#51 2007-02-16 12:43

lacci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Nincs jelen

 

#52 2007-02-16 15:51

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

köszike! Ismétlés a tudás anyja! (csakmert ezt már olvastam :) )

Nincs jelen

 

#53 2007-03-21 19:12

Lidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok! Új vagyok köztetetek, bár a diagnosztizált colitis ulcerosa, késõbb proctitis ulcerosa már 18 éves. Én jól vagyok, tünetmentes, egészségesnek érzem magam, de a tudat, hogy van egy kicsit mindig megingat. Olvastam egy cikket (Buda Béla), amely szerint reinkarnációs hipnózissal a colitis gyógyítható, mert az elõzõ életünbõl szerzett, feldolgozatlan traumák okozzák ( mondjuk én katolikus vagyok, de azért kipróbálnám). Azon lehet vitázni, hogy mi okozhatja ezt a betegséget pl. genetika, vagy fertõzés stb., én a lelki eredetet, a gyermekkori szorongásokat valószínûbbnek tartom. Nos a kérdés: vett-e már részt közületek vki hipnoterápián, esetleg reinkarnációs hipnózison? Van- e róla tapasztalatotok? Köszi Lidi

Nincs jelen

 

#54 2007-03-21 19:42

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

És arról hallottatok, hogy "Ne emészd magad" ?
Lacci, ezeket a "gondolatokat" honnan vetted? Engem érdekelne a lelki háttér. Még a gasztro dokim is elég felvilágosultan azt mondta, hogy a colitis nagy mértékben lelki eredetû betegség.

Nincs jelen

 

#55 2007-03-21 21:10

lacci
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Pevi !

Irány az Alexandra könyvesbót! "A betegség, mint szimbólum" 1 teljes oldal Crohn, 1/2 oldal colitis ulc. - magadra fogsz ismerni! Út a teljességhez, A betegség, mint pótcselekvés.. jó olvasgatást.

Érdemes lenne elmenni e fent beharangozott :"A gyulladásos bélbetegségek lelki háttere .. c. elõadásra akinek van rá lehetõsége. Ha valaki  megtenné, hogy elmenne és jegyzetelne az elõadás alatt azt nagyon megköszönném mindenki nevében. Ha a rosszul beidegzett dolgainkkal valaki szembesít akkor  könnyebben tudjuk a betegségen tultenni magunkat. Átformálhatjuk gondolatainkat, nézeteinket és nem a belsõnk ( bélrendszer ) fog változni hanem mi saját magunk. Megtanuljuk elengedni azt amit már rég el kellett volna stb stb..

Szerkesztette: lacci (2007-03-21 21:20)

Nincs jelen

 

#56 2007-03-21 22:47

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Köszi!

Ilyen könyvet pont nem találtam a neten, de hasonlókat igen.  Majd bevetem magam a Nyugati téren lévõ Alexandra hodályba!:)

Évi

Nincs jelen

 

#57 2007-03-30 15:25

mimoza47
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Üdv Mindenkinek!
Engedjétek meg, hogy kérdéssel kezdjem. 
Olvasom, látom, mindenki keresi a betegsége okait.  Elképzelhetõ, hogy különbözõ állapotban más és más válaszokat találtok erre? Arra gondolok, hogy egy 'könnyebb' szakaszban elég oknak tûnik a 'stresszes élet', míg egy nehezebb szakaszban (esetleg mûtéti kilátással) már más okokat fedeztek fel? (Genetika, felmenõk, stb)

Nincs jelen

 

#58 2007-03-30 18:23

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

mimoza:
Itt az a baj, hogy senki nem tud sokat az okokról, még az orvostudomány se épp ezért sok lehetõség van.Épp úgy hibás a rossz étkezés, mint a stresszes élet és a gének, de mivel mindegyik bizonyitható, ezért pontosat nem tud senki!Itt nem hiszem, hogy sok köze lenne az aktiv és passziv idõszakoknak, hiszen most passzivba vagyok, mégis tudom okolni az étkezést, a müanyag kajákat, mint a stresszes életet!Ugyanakkor ottvan az emberek viselkedése!Van aki nem szivesen jár pszihológushoz épp ezért nem meri beismerni, hoyg van köze mondjuk a tudatalattiba beidegzõdött emlékeknek, félelmeknek és szorongásnak és van aki jobban húz a homeopátiához, a biokajákhoz!Emberfüggõ ez is! De nem szabad kizárnunk egyik tényt se, hiszen az összes alátámasztható kész tényekkel!

Nincs jelen

 

#59 2007-03-31 09:38

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Hát, nekem a felmenõimnek, vagyis pontosabban anyunak és apunak is voltak/vannak bélproblémái, de nem ilyen durván, mint nekem a colitis. Õk elvannak vele, nem betegek, csak apának van, h nem mûködik jól..puffadás, hasmenés, de nem mutattak ki nála semmit. Anyának pedig egy évben egyszer görcsöl a bele, de úgy, hogy fel sem tud kelni az ágyból. Hasmenés nincs, csak görcs. Már orvosnál is volt vele, persze nem tudnak mit csinálni. Ilyenkor nospa, és elmúlik órákon belül....pff
Ki érti ezt? Lényeg, hogy sztem nálam a gének is belejátszanak:(

Nincs jelen

 

#60 2007-03-31 10:30

mimoza47
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

barna-by és Pevi, köszönöm a segitségeteket.
Ha valaki jár pszihológushoz, az elõkotorhat olyan tudatalatti dolgokat okként, mint pl. a szülõk válása? (Bár egyéb tünetek már elõtte is voltak, csak diagnózis nem.) És akkor valóban ez az ok, függetlenül a diagnózisig átélt stressz-tömegtõl, szemét kajáktól? Mennyire megbizható dolog ez? Van annyira megbizható, hogy emiatt a szülõket kinevezzük 'minden bajok okának'? Nem bûnbakkeresés ez, amitõl könnyebb elfogadni a betegség tényét?

Nincs jelen

 

#61 2007-03-31 10:32

Zoltán
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!
A kiváltó okokkal kapcsolatban annyi lenne a megjegyzésem, hogy nekem kb. akkor jelentkeztek a tüneteim, amikor allergiás lettem a virágporokra. Ennek 18 éve. Idén is akkor aktivizálódott a crohnom amikor virágzott a mogyoró. Lehet hogy véletlen, de az utóbbi években ezt figyeltem meg.
Ja, Lehet hogy be kellett volna mutatkoznom elõbb mert itt még nem jártam. Viszont a   TSO fórumon írtam magamról egy keveset.
sziasztok

Nincs jelen

 

#62 2007-04-02 12:07

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Alexandrában jelenleg nincs, ezért megrendeltem a betegség, mint szimbólum c. könyvet. Hát, elég húzós az ára, de tényleg érdekel, ennek pontosan mi a lelki oka és honnan kell elindulni hogy feloldjam ezt a blokkot, ami a gyulladást okozta. Érdekes. alig várom, hogy elolvassam.  Fõleg, mert amit Lacci írt a colitis ulcerosa lelki okáról, az picit elgondolkoztatott...na majd beszámolok a lélekbúvárkodásról, hog ylesz-e hatása:)
Évi

Nincs jelen

 

#63 2007-04-09 19:26

Lidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!
Pevi szerint a colitist függõség is okozza, szülõktõl, férj stb., és a lélek úgy bosszulja  meg magát, hogy újra " kis szaros" leszel. Sok igazságot érzek benne. Pevi, ezt a betegség, mint szimbólum könyvben olvastad?
Én a legkisebb, 5. gyereke vagyok a szüleimnek, hol féltettek, hol fütyültek rá! Amikor "nagy lány" lettem rám telepedtek, nem engedtek önállósodni, az eredménye újra "kis szaros" lettem.
van egy kérdésem hozzátok: elõfordulhat-e, hogy cu-ból chron betegség alakuljon ki, át?
A kezelõorvosom szerint nem, inkább az valószínû, hogy a cu diagnózis rossz.
üdv mindenkinek

Nincs jelen

 

#64 2007-04-09 19:45

Zoltán
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Lidi!
Nálam 18 éve diagnosztizálták a colitis ulcerózát. Kezeltek vele a László kórházban majd a Jánosban. Kb.6 éve ment át crohn-ba.
Minden jót!

Nincs jelen

 

#65 2007-04-09 19:59

tomekkk
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Én is CU-ból lettem Crohn-os....

Nincs jelen

 

#66 2007-04-09 21:22

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Lidi!

Igen, a CU fõleg ezért alakul ki, "a betegség mint szimbólum" c.  könyvben olvastam.  Nálam is kialakult ez a szülõk kicsi lánya dolog, és mi sem bizonyítja jobban, hogy mennyire belejátszik a lelki függõség, amikor már beteg voltam, kimentem egy hónapra külföldre tanulni. Mit ne mondjak, végig tünetmentes voltam. Szóval megbeszéltem a szüleimmel a dolgot, és felfogták, hogy mirõl is van szó, és már ott tartunk, hogy apa keres nekem albérletet, pedig elõtte szó sem volt róla, hogy valahova egy hónapnál tovább elengedjenek:) Nekem ez a véleményem, sõt képzeld, elmentem egy fitoterapeutához, és õ is azt mondta, hogy igazán CSAK AKKOR fogok meggyógyulni, ha önálló személyiséggé válok, és nem fogok függni senkitõl.  Pedig akkor még nem is olvastam ezt a könyvet...
A CU-nak még utánanézek benne, ha érdekel, csak sajna most nincs itt nálam, de lacci írt egy pár topiccal ezelõtt a cu ról és a colitis lelki hátterérõl, olvasd el, õ is a könyvbõl szedte:)

Üdv

Évi

Nincs jelen

 

#67 2007-04-09 21:23

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Bocsi, a crohn-nak nézek utána...szóval érted.....fáradt vagyok, túl sokat kirándultam ma:))))

Nincs jelen

 

#68 2007-04-10 18:43

Lidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok! Szia Pevi!
tájékozatlan vagyok, nem tudom mi az a fitoterápia?
Nem nyugtattatok meg! Nem hittem, hogy a cu-ból kialakulhat chron. Mindig szerencsésnek éreztem magam, hogy "csak" colitises vagyok. Gondoltam, hamár szarságról van szó inkább ez, mint a chron. Üdv: Lidi

Nincs jelen

 

#69 2007-04-11 09:13

Pevi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Lidi, az a lényeg, hogy lehet "jobbítani" a dolgon, mindegy hogy CU-s vagy vagy crohn-os, bár nem tudom, hogy a crohn milyen. Én pl. három-négy hónapja még olyan rosszul voltam, hogy el sem tudtam képzelni, hogy valaha kijövök ebbõl. Kijött minden alul-felül, gyenge voltam, szédültem, hullott a hajam, és további kellemes hatások, de elhatároztam, hogy mindenképpen meggyógyulok. Egy jó doki és akarat, szerintem ez a lényeg;)
Ma már ott tartok, hogy a Húsvét hétvégét végig kirándultam probléma nélkül, teljes életet élhetek, járok moziba, bulizni...stb., úgyhogy szerintem mindenbõl ki lehet jönni, ha nagyon akarod. Persze az ételre oda kell figyelni..És még a TSO-ra sem foghatom, hogy azért vagyok jobban, mert szombaton ittam meg az elsõ adagot, úgyhogy az még nem hathatott nagyon...
Szóval kitartás..tudom, aktív idõszakban nem olyan nehéz elhinni hogy jobban leszel, de  szerintem felfogás kérdése az egész. Az sem baj, ha megtudod neked mitõl alakult ki a betegség, és megszûnteted a problémát. Ajánlom erre a kineziológust vagy a chi kung-ot. Nekem ez a kettõ segített. Sõt, a kineziológusom már meggyógyított crohn-ost is. Lényeg, h a kezelések hatására megszûnt a betegségtudat, és meggyógyult:)
A fitoterápia pontosan én sem tudom mit takar, igazából szerintem természetgyógyászatot jelent,  amikor elmentem fitoterapeutához, és elmondtam neki, hogy mi a bajom, egybõl vágta a lelki hátteret, tanácsokat adott, és felsorolt egy csomó természetes táplálékkiegészítõt, teát stb, ami jó a colitisre. De ha tényleg kíváncsi vagy, a google-on biztos megtalálod a definíciót:))))
Remélem tudtam segíteni, üdv:

Évi

Nincs jelen

 

#70 2008-05-09 12:03

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

A lélek témához. Crohn-os colitisesként találkoztatok a táplálkozási zavarral? van valakinek ebben tapasztalata? Nekem van vele problémám, sajnos nagyon sovány vagyok, és nem a betegség miatt, hanem pszichésen, nem tudom anorexia vagy valami más, de majd megpróblok elmenni ezügyben dokihoz ha lesz erõm, mert ez veszélyezteti a betegség miatt még jobban az állapotomat. Persze most hízni akarok és jól kinézni de nem megy ilyen egyszerûen sajnos.
Szóval ha valakinek van tapasztalata vagy véleménye örülnék!!

Nincs jelen

 

#71 2008-05-09 12:30

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szerintem nincs összefüggés a táplálkozási zavarral. Bár te így mint keveset evõs valószínûleg nem szenvedsz annyit a béltartalomtól mint aki medroltól õrülten tömi magába a több kg kaját:)

Amúgy amit ajánlani tudok a a szõlõ cukor, de nem ám ilyen ízesített, hanem a por, az is mondjuk higítva, így kis mennyiségben sok kalóriát tudsz bevinni (anélkül hogy megterhelné az emésztõrendszert, salakanyag mentes, gyorsan felszívódik jó eséllyel gyorsan megy is hízásba) + sok fehérjét hogy ne csak zsírba hízz, hanem meg is erõsödj (ezzel kapcs fehérjeporokat ajánlanék, kb fél liter finom csokis turmix elfogyasztásával annyit be lehet juttatni mintha kb 1-2 doboz tojást vagy nagy tál húst megennél - ami gondolom esetetben elképzelhetetlen mennyiség) - no és mozogni sem árt mellé, az is meghozza az étvágyat, a belek átmozgatása amúgy is fontos, és jót is tesz.

Nincs jelen

 

#72 2008-05-09 12:31

Sa-ni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Judit! Korábbi bejegyzésed kapcsán kérdezném, milyen összefüggéseket ismersz a Leiden-mutáció és colitis közt? (mert nekem Ledien mutáció biztos van, colitis meg lehet, nem diagnosutizálják rendesen)

Többieknek is: A lelki tényezõk: engem csak még depisebbé tesz a tudat, hogy én csináltam magamnak, ill. h. néhányan, pl. háziorvos azzal "vádolnak" (hogy nézhetik ki belõlem) hogy én csináltam magamnak... Az utóbbi években nem voltak önértékelési problémáim és rohadt akaratos, céltudatos vagyok. Nem az a "szorongó" típus. És nem is fojtom el a problémáimat. És mégis... Szóval nem tudom...Persze, hogy voltak gondjaim, de a colitis abszolút ellehetetlenítette, hogy megoldjam õket, és anyagilag stb. teljesen kiszolgáltatottá tett.

Amit kérdeznék: tegyük fel, hogy mégis elfogadom ezt a "pszichoszomatikus" nézetet, akárhogy ódzkodom tõle, és mondjuk megtalálom a helyes "elméletetet" (ha cinikus akarnék lenni, a helyes belemagyarázást :) ) a lehetséges lelki tényezõket illetõen. E ponton mi a további teendõ? Attól, hogy azonosítok, tudatosítok valamit, még messze nem múlik el. Mit lehet kezdeni ezzel a magyarázattal, amit különféle könyvek segítségével kreáltam?

Egy öreg prof egyébként azt mondta nekem, hogy fiatal nõk esetében a különköltözés gyakran megszüntette a colitist. Elég bizarr, ha ez a magyarázat/megoldás. Fõleg, ha az ember szereti a családját, és tegyük fel, az esetleges kényszer-kompromisszumokat csak az anyagi körülmények kényszerítették ki.

Még valami: ez a külföldön tartózkodás mennyi idõ alatt teszi meg a hatását? Azonnal? Válaszoljon, aki tudja, nagyon szeretném tudni, mert akkor továbbmehetnék eg yvonalon, v. kilõhetnék egy változatot!
Köszi!

Nincs jelen

 

#73 2008-05-09 18:02

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Köszönöm, ezeket ki fogom próbálni. szõlõcukor! hogy ez eddig nem jutott eszembe :))
egyébként az "anorexia" ÉS A Crohn között én sem úgy értem az összefüggést hanem fordítva. egy emésztõ szervrendszeri betegségben szenvedõnek kockázatos a nem evéssel játszadoznia, mert újabb problémákat "csinálhatok" vele magamnak. és ezt már értem
és itt csatlakozom Sa-ni hsz-éhez, hogy basszus én már tudom hogy én "csináltam" magamnak a betegséget részben, és tudom is hogyan mivel.
Viszont a kérdésed nagyon nehéz mert pont én is megrekedve állok itt a felismerésekkel már egy ideje, hogy ok de akkor hogyan és merre tovább?!
Na hiába tanultam pszichológiát is és nem is látom már értelmét, mert remek h megvan hogy mi a probléma gyökere ha nem kínál megoldást is hozzá a pszichológia... és én nem látom hogy kínálna... :S
már sokszor feladtam most épp nem, most talán megpróbálok valamerre lépni, de még nincs meg a kulcs..
az biztos hogy ennem és híznom kell :) ennyit tudok.. csak hát pszichés fogyáshoz pszichés gyógyulás kéne elõbb..

Sa-ni sajnos a Leiden mutációról nem tudok sokat, nekem anno megnézték (Crohnos vagyok) de azt mondták h nincs. Elvileg arra emlékszem, hogy hajlamosító tényezõ, de tényleg nem tudom, dokitól kéne megkérdezni. Azt sem tudom hogy midkét IBD betegség esetén lényeges-e, de úgy látszik igen. Ha megtudsz valamit errõl, légyszi írd meg.
És azt is hogy mióta vizsgálnak, hogy nincs még diagnózis?

Nincs jelen

 

#74 2008-05-09 18:06

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Ez érdekes!!!!
Én is abszolút függõ vagyok!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nincs jelen

 

#75 2008-05-09 20:09

Norc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

A Topic címére utalva valóban fogós kérdés. A lelki dolgok nagy szerepet játszanak a betegség kialakulásában és a fellángolásban is. De egy idõ után már átfordul a dolog. Legalábbis nálam. Mint ahogy a Stressz is nagyon rosszul hat. Sajnos most is ebben a cipõben járok. Új munkahelyem van és stresszelek is rendesen és már nem is érzem magam a legfényesebben. Ti mit szokatok Stressz ellen tenni?

Nincs jelen

 

#76 2008-05-09 22:31

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Norc, :) de rég beszéltünk!

Én is valami ilyesmire utaltam hogy a betegség meglétével fordul a kocka és a (lelki okokat illetõen a betegség) az okozatból ok lesz vagy hogy!? :) na, értitek remélem.
Stressz........... Nekem: Xanax   :/
Aki ezt elkerülte eddig vagy bármi ilyesmit és van ereje más módszerhez azt javaslom inkább.
Természetbe járás, filmnézés, MASSZÁZS!!!! (talp vagy test)

Jóéjt mára!

Nincs jelen

 

#77 2008-05-09 22:59

marian
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!
Régóta olvasom a hozzászólásokat, de mostmár muszáj írnom. A férjem 7 éve colitis beteg.Mindent kipróbáltunk ami él és mozog. Semmi eredmény... Végül rátaláltunk egy orvosra és az õ terápiájára, ami rohamos javulást eredményezett. A tünetek jószerivel megszüntek, a gyógyszereket folyamatosan csökkentheti. Semmi kúp és semmi szteroid nincs már!
Szóval ki kell kiálltsam a világba! Van remény és élhetõ élet!
Ha valakit érdekelnek a részletek, állunk rendelkezésetekre.
06-30-374-77-59  csak.g@fibermail.hu
addig is minden jót mindenkinek
Üdv: Mariann

Nincs jelen

 

#78 2008-05-09 23:25

Chris
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Judit: én nem hinném hogy feltétlen pszihés eredetre kell visszavezetni (vagy anorexiát belekeverni) a soványságot. Én is gyakran hasonló cipõben járok, nem igazán bírok enni. Viszont én abban találtam összefüggést, hogy amikor jobban vagyok akkor valamennyit bírok enni, amikor meg rosszabbul, olyankor még a kaja gondolatától is kavarog a gyomrom.

Nincs jelen

 

#79 2008-05-10 06:48

Norc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Judit! :)
Sajna már én is ilyen dolgokhoz próbálok nyúlni, de az a bibi, hogy olyan munkám van amiért ilyet, mint a Xanax nem szedhetem. Egy jó ideje egyébként Valeriana-t szedem ami gyógynövénybõl van ugyan, és jó is volt egy ideig de már kevésnek bizonyul :( Úgyhogy most vadászok egy hatékony de mégis kíméletes bogyóra.

Szerkesztette: Norc (2008-05-10 06:50)

Nincs jelen

 

#80 2008-05-10 17:12

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Chris

nem is feltétlen gondolom az összefügést, csak az én esetemrõl beszéltem most. nálam is volt olyan hogy nem tudtam enni már a betegség miatt de ez akkor volt és most teljesen más a helyzet. az én esetemben igenis pszichés fogyásról és táplálkozási zavarról van szó, én nem azért nem ettem mert Crohnos vagyok hanem egyéb okai voltak a dolognak és most ezen szeretnék változtatni, csak nem könnyû.

Szia Norc :)
mit dolgozol? a Valerianat szedte anno ismerõsöm, de gondolom mint természetes anyag enyhébb is. tény tény hogy vigyázni kell ezekkel de amíg nem rendezõdik az életem inkább ez minthogy az ideg megint rámenjen a pocimra!!!!!

Nincs jelen

 

#81 2008-05-10 17:16

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Rigor,

hol lehet ilyen fehérjeporokat venni?

Nincs jelen

 

#82 2008-05-11 21:19

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Norc írta:

Szia Judit! :)
Sajna már én is ilyen dolgokhoz próbálok nyúlni, de az a bibi, hogy olyan munkám van amiért ilyet, mint a Xanax nem szedhetem. Egy jó ideje egyébként Valeriana-t szedem ami gyógynövénybõl van ugyan, és jó is volt egy ideig de már kevésnek bizonyul :( Úgyhogy most vadászok egy hatékony de mégis kíméletes bogyóra.

Szia,
ajánlom a szintén kizárólag gyógynövénybõl készült/sajtolt, eszement büdös NERVENPFLEGE c. bogyót. Többet is lehet egyszerre... tompít, nem fog érdekelni utána az, ami idegesített..:)

Nincs jelen

 

#83 2008-05-11 21:21

judy1981
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!

Egy ideje (újra) olvasgatom a topikokat. Látom, hogy sokan szednek vmit a stresz ellen. Én 12 év alatt semmit sem szedtem, bár az elején lehet kellett volna. Az utóbbi években jól kezeltem a streszt. 3 hónapja viszont megmûtöttek (2.), amit akkor elég jól viseltem, de kb. 1 hónapja az idegeim kezdték felmondani a szolgálatot. Minden ok nélkül ideges lettem, felriadtam az alvásból, a végén már reggel idegesen ébredtem, és addig nem tudtam magammal mit kezdeni, amíg ki nem sírtam magam (pedig nem vagyok az a sírós fajta). A lényeg, hogy nem akartam gyógyszert szedni, mert félek a hozzászokástól, és mellékhatásoktól, ezért homeopátiás szert kerestem megoldásként. Bár reggelente elõfordul, hogy kicsit ideges vagyok, de egyébként bevált. A szer neve SEDATIF PC. Ahogy elnézem, ez a legolcsóbb, és (állítólag) legalább olyan jó, mint a gyógyszer.

Nincs jelen

 

#84 2008-05-11 21:38

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Igen, a Nervenpfleget én is ismerem és tényleg jó büdi :D

Nincs jelen

 

#85 2008-05-11 21:43

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Judy1981,

amit írsz nagyon ismerõs nekem is. A mûtétsorozatom alatt és még utána 2 hónapig azt hittem minden ok és még furcsálltam is, de a 2 hónap után összeomlottam idegileg. A sok benn tartott feszültség meg fegyelmezettség.. de anélkül meg a mûtéteket és azt az idõszakot nem bírtam volna végigcsinálni.
Örülök hogy te nem nyúltál gyógyszerhez! Bár ezt amit írsz én nem ismerem, de még most is azt mondom hogy aki tudja ne kezdje el. (De van mikor muszáj :S)

Nincs jelen

 

#86 2008-05-11 21:58

Chris
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Judit: én azt mondom, hogy ne beszéld be magadnak ezt a pszihés dolgot, és ne hagyd hogy mások is ezt eröltessék. Míg ki nem derült a crohnom én is megjártam egy pár helyet. Köztük volt az ideggyógyászat is (amikor már nem tudtak máshol okosat mondani). Kezdtem szédüléssel, fejfájással ... stb, és a végén már én belém is bebeszélve, már az emberek közé ha mentem is rosszul éreztem magam (ugyanis azt mondták hogy panik syndromaval küzdök, és ennek addig olvasgattam utánna hogy szépen tényleg felvettem a tüneteit). Csakhogy hiába szedtem az egyre több gyógyszert, nem javultam. Ekkor már teljesen elfogadva, hogy ez a bajom, magán orvoshoz mentem. Itt is kaptam új gyógyszereket, persze csak nem javultam. Ekkor felvetett a magánorvosom, hogy hát lehet, hogy mégsem pszihés alapja van a hasmenésnek jó lenne belgyógyászhoz elmenni. Ezek után derült ki a crohnom, de ekkorára már tényleg padlón voltam idegileg, a pszihés gyógyszert is azonnal abbahagytam. Csakhogy egybõl elvonási tüneteim lettek, úgyhogy elég kemény volt leszoknom róla. Ahogy javultam kifelé a crohnból (úgyértem a gyulladás csökkent), úgy éreztem pszihésen jobban magam. Most pénteken voltam a dokimnál ahol azt írták rá a papíromra hogy a CRP<0,5, úgyhogy köszönöm pszihésen jól vagyok. (Azt még megjegyezném, hogy nekem gyerekkorom óta minden másnap fáj a fejem; az elmúlt egy hónapban 1x sem; a végén még kiderül, hogy ezt is a crohnom okozta)

Robur: a NERVENPFLEGE bogyót nekem is szedik ismerõseim, azt mondják bevált idegeskedés ellen.

Szerkesztette: Chris (2008-05-11 21:59)

Nincs jelen

 

#87 2008-05-11 21:58

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia judy1981!
Örülök ,hogy itt is "látlak".Rögtön rádismertem ám.

Nincs jelen

 

#88 2008-05-11 22:11

Norc
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Judit:
Hát igen, nekem is ki kell találni valamit, amíg rá nem megy nekem is arra a bizonyos pocira. :) Egyébként Vonatokat irányitok. Forgalom irányító. Hát nem épp egy nyugis munka, de mai világban nem lehet válogatni. Vagy bírom vagy nem, majd kiderül.
Robur: Köszönöm a tippet, megvizslatom majd mi is ez.

Nincs jelen

 

#89 2008-05-13 12:38

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Chris,

Tudom hogy csak pozitív szándékkal írod h ne beszéljem be magamnak, de én már évek óta tisztában vagyok a saját problémáimmal pszichés téren, és mivel mindenkinél más a betegség oka, más a betegség következménye, nem vagyunk egyformák; én tudom, hogy nem bebeszélésrõl van szó. Azon vagyok hogy lelki téren gógyuljak, de azzal ha ignorálom a problémá(ka)t, nem oldok meg semmit. Tanácsot is csak azért kértem, mert velem együtt vannak olyanok, akik túlérzékenyek,  stb-stb, és át tudják érezni ezt. De szerencsére ezt nem mindenki éli meg. Ami csak jó.

Nincs jelen

 

#90 2008-05-13 12:41

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Szia Norc,
ne is mondd :rolleyes: a munka dolgot... :/
(Akartam írni a munka topicba de olyan hülye vagyok hogy nem találom?!?!?!)
remélem minél elõbb találsz megoldást a nyugira! :)

Nincs jelen

 

#91 2008-05-13 14:21

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Akartam írni a munka topicba de olyan hülye vagyok hogy nem találom

Ugyen nem könnyû az átrendezés óta? Itt találod:
http://crohn-colitis.hu/forum/viewtopic.php?id=225

:D

Nincs jelen

 

#92 2008-05-14 09:28

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

:) köszi... tanár úr én hiányoztam az átredezéskor :D

Nincs jelen

 

#93 2008-05-25 00:34

Iamtired
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok! Én fél évig voltam colitis-es, pár hónapja tünetmentes  vagyok. Sokat gondolkodtam a kiváltó tényezõkrõl, elovasva ezt a topikot is. Egyetértek a stresszel, rajtam akkor jött ki, amikor tul sok munkát bevállaltam. De a kilátástalan életkörülmények, és anyagi gondok is közrejátszhattak(albérlet,gyerek).
   Olvastam itt a topikban a függõséget, lehet, hogy van benne vmi, mert anyagiak miatt én is függök.
   Amit senki nem említett, és a saját életemben 2x is ekkor fordult elõ a véres hasmenés, hogy az ember egy bizonyos élethelyzetbõl, sarokbaszorítottságból így próbál szabadulni. Kínjában, mikor már nem tud mást, tehetelen, és kiüríti.
    Szerintem, ha már vki nagyon súlyos beteg, és mûtét vár rá, inkább szakítson addigi életével, váltson munkahelyet, lakóhelyet, társat, világnézetet, bármit, csak ne a belét vegyék ki.
    Gondolkozzatok ezen, várom véleményeteket. Egyébként a Béres csepptõl gyógyultam meg, plusz az elköltözéstõl. De amint olvastam itt, mindenki mástól gyógyul meg. Ezért mindent ki kell próbálni.  Üdv.

Nincs jelen

 

#94 2008-05-25 01:12

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Ha ez ilyen egyszerûen menne. Te csak azt hitted hogy ezektõl gyógyultál meg.  Óvatosan az ok okozat felállításával. De mint minden betegségre itt is igaz hogy ha lelkileg-testileg rendben vagy, a gyógyulás is könnyebb, de legalábbis jobban viseled az egészet. A gyógyulást nem a rendbetétel eszközei, szerei okozzák, az vagy jön, vagy nem - mi egyelõre csak annyit tehetünk hogy jó alapot teremtünk rá.

Nincs jelen

 

#95 2008-05-25 07:23

zolcsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Iamtred és meggyógyúltál szerinted?Pár hónapja vagy tünetmentes?Van aki évekig az.De minél hosszabb ideig tart annál jobb.Viszont így kijelenteni ,hogy meggyógyúltál-és fõleg hogy mitõl- elég elhamarkodott dolog .Rigorral egyetértek a feltételeket kell megteremtenünk a tünetmentes élethez és a betegség dönt sajna.

Nincs jelen

 

#96 2008-05-25 10:47

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Zolcsibal: Reméljük csak egyelõre van így, és kitalálnak valami frankó gyógymódot. Addig is marad a feltételteremtés, és a tüneti/elnyomó/gyulladáscsökkentõ szerek.

Nincs jelen

 

#97 2008-05-26 13:43

Sa-ni
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Azt árulja el nekem valaki, hogy miért van az, hogy ha épp ideges vagyok és elegem van, akkor a háziorvosom, környezetem stb. azonnal nagy bölcselkedve ujjal mutogat rám, hogy "na látod, ezért vagy beteg" ill. "ezzel is rontod az állapotodat" (Akkor is, ha azért káromkodok vagy vágok bele mondjuk a szekrényajtóba, (mikor mit - ja és ha nem tenném akkor meg azt mondanák, magamba fojtom a feszültséget és azért vagyok beteg), mert még este 11-kor se tudok elindulni sehova a 10. wc és folytonos hasfájás miatt) de ha jól vagyok, nyugodt vagyok, véletlenül szép volt az este és reggel dorombolva ébredek a barátommal, stb. stb. a nappal akkor sem lesz egy fikarcnyival sem jobb?
Szóval a negatív érzések, indulatok rombolnak, ám a pozitív érzések bezzeg nem javítanak?
Szerintem itt bukik a lelki ok-elmélet.

Szerkesztette: Sa-ni (2008-05-26 13:43)

Nincs jelen

 

#98 2008-05-26 16:33

Csipke, Polly
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Sziasztok!
Volt már valakinek tapasztalata szteroidokkal?Mert nekem most azt kell szednem de félek tõle mert nem sok jót hallottam róla!Ha valakinek segített, légyszi írja meg!!Köszike!

Nincs jelen

 

#99 2008-05-26 16:39

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Csipke, Polly : a Gyógyszerek, kiegészítõk   topicban olvashatsz róla, bõven. Pro -és kontrákat is.

Nincs jelen

 

#100 2008-05-26 18:30

vikimami
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Ok vagy okozat? Lelki tényezők

Remélem sikerül belinkelnem ide egy cikket, szerintem érdekes....


http://egeszseg.origo.hu/cikk/0819/7229 … agus_1.htm

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB