#1 2015-11-09 17:49

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Pentasa - májproblémák

A Pentasa gyógyszer májra gyakorolt mellékhatásairól szeretnék információt gyûjteni.

Nincs jelen

 

#2 2015-11-09 17:52

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Jómagam máj fibrózissal küzdök és a máj leleteim már javultak egy teljes életmód váltás következtében (szépen határértéken belülre mentek) Azonban most egy év után újra elkezdtek emelkedni. Amikor helyreálltak, akkor leálltam a pentasa-val fél évre. Gyanítom, hogy összefüggés van a két dolog között.
Az érdekelne, hogy nektek volt-e hasonló gondotok, illetve elhagyta-e valaki a pentasa szedését, mennyire támogatják ezt az orvosok ?

Nincs jelen

 

#3 2015-11-10 08:00

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

erdosb írta:

Jómagam máj fibrózissal küzdök és a máj leleteim már javultak egy teljes életmód váltás következtében (szépen határértéken belülre mentek) Azonban most egy év után újra elkezdtek emelkedni. Amikor helyreálltak, akkor leálltam a pentasa-val fél évre. Gyanítom, hogy összefüggés van a két dolog között.
Az érdekelne, hogy nektek volt-e hasonló gondotok, illetve elhagyta-e valaki a pentasa szedését, mennyire támogatják ezt az orvosok ?

A betegtájékoztatóban nagyon sokszor szerepel a májbetegséggel kapcsolatos figyelmeztetés. Ezek szerint Te ezt nem olvastad el...nagy hiba :(

Például :
2. Tudnivalók a Pentasa retard tabletta szedése elõtt
Ne szedje a Pentasa retard tablettát

- ha Ön súlyos máj- és vesebetegségben szenved,

Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Pentasa 500 mg és 1 g retard tabletta szedése elõtt beszéljen kezelõorvosával.

- ha korábban vagy jelenleg is máj vagy vesebetegsége van,

Olyanról nyitottál egy topicot, ami mindenki számára triviális, aki elolvassa a betegtájékoztatót. Több ezer gyógyszer van, akkor most mindegyikrõl nyissunk egy topicot ?

Nincs jelen

 

#4 2015-11-10 09:04

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Lehet, hogy mindenkinek ismert (számomra is), de az orvosom a máj eredményeim ismeretében írták fel a pentasat. Felül meg nem szeretném bírálni a doki véleményét.
Azért kérdeztem, mert arra lennék kíváncsi, hogy van-e alternatívája a pentasa-nak (ami nem ennyire máj romboló), illetve van-e olyan, aki elhagyta orvosi felügyelet mellett vagy javaslatra.
Az orvoshoz megyek vissza természetesen megbeszélni ezt vele, de szeretnék tapasztalatokat kapni a jelenségrõl. Egyáltalán volt-e olyan, akinek emiatt mentek el a májenzim értékei ?
Ötlet, tapasztalat kellene, nem leb@szás :-)

Nincs jelen

 

#5 2015-11-10 09:20

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

erdosb írta:

"...Ötlet, tapasztalat kellene, nem leb@szás :-) ..."

A doktornál is legyél majd ilyen kemény, igazítsd el, ha nem reagál Neked megfelelõen.
Azzal segítettem, hogy nem töröltem a topicot, vagy helyeztem át kérdésedet máshová, mert máskor ezt szoktam tenni. Adok valamennyi idõt, hogy a Te problémádra reagáljon valaki, de amennyiben ilyen nem lesz, akkor viszont megteszem.

Nincs jelen

 

#6 2015-11-10 09:35

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Nem értem, hogy miért vagy ellenséges, de OK.

Nincs jelen

 

#7 2015-11-10 09:51

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

erdosb írta:

Nem értem, hogy miért vagy ellenséges, de OK.

Soha senkivel nem vagyok ellenséges, miért lennék az. Viszont a felesleges topic nyitásra próbálok odafigyelni, mert senkinek nem érdeke itt, hogy a fórum áttekinthetetlen legyen. Nem a személyeddel van a gond, remélem érthetõ voltam.

Nincs jelen

 

#8 2015-11-15 18:54

onlyim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Üdv. Én örülök, hogy felvetette a pentasával a májproblémát, mert sajnos gyógyszer tájékoztatok általánosan felsorolnak szinte minden mellékhatást, gondolom ezzel védik magukat ha gond van. Én pár nem is emlékszem mióta szedem és amikor megkérdeztem az orvosomat elhagyhatom-e mert nem vagyok jobban, nem tudott válaszolni. Megjegyzem más gyógyszereket is kapok.

Nincs jelen

 

#9 2015-11-27 17:09

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Igen, erdekes, hogy ram sincs semmilyen pozitiv hatassal, de ugy veszem eszre altalanos gyakorlat, hogy ezt felirjak alapnak.

Nincs jelen

 

#10 2015-12-01 08:48

Gomba
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Rám érdekes módon pozitív hatással van perpill. CU-ra napi 4g. Nem vagyok tõle tünetmentes, de jobb lett tõle a helyzet. Pedig már voltam remicade-en meg humira-n is (mindkettõ hatástalan volt)
A máj gondok a pentasa miatt jöttek neked?

Nincs jelen

 

#11 2015-12-01 12:18

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Nem biztos, hogy amiatt, de az egyik gyanusított a Pentasa. Ezért is indítottam a topicot.
Májbetegségem is van-volt mellette, zsírmáj miatti fibrózás, bár a zsírmájamat ledolgoztam, de a fibrózis elõrehaladt.
A máj enzimeim kicsit elkezdtek emelkedni.
Nekem a CU a végbélnél van, az utolsó 30 cm-en, azt mondja a doki, hogy a pentasa lehet, hogy emiatt nem hat, mert odáig már nem jut el. A salofalk kúpot próbáljuk most meg, bár az meg 30 cm-re nem megy fel :-)

Nincs jelen

 

#12 2015-12-01 18:43

onlyim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Nekem nem csak a májam nagyobb, de tönkre ment a szemem,bal szememre alig látok, állítólag a szteroidtól, a remicade-tól tbc lett, az immurántól leukopénia, rendszeresen néhány hetente vesekövem van, azt nem tudom melyik gyógyszer okozza de mióta a humirát kapom, feltûnõen sok a kõ. Mi jöhet még?

Nincs jelen

 

#13 2016-02-11 19:51

Varangyka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Üdvözlök mindenkit!

Nagyjából 5 éve diagnosztizáltak Crohnnal. Kb. 1 éve szedem a Pentasa 2g (napi 2db). A mostani vérvételem szerint, gond van a májammal és alacsony a fehérvérsejtszámom. A körzeti orvosom szerint méregtelenítenem kellene (arról nem világosított fel hogyan). Elkezdtem szedni (Zöldvér/Tenger kincsei) algákat - állítólag méregtelenítõ, és kipróbálnám a kovaföldet és az õrölt útifûmaghéjat. Lehetséges, hogy a Pentasától lettek rosszak a leleteim (elõtte tökéletes volt a vérképem)? El kellene hagynom, mivel lehet kiváltani? Nem ártok magamnak, ha algát, kovaföldet vagy útifûhéjat szedek?
Elõre is köszönöm a segítséget! - Senkit nem szeretnék megbántani, de leginkább szakember segítségét várom, nem tippeket.

Nincs jelen

 

#14 2016-05-01 21:25

Raynor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Máriatövis, articsóka,cékla, kurkuma, gyermekláncfû, ezek mind jók a májnak.
Fehérjeszegény de nem fehérje mentes diéta. Cukor, fehérliszt csökkentése.

Nekem a salazopyrin emelte meg a májenzimeket, az orvosok szerint semmi köze hozzá.

Szerkesztette: Raynor (2016-05-01 21:27)

Nincs jelen

 

#15 2016-05-02 12:30

doCTor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Kedves varangyka és mindenki aki érintett! A Pentasa és a Salazopyrin is (fõleg nagy adagban és tartós használat esetén) sajnos nagy terhet ró(hat) a máj és vesemûködésre, és a véralkotókra is. Ezen hatásuk függ az egyén alkatától, táplálkozási szokásaitól, egyéb gyógyszerszedésétõl stb. Egyszóval igen nehéz megmondani kire hogy fog hatni, kin fog megjelenni ezen mellékhatásuk, és milyen súlyossággal. A következõ gond pedig az, hogy ezen betegcsoportban a támogatott gyógyszerek köre igen szûkös, és mondjuk egy szteroid sem bír kellemesebb mellékhatásokkal. Én azt javaslom mindenkinek aki ezzel a problémával küzd, üljön le az orvosával, beszélje át milyen gyógyszert és mikor szed, milyen alternatív lehetõségek vannak milyen mellékhatásokkal, és keressen meg egy dietetikust, sokat tud segíteni az aktuális állapothoz megfelelõ étrend kiválasztásában. Valószínûleg ettõl nem fog sajnos megoldódni a probléma, de lényegesen mérsékelhetõek a tünetek. A máj szempontjából egyik legjobb "méregtelenítõ" a szilimarin vagy szilibinin tartalmú készítmények, melyet máriatövisbõl vonnak ki. Jelentõsen segíti a májsejtek regenerálódását és gyakorlatilag mellékhatásmentes. Viszont egy pár gyógyszer hatását befolyásolhatja, így konzultáljatok orvosaitokkal, hogy milyen idõpontban igazán szerencsés a bevétele. Jobbulást mindenkinek!

Nincs jelen

 

#16 2017-11-09 14:00

Júlia69
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pentasa - májproblémák

Kedves tagok!
Szükségem lenne Budanofalk-ra sürgõsen. Ez mindig beválik amikor gáz van, de az orvos csak kedden tud fogadni...Bármilyen megoldás érdekel! Nagyon köszönöm a segítségeteket! tel: 70/6070027

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB