#151 2012-04-18 18:10

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

A szakorvos igazolása alapján a házidoki kiállíthatja. A házidokinak elég kell, hogy legyen, ha van egy colonoszkópia leleted, ami igazolja a colitist. Egyébként ne aggódj, mert csinálhatsz önreviziót 5 évre visszamenõleg és ezt bármikor.

Nincs jelen

 

#152 2012-04-18 20:19

berkmo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Kedves Marcsi!

Nagyon köszönöm a gyors választ! Már a könyvelõt is ráugrasztottam a témára, elvittem neki minden papírt! Az igazolás kitöltését holnap kérem a háziorvosunktól, 'szerencsére!' a párom tükrözése is meg volt tavaly, úgyhogy egyéb szakorvosi vélemény nem kell, ugye?
Még lenne pár kérdésem. Ha beadunk mindent újra számolva, akkor azt vajon mennyi idõ alatt bírálják el? (mert egy korábbi hozzászólásnál írta valaki, hogy Õ egy hónap alatt megkapta a visszajáró összeget! De kérdés, hogy a jóváhagyástól számított egy hónap vagy a beküldött bevallások utáni egy hónap?)
Önrevízió esetén tényleg május 21-én küldhetjük be a javított bevallásokat legkorábban?
Az orvosnak csak a 4-es pontot kell kitöltenie vagy az egész igazolást Õ tölti ki, mivel hitelesítenie kell pecséttel és aláírással a lap alján?
Köszönöm még egyszer!!!
Mosolygós szép estét! :)

Nincs jelen

 

#153 2012-04-19 07:52

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

berkmo,

a reviziót akár ma is beadhatod, nem kell várni május 21-ig. A 2011-es év bevaláásával sem kell megvárni a május 21-et... az a végsõ határidõ. És igen, 30 nap múlva megkapod a zsetont, tehát hajrá... :)

Az orvos tölti ki az egész papírt és neki kell lejelentenie az APEH felé.

Nincs jelen

 

#154 2012-04-19 12:29

jucus68
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Kedves Szuszidi és én!
Nagyon szépen köszönöm a gyors segítségeteket!
Ha jól értelmezem, akkor mindenképpen a háziorvosomtól kell kérnem az igazolást. Hát sajnos akkor ez eléggé veszett ügynek látszik. Legalábbis egyenlõre a mostani adó bevallásomban már nem tudom érvényesíteni.
Mint ahogy leírtam, én elsõ körben hozzá, a háziorvosomhoz mentem igazolást kérni. Még igazolás nyomtatványt  is vittem, amit innen,  http://www.orvosweb.hu/pdf/Igazolas_apeh.pdf - töltöttem le - ha azt mondaná neki nincs ilyen nyomtatványa, aztán a törvényt is kinyomtattam azt is vittem, plusz az összes gasztrós papíromat 2009-rõl amikor kiderült a betegségem. Amint elkezdtem neki mondani miért is jöttem, hogy kellene ez az igazolás, nem hogy egyetlen papírt el sem vett tõlem, de végig sem hallgatott, rögtön azt vágta rá, hogy nincs friss orvosi papírom 2009 óta, és õ nem adhat ilyen igazolást, csak a szakorvos!

Még annyi kérdésem lenne, hogy van itt a fórumon ez ez igazolás : http://www.apeh.hu/data/cms15618/06KM30_10.pdf , nekem van egy ilyen papírom, most találtam meg amikor a háziorvosnak keresgéltem ki a leleteim. 2009-es dátummal állította ki anno a gasztrós dokim, csak nem pontosan  ilyen szép formanyomtatvány, de a tartalma ugyanaz. Esetleg ezzel az igazolással kezdhetek most 3 év után valamit, nem évült el? Betegségem végleges rajta! Csak hát ha tudtam volna azt akkor én, hogy miért adta ezt akkor nekem a doki, de fogalmam nem volt sajnos hogy ez jó is valamire. Szerintetek, jó ez a papírom most is?

Teljesen össze vagyok kavarodva, mit csináljak akkor most... :( Kérlek valaki, aki tud segítsen nekem!

Szerkesztette: jucus68 (2012-05-16 15:59)

Nincs jelen

 

#155 2012-04-19 13:20

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

jucus68,

szakorvosi vélemény nélkül a házi orvos sem fog kiadni semmiféle igazolást. Menj el abba az intézménybe, ahol 2009-ben voltál, ott a számítógépben biztosan megtalálják az elõzményeidet és ez alapján talán kiadják az igazolásod.

Persze beutaló kell, meg minden, de mondd meg, hogy neked sürgõs. Esetleg hívd fel õket telefonon, meséld el a történeted, meg azt is mondd meg, mire van szükséged. Lehet, hogy elég egy felcímzett válaszboríték.

De ha ez így nem járható, akkor sincs semmi veszve, mert majd május 21 után valamikor, amikor megvan minden szükséges igazolásod, akkor megreviziózod a bevallásokat. 5 évet lehet visszamenõleg, neked annyi meg nem is kell.

Nincs jelen

 

#156 2012-04-19 13:25

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

jucus68,

a szakorvos is kiadhatja az SZJA igazolást, csak kérned kell. Nem kell külön ezért még visszabattyogni a háziorvoshoz. De ezt nekik is jelenteni kell az APEH felé, õk meg összevetik az adatokat, ellenõrzik.

Nincs jelen

 

#157 2012-05-01 11:13

sendrew
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!

Szeretném 5 évre visszamenõleg megigényelni az adókedvezményt, amihez szükség van azonban az elmúlt 5 év adóbevallására. Természetesen ezeket a papírokat nem tettem el... A kérdésem az, hogy:
- Lehet ezekrõl másolatot kérni?
- Ha igen hol?
- Van-e költségvonzata?
- Járt már valaki hasonlóképpen hozzám?

Köszönöm a segítséget!

Nincs jelen

 

#158 2012-05-16 16:02

jucus68
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Senki nem tud segíteni 155. hozzászólásomhoz...? S.O.S!!!

Szerkesztette: jucus68 (2012-05-16 16:03)

Nincs jelen

 

#159 2012-05-16 18:51

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

jucus68,

jó az az igazolás, ami neked van. Igényelheted az adókedvezményt, és 2009-ig reviziózhatsz.

Nincs jelen

 

#160 2012-05-17 11:30

jucus68
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Köszönöm ,marcsi0727, csak adná már a jó Isten, hogy ez az igazolás akkor tényleg jó legyen, és ne hívjon be majd ellenõrzésre az APEH, vagy ha behív, akkor tényleg elfogadja ezt az igazolást. Bár így volna. Kínos tudom, hogy ennyire körülményes ember vagyok, sajnos én ilyen vagyok.:(
Amiatt aggódok, hogy az igazolás a súlyos fogyatékosság minõsítésérõl szól,  és nem az adóalapot csökkentõ kedvezmény igazolásáról. Mert ami 2010-tõl van érvényben, a 49/2009. (XII. 29.) EüM rendelet alapján igazolás, az úgy szól, hogy: "Az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevételére
jogosító igazolás", tartalma pedig csak ennyi: 

A súlyosan fogyatékos személy természetes személyazonosító adatai, lakóhelye, adóazonosító jele
Az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátuma
A súlyos fogyatékosság véglegességének vagy ideiglenes jellegének megállapítása
Ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás hatályának megállapítása
Az igazolás kiállításának dátuma
Az igazolást kiállító szakorvos/háziorvos aláírása


Ami nekem van 2009-ben kiállított igazolás, annak ez a tartalma, így néz ki:

Igazolás súlyos fogyatékosság minõsítésérõl

Név:...............................................................................................................
Születési idõ:...................................................................................................
Elõzõ (leánykori) neve:......................................................................................
Anyja neve:.....................................................................................................
Lakhelye:.........................................................................................................
Anamnézis:......................................................................................................
Status:............................................................................................................
Kórisme:..........................................................................................................
Állapota......................... -tól kezdõdõen végleges.
Állapota......................... -tól........................... -ig ideiglenesen áll fenn. (Nem kívánt rész törlendõ)
............................................., 20 .........................................................
P. H.
..................................................................
Az igazolás kiállítójának (szakorvos) aláírása

Mi van akkor, ha ezt az igazolást anno  nekem csak a betegségem miatt a súlyos fogyatékosságom minõsítésére adta ki, hogy legyen egy ilyen papírom, és nem azért, hogy ezzel adókedvezményt vehessek igénybe? Ha adókedvezményhez adta oda, akkor csak megmondta volna, vagy ha nem ahhoz, akkor, hogy mi a túrót kezdjek ezzel a papírral, de sajnos az égvilágon semmit nem mondott, csak a kezembe nyomta a többi papírommal. Szóval azon aggodalmaskodok, hogy olvastam olyat, hogy amikor az orvos kiad olyan igazolást ami alapján adókedvezményt vehetnek igénybe, arról neki is kell jelentést adni az apehnak. Mi történik ha én most igénybe veszem az adókedvezményt és közben a doki anno nem jelentett semmit le az apehnak?
Na, most akkor mit csináljak? Igényeljem az adókedvezményt és kezdjem el megcsinálni visszamenõleg a revíziózást is, és ne aggodalmaskodjak azon, hogy az igazolásom jó vagy nem jó, hogy anno a doki adott le róla apeh felé jelentést vagy nem, hanem legyek nyugodtan, ha mégis valami gubanc lenne, akkor az igazolásommal nyugodtan állhatok apeh elé?   Ebbe betegszem bele, ebbe a sok aggodalmaskodásba. Miért is menne valami simán és lenne egyszerû...
Egy napom van még, holnap postára kell adnom a bevallást. Tudom, tudom...ne aggódjak...lehet revíziózni...csak jó lett volna, ha a mostani bevallást már a kedvezménnyel tudtam volna kitölteni, akkor 30 napon belül kiderülne, hogy jó lett vagy nem, és utána nyugodtan revíziózhatnék visszamenõleg is, aggodalmaskodás nélkül... és már úgy szeretnék nem aggódni.

Nincs jelen

 

#161 2012-05-17 20:16

Zsuzska65
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Nagyon sokat aggodalmaskodsz.Az igazolás jo.Az idei évet már ugy add be,és 5 évre visszamenõleg is kezd el.én az idén rendeztem el és minden rendben volt.Ez az igazolás kell.nem kell elküldened az APEH-hoz,vagy mostmár NAV-hoz,csak meg kell õrizni.

Nincs jelen

 

#162 2012-05-18 11:49

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!

Nem szeretném a kedélyeket borzolni, de azért érdemes elolvasni egy diabeteses beteg jogsegély kérésére publikát ügyvédi állásfoglalást a témában. Minõsíteni nem szeretném, de tanulságos.


Adókedvezmény igénybevétele visszamenõlegesen


2005.óta vagyok cukros (2) háziorvos kezelt, sohasem küldtek diabetológushoz.
Soha senki nem mondta, hogy erre igénybe lehet venni adókedvezmény. Esetleg nem lehetne az orvos dolga, hogy felhívja a beteg figyelmét erre.A rendszeres gyógyszer szedés elég költséges az adókedvezmény csak esetleg könnyebbséget jelentene a havi gyógyszer kiadáshoz, töredéke."Fõleg ha ez mellett esetleg egyedül nevel valaki 2 gyereket. (persze lehet mondani:egyéni szoc.probléma)" Én most hallottam róla egy véletlenszerû beszélgetés kapcsán 2011.május 18.-án. Felhívtam az orvost aki mondta, hogy persze jár kiadják az igazolást. De mire oda kerültem másnap közölték, hogy szakorvosnak kell kiállítani. Elmentem a szakorvoshoz, aki ott megmérte a cukrom 15,4 volt és 150 vérnyomás, de nem adta ki az igazolást, mivel változtak a jogszabályok " E1190 nem szövõdményes nem jár, ha esetleg fél holt lennék akkor talán...."
Ez a jogszabály tudomásom szerint 2010.évtõl változott. Kérdem én akkor vissza menõleg miért nem lehet visszaigényelni. Az adó szabály szerint 5 évre visszamenõleg lehet önellenõrzést benyújtani.Ha az új szabály miatt 2010 évre nem lehet. de az elõzõ évekre mivel más volt a jogszabály véleményem szerint azt kell alkalmazni. Az, hogy az orvosnak esetleg potlólag jelezni kell az apeh felé az õ saját felelõsége, betegeit ismeri tudja kinek mi a problémája, és visszatérünk ahhoz, hogy a beteg felé jeleznie kellene. Miért a beteg igya meg a levét? Tudomásom szerint a jogszabályokat mindig az adott idõszakra vonatkozóan kell alkalmazni. Akkor ebben az esetben miért nincs rá lehetõség?

Kedves Asszonyom!

Minden adókedvezményt- így a súlyos fogyatékos adókedvezményt is - adóigazolás alapján lehet visszaigényelni, esetleg visszamenõlegesen önellenõrzini.
Adóigazolást az orvos állíthat ki, õ ezt minden évet követõ január 31-ig adatszolgáltatja az apeh felé, amelyben igazolja, hogy XY beteg a fennálló betegsége(i) miatt, adókedvezményre jogosult. Az orvos ilyen igazolást visszamenõlegesen nem állíthat ki. Önellenõrizni valóban 5 évre visszamenõleg lehet, de csak abban az esetben, ha rendelkezett volna adóigazolással arra az idõszakra, de nem vette volna figyelembe a kedvezményt a bevallásában. Ha a beteg ezt az igazolást az adott évre nem kérte, akkor utólag az orvosnak nem áll - nem állhat- módjában kiállítani.

Üdvözlettel,

Dr. Dombrády Andrea

Nincs jelen

 

#163 2012-05-18 12:20

jucus68
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Tim72, ezt én is éppen a napokban olvastam, hát..megrökönyödtem mit ne mondjak. valóban jobb nem minõsíteni.
Az ügyvéd nõnek egyébként szépen be is olvasott egy bátor emberke..egy másik válaszára. Korrekt kis jogsegély szolgáltatás..no komment.     

Tim72, nem rég írtam neked éppen emailt.

Nincs jelen

 

#164 2012-05-18 12:22

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Nézegetem a témában megjelent publikációkat.
Bemásolom ide a NAV 2011. évre vonatkozó íránymutatását, mivel május 4-én tették közzé a honlapukon:

Bevallási iránytû - 2011. évi személyi jövedelemadó bevallásban érvényesíthetõ kedvezmények (2012.05.04)

Személyi kedvezmények
  Súlyosan fogyatékos személyeknek van lehetõségük személyi adókedvezményt igénybe venni.
A kedvezmény igénybevétele szempontjából az minõsül súlyos fogyatékosnak, aki a súlyos fogyatékosságnak minõsülõ betegségekrõl szóló kormányrendeletben említett betegségben szenved, és errõl orvos által kiállított igazolással rendelkezik, továbbá súlyos fogyatékos az, aki rokkantsági járadékban részesül.
Az ideiglenes jelleggel kiadott igazolás esetén fel kell tüntetni az érvényesség idõtartamát. A meghosszabbításhoz ismételt orvosi vizsgálat szükséges.
A véglegesnek minõsített állapotot nem kell újra igazolni. Abban az esetben, ha valaki hosszú évek óta szenved olyan betegségben, amely alapján erre a kedvezményre jogosult lett volna, akkor az igazolás beszerzését követõen elévülési idõn belül önellenõrizheti a korábbi évekre benyújtott személyi jövedelemadó bevallásait.
Súlyos fogyatékosság esetén a 2011. adóévben havonta 3900 forint adókedvezményt lehet érvényesíteni minden olyan hónapban, amelyben a súlyos fogyatékosság legalább 1 napig fennáll.

Nincs jelen

 

#165 2012-05-18 14:28

jucus68
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Tim72,
Akárhányszor elolvasom ezt az iránytût, nekem logikusnak és érthetõnek tûnik. Van benne valahol valami "buktató"?
Amit én kiragadtam belõle (ami most engem érint) és megnyugtató : "A véglegesnek minõsített állapotot nem kell újra igazolni."
A másik rész: Abban az esetben, ha valaki hosszú évek óta szenved olyan betegségben, amely alapján erre a kedvezményre jogosult lett volna, akkor az igazolás beszerzését követõen elévülési idõn belül önellenõrizheti a korábbi évekre benyújtott személyi jövedelemadó bevallásait." Ebben a szövegrészben egy valami zavaró számomra,  "az igazolás beszerzését követõen", és ha az igazolása is meg van a fogyatékosságról a betegnek a betegségével együtt, csak még nem vette igénybe?

Nincs jelen

 

#166 2012-05-18 14:35

jucus68
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Ja, és még egy zavaró dolog. Az iránytû 2012.05.04-i. Akkor azokra nem érvényes akik nem tétlenkedtek és addigra már rég elküldték a bevallásukat, csak azokra akik "lusták" voltak, és csak május 4-e után adják be? Ez valahogy furcsa, nem?

Nincs jelen

 

#167 2012-05-18 18:04

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia jucus68!

Túlbonyolítod a dolgokat. Mindenki alanyi jogon élhet az önellenõrzés jogával. Mindegy hogy volt igazolása, csak nem állítota be a bevallásában a kedvezményt, vagy nem volt igazolása és most intézi, hogy legyen olyan igazolása, ami visszamenõleg is lehetõvé teszi, hogy önellenõrizhessen. Végeredmény szempontjából mindegy, mert mind a két esetben ÖNELLENÖRIZNI KELL, hogy a pénzéhez jusson. Az, hogy a NAV 2012.05.04-én publikállta szintén lényegtelen. A szabályt írja le; szerintem nagyon érthetõen; és mindenkire vonatkozik, ha beadtad május 4-ig, ha nem. Ha nem érvényesítetted a bevallásodban, akkor önellenõrizni kell, és kész. Szeretném kihangsúlyozni, hogy véglegesnek minõsített állapot szerintem az, amirõl határozat van a kezedben. Az orvosi igazolás nem az. Ebben az esetben az ideiglenes jelleggel kiadott igazolásról beszélünk, aminek vannak kritériumai, de ez is benne van a tájékoztatóban. Itt a következõkre kell figyelni: az ideiglenes jelleggel kiadott igazolás esetén fel kell tüntetni az érvényesség idõtartamát. A meghosszabbításhoz ismételt orvosi vizsgálat szükséges. Véleményem szerint jelenleg te a 2009.évet tudod önellenõrizni, de ha jól értettelek 2010-re és 2011-re még nem rendelkezel ilyen igazolással. Jelenleg itt tartunk.

Nincs jelen

 

#168 2012-05-18 18:09

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Bocsi, közben megnéztem az igazolásodat. Szépen benne van, hogy 2009. áprlistól kezdve végleges, szóval csatlakoznék a már elõttem szólókhoz, ez alapján elkezdheted önellenõrizni a bevallásokat, de 2009-re azért figyelj, mert az igazolásod áprilistól szól! Kicsit szétszórt vagyok, mert éves zársokban ülök nyakig. Üdv!

Nincs jelen

 

#169 2012-05-23 15:07

csucsu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok! Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a fórumra, mostantól én is gyarapítom a tábort. Nekem 2007 óta van colitisem. Mint annyi sokan, én sem tudtam ezidáig az adókedvezményrõl, ez év elején tudtam meg. Nem ment könnyen az igazolás beszerezés, a házi orvos lepattintott mondván, hogy kérjem az igazolást a szakorvosomtól. Irány a gasztrós dokim. Õ sem adott kedvezmény igénybevételére jogosító igazolást, hanem egy olyan szakorvosi igazolást adott, amin minõsíti, hogy súlyos fogyatékos vagyok. Na, ezzel az igazolással a gasztrós dokim vissza küldött a  házi orvoshoz, hogy ez alapján az igazolás alapján adjon kedvezményre jogosító papírt. Azt mondta a gasztós doki, ki kell adja a házi orovosom az iagzolást, sõt, neki kell kiadni, mert ezt majd még le is kell a NAV felé jelenteni a háziorvosnak. Vissza caplattam hát a házidokihoz, nem tetszett neki a dolog, hogy õ adjon igazolást és azzal jött, hogy neki nincs ilyen nyomtatványa, szerezzem be én és ha meg van menjek vele vissza és akkor kiállítja...
Elkezdtem keresgélni, és találtam is, méghozzá itt, ezt : http://www.apeh.hu/data/cms15618/06KM30_10.pdf
Háziorvos nagy nehezen ki is töltötte, meg volt minden örömöm. Csúszásban is voltam a bevallással, és a korábbi évekre sem boldogultam az önellenõrzésekkel. Mindent úgy csináltam ahogy az a NAV oldalon meg van írva, szépen letöltöttem minden évhez a hozzá való nyomtatványokat, de 2010 évnél a 1053-as bevallásnál egyszerûen nem tudtam hibátlanra kitölteni, az Elõlapon nem fogadta el a csökkentett adattartalmú (3) pont jelölést, ha pedig mást jelöltem meg, akkor adószámot követelt...Szóval hagytam inkább, hogy majd ráérek késõbb is az önellenõrrést megcsinálni. Az ez éviben beírtam kedvezményt, postára adtam és gondoltam biztos ami biztos, megvárom amíg utalják a visszajárót, utána nyugodtan csinálhatom az önellenõrzéseket is. Most kapaszkodjatok meg! Múlt héten ajánlott levél jött a NAV-tól, hogy be kell mennem ellenõrzésre, vigyem minden papíromat. Tegnap bementem, átnézték a papírjaim, és közölték, hogy a kedvezményhez ez az igazolás bizony nem jó! Mert az a SZEM rendelet aminek ez a melléklete szerinti igazolás, az 2010. január 1-tõl hatályát vesztette!
Azért írom le, hogy más ne kerüljön ilyen helyzetbe, és aki most szerez be igazolást vagy ezentúl fog, attól függetlenül, hogy mikortól van megállapítva a betegsége és véglegesre vagy sem, az nehogy ezt a  http://www.apeh.hu/data/cms15618/06KM30_10.pdf  igazolást használja! Sem most, sem visszamenõleg nem fogadja el a NAV. Csak akkor jó ez az igazolás, akinek ez már 2009. december 31-ig a kezében volt, és véglegesre  szólva!
Kérdezném azokat, akik ez évben szerezték be ugyanezt a SZEM rendeletes igazolást, hogy nektek hogy-hogy elfogadta a NAV? Vagy csak mázlitok volt, hogy nem szúrt ki ellenõrzésre. Én minden esetre jól megjártam.
Most megyek beszerezni a jelenleg hatályos rendelet szerinti igazolást, ami 2010. január 2-tõl él. Biztosan örülni fog nekem a doki. Ennyi legyen a legkisebb gondom. Most már muszáj vagyok a végére járni és a korábbi évekre megcsinálni az önellerõrzéseket, de már a jó igazolással a kezemben, aztán a visszakapott pénzt fizethetem is be a mostani bírság fejében.
Senki ne járjon hozzám hasonlóan. Remélem történetemmel sokakat tudok megmenteni egy esetleges NAV bírságtól.

Szerkesztette: csucsu (2012-05-23 15:52)

Nincs jelen

 

#170 2012-05-23 20:20

Zsuzska65
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Majd tedd már fel az uj igazolást,hogy milyen.Nekem is a régi van és ugy látom,hogy szerencsém volt,hogy nem hívtak be ellenõrzésre.A házidoki pedig utána nézett az interneten,õ adta a nyomtatványt ezt vittem be a gasztrosdokihoz aki aláirta és lebélyegezte.

Nincs jelen

 

#171 2012-05-23 20:22

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia Csucsu! Köszi, hogy leírtad, bár teljesen ledöbbentem. Tényleg nem fogadják el? És bírságot is akarnak veled fizettetni? Ezt nem akarom elhinni. Ha lesz idõm, utána járok, ha kapsz határozatot, feltétlenül írd meg. Addigra talán kiokoskodom, hogy érdemes-e fellebbezni!

Nincs jelen

 

#172 2012-05-23 20:28

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Csucsu, nem találok szavakat... ez már a pofátlanság csúcsa :(

Nincs jelen

 

#173 2012-05-23 21:33

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Ezt találtam:

http://apeh.hu/magyar_oldalak/nav/ugyfe … zm%C3%A9ny

2011.03.01.
Súlyos fogyatékosság kedvezménye

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban: szja törvény) 40. § (1) bekezdésében meghatározott súlyos fogyatékosság miatt igénybe vehetõ személyi kedvezményt a súlyos fogyatékosságban szenvedõ magánszemély az errõl szóló igazolás alapján az összevonás alá esõ jövedelem utáni adójából vonhatja le. A súlyosan fogyatékos magánszemély a súlyos fogyatékosság keletkezésének idõpontjától jogosult a kedvezmény igénybevételére, melynek összege az adóév elsõ napján érvényes havi minimálbér 5%-a azokra a hónapokra, amelyekben a fogyatékos állapot legalább egy napig fennállt.

A kedvezményt kizárólag a súlyos fogyatékosságban szenvedõ magánszemély vonhatja le a saját összevonás alá esõ jövedelme utáni adóból. Az adózás szempontjából súlyosan fogyatékosnak az a személy tekinthetõ, akinek a betegsége, egészségkárosodása a súlyos fogyatékosságnak minõsülõ betegségekrõl szóló 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendeletben, (továbbiakban: Kr.) illetve a súlyos fogyatékosság minõsítésérõl és igazolásáról szóló 49/2009. (XII. 29.) EüM rendeletben szerepel.

A Kr. mellékletében meghatározott betegség, illetve fogyatékosság megállapítására és az állapot végleges vagy átmeneti jellegének meghatározására szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa jogosult. A kedvezmény igénybevételére jogosító, az EüM rendelet mellékletében meghatározott adatokat tartalmazó igazolást a szakambulancia vagy kórházi osztály szakorvosa, vagy a jogosultságot megállapító orvosi dokumentáció alapján a beteg választott háziorvosa állítja ki. Az a magánszemély is jogosult a kedvezmény igénybevételére, akinek fogyatékossági támogatást határozatban állapítottak meg.

A kedvezmény igénybevételére jogosító igazolásnak tartalmaznia kell a súlyosan  fogyatékos személy természetes személyazonosító adatait, lakóhelyét, adóazonosító jelét, az igazolás kiállítását megalapozó szakorvosi dokumentáció kiadásának dátumát, a súlyos fogyatékosság véglegességének vagy ideiglenes jellegének megállapítását, az ideiglenes igazolás kiállítása esetén az igazolás hatályának megállapítását, az igazolás kiállításának dátumát, az igazolást kiállító szakorvos/háziorvos aláírását.

Az ideiglenes igazolást évente kell kiállítani az adóévben fennálló súlyos fogyatékosságot megalapozó betegségrõl, illetve fogyatékosságról. A 2010. január 1-jét megelõzõen kiállított ideiglenes igazolás utoljára a 2009. évre vonatkozóan használható fel adókedvezmény igénybevételére.

A súlyos fogyatékosság végleges állapotáról az EüM rendelet hatálybalépését megelõzõen kiállított igazolás – ide nem értve a II. típusú diabetes esetét - az EüM rendelet hatályba lépését követõen is érvényes, helyette új igazolást nem kell kiállítani.

Amennyiben a magánszemély az igazolás kiállítására jogosult orvos által 2010. január 1-jét megelõzõen kiadott igazolás szerint a II. típusú diabetesnek a Kr. mellékletében szereplõ táblázatban meghatározott valamelyik típusában szenved, akkor a kedvezmény igénybevételéhez szükséges igazolás birtokában 2010. január 1-jét követõen is érvényesítheti a kedvezményt. A Kr. mellékletében nem szereplõ II. típusú diabetesrõl az EüM rendelet hatályba lépését megelõzõen kiállított igazolás az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevételére utoljára a 2009-es adóévre vonatkozóan vehetõ figyelembe.

A kedvezmény igénybevételéhez szükséges igazolást a személyi jövedelemadó bevalláshoz sem eredeti, sem másolati példányban nem kell csatolni, azt elévülési idõn belül a bevallás másodpéldányával együtt meg kell õrizni.

Azoknak a szervezeteknek, háziorvosoknak, akik az adóévben a személyi kedvezmény igénybevételéhez súlyos fogyatékosságról szóló igazolást állítottak ki az állami adóhatósághoz a K51. számú nyomtatványon az adóévet követõ év február 15-éig elektronikus úton adatot kell szolgáltatniuk.

                                                                     Nemzeti Adó- és Vámhivatal

                                                          Komárom-Esztergom Megyei Adóigazgatósága

Nincs jelen

 

#174 2012-05-23 21:41

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Illetve még ezt, de ez 2010-re vonatkozik:

http://apeh.hu/magyar_oldalak/nav/ugyfe … zm%C3%A9ny

2010.03.16.
Súlyos fogyatékosság kedvezménye a magánszemélyeknél 2010-ben

A személyi jövedelemadó törvény alapján az  összevont adóalap adóját csökkenti a súlyosan fogyatékos magánszemélynél, az errõl szóló igazolás alapján, a fogyatékos állapot kezdõ napjának hónapjától ezen állapot fennállása idején havonta az adóév elsõ napján érvényes havi minimálbér 5 százalékának megfelelõ összeg. Ez az összeg 2010-ben havi 3675 forint.

Az adókedvezményt azokra  a hónapokra lehet érvényesíteni, amelyekben a súlyos fogyatékosság legalább 1 napig fennáll. A súlyos fogyatékosság eseteit a 2010. január 1-tõl hatályos, az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minõsülõ betegségekrõl szóló 335/2009. (XII.29.) Kormányrendelet (továbbiakban Kormányrendelet), valamint a súlyos fogyatékosság minõsítésérõl és igazolásáról szóló 49/2009. (XII.29) EüM rendelet határozza meg.

Az új szabályozás szerint  a fogyatékosság megállapítására és az állapot végleges vagy átmeneti jellegének meghatározására kizárólag szakambulancia, kórházi osztály szakorvosa jogosult. A kedvezmény így fogyatékossági támogatást megállapító határozat alapján is igénybe vehetõ.

Az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevételére jogosító igazolás adattartalmát a fenti EüM rendelet melléklete tartalmazza.

A beteg választott háziorvosa csak az említett szakambulancia, kórházi szakorvosi dokumentáció alapján állíthat ki kedvezményre jogosító igazolást.

A súlyos fogyatékosságról szóló ideiglenes igazolást évente szükséges kiállítani. Ha a fogyatékosság véglegessége került megállapításra, ekkor végleges igazolást kell adni.

Az  említett két rendelet hatálybalépését megelõzõen kiállított végleges állapotot megállapító igazolást érvényesnek kell tekinteni, azokat megújítani nem kell.

Bizonyos  II. típusú diabeteses betegek esetében, a kormányrendelet módosítása miatt, utoljára 2009-ben lehet adókedvezményt érvényesíteni.

Felhívjuk a figyelmet, hogy a Kormányrendeletben meghatározott súlyosan fogyatékos személy nem esik egy tekintet alá rehabilitációs hozzájárulás megállapításánál figyelembe vehetõ, a megváltozott munkaképességû munkavállalók foglalkoztatásához nyújtható költségvetési támogatásáról szóló kormányrendelet szerinti, megváltozott munkaképességû személlyel.

Az adókedvezményre jogosító igazolást kiállító szervnek, az igazolás tartalmáról, adatot kell szolgáltatnia ( K51. számú nyomtatvány). Az adatszolgáltatást az adóévet követõ év február 15-éig elektronikus úton, az igazolást kiállító szerv illetékes állami adóhatóságához szükséges teljesíteni.

Nincs jelen

 

#175 2012-05-24 01:40

csucsu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Alig találtam meg, de végre meg van.  http://www.szmm.gov.hu/download.php?cta … ocID=21707
Az adóellenõr hölgy ebbõl a rendeletbõl hivatkozta lelkesen (de leginkább kárörvendve) nekem, hogy miért is nem jó az ellenõrzésre magammal vitt SZEM rendelet szerinti igazolásom.
marcsi0727, te is ugyanezt a rendeletet találtad meg tulajdonképpen. Ugyanazt érzem én is, ez a pofátlanság csúcsa! :(
Nem kaptam még határozatot, és nem tudom mi legyen ha megkapom, fellebbezzek vagy hagyjam a fenébe...A kárörvendõ adóellenõr azért rendes volt, mert "megígérte", hogy Õ a lehetõ legméltányosabb bírság kiszabását fogja javasolni...milyen rendes, ugye? Szóval elég nagy dilemmában vagyok, hogy tereljem jogi útra és ne hagyjam ennyiben, vagy hagyjam inkább, és új igazolással csináljak visszamenõleg önellenõrzést, így abból kifizetem a bírságot (ha van olyan szerencsém, talán azért marad is valami). Ti mit tennétek a helyemben?
Zsuzska65, az igazolás ott van a rendelet alján, a mellékletben. Kész röhej egyébként! Ebben a személyes adatokon kívül csak annyit kell igazolni, hogy mikortól áll fenn a betegség, és az végleges vagy ideiglenes, na meg a keltezés, orvos aláírása és slussz. Még csak egy BNO kódot sem kell feltüntetni rajta...és a kedves hivatal hivatal mégis ezt kéri. Komolyan nem érthetõ miért. Arra hivatkoztak, hogy a másik igazolást hatályon kívül helyezték, s mivel nekem nem volt korábbról igazolásom, így nekem a most hatályos rendelet melléklete szerinti új igazolást kell bemutatnom.
Most, hogy már többször elolvastam és értelmeztem ezt a mostani rendeletet, szerintem lehet, hogy mégis meglehetne fellebbezni. Ugyanis a rendelet világosan rendelkezik arról, hogy mi vonatkozik a korábban kiadott igazolások esetén, viszont arra sehol nem utal, ha a betegség sokkal korábbi mint amikortól a rendelet él, akkor tulajdonképpen milyen igazolást kér? Aztán van még egy szintén ellentmondásos sor, a rendelet 3. § (1) bekezdáse, miszerint  "Ez a rendelet 2010. január 1-jén lép hatályba." Akkor hogy a fenébe lehet a 2007, 2008, 2009 évekre érvényesíteni a kedvezményt, ha akkor még a SZEM rendelet élt, ez a rendelet még nem is volt, viszont onnantól hatályon kívül helyezi a régi SZEM rendeletet amikortól megjelent 2010 januártól. Érti ezt valaki? Szerintem ezt nem is lehet érteni. Jól ki van ez találva. Ha most betegszik meg valaki, akkor egyértelmû, e rendelet és a melléklete szerintiek vonatkoznak rá. Ha már sokkal régebben betegedett meg valaki és arról végleges igazolása is van, szintén egyértelmû minden, rá továbbra is a régi rendelet(ek) érvényes. Ha pedig sokkal régebben betegedett meg valaki, viszont a betegségérõl nem volt még eddig igazolása, akkor semmi sem egyértelmû, hiszen azt már sehol nem írja le konkrétan, milyen igazolás is kell tulajdonképpen. Csak annyit emleget, hogy "az errõl szóló igazolás" vagy "a szükséges igazolás" alapján...
Nem vagyunk jogi szakértõk, de azért analfabéták sem, nagyon sokan tudjuk azért értelmezni ezeket a rendeleteket, (a ránk vonatkozókat pedig fõleg), de állítom, hogy ezt a helyzetet érintõ rendelet nagyon sok adószakértõ, jogász sem tudja egyformán értelmezni, egyikük így,  a másikuk meg amúgy értelmezi.
Egy biztos, én most sehogy sem tudom már értelmezni. Fáradt is vagyok már.
Holnap, (vagyis már ma) talán jutok valamire a segítségetekkel. Közben ami még nagyon fontos volna, hogy folytatni tudnám a korábbi évek önellenõrzését. Pechemre ebben is elakadtam. Nem tudjátok, miért nem lehet a 1053 bevallás elõlapján egyik pontot sem úgy kiválasztani, hogy ne vegye hibának? Tulajdonképpen nekem a 3. pont, a csökkentett adattartalmút kellene választani, mert az eredeti bevallásom is az volt, tehát önellenõriznem is azzal kell. Még az 1, pontot lehetne jelölni, a teljes adattartalmút esetleg, de azt is hibásnak jelzi, ott adószámot kér. Elõbbinél pedig, hogy nem megengedett adatokat töltöttem ki. Holott nem. Innen töltöttem le pedig mindent, ezzel csinálom : http://nav.gov.hu/nav/letoltesek/nyomta … 5&y=18

Nincs jelen

 

#176 2012-05-24 08:38

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Csucsu, szerintem vidd be nekik az új igazolást, és így talán nem kell bírságot fizetned. Persze beleköthetnek, ha akarnak... mert 30 nap a kiutalás, a bírságot meg azonnal fizetni kell... egyik zsebem, másik zsebem... értelme nincs az egésznek...

Nincs jelen

 

#177 2012-05-24 09:32

csucsu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

marcsi0727, aludtam rá egyet, én is így döntöttem, így lesz a legjobb. Reggel kerestem és találtam is az új rendelet melléklete szerinti adattartalommal igazolást, kinyomtattam és már a dokimtól jövök, hála nem kekeckedett, kiállította. Elkérezkedtem és mindjárt indulok is és viszem is be a NAV-ba. Gyomrom liftezik fel-le rendesen, vajon mire jutok. Ha visszaértem megírom feltétlenül.

Nincs jelen

 

#178 2012-05-24 10:29

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Csucsu! Nem szabad hagyni, a többi betegtárs miatt sem. A rendelet azt írja, hogy nem a rend. szerinti igazolást kell benyújtani, hanem a tartalomnnak kell megfelelni. Hiánypótlás például miért nem lehetséges? Hisz egyértelmû, hogy jogosult vagy.Lehet, hogy el sem jut a határozathozatalig, mert az õ jogászuk dobja vissza. A fellebbezésre pedig 15 nap van, nem maradtál le semmirõl. Komolyan mondtam, hogy segítek majd.

Nincs jelen

 

#179 2012-05-24 21:52

Zsuzska65
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Csucsu mire jártál?Remélem jó hireid vannak.

Nincs jelen

 

#180 2012-05-25 01:28

csucsu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok! Jó hírem van! Elfogadták az igazolást! :)
Nem volt internetünk a cégnél mire visszaérte, ráadásul egész délután sem, így csak most tudom itthonról tudatni a jó hírt, de remélem reggel vagy amikor leghamarabb olvastok, ti is örülni fogtok a híremnek.
Lehet, az adóellenõr hölgy is kialudta magát, nem tudom, minden esetre ma legalább barátságosan viselkedett. Oda adtam az új igazolást, átpillantotta, és bólintott, hogy rendben van, ez már jó. Hú, úgy megkönnyebbültem, legszívesebben már jöttem is volna elfele onnan, de kihasználva, hogy jó passzban volt, felbátorodtam és rákérdeztem, hogy akkor tényleg számítsak a bírságra, nem lehetne eltekinteni valahogy mégis tõle, hiszen itt van most már a jó igazolás. Tényleg mintha kicserélték volna, olyan normálisan viselkedett. Kereste is elõ az asztalán stócban álló mappák közül az enyémet, és mondta, hogy beleírja a jegyzõkönyvbe, hogy az orvosi igazolás pótolva és  bemutatva, a személyi kedvezményre való jogosultság igazolt. Azért csak nem hagyott a régi igazolás dolog, mielõtt eljöttem volna csak rákérdeztem, hogy azt  tulajdonképpen miért is nem fogadta el. (blöfföltem egyet) és mondtam neki, hogy utána nézettem annak a 2010-tõl élõ rendeletnek amire legutóbb hivatkozott, egy jogásszal, és a jogász értelmezése szerint ez a rendelet nem mondja ki azt, hogy a 2010-tõl kiállított , de 2010 elõtt kezdõdött  súlyos fogyatékossági csoportba tartozó betegség esetén konkrétan e rendelet melléklete szerinti igazolást kellene alkalmazni. Miközben még éppen ezt mondtam elfele, bejött a szobába egy másik emberke, nem tudom ki lehetett, hogy õ is adóellenõr volt-e, vagy egy másik területen vagy pozícióban, a lényeg a lényeg, hogy így ez az emberke is végig hallgatta az éppen mondandómat. Rákérdezett mirõl van szó. Az én "ügyintézõm" mintha kicsit zavarba jött volna, elmondta mirõl van szó. Ez az "emberke" pedig, elkérte a mappámat, átnézte, és most kapaszkodjatok meg! Õ pedig azt mondta, a kolleginájának, itt valamit félre értett, mert bizony, de a régebbi igazolásom JÓ! Sõt, az is amit utóbb vittem be, az is JÓ.
Szeretlek titeket!:) Azért el sem hiszitek, de nagyon sokat segít, hogy Ti vagytok, biztatást, kitartást adtatok, adtok nekem, és jó azt érezni, nem vagyok egyedül. Köszönöm sorstársaim! :) Tényleg megyek, s majd jövök még, a szemem már nagyon csukódik lefelé.:)

Holnap még vissza jövök, rettenetesen fáradt vagyok, de nem tudtam volna úgy lefeküdni, hogy elõtte el nem mondtam volna a JÓ hírt, :)
Remélem nem ijesztettem meg senkit feleslegesen, de mindenképpen tanulságos volt azt hiszem, így ha ne adj isten valaki egyszer hasonlóan járna, de senki ne járjon így, legalább nyugodt lehet akkor is, mert bármelyik igazolás jó, a régi és az új is.

Nincs jelen

 

#181 2012-05-25 10:15

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Köszönjük, hogy leírtad a történetet. Örülök, hogy  megoldódott.

Nincs jelen

 

#182 2012-05-25 10:30

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Csucsu,

Köszöszönjük!

Szerkesztette: marcsi0727 (2012-05-25 10:32)

Nincs jelen

 

#183 2012-05-25 18:29

Zsuzska65
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Örülök,hogy sikerült,azért jó tanulság volt,jó,hogy megirtad.Ki tudja még bármikor elõvehetnek bennünket is ellenórzésre és ha kifogunk egy olyan hölgyet mint te ,legalább tudunk érvelni.Megnyugodtam én is.Nem kell másik igazolás után szaladgálni.Minden jót neked,és köszönjük.

Nincs jelen

 

#184 2012-06-17 09:24

sendrew
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

30.-án feladtam az önrevíziót, kíváncsian várom mi fog történni...

Nincs jelen

 

#185 2012-06-17 09:26

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

sendrew,

30 nap múlva pénz áll a házhoz... :)

Nincs jelen

 

#186 2012-06-23 22:24

sendrew
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Megvan helye...
Munkakeresés alatt valamibõl élni kell...

Nincs jelen

 

#187 2012-08-13 11:35

Pedrito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Üdv Mindenkinek!

Adóügyekben lenne néhány kérdésem. Visszaolvastam, de egyértelmû választ nem találtam.
Az elsõ kérdés a munkáltató rehab hozzájárulásával kapcsolatos. Jelenleg rokkantsági járadékot kapok, crohn beteg vagyok 20 éve. Ha jól tudom (javítsatok, ha nem) kereseti korlátom elvileg nincs és a munkáltató igénybe vehetné a rehab hj. kedvezményét, ha 25 fõ felett dolgoztat és engem pl bejelent. Ez érvényes 4-6-8 órára egyaránt. Viszont mi van abban az esetben, ha más cég is bejelentene 4 órára? Ebben az esetben mindkét cég igénybe vehetné a kedvezményt? Vagy az itthoni bürokráciában ez fel sem tûnne senkinek?:)

A másik kérdés kicsit eltér a témától. A határozathoz kaptam egy papírt, amiben az áll, hogy közgyógyra jogosult vagyok. Ezzel a papírral még akkor futhatok pár kört a háziorvos, jegyzõ felé, hogy érvénybe lépjen?

köszi elõre a válaszokat
üdv P

Nincs jelen

 

#188 2012-09-26 09:11

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia!
Én a kérdésed elsõ felére próbálnék válaszolni. Az irányadó rendelkezés a 6/1996. (VII. 16.) MüM rendelet. Ezt az alábbi linken találhatod meg: http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c … 600006.MUM
Szerintem a 18 § 3 bekezdése vonatkozik rád, ami így szól:
3) A foglalkoztatási kötelezettség teljesítése során az átlagos statisztikai állományi létszám alatt a Központi Statisztikai Hivatal létszámszámítására vonatkozó elõírásai szerint számított létszámot kell érteni azzal, hogy a részmunkaidõben foglalkoztatottak a teljes munkaidõben alkalmazottak arányos törtrészének felelnek meg.

Én úgy gondolom, hogy esetedben mind a két helyen részmunkaidõben vagy foglalkoztatva, tehát mind a két helyen arányosítva tudnak figyelembe venni a rehab. szempontjából.

A kérdésed második felére csak próbálkozom a válasszal. Ha jól értelek, akkor alanyi jogon lettél jogosult közgyógyellátásra. Gondolom a papíron nem került megállapításra például a "havi gyógyszerkereted", tehát nagy valószínûséggel futkározni kell még pár kört vele.
Üdv!

Nincs jelen

 

#189 2013-01-13 14:37

Ukraan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!
Itt, egy másik topic-ban tudtam meg, hogy Colitis-em miatt nekem is jár ez az adókedvezmény. A kérdésem naív:), de az érdekelne, hogy visszamenõleg igénybe vehetõ-e ez a dolog, mivel 2005-ben mutatták ki nálam a CU-t, ez a rendelet pedig 2010-ben lépett életbe, azóta pedig most használnám ki ezt a lehetõséget.

Szerkesztette: Ukraan (2013-01-13 14:38)

Nincs jelen

 

#190 2013-01-13 14:43

sendrew
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia!

Igen jár visszamenõleg is. Nyáron kaptam vissza 200-at az önrevízióm után.

;)

Nincs jelen

 

#191 2013-01-13 14:45

sendrew
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Amire viszont én vagyok kíváncsi az, hogy a folyamatosan akarom kapni, akkor minden évben kell friss igazolás a munkahelyre?

Nincs jelen

 

#192 2013-01-13 16:52

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Ha állapotod végleges, akor nem. Ha ideiglenes, akkor új igazolás kell minden évben.

Nincs jelen

 

#193 2013-01-13 21:02

sendrew
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Csak nem múlik el a sztómám :)

Nincs jelen

 

#194 2013-01-14 08:14

martika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sendrew!

:)  hm ,ez jó. 
Én is sztómás vagyok, igaz ideiglenes de nálam nem kell(ett) az igazolás, a könyvelõ csinálja ugyanúgy ahogy eddig.
De gondolom mindenhol más.

Nincs jelen

 

#195 2013-01-14 15:07

Ukraan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sendrew!
Köszönöm, este vettem észre, hogy csak egy oldalt kellett volna visszaolvasnom, ott megvan minden válasz.

Van viszont egy dolog, ami elbizonytalanít. A korm. rendeletben K519-es kódú Colitis szerepel "jogosultként"  nekem viszont a papírjaimon mindenhol K5190 van feltüntetve, Colitis Ulcerosa k.m.n-ként. Ez jogosulttá tesz? Mondjuk szerdán megyek dokihoz, de nem hagy nyugodni a téma.

Nincs jelen

 

#196 2013-01-14 22:27

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Ukraan,

ne aggódj. itt a lista: (Melléklet a 335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelethez - részlet)

10. Emésztõrendszer betegségei közül:
Intestinalis malabsorptio
K90
Intestinalis malabsorptio
K900
Coeliakia
K901
Trópusi sprue
K902
Vak bélkacs (blind loop) szindróma, m.n.o.
K903
Steatorrhoea pancreatica
K904
Felszívódási zavar intolerancia miatt, m.n.o.
K908
Egyéb felszívódási zavar
Posztgasztrektómiás szindróma
K911
Gyomormûtét utáni szindrómák
A bél felszívó felületének
K912
Mûtét utáni felszívódási zavar, m.n.o.
jelentõs csökkenése (vékonybélrezekció)
K918
Beavatkozás utáni egyéb emésztõrendszeri rendellenességek, m.n.o.
K919
Beavatkozás utáni emésztõszervi rendellenesség k.m.n.
Bélnyálkahártya gyulladás:
K50
Crohn-betegség [enteritis regionalis]
Crohn-betegség
K500
A vékonybél Crohn-betegsége
K501
A vastagbél Crohn-betegsége
K508
Crohn-betegség, egyéb
K509
Crohn-betegség, k.m.n.
Colitis ulcerosa
K51
Colitis ulcerosa
K510
Enterocolitis ulcerosa (chronica)
K511
Ileocolitis ulcerosa (chronica)
K512
Proctitis ulcerosa (chronica)
K513
Rectosigmoiditis ulcerosa (chronica)
K514
Pseudopolyposis intestini crassi
K515
Proctocolitis mucosa
K518
Colitis ulcerosa egyéb
K519
Colitis ulcerosa k.m.n.


335/2009. (XII. 29.) Korm. rendelet
az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minõsülõ betegségekrõl
A Kormány a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 80. § g) pontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában megállapított feladatkörében eljárva a következõket rendeli el:
1. § (1) Az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevétele szempontjából - a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 3. § 26. pontja alapján - súlyos egészségkárosodással összefüggõ jogosultságról szóló jogszabályban említett betegségben szenvedõnek kell tekinteni azt a személyt, aki - a 2. §-ban meghatározott feltételek alkalmazásával - a Mellékletben meghatározott betegségek valamelyikében szenved vagy a Mellékletben meghatározott valamely fogyatékossággal él, és ez a külön jogszabályban foglaltak szerint megállapításra került.
(2) Az összevont adóalap adóját csökkentõ kedvezmény igénybevételére - az (1) bekezdésben foglaltakon túl - jogosult az a személy is, akinek a fogyatékossági támogatásra való jogosultságát külön jogszabály szerint megállapították.
2. § (1) A Melléklet 1. pontjában meghatározott fogyatékosság annál állapítható meg, akinek hallásküszöbértéke a beszédfrekvenciákon mindkét fülön 60 dB felett van.
(2) A Melléklet 2. pontjában meghatározott fogyatékosság annál állapítható meg, akinek intelligencia kvóciense a 70-es értéket nem éri el olyan teszttel, amelynek átlaga 100-nál van, és standard deviációja 15.
(3) A Melléklet 3. pontjában meghatározott fogyatékosság annál állapítható meg,
a) akinek látóélessége megfelelõ korrekcióval
aa) mindkét szemén legfeljebb 5/70,
ab) az egyik szemén legfeljebb 5/50, a másik szemén három méterrõl olvas ujjakat, vagy
ac) az egyik szemén legfeljebb 5/40, a másik szemén fényérzékelés nincs, vagy a másik szeme hiányzik,
b) akinek közeli látásélessége rövidlátás esetén Csapody V., vagy annál rosszabb, vagy
c) akinek látótere mindkét oldalon körkörösen húsz foknál szûkebb.
A szürkehályog mûtéttel való gyógyíthatósága kérdésében a megyei, fõvárosi vezetõ szemész szakorvos állásfoglalása az irányadó. Az adókedvezményre az a személy jogosult, akinek mûtéti gyógyítását a szakorvos nem tartja indokoltnak, mivel a mûtéti beavatkozástól állapotjavulás nem várható.
(4) A Melléklet 4. pontjában meghatározott fogyatékosság annál állapítható meg, aki önerõbõl tömegközlekedési eszközt igénybe venni nem képes, mert a tömegközlekedési eszközök megállóhelyének megközelítése, a jármûre történõ fel- és leszállás, a szokásos méretû kézipoggyász vitele, a lépcsõn szokásos módon történõ fel- és lelépkedés számára rendkívüli nehézséget vagy megoldhatatlan feladatot jelent, és/vagy
a) tartós állásra, fogódzkodásra, kapaszkodásra nem képes, illetve
b) testközeli és testtávoli segédeszközök (például kerekesszék, lépcsõlift, lépcsõmászó szerkezet, személyemelõ, kádbeemelõ, mûvégtag, járógép, két mankó vagy bot, gördülõ járóka vagy járókeret) állandó, szükségszerû használatára rászorul.
(5) A Melléklet 4. pontja alkalmazásában:
a) végtaghiány: a kézfej, illetve a lábfej vagy a feletti részek elvesztése, valamint betegség, fejlõdési rendellenesség következtében fennálló hiánya;
b) végtag részleges vagy teljes bénulása: az izomfunkciók olyan mértékû csökkenése, amely legalább 50%-os mértékû tartós funkciókiesést, használati zavart okoz;
c) végtag deformitása, mozgásfunkciók beszûkülése: olyan mértékû deformitások, merevségek, ízületi elváltozások, amelyek az adott végtag használatát legalább 50%-os mértékben korlátozzák;
d) a gerincoszlop elváltozásai: olyan mértékû elváltozások, amelyek a járást, a teherhordást legalább 50%-os mértékben tartósan nehezítik;
e) vázizomzat elváltozásai: olyan mértékû elváltozások, amelyeknek a járást, a helyzetváltoztatási képességet legalább 50%-os mértékben korlátozó hatásuk van;
f) a központi idegrendszer károsodásai: olyan károsodások, amelyek legalább 50%-os mértékû mozgásfunkció-kiesést okoznak valamely végtagon.
3. § (1) Ez a rendelet - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a kihirdetését követõ napon lép hatályba.
(2) E rendelet 1-2. §-a, valamint 3. § (3) bekezdése 2010. január 1-jén lép hatályba.
(3) Az e rendelet 1-2. §-ában foglaltakat a 2010. január 1-jétõl keletkezett jövedelmek tekintetében kell alkalmazni.
(4) A krízishelyzetbe került személyek támogatásáról szóló 136/2009. (VI. 24.) Korm. rendelet 5. §-a a következõ új (5) bekezdéssel egészül ki:
„(5) Az elõirányzat terhére teljesített kifizetésnek kell tekinteni a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény szerinti engedélyesnek az egyetemes szolgáltatási árrésen elért, a külön jogszabályban meghatározott szinthez képesti többlet terhére a rászoruló lakossági villamosenergia-fogyasztókat támogató alapítvány, illetve kiemelkedõen közhasznú szervezet javára teljesített befizetéseit.”

Nincs jelen

 

#197 2013-01-14 22:30

Ukraan
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Köszönöm, Marcsi, ez nekem is megvan. Tehát az én 5190-em egyenlõ az rendelet 519-ével? :)

Nincs jelen

 

#198 2013-01-14 22:43

marcsi0727
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szerintem igen :)

Nincs jelen

 

#199 2013-01-16 09:54

sz.katalin
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Sziasztok!
Egy kissé elbizonytalanodtam, így segítségeteket, tanácsotokat kérném!
Nyáron diagnosztizálták nálam a CU-t, ám a szövettan nem igazolta egyértelmûen. A dokim szerint "a látott kép, valamint a tünetek alapján" colitis ulcerosám van. Valamennyi orvosi papíron ez a diagnózis szerepel azóta is. Szerintetek igénybe vehetem így az adókedvezményt?
Elõre is köszönöm a válaszokat!

Nincs jelen

 

#200 2013-01-16 11:23

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Adózóna

Szia Sz.Katalin!
Feltételezem, hogy az adóhatóságnak a diagnózisra van szüksége.  Minden bizonnyal az orvos által látott kép, valamint a tünetek a mérvadók. Esetedben pedig a diagnózis colitis ulcerosa. A tükrözés során vett parányi szövettani minta gyakran nem igazolja, sem a CU-t, sem a Crohn-t, de attól az még ott van. Egyébként nem értek az adóügyekhez. Elnézést, hogy belekontárkodtam!

Szerkesztette: Marthuska (2013-01-16 11:25)

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB