#4201 2015-11-09 18:28

Bence
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia ,igen leeresztõs a zsák. Éjszaka felfújódik és lejön annyira felnyomja ,úgyhogy le tudom engedni csak éjjel van, hogy alszom és késõn ébredek fel. Azt a lyukat ki kell lyukasztanom? és akkor leengedi? Jól értem mert ezt nem tudtam. A szagok mennyire jönnek ki akkor? Csak a szag jön ki a széklet nem tud a lyukon kifolyni? Aki használja így legyen szíves megírni a tapasztalatát, mert nagyon érdekelne? Köszönet elõre is!!!!!!!!!!

Nincs jelen

 

#4202 2015-11-11 21:06

Emerik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Bence! Ha jó a zsák a szénszûrõn keresztül át kellene annyi gázt engedni, hogy ne nyomja le. Vizsgáld meg a szénszûrõt, vannak olyan zsákok, amelyeknél a szénszûrõt fedõ fóliát nem lyukasztották át és így semmit sem ereszt át.
Ha ez sem eredményes, akkor a zsákot egy tûvel szúrd ki este, fent a "lebenyen" belülrõl kifelé, majd a "lebenyt" ragaszd a hasadhoz. Ha ki is jön némi pára az nem az ágynemût vagy a pizsamát keni össze. Azon a tûhegynyi nyíláson a túlnyomás levezetõdik.
Egyébként a szénszûrõ egy parasztvakítás. Az angol weblapok fórumain ez már megállapítást nyert. A szénszûrõ csak teljesen száraz gázból tudja lekötni az illatanyagokat. Az ott kijövõ gáznak pedig éppúgy mint a leheletnek páratartalma van. (a nedves gáz blokkolja, lefedi a szûrõ mikroporózusait és ezzel mûködés képtelenné teszi) De ezt egykor valaki bevette, hogy milyen praktikus nem fingunk szagosat. Így a gyártóknak árat lehetett emelni. Az más kérdés, hogy nem tölti be a szerepét.
Az egészséges embereknek sincs szénszûrõ a seggébe. Ha illemtudó, félre vonul kiengedni a gázt magából.
Mi is félre tudunk vonulni kiengedni a felfúvódott zsákot.

Nincs jelen

 

#4203 2015-11-12 19:29

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Bence!
Emerik leírt mindent.Nálam is felfúvódik s  gyakran.Pedig ki is van lyukkasztva.De ám ha meg figyeled ha az ollóval
csinálsz rá pici nyílást az anyag vissza is záródik.Ez a légtelenitõ csak úgy müködik ha rapaszt leveszed s meg nyomkodod a zsákot.Ha ez nem elég akkor használd  a leeresztõ részt.Fel emeled hogy a salak anyag ne jöjjön ki már ha kevés van benne.S itt is le tudod engedni a levegõt.Nálam is néha leválik a széle de hajszáritóval vissza tudod melegiteni ha már nem elég a test hõ.

Nincs jelen

 

#4204 2015-11-13 05:28

Bence
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszönöm nektek a segítséget!

Nincs jelen

 

#4205 2015-11-16 20:58

Emerik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Zsoltihh fontos megjegyzést tett. Ha olló hegyével kiszúrod a zsákot (lehetõleg a széleken) a hátlaphoz szorítva újra lezáródik. Szag csak akkor jön ki, ha a perisztartika éppen nyomja elõre a székletet a bélben, vagy amikor kiszorítod a zsákból a gázt.

Nincs jelen

 

#4206 2015-11-29 13:31

Éva61
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!

Sztómazsákra lenne szükségem!
Jelenleg ConVatec nyitott zsákot használok, de bármilyen megoldás érdekel...
Sajna a sztómanõvér által kipostázott zsákok száma a gyakori cserélgetés miatt mindig kevésnek bizonyul.

Természetesen nem kérném ingyen.
Várom a gyors válaszotokat.
Elõre is nagyon szépen köszönöm!

email: banyacski22@gmail.com

Nincs jelen

 

#4207 2015-11-29 16:26

martika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia

Írj Rigornak; pont tegnap írta, hogy van neki egy csomó.
IBD társalgó -> gyógyszer cserebere topicban.

Nincs jelen

 

#4208 2015-11-29 18:25

Éva61
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Koszi a tippet.....rairtam!

Nincs jelen

 

#4209 2015-12-02 19:42

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!
Famillyalis polypozis miatt operaltak anno 13 éve. Kivették a vastagbelem és ideiglenesen sztómát kaptam (2 hónapra) amíg pihent a J-Pauch-om. Nagyon vártam a vissza helyezõ mûtétet, mert amíg sztómám volt, sajnos mindíg felmaródott a bõr, ugyanis vékony voltam és beesett a hasam, nem tapadt a bõrömhöz rendesen a zacsi. Kín szenvedés volt. De túléltem.
Eltelt 13 év és lettek tünetek. Gyors szaladtam dokibácsimhoz és meg is lett a szövettan gyorsan. Sajnos anno ahol maradt egy kicsi ( 3cm-es ) vastagbél, ott lett egy kis bibi. Egy borsónyi kis csomó, ami rosszindulatú daganat volt.
Nem volt mese, mûteni kellett minél hamarabb. Hat hete volt a mûtét és szerencsére tök jól vagyok. Van néha kis hámhiány, de tudom itthon orvosolni.
Nekem a Convatec-et írták fel a kórházban, de nekem az sajnos nem jó, mert alig tudom leszedni. Nyúlik mint a rágó gumi... Felvettem a kapcsolatot Coloplast-ál és a Dansac-al is és mind a két cég küldött zacsikat.
Igazán a coloplast vált be. Szerintem tuti. Egy részes, leereszthetõ.
Mivel még nem dolgozhatom, mert ferjem még nem szeretné, igy gondoltam próblgatom, h mi is lesz majd a tuti ami a zacsit és a cseréket illeti. Eddig napokra cserélem. Felek h Nehogy felmaródás legyen.
Sok mindent nem tudok még, olvasgatok. 😊
Tapadóport használok csak a hámhiányos területre, erre tapad a zacsi és gyógyul alatta. Pasztát még nem használtam.
Sok jó dolgot olvastam itt.
A kétrészes zacsitol írnátok valamit?  Nagyon aktív, sportos ember vagyok 😊
Nekem is jó lehet az? Coloplast  legúabbikát  használom, vékony  tapadó felület, nagyon hajlékony és tök tuti...eddig. 😊
Elõre is nagyon Köszi a segítséget.
Legyen szép napotok. 😉
Feherné Anikó

Szerkesztette: Fehérné (2015-12-02 19:51)

Nincs jelen

 

#4210 2015-12-02 20:03

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Igaz még nem vagyok régi motoros e téren, de szerintem a gázokért az étkezés a felelõs. Nekem szerencsére nincs  ezzel gondom. Már rég úgy étkezem, mint ha sztómás lennék, mert a gasztroenterológusom ezt ajánlotta, h igy vigyázzak a beleimre...s eddig (bõ 10 éve) bevált.  Kevés fûszer, több széklet fogó hatású étel, szénsavas italok mérséklése és ami nekem nehezen ment, KV mérséklése napi 1re. Ez nehezen ment, mert szeretem a finom koffit!!! :)
Remélem tudtam segiteni. :)

Nincs jelen

 

#4211 2015-12-03 06:36

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Én is egyrészest zsákot használok. Ha rendszeresen - naponta-kétnaponta - cserélem, nincs felmaródás. Ami a leválást illeti, más a helyzet. Sok múlik a bõrtípustól, az évszaktól - kánikula -, és a mozgástól, pl. kocogás alatt izzad az ember a zsák ragasztója alatt is, ezért könnyebben válik le. Ha minden optimális, akár egy hétig is fönnmaradna, de higiéniai okok miatt akkor is cserélem. Kétrészest soha nem használtam arról nem tudok nyilatkozni.
A gázokat illetõen, én leragasztom a szellõzõt - sok szénsav esetén kifröcskölõdik rajt a sztoma -, és ha felpuffad a zacsi, leeresztem. Nem igazán válogatom meg az ételt, de már - három éve vagyok sztomás -, tudom, ma az ami nehezen jön a zsákba, és mi az ami átszalad rajtam. Vagyis, mibõl ne egyek sokat, ha elmegyek itthonról.
Sok sikert a kísérletezéshez!

Nincs jelen

 

#4212 2015-12-03 09:43

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Munkával hogy áltok? Mûtét után mikor lehet vissza menni dolgozni? Házidokim szerint a "gyógyulás" fél év. Ez nekem baromi soknak tûnik.
Én csoportvezetõ vagyok egy cégné, nem fizikai munkát végzem, viszonylag kötetlen a munkaidõm. Annyi, h 12 óra éjjel és nappal. Szeretem csinalni.
Hat hete mûtötték, de már ugy érzem h dolgozni szeretnék menni.

Szerkesztette: Fehérné (2015-12-03 09:45)

Nincs jelen

 

#4213 2015-12-03 09:58

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Nekem áttétes rákom is van ezért leszázalékoltak.
Úgy vélem a munka nehézségétõl függ mikor mehet dolgozni az ember. Jobb várni pár hónapot, hogy gyógyuljon a sztomanyílás sebe. De szellemi munkát akár otthon is lehet végezni, ha jobban van az ember. Sporttal mindenképp várnék, és óvatosan adagolva a terhelést látnék neki. Fõleg az oxigénhiányos - aerob-  terheléssel várnék, mert az a seb vérzését is erõsebben befolyásolja. Szóval ebben az esetben komolyabban kell betartani a fokozatosság elvét. :-)

Nincs jelen

 

#4214 2015-12-04 14:12

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Nagyon Köszi. Már gyógyult a sztoma körüli bõr, szerintem. Szerencsére nem kell szednem semmiféle bogyót sem. Onkológus véleménye alapján nem kell, csak rendszeresen  kell majd CT-vel ellenõrizni. Meg gondolom vérvétel.

Szerkesztette: Fehérné (2015-12-04 14:13)

Nincs jelen

 

#4215 2015-12-04 14:19

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Lehet kapni kenõcsöt a sztomanyilás körüli gyulladásra, de odafigyeléssel, rendszeres cserével megelõzhetõ.
Minden jót kívánok!
:-)

Nincs jelen

 

#4216 2015-12-04 21:07

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Igen, az a tapasztalatom, h a coloplastos kényelmes és nem érzem Napközben, h " van rajtam valami" 😊  és ezt naponta cserélem valamint a cseréknél krémezem meg porozom, akkor szépen gyógyul és nem lesz gond. 
Köszi a tanácsokat. 😉

Nincs jelen

 

#4217 2015-12-13 13:07

Éva61
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!

Olyan problémám alakult ki ma...valószínûleg megemeltem magam...:(

A székletem a a sztómazsákba és a hagyományos úton a fenekemen is távozik...
Volt -e már valakinek hasonló problémája?
Holnap mindenesetre felkeresem az orvosomat...ma csak ügyelet van...rám se bagóznának.:(

Kicsit meg vagyok ijedve...lassan 1 éve élek ileosztómával...és sosem ürült azóta semmi a "másik járaton".

Lehet hogy nagyon elszúrtam valamit...elvileg februárban lett volna a visszahelyezésem.
Nyugtassatok meg...

Nincs jelen

 

#4218 2015-12-13 15:47

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Éva!

Minél elõbb menj orvoshoz, aki majd elküld CT-re. A CT majd kimutatja hol jut a bélsár a végbélbe. Nálam fisztula - átjáró, olyan mint egy csõ, amit a szervezet készített - alakult ki a vékonybél, és a végbél között, azon távozott a bélsár egy része. Ha nincsenek erõs fájdalmaid, nincs nagy baj, többféle megoldás létezik. Nálam csövet helyeztek a vékonybélbe ami áthidalja a fisztula nyílását, így nem tud arra a menni a bélsár. De úgy tûnik, lesz még folytatás, mert ez pár évig tartható ideiglenes megoldás. Az is megoldás lehet, ha nincs nagyon messze a vékonybél sérülése, levágják róla a rövid szakaszt, és kivezetik újra az oldaladon. Ha visszahelyezés elõtt állsz, lehet, hogy így is vissza tudják helyezni. A vékonybél nagyon hosszú, pl. fél méter nyugodtan levágható belõle.
Nekem az Országos onkológiai intézetben csinálták a beavatkozást. érzéstelenítéssel, kb. másfél óráig tartott, de nekem negyed órának tûnt.
Az emelgetést el kell felejteni.
Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4219 2015-12-13 18:36

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Martes!Mennyi az a súly amit fel szoktál emelni?

Nincs jelen

 

#4220 2015-12-14 08:17

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Zoli!

Nem emelgetek súlyzókat, egyrészt kinõttem belõle, másrészt nem találom jó ötletnek, kivéve, ha egyéb edzés részeként szerepel. A 23 éves lányom súlya kb. 25 kiló öt szoktam emelgetni, ha fürdetni kell. :-)
Egyébként nem tudom, miképp jön ide ez a téma, hiszen az energiavesztés nem feltétlenül súlyemelésben nyilvánul meg, hanem az állóképesség jelentõs csökkenésében. Amikor 30 kilót fogytam, és infúzióban kaptam tápot, az orvos is azt kérdezte: "Erõsebbnek érzem magam?" Nem tudtam mit válaszolni, néztem rá, mint egy hülyére, hiszen azt a súlyt amit korábban megemeltem - pl. a lányom -, lefogyva is megtudtam emelni, de nem annyiszor, nem annyi ideig és nem tudtam olyan messzire vinni. Vagyis nem az erõ volt a fõ gond, hanem az állóképesség, szakszerûbben az erõ-állóképesség. hiszen ezek a kondicionális képességek önállóan nem, csak együtt léteznek. De a lényeg nem az erõn, hanem az állóképességen volt. Úgy vélem az erõ romlása a végsõ stádiumhoz közel jelenik meg, de én nem jutottam odáig.
Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4221 2015-12-14 09:38

titi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Évi 61!Nekem is volt fél évig sztóma kihelyezve,néha jött nekem ott is,szóltam a mûtõ orvosnak,azt mondta ez természetes.Azóta visszahelyezték a vékonybelet,jó sok idõ telt el,hogy visszaállt a bélmûködésem.Nem tudom kaptál-e azóta valami érdemi választ erre a problémádra?Jobbulást!!titi

Nincs jelen

 

#4222 2015-12-14 15:30

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Martes!
Nem pont az energia vesztésre gondoltam hanem valójában mi az a határ kg amit mozgathatunk.De már a választ meg adtad 25kg átlag.

Nincs jelen

 

#4223 2015-12-14 17:06

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Zoli!

Én úgy vélem, ebben nem lehet átlagolni, hiszen sokféle a betegség, nem mindegy milyen stádiumban van az ember, és bizony az emberek edzettsége közt is lényeges különbség van. Mindenki csak önmagához viszonyíthat. Panelház második emeletén lakom. Amikor edzésben voltam guggolószökdelésben tettem meg felfelé az utat, volt amikor egyszerre több lépcsõfokot ugrottam. Amikor nagyon beteg, és padlón voltam, épp, hogy kiléptem a lakásajtón, meg kellett állnom, mert nem kaptam levegõt. Pedig még egy lépcsõfokot se léptem lefelé. Érdekes módon, ha a karomba tették volna a lányomat, õt tudtam volna tartani pár percig, tehát nem az erõ hiányzott, hanem az oxigén. Akkor harminc kilóval voltam könnyebb a megszokott súlyomnál, ezt csak azért írom le még egyszer, mert amikor már tudtam enni, a szédülés is kezdett elviselhetõ lenni. Vagyis nem csak a gyógyszerek mellékhatásától, és a daganattól szédültem, hanem az éhségtõl is. Ma már simán felmegyek a másodikra, de a lányomat még nem merem vállalni, hogy felviszem. Karban elbírnám, és talán a lában is bírná, de a váratlan terhelés még mindig okozhat olyan oxigénhiányt, hogy elesnék vele.
Úgy vélem, mindenki tudja, hogy mit bírt a betegsége elõtt, és mit bír most. Törekedni kell visszanyerni a régi állapotot, és ennyi. :-)

Nincs jelen

 

#4224 2015-12-16 14:33

motty
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Anyukámnak van ideiglenesen sztómája. Azt szeretném Tõletek kérdezni, hogy hogyan lehet fájdalommentesen leszedni a zsákot? A kapcsos verziósnak (Convatec 1 részes) gyengébb volt a ragasztója, ott nem volt ilyen problémánk, de a tépõzárasnál sajnos van. Csak nyúlik és nyúlik a gaz ragacs, és nem ereszt, csak nagyon nehezen - még akkor sem, ha oldalt már magától felvált. (Sajnos voltak már balesetek, mert meghajtotta az ebéd, ráadásul a tépõzáras zsáknak nem jó a szellõzõnyílása, csak ha ollóval megpiszkálom a "szemecskéinél" - köszi a tippet!). A sztómás nõvér simán leszedte, tehát valamit én csinálhatok bénán, de nem jöttem rá, mit, pedig tényleg szépen megmutatta, hogy kell. Az irány a fontos? Az erõ? Rá lehet segíteni valamivel, pl. vizes vattával vagy valami spéci leszedõ eszközzel? A videókon láttam valami ilyesmit.

Nincs jelen

 

#4225 2015-12-16 18:40

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia motty!
Különleges taktika nem nagyon van rá.A convatec ilyen.Legalábbis én nem tudok.

Nincs jelen

 

#4226 2015-12-16 18:46

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Martes!
Betegség elõtti állapot már nem lesz.Elsõ mûtét után  volt erõ,másodiknál kicsit várni kellett.
Most meg jó ha menni tudok .Pedig a vizsgálatok eredményei jók.

Nincs jelen

 

#4227 2015-12-16 21:53

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szép estét kedves Motty!

Én be szoktam áztatni meleg vízzel. Beguggolok a fürdõkádba, és a tusolóval átáztatom, majd lehúzom. Ha nagyon érzékeny a környéke, érezni ahogy tépi a szõrszálakat, de más fájdalom nem szokott lenni.

Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4228 2015-12-16 21:58

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Zsolti!

A doki mit mond? Hogy áll a testsúlyod?
Én akkor voltam nagyon gyenge, amikor 30 kilót fogytam. Alig tudtam járni. Most, hogy kezdek visszaszedni 10 kilót, jobban vagyok, át tudom vinni a lányomat a másik szobába, vagy a fürdõbe.
Viszont a daganatom is hízik, és erõsödnek a fájdalmaim...

Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4229 2015-12-16 22:20

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Motty.
Nekem is ez volt a gondom a convatekel. Nem nagyon tudott vele mit kezdeni a házi sztómás nõvérkém sem aki jár hozzát. Én kértem másik fajtát (Coloplast) és az teljessen jó. Igaz kellett venni teljesen áron még utana, de legalább nem szenvedtetem a bõröm.

Nincs jelen

 

#4230 2015-12-17 12:06

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Martes!
A doki ezt mondja minden jó tünetmentes vagyok a leletek alapján.
Igen ám az elején is azt mondták biztos nincs daganatom,s pont az lett.
Súlyom  stagnál se le se fel.
Neked most a szénhidrátokat kerülni.
Kezelést kapsz most?

Nincs jelen

 

#4231 2015-12-17 19:49

Babi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok. Szeretném megkérdezni, aki sztómával él már 2 éve mitõl kezdett el újra wc-be székletelni? Hû lehet kicsit zavaros de sztómába ment eddig minden és most éppen csak hogy oda megy valami és a többi ingerrel és a végbélnyíláson távozik. Köszönöm

Nincs jelen

 

#4232 2015-12-17 21:17

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Zsolti!

Az én esetem nem mérvadó. Vastagbélfekélyem volt, amit aztán kivettek, így lettem sztomás. Ugyanakkor rákos mûthetetlen daganatot találtak a végbelemben. Kaptam kemot, sugárt, de hiába. Keletkezett egy áttét a bal oldalamban, ami szintén mûthetetlen, mert kiterjed a vékonybélre. Jelenleg - hónapok óta - semilyen kezelést nem kapok, mert a kemos orvosom szerint a belem állapota nagyobb veszélyt jelent, mint a két daganat, és amíg ilyen rossz állapotban van, nem mer kemot adni. Ma voltam CT-n, aminek az eredményét 29-én kapom meg, és akkor ül össze az Onko-team is eldönteni, mit kezdjenek velem. Közben - mint fentebb említettem -, keletkezett a vékonybelem, és a végbelem között egy fisztula, ami miatt képtelen voltam enni. Mint itt sok hozzászólónak, nekem is volt, hogy valamennyi váladék, és vér távozott a kloakámon, de a fisztulás eset más, ugyanis szabályosan ott távozott szinte minden, mialatt a sztomazsákban alig volt valami. Ez még nem lett volna baj, de minden ürítéskor iszonyatosan fájt a végbélnyílásom. Végül inkább nem ettem, és pár hónap alatt 30 kilót fogytam. Pár hete megoldották a fisztulát elkezdtem zabálni, így visszahíztam tíz kilót, és jelentkeztem a kezelések folytatására. Így jutottam el a mai napi CT-ig, de ez nagyon rövid, tömör leírása a betegségemnek. A valóságban sokkal több minden történt, civakodtam orvosokkal, szenvedtem a fájdalmaktól, és a kórházakban természetesen mindenért én voltam a hibás, mert állandóan ideg voltam. Jelenleg az egyszerre szedett három erõs fájdalomcsillapító helyett morfiumos tapaszt kapok, valamint morfiumos gyógyszert. A daganatban jelentkezõ nyilallásos fájdalmak ellen nem sokat érnek, de a beleimben most nem érzek fájdalmat, csak ritkán. Ja, és hiába kapok kábszert, nem érzek semmiféle gyönyört, kéjt, és szép lányok sincsenek az ágyamban, mint ahogy a filmekben szokott lenni. :-)
A táplálkozással kapcsolatban. Eleinte kipróbéltam a sokféle tanácsot, javaslatot, szuperbiztos rákölõ moslékokat. Pár hét múlva el kellett gondolkodnom azon, vagy folytatom, és egyre erõsebb undorral fogyasztom a pocsék ízû gyógynövényeket, vagy abbahagyom, és finom kajákat eszek. Szóval vagy hosszú ideig élek az élet minden élvezete, öröme nélkül, vagy rövid ideig, de annak minden percét megpróbálom élvezni. Az utóbbit választottam.
Jelenleg mindent eszek, ami jólesik, és megkívánom, de figyelembe veszem a napi programokat. Ha egész nap itthon vagyok, bármit ehetek, és egy doboz sört is megengedek magamnak a szalonna, vagy fõtt kolbász mellé. Ha el kell mennem, reggel olyan keveset eszek, amennyi bõven elfér a sztomazsákban, és olyan ételt, ami általában felszívódik, pl. májkrémes kenyér lila hagymával. Burgonyát semmiképp, mert az képes lenyomni, leválasztani a zsákomat a testemrõl. Szénsavas üdítõt nem szoktam inni, de ha nagyon sûrû ételt eszek, igyekszem sokat inni, vagy utána bevágok egy nagy adag jégkrémet, hogy átjárhatóbb legyen a vékonybelem. Bár tudom, hogy a rákos daganatok szeretik a cukrot, de más nincs, ugyanis a joghurtok, kefirek maró hatásúak, ha gyulladt sebbel érintkeznek. Márpedig a végbelem belseje fekélyes, nyálka és bõr alig van rajta, csupasz húsfelület viszont annál több. Azért okozott fájdalmat, amikor ott jött ki a sztoma. Egyébként jelenleg is jön ott is ki valamennyi váladék, és vér, akárcsak a fisztula elõtt. Ha nem fáj, nem foglalkozok vele, ha baj van a mai CT ki fogja mutatni.
Próbálom élni az életem, mintha semmi bajom nem volna.
Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4233 2015-12-17 21:19

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Babi!

Azonnal menj orvoshoz, hogy csináltasson CT-t. Nekem is ez volt, és komoly lett a dolog.

Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4234 2015-12-18 08:52

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Martes!
Látom a te életed se könnyû de lásd a példám.Annyira akartam hogy akartam meggyógyulni a rákból s sikerült idáig.
Igaz a sugár s kemo mellékhatásai ellen nem lehet mit tenni ez a velejárója.
A 2-ik kemónál közöltem a dokival úgy érzem megy össze a daganat.
Ct felvétel igazolta is után de még mindig kellett a sugár +kemó kombináció.
Ha a rectumot amputálnák neked is  nem javítana a helyzeten?Vagy annyira kritikus a mûtétje?

Nincs jelen

 

#4235 2015-12-18 10:31

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Állítólag igen.
Bár én már a sebésznek se hiszek, de senki nem vesz át tõle, mert túl nagy neve van. Hosszú volna leírni mi bajom van vele, a lényeg, hogy soha nem adott fájdalomcsillapítót, és minden vizsgálata erõs fájdalommal járt. Volt amikor hegyes papírvágó ollót nyomott a vérzõ sebbe, hogy "megnézze" mi van ott négy centivel mélyebben. :-( Én magamban csak Mengelének hívom.
:-(

Nincs jelen

 

#4236 2015-12-18 12:08

Zsoltiihh
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Pedig lehet javítana a helyzeten.Gondolom  nyomós oka lehet ,hogy ezt a lehetõséget nem teszik elõtérbe.
/Ha gondolod privátban tudnánk infót cserélni.FB -on megtalálsz a csoportban./

Nincs jelen

 

#4237 2015-12-18 13:27

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sejtem mi az oka, az elsõ mûtéten elkövetett egy hibát, és a halott páciens már nem locsog.

Ami a Facebookot illeti, fenn vagyok de ott az utóbbi években inkább politizálok. Az én bajommal már nyugodtan beleköthetek bárkibe. :-D
Ott Kóborfalvai Jakab a nickem, de nem találtam az itteni fórumot.

Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4238 2015-12-22 16:12

Babi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia János.
Köszönöm a válaszodat, de sajnos nálunk orvoshoz menni már nem lehet. Úgy adta ki a kórház hogy ez van nem nyúlnak már semmihez. Szeretnék az ismerõsömnek segíteni de mindenhol csak azt mondják már nem nyúlunk hozzá. Szomorú!

Nincs jelen

 

#4239 2015-12-22 16:45

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Babi!

Akkor a körzetist kellene megkérni, csináltasson CT-t. Ebbõl komoly baj is lehet, pl. kilyukadt a vékonybél. Nem szabad elhanyagolni.

Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4240 2015-12-22 17:15

flydomi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Babi

Ezt nem ertem.Vagyis azt,h a doki tudja,h mi a bajod,es semmit nem akar csinalni??
Az ilyen faszkalapot fel kell jelenteni,es egy masik dokit keresni.
Ha jol ertettem,neked vegleges ileosztomad van.
Sose olvastam vagy hallotam volna arrol,h ilyenkor sipoly is kialakulhat a ket bel kozott.
Mellesleg ha kilyukadt volna a vekonybel,akkor mar egy nap utan rosszabb allapotban lennel.
Ha pouchod lenne,akkor azt megertenem.

Szerkesztette: flydomi (2015-12-22 17:16)

Nincs jelen

 

#4241 2016-01-03 18:40

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok. BÚÉK 😊
Szeretném kérdezni, h Ti milyen gyakran cserélték sztoma zsákot? Én eddig naponta cseréltem, aztán most két naponta. Van, h úgy érzem, mintha viszketne, olyankor lecserelem, Nehogy alá follyon és kimarja a bõrt. Volt már olyan hogy úgy éreztem h csikiz és mintha folyt volna, gyors levettem, de semmi nem volt. Valami tanácsot tudnátok adni?!
Valamint még egy kérés. Ez lehet buta dolog... Hogy hordjátok a zacsit? Nadrágon belül vagy kívül?! Én ha betûröm, mem megy le a zacsi aljába a széklet. Viszonylag sûrû a szekletem, gyógyszert nem szedek. Köldök magasságában van az ileo sztómám.

Szerkesztette: Fehérné (2016-01-03 18:46)

Nincs jelen

 

#4242 2016-01-04 11:26

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

BÚÉK!

Én úgy vélem, a zsákcsere személy, környezet, táplálék, és zsákfüggõ dolog. Pl. nyáron, amikor izzad az ember sûrûbben kell cserélni. Nekem Mediszintech, alul csatos zsákom van. Ha megtelik a csat segítségével, alul üríteni tudok. Amikor nem tudtam enni, akár öt napig is fenn lehetett, de ha jó az étvágyam 1-2 naponta mindenképp cserélnem kell, különben a ragasztó alá szivárog a bélsár, és kimarja a bõröm. Ha sok szénsavas ital iszok, vagy sört, akkor - szintén a kimaródás miatt -, akad, hogy naponta kétszer kell cserélnem. A zsáktól is függ a dolog, a Mediszintech cég tavaly bevezetett új Ostomy pouch zsákjai könnyen kilyukadnak ha arányában nézem, minden harmadik zsák selejtes. Ilyenkor az ember - lehetõség szerint -, vagy cserél, vagy ragasztgat.
Az alsónadrágon kívül, a felsõ-nadrág alatt szoktam hordani. Felülre mindig bõ ruhát veszek, így szabadon megtelhet a zsák.
Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4243 2016-01-04 12:13

martika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia!

Én két naponta cserélem, persze ha probléma adódik akkor meg akkor.
Dansac-ot használok, üríthetõt; a nadrágon belül szoktam hordani de ha "melege" van már a bõrömnek akkor fel szoktam hajtani és úgy van.   :)

Nincs jelen

 

#4244 2016-01-04 15:09

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Nekem Coloplast üríthetõ, alul tépõzáras van, teljessen tökéletes. A nacimba csak a zacsi alját tudnám berakni, mert a sztómám köldök magasságában van. De ugy meg nem tud a zacsi aljába folyni a széklet,pedig nem szoros a nadrág dereka. Csak én vagyok Ennyire szerencse csomag?!?! Hmmm.

Nincs jelen

 

#4245 2016-01-04 15:50

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Elnézést, kifelejtettem, a sztomanyílás nálam is köldök magasságban van, de idõs férfiként húzhatom köldök, fölé a legkeskenyebb derékig a külsõ nadrágot, és letakarom egy pulóverrel. Nyáron hosszú pólóval. Az alsónadrág - mint írtam -, a zsák alatt van.
Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4246 2016-01-04 19:23

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Én még "fiatalka" vagyok (33) 😊 
Nincs olyan nacim, ami a köldökömig ér. Tudom ,jelentéktelen probléma ez, de nekem ez most gond, mert mennénk már dolgozni a jövõ héten.

Nincs jelen

 

#4247 2016-01-04 20:03

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

A legszebb kor. Én az idén 60, de másfélszer ennyit éltem.
Feltételezem valamilyen ok miatt a szoknya is kizárva, mert az megoldaná ezt a gondot, vagy csak én vélem úgy. Még nem hordtam szoknyát, nõ még nem voltam, csak fenyõfa az oviban. :-)
Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4248 2016-01-04 20:53

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szoknyánál is ugyan az a szitu. 😊 ugyan ott van a dereka. Csak rövidebb szoknyáim vannak, azt nem tudom feljebb húzni a csípõmnél. 😒 Elég gyakran van rajtam szoknya, még télen is. Vastag harisnya, csizma, hosszú kabáto és autó.
Igaz 33 vagyok, de 18-nak érzem magam, pedíg eleg sokat voltam padlón sajnos. Igyexem mindig a lehetõ legjobbat kell kihozni abbol amit csinálunk. Ez nálam eddig bevált. Jah, és egy társ sem árt!! 😉 
2 Honapja vagyok itthon, mert sztómát kaptam és teljessen elszaladt velem a paci... Hétfõre meg kell komolyodnom. 😁
Most úgy érzem magam, mint a tini kiscsaj aki nem tudja h a buliba mit vegyen fel. 😁
Asszem marad az h a nadrágba vissza hajtom a zacsi alját és a többi meg rá simul a nadrágra és a pólóm pedig takarja.
Amugy lehet venni valami speckó bikinit vagy egybe fürdõ rucit?? Mert itt Tatabányán ahol lakom, tuti nem díjaznák ha zacsival mennénk be a vízbe a fürdõben. Vagy ezt szokták tolerálni az emberek?!

😉  Anikó

Nincs jelen

 

#4249 2016-01-04 22:10

Martes
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Elõtte próbáld ki otthon a kádban, mennyire bírja a zsák ragasztója a sok vizet.
Csodálatos, ha megmaradt a vidámságod, nem csüggesztett el a sztoma. Igaz, a jó társ is sokat jelent.
Nem vagyok ismerõs a nõi fürdõruhák mostani kollekcióját illetõen. Strandon rég jártam, akkor se voltam oda értük, amikor a sport miatt jobb alakom volt. (Akkor is létezett nálam jobb testû srác, nem is egy.) Jobban szerettem a magányos bányatavakat, ahol egyedül lehettem, de azoknál is jobban az erdei túrákat. Így, hát nõket vagy ruhában, vagy ruha nélkül láttam, de bikinikben kevésbé. Sztomazsákkal se voltam soha strandon, de ha mennék, biztos kitalálnék valamit, hogy ne látszódjon. Tapasztalatom szerint biztos megbámulnák, de nem negatívan, hanem kíváncsiságból. A munkatársaim is megakarták nézni. Viszont egy idõ után az is zavaró tud lenni, ezért biztos takarnám valamivel. De, ha valakit egyébként is megszoktak nézni, talán nem zavarja, hacsak az nem, hogy most nem tudja biztosra, miért nézik? Az alakja, vagy a zsák miatt?
Egyébként én se érzem hatvannak magam, 2-án is kószáltam a Pilisben, és élveztem. Tavasszal remélem újra tudok kocogni, odahaza dolgozni, edzeni.
Üdv.
János

Nincs jelen

 

#4250 2016-01-04 23:19

Fehérné
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Pilis közelében élsz?!?! Ahh. Biztos csodás lehet. Nekünk itt a Gerecse, itt szoktunk túrázni és az erdõben bringázni. Az is nagyon izgalmas. Elég sportos család vagyunk. 30.-án megmásztuk a Turult, a lépcsõn!!! Nagyon csodás és fárasztó volt.
Igen, meg szoktak nézni a férfiakat, de amíg nem tesznek  megjegyzést addig nem zavar. Szerintem lehet úgy öltözködni, h ne vegyék észre h mi "mások"  vagyunk. Megmutatni pedig csak annak kell, akit a bizalmadba engedsz. Legalabbis szerintem. Én nem titkolom, meloba is tudják már. Nem titok, de nem mutogatom csak az arra érdemes embereknek. Ha érdeklõdik valaki, beszélgethetünk is róla, nekem ezzel nincs gondom.
Elsõre bevallom összetörtem. Nagyon. Férjem is.  De mivel már csak Bátyám, férjem és nagy fiam van... Mindenki más rokonom rákban hunyt el, nekem nem szabad feladnom. Hisz annyi csodálatos dolog van még az életben! Amúgy nem is áll messze a családtól a sztóma. Anyai nagyapám sok sok évet élt vele. Állitólag az õ vérét örököltem az erõm terén. Lábak nélkül, sztómával ásta a kertet, ellátta az állatokat, rendezte az 5 szobás ház körül a dolgokat. Hatalmas erõ volt benne, pedíg volt sok nyavajája is pluszban. Soha nem adta fel!!! Édesanyámnak is volt sztómája,valamint az õ egyik testvérének  is. Szóval ez családi kereszt. Famillyalis polypozis. 
Itthon én szoktam kádban poncsolni. Jó sok forró vízben. Zacsi birja. Nincs gond vele. Pedig a szûrõt is elfelejtem leragasztani. 😊

Szép estét!!   😉
Anikó

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB