#201 2007-07-26 13:06

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Üdv körünkben Lydia!

Nem tudom, hogy Mancsa jár-e mostanában az oldalon, régen találkoztunk itt vele, de õ lesz a te embered és még szegedi is. Próbáld meg vele felvenni a kapcsolatot e-mailben.

Nincs jelen

 

#202 2007-07-29 15:46

fine
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok! -)

Nincs jelen

 

#203 2007-07-29 18:29

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Lydia!

Bocsi, mindenkitõl, hogy rég voltam köztetek :(
Szintén szegedi lévén szívesen segítek, amiben csak tudok.

Írj mailt, hogy van kérdésed.

Üdv: Mancsa

Nincs jelen

 

#204 2007-07-29 18:37

fine
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Üdv. Mancsa!

Nincs jelen

 

#205 2007-07-29 19:44

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Élet a sztómával

Hagyjuk a tiszteletköröket!

Üdv a fórumban, Fine!

Nincs jelen

 

#206 2007-08-01 04:08

kidface
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok!

Én is csatlakoznék a kis kommunához, bár eddig is jelen voltam, igaz csak olvasgattalak titeket, most viszont a regisztrálásra is rászántam magam. 25 éves Bp-i ffi vagyok, túl egy kihelyezésen, majd egy visszahelyezésen, majd most, nem egészen egy éve egy végleges kihelyezésen is átestem, így nekem is meg kellett barátkoznom a helyzettel. A mûtétekre a Margit kórházban került sor, Dobó mester felügyelete mellett, így szerencsére ezekkel nem is volt problémám. Jelentem jól vagyok, egyedül a felszívodás megy nehezen, nagyon nehezen (sõt, jelenleg egyáltalán nem) tudok hízni, s ez nagyon bosszant. B12 szurka, meg tápszer meg vitaminbogyok persze játszanak. Kontrollra Kovács Ágota fõorvos asszonyhoz járok vissza, igaz, nem sûrûn, ha van valami baj jelzem neki, egyébként meg úgy fél évente állítok be vérképekkel meg kutyafülékkel. Szerencsére a mûtét óta nincs baj..legalábbis nem érzem:) Röviden ennyi lenne.. Szívesen leveleznék, tartanám a kapcsolatot a "sorstársaimmal":)

Nincs jelen

 

#207 2007-08-29 09:09

Bubus
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok,

Nehéz döntés elõtt állok. Jelenleg ideiglenes ileosztómám van. Újabb mûtét vár rám.
A végleges ileosztóma és Kock reservoir képzése között választhatok.
Keresek Kock reservoir-ral élõket. Szeretném ha megosztanák velem a tapasztalataikat.
Elõre is köszi:

                       Bubus

Nincs jelen

 

#208 2007-09-12 17:18

CSICSU
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Lehet hülyeség amit kérdek ,de van -e vmilyen  elõjele,   akinek kilyukad a bele? Ezt azért kérdem, mert több mint két hónapja vérzik a belem  -mire számíthatok?!

Nincs jelen

 

#209 2007-09-27 15:14

shrahina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Bubus: ha minden jól megy én 8-án kapom meg a kock-ot...kétségeim nekem is vannak, de úgy döntöttem bevállalom. ha még aktuális lesz, én szívesen beszámolok a tapasztalataimról.
Csicsu: nekem elég erõs fájdalommal járt, bár nem tudom biztosan h maga a lyuk, vagy a tályog kialakulása volt annyira szörnyû...mindenesetre jobb ha megnézeted, és idõben észreveszik.

Nincs jelen

 

#210 2007-10-12 15:26

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Nem szeretnék túl érzékenynek látszani, de mit várhatok egy kivülállótól, ha egy beteg így nyílatkozik:" egy zsák sz*rral az oldalamon"!

Nincs jelen

 

#211 2007-10-12 15:42

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

nos igen, a kívülállók csak ezt látják, és anélkül vonnak le bármiféle következtetést / alkotnak vélemányt, hogy bármit is tudnának a dologról

ez kb. olyan, mint amikor szerencsétlen fogyatékosra ránéznek és legyintenek, hogy "hát hülye"

Nincs jelen

 

#212 2007-10-12 15:52

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Bizony, bizony, ez végtelenül szomorú, a betegre nézve pedig, igencsak megalázó.

Nincs jelen

 

#213 2007-10-12 21:50

vugi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

azért szerintem egy férfi könnyebben viseli a sztómát mint egy nõ. Nekem egy évig volt kivezetve, akkor egy világ dõlt össze bennem.Nagyon megviseli az embert.

Nincs jelen

 

#214 2007-10-12 21:54

vugi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

szûkûletnél 99% hogy kirakják. Nem kockáztatnak. Amugy meg én dolgoztam zacsival is.Öszintén én igy tapasztaltam meg hogy mit tudok megemészteni és mi jön ki egyben. Van azért jó is az egészben. Kicsit morbid de túl kell lépni rajta.

Nincs jelen

 

#215 2007-10-13 19:07

MrPeetR
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Ne haragudjatok, senkit nem állt szándékomban megbántani a kifejezésemmel. Sajnos nem kívülállóként nyilatkoztam, magam is chron beteg vagyok. Csak én úgy gondolom az, ha szépítünk a dolgokon nem változtat semmit a száraz tényeken. Qvázi a sztóma egy zsák szar, függetlenül hogyan nevezzük azt. Mégha sztómácskának becézgetjük is.
Valaki fentebb kérdezte, hogy milyen vizsgálattal állapították meg, hogy összenõtt a hólyag a béllel. Egy UH vizsgálat mutatta ki. De azért aki régóta beteg az 'ért magához' annyira, hogy ezt észrevegye.

Nincs jelen

 

#216 2007-10-13 20:03

roor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Halika!

Belevauzok én is:MrPeetR-nek igaza van,mindegy hogyan becézgetjük vagy írjuk körül,a mi életünk akkor is szó szerint szaros marad! :D:D:D
És ez nem sértés senkinek,csak sajnos a valóság. :)
Fostos vagyok én is.Na és?! :D:D:D
Amíg egy mosollyal örömet szerzek a családomnak,addig ilyen "szarságok" nem érdekelnek.:D:D:D

Nincs jelen

 

#217 2007-10-13 20:22

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

A sztóma NEM egyenlõ egy zsák szarral. Az csak egy mesterséges végbélnyílás!
A sztómások  ha muszáj, elmennek  wc-re, és nem hurcolják magukkal egész nap a szart!

Nincs jelen

 

#218 2007-10-13 21:34

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

pontosan, szerintem se szarozzon le senki egy olyan dolgot, amirõl azt sem tudja, hogy mi az!

attól még, hogy a nevén nevezed a dolgot, még fogalmad sincs róla, hogy milyen vele élni meg hogy egyáltalán mi az az egész, és teljesen más, mint ahogy azt egy kívülálló gondolja!

Nincs jelen

 

#219 2007-10-29 09:57

shrahina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

szal Bubus, örülök, h találkoztunk ;)
megvan a kock-om, de még használaton kívül. 6 hétre van szükség, hogy biztosan ne legyen baj. most egy ideiglenes sztómanyílás van fölötte. ezt decemberben bezárják és akkor hajrá :)
addig is heti kétszer át kell mosni, mit ne mondjak, elég fura egy csövet szúrni a hasamba...de majd a rutin :D
mindenesetre úgy érzem, nagyban megkönnyíti majd az életem.

Nincs jelen

 

#220 2007-10-30 17:25

shrahina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

nah, megint én vagyok. történt már valakivel olyan, h közvetlenül a sztómanyílás mellett kitüremkedett egy izé? nemtom mi az, de ma jött ki és amióta tudom, h ott van, fáj is. holnap tudok beszélni a dobó mesterrel, de addig is valaki nyugtasson meg! :)

Nincs jelen

 

#221 2007-12-06 11:57

dini
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok! Én egy sztomás fórumot kerestem volna a neten, de nem találtam és ide lyukadtam ki. Túl sok lehetõségem nincs netezni, így csak beleolvastam a ti oldalatokba. A bélprobléma közös, de úgy látom, hogy nálatok nem a sztoma a "beszélgetés" tárgya, és nem tudom, hogy köztetek van-e aki sztomával él. Apukám már egy pár hónapja él vele, és most olyan gondja van, ami eddig nem volt. Ha Ti tudnátok segíteni vagy tanácsot adni akkor részletezném a problémát. Elõre is köszönöm a segítségeteket!

Nincs jelen

 

#222 2007-12-06 14:43

Agica01
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Dini,
szerintem olvasd át az "Élet a sztómával" c. topicot, ott  biztos találsz hasznos infókat.
Üdv. Ági

Nincs jelen

 

#223 2007-12-06 16:12

rimócziárpi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

szia Dini!
én is csatlakoznék Agica01 hozzászlásához, de személyes tapasztalatokkal is tudok szolgálni, nyáron múlt 5 éve, hogy colostoma-val élek. minden kérdésre szívesen válaszolok amennyiben tudok.
legjobbakat!
árpi

Nincs jelen

 

#224 2007-12-06 16:50

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Dini!
4 éve van ileostomám, én is szivesen válaszolok ha tudok.
Üdv.

Nincs jelen

 

#225 2007-12-09 10:14

dini
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszönöm szépen a segítséget, utána olvasok! A problémánk elég széles skálán terjed így az idõ múlásával. jelenleg a táplálkozással vannak gondjaink.

Nincs jelen

 

#226 2007-12-27 21:34

Csicsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok Mindenkinek!
Nagyon örülök, hogy rátok találtam. Bemutatkozés képpen egy pár szó magamról: én 36 éves, férjes, egy 6 éves rosszcsont fiú gyermek édesanyja vagyok. 14 éves koromban vittek be kórházba vérhas gyanúval. 1 hónap múlva kiderült, hogy colitis ulcerosám van. Ezzel kezelgettek jó pár évig. Sokáig tünetmentes voltam. Majd legszebb éveim kellõs közepén (22 évesen) fellobbant ismét ez a "gyönyörûség". Hasmenés, véres széklet, hányás magas láz (40 fokos) napokon keresztül, lefogytam 55 kilóról 33 kilóra. Kaptam egy hasnyálmirigy gyulladást. Majdnem elvitt ez a helyes kis betegség. Életmentõ mûtûre volt szükség. A vastagbélbõ eltávolítottak több mint fél métert és ideiglenesen stomát kaptam.Kiderült, hogy chron beteg vagyok. Hát mit mondjak remekül éreztem magam, de nem adtam fel. Volt egy võlegényem aki ápolt, kitartott mellettem. A családom, barátaim mind mellettem álltak. Szerencsés voltam, hogy nem hagytak magamra. Én viszont csak úgy tudtam túl élni, hogy tudtam vissza helyezik fél év múlva és akkor élhetem az életem. Így is volt. A vissza helyezés után volt 5 év ami teljesen tünetmentes és gyönyörû volt. Férjhez mentem az akkori võlegényemhez( megérdemelte, mert végig csinálta velem ezt az egész szenvedést). Éldegéltünk. Közben, hogy megelõzzem az újjabb fellángolást jártam természet gyógyászhoz, életmódót változtattam. Gyereket szerettünk volna ami nem igazán jött össze. Majd egyszer csak véletlenül hopp. A kisfiam 31 hétre született, kora szülött, de egészséges szép baba volt. A szülés után jöttek a gondok, ismét begyulladt a maradék vastagbél, sipolyok, tályogok minden finomság. Nem volt mit tenni el kellett távolítani az egész vastagbelet és a végbelet is. A kisfiam 1 éves lehetett amikor a mûtétre sor került. Véglegesen kaptam stomát. Most már 4 éve élek így. Erõt a kisfiam ad. Ha Õ nem lenne nem tudom, hogy csinálnám végig. A férjem szintén mellettem van, jól megvagyunk, de sokat gondolok arra, hogy Õ teljesen egészséges, mikor fordul el tõlem, meddig bírja. Vannak pillanatok amikor teljesen elkeseredem (például most is kicsordult egy könny csepp a szemembõl), sajnos így kell leélnem most már az életem. Jelenleg 70 kg, 167 cm vagyok. Próbálok úgy öltözködni, hogy csinos is legyek, de ez elég nehezen megy egy stoma zsákkal az oldalamon. Nem ismerek senkit aki szintén így él, ezért öröltem meg amikor rátaláltam erre a kis csapatra. Kérlek benneteket aki hasonló cipõben jár, meséljen nekem.

Nincs jelen

 

#227 2007-12-30 23:43

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Csicsi, en nem tudok neked segiteni, mivel az elet a sztomatol megkimelt, de felhozom a topicot, mert lehet, hogy elkerulte a tarsasag figyelmet, fokeppen azoket, aki ebben a temaban bolcsebb, mint en.
Annyit azert tudok mondani, ami a jelmondatom:" Amig elek, remelek"
Neked is ezt tudom javasolni.

Nincs jelen

 

#228 2007-12-31 10:08

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Csicsi!

Nem kell elkeseredned, hiszen sokan élünk sztómával véglegesen, életünk végéig. Örülj neki, hogy van szeretõ férjed, egy csodálatos gyeremeked, mert te többet kaptál az élettõl, mint én, vagy sok más társad. Lassan 7-8 éve élek együtt  a stómával és nem okoz gondot az öltözködés és hogy csinos legyek. A kollégáim többsége nem tudják, hogy sztómás vagyok és a szemükben egy csinos, szexi nõ vagyok...pedig ha tudnák, mit rejt a ruha...:) meglepõdnének.
A kisugárzás, az amit a másik ember észrevesz, érez. (legyen az pozitív  vagy negatív)
Szóval kérlek, légy boldog, hiszen szeretnek, és kiegyensúlyozott, mert ott a családod és nekik szüksége van rád és viszont.

A férjednek nem az számít, hogy sztómás vagy-e vagy sem, hanem, hogy vidám, mosolygós, vagy depressziós, sírós, panaszkodós vagy. Sok mindenen keresztül mentetek már együtt, nem hiszem, hogy a sztómás zsák látványa, számára rémisztõ, vagy antiszexuális lenne. Téged szeret, aki vagy, vagy voltál régen. Nem kell olyan felesleges és értelmetlen gondolatokkal terhelni egymást, hogy mi lesz, ha.....ez megmérgezi az embert és a kapcsolatot.

Remélem tudtam segíteni.

Üdv: Mancsa

Nincs jelen

 

#229 2008-01-02 14:26

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Csicsi!
Lisa vagyok. Én lassan 4 éve élek végleges sztómával amit 18 éves koromban csináltak meg. Se  barát se semmi nem volt elõtte és egyelõre most sincsen de viszont amit tudok mondani Neked hogy hallgass Mancsára mert teljes mértékben igaza van. Nagyon sokunknak nem adatott és nem is adatik meg az hogy egy szeretõ férj vagy egy kis lurkó legyen mellettünk, és ebben  a helyzetben nem is tudhatjuk hogy mit hoz a sors hogy egyáltalán valaha megadatik-e. Könnyebb úgy valakivel ezeket a dolgokat megértetni ha elõtte is ismert és szeretett egészségesen, mint így egy vad idegen férfinak "ezt" megmagyarázni! Nem is tudom hogy lehetséges-e.
Szóval természetes hogy el vagy keseredve de meg kell tanulni örülni annak ami van ami adatott: hogy kaptunk egy új esélyt, hogy nem haltunk meg, és lehet hogy nem teljes az életünk de ez attól függ hogy ki hogyan alakítja.
Ha rossz kedved van emiatt nézz a gyermekedre és a férjedre hogy Neked ott vannak õk!!!!
És  alegfõbb tanács hogy keresdd fel ezt az oldalt mert bár én nem szoktam bele írni de rendszeresen olvasom és nagyon sok erõt és bölcsességet add. Maga  a tudat hogy nem egyedül vagy ezen a világon ilyen problémával, és az hogy derûsebben látom a dolgokat  abban nagyon sok szerepe van ezeknek az embereknek akik itt megértik és meghallgatján egymást!
Nem tudom hogy hogy látod a dolgokat, de remélem egy kicsit könnyebb lesz feldolgozni és beletörõdni a megváltoztathatatlanba!
Csak kitartást és bízz  a férjed szeretetébe!!!!
Lisa

Nincs jelen

 

#230 2008-01-08 21:24

banderasz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok! Ha valakit érdekel tudok szerezni a bolti ár töredékéért eredeti coloplastos sztómatasakot több fajta is van!

Nincs jelen

 

#231 2008-01-09 13:42

virágom
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Csicsi!
Csatlakozom az elõttem szólókhoz. Kitartás és örülj a mának, és bízz a jövõben és a férjedben. Ugyan akkor meg értem a félelmeidet is én is át éltem õket. Igaz nekem csak fél évig volt sztómám. A legfontosabb, hogy élsz és fel tudod nevelni a gyermekedet. Próbálj meg örülni az élet apró örömeinek és a szeretteidnek.

Nincs jelen

 

#232 2008-01-20 18:36

beelaim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok most ért utol minket is a "kórság". Egészen pontosan anyukám végbél rákos lett ,végleges sztómát kapott.Úgytûnik elfogadta a dolgot. Most kemoterápiát kap , nagyon nehezen viseli. Azt szeretném kérdezni , hogy mindenkinek ilyen nehezem ment a lábadozási idöszak (sokat van rosszul hány, nem eszik ,lázas is volt sokáig)? Vagy ez csak a kemoterápia hatása ?

Nincs jelen

 

#233 2008-01-20 19:48

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Beelaim!

Szerintem ezek a tünetek, inkább a kemo hatása...

Jobbulást és kitartást!

Nincs jelen

 

#234 2008-01-22 13:32

shrahina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

beelaim: sztem is a kemo hatása, maga a sztómamûtét nem okoz ilyen tüneteket. de ha azon túl lesz, minden visszaáll majd a rendes kerékvágásba. addig kitartás neki is és neked is!

Nincs jelen

 

#235 2008-02-03 12:14

Leonfeld
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

shrahina: írnál egy kicsit többet a Kock reservoir-ról? akár magánba is. mi is ez pontosan, hogy mûködik, kinél alkalmazható, stb. köszi :)

Nincs jelen

 

#236 2008-02-05 09:55

shrahina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

persze (: ide írom, hátha valakit még érdekel.
ez egy tartály, amit a vékonybélbõl alakítanak ki a hasfalon belülre. a végbél szerepét veszi át - ide gyûlik a széklet. colitis ulcerosa-s betegeknél csinálják olyan esetben, ha végleges sztóma szükségeltetik. ennek több oka lehet... tehát ha alul mindenképp bezárnak.
két mûtét mindenképp kell, az elsõnél kialakítják a tartályt, de csinálnak egy ideiglenes nyílást is, h a tartály gyógyulhasson. jó esetben két hónap után bezárják az ideiglenest és mûködni kezd a másik. ennek idejét úgy döntik el, h csinálnak egy feltöltéses vizsgálatot, s ha nem szivárog sehol, akkor megérett a használatra (;
elég nagy tortúra, de mindenképpen megéri, mert sokkal kényelmesebb, nem kell állandóan azon parázni, mikor esik le a zsák, nincs felmaródás...
egy vízálló tapasszal kell leragasztani, s ezt minden ürítésnél lecserélni. üríteni akkor kell, ha már feszül. ez elég kellemetlen, de ez van. maga az ürítés pedig egy csõvel történik, hasonlóan a katéterhez. ezt magad csinálod - elõször elég furcsa, h a hasadba tolsz vmit, de késõbb már rutinná válik. nem olyan vészes, mint ahogy hangzik (:
egyetlenegy 'hátránya' van, mégpedig az, h a levegõ nem tud magától távozni. így kerülni kell a szénsavas dolgokat, s meg kell tanulni úgy enni, h ne nyelj sok levegõt. különben elég durva görcsöket tud okozni.
nah, hirtelen ennyi jut eszembe, ha bármi érdekel még, kérdezz nyugodtan!

Nincs jelen

 

#237 2008-02-05 21:01

beelaim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszönöm a jókívánságokat. Reméljük lassan jobban lessz. Szép lassan azért napról napra javul , de még mindig lázas néha. Azt mondják a kivett bélszakasz helyén lévõ gyulladás miatt. A mûtét már több mint másfél hónapja volt , létezhet ez ?  Mikor forr be véglegesen a bevart ánusz ?

Nincs jelen

 

#238 2008-02-06 18:23

virágom
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia Beelaim!
Mûtét után másfél hónappal nem szabadna lázasnak lenni legalább is nem attól, hogy sztómát kapott. Nekem is volt sztómám de nálam nem jelentkezett láz valószínû valami más miatt lázas. Esetleg nem a kemóval kapcsolatban? Sok erõt kitartást és hosszú tünet mentes idõszakot kívánok anyukádnak.

Nincs jelen

 

#239 2008-02-07 10:31

beelaim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Köszönöm mégegyszer a lázra megpróbálunk fénytderíteni mi okozza. Mindenesetre gyanus.

Nincs jelen

 

#240 2008-02-07 13:02

Leonfeld
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

shrahina: köszi szépen! így már nekem is érthetõ. :)
sajna ezek szerint nem jöhet számításba nálam. marad a zsák.
igaz elõnyei is vannak. meg már úgy hozzámnõtt. :D

Nincs jelen

 

#241 2008-03-01 19:52

szilva2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Igaz meg lehet szokni.Nekem 6 éve van sztómám és tavaly ezzel szültem (császárm.)egy kislányt.Most 10 hónapos.Szóval én hozzászoktam bár az uramat is meg kellene kérdezni.

Nincs jelen

 

#242 2008-03-12 19:26

beelaim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Tud valaki ajánlani egy jó belgyógyászt ? Dunaújvároshoz vagy Bp.-hez közel ? Sajnos úgy érzem szükségünk lessz rá.

Nincs jelen

 

#243 2008-03-19 14:21

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Sziasztok !
Sajnos februárban 4 nap különbséggel 2 mûtéten estem át, melynek következményeként sigma sztómát kaptam.
Mindez egy nõgyõgy. mûtétet követõ összenövések miatt kialakult bélelzáródás miatt következett be.
Májusra van tervezve a sztómazáró mûtét.
Van valakinek tapasztalata hogy ez mit jelent? ismét (immár negyedszer) felvágják a hasamat? 
Mennyi ideig tart a mûtét? Mire lehet számítani ?
Kérlek ha tudtok infót, írjátok meg, mert már most parázok.....

Nincs jelen

 

#244 2008-03-19 14:25

kbalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

sanvito: nem fogják felvágni a hasadat, csak a sztómánál szélesítik picit a sebet és ott visszahelyezik, majd azt varrják, max. 1 hét és alig fogod érezni a metszést

Nincs jelen

 

#245 2008-03-24 14:54

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Mami1, szia!

Leírom, esetleg hátha segít, amit én tudok! Nekem végleges ileosztómám (vékonybél sztómám) van. A bélgyulladás következtében, az egész vastagbelet ki kellett venni és sajnos a végbelet is. Nekem gyulladás miatt. Azért lett vékonybél mert a többit eltávolították.
Attól függ hogy mennyi részt akarnak kivenni belõle, de valószínû hogy mivel végbél rák, ezért a végbél érintett és akkor lehetséges hogy colosztómát (vastagbél sztómát) hoznak létre.
A vékonybél sztómánál sûrûbb a széklet ürítés mint a vastagbél sztómánál. Mindkettõt azonos helyen a hasfal bal oldalán hozzák létre.
Általában szoktak ideiglenes sztómát kialakítani a javulás reményében, hogy aztán a bélszakaszt vissza lehessen vezetni.
Az orvossal ez ügyben természetesen érdemes tárgyalni de ha oda kerülsz hogy mûtét lesz akkor egy sztómaterápiás nõvért is keress meg. Mindig kézséggel a segítségünkre vannak, és bizos Neked is segíteni fognak.
Érdemes ezt a topicot alaposan átolvasni mert már sokkal több megoldás is megtalálható itt a mûtétekkel kapcsolatban, én csak a magam tapasztalatát tudtam leírni Neked, de biztos hogy van aki még hozzáértõbb és fog válaszolni.

Lisa

Nincs jelen

 

#246 2008-04-01 15:23

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

sziasztok !

Szerintetek lehet sztómával infraszaunázni? a sztómazáró mûtétig (május közepe) le kell fogynom még 8-10 kg-t, gondoltam ezt is bevetem ha lehetséges...... holnap lesz 7 hete hogy mûtöttek, pár napon belül dolgozni is szeretnék menni. Van tapasztalatatok hogyan lehet egy munkahelyen megoldani a sztóma kérdést? nálunk a 3 fülkés wc-kben se víz, se tükör, a ragasztgatás pedig tükör nélkül még nehezen megy. és persze szemetes sincs minden fülkében. mit javasoltok? Ti hogyan oldottátok meg?
Jobbulást mindenkinek !

Nincs jelen

 

#247 2008-04-01 15:30

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Szia sanvito, ilyen wc. felhozatallal, nem akarlak elkeseríteni, de nem nagyon fog menni , legalábbis nekem nem menne (víz nélkül meg semmiféleképpen nem). Ha tényleg szükséges vissza menni dolgozni akkor a munkahelyedhez legközelebbi "felszerelt" wc-t vedd igénybe, mert szerintem nem lehet csak úgy egy sztómával bánni..nehogy aztán valami bajod legyen tõle, vagy a környezettõl.
A szaunázásban passzolok...
Lisa

Nincs jelen

 

#248 2008-04-01 15:47

sanvito
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

Kedves Lisa !
Köszönöm a gyors választ, ez az ami aggaszt engem rettentõen. Viszont az sem lehet hogy ha a zárómûtétet és az azt követõ legalább 6 hetet számolom, akkor kb. júliusban tudnék csak dolgozni menni. Próbálom a rendszeres evéssel befolyásolni a dolgokat, ha minden jól megy csak reggel kell zsákot cserélnem (kb. 50%-ban) de ott van még a másik 50, amikor ezt követõen is csere kell.......  a zárómûtét elõtt még vár rám egy tükrözés és egy irrigo, errõl tudtok valamit mondani hogy hogyan kell ezeket elképzelni a sztómával? És sajnos ha a szûkület megvan, akkor ismét hasfelmetszés néz ki, a zárással egyidejûleg....

Panaszmentes, szép  napokat Mindenkinek !

Nincs jelen

 

#249 2008-04-01 15:54

Lisa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

sanvito, természetesen megértem a problémádat, de hát mint mondtam nekem úgy nem menne...úgy hogy marad az 50%-ban egy másik wc keresése :(
Annyit tudok hogy ilyenkor mind a két részrõl megtükröznek (ált. sebész) szóval a lezárt részt amit nem vettek ki és a sztómán keresztül is bekukkantanak hogy ott hogyan alakult a helyzet az utóbbi hetekben , elég kellemetlen, de túl lehet élni.
Sajnálom...ezek nem túl jó hírek, de hátha a tükrözés azért szebb képet fog festeni és simán lesz zárás és nem játszanak majd Hasfelmetszõ-t

Nincs jelen

 

#250 2008-04-02 13:09

shrahina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Élet a sztómával

sanvito: ha üríthetõ zsákot használsz, akkor nem olyan körülményes a munkahelyeden sem...az nem vált be neked? esetleg hordhatsz magadnál nejlonzacsikat, amibe becsomagolod, s úgy dobod ki.
infraszaunázhatsz nyugodtan (én is szaunáztam vele), csak jól tapadó zsákot használj, ami nem esik le egy kis nedvességtõl.

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB