#151 2007-11-09 19:00

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

KÖszi mindenkinek a hozzászólást, legalább tudom hogy nem egyedi problémám van. Én is arra tippelek, hogy a gyulladás okozhatja, ha olykor-olykor aktívabb. VAgy talán valami olyant ettem, ami bántotta a beleimet.

Nincs jelen

 

#152 2007-11-09 20:09

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Tudom hogy az a felsõ határa a normálisnak, de elõtte 36.4-36-6 volt mindíg, és hidd el ez nem normális, mert érzem hogy nem az...

Nincs jelen

 

#153 2007-11-09 20:48

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Egyetértek Gabor23-al, mert nálam is a 36,6 volt mindig a normális. Mikor már 37 vagy afölé megy a testhõmérsékletem, akkor már a közérzetem sem olyan jó, ugyanis a betegségem elõtt ez nem volt jellemzõ.

Nincs jelen

 

#154 2007-11-09 21:04

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Ez a láz dolog nagyón érdekes van aki a 38-at meg sem érezi de van aki 37,5 nál már meg akar "halni" a láztól! Én is így vagyok ha 37,5 sõt már 4-tõl már kész fekszem le s jaj jaj kivagyok! A nejem meg a 38-at nem is érzékeli majd 38,5-tõl akad ki!

Nincs jelen

 

#155 2007-11-10 02:38

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Gabor23 :D Már vissaszoktam az ékezetekre és a 23 se stimmel már...:D
Én is a közérzetemen érzem különben, elõtte minden rendben volt, azóta offos. Sportolásnál meghalok 10 perc után stb... Gondolom ez ennek is köszönhetõ többekközt.

Nincs jelen

 

#156 2007-11-10 02:58

Licsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok !
Régen jártam erre, mert a betegségem 7 év aktívitás után, több mint fél éve nyugalomba vonult. :)) Szerencsére.
Néhány hete azonban, számomra teljesen érthetetlen módon felébredek az éjszaka kellõs közepén és csoda friss vagyok. Régebben az alvásigényem a 10 óránál állt meg, most jó ha 5-6 órát alszom. Igazából nem zavar a dolog, mert sok mindent tudok csinálni a hirtelen kapott plusz idõvel, de azért kíváncsi lennék, Ti is tapasztaltatok ilyesmit nyugalmi szakaszban ? Colitises vagyok.
Mindenkinek hasonló jókat kívánok !
Üdv. Licsi

Nincs jelen

 

#157 2007-11-10 05:16

pasek
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Szia Licsi,
amint látod hajnali ötkot írok, mert kivetett az ágy. Bár én egy rendezõpályaudvar és az autópálya között lakok, és most az õrkutyák is vonyítanak, fúj a szél, süvít mindenütt :D Viccet félre téve gyakran van nekem is olyan, hogy felébredek az éjszaka közepén, és mintha kiirtották volna az álmot belõlem. Ilyenkor elkezdek tanulni, és hipp-hopp elalszok. S ez sokszor olyankor van, amikor arra ébredek, hogy kb. 3 másodperc, és összefosom magam. Hirtelen azt se tudom hol vagyok, de a lábam már indul a porcelán buddha felé. Nekem eddig fel se merült, hogy máshogyan is köze lehet a crohnomhoz. Mindig azt hittem, az ébredés és azonnali cselekvés traumája zökkentett ki a ritmusból. De ezzel a betegséggel én amúgy se tudom soha, hogy hányadán is állok

Nincs jelen

 

#158 2007-11-11 09:31

ildikócska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok!
Én is nagyon rossz alvó vagyok, sokszor órákat forgolódok éjjelente. Hát hogy ilyenkor elhagyjam az ágyikómat és valami hasznosat csináljak ahhoz viszont lusta vagyok. :)
De baromira rossz már nagyon sokféle nyugtató teát kipróbáltam, de volt amelyik még ellenkezõleg is hatott rám és még inkább nem alszom.
Viszont két pohár borocska után mindig végigalszom az éjszakát:D
Na de erre már még sem szokhatok rá.....

Nincs jelen

 

#159 2007-11-11 14:16

pasek
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Halihó.
én próbáltam már a Hova tablettát, van is a fiókomban, de csak akkor nézek rá, ha hajnalig nem megy az elalvás, pedig másnap meló. Komló (45,5 mg) és macskagyökér kivonat (200,2 mg) van benne (tudom Rigor a kígyóméreg is természetes :D )

Nincs jelen

 

#160 2007-11-11 17:18

tee
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

ez érdekes velem ilyen soha nem fordult elõ sõt pont az ellenkezõje napközben akár mikor képes lennék elaludni pedig este min 8 óra megvan.sulibamenet vagy onnan haza mindíg alszok is kb egy fél órát.

Nincs jelen

 

#161 2007-11-12 08:52

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok, én is leirnék egy régen volt kisérõjelenségemet. 2003 jan-tól kb 2003 nyaráig volt ez kisebb megszakitásokkal. Állandó izomfájdalmam volt, döntõen a hátizmom fájt , ami nyugalom esetén élénkült, azaz pont mikor aludtam volna. Ez okozott nekem rengeteg álmatlan éjszakát. Aleve nevû fájdalomcsillapitót vettem be rá, 2-3 alkalommal hatott is, de azután már nem.
   Ez nekem gyógyszertõl volt, akkor medrolt, pentasat, és imurant szedtem. 99%-ban az imurannak tulajdonitom, 2003 tavaszától már nem szedtem, az orvosomnak a tudtával. Az izomfájdalom viszont a gyógyszerek elhagyása után kb 2 hónappal(!!) tûnt el teljesen.
   Azóta vok un. terápia rezisztens crohn beteg. Hála Istennek azóta nagyon jól alszom, mivel nincs izomfájdalom.

Nincs jelen

 

#162 2007-11-12 16:16

Licsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Azt hiszem különbséget kell tenni a rossz alvás és a nem alvás között. Nálam az alvással nincs gond, amikor fáradt vagyok, akkor gyorsan elalszom, aztán ha felébredek, nem feltétlenül a szükségleteim miatt, akkor aztán semmi fáradtság nem gyötör. A bor kedvemre való gyógyszer lenne, de nálam csak rövid ideig hat. Ha iszom pár pohárral néhány óra után biztos ébren vagyok. :) Mással még nem próbálkoztam. Én is szedem az imurán, szteroid, pentasa összeállítású kúrát, nekem nincs állandó izomfájdalmam, viszont éjszakai izomgörcseim annál inkább, fõleg a talpamban és a vádlimban. A gyógyszert abbahagyni nem merem, nincs erre valami kiegészítõ tablatta, esetleg vitamin ?
Ottó, a mottódhoz csak annyit /bélgyulladás egyebek mellett döntõen a húsevés következménye/ , hogy nálam a colitis valószínûleg az egyebek következménye, mert 3 éves vega étrend után lepett meg !
Mindenkinek szép napot !
Üdv. Licsi

Nincs jelen

 

#163 2007-11-22 15:35

tee
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

az lenne a kérdésem hogy nincs valami jó bevált módszeretek a sápadság leküzdésére?
gondolok itt valami vitaminra vagy ásványi anyagra vagy mit tudom én. mert nagyon zavar hogy úgy nézek ki mint egy frissen meszelt fal.

Nincs jelen

 

#164 2007-11-22 17:02

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

tee: vérszegénység? - sok folyadék, fehérje, vitamin, szõlõcukor.

Nincs jelen

 

#165 2007-11-22 19:59

tee
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

ööö szõlõcukor? ezt nem teljesen értem. :D

Nincs jelen

 

#166 2007-11-22 20:00

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Abba van a sok energia:)

Nincs jelen

 

#167 2007-11-22 20:09

tee
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

de ez sztem nem használ az említett problémán

Nincs jelen

 

#168 2007-11-28 17:40

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

A lábamon piros csomók (erythema nodosum) jöttek ki a doki mondta, hogy ez is Crohntól van. Volt már valakinek ilyen? El múlik ez nyom nélkül? Most nagyon csúnya bár már szebb mint volt, de nekem valaki azt mondta ennek mindig meg marad a nyoma!

Nincs jelen

 

#169 2007-11-28 21:57

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

dehogy marad, nyom nélkül eltûnik, csak fáj a mocsok és csúnya :(

persze kezelés mindenképpen kell neki, valahol feljebb nemrég volt szó errõl, asszem ebben a topikban

Nincs jelen

 

#170 2007-11-28 23:26

palyizsu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Nita
nekem anno azzal kezdõdött az egész betegség, hónapokig nem tudták mi bajom van, így a lábaimon ill. a kezemen a végén már nem volt tiszta felület, a kórházba még fotókat is készítettek a lábamról, mondván ez nem mindennapi. Aztán ahogy a beleim helyre álltak, úgy szép lassan elkezdtek visszahúzodni az erythemák, ez közel 10 éve volt, azóta egyszer még kijött, de semmi nyoma sehol.

Nincs jelen

 

#171 2007-11-29 19:45

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Próbáltam vissza olvasni, de nem találtam!
Köszi a válaszokat, meg nyugodtam. Nekem ez csak most jött ki az elsõnél még naivan azt hittem be ütöttem, csak nem emlékszem rá:) aztán másnapra lett még belõle vagy négy-öt!!
Amikor a múltkor mutattam a dokinak annyira "tetszett" neki, hogy gyorsan hívott három kis tanúlót, mert ilyet ritkán látni. Jó volt mindenki az én szép lábaimat fogdosta!!:(

Nincs jelen

 

#172 2007-11-29 21:19

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

tényleg nem ebben a topikban van, és elég karcsú beszélgetés volt róla

itt találod

Nincs jelen

 

#173 2007-11-30 21:27

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Köszönöm a fõoldalon is találtam egy kis, rész a szövödvényeknél!

Nincs jelen

 

#174 2007-12-05 14:18

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok!

Még mindíg szedem a medrolt, de tele lett a hátam pattanásokkal. Tapasztalt tõle vki hasonlót? Soha életemben nem voltam az a pattanásos típus, ugyhogy én a medrolnak tudnám be... KÖszi!

G.

Nincs jelen

 

#175 2007-12-05 14:30

pasek
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Halihó Gábor,
én is medrolozok most ezerrel, a pattanások nem annyira vészesek, de lett valamennyi, sõt az arcomon is. Én viszont pörgök mióta szedem, mint a chemtox-os légy :( Hajnalig nem tudok elaludni, majd reggel nem bírok felkelni, és napközbe mosogatórongy vagyok.
Várj, beszúrok valamit,most jutott eszembe, hogy van régrõl valami kis infóm errõl a gyogyiról:


1. A GYÓGYSZERKÉSZÍTMÉNY MEGNEVEZÉSE
MEDROL 4 mg tabletta
MEDROL 16 mg tabletta
MEDROL 32 mg tabletta
MEDROL 100 mg tabletta
2. MINÕSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
4 mg, 16 mg, 32 mg, ill. 100 mg methylprednisolonum tablettánként.
Segédanyagok: lásd 6.1 pont.
3. GYÓGYSZERFORMA
Tabletta.
4 mg tabletta: fehér színû, szagtalan, keserû ízû, ovális alakú, lapos felületû, metszett élû, egyik oldalán mélynyomású negyedes beosztással, másik oldalán mélynyomású „Upjohn” jelzéssel ellátott tabletta, törési felülete fehér színû.
16 mg tabletta: fehér színû, szagtalan, keserû ízû, ovális alakú, lapos felületû, metszett élû, egyik oldalán mélynyomású negyedes beosztással, másik oldalán mélynyomású „Upjohn 73” jelzéssel ellátott tabletta, törési felülete fehér színû.
32 mg tabletta: fehér színû, szagtalan, keserû ízû, ovális alakú, lapos felületû, metszett élû, egyik oldalán mélynyomású negyedes beosztással, másik oldalán mélynyomású „Upjohn 176” jelzéssel ellátott tabletta, törési felülete fehér színû.
100 mg tabletta: halványkék színû, szagtalan, keserû ízû, korong alakú, enyhén domború felületû, egyik oldalán mélynyomású negyedes beosztással, másik oldalán mélynyomású „Upjohn 3379” jelzéssel ellátott tabletta, törési felülete halványkék színû.
4. KLINIKAI JELLEMZÕK
Gastrointestinalis megbetegedések
A beteg átsegítése a következõ betegségek kritikus szakaszán: colitis ulcerosa, regionalis enteritis.
4.2. Adagolás és alkalmazás
Az adagot a betegségtõl és a beteg terápiás válaszától függõen egyénenként kell megállapítani. A betegség jellegétõl függõen a Medrol tablettás kezelés kezdeti adagja 4–48 mg metilprednizolon naponta. Kevésbé súlyos esetekben a kisebb adagok szükségesek. A nagyobb adagok alkalmazása javallt lehet pl. sclerosis multiplexben (200 mg/nap), cerebralis oedemában (200–1000 mg/nap) és szervátültetések során (max 7 mg ttkg/nap-ig). Ha egy bizonyos idõ elteltével nincsen megfelelõ klinikai válasz, a Medrol tablettát el kell hagyni és más terápiára áttérni. Ha tartós kezelést kell leállítani, akkor a gyógyszermegvonás fokozatosan történjék. Kedvezõ klinikai válasz esetén a megfelelõ fenntartó adagot úgy kell meghatározni, hogy a kezdeti adagot csökkenteni kell kis lépésekben addig a legkisebb adagig, melyre még a beteg megfelelõen válaszol. A gyógyszeradagolást állandóan ellenõrizni kell. Lehetnek olyan helyzetek, melyek során az adagolás megváltoztatása válik szükségessé, mint pl. a betegség remissiója vagy súlyosbodása, a beteg egyéni válaszkészsége, a kezeléssel nem közvetlenül összefüggõ stresszhelyzet. Ez utóbbi esetben a Medrol tabletta adagjának emelésére lehet szükség, míg a beteg állapota rendezõdik.
Másodnaponkénti kezelés.
A másodnaponkénti kortikoszteroid adagolás azt jelenti, hogy a szokásos napi kortikoszteroid adag kétszeresét adják a betegnek minden második nap reggelén. E terápiás mód célja az, hogy a kortikoszteroidok kedvezõ hatása érvényesüljön a long-term farmakológiai adagnál, és bizonyos mellékhatásokat (pl. hypophysis-mellékvese suppressio, Cushingoid betegség, kortikoszteroid megvonási tünetek és gyermekekben a növekedés gátlása) a minimumra lehessen csökkenteni.
4.3. Ellenjavallatok
A hatóanyaggal vagy a tabletta egyéb anyagaival szembeni túlérzékenység. Szisztémás gombás fertõzések.
4.4. Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Kortikoszteroid kezelés alatt álló betegeknek, akik szokatlan stressznek vannak kitéve, emelt adagú, gyorshatású kortikoszteroid adása indokolt a stressz helyzet elõtt, alatt és után. A kortikoszteroidok elfedhetik a fertõzés bizonyos jeleit, továbbá új fertõzések is felléphetnek a kezelés alatt. A kortikoszteroid terápia alatt csökkenhet a szervezet ellenállása és képtelenné válhat a fertõzés lokalizálására. A tartós kortikoszteroid terápia hátsó subcapsularis hályogot idézhet elõ, továbbá glaucomát, mely potenciális veszélyt jelent a látóidegre és fokozhatja a másodlagos (gombák és vírusok okozta) szemfertõzés létrejöttét. Allergiás reakciók (pl. angiooedema) elõfordulhatnak.
A hidrokortizon és kortizon átlagos és nagy adagjai elõidézhetik a vérnyomás fokozódását, a só- és vízretenciót és fokozott kálium kiválasztást. A szintetikus származékok használata során ezek a hatások jóval kisebb mértékben fordulnak elõ, kivéve, ha igen nagy adagokban alkalmazzák. A sóbevitel korlátozása és káliumpótlás szükséges lehet. Az összes kortikoszteroid fokozza a kalcium kiválasztást. Kortikoszteroid kezelés idején a beteget himlõ ellen nem szabad oltani és más immunizálási eljárást sem szabad végezni, különösen, ha nagyadagú kortikoszteroidokat alkalmaznak, mivel fennáll a neurológiai szövõdmények veszélye és az antitest válasz hiányának lehetõsége. A Medrol tabletta alkalmazását aktív tuberculosisban korlátozni kell, a fulmináns és szóródott tuberculosisos esetekben a kortikoszteroidot együtt kell alkalmazni a gümõkor elleni megfelelõ gyógyszerekkel.
Azokat a betegeket, akiknek latens tuberculosisuk van vagy tuberculin pozitívak, szigorú megfigyelés alatt kell tartani a kortikoszteroid kezelés idején, mert elõfordulhat a betegség reaktiválódása. Tartós kortikoszteroid terápia alatt ezeket a betegeket kemoprophylaxisban kell részesíteni.
Nincs egyetértés a tekintetben, hogy a kortikoszteroidok okozzák-e a kezelés idején észlelt peptikus fekélyt.
A glükokortikoszteroid kezelés elfedheti a peptikus fekély tüneteit, így perforatio és vérzés jelentõsebb fájdalom nélkül is bekövetkezhet. Az osteoporosis elég gyakori, de sokszor fel nem ismert mellékhatás, mely a tartós, nagyadagú glükokortikoszteroidok alkalmazása során lép fel.
A növekedést gyermekekben gátolhatja a naponta elosztva, tartósan adott glükokortikoid terápia: ezt az adagolást csak sürgõsségi esetekben szabad alkalmazni. A másodnaponként alkalmazott glükokortikoid terápia általában kiküszöböli vagy a minimumra csökkenti ezt a mellékhatást. Nagy adag glükokortikoidok alkalmazásával károsodhat a szervezet védekezõ rendszere és fokozódhat a gombás, valamint a vírusok és baktériumok okozta fertõzésekkel szembeni érzékenység.
A gyógyszer kiváltotta mellékvesekéreg elégtelenség illetve következményeinek veszélye minimalizálható az adagolás fokozatos csökkentésével. Ez a típusú relatív elégtelenség még hónapokig fennállhat a terápia abbahagyása után is, ezért, ha ezen idõszak alatt bármiféle stresszhelyzet fordulna elõ, a hormonterápiát vissza kell állítani.
Mivel a mineralkortikoid kiválasztás károsodhat, só és/vagy mineralkortikoid egyidejû adása válhat szükségessé. A csökkent pajzsmirigy mûködés és a májcirrhosis fokozhatja a kortikoszteroidok hatását.
A kortikoszteroidokat különös óvatossággal kell adni szem herpes simplex megbetegedésében, mert a szaruhártya perforálódhat. A kezelésre a lehetõ legkisebb adag kortikoszteroidot kell alkalmazni, és ha a gyógyszer csökkentése lehetséges, a csökkentést fokozatosan kell végezni.
A kortikoszteroid psychés zavartságot okozhat: euphoria, álmatlanság, hangulati változékonyság, személyiség változások, súlyos depresszió nyílt psychotikus manifesztációi. Meglévõ emocionális instabilitást vagy psychotikus tendenciát a kortikoszteroid fokozhat.
Hypoprotrombinaemia esetén acetilszalicilsavat és nemszteroid gyulladáscsökkentõket kortikoszteroidokkal együtt csak nagyon nagy körültekintéssel szabad adni. A kortikoszteroidokat nagyon óvatosan szabad adni nem specifikus colitis ulcerosaban, ha fennáll a veszélye a perforationak, tályognak, vagy más pyogen fertõzésnek, továbbá, diverticulitisben, friss bél anastomosisban, aktív vagy latens peptikus fekélynél, veseelégtelenségben, hypertoniában, osteoporosisban és myasthenia gravisban. Mivel a kortikoszteroid kezelés szövõdményei függnek az adag nagyságától és a kezelés idõtartamától, a kockázat/haszon arányát minden esetben egyénenként kell eldönteni, ennek megfelelõen kell az adagot, a kezelés idõtartamát és a napi vagy a váltakozó terápiát alkalmazni. Nincsenek bizonyítékok arra, hogy a kortikoszteroidok rákkeltõek, mutagének volnának, vagy hogy károsan befolyásolnák a megtermékenyítést.
4.5. Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Interakciókat az alább felsorolt gyógyszerekkel jelentettek, ezért együttadásuk különös körültekintést kíván:
    * Májenzim-induktorok (pl. rifampicin, efedrin, barbiturátok, fenitoin, primidon) együttes alkalmazás esetén a kortikoszteroidok hatékonyságát csökkentik.
    * A troleandomycin, erythromycin, ketokonazol a metilprednizolon eliminációját csökkentik, ezáltal a hatás és mellékhatás fokozódását idézhetik elõ.
    * Diureticumok és/vagy szívglikozidok és a kortikoszteroidok (mineralokortikoid hatás révén) a kálimvesztést fokozzák, ami a szívglikozidokat szedõ betegeket veszélyeztetheti, mivel a hypokalaemia növeli ezen gyógyszerek toxicitását.
    * Az antidiabeticumok adagjának emelése válhat szükségessé, mivel a glükokortikoidok csökkentik a glükóztoleranciát.
    * Nemszteroid gyulladáscsökkentõk és a kortikoszteroidok együttes adásakor a gastrointestinalis ulcusok megjelenése és/vagy súlyossága fokozódhat.
    * Anticoagulansok szükséges mennyiségét a glükokortikoidok módosíthatják.
    * Vérnyomáscsökkentõ szerek adagjának módosítása válhat szükségessé, mivel a glükortikoidok vérnyomásemelkedést okozhatnak (mineralokortikoid hatás).
    * Aktív vakcinák alkalmazása esetén figyelemmel kell lenni arra, hogy a glükokortikoidok csökkentik a szervezet immunválaszát.
    * Immunsuppressiv szerek pl. metotrexat alkalmazásakor a kortikoszteroid adagjának csökkentése válhat szükségessé.
    * Anxiolyticumokat, antipsychoticumokat kortikoszteroidokkal együtt adva, az adagolás módosítása válhat szükségessé.
    * Tartós glükokortikoid kezelés mellett szalicilátokat alkalmazva, a glükokortikoid adag óvatosan csökkentendõ, mert hirtelen csökkentéskor szalicilátintoxikáció alakulhat ki.
    * Sympathomimeticumokkal (pl. salbutamol) együttadva fokozódhat azok hatása.
4.6. Terhesség és szoptatás
Állatkísérletekben az anyának adott nagy adagok néha magzati károsodást okoztak. Hasonló vizsgálatokat emberben kortikoszteroidokkal nem végeztek. Igy, ha a gyógyszert terhes vagy szoptató anyáknak adják, a haszon/kockázat alapos mérlegelése szükséges (a biztonságos alkalmazásnak nincsenek bizonyítékai terhességben).
A kortikoszteroidok átjutnak a placentán.
Ha az anyát a terhesség alatt jelentõs mennyiségû kortikoszteroiddal kezelték, az újszülöttet megfigyelés alatt kell tartani, hogy nem jelentkeznek-e a mellékvesekéreg elégtelenségre utaló jelek. Nem ismeretes, hogy a kortikoszteroidoknak hatása volna a szülésre. A kortikoszteroidok kiválasztódnak a tejben.
4.7. A készítmény hatásai a gépjármûvezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
Nem ismert.
4.8. Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Folyadék- és elektrolitháztartási zavarok:
Nátrium retentio, pangásos szívelégtelenségre utaló hajlam, hypertonia, folyadékretentio, káliumveszteség és hypokalaemiás alkalosis.
Izom-csontrendszer:
Szteroid hyopathia, izomgyengeség, osteoporosis, pathológiás törések, csigolya kompressziós törések, aseptikus necrosis.
Gyomor-bél traktus:
Peptikus fekély lehetséges perforatióval és vérzéssel, gyomorvérzés, pancreatitis, oesophagitis, bélperforatio.
Bõr:
Késleltetett sebgyógyulás, petechiák, ecchymosis, vékony törékeny bõr.
Anyagcsere:
Fehérjelebontás következtében negatív nitrogén egyensúly.
Idegrendszeri:
Fokozott koponyaûri nyomás, agyi pseudotumor, psychés zavarok és görcsrohamok.
Endokrin:
Menstruatiós-zavarok, Cushingoid állapot kifejlõdése, a hypophysis-mellékvese tengely suppressiója, csökkent szénhidrát tolerancia, latens diabetes mellitus manifesztálódása, inzulin és orális antidiabeticumok iránti fokozott igény a diabeteses betegekben, a növekedés gátlása gyermekekben.
Szem:
Hátsó subcapsularis cataracta, fokozott belsõ szemnyomás, exophthalmus.
Immunrendszer:
Fertõzések elfedése, latens fertõzések aktivizálódása, rejtett infectiók, túlérzékenységi reakciók, beleértve az anaphylaxist, és elnyomhatja a bõrtesztekre adott válaszokat.
4.9. Túladagolás
A Medrol tabletta akut túladagolásának nincsenek klinikai tünetei. Hosszabb idõn keresztül ismételt gyakori adagok (napi vagy heti néhányszor) Cushingoid állapot kifejlõdését és a krónikus szteroid terápia egyéb szövõdményeit vonhatják maguk után.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
ATC: H02A B04
INN: methylprednisolon
5.1. Farmakodinámiás tulajdonságok
A glükokortikoidok a sejtmembránokon keresztül diffundálnak és komplexet képeznek a specifikus cytoplasma receptorokkal. A komplexek belépnek a sejtmagba, a DNS-hez (chromatin) kötõdnek, továbbá stimulálják a mRNS transcriptioját, és ezt követõen számos enzim (melyek végülis feltehetõen felelõsek a glükokortikoidok szisztémás hatásáért) fehérje szintézisét. Nemcsak a gyulladásos és immun folyamatokra fejtenek ki jelentõs hatást, de befolyásolják a szénhidrát, a fehérje és a zsír metabolizmusát is. Hatnak továbbá a szív- és érrendszerre, a csont-izom rendszerre és a központi idegrendszerre.
Hatás a gyulladásos és immun folyamatra
A glükokortikoidokat fõként gyulladáscsökkentõ, immunszuppresszív és antiallergiás hatásuk miatt alkalmazzák. E hatások a következõket eredményezik:
    * a gyulladás fókuszához közel lévõ immunaktív sejtek csökkenését;
    * csökkent vasodilatatiot;
    * a lysosomalis membránok stabilizációját;
    * a phagocyitosis gátlását- a prosztaglandinok és rokon anyagok csökkent termelését
4 mg metilprednizolon (4,4 mg metilprednizolon acetát) hatása megegyezik 20 mg hidrokortizon gyulladáscsökkentõ hatásával. A metilprednizolonnak csak minimális mineralkortikoid hatása van (200 mg metilprednizolon ekvivalens 1 mg dezoxikortikoszteronnal).
Hatás a szénhidrát és fehérje anyagcserére
A glükokortikoidoknak fehérje lebontó hatásuk van. A glukoneogenezis révén a felszabadult aminosavak glukózzá és glikogénné alakulnak át a májban. A perifériás szövetekben a glukóz felszívódás csökken, mely hyperglycaemiához és glycosuriához vezethet azokban a betegekben, akik diabetesre predisponáltak.
Hatás a zsír metabolizmusra
A glükokortikoidoknak zsírbontó hatásuk van. Ez a zsírbontó hatás fõként a végtagokon jelentkezik. Van azonban zsírképzõ hatásuk is, melynek legnyilvánvalóbb jelei a mellen, nyakon és fejen jelentkeznek. Mindez a zsírlerakódások átrendezõdéséhez vezet.
A kortikoszteroidok maximális farmakológiai hatása elmarad a vérben mért csúcsszinttõl, mely arra enged következtetni, hogy a gyógyszer hatása inkább az enzimmûködés megváltoztatásán keresztül érvényesül, mintsem közvetlen hatás révén.
5.2. Farmakokinetikai tulajdonságok
In vivo vizsgálatok azt jelzik, hogy a szteroidok fõként a vékonybél proximális részébõl szívódnak fel. A distalis részen a felszívódás a proximalis részen mértnek kb. fele.
Emberben a metilprednizolon könnyen felbomló kötést alkot albuminnal és transzkortinnal. A gyógyszernek kb. 40–90%-a kötõdik. A metilprednizolon, hasonlóan a kortizolhoz, a máj útján metabolizálódik. Fõ metabolitjai a 20 -beta-hidroxi-metilprednizolon és a 20 -beta-hidroxi- 6 -alfa-metilprednizolon. A metabolitok, mint glukuronidok, szulfátok és a nem kötõdõ vegyületek, a vizelettel ürülnek ki. A konjugáció fõleg a májban és bizonyos mértékben a vesében történik.
5.3. A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei
Nincs adat.
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZÕK
6.1. Segédanyagok felsorolása
4 mg, 16 mg, 32 mg: folyékony paraffin, kalcium-sztearát, szacharóz, kukoricakeményítõ, laktóz.
100 mg: FD+C Blue No.2. Al lakk, metil-cellulóz, magnézium-sztearát, mikrokristályos cellulóz, nátrium-karboxi-metil-amilopektin.
6.2. Inkompatibilitások
6.3. Felhasználhatósági idõtartam
4 mg, 16 mg. 100 mg: 5 év.
32 mg bliszterben 5 év, üvegben: 3 év.
6.4. Különleges tárolási elõírások
Eltartása: Szobahõmérsékleten, 15–30 °C között.
6.5. Csomagolás (jellege, anyaga, kiszerelési egységek)
MEDROL 4 mg tabletta (30x; 100x)
MEDROL 16 mg tabletta (50x)
MEDROL 32 mg tabletta (20x)
MEDROL 100 mg tabletta (20x)
6.6. A készítmény felhasználására, kezelésére vonatkozó útmutatások
Megjegyzés XX (két kereszt)
Kiadhatóság: Csak vényre kiadható gyógyszer (II. csoport).
7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Pharmacia Kft., Budapest
8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

K – 907/01-02 (4 mg tabletta)
K – 1614/01 (16 mg tabletta)
K – 1615/01 (32 mg tabletta)
K – 1616/01 (100 mg tabletta)

Alkalmazási elõírás OGYI-eng. száma: 19.773/41/2002

ui: lehet inteligensebb lett volna belinkelni, mert vmikor a netrõl szedtem le ezeket, csak már nem tudom honnan, s bevallom lusta voltam utánakeresgetni.

Szerkesztette: pasekix (2007-12-05 14:44)

Nincs jelen

 

#176 2007-12-05 15:34

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

én sem vagyok alapjában az az erõsen pattanásos típus, de hosszabb ideig szedett nagy adagnál nagyon durván a nyakamtól a derekamig elég sûrûn nagyon csúnya pattanások jöttek ki, amik a medrol csökkentés után kb. fél évvel tûntek el teljesen, szóval igazából teljesen "normális" amit tapasztalsz

Nincs jelen

 

#177 2007-12-05 16:13

tee
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

én is nagyon pattanásos voltam de érdekes módon 1-2 helyre koncentrálódtak csak : homlok,hátfelsõ része

Nincs jelen

 

#178 2007-12-05 17:24

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Akkor nem vagyok vele egyedül sajnos.:( VAn sok kis pici és 2-3 hatalmas, amik nagyon fájnak és húzódnak. Meg a vesém is fáj reggelente. Viszont az érdekes hogy egyik gyógyszerre sincs ráírva amit szedek hogy nem szabad alkoholt fogyasztani rájuk. Ezen meglepõdtem. Nagyon gáz lenne pár sört öblíteni rájuk? Hvégén elutazom és tervbe van véve néhány party...

Nincs jelen

 

#179 2007-12-05 17:44

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Amelyikre nem szabad, arra rá is van írva! (mint például a klion). A tapasztalat szerint nem lesz komoly bajod, leszámítva azt hogy a gyulladásnak mondjuk amúgy se a legjobb az alkohol úgyhogy. Viszont a medrol az vicces fõleg nagyobb dózisban - egész komoly mennyiségû alkohol mellet is még épp csak spicces az ember. Szóval anyagilag nem túl kifizetõdõ medrolra ráinni, megaztán medrol+alkohol a végére szép kis depresszió lehet az meg nem jó ha az ember kedve rossz..

Nincs jelen

 

#180 2007-12-05 19:04

pasek
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Hú, ezt jó hogy mondod Rigor, de már túl vagyok rajta :)
Kicsit kivagyok mostanság egészségileg, jobban mint bármikor képzeltem volna. S kb. 1,5-2 éve nem ittam alkoholt, de ma! Találtam egy boltban egy csodaszép Turul cimkés vörösbort, elérzékenyültem s megvettem. Addig nézegettem, amíg végül kikerült a dugó belõle, s légtelenítettem a palackot azzal a felkiáltással, ha már úgyis szarul vagyok, legalább tudjam miért. (kos vagyok) Mindegy, lezúztam az egész üveggel, s meglepõdtem, milyen faszagyerek vagyok, mert alig ütött meg, pedig siettem vele, hogy eccer legalább igyak meg egy kis bort, mielõtt a gyomrom visszafordítaná. S most, hogy olvasom a hsz-ed, miszerint medrol ezzel az isteni etil gyökkel nem nevezhetõ hatékonynak a célt tekintve- esett csak le, hogy télleg bakker, ennyitõl már táncolhatnékomnak kéne lenni, s nem hogy nincsen, lazán tudok rajzolni, s a szálkereszt se homályos a monitoron. (Viszont az utóbbi pár évben mindig rögtön hánykolódnom kellet akár egy pohár sör után is, most meg semmi gáz ilyen téren. )
Asszeretném megkérdezni, hogy amit írtál, hogy "megaztán medrol+alkohol a végére szép kis depresszió lehet" tapasztalatból mondtad-é?
Minden esetre szerintem nem fogok rendszert csinálni az iszogatásból, mert megijedtem ettõl a depis dologtól, kétszer sikerült már nagyon-nagyon mélyre esnem ebbe a gödörbe, így tudom milyen odalent. Nagyon-nagyon köszi ezt az infót, ezután ilyen szemüvegen keresztül nézem a világot!

Jah, és kifényesítetted/kifényesítettétek a kicsi csizmákat? Este jön a Mikulás, remélem addig elalszok, s nem leplezem le :)

Nincs jelen

 

#181 2007-12-05 20:26

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

A medrol+depi csak akkor jön elõ amikor eléggé lefárad az ember+nyûgös, és a medrol már inkább elvonási tünettel van jelen - de amíg nem addig te vagy az isten:).
Ja, állítólag a kliont meg azért nem szabad alkohollal együtt mert az aztán nagyon betépés meg minden, állítólag vannak akik valamiféle drogozási szándékból is mûveltek ilyesmit,  - igaz én eleve kliont is baromi régen szedtem és talán csak egyszer fordult elõ véletlenül az alkohol+klion kombó de szerencsére semmit nem tapasztaltam.

"A Klion tabletta szedése alatt tilos szeszesitalt fogyasztani, mert a hatóanyag és az alkohol együttes hatása rosszullétet, háyingert, hányást, fejfájást, kipirulást okozhat" - ezek az élmények meg nem igazán hiányoznak.

Amúgy érdekes hogy az SCD diéta nagy listájában a vodkát - nagyonritkán mértékkel, és ha nem vagy aktív - akkor nem tiltja. Bezzeg a kölest, zabot, hajdinát! Mondjuk a vodkától nem is kakál az ember akkorát mint egy vímes doboz és nem is fúj fel annyira hogy légvárat üzemetethessünk a seggünkkel mint ahogy egy jó adag rizs, krumpli után mondjuk én aktív idõszakban.:P

Nincs jelen

 

#182 2007-12-05 21:02

tee
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

velem is elõfordult egyszer klion+alkohol de csak annyi volt mintha hamarabb rúgna be az ember (jóval hamarabb)

És hány mg medrolnál van ez hogy nemigazán tud az ember berúgni?

Szerkesztette: tee (2007-12-05 21:03)

Nincs jelen

 

#183 2007-12-05 22:58

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

off
Gyerekek, nem dicsekveskeppen es termeszetesen nem kovetendo peldakent, de en szekszardi couvevel szedem be a salazopyrint :-)
Amiota nem ihatok tejet, azota olyan vagyok, mint a partravetett hal.....napi ket liter tejet nehez barmivel potolni :-(
uff

Nincs jelen

 

#184 2007-12-06 00:18

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Salazopirynt vettem már be sörrel, csak utánaküldtem még jópárat és vukk színrelépett. Mondjuk a felkelés után bevett entocortnak is lehet van hozzá némi köze gondolom... Majd hétvégén végzek kísérleteket, melyik alkohol-gyógyszer kombó mit vált ki.:D

G.

Nincs jelen

 

#185 2007-12-06 00:42

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Reméljük hétfõn azért még üdvözölhetünk soraink közt:) Vagy ki tudja? Lehet hogy majd pont valamelyik gyógyszer+ rengeteg paprikás pálinka lesz a gyógyír:) (kiégeti a betegséget! :)))) ) Ha már akadtak olyanok akik képesek meggyógyulni ebbõl a betegségbõl rostos magokkal, aloe verával akkor metaxával is simán lehet!
Az indexes fórumon a svédcseppre esküsznek, mert mégiscsak gyógyszertárban kapni:)

Nincs jelen

 

#186 2007-12-06 09:10

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Halika!

Khm...
Kicsit furi ez a helyzet.Már jó régen nem szedek szterot,de az az igazság,hogy az alkoholt valahogy jobban bírom.
Elõtte egy pohárka fincsi borocska igencsak mosolygóssá tett,most meg már feladtam hogy be tudjak csiccsenteni. :D
Legutóbb még a tequila sem okozott túl nagy gondot,igaz vukk nálam is megjelent,de bélésügyileg nem piszkált.
Tényleg fordítva lehetek bekötve. :D:D:D

Nincs jelen

 

#187 2007-12-06 18:07

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Én a rövid italokat korábban sem részesítettem elõnyben, crohn testvér megjelése óta pedig szilveszterkor ittam utoljára rövidet. AAbszolút sörpárti vagyok, de koktélokat azért néha néha szürcsölgetek. Most hvégén rámegyek a kedvencemre (tequila sunrise).:D Meg mielõtt offolás lesz, javasolnék egy IBD és az alkohol vagy vmi hasonló topik megnyitását, ha estleg ilyen még nem lenne...

G.

Nincs jelen

 

#188 2007-12-06 18:22

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Halika!

Gábor23:tequilabarátom vagy!:D:D:D:D:D
Lehet tényleg jó lenne egy ilyen topik,de félõ hogy már a sok hozzászólástól eláznánk!:D:D:D

Nincs jelen

 

#189 2007-12-06 18:43

Gabor23
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Nem lenne ellenemre:D

Nincs jelen

 

#190 2007-12-08 21:27

Szuszi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok!
Én 1 éve vagyok crohn- beteg! Hála istennek szedem a gyogyikat és semmi bajom! Igaz olvasgattam hogy ki mennyi pentasat szed! Nekem 3*3 irt elõ a doki! Ahogy elnéztem az jo sok! Egy panaszom van csak! Néha rámjön a viszketegség! :) Nem tudom mi okozza! A dokik is csak találgatják, de mind mást mond! Ha esetleg másnak is van ilyesmi tünete írjon légyszi hogy mivel tudnám ezt kihagyni az életembõl! Mit ne egyek?!! Elöre is köszi!

Nincs jelen

 

#191 2007-12-08 22:08

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

ezt nekem is elárulhatná valaki, én 3x2 Pentasán és 50 Imuraron vagyok, és szintúgy viszketek, bár még annyira nem tulajdonítottam neki nagy dolgot, hogy a dokitól is megkérdezzem (ezek szerint nem is tudná nagyon)

Nincs jelen

 

#192 2007-12-20 09:20

Odri
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok!

A bátyámnak colitise van, és mostanában egy olyan tünetet is produkált amit még eddig nem. Hirtelen egyik pillanatról a másikra elvörösödik a feje? Õ utána olvasott és rögtön a legrosszabbra gondolt, hogy daganat.
Szerintem biztos a betegséggel függ össze, de esetleg örülnék, ha valaki megnyugtatna, hogy netán neki is van hasonló panasza.
Elõre is köszi nektek

Nincs jelen

 

#193 2007-12-20 22:17

Nita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Én nem gondolnék azonnal a legrosszabra, bár én Crohnos vagyok de nekem is szokott lenni ilyen gyanítom valamelyik bogyóm okozza esetleg a vérnyomás ingadozás lehet. Meg akarom kérdezni  a dokimat, ha meg tudok valamit majd írok...

Nincs jelen

 

#194 2007-12-22 15:21

CSICSU
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Nekem is nagyon ég néha az arcom ,pedig mostanában leginkább halál sápadt vagyok.Szerintem ez a szterotól van ,mikor azt szedem és már "hiányzik "akkor szokott ez a tünet Nálam elõfordulni.

Nincs jelen

 

#195 2007-12-22 17:13

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Halika!

Emlékeim szerint nekem is   medrol szedésekor virult a fejem és égett a fülem.
Legalább volt valami színem és nem hullasápadt voltam.:D:D:D

Nincs jelen

 

#196 2007-12-22 18:46

mano1973
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Az nem Medrol  volt  roor hanem,a  barack pálinka:))

Nincs jelen

 

#197 2007-12-22 18:57

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Halika!

Csitt tesó,itt még nem tartunk a terápiás kezeléssel,hogy megosszam velük féltve örzött mosolycsinálós kis fütyülõs barackunkat!:D:D:D:D:D:D

Nincs jelen

 

#198 2007-12-30 10:56

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok
Rigor, olvastam a kérdõív topicban, hogy volt szaruhártya sérülésed. (nem tudom ezt jó helyre írom-e) Nekem is volt, és idõnként kiújul (nekem a gyerekem verte ki a szemem). KÉrdezném, hogy mit mondtak neked, lehet vmit csinálni vele (mûtéten kívül), kaptál valami krémet, vagy ilyesmi? És van valami, amitõl kiújul, vagy csak úgy hipp-hopp jön?
Köszi.

(Nekem azt mondták, hogy azért újul ki, mert nem tud rendesen összehegedni, és ha megint lesz, menjek vissza és megmûtik.Persze nem megyek vissza, a szememet nem fogják piszkálni, ha érzem hogy szúr, 10 percre lefekszek, bekötöm, és elmúlik. Mûkönnyet kell csepegtetnem)

Nincs jelen

 

#199 2008-01-05 07:28

vikimami
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Sziasztok!

Remélem jó topicba kérdezek..
Sötébarna csíkok a székletben lehet alvadt vér?
Ha igen, akkor szerintetek mitõl lehet? Volt valakinek ilyen?

Köszi

Nincs jelen

 

#200 2008-01-05 09:14

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Kisérõjelenségek

Agica1: nekem a Corneregel-t írták fel, ha csak kicsit is reped rögtön kenegetem és akkor van rá esély hogy nem újul ki annyira hogy kivonjon a forgalomból. (nekem annyira tud szúrni hogy olyankor a másik szememet se tudom nyitva tartani, és ha rendesen újra felreped olyankor kb. 3 napig TELJESEN vakot játszok, és utána is 1-2 hétig homályos a kép).

Nekem is azt mondták hogy lézeres mûtétre kell majd akkor elõjegyezni ha nagyon idegesít hogy rendszeresen visszajön.

Hogy mitõl jön elõ, az rejtély, de tényleg, mert például akármennyire megerõltetem magam, vagy nehezet emelek attól nem újul ki, és egyébként teljes nyugalmi állapotban simán ki tud újulni. Én a szemszárazságra tippelek mert leginkább alvás után szokott jelentkezni, tehát arra ébredek hogy szúr, - anélkül napközben csak úgy nem jelentkezik. Illetve még akkor szeret elõjönni ha xanax-ot használok, de az sem törvényszerû.

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB