#1 2004-10-14 16:21

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Nem tudom ki hogy van vele, már érintettük is a témát többször, de nem igazán tudtam hova beilleszteni.
Ha úgy gondoljátok felesleges, bocsi:

Tehát tudjuk hogy nem tudjuk az okot, illletve részben sot mindenkinel más lehet az.
De én a magam részérol tudom hogy akár van genetikai ok, akár nincs, nálam lelki eredetu ami kihozta végülis a Crohnt.

1. Nem lehetne valami kérdoívet készíteni kitöltetni, hogy segítsük a feltárást, hogy kinél  hogyan... stb.?

2. Nemrég óta járok pszichológushoz, és antidepresszánst szedek, ami jó, mert nemrég pl. idegesség miatt úgy begörcsölt a belem hogy egy órát aludtam, egész éjjel hasmenésem volt, hánytam, és kínzott a fájdalom.
Ha nyugodt vagyok, nem következett volna be ez a szörnyu éjszaka.

Ha van tapasztalatotok errol, szívesen venném.

Nincs jelen

 

#2 2004-10-14 20:51

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Kedves Judit!

Sztem is a stressz nagyban befolyásolja a betegség kiújulásást, aktivitását. Például, a főiskolát 4 év helyett, 8 év alatt végeztem el, mert minden vizsgaidőszak után kórházba kerültem és műtét. Aztán eljött az államvizsga és én is elmentem egy pszichiáterhez, akitől azt kértem, hgoy találjunk ki valamit, hogy ne megint a műtőasztal legyen  a vizsgaidőszak vége. Nekem is antipedit írt fel: Xanax-ot és azt szedtem kb. 2 hétig. Nekem használt, mert nem jött ki a vizsgaidőszak után 1 hónappal a betegség és még csak rosszabbul se lettem. Tehát sztem is befolyásolja az állapotunkat a stressz, frusztráltság, depresszió! Ezekre oda kell figyelni!

Amúgy az antidepiket nem szeretem és eddig még sikerült is elkerülnöm, kivétel volt az államvizsgám!

Szia:Mancsa

Nincs jelen

 

#3 2004-10-15 00:38

Suhi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Üdv!

Nekem amikor kialakult, nagyon "muris" évem volt. Minden lehetséges dolog egy év alatt akart helyet kapni az életembe, és anélkül hogy ezt felsorolnám, elintézem annyival, hogy többszöri költözés, csalódások, erős lelki töréseket és életem végéig kísérő hegeket szereztem abban az évben. Mikor úgy tűnt hogy végre lazíthatok, és minden rendbe jön,  rendes kerékvágásba állhatok, belobbant.  Szóval a stresszben lehet valami, vagy inkább az hogy az érzékenységünk miatt jobban megviselnek a lelki eredetű dolgok.

Nincs jelen

 

#4 2004-10-15 10:21

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Kedves Zecez, nagyon megköszönném ha elküldenéd nekem az e-mail címemre, nagyon érdekel.

Suhi, én is az utóbbi 1-2 év problémáinak megkoronázásaként "kaptam" a Crohnt, és én is az érzékenységre gondolok... persze ez csak találgatás, meg hát különbözöek vagyunk stb... de ha van akinél tényleg megmagyarázható ez akkor innen kéne kezelni (is)... vagyis én így érzem...

Mancsa, megkérdezhetem hány éves vagy? Nekem is van most egy olyan problémám amit nem tudok megoldani rajtam kívülálló okok miatt (több is) és most segít a Xanax, meg a Floxet. Én sem akartam szedni, mert hogy majd öneröböl megoldom, elhajtom a depressziót stb. de már olyan szinten voltam hogy sajnos muszáj volt. MOst a belem is nyugodtabb, igaz étvágyam nincs.
a pszichologus egyéb okok miatt anorexiát is rámvarrt, de azzal nem értek egyet.... :/

Nincs jelen

 

#5 2004-10-15 15:12

blackbird
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szerintem is a stressz majdnem mindig közrejátszik a betegség kialakulásában. Nálam a helytelen étkezés/életmód is sokat nyomott a latba. 4 éve még csak 18 voltam és a kola+gyorsétterem gyakori jelenség volt az életemben..napi x liter kola meg már eleve nem túl bíztató, hát még ha hozzávesszük a Mcdumálsz trash menüit. Persze akkor ezzel mit sem törödtem. Ma már bánom, de ez van.


Judit: azért egy Chronosnál elég furcsa lenne az anorexia, legalábbis szerintem. Persze lehet, de így első hallásra nagyon furcsa számomra.

Nincs jelen

 

#6 2004-10-15 20:09

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia!

29 leszek december 6-án:))

Nincs jelen

 

#7 2004-10-17 19:46

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Mancsa, akkor te egy kis Mikulás ajándék vagy? :)

Blackbird: Igen, nekem is furcsa, de nem direkt fogyásra irányul hanem kicsit komolyabb lelki háttere van és akkor ha így van, tudat alatt előfordulhat...talán... pszichológia... tul.képp bármit meg lehet magyarázni vele...

Nincs jelen

 

#8 2004-10-20 15:43

TA
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Mint tudjátok ez a betegség pszichoszomatikus eredetű, ami azt jelenti, hogy a lelki tényezőknek, lelki beállítottságnak nagy szerepe van a betegség állapotában.
Stressz, munkahelyi feszültségek biztos nem segítenek a gyógyulásban, viszont a munkát meg nem kerülhetjük el.
A gyógyszeres kezelések és az orvosi felügyelet mellett érdemes a lelkünkkel is foglalkoznunk, ha szeretnénk ezzel a betegséggel egy jó életminőséget fenntartani.
Egyik lehetséges megoldás a szervezetfejlesztői szuperviziós foglalkozás, ahol pár fős csoportokban dolgozzuk fel a munkahelyi problémákat.
Ha valakit bővebben érdekel miről is van pontosabban szó és hogy tud ez hozzájárulni a jobb állapotunkhoz, keressen meg e-mailben és részletes tájékoztatást adok ill. a kérdésekre válaszolok.

Üdv.:TA

Nincs jelen

 

#9 2004-10-21 08:32

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Kedves TA!

Ez a pszichoszomaikus eredet, már elég elavult, hiszen, azóta már tudják, hogy gének okozzák, tehát inkább, genetikai, immunológiai, mint pszichoszomtikus. DE: van pszichés háttere. Ebben tökéletesen igazad van. És ezzel is kell foglalkozni.
A pszichoszomatikus eredetet még akkor mondták, amikor tanácstalanul nem tudták, hogy mi okozza és a legkönnyebb volt ráfogni a pszichére :) De mára már az orvostudomány is sokat fejlődött az eredet terén.


Mancsa

Nincs jelen

 

#10 2004-10-22 11:49

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

MAncsa, illetve Mindenki!
Volt valakinek ilyen génvizsgálata? Csak kíváncsi lennék ki lehet-e mutatni hogy nálunk valamelyik génben közös hiba lenne.

Nincs jelen

 

#11 2004-10-22 13:26

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Judit!


Én voltam tavaly ilyen génvizsgálaton a Kapás utcai rendelõben (egy szimpla vérvételbõl állt az egész). Ez volt az elsõ ilyen jellegû génvizsgálat Kelet-Európában - mint azt az ott kapott tájékoztató füzetbõl megtudtam - hiszen Amerikából és Nyugat-Európából már sok minta áll a kutatók rendelkezésére. Az Indexes fórumon lévõk közül voltak egy páran. Sajnos én azóta sem tudom, hogy mi lett az eredmény, és már nem is fogom megtudni, hogy miként is néz ki ez a NOD2/Card15 gén nálam - az én eredményem a jelek szerint elkallódott.

Egyébként - mint talán tudod - ez a génes dolog nem ilyen egyszerû, mivel több gén is szerepet játszik a betegség kialakulásában (és még bizonyára olyanok is, melyeket még fel sem fedeztek) és önmagában a mutáns gén jelenléte sem jelenti feltétlenül, hogy valakinél kialakul a betegség, mert hozzájárul mindehhez valamilyen kiváltó tényezõ (fertõzés, vírus, baktérium, mesterséges színezõanyagok stb.) - de hogy pontosan mi, azt nem lehet biztosan tudni. Ez az amerikai kislány három hónapos korában lett Crohn beteg, az orvosok szerint egy allergiás reakció váltotta ki: az anyatejre volt allergiás...

A NOD2/CARD15 génrõl az IBD története oldalon is találsz olvasnivalót, ha eltekersz a 2000 utáni részhez...

Szia,
Robur

Nincs jelen

 

#12 2004-10-23 20:31

monika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Az extra.hu/mccbe-n találtam rá az oldalatokra!
Örülök, hogy ennyi vidám ember van erre!

Most csak ki szeretném próbálni, sikerül-e Nektek írnom!

Mindenkinek jó egészséget!

Mónika :)

Nincs jelen

 

#13 2004-10-25 13:47

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Robour! Köszönöm.
Esetleg a Leiden mutáció mond nektek valamit? Mert még az elején az orvosom felvetette hogy megnéznénk, de nem lett semmi belőle. Ez is talán ezzel függ össze.
Amit írtál, annak utánanézek. Még egyszer köszönöm!
Judit

Nincs jelen

 

#14 2004-10-25 19:54

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Tavaly tőlem is levettek egy pár kémcső vért, hogy kiküldik Angliába és genetikailag is megvizsgálják. Az eredmény azóta is ismeretlen számomra:(

Nincs jelen

 

#15 2004-11-15 20:15

IBD
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Minden lelki sérülésnek meg van a szomatikus vonzata.
Ez jön egy megadott időpontban s távozik mikor megélte létét s már nincs szükség a tudatosodás számára.
A betegségek is tapasztalatok . egy életforma eltulajdonítás bár ez az egyén számára eléggé megterhelő.

Nincs jelen

 

#16 2004-11-18 16:31

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

IBD! EZek szerint a szomatikus tünetek elmúlhatnak, ugye?! Már akinél ez volt a kiváltó!
Gyógyíthahatlan betegség nincs!
CSak tudatlanság.
SAjnos...

Nincs jelen

 

#17 2005-02-05 19:47

Suhi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Mik a stressz kiváltó tényezők? Mennyire van jelen egy IBD-s beteg életében a stressz?
(Atkinson: Pszichológia c. könyve alapján kontárkodott Suhi)

Stressznek azt nevezzük, ha az emberek fizikai vagy pszichológiai jólétüket veszélyeztető eseménnyel szembesülnek.

Tulajdonképpen nem mások ezek, mint az emberi tapasztalat szokásos határain kívűl eső események, ilyenek a következők:

TRAUMATIKUS ESEMÉNYEK
-    természeti katasztrófák (tűzvész, árvíz)
-    ember okozta katasztrófák (háború)
-    végzetes balesetek
-    fizikai támadások (nemi erőszak)
Katasztrófaszindróma jellemző ezekre az esetekre. 

BEFOLYÁSOLHATÓSÁG
Tapasztalat bizonyítja, hogy minnél befolyásolhatatlannak tűnik egy esemény, annál stresszkeltőbb.
-    szeretett személy halála
-    súlyos betegség (pl Crohn-colitis)
-    nem férünk fel a repülőre
Az IBD betegség kialakulását nem befolyásolhatjuk. Mivel az  eddigi tapasztalatok szerint nincs olyan gyógyszer, ami véglegesen megszüntetné a tüneteket nem befolyásolhatjuk a betegség kimenetelét, a heveny állapotok elkerülését. Viszont ez a tudat erősíti bennünk a félelmünket, szorongáshoz vezet. Az a tudat, hogy befolyásolhatjuk az eseményeket még akkor is csökkenti a szorongást, ha ezzel a lehetőséggel sohasem élünk. Ebből kifolyólag mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy úgy érezzük befolyásolhatjuk az eseményeket, ezért kell beszedni az orvos által előírt gyógyszereket, s bármi olyan dologba belefoghatunk (jóga, meditáció, természetgyógyászat) ami erősíti bennünk a hitet az iránt, hogy irányíthatjuk a betegség lefolyását. Ezzel a szorongás is csökken.

BEJÓSOLHATÓSÁG
Ha tudjuk, hogy kellemetlenség jön akkor felkészülünk rá, csökkentjük a stresszhelyzetet.
Sajnos ez is egy állandó faktor az életünkben, mivel kiszámíthatatlan hogy mikor esünk vissza. Mégis a visszaeséstől való félelem sokkal nagyobb szorongáshoz vezet.

PRÓBATÉTELEK
Házasság, munkaváltás, vizsák, colonoscopia, műtét stb.
Negatív események sokkal stresszkeltőbbek, mint a pozitívak.

BELSŐ KONFLIKTUSOK
Összeegyeztethetetlen vagy egymást kizáró célok, események közötti választás. ( pl.: 2 állásajánlat, műtét vagy szenvedés?) Spirituális megfigyelések szerint, a belső konfliktusok okozta stressz testi tünete mindenféle emésztőszervrendszeri gyulladásos megbetegedés.

Belső konfliktusok fő motívumai:
- függetlenség vagy függőség

   valaki gondoskodása<=>saját lábon megállni
A betegség kialakulásával különösen kritikus ez a döntési helyzet. Az idő előrehaladtával vágyunk a függetlenségre, de a heveny időszakba jól esik a szülői gondoskodás.
- intim kapcsolat vagy magány
   másik személy közelsége , gondolatok megosztása<=>visszautasítás, feltárulkozás
Egy párkapcsolat kialakulásánál újabb nehézségekkel kell szembe néznie az IBD-s betegnek, hiszen nem csak azokkal a dolgokkal kell megküzdenie egy kapcsolat kialakításánál, mint egy egészségesnek (kiszemelés, hódítás, megnyerés, megtartás) hanem be kell vallania, és el kell fogadtatnia a másikkal a betegség velejáróit is. Nehéz lépés megnyílni ilyen téren, félve attól, hogy a szeretett személy talán nem válalja fel egy beteg társsal való életet.
- együttműködés vagy versengés
   segíteni másokon<=>verseny, siker
Állandó teher nehezedik a betegre a megélhetésért való küzdelemben is (munka, iskola). Fel kell vennie a versenyt az egészséges társaikkal, s leverni magáról azt a szorongás, hogy nem bír annyit teljesíteni mint ők. Viszont szociális készsége sokkal fejlettebb.

* a dőlt betűs rész nem tudományos

Szerkesztette: Suhi (2005-02-05 19:51)

Nincs jelen

 

#18 2005-02-06 00:10

Andrisss
Tag

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Hát ez érdekes téma! Nemrég beszéltem a házidokimmal,aki ujdonsült pszhihológus lett,és ő ajánlotta az antidepresszáns kezelést nekem.Persze én nem fogadtam el,mert úgy éreztem,hogy akkor vagyok lelkileg rosszul,amikor fellángolás történik.Ő azt mondta akkor,hogy ezt nem lehet tudni hogy a tyúk volt elöbb vagy a tojás.
Már egyre többet hallok arról,hogy az újjabb,ha nem a legújjabb kutatások alá támasztják azt a tényt,hogy az agy és az immunrendszer szoros összefüggésben van.
A külső ingerek,születésünk óta bombázzák idegrendszerünket,amire valamilyen módon reagál.De nem csak a külső tényezők formálták ideiglenesen olyanná amilyen a személyiségünk.
Az egyik a született "személyiség" a másik a fejlődési korszakban a külső ingerek hatása és milyensége,főleg a bevésődési időszakban,amikor a legjobban formálja a személyiségünket.
Tehát,születési adottságunk+a nevelési időszak+a nevelési időszakra is kiterjedő külső behatások teszik olyanná amilyen a személyiségünk.
De ez nem azt jelenti,hogy bizonyos mértékben mi magunk ne tudnánk változtatni!!
Csak meg kell találni a hibákat magunkban,és a környezetünkben,"nem könnyű"és akkor könnyebbé tehetjük az életünket.

 

#19 2005-03-25 20:03

Beteg
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szasztok,

Szerintem Andrisss közlése nem rossz megközelítés. Az én pszichológusom aszongya, hogy akkor is lehet valami elfojtott, rejtett szorongás, ha nincs jele. Talán mégcsak nem is sejted, de ott van.

Én már vagy másfél éve depi voltam, mert úgy éreztem, nem vagyok senki és semmi, az önbizalmam a véka feneke alatt volt, tavasszal szakítottunk a pasimmal, aztán mégis úgy éreztem, kezdek helyrerázódni. Közben nagyon sokat dolgoztam. Ősszel kaptam egy nőcis fertőzést, aztán lassan jött a colitis.
Na most akkor, mi volt a kiváltó ok?
Szerintem pszichés. Úgy tűnik, gyermekkorom óta hordok valami lelki terhet, aztán most megbetegítette a lelkemet és a testemet. Szorongásaim mindig is voltak, gátlásaim is. ... amiket jobb pillanataimban rendkívül jól leplezek...

Beteg

Nincs jelen

 

#20 2005-03-25 21:06

maKACS
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Halihó! :)

A tizenix év alatt én is sokat törtem a fejem és kerestem, hogy mi a fenétől költözhetett belém ez a "kólarózsa".

Nálunk szembeötlő a genetikai háttér, lévén bátyám, unokabátyám és unokanővérem is colitises. Négyen négyféle életúton járkálunk, nyilván eltérő környezeti behatásokkal s mégis.

Ami engem illet, tuti benne van a pakliban, hogy általános iskolában sulielsőként elég nagy elvárásoknak kellett megfelelnem (ezek jó részét magam támasztottam) és ez már akkor is stresszelhetett (utólag belegondolva persze). Ez a stresszes alkat ma is bennem van, még ha tudatosan próbálom is kezelni a dolgot, akkor is, a háttérben, tudat alatt mocorognak a dolgok.

Ehhez jött hozzá, hogy már 6-7-8.-os koromban is elég sokat éjszakáztam, csendben meghúzódva hódolván a számítástechnikának, mint hobbinak. Utólag már okos az ember, már tudom, mekkora hiba volt. Ez persze középsuliban még csak fokozódott.

Ehhez jött aztán a rendszertelen kajálás, és az sem feltétlen megfelelő minőségben. Gondolok itt a gyorskajákra és persze a kólára. Ekkoriban a fizikai igénybevétel is fokozott volt, NB II ifi intenzív röplabdázás formájában. Gimi közepén aztán beütött a krach, kivirágzott a "kólarózsa".

Mindez jottányit sem változott, pontosabban csak fokozódott a munkahellyel és közben az egyetemi tanulmányokkal, merthogy ugye ekkor már felelősség is van az ember vállán.

Ezek lehetnek azok a tényezők, amiket vissza tudtam pörgetni, s persze biztos lehet még ezeken felül is. Mittudomén távoli atomkísérletek háttérsugárzása, napkitörés, nyavajatörés, ilyen-olyan baci meg virnya.

A diagnózis óta pedig előjön, ha elhanyagolom a kajálásra odafigyelést (rendszeresség és minőségi összetétel), a pihenést (aktív és passzív), vagy nagyobb megterhelés ér. Ezeket persze tudatosan próbálom kerülni. Van aztán, amit nem nagyon lehet elkerülni. Ilyen az időjárás, jellemzően az ősz és a tél cefet nekem, ami a tavaszba is belenyúlhat, de ez az időrájárásosdi nem szentírás érdekes módon.

Ami viszont tuti lever a lábamról, az a lelki megpróbáltatás, stressz, bizonytalanság. Ilyen volt az érettségi, egyetemi vizsgák, a cégnél nagyobb projektek, vagy nagy felelősséggel járó dolgok. Ilyenek voltak a szerelmi csalódások, de itt kell megemlítenem, hogy a szerelmetes állapot meg nagyon pozitívan tud hatni. :) Kikészültem, amikor kicsináltak a cégtől, amikor meghalt egy közeli jóbarátom, vagy legutóbb Édesapám. Bátyámat pl a gyermekei születése lobbantotta be, vagy amikor a könyvelője elszámolta magát és kicsit jobban zsebbe kellett nyúlni az adózáshoz.

Szóval sokminden bele tud szólni, hiába is nem adunk szólásjogot neki. S ahogy az eddigiekből is kiviláglik, egyénenként változó, kinél mi nyom erősebben a latban, s a szóba jöhető tényezők változatos kombinációjának lesz a végeredménye hasonló futkosás. :( S ami a legrosszabb talán, hogy ez az egész hoz(hat) újabb szorongásokat, amik szintén negatívan hat(hat)nak vissza.

Ami viszont mindig kicsit megnyugtat, hogy a legcefetebb szituban, állapotban is mindig akad olyasmi, amin lehet egyet mosolyogni. Próbálom ezeket meglátni és mint mentőövet magam köré kerekíteni a pofázmányomon. :) Így ni. ;)

Szerkesztette: maKACS (2005-03-25 21:15)

Nincs jelen

 

#21 2005-03-26 10:32

Norc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Hát én is csatlakozom az elöttem szólokhoz.A fő kiváltó nálamis a lelki tényezők.De a Genetikai háttér is szerepet játszik,Apám két testvére is Bélbeteg volt.A vizsgaidőszak nálam is felerösiti a tüneteket.Pszihológusnál még nem voltam,pedig néha rámférne.Erősen depressziós hajlamú vagyok.A kajára nem igazán tudom fogni,nálam nem jellemző a gyorséttermi kajálás.És itthon sem eszem,zsiros fűszeres kajákat. A kólától meg kifejezetten fájniszokott a hasam,ezért nem ittam és nem is iszom.(de nem is bánom!)

Nincs jelen

 

#22 2005-03-26 10:35

Norc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Mancsa!

December 6.?
Én December 7.!

Éljenek a nyilasok!<kép>

Nincs jelen

 

#23 2005-03-26 15:52

éca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Alig tudtam ide bejönni. Már kétszer megváltoztattam a jelszavam.

Csatlakozom: 29 leszek január 4-én, de Bak vagyok.

Kérdezném, hogy hogyan találom meg a régi fórumokon lévő leveleket. Ritkán férek a géphez és mire írnék vagy kérdeznék már nincs meg az fórum címe. Pl. Gyerekvállalás vagy Orvost keresek.
Ennyire béna vagyok, hogy már ezt se tudom megcsinálni?!

Nincs jelen

 

#24 2005-03-26 18:15

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Én is sokáig azt hittem, hogy lelki okok miatt jött ki nekem ez a bélbaj, de a párom szerint nem lehetett olyan sresszes az a gimi, ahová jártam. Tényleg nem volt az, max. az a srác, akiért négy évig odavoltam, de három szónál többre nem jutottam vele... Viszont 15 évesen fél év alatt tönkrement a mandulám. Én barom nem engedtem kivetetni, mert akkor voltam elsős, és nem akartam lemaradni. Persze lemaradtam. Kéthetente mandulagyulladás, antibiotikum, a végén 4 óránként 2 semicillin. Kivették. Utána kezdett hullani a hajam, állandó vérszegénység, tompa hasi fájdalmak, fáradtság. Marhára megérte.

Nincs jelen

 

#25 2005-03-27 15:10

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Nincs jelen

 

#26 2005-03-28 09:50

tica
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!
Tök jó, hogy megtaláltam ezt az oldalt, jó tudni, hogy nem vagyok egyedül a problémáimmal.
Én biztos vagyok benne, hogy lelki okok is hozzájárultak a betegségem kialakulásához.
Gyengébb szerv+a betegségre való hajlam+szorongás=chron vagy colitis.
20 éves voltam, férjhez mentem, elköltöztem otthonról 80km-re,  két munkahelyen próbáltam helytállni...Szóval felnőttnek kellett lennem.
Nekem sem érte meg.
Tudjátok mit utálok a legjobban? Hogy a hasam a lehető legrosszabb, legkínosabb pillanatokban olyan hangokat ad, amit pl, egy egyetemi tanteremben még az utolsó padsorban is hallanak.

Nincs jelen

 

#27 2005-03-28 10:44

Norc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Tica!

Rátapintottál a lényegre!Ez a "koncert"a hasamban nálam is megvan.És tényleg mindig a legrosszabb helyenés időben!<kép>

Nincs jelen

 

#28 2005-03-28 16:04

tica
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Norc!

Szóval akkor ezzel sem vagyok egyedül.. Kínos. Ahogy az egész betegség. Kínosabbnál kínosabb pillanatok az ember egész életében.
A férjem mindig azt mondja: - Neked tényleg béka nőtt a hasadba. Igaza van!

Nincs jelen

 

#29 2005-03-28 17:30

Adrika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

tica: nem vagy egyedül, mert Sorstársak között vagy! :-)))))

Tőlem mindig meg szokták kérdezni, hogy "Éhes vagy?", mikor koncertezik a hasam (mert Norchoz hasonlóan én is mindig így emlegetem). Én meg ilyenkor bőszen bólogatok. :-)))))

Nincs jelen

 

#30 2005-03-28 18:11

tica
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Köszi Adrika!

Tudod én nem vagyok nádszálkarcsú, pedig a betegek többsége azt hiszem épp ezzel küzd. Úgyhogy tőlem mindig azt kérdezik, hogy fogyózok-e. Mindig mondom is, hogy "nagyon" keményen. ;)

Nincs jelen

 

#31 2005-03-28 19:56

éca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Tica!

Ezzel egyet értek, én sem vagyok vékony, de kövér sem, de általában a bélbetegek vagy nagyon vékonyak vagy nagyon vastagok. Mikor megtudtam, hogy mi a bajom úgy gondoltam legalább valami haszna lesz és lefogyok. Hát nem. De most egy új módszerrel végre visszanyerem a régi formám.
Éca

Nincs jelen

 

#32 2005-03-28 20:12

éca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Zoli!

Tényleg ilyen béna voltam, már mindenhol kerestem csak a legegyszerűbb helyen nem, de köszi mostmár minden meg van.

MINDENKINEK!

Itt rajtam kívül mindenki egy internetguru. Van egy nagyon közeli kedves ismerősöm, az ő betegségének a neve polycystás vese és máj. Sajnos nem találtam még róla igazán semmit, főleg az érdekelne, hogy vannak-e ugyanilyen levelezések abban a témában. Hátha ő is tudna a saját betegségéről valakivel beszélni, levelezni. Ha valaki esetleg ebben tudna segíteni azt nagyon megköszönném. Már az is nagy haladás lenne, ha valahol bővebb infó lenne ezekről a bajokról.

Köszi. Éca

Nincs jelen

 

#33 2005-03-28 21:01

tica
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Éca!

Mi az új módszer? Tudod, ha fogyózni kezdek a betegség mindig fellángol. Tudsz v.mit direkt nekünk?

Nincs jelen

 

#34 2005-03-28 22:24

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Eca !
off
Probalj itt utananezni a polycystás vesebetegsegnek.
Vesebetegek Orszagos Szovetsege

Itt pedig egy nem konnyen emesztheto temaval foglalkozo anyag
Cystás vesebetegségek

Joejszakat
aiolosz

Szerkesztette: aiolosz (2005-03-28 22:29)

Nincs jelen

 

#35 2005-03-30 06:59

éca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Tica!

Egyszer egy ismerősöm az orrom alá dugta a Norbi féle updatet. Fogtam a könyvet átolvastam, nagyon megtetszett és akkor határoztam el, hogy megpróbálom. Nagyon egyszerű van egy hatalmas lista abban fel van sorolva melyik az az étel, amit délig ehetsz, amit délután háromig és mi az amit egész nap ehetsz /reggel hattól este tízig/. Ebben mindent ehetsz, nincs olyan étel, amit nem ehetnél meg, csak meg van mindennek az ideje. Egy hónap alaptt 4 kilót fogytam, kényelmesen éhezés nélkül. Persze úgy választom ki a kajákat, hogy amit esetleg nem bírnék, azt egyértelmű, hogy nem is eszem. Mivel édesszájú vagyok így minden nap egy kis édesség is belefér. Elmúltak az egésznapos nassolások. Kb. másfél hét után kezdem észrevenni, hogy fogytam, mert éppen Szegedre mentem kontrollra. Kérdeztem az orvosomat, hogy fogyókúrázhatok-e. Azt modta, hogy mindenféle tea és gyógybogyók nélkül csak természetes úton. Mondtam neki Norbit és azt mondta csak bátran. Nekem bejött. Azóta a listámat már rengeteg embernek odaadtam és nekik is mennek a kilók. Mondom éhezés és idegeskedés nélkül, csak szépen kényelmesen. Na, pá. Éca

Nincs jelen

 

#36 2005-03-30 15:26

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

De jársz sportolni is a diéta közben?

Nincs jelen

 

#37 2005-03-30 21:40

éca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia!

Ez benne a lényeg, hogy nem kell mellette sportolni. Norbi azt írta a sportot magadért, a kikapcsolódásért és mert egészséges azért kell csinálni.
Vigyázat, ha sportolsz is mellette megállhatsz a fogyásban mert az izomsejtek kb 10-12-szer nehezebbek a zsírsejteknél. Ilyenkor sokan abbahagyják, mert azt hiszik, hogy ez a módszer se jó. Havonta csak egyszer méretkezz, és még sport nélkül is van olyan, hogy megállsz a fogyásban, de egyszer csak újra beindul. Nálam még nem állt meg. Ha elérted a kívánt súlyt akkor az időzónákat meghosszabbíthatod. Ha csinálod sok sikert hozzá.
Éca

Nincs jelen

 

#38 2005-04-01 07:56

éca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Helló!

Köszi Aiolosz, mindent megtaláltam.  Remélem az ismerősömnek is sikerül felvenni a kapcsolatot másokkal. Szia.

Nincs jelen

 

#39 2006-11-25 21:46

Ksanyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok

Nagy fába vágtam a fejszémet és úgy döntöttem hogy meg keresem a betegség lelki, érzelmi okát.
Tudom ez egy kicsit  fellegzösen hangzik hangzik de de nem adom alább :D
Sokáig a jógában levõ meditációra számítottam mint ilyen sajnos annak az el sajátitása
nem kis idõ persze ezt se adom fel de az egy hosszabb buli :)
Na mindegy találtam egy olyan módszert amit szeretnék figyelmetekbe ajánlani ez érzelmi okokat segít meg találni amik testi tüneteket is okozhatnak.
Ma voltam a tanfolyam elsõ napján és rá kellett jönnöm mennyi érzelmet el nyom az ember ami rág belülrõl. Most szólok elég sok rossz érzés van be zárva el nyomva de ezeket el kell rendezni magunkba nincs mese.
Érdekes volt a módszer kitalálója a DVD-röl játszott elõadásán meg említette a crohn betegséget is amiben sikereket ért el.
Remélem legalább pár ember el gondolkodik azon amit irtam akkor már meg érte mindenesetre nekem holnap is tanfolyami nap van úgyhogy megyek pihenni.
http://www.belso-utazas.hu/
http://www.thejourney.com/
Folyt köv. ezt megigérem :D

Üdv Ksanyi

Nincs jelen

 

#40 2006-11-26 12:23

Norby1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Én is olvastam a belsõ utazás könyvet és tényleg nagyon hatásosnak tûnik a módszer.Fantasztikus dolgokat írnak le benne de szerintem a módszer kicsit bonyolult fõleg hogy 2 ember kell a végrehajtásához.Én tavaly egy agykontroll tanfolyamot végeztem el ennek az elõnye hogy nem kell hozzá egy másik ember hanem elég csak saját magad és a 2 hétvége alatt nagyon egyszerûen el lehet sajátítani.Rengetek mindenben tud segíteni akár önmagunk gyógyításában, stressz kezelésben stb. Itt az oldal ahol meg lehet nézni  www.agykontroll.hu. A belsõ utazást még nem próbáltam de kifogom. Az agykontrollt nagyon tudom ajánlani nektek.Érdemes kipróbálni habár nem olcsó dolog.

Üdv Norbi!

Szerkesztette: Norby1 (2006-11-26 12:25)

Nincs jelen

 

#41 2006-11-26 21:04

Ksanyi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok

Anno én is végeztem agykontroll tanfolyamot ami hasznos dolog de ez mást ad.
Ha el jutsz oda hogy ki szeretnéd próbálni nekem az a javaslatom hogy menj el
a honlapjukon kiirt terepautához mint pesti látom te is onnan vagy és csináljatok egyéni utazást vagy keress egy tanfolyamot végzett embert és csináljátok meg.
Én is be vállalnálak de egyenlõre még nagyon friss a dolog és nekem is van mit dolgozni magamon sok szemét gyûlt össze belül.

Ma megvolt a második nap háát az biztos hogy egy élmény és tudom hogy elõrébb jutok. Ha bele gondolok hogy a háziorvosom mikor meg tudta hogy mi a gondom azt mondta hogy menjek pszihologushoz akkor én úgy néztem rá mint egy Ufo-ra.
Persze azóta sokat olvasok tanulok és ha sokan mondják hogy mi a gondod alapja akkor elõbb utóbb el gondolkodik az ember hogy talán nincs igaza.
Az tuti hogy nem bántam meg hogy rá szántam a pénzt és idõt erre a tanfolyamra.

Még soha nem éreztem a mottomat ilyen igaznak mint most.

Üdvözlettel  Ksanyi

Nincs jelen

 

#42 2006-12-13 17:57

lacci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

SZIASZTOK!
            Ajánlom mindenkinek !
                           PÓSA FERENC : A betegség mint pótcselekvés c. könyvét

Több betegség lelki hátterére rávilágít, így
bélbetegségek, hasmenés, autoimmun folyamatok stb.
A colitis ulcerosa és crohn betegség így nincs hozva, de kihámozható.
Én felkutattam ezt a jó embert, aki e könyvet írta.  Meghívott magához (!)és elbeszélgettünk e témáról. Nem semmi amiket mondott. /Egy fillért se kért./ Egyszer jó lenne meghívni egy elõadásra, ahol minden beteg aki e témában érintett jelen lenne -  többet tudna segíteni , mint a Pentasa az Imurán, TSO 500e-ért  meg a társaik.

- A szorongástól való szabadulás elsõdleges szempont, és ezt leggyorsabban a hasmenéssel érhetjük el......... stb ..stb..
Jó olvasgatást mindenkinek!!!    :)    :)
    :)

Nincs jelen

 

#43 2006-12-13 21:14

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

lacci:
minden betegség visszavezethetõ lelki tényezõkre, kivéve persze a veleszületett dolgokat és jópár kivételt.
Amúgy én valami angol pasi könyvét nyálaztam át kétszer is, meg Freudot, meg még jópár olyan pszihológus könyvét, akik az álomfejtéssel meg hasonló dolgokkal foglalkoznak és tudnék mesélni!!!
Niának is volt egy ilyen eredetü visszatérõ álma!Meg persze sima pszihológia is jó, de majd megkeresem ezt az emberkét, akit irtál, mert érdekel a téma!

Nincs jelen

 

#44 2006-12-14 11:08

lacci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Kedves barna-by !

Érdemes elolvasni az egész könyvet, nemcsak a hasmenés és társait.

Látogass el a  www.posa.hu oldalra ,  itt megvan Pósa Ferenc telefonszáma.
Valamelyik bélnapra meg kéne invitálni. E témaban sok olyan választ tudna adni a betegség lelki oldalával kapcsolatban, ami segítene továbblépni nyomasztó dolgainkon. Mivel hasztalannak vett dolgainkat nem hagyjuk elmenni, távozni és a betegség erre figyelmeztet görcsös hasmenés, vérzés formájában. Hagyjuk megtörténni azt aminek meg kell, ne ragaszkodjunk, ne akarjuk konzárválni életünket, hagyni kell a változás lehetõségét stb, stb....
    :)    :)    :)    :)    :)

Nincs jelen

 

#45 2006-12-14 16:07

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

"A szorongástól való szabadulás elsõdleges szempont, és ezt leggyorsabban a hasmenéssel érhetjük el........."
Huh, hogy ez mennyire igaz!!!!!

Nincs jelen

 

#46 2006-12-14 16:18

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

lacci: Megnéztem ma a Libribe de nem nagyon vágták, mirõl is beszélek...Nahmind1
A bélnapokat meg az MCCBE rendezi tudtommal, szal nekik szólj, õk veszik fel a dokikkal a kapcsolatot, lehet hogy vevõek rá!

Nincs jelen

 

#47 2007-02-09 18:14

lacci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Kedves barna!
Az Alexandrában találtam meg egy még jobb konyvet (drágább is 7e körül)
A betegség, mint szimbólum -vagy valami ilyen címmel.Külön a Crohnt külön a colitist taglalják,  ajánlom  szíves figyelmedbe.   :)

Szerkesztette: lacci (2007-02-09 18:14)

Nincs jelen

 

#48 2007-02-10 09:50

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

lacci:köszi az infót!!!Majd utánanézek, mert én is ott szoktam vásárolni!!!Most Freud megy elég rendesen!Kell az alap! :)

Nincs jelen

 

#49 2007-02-13 11:40

Berci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Bocsáss meg!

Megszakad a bánattól a szíve…
meg van keseredve… nem tudja megemészteni… torkig van vele… Ugye, milyen ismerõsek ezek a mondások?
Kérdés, hogy ismerjük-e valódi tartalmukat, a mögöttes ok-okozati összefüggéseket?
Egészen biztosak lehetünk benne, hogy – mint minden népi bölcsesség – komoly üzenetet hordoznak.



http://www.paramedica.hu/200612/01_tartalom/index.htm

Szerkesztette: Berci (2007-02-13 11:53)

Nincs jelen

 

#50 2007-02-13 16:46

lacci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

?
A Crohn betegség a vékonybél gyulladásos folyamata, melynek során a haj annyira megritkulhat, hogy a fejbõr láthatóvá válik. E betegség szimbolikus üzenete, hogy építsünk ki megbízható kapcsolatokat a külvilág felé, azonban szabjuk szûkebbre és kritikusabbra a befogadás és a beengedés kiskapuját. A vastagbél gyulladásos folyamata – colitis ulcerosa – lelki értelemben harc saját magunkkal, ami súlyos veszteségekkel járó „autoagresszió”. Jelzi, hogy feladtuk önmagunkat, saját igényeinket és vágyainkat, az odaadás és a megtartás területén helytelen kompromisszumokat kötöttünk.

Paramedicina.

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB