem hogy azon leszek !!!!

Kedves Lisa : Már majdnem tényleg "megevett a frász", de NEM HAGYOM MAGAM (EL)..... legalább is próbálom. Holnap már itthon vagyok, pakolászgatom a kh-i cuccot, szóval tudok majd írni még..... Aztán majd "kicsi" lányom ír majd, hogy mi a helyzet......Juj de nehéz ez az egész, az a baj hogy még az elõzõ mûtéteket sem hevertem ki teljesen...... (már mint agyilag)

Fracs ! Én a (második) mûtét utáni 10-k napon mentem haza, akkor már elég jól mászkáltam , igaz akkor még bennem martadt keresztben 4 un. átöltõ varrat (olyan mûanyag csõnek, szívószálnak látszott), ettõl kicsit nehezen ment minden, mert szúrt nagyon. Aztán 1 hét múlva visszamentem, akkor kiszedték, na utána már lényegesen jobb lett, már hajolgatni is tudtam ! a mászkálás nagyon fontos, MUSZÁJ !!!!!

Köszönöm Mindenkinek a drukkot !!!!!! Nagyon remélem mûködik !
Ja, és a párom talált ma nekem egy 4 levelû lóherét !!!!! :) Úgy néz ki, minden készen áll ! (remélem a sebészem is... D: )  Úgy legyen !

Nincs jelen

 

#390 2008-05-19 14:36

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Drága Sanvito! Nagyon szurkolok neked én is. Reméltem, hogy ott leszel a találkozón, de még ezután is megismerhetjük majd egymást. 22-én lélekben kicsit ott leszek én is a mûtõben és utána a nehéz napokban is próbálok erõt küldeni. Bár szerintem, ahogy eddig is, ez is menni fog, olyan bátor vagy.

Lisa: Köszönöm kedves és jó példádat. Sokat jelent ez nekem. Vasárnap estére el is határoztam magam, hogy a szövettani leletemtõl függetlenül jelentkezem a mûtétre a Tanár úrnál.

Szeretettel: Ánya

Szerkesztette: Ánya (2008-05-19 14:37)

Nincs jelen

 

#391 2008-05-19 15:16

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok,
Ánya : Ennek tiszta szívbõl örülök, remélem nem bánod? Elhiszem hogy nagy erõ kellett ennek eldöntésére, de hidd el meg lesz a gyümölcse, vagyis még rengeteget fogunk találkozni!!!

Sanvito : naaa ez a lóhere mindennél többet ér, hidd el! A sebész meg naná , hogy készen áll! Pakolgass nyugodtan, de azért még írj!

Szerkesztette: Lisa (2008-05-19 20:53)

Nincs jelen

 

#392 2008-05-19 16:55

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Ánya ! Szerintem nagyon jól döntöttél ! Kár hogy nem tudtunk találkozni, de ami késik az nem múlik ! Majd a következõn ! (remélem........)

Drága Lisa ! Bejelentkezve maradok, próbálok még írni ma.... Kérdés: HOGYAN VIGYEM BE A LÓHERÉT A MÛTÕBE????? (CSAK VICC VOLT....) persze lassított felvételben pakolok, mert egyedül vagyok itthon, nincs hozzá nagy lelkierõm. délelõtt a nagyobbik lányom volt itt, délután unokáztam egy kicsit a "kicsi" lányom kisfiával. Most várom-a-párom, közben még skype-oztam a kollégákkal...... szóval mindent csináltam csak nem pakoltam. még jó hogy reggel azért elkezdtem. Még bringázni akarok ma, csak a jó kondi miatt. (meg feszültség levezetésnek is jó lesz.....) huh, de vacak ez a nap. Vagy másképp kellene látnom????? hogy MÁR csak 1 éjszaka és mehetek be a zárásra? próbálkozom.....próbálkozom.....

Nincs jelen

 

#393 2008-05-19 17:26

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sanvito! Mintha magamat látnám. ugyanígy szoktam én is tenni-venni és nem igazán cselekedni. Azután begyorsulok és minden kész is idõre.Neked is így lesz.
Még biciklizni is tudsz!!! Ez azután igazán a jó hír nekem. Nem mintha bringáznék, de a lehetõség, hogy tudni fogok. Persze, ha olyan jó lesz a kondim, mint nektek.:- )
Akkor már most ezerrel küldöm neked a jó dolgokat légipostán.....
Ánya

Nincs jelen

 

#394 2008-05-19 17:37

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok,
Kedves Sanvito : sztem jól látod , minden nap vacak mielõtt a kórházba vonulsz hid el, ezt nem tudod szépíteni (és még én sem, de nem is kell) túl kell lenni rajta és kész. Nem gond hogy nem pakolsz ahogy Árnya mondja, utána úgy is pattogsz majd. Örülök hogy fogunk tudni Rólad folyamatosan!
Amúgy én nagyimtól egy arany keresztet kaptam a második mûtétemre (amit a templomban egy pappal megszenteltetett) és természetesen nem vihettem be a mûtõbe, de azért velem volt  akórházban és megnyugvás volt. Úgy hogy sztem tök pozitív jel a lóhere...mindegy földrajzilag hol helyezkedik el :D Csak további kitartást, már tényleg lassan túl leszel rajta ! Sokat gondolok Rád és szurkolok : Puszi Lisa

Ánya : mindent tudni fogsz!!!

Szerkesztette: Lisa (2008-05-19 20:53)

Nincs jelen

 

#395 2008-05-20 11:59

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sanvito, gondolunk Rád!

Nincs jelen

 

#396 2008-05-21 06:16

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sanvito!
Látom itt vagy, valahol.
Puszi neked és szorítás!!!
Tudjunk rólad!
Ánya

Nincs jelen

 

#397 2008-05-21 06:21

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

lisa: a telómról irok.egyenlöre holnap,tegnap és ma folyadék ma a hashajtás stb.sok a transzplant lehet hogy csúszok de már nem szeretném! Kislányom is ir majd. Pussz szoritsatok!

Nincs jelen

 

#398 2008-05-21 09:04

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Sanvito, remélem akkor a kislányod átadja (de egyébként is tudod), hogy megy ám a SZURKOLÁS!!!! MOst már ott vagy, baj nem lehet hid el kérlek, túl leszel rajta. Küszünjük hogy jelentkezel!
Nem lesz csúszás!!! Ha nem kész leszel hamar, de az elõkészítés legalább olyan fontos, mint  a nagy mû!!!
Puszi Lisa

Nincs jelen

 

#399 2008-05-22 09:26

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Lisa, és a Jelenlévõk!

Sanvito lánya vagyok, jelentem mi van anyával. Ma lesz a mûtét 10 vagy 11 körül, reméljük minden rendben lesz, ha megtudok valamit akkor jelentkezem, addig is minden jót nektek.

Nincs jelen

 

#400 2008-05-22 11:04

fracs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sok sikert Sanvitonak!
És mielõbbi felépülést neki!

Más:A kérdésem sztóma mûtét után mennyivel, lesz az elsõ széklet?Persze még csak 2 és fél napja eszik rendesen!
Múlt hét kedden volt a mûtét!És még nincs széklet a zacsiban,de  még a csõt se húzták ki!Kell aggódnom?

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB