#51 2006-06-23 11:48

Mano
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Kedves Anita,
En is csak biztatni tudlak, hiszen igazan korultekinto voltal, felkeszultel, mindent megtettel tehat teljes felelossegel vallaltad a terhessegedet. Gratulalok! Es egy gyonyoru egeszseges okos babat kivanok neked!
Timcsi, a jovonket elore nem ismerjuk (szerencsere!), soha nem mehetunk 100% biztosra.
Mano

Nincs jelen

 

#52 2006-06-23 15:37

timcsi32
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Csak irigyelni tudom optimizmusotokat, ritkán én is az vagyok, de most nincs miért, az állandó fájdalom elveszi az erõt, és a tudat hogy a gyogyszerek gyengitették le a beleim, erre most még többet kell szednem... ilyen is van, én nem tudom elfogadni és feldolgozni.

Szeretem a tökéletességet, de ennek nem látom a végét, értelmét..
na nem depizek ,ha jobban leszek, majd észreveszitek az irásombol:)

Köszönöm a biztató szavakat, tanácsokat!

Nincs jelen

 

#53 2006-06-24 08:56

Anita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Mano!

Köszi a bíztatást!

Anita

Nincs jelen

 

#54 2006-06-24 20:26

dulo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

colitisem van 12 éve. Most 32 vagyok. 2 éve tünetmentes! VAN EGY 4 ÉVES LÁNYOM. 
A TERHESSÉG ALATT PENTASÁT SZEDTEM. A SZÜLÉS ELÕTT EGY HÓNAPPAL ABBA KELLETT HAGYNOM .MEGSZÜLETETT A LÁNYOM 37 HÉTRE , 5 HÉTIG SZOPTATTAM . SEMMILYEN GYÓGYSZERT NEM SZEDTEM. SZÖRNYEN BETEG VOLTAM! TÁPSZEREN NÕTT FEL.SZÜLÉSKOR A CRP-M 68 VOLT. KB. EGY ÉVES VOLT AMIKOR FELIRTÁK AZ IMMURANT,AMI KB.8 HÓNAP MULVA FEJTETTE KI IGAZÁN HATÁSÁT.ROHAMOSAN JAVULT AZ ÁLLAPOTOM 1 HÓNAP ALLATT 10 KILÓT HÍZTAM ÉS AZÓTA ÖSSZESEN 20 KILÓT. DEEE!!! TÜNETMENTES VAGYOK BÁRMIT EHETEK, AKÁR TEJESKÁVÉT PARADICSOMMAL!MOST 2X50MG IMMURANT, 2X2 PENTASÁT, HETI 1 SALOFALK KLIZMÁT HASZNÁLOK!ÕSSZEL VOLTAM TÜKRÖZÉSEN AKTIVITÁS SEM VOLT!AMIG ALTERNATIV GYÓGYMÓDDAL PRÓBÁLKOZTAM NEM SEGÍTETT IGAZÁN. VOLTAM VEGETÁRIÁNUS ,RENGETEG GYÓGYTEÁT ITTAM.TALPMASSZÁS...... SZÜKSÉG VAN ORVOSI SEGITSÉGRE,DE AZÉRT MINDENKI TARTSA KEZÉBEN  A SAJÁT BETEGSÉGÉT.ÉN IS UGY KEZDTEM EL SZEDNI AZ IMMURANT,HOGY HALLOTTAM EGY BETEG TÁRSAMTÓL,HOGY NEKI SEGÍTETT . ÍGY MEGKÉRDEZTEM AZ ORVOSOMAT,HOGY NEM E LEHETNE EZT KIPRÓBÁLNOM.BELEEGYZETT!

Nincs jelen

 

#55 2006-07-18 16:48

Vicus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Anita!

Hozzászólásodra szeretnék reagálni, melyben azt írtad, hogy terhességedet jól viseled gyógyszerek mellett is. Én Crohn beteg vagyok, 28 éves, évek óta tünetmentes Pentasa mellett. Most a 20. hetében járok terhességemnek. A terhesség elején leálltunk a gyógyszerekkel, aminek nagyon örültem, de sajnos 2 hete lettek panaszaim, lágy széklet nap 2-3-szor és most ismét elkezdtem szedni napi 2-1-2 Pentasát. Eddig én is nagyon bizakodó voltam a betegséggel kapcsolatban, úgy hittem, hogy már soha többet nem jön nálam elõ. Ez a helyzet kicsit elszomorít, de még örülhetek is, mert ahhoz képest, amilyen a diagnosztizáláskor volt, ez nagyon-nagyon enyhe visszaesés, lázam sincs, csak hõemelkedésem, az is megszünt.
Egy kis biztatást szeretnék kérni így ismeretlenül tõled/tõletek, hogy a babámnak semmi baja nem lesz a gyógyszertõl és én is hamar rendbejövök!
Elõre is köszi! További boldog és tünetmentes terhességet kívánok! :)
Vicus

Nincs jelen

 

#56 2006-09-12 13:55

S.Ancsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Én is régóta olvaslak benneteket, gondoltam írok. 94 óta van colitisem, viszonylag jól viselem, van, hogy éveig tünetmentes vagyok. A visszaesések sem olyan vészesek, kb 1 hónap alatt helyrezökkenek. 2év tünetmentesség után vállalkoztam a gyermekvállalásra, és rögtön össze is jött. Most a 14. hétben vagyok, és sajna kb. 3 hete beindult a betetgségem. Igaz, viszonylag enyhe formában (csak hasmenés és nyák, se vér, se láz). De azért rémüldözök rendesen, mert nem akar elmúlni. Pedig a gyógyszert (salazopyrin) szedem, nekem is azt mondta a doki, hogy muszáj. Azt mondják, hogy legkésõbb 20. héttõl minden renbejön, ez leginkébb a hormonális változások miatt van. Hát remélem.. Szerintetek? A babával úgy fest, hogy minden rendben az eddigi leletek alapján :)
Mindenkinek minden jókat, Sancsi

Nincs jelen

 

#57 2006-09-12 16:27

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Ancsi:
Úgy tartják, hogy a terhességnél az alaptünetek egy része elõjön mindenkinél és késõbb elmúlik.Nemtudom mennyi idõ ez az egész de az esetek többségében mindig helyrerázódik, persze ha odafigyelsz midnenre.Szeintem ne aggódj!

Nincs jelen

 

#58 2006-09-12 17:28

S.Ancsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Köszi Barni, remélem így lesz! Máris jobb egy kicsit :)

Nincs jelen

 

#59 2006-09-12 19:14

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Örülök, hogy segíthettem!

Nincs jelen

 

#60 2007-03-13 22:46

Bogyó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Én ha elhagyom a napi 2x2 Pentasa-t, akkor elkezdenek elõjönni a tüneteim. Most derült ki, hogy terhes vagyok - aminek egyébként nagyon-nagyon örülök. Van köztetek valaki, AKI A TERHESSÉGE ALATT PENTASA-t szedett???

Nincs jelen

 

#61 2007-03-14 09:21

smal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Kedves Bogyó!

Gratulálok a bébihez!
Remélem minden rendben zajlik majd!

Két oldal az egész fórum, kicsit olvass vissza és választ kapsz a kérdésedre!:)))

Hosszú tünetmentességet!
Zsuzsa

Nincs jelen

 

#62 2007-03-14 22:53

Bogyó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Smal,
elolvastam a hozzászólásokat mielõtt írtam, de csak olyanokat találtam, akik az elsõ három hónapban nem szedték, illetve akik más gyógyszert szedtek. Engem meg most ez az elsõ három hónap foglalkoztat. Ezért gondoltam, hogy felteszem a kérdésem. Mindegy különben, mert muszáj szednem, csak megnyugtató volna olvasni, hogy volt más is, aki az elején (is) szedte a Pentasa-t, és hogy egészséges lett-e a gyermeke.

Nincs jelen

 

#63 2007-03-17 19:26

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Bogyó!

Mintha az "orvos válaszol" rovatban olvastam volna a kérdésedre választ. Ha nem találod, kérdezd meg ott. Nagyon szimpatikus nekem a válaszoló, így ismeretlenül, ha lenne kérdésem én is tõle kérdeznék.
Amúgy jó pocaknövelõ idõket és sok boldogságot kívánok :- )
Ánya

Nincs jelen

 

#64 2007-03-22 13:39

lizuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

sziasztok.én colitises vagyok.a betegségem a terhesség elsõ idõszakában nagyon aktív volt.utána nagyon jól viseltem a terhességet.4d uh-n kiderült,hogy a babámnak szívfejlõdési rendellenessége van.de mûthetõ születése után.akkor nagyjából megnyugodtunk.születéskor kiderült hogy ehhez még 5 fejlõdési rendellenesség is hozzá jött.most 3 hetes a babám és 1 percig sem volt még itthon.félõ,hogy nem is lesz.lélegeztetõ gépen van és nem is lesz talán sosem képes önállóan levegõt venni.rettenetes látni,hogy mennyit szenved.a tubussal az orrában.egyenlõre az anyatejet sem emészti meg.nem tudom,hogy ennek most a  betegség-e az oka.amiket ti írtatok abból ítélve egyértelmû hogy nem fogható a colitisre.nagyon elvagyok keseredve.nem tudom pár év múlva merjek-e vállalni még gyereket. írjátok meg véleményeteket.köszi.

Nincs jelen

 

#65 2007-03-23 11:36

Lidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!
24 éves voltam amikor diagnosztizálták a proctitis ulcerosát, 25 amikor a betegségem aktiv szakaszában várandós lettem. Csak salazopiryn kúpot használtam, a várandósság alatt meggyógyultam, sietve szültem is még egy gyermeket. Problámamentes terhesség, gyönyörû egészséges gyerekek, 17 és 15 évesek. Csak biztatni tudlak titeket, az általános tapasztalat, hogy a terhesség alatt javul a betegség, vannak persze kivételek. Szoptatás is simán ment , salazopiryn kúp mellett.

Nincs jelen

 

#66 2007-03-23 14:16

lizuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

még annyit szeretnék tudni,hogy szteroidot szedett e valaki terhesség alatt?medrolt?
nekem az elején kellett szednem.egyébként köszönöm szépen a választ.

Nincs jelen

 

#67 2007-03-23 15:19

Vicaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Lizuska és Mindenki!
Ezúton szeretném tudatni, hogy tegnapelõtt kiderült, hogy terhes vagyok!!!!
Lizuska, tudnod kell, hogy én múlt héten a parádfürdõi kórházban kötöttem ki, mivel a betegségem erõsen aktivizálódott, Medrolt kaptam infúzióban, elõtte tablettában is. Sajnos még most is szednem kell. Amikor pozitív lett az itthon elvégzett teszt a felhõtlen öröm helyett teljesen bepánikoltam, aludni sem tudtam, alig vártam, hogy beszéljek a gasztros dokimmal. Õ másnap azt mondta, hogy azonnal fejezzem be az idegeskedést csináltak hivatalos tesztet, gratulált és hangsúlyozta, hogy más esetekben is sor került már terhesség alatti medrol tabletta illetve infúzió alkalmazására is probléma nélkül. Természetesen minden szükséges és fontos vizsgálatot célszerû a megfelelõ idõben elvégeztetni. Azt mondta, hogy legfontosabb mind a baba mind a saját szempontomból a betegség passzívan tartása.

Az Imuranra kellett volna most átállnom, azt így letiltotta, és azzal biztatott, hogy a terhesség elõrehaladásával várhatóan az álapotom is javulni fog.

Már most is jobban érzem magam, persze tudat alatt még az agyamban a kisördög nem alszik, hiszen minden vágyunk már régóta egy egészséges pici baba.

Nincs jelen

 

#68 2007-03-23 15:44

Pilli
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Vicaaaa! Gratulaaaaaaaaaaaa

Nincs jelen

 

#69 2007-03-23 15:47

Mazsola
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Én is szedtem Medrolt a terhességem elsõ pár hetében.Most 13 hetes terhes vagyok,az orvos szerint semmi baj. Amikor megtudtam a jó hírt,abbahagytam a medrolt,ma salasopyrint szedek. pár hete fellobbant a betegségem és a doki salofalk kúpot adott,de nem akar használni.Van valaki,aki ismeri a kúpot?

Nincs jelen

 

#70 2007-03-23 15:55

P.H.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

30 éves egy gyerekes anyuka vagyok, és más betegségre, de 2 éve imurant (napi 150 mg) szedek.
Kezelõorvosom szerint egyátalán! nem állhatok le róla, még egy tervezett terhesség miatt sem! Max. 100 mg-ra csökkenthetjük a napi adagot.
(Elég meggyõzõ dolgokat mondott, hogy miért nem szabad abbahagynom, amiket most nem részletezek.)

Nagyon nehéz eldöntenem, hogy így belemerjünk-e fogni egy terhességbe, vállaljunk-e kisbabát, vagy inkább ne.

Orvosom szerint az imuran fejlõdési rendelenességet okozhat, de ennél többet õ sem tudott mondani, mivel ilyen jellegû tapasztalataik nincsenek.

Olyanokat keresek itt a fórumon, akik az imuran folyamatos szedése mellett vállaltak terhességet, babát és megosztanák velem ezzel kapcsolatos tapasztalataikat.

Üdvözlettel: Hajni

Nincs jelen

 

#71 2007-03-23 16:34

lizuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

vica.köszi a választ.jó látni,hogy sokan vállalnak babát.és úgy látszik én vagyok a kakukktojás akinek nem jött össze az egészséges baba.de én se mondok le arról hogy lehet még egészséges babám.igen is sokkal nagyobb oda figyeléssel elõzetes vizsgálatokkal megpróbáljuk pár év múlva.nagyon fontos hogy tünetmentes legyen ez a nyavajás betegség a terhesség alatt.az imuránt nekem sem lehet elhagyni.
a kismamáknak javaslom a 4d uh-t.nem divatból,hanem igenis tüzetesen nézzék át a babát .a bordái és a csigolyák is rendben legyenek.és persze a szíve.mindene.nagyon jó egészséget kívánok és gond nélküli terhességet és szülést nektek.

Nincs jelen

 

#72 2007-03-23 18:41

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Vicaa!!!!!
NAGYON GRATULA!
Ne pánikolj,egészséges,massziv,égetnivalóan rossz porontyod lesz!:)
Teljen benne sok örömed és a párodnak is! :P

pusssz

Nincs jelen

 

#73 2007-03-23 19:32

Vicaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Köszönöm a jókívánságokat!!!! Nagyon boldog vagyok!!!!! :)  :)

Nincs jelen

 

#74 2007-03-23 20:04

manna
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szívbõl gratulálok Vicaa!!! Ilyen jó hírt sem mostanában olvastam itt!
Vigyázz magadra ill. magatokra és ne görcsölj, nem lesz semmi baj. Tutti!! Egészséges és gyönyörû babátok lesz!
Azért ÉGETNIVALÓAN ROSSZ porontyot nem kívánok:-) Puszi!

Nincs jelen

 

#75 2007-03-23 20:39

Ánya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Csatlakozom a gratulálókhoz!!!!!!!!!!!
Most már tényleg nyugodj meg és csak a babára meg magadra gondolj. A betegség most javulni fog. Olvashatod itt a hsz-ekben.
Szeretettel: Ánya

Nincs jelen

 

#76 2007-03-24 07:45

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Halika!

Ha egy poronty égetnivalóan rossz és eleven az azt jelenti hogy egészséges mint a makk!!!:P
Ugyhogy hajrá,huzzón bele a kiskölök.:)
Lehet hogy én jobban várom hogy megszülessen mint Vicaa???!!! :):):):):)

pusssz

Nincs jelen

 

#77 2007-03-24 23:39

Anita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Kedves Mindenki!

Már majd' egy éve, hogy nem jelentkeztem, amit nagyon szégyenlek, és elnézést kérek azoktól, akik hiába írtak, nem kaptak választ!!
Mindig tervben volt, hogy megírom, hogyan alakultak a dolgaim, és a 4D eredményét is ígértem..., de aztán valahogy elrepült az idõ, és elmaradt.

A napokban azonban két kedves fórumot olvasó is megkeresett mélben, így most már muszáj volt megnéznem, mi is történik itt.

Megpróbálom röviden összefoglalni:
Kisfiam pár nap múlva betölti az 5. hónapot, makk egészséges, és még mindig csak anyatejet eszik.
Terhességem elõtt, alatt és most is szedtem illetve használtam a következõket: Napi 2x2 500 mg-os Pentasa, 125 mg Imuran, és este 1 Xalazin kúp.
A gasztros dokim szemrebbenés nélkül hallgatta a hírt, hogy babát várok, és megnyugtatott, hogy a babának nem lesz baja a szedett gyógyszerektõl.
A nõdokim nem volt ennyire nyugodt, ezért kétszer is elküldött a pesti genetikai tanácsadóba... De hát ezeket már leírtam anno.
Szóval júniusban ott hagytam abba, hogy megyünk 4D-re.
Ott is mindent rendben találtak, és a terhesség további idejében is minden ok volt. A baba egészségesen született, és azóta is az.
A terhesség kb. 3. havában volt egy pici fellángolásom, de elmúlt, és mostanában jelentkeztek csak újra apróbb tüneteim, mert kicsit többet aggódom a kelleténél, de ez is elhanyagolható.

BOGYÓ-nak és P.H. HAJNI-nak azt hiszem ezennel röviden válaszoltam is.

MAZSOLA!
Én anno használtam Salofalkot is, de aztán úgy egy éve dokim átállított a Xalazinre, amivel nagyon meg vagyok elégedve. Ha picit fellángolni vélem a betegségemet, akkor pár napig használom, és minden ok.

Most egyenlõre ennyi, de ha valamiben még tudok segíteni személyes tapasztalataimmal, akkor írjatok, ígérem, most már többször fogok jelentkezni!

Anita

Nincs jelen

 

#78 2007-03-25 11:41

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Vicaaaaa!
Pont tegnap írtam neked és lemaradtam errõl a hsz-rõl!!!
Gratulálok Nektek!!! Hányadik hétben vagytok?  :)

Puszi
Téda

Nincs jelen

 

#79 2007-03-25 16:03

Vicaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Téda!
Elolvastam amit a TSO topic-ban írtál, szorítok neked a mûtéthez! Te is írj ám meg mindent!
Holnap megyek nõgyógyihoz vizsgálatra, meg ultrahangra, akkor derül majd ki, hogy hány hetesek is vagyunk. Számításaim szerint kb. öt hetes.
Majd természetesen igyekszem minden fontosabb dologról beszámolni és a terhességgel kapcsolatos tapasztalataimat is leírni!!!

Pussz: Éva.

Nincs jelen

 

#80 2007-03-25 19:40

Móni11
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Jó rég nem jártam erre és akkor is csak 2 levelet váltottam,mert decemberben derült ki -másfél év nyüglõdés után- hogy colitises vagyok.Rögtön elmentem pszichológushoz és azóta sokkal jobban is vagyok.
Amiért írtam és szeretném kérni a segítségeteket:
Szeretnék gyereket,és jelenleg 2 db 250-es Salofalkkal kíválóan elvagyok teljesen tünetmentesen. Az a problémám,hogy 3 dokinál voltam -mindegyik volt a kezelõorvosom- és mind a 3 mást mondott a gyógyszer és a terhesség témára.
Az egyik azt,hogy csak Salofalkot szedjek,a másik,hogy azt semmiképpen ne,a harmadik pedig,hogy semmit se szedjek terhesség alatt.Nem értem ezt az egészet,ha 6 orvoshoz megyek,akkor 6 félét mondanak? Nem túl megnyugtató..
Azt olvastam,hogy a colitses terhes nõk legtöbbször Salazopyrynt szednek.A soproni orvosom meg közölte,hogy annak a legdúrvábbak a mellékhatásai!!Valaki szedett terhesség alatt Salofalkot?

Nincs jelen

 

#81 2007-03-26 00:03

Dóra
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Négy éve diagnosztizáltak nálam colitis ulcerosát, 38 éves vagyok. Két hónapja született egy egészséges kislányom és a terhességem alatt folyamatosan szedtem Salazopyrint, illetve Folsavat. Azonban az utolsó trimeszterben és most a szoptatás alatt - bár elég kevés tejem van, tápszerrel pótolom - újból belobbantam. Az orvosom a Salazopyrin adag emelését (3*2), illetve az Endocort klizmát javasolta. Kérem, hogy akinek esetleg erre vonatkozó tapasztalatai vannak, ossza meg velem. Köszönöm!

Egyébként mindenkit bíztatnék arra, hogy Salazopyrin mellett nyugodtan vállaljon kisbabát:)

Nincs jelen

 

#82 2007-04-01 19:35

vugi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!!!

Én 16 éve vagyok chron beteg, most  27 éves vagyok. Azt hiszem mind magamnak és mind megnem születendõ gyermekemnek is jót teszek azzal ha nem szülök.Még nem voltam állapostos de nagyon vigyázok hogy ne is legyek. Lelkileg nem tudnám elviselni ha leendõ gyermekem is örököln ezt a betegséget.Inkább az örökbefogadás mellett döntök. Szerencsére a párom megértõ, elfogadta a döntésem. Lehet hogy gyáva vagyok.

Nincs jelen

 

#83 2007-04-01 22:57

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

a Crohn / colitis nem örökletes!!!

még a genetikai gyökereit is félve jelentik ki az orvosok

Nincs jelen

 

#84 2007-04-02 08:18

vugi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

és akkor mért van hogy a saját tesvérem is chron beteg volt, aki 17 évesen meg is halt. Szeretném azt hinni hogy nem örökletes.

Nincs jelen

 

#85 2007-04-02 08:47

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Hát én ezt nem merném kijelenteni hogy nem örökletes mert én a Szt. Jánosban kaptam egy tájékoztató füzetet amiben az volt írva hogy örökölhetõ. Én is pislogtam a meglepitõl! S bizony ha kérdem a dokikat akkor nem egyértelmû a válaszuk  szerintem még nem igazolták sem ezt sem azt a verziót!

Nincs jelen

 

#86 2007-04-02 11:39

ani58
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Vugi!

Irtam neked az aggodalmak, kérdések válaszok topikban, mert nem ide illett a dolog.
A terhesség vállalásról talán nem kellene lemondanod, én e miatt biztos nem fogom lebeszélni a lányomat, igaz rá se. Az is igaz, hogy azok a crohnosok, akikkel itt a fórumon is találkozhatunk és az anyukájuk, vagy apukájuk szintén érintett volt, azoknál nagyon hamar és nagyon súlyos formában jelentkezett a betegség. De az a valószínû, hogy azok vannak többségben, akiknek a szüleik nem érintettek.

Nincs jelen

 

#87 2007-04-02 14:02

romzena
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Én azt szeretném kérdezni Tõletek, hogy abban az esetben szerintetek mi a helyzet, ha a pár férfi tagja a beteg (Crohnos) és folyamatosan szednie kell a gyógyszereit (Pentasa, Imuran)? Ez vajon hogyan hat a nemzésre, a születendõ babára?
Mert eddig csak a nõi oldalról írtatok.
Köszi a véleményeket!

Üdv, Romzena

Nincs jelen

 

#88 2007-04-02 14:47

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

nos úgy látom, változtott a világ, én még ott tartottam, hogy nem örökletes, csak genetikus (ezért fordulhat elõ egy családban több egyénnél)
de ezt még mindig nem tudják pontosan, szóval emiatt szerintem ne foszd meg magad a gyermekvállalás örömeitõl....

a crohn-colitis fõoldalán a Gyermekvállalás cikkben ez áll:

Mik az esélyei annak, hogy a szülõk átörökítik a betegséget?

A legújabb kutatások szerint ha az egyik szülõ beteg, a betegség átöröklõdésének esélye alig kilenc százalék, és 36 százalék, ha mindkét szülõ szenved valamelyik gyulladásos bélbetegségben. Ebben a pillanatban senki nem tudja megjósolni elõre, vajon a születendõ gyermek fogja-e örökölni szülei betegségét, illetve hogy az hány éves korában fog jelentkezni nála.

Nincs jelen

 

#89 2007-04-05 22:48

Anita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Kissé kiakadtam ezen a nagy negatívizmuson, ami Vugi hozzászólásait illeti...
Szóval én meg a kisfiam asszem élõ példaként szolgálhatunk arra, hogy nyugodtan lehet babát vállalni a betegség és gyógyszerek szedése mellett!
És ha jól emlékszem ezen az oldalon számos hasonló sikertörténetrõl lehet olvasni!
Nekem nagyon szuper orvosom van, tökéletesen bízom benne, és én is úgy tudom, ezek a betegségek nem örökletesek. Jó példa erre, hogy nálunk sehol a családban, a rokonságban nincs ilyen típusú betegséggel küszködõ rajtam kívül.
Teljesen egyet értek Kbaluval, szerintem senkinek nem kellene lemondani egy saját gyermekrõl!!

Üdv.

Nincs jelen

 

#90 2007-04-06 06:10

Vicaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Gondolom Vuginak sok negatív élménye volt a rokonságban stb. ezért gondolkodik elég pesszimistán errõl. Én is azt mondom, hogy semmiképp ne mondjon le senki egy babáról a betegség miatt és engem is nagyon biztat az orvosom, hogy a gyógyszerek mellett is minden rendben lesz. Úgy érzem nekem is egy kitûnõ, lelkiismeretes jó szakorvosom van, azt elmondta azonban, hogy a betegség csekély százalékban, de örökölhetõ. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy azt gondoljam magamban, hogy Jó ég, akkor én már meg sem próbálom!!! Mert ugye akkor az utcára sem léphetnénk ki, mivel megvan a veszélye annak, hogy fejünkre esik egy cserép és meghalunk! Ez drasztikus hasonlat volt, de szerintem érzékelteti amit gondolok. Mindenképp meg kell próbálni!!! Én sokáig vártam rá, hogy teherbe esek, most végre sikerült, majd mindenrõl beszámolok!
Fel a fejjel Vugi! :)

Nincs jelen

 

#91 2007-04-06 07:16

Ildico
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Vicaa!

Ez nagyon jó hír, szeretettel gratulálok!

Puszi:  Ildikó   :D

Nincs jelen

 

#92 2007-04-06 19:21

tica
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Sokat gondolkodtam, hogy írjak-e. Nem akartam megijeszteni senkit, fõleg azért, mert nem is vagyok biztos a dologban. Szóval, hat éve vagyok colitises, és hosszú próbálkozás után tavaly októberben végre teherbe estem. Gyógyszert nyár elején szedtem utoljára. A beleim hihetetlenül rendben voltak egészen január végéig. Aztán egyszercsak a 15. héten elvesztettem a babámat, és aznap éjjel, a mûtét után ráadásnak hasmenésem lett. Vér, nyák, minden ami kell.. Hát, nem tudom. Más okok is szóba kerültek, de igazán nem tudtak megnyugtató választ adni a kérdéseimre. Vajon a colitis miatt történt? Soha nem fog már kiderülni.
Nem akarom, hogy ez miatt most megijedjen, aki babát vállal, csak azt szeretném, hogy nagyon-nagyon vigyázzatok magatokra, és még valami: sok-sok-sok folsav!! Én most Elevitet szedek, amiben ugye van, + Huma-folacidot. (Lórúgásnyi adag.) A lényeg az, hogy 2 hónap eltelltével úgy érzem, hogy itt az idõ egy új próbálkozásnak, most szigorúan Salazoval, gasztros doktorbácsi szigorú felügyelete mellett. (Drukkokat lehet küldeni :) )

Nincs jelen

 

#93 2007-04-06 21:55

bendimama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Vugi: mikor terhes lettem kaptam egy angol nyelvõ tájékoztató füzetet, melyben az volt leírva, hogy a genetikai háttér nem teljesen igazolt. Ha az egyik szülõ beteg, akkor 7-9%, ha mindkét szülõ, akkor 36% az esély.
Egy hete volt két éves a kisfiam, problémamentes terhesség után makkegészségesen született és azóta sem volt még komolyabban beteg.
Természetesen én sem szeretném, ha beteg lenne (mert ezt az ellenségemnek sem kívánom ), de úgy próbálom kiküszöbölni, hogy normális ételt kap, lehetõleg minél kevesebb  tartósítószerest. Eddig még orvosságot sem kapott, mert minden megfázásra stb... homeopátiás szereket kap, ami hihetetlenül jól beválik nála. Most, hogy betöltötte a két évet néha fog kapni aloe vera gélt immun erõsítésnek. Szóval, ami rajtam múlik azt megteszem, egyébként meg remélem, hogy az apja génjeibõl is örökölt valamit.
Szerintem nem kellene kihagynod a szülést, mert egyrészrõl hihetetlen élmény, másrészrõl azóta érzem igazán, hogy értelmet kapott az életem.
Nálam egyértelmûen bejött, hogy javított a betegségemen. Szülés után 4 hónappal volt tükrözésem és látszott, hogy sokat javult az állapotom. A gaszros dokim azt mondta, hogy annyit szülhetek, amennyit akarok.
Még valami: szerintem, ha fejben eldöntöd, hogy egészséges lesz, akkor az sokat számít.
Fontos a pozitív gondolkodás! Fõleg ennél a betegségnél.
Remélem meggondolod magad és lesz egy gyönyörû egészséges babád.
Hajni

Nincs jelen

 

#94 2007-04-07 16:34

Tilda
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Így, így Vicaa! :)
pusz
T

Nincs jelen

 

#95 2007-04-08 20:40

katika83
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

aki chrohn beteg,annak is normális uton kell szülnie,mert én jobban szretnék császárral.?

Nincs jelen

 

#96 2007-04-15 02:45

Bogyó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Anita! Nagy örömmel olvastam a március 24-i hozzászólásodat. Kérdésem: mit értesz pontosan az alatt, hogy tünetmentes voltál a terhesség alatt, és mit az alatt, hogy a terhességed kb. 3. havában volt egy pici fellángolásod? Ugyanis próbálnám a te akkori állapotodhoz viszonyítani a sajátomat: most lépek a terhességem 10. hetébe, és komoly gyulladásom nem volt fél éve (amikor hányásom, hasmenésem, erõs görcsöm van), de egy enyhe hasmenés most, a terhességem alatt is idõrõl idõre visszatér, illetve néha pár percre megfájdul a vékonybelem egy ponton, továbbá néha 2-3 napig erõsen puffadok. Most is pl. ha izomból behúzom a hasamat, érzem, hogy feszül a belem, nem teljesen ok. Anita, ez szerinted még elmegy "tünetmentességnek"? Ugyanis - a Lizuska szomorú hozzászólását is figyelembe véve - úgy találom, hogy a betegség terhesség alatti erõsségével szoros összefüggésben lehet, hogy mennyire lesz egészséges a baba.
Bogyó

Nincs jelen

 

#97 2007-04-15 08:44

Vicaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Valóban összefüggésben van a betegség terhesség alatti aktivitása és a születendõ baba egészsége? Sajnos az az igazság, hogy nálam aktív a crohn, 16 mg Medrol mellett, hasmenésem nincs, de állandó görcseim vannak, egész nap nagyon fáj a hasam. A gaszros dokim viszont már nem meri emelni a gyógyszeremet. Ja Puffadás? Na hát az nálam kész katasztrófa! Egész nap roppant mód puffadok! Az a legnehezebb az egészben, hogy mértéket kell tartanom az evés mennyiségével, de az étvágyam az szinte csillapíthatatlan.
Most azért eléggé aggódok, mert a dokim arcán is láttam, hogy nem tetszik neki az állapotom. Eddig annyira biztatott, most meg kifejezetten aggódónak éreztem.
Eléggé tehetetlennek is érzem magam, tanácstalan vagyok mit lehetne-kellene tenni.

Nincs jelen

 

#98 2007-04-18 14:06

Tünde
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Katika83,

Miért szeretnél császárral szülni?
Én croh beteg vagyok és 3 gyerkõc anyukája. Mindeggyiket természetes úton szültem, és nem cserélnék így utólag sem császárra. Ha csak nem teljesen indokolt, mert akkor ok.

Nincs jelen

 

#99 2007-04-19 06:34

Vicaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Azt írtam, hogy mindig tájékoztatást adok, ha van valami, hát most megteszem.
Kedden voltam a védõnõmnél, aki egy szuperjófej csaj. Mivel a betegségem nem akar nyugvópontra térni (a Medroltól meg már hízok és hízok egyfolytában, már lassan magamra sem ismerek), ezért egy orvos ismerõsén keresztül elintézte, hogy nézzen meg pénteken a Dr. Kovács Ágota az Erzsébet kórházban, és amennyiben tud, javasolni fog Pesten egy olyan szülés-nõgyógyászt aki már több crohn beteg kismamát is gondozott. Nagyon megörültem, hogy a Kovács Ágota ilyan hamar fogad, azt mondta, hogy egy crohnos kismama nem várhat és 1/2 10-re már be is rendelt pénteken az öszes papírkáimmal - kötegekkel - együtt.
Annyi jót hallottam már róla, nagyon bízom benne, hogy õ segít majd az aggályos kérdéseimre is megválaszolni. (Pl. hogy a betegség aktivitása mennyire befolyásolja a bébi egészségét)
Ja! Egyébként nyitott gerincem is van, ezért majd ki kell kérnem egy szakorvos véleményét hogy nálam sor kerülhet -e a spontán szülésre. De én azért drukkolok, hogy ne császárral kelljen szülnöm majd, nem azért mert az bármivel is rosszabb dolog, hanem mert a belekre úgy gondolom, hogy nincs valami jó hatással, ha a pocimat felvágják, a beleimet megmozgatják és utána lesz egy seb a hasamon.
Na, ha már többet tudok jelentkezek!!!!

Mindenkinek szép napot kívánok! :)

Nincs jelen

 

#100 2007-04-19 17:39

Bea
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Most kapcsolódtam bele a társalgásba és csak azért regisztráltam, hogy mindenkit megnyugtassak a babavállalással kapcsolatban. 8 éve vagyok colitises, szerencsére még nem fajult el nagyon a dolog, legalábbis abból ítélve,amilyen eseteket itt-ott olvasok. Salazopirinnel egész jól elvagyok, sõt voltak teljesen gyógyszermentes hónapjaim is. Amikor a férjemmel eldöntöttük, hogy babát vállalunk, amire már nagyon vágytam, természetesen nekem is a coltis volt az elsõ kételyem.
Az orvosom javaslatára átálltunk a Pentasara a terhesség alatt, de néhány hónap múlva rettenetesen kiütéses lettem. Pesze csak a harmadik bõrgyógyász jött rá, hogy a Pentasatól van. Utána visszaálltam a Salazopirinre, és azzal hordtam ki a Kislányomat. A 38 héten, természetes úton, minden probléma nélkül született meg "Életünk értelme", és egy köldöksérven kívül nálam sem hagyott semmi nyomot a szülés.  Miután megszületett, leálltam a gyógyszerrel a szoptatás miatt, de sajnos nem sokáig bírtam. Így újból Salazopirineztem magam és a babámat 14 hónapig szoptattam. Gyönyörû, egészséges kislány, nagyon jól eszik, mindent szeret. Most lesz két éves és a második születésnapjára kap egy Hugicát, akit már nagyon vár (és persze mi is).
A második terhességem alatt is végig szedem a Salazopirint, napi 2*1-et, de most elkaptam egy súlyos hasmenéses vírust, ami levett a lábamról, 5 napig feküdtem, kaptam infúziót, és ezt követõen a colitisem is "bedurrant". Felemeltem a gyógyszert 3*2-re és most várok, remélem hatásos lesz, nagyon tartom a diétát, remélem a baba nem fogja megsínyleni.

Egyébként az én orvosaim (gasztrós éa nõgyógyász is) is azon a véleményen vannak, hogy a colitis legyen (akár gyógyszerrel is) rendben és akkor a terhességgel és a babával sem lesz semmi baj.

Remélem másodszor is így lesz, én nagyon bízom benne. Persze nekem azért egyszerûbb az esetem, hiszen nem szorulok szteroidra (remélem most sem lesz rá szükség).

Szorítok minden Kismamának, és azoknak is akiknek még nem jött össze a baba. Kitartás és sikerülni fog!

Sziasztok

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB