#1 2004-12-30 14:04

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Én négy éve vagyok colitises, mire kiderült, mi okozza a hasgörcseimet, kivették a vakbelem. Aztán kitalálták a nõgyógyászok, hogy cisztám van, csak mikor megmûtöttek, már nem volt ott a ciszta! Tavaly terhes lettem és a gasztrodokim lebeszélt a gyógyszerszedésrõl. A nõgyógyász azt mon dta, hogy szedjem, mert ha begörcsölök, el is vetélhetek. A genetikai tanácsadóban kötöttünk ki, ott az adjunktusnõ azt mondta, hogy nagyon sok colitises nõ vállal gyereket a gyógyszerek mellett is. A szoptatás alatt is szednem kellett a gyógyszereket, mert az alatt az egy hét alatt, amíg nem szedtem, teljesen begyulladt a vastagbelem. Írjatok, ha van hasonló élményetek vagy gyereket teveztek!

Nincs jelen

 

#2 2005-01-02 14:53

Suhi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia!

Én is colitises vagyok, s amikor diagnosztizáltak, nekem egyből az jutott eszembe,  hogy lehet-e majd gyermekem ha életem végéig gyógyszereket kell szednem? S rákérdeztem az orvosomnál, aki azt mondta, hogy a Salazopyrin nem árt a babának, sőt egészséges és nagy babák születnek, ha a terhesség alatt ezt a gyógyszert szedik, azt mondta ez bizonyított. Persze folsavból is jó kis adagokat kell beszedni, nemcsak az állapotosság miatt, hanem mert a Salazopyrin mellé is kell.
No, ennyit mondott nekem annak idején az orvos.
De még olvashatsz a témáról itt:


http://crohn-colitis.hu/html/p2g_gyermek.php

Sok sikert!

Nincs jelen

 

#3 2005-01-02 15:13

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Na és milyen volt? Én minden nap rettegtem, hogy fellobban a gyulladás, főleg hogy az első harmadban nem szedtem a gyógyszert.

Nincs jelen

 

#4 2005-01-02 16:46

Suhi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Jaj, nem akartalak megtéveszteni, én még nem szültem, s nem is tervezem a közeljövőben, csak érdekeltek a lehetőségek s azért kérdeztem rá az orvosnál.

Nincs jelen

 

#5 2005-01-07 15:55

Cápamama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia hcsillacska!

Én crohnos vagyok, de azért hozzáteszem, h műtött. Nekem a terhesség nagyon jó hatással volt az állapotomra. Nagyon rövid ideig szedtem gyógyszert, Pentasát a terhesség alatt. Sőt, a harmadik trimeszterben annyira jól voltam, h BÁRMIT(!) megehettem! Annyi tejeskávét már régen ittam, mint akkoriban! Napi három széklettel általában megúsztam...
Aztán a pici megszületése után tényleg picit romlott a dolog. De nem azonnal, hanem majd egy év múlva. De nem volt vészes. Bár legjobban tényleg a terhesség alatt éreztem magam!
Szülés után a gasztrosorvosom kért egy fényképet a kicsiről. Aztán megmutatta a többi crohnos és colitises anyuka babájának a képét is. Egyik aranyosabb volt, mint a másik!
Végül a szoptatásról: én 15 hónapig aktívan szoptattam. Nem lett volna szívem erről lemondani. Megvártam, míg a gyermekem maga úgy érzi, h már nem kell neki.
A lányom most másfél éves. Okos és szép, cserfes kislány.

Nincs jelen

 

#6 2005-01-07 15:58

Cápamama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Mekkora hülyeséget írtam!
A lányom két és fél éves!
Teljesen megzavarodtam, ahogy visszaemlékeztem az elmúlt időkre!

Nincs jelen

 

#7 2005-01-09 17:29

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Jaj, azt elfelejtettem, hogy nálam elég komplikált volt a terhesség vége, mert a magzatvizem a 30. héten elkezdett csorogni és csak 47 nap múlva szültem. Addig végig antibiotikumot szedtem, de ez nem mentett meg egy Coli-fertőzéstől, végülis ettől lobbant fel a gyulladás. Meg persze az antibiotikum jól tönkrevágta a bélflórám és az immunrendszerem. Azóta szinte egyfolytában beteg vagyok, gondolom ez az antibiotikum mellékterméke. Ja, meg persze a gyereké is ,mert elég nyekergős.

Nincs jelen

 

#8 2005-01-13 14:31

Cápamama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Hát, nem irigyellek ezért a megpróbáltatásokért.
Egyébként a picur nem biztos, h azért sírós. Annak egy csomó oka lehet. Ha rám hallgatsz, akkor vedd fel nyugodtan, amikor sír, és szoptasd is meg ilyenkor. Van, h néhány korty megnyugtatja. Ne ijedj meg, nem ezzel fogod "elkapatni"! Csak megnyugtatod vele.
Azt eddig nem említetted (vagy csak átsiklottam felette), h milyen idős a kicsi?
Egyébként a normál bélflóra visszaállításáról már volt szó másik helyen (asszem a táplálékkiegészítőknél). Én találtam egy cikket a csicsókáról, oda beírtam a linket. Nézd meg, ez nagyon hasznos lehet!

Nincs jelen

 

#9 2005-01-13 14:40

Cápamama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Már megint bonyolítom a dolgot: a táplálékkiegészítők között írtak a probiotikumokról, én viszont a "természetgyógyászat"-ba raktam a linket...
Olvasd el mindkettőt! Az a legegyszerűbb... :-) Meg hasznos is. :-)

Nincs jelen

 

#10 2005-01-15 20:14

ildi-1
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia! Én egy olyan anyuka vagyok, akinek a lánya 4 éve Crohn beteg és most volt 18 éves. És mivel elég komolyra fordult a dolog a fiújával, arra lennék kiváncsi, hogy Ti milyen fogamzásgátló gyógyszert tudtatok szedni a betegségetek mellett? Köszi a választ előre is.

 

#11 2005-01-15 21:00

ildi-1
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Te jó ég! Most hogy olvasom mit irtam, jövök rá, hogy nem is 4 éve, hanem már 6 éve Crohnos a lányom. Most hogy már a felnőttek közé tartozik, nem tudom hogyan fog változni a betegség megítélése, mivel orvosi igazolás alapján idáig - mivel tanul - magasabb cspótlékot kaptam utána, de mivel már felnőtt, így meg kellene állapítani a munkaképesség csökkenését (gondolom), de mivel évek óta tünetmentes (hála a gyógyszernek), így majd nem tudom mi lesz a döntés: beteg vagy nem? (Mivel állítólag ez soha nem fog elmúlni!?) Papír még nem jött sehonnan, hogy menjünk felülvizsgálatra. Nem volt valakinek ilyen esete már?

 

#12 2005-01-16 10:11

Adrika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Ildi-1: Kérje ki a lányod a nőgyógyásza véleményét, hasmenéses időszakban nem megbízható fogamzásgátló módszer a tabletta, de erre mindegyik betegtájékoztatója fel is hívja a figyelmet (hasmenés és hányás esetén más fajta fogamzásgátlásról érdemes gondoskodni). És, mivel ez a betegség ugye gyakran jár hasmenéssel...

Nincs jelen

 

#13 2005-01-18 15:36

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Cápamama! Nekünk papirunk van róla, hogy ordít. Amit csak el lehet képzelni, mint koraszülöttséggel együttjáró problémát, na nálunk az mind megvan! Egyébként 9 hónapos,  soha nem szopott, laktózérzékeny, kontaminált vékonybélszindrómája van és egyéb nyalánkságok. Ja, és mint minden hasfájós gyerek, jól fel lett kapatva. Ha kiteszem a lábam a helyiségből, ahol ő van, úgy rázendít, mint a tévében az elhagyott kambodzsai árvák... Már nevelési tanácsadóval is beszéltem, csak reménykedek, hogy kinövi.

Nincs jelen

 

#14 2005-01-20 16:41

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Anyatejes volt féléves koráig, csak fejtem. Laktóz nemcsak a tehéntejben van, hanem az anyatejben is,kb. 2x annyi! Volt laktózterhelésünk, és a tápszerek is tehéntejből vannak, akármennyire hipoallergének is. Féléves koráig éjjel-nappal fájt a hasa, ordított. Azóta kevesebbet, de most jön a foga, megint nyűgösebb. Nem akarlak elijeszteni a gyermekvállalástól, de ahova mi járunk, nagyon sok az ilyen állapotú baba, meg még rosszabbak is...  A doktornő, akihez járunk, ugyanezt végigcsinálta a saját gyerekével , úgyhogy nagyon megértő.

Nincs jelen

 

#15 2005-01-21 15:29

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Elég jó hírű gyerek-gasztroenterológus, és ő legalább nem mondta azt, hogy majd elmúlik...

Nincs jelen

 

#16 2005-01-24 10:21

hangyalka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Ildi-1:
Én hüvelygyűrűt használok, és eddig jól bevált. Ez egy hormon-tartalmú fog.gátló eszköz, ugyanolyan megbízható, mint a tabletta. Viszont: nem terheli a májat ill. az emésztőrendszert, mivel közvetlenül a hüvelyi nyálkahártyán keresztül szívódik fel a hormon. Ezért választottam legfőkébb, mert amúgy is elég sok gyógyszert szedek, ami "öli" a májamat, szóval nem akarom, hgoy a fog. gátlóm is tovább súlyosbítsa ezt.  A másik meg, hogy hasmenés esetén sincs semmi gond, a fent említettek miatt. Nagyon kényelmes, bár igaz, hogy nem túl olcsó, mert havonta kerül 2700 Ft-ba. De nekem megér ennyit a megbízhatósága és az, hogy kevésbé árt, mint a tabletta. Szerintem érdemes megpróbálni.

Nincs jelen

 

#17 2005-01-24 15:17

Tündi-bünd
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Én 35 éves vagyok. 25 voltam, mikor először szültem. Három gyermekem van. Crohnos vagyok megállapítottan 2 éve.
Előtte is voltak a tüneteim kb 2éve, de akkor még nem voltam orvosnál.
6 éves a legkisebb, tehát az is lehet, hogy már beteg voltam akkor is,
csak nem tudtam róla. A terhességeim nagyon egészségesek és szépek voltak,
nem volt semmi bajom. Vissza is sírom azt az időszakot.
A gyerekeim nyugodt édes kisbabák voltak(most bezzeg rosszcsontok.)
A szülések óta Triregolt szedek fogamzásgátlót.
Le kell vele 2 évente 3 hónapra állni, de nem zavarta a hasmenésem.
Azt is hallottam a védőnőtől, hogy a többedik szülés is kihozza a crohnt.
Lehet ez, de akkor is megérte.:-)

 

#18 2005-02-10 11:16

ildi-1a
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Köszi a választ, csak most tévedtem vissza erre az oldalra. A lányom még nem volt a nőgyógyásznál, és én sem vagyok járatos ebben a terhesség megelőző dolgoknál, mivel 15 éve megoperáltak, és sajnos erről nekem már nem kell gondoskodnom. A hüvelygyűrűt is az orvos írja fel, vagy szabadon kapható a patikában? Különben a lányomnak nincsenek és nem is voltak soha hasmenéses problémái, inkább a szorulásos tünetek voltak korábban a jellemzőek, meg a hatalmas méretű székletformák, hasgörcsökkel. Még csak vér sem volt a székletén soha(szemmel látható formában), egy szimpla influenza szerű tünettel, visszatérő magas lázzal, hasfájással derült aztán ki, hogy mi a betegsége.

 

#19 2005-02-10 11:32

hangyalka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

szia Ildi,
örülök, hogy visszataláltál...:)
A gyűrűt ugyanúgy a nőgyógyász írja fel, mint a tablettákat. Szóval mindenképpen el kell menni hozzá, de talán nem is baj, előbb-utóbb úgy is el kell ezt is kezdeni...
Igazából nekem sem  jellemző tünet a hasmenés, általában szorulásom van, ha rosszul vagyok. (meg nyálka:(, de az sem véres ) Szóval én sem a hasmenés miatt döntöttem a gyűrű mellett, hanem - ahogy már írtam fentebb - amiatt, hogy nem károsítja a májamat. Ez még talán fontosabb is.
Egyébként azóta is jól bevált, semmi gondom nincs vele. Csak ajánlani tudom. :)

Nincs jelen

 

#20 2005-02-13 12:29

ildi-1a
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Hangyalka! Köszi a választ, nagyon aranyos vagy. A tőled kapott információt továbbadtam a lányomnak. Különben hova való vagy itt a Dunántúlon?

 

#21 2005-02-14 07:49

hangyalka
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

szia Ildi,
nincs mit, szívesen segítek, ha tudok. :) Remélem, hogy a lányodnak is beválik majd...
Amúgy zalai vagyok, pontosan nagykanizsai. Esetleg Ti is valahol erre laktok?

Nincs jelen

 

#22 2005-02-16 14:05

éca
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Az én lányom három és fél éves. Nekem azt mondta az orvosom, hogy a terhesség véd a betegséggel szemben, de a szülést követően 95%, hogy előjön. Ez elég rémisztő. Az új orvosom szerint nyugodtan vállalhatok  mégegy terhességet.

 

#23 2005-02-17 23:46

Cápamama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Éca!

Persze, h vállalhatsz!
A lányom két és fél éves, és a terhesség alatt nagyon jól voltam! Azóta a helyzet változó, de nem reménytelen! Néha rosszabb napok vannak, aztán meg "semmi bajom".
Ha éppen nyugalmi időszakban vagy, akkor vágj bele bátran!
Sok sikert!
Ja, és tájékoztass minket, h alakulnak a dolgok! Köszi!

Nincs jelen

 

#24 2005-02-17 23:54

Cápamama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Ildi!

Igaz, én nem használtam, de létezik egy olyan fogamzásgátló is, amit bőr alá tesznek. A behelyezése annyi, mint egy injekció, és egy kis gyufaszálnyi pálcika lesz kitapintható. Ez 5 évig folyamatos védelmet ad.
A hátránya pont ez: ha esetleg közben mégis babát szeretne, akkor egy kis metszéssel kell, h kivegyék.
De ez sem terheli az emésztőszerveket.
Kérdezzetek rá a nőgyógyásznál, h ez nektek javasolható-e, és hol tudják ezt berakni? (Én a szegedi klinikán tudom, h csinálják.)

Nincs jelen

 

#25 2005-02-19 22:05

tündibündial
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok! Örülök, hogy rátok találtam! kiskorom óta vannak hasmenés-hányásos problémáim, rengeteg vizsgálat van mögöttem, és nem típusos diagnózisom Crohnra. Magyarán fogalmuk nincs a XXI. sz. -ban, hogy mitől hányok, megy a hasam, görcsölök, nyálkás a székletem vagy éppen szorulásom va. 2 csemetém van, a terhessé alatt is megvoltak a tüneteim, szülés után is. Fried Katalinnál voltam a Lászlóban, ( + egy csomó más orvosnál mindenféle kórházban,) kihez menjek, aki nagyon alapos, és végére jár végre a bajomnak?

 

#26 2005-02-27 11:50

Suhi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

A hormonok a vízbe jutása valóban gondot okoz. Múltkor épp erről vitáztunk az egyetemen a víztisztítás témakörében. Olvastunk egy cikket, hogy a Duna vize  hogyan szennyeződik a gyógyszerek által, illetve milyen az aránya egyes szakaszokon. Brutális volt, hogy Mohácsnál már többszörös adatot mutatott. Ha meg arra gondolunk, hogy Budán nincs is szennyvíztisztító berendezés... brr... a sulinkból is hajnali kettőkor engedik a Dunába a cuccost, bár azt nem tudom hogy a laborok anyagait is... de ha meggondolom az lenne a legolcsóbb az egyetemnek...

Nincs jelen

 

#27 2005-03-10 19:17

katka
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok, Örülök, hogy rátok találtam.

3 éve vagyok colitises. Szerencsére nyugalmi idöszakomat élem, ezért is gondoltam a családalapításra. Bár már egy éve próbálkozunk. Tanácsotokat szeretném kérni nőgyógyász ügyben. Tudnátok-e Szegeden olyan nőgyógyászt ajánlani, akinek azért már van egy kis gyakorlata a bélbetegekkel kapcsolatban?
Eddig még csak a körzeti nőgyógyászoz jártam, de úgy gondolom, jobb lenne egy magánorvost is mihamarabbi sikeres gyermekáldáshoz.

Köszike. Üdv. Mindenkinek.

 

#28 2005-03-10 21:43

Tripiskáné Polenyik Tünde
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Éca!
Hát akkor én vagyok a fennmaradó 5%, mert nekem bizony nem jött elő.
27 éves koromban derült ki, hogy colitis-es vagyok, 29 voltam, amikor a fiam született (ráadásul császárral, mivel arctartásos volt) és csak 36 éves koromban jelentkezett újfent a betegség tünete! És még én sem adtam fel. Mivel új házasságban élek, úgy gondoltam még bevállalnék egy kislányt... vagy kisfiút!
Pozitív szemlélet.
Jobbulást szeretettel: Tünde

Nincs jelen

 

#29 2005-03-19 10:53

ildimancs
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Mindenkit biztatni tudok, hogy ne keseredjen el a colitis ulcerosatol még lehet gyereked és egészséges lesz nem fogaj örökölni a betegségedet, mivel ez nem örökölhetö (HÁLA ISTENNEK).
Engem 8éve diagnosztizáltak Colitiscesnek.Azota egy-két dologn átmentem. volt mikor a poklok poklát éreztem, de ma már van egy 20 honapos csodás egészséges kislányom:-)
A terhességem alatt én nem szedtem gyogyszert az én orvosom nem javasolja semmit sem amit a bélröl szedünk. (neves főorvos volt Szegeden) a terhességem elsö harmadában fellángolt a bélgyuladásom is,de csak a kamilla teával instilláltam egy nap többször pici adagokban, hogy ne ingerelje a székelést. 20hétig 24 keresztül hánytam minden tegy-egy kis folyadék maradt bent.Annyi volt, hogy nem kellett infuzio. Ez a lényeg.20-héttöl mint akit elvágtak elmult a hányás a rosszul léátek a székelési ingerek.Ettem mindent és kicsattantam az egészségtöl a szülésig(igy éreztem) 4kg hizással mentünk  a férjemmel szülni.A szülés után elkezdtem szoptatni, de ekkor már kezdtem rosszul lenni, jöttek a tünetek. Probáltuk elkerülni a gyogyikat a szopi miatt,de 2honapig sikerült, ezek után kellett vénásan ferlecitett is kapnom 10ampullát.Ettöl a tejcsi keserü lesz, igy a láynom nem is fogadta el. Potoltunk tápszerrel. Ezen is tul vagyunk. Tavaly tavaszra már kezdtem rosszul lenni szedtük a gyogyszereket rendesen, demár nem segitett.szeptembertöl oktoberig korház következett.Infuzio imuránra állitotak. 3 adagot kaptam mire hatott.Ezt a pár hetet volt szörnyü kibirni de nem a betegség miatt,hanem a kislányom miatt aki nagyon nagyon hiányzott. Probálok teljesen ugy élni mint bárki más, csak nem eszek meg mindent.Nem szoktam elmondani a betegségemet sem, mert attol nem lesz könnyebb semmivel. Valahol hálás vagyok a sorsnak, hogy egy ilyen betegséget kaptam, amivel 100évig együtt lehet élni. Nem öröklik a gyerekeim. Na és ha jol vagyok bármilyen munkát el tudok láttni. Mindenkit biztatni tudok, hogy egy colitistöl az élet megy tovább boldogságban pörgésben,buliban, ahogy szeretnéd:-)))))
Ha bárkinek valami kérdése lenne irjon nyugodtan szivessen válaszolok, most viszont megyek mert kiabálnak a kiságybol, hogy ANYU?ANYU....:-)

Nincs jelen

 

#30 2005-03-19 12:47

grunfeld
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok,

Én több előadásban is azt hallottam, hogy a colitis ulcerosa és a Crohn is örökölhető. Illetve nem maga a betegség, hanem a rá való hajlam. Ha pedig megvan a hajlam (a bél szerkezetének valamilyen változása) és ehhez jönnek bizonyos környezeti és egyéb eddig ismeretlen tényezők, akkor kialakulhat bármelyik betegség. Nálunk erre úgy tűnik példa is van a családban.

Viszont engem nagyon érdekelne, hogy van-e különbség a hajlam apai és anyai öröklődésében. Én 7%-os valószínűségről tudok.

Monik! Kiselőadást nem tartassz erről?

Üdv, Grünfeld

Nincs jelen

 

#31 2005-03-19 14:04

Adrika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

http://www.ujdieta.hu/dieta2001-0304-02.htm

"A genetikai faktorok hatása bizonyítottnak látszik; a betegek 15%-ánál az egyenes ági leszármazottaknál szintén kialakul a betegség."

Na, ennyit arról, hogy a colitis ulcerosa nem örökölhető... :-(((

Nincs jelen

 

#32 2005-03-19 14:13

Adrika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

... és ne adja Isten, DE én se kisgyermekként lettem beteg: 30 éves koromig makk egészséges voltam.

Úgyhogy szerintem bölcs ebben a témában az marad, aki nyugtával dícséri a napot. :-)))))

Nincs jelen

 

#33 2005-03-19 16:54

grunfeld
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Zoli!

Kovács Ágota tartott egy előadást az MCCBE-n januárban, ott hangzott el a hajlam öröklődése (és valamit mondott, hogy ez talán a bélfal felépítésére vonatkozó eltérésre vonatkozhat). Ez persze nem zárja ki, amit Zoli állít, mármint hogy civilizációs betegség: a hajlam még önmagában nem baj, csak ha a körülmények is olyanok, azaz "civilizációsak".

A 7%-ot az MCCBE honlapon lévő egyik előadásban találtam a következőképpen IBD-re vonatkoztatva:
"Egyik szülő betegsége esetén 1 ? 7 %
Mindkét szülő betegsége esetén 36 %"

Üdv,
   Grünfeld

Nincs jelen

 

#34 2005-03-19 21:21

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok !
Szoval en terhes sem voltam, a szoptatast most hagyjuk, a colitis az sajnos  ul :-<
Irni azert itt irok, mert a betegseg orokolhetosegerol volt szo.

Itt(is)  +tanultam, hogy az ember soha sem lehet eleg okos :-(

A kerdesem az, ismertek valakik Afrikabol ( kiveve a leg_gazdagabb Del Afrikat + talan meg Zimbabwet ), aki colitises  ? Vagy ismertek valamilyen ez ugyben illetekes szervezetet ?
Legjobb tudomasom szerint az un. joleti allamok tipikus betegsege a colitis es a crohn es remelem nem terjesztek nagy hulyeseget, ha leirom,  az USA_ban van fajlagosan is a legtobb colitiszes.

Mas.
Az "Orvost keresek.." topicban mar irtam, hogy apai jobaratom volt Retsagi professzor, aki mar sajnos nincs kozottunk.
Egyik alkalommal arrol beszelgettunk, hogy en miert vagyok gothos. +emlitettem, hogy olvastam az "Eletunk es a stress" cimu opuszt  Selye Janostol, amiben szepen leirta, hogy az ilyen tipusu emberek, mint amilyen en is vagyok, a stress miatt,  nagy esellyel colitisesek lesznek, lehetnek.
Erre olyan valaszt kaptam, amit orvostol ritkan kap az ember.
"Joska, ha ezt a feltetelezest elfogadnank(marmint az orvosok), akkor a tudatlansagunkat lepleznenk."
Meg annyit, Retsagi szemelyesen is jol ismerte Selye Janost .
Ezek utan szamomra evidens, hogy ok_okozati osszefugges nincs a stress es a colitis kozott, legfeljebb a statisztika szerint tobb colitises van azok kozott akik surun vannak stressnek kiteve.

Nincs jelen

 

#35 2005-03-19 22:42

Adrika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Realistaként valahogy nyugodtabb lennék, ha végülis az bizonyosodna be, hogy "kézzel fogható" dolgok a ludasak, (a genetikai összetevők, a vírusok, az a sok műanyag szemét, amit egy jóléti társadalom tagjaként elfogyasztunk, a környezetszennyezés) nem pedig a stressz. Márcsak azért is óhajtanám mindezt, mert, ha végre megtalálnánk a baj okozóját, azt a bizonyos "kézzel foghatót", akkor pillanatokon belül meg lenne a gyógyszer is.

Azt gondolom, hogy manapság a stressz az egyik leguniverzálisabb dolog a világon, ugyanis minden baj okozójaként hivatkozhatunk rá. Mindenre rá lehet húzni, mindent be lehet vele takarni, mindent meg lehet vele magyarázni. Ráadásul divatos is manapság erre hivatkozni. Valahogy nagyon nem örülnék neki, ha ezzel a valamivel kellene "megküzdenünk", amit még normálisan megfogalmazni se sikerült senkinek.

Nincs jelen

 

#36 2005-03-19 22:59

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Zoli !
Velem lehet vitatkozni :-)
Tudod az azert az erdekes, hogy negyven eves koromig miert nem jott elo ez a stresszes apropo, pedig igen vehemens es a problemakat erzelmi alapon lerendezni probalo fazon voltam, ami ugye azert inkabb a nokre jelemzo :-)
Vilageletemben versenyszeruen sportoltam, a konfliktusokat inkabb kereso, mint elkerulo tipus voltam..mondjam meg....
Jut eszembe, jo volna tudni statisztikakat a betegek megoszlasarol eletkor, nem, iskolai vegzettseg, munkakor, lakohely tipusa ect.
Nezd meg a "Ki kicsoda" topicban milyen heterogen a tarsasag es ez nem reprezentativ minta ...
Adrikaval egyutt en is nyugodtabb lennek, ha azok a betegseget kivalto oko lennenek kozelebb a valosaghoz, amit O irt le

Nincs jelen

 

#37 2005-03-20 10:45

Andrisss
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Néha kukkantok be a fórumba, de ez most nagyon érdekes téma,legfőképp ebben a topicban:))))) Én azt hittem mást jelent:)))) Na mindegy......
Stressz?Genetika?Táplálkozás? Szerintem valljuk be őszintén,mindenki elgondolkozik ezen,kivétel nélkül, és kutatjuk hogy hogyan lehetne jobbá tenni életünket.
A statisztikák mindig jó irányba terelik a gyanut az orvosok szemszögéből is nézve.
A tények azok,hogy genetikailag a hajlamot a kaukázusi embertipus hordozza,és az európai meg az afrikai keveredés során,előfordulhat a két betegség.
A másik fontos tényező pedig az,hogy a fejlett,vagy a fejlődő demokratikus országokban van túlnyomóan döntő többségben a jelenség. A helyzetet sajnos bonyolitja, hogy a táplálkozás az emésztés a stressz vagy a tartós depresszió között,óriási az összefüggés. Én, annak idején a hobbimból adódóan állatokkal foglalkoztam,és ott jól megfigyelhető volt például, hogy egy adott egyed egy megszokott környezetéből kiragadva, új ingerekkel bombázva egy  tartós depressziv állapotot idézett elő. Ez olyannyira megviselte az egyedet,hogy visszatrthatatlan hasmenést idézett elő. Sajnos az embernél is előfordul,hogy bizonyos tartós vagy egyéntől függően akár ritka külső környezeti behatásra hasonló dolgot idézzen elő egy egészséges embernél.
Ezzel csak azt akartam mondani, hogy óriási összefüggés van az emésztőrendszer és az idegrendszer között!
A másik nagyon szembetünő pedig az,amit Zoli próbált mondani,hogy nem épp az iskolázatlan szegény családokból kerülnek elő a betegek,hanem kezdjük például az alsó középosztály, szakközépiskolástól felfele!
És sajnos ha hiszitek ha nem,ez is arra enged következtetni,hogy valószinüleg egy társadalmi problémáról van szó.
Hisz ha csak Magyarországot nézzük a táplálkozási szokásokban,a fő élelmiszercsoportokból mindannyian szinte hasonló százalékban fogyasszuk az élelmiszereket.
Persze még egy olyan teória is felmerülhet,hogy egy adott személyiség,egy mesterséges,nem természet azonos anyag hatására lesz beteg. Vagyis,nem közvetlen a stressz,hanem az összekötő lánc egy nem természetazonos táplálékkal bevitt anyag lehet,ami aktiválhatja a betegséget.
Csak most jön az a tény,hogy orvostól hallottam,amit már egyszer le is irtam,hogy az orvos továbbképzésben, már szinte úgy kezelik ezt a betegséget,mint a depressziv állapot miatt előforduló jelenséget.
Aiolosz, a sport!
Sajnos egy öndiagnosztika leggtöbbszőr nem ad helyes választ,hogy mi az az életünkben ami rossz hatással volt ránk. Például a 90-es évek elején én is elkezdtem rendszeresen sportolni! Ez első hangzásra tök jól hangzik!
És most itt jön a de,és az,hogy megint a statisztikákat nézzük,akár világszinten is.
Az,hogy valaki notórikusan elkezd sportolni,és mindent felad:Magánélet stb,az nem természetes. Csak nézzük Braziliát,ahol nagy a szegénység,és annyi gyerek álmodozik hogy egy csapatba felvegyék.Ott minden második gyerek focista akar lenni! Vajon miért nem tanulni akarnak?
Ha valaki aktivan sportol, és mindent elkövet hogy helyesen csinálja, az egy rendszert hoz az ember életében. Ez egy olyan pótlás,amit az életben valaminek a hiánya okozza hogy egy ilyen "célt" tűz ki az ember maga elé. Példának még azt is felhozhatom,hogy az igazán jó sportolók nem a gazdagok közül kerül ki.
Ezzel csak azt akartam mondani,hogy ugyan nemes és egészséges dolog a rendszeres sport, de attól még lehet gondja az életben, ami alatt azt értem,hogy attól még lehet depressziv az ember,csak tudat alatt talál egy kiutat.

 

#38 2005-03-20 15:08

gasztrodoki
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Kedves Hölgyek, ill. Urak, véletlenül tévedtem erre, anyagot gyűjtök colitis ulcerosás előadásomhoz.
A szakma egyértelműen egyetért abban, hogy a terhesség és a gyulladásos bélbetegség összeegyeztethető és
1. semmiképpen sem alapállás lebeszélni róla a hölgyeket (már az előbbiről -))
2. a fő szempont, hogy a betegség legyen rendben, a terhességnek akkor a legjobbak az esélyei, azaz a gyógyszerektől nem félni kell, hanem ésszel alkalmazni őket. Mindenkinek kivánok sikeres gyermekáldást!

 

#39 2005-03-20 15:32

hcsillacska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

gasztrodoki! Végre egy higgadt álláspont. ildimancccsal ellentétben én a szoptatás alatt is szedtem a gyógyszert, mert olyan beteg voltam, meg terhesen is szedtem. Azt hiszem, ma már visszatekintve, ez mentett meg a komolyabb kórházi procedúráktól. Nem érdemes csak azért nem gyógyszerezni, mert mi lesz a tejjel. És akkor mi lesz a gyerekkel, ha az anyja hetekig kórházban van a bele miatt! Nem éri meg egy komoly állapotromlás. Engem a genetikus ezzel nagyon meggyőzött. A stressz-témához: ezen a honlapon olvastam valahol, hogy a stressz a betegség fellángolásának és kialakulásának egyedüli okozója nem lehet! Muszály volt körülnéznem ilyen ügyben, ugyanis megint belobbant a belem, pedig nem vagyok ideges, nincs vizsgaidőszakom és nem ettem káposztát sem. Akkor mi a fenétől fáj a hasam? Mert tavasz van? Azt hiszem erre a betegségre (is) mondják, hogy kialakulása poligénikus vagy polifaktoriális? Monik melyik a jó szó?

Nincs jelen

 

#40 2005-10-23 21:57

Mayo
Tag

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!!! Csak most talaltam ra erre az oldalra, es a segitsegeteket szeretnem kerni. Colitisem van es a parommal gyereket szeretnenk. Tele vagyok kerdesekkel, aggodalommal. Kanadaban elek 4 eve, mar itt lettem beteg, kb 3 eve. Lassan egy eve folyamatosan szedek Pentasat napi 4-szer 2-tot. Teljesen tunetmentes vagyok. DE az orvos nem nem akarja csokkenteni az adagot, pedig emlitettem hogy babat szeretnenk. Tobb honapja probalkozunk de meg nem estem teherbe. Nem tudom hogy befolyasolhatja -e a gyogyszer, es hogy jo -e hogy ilyen nagy dozisban szedem. Itt nem nagyon kapok valaszokat, segitsetek!!! Koszonom elore is.

 

#41 2005-11-28 16:08

Andi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!!!
Régóta olvasgatlak már titeket, de csak most vettem a bátorságot, hogy írjak is. 5 éve vagyok Crohn-colitises. A mai napig nem tudják egyértelm?en, hogy melyik a kett? közül, mivel a vékonybél állítólag nem érintett, viszont elég drasztikusan károsodott az egész vastagbél nyálkahártya, teljes vastagbél érintett. Az elmúlt 5 évben rengeteget voltam kórházban. Nekem er?s vérzéssel, nyálkás széklettel jár a dolog, ha nagyon aktív szakaszban vagyok naponta 30x is mennem kell Wc-re. Ilyenkor vérszegénység alakul ki, tehát már többször kaptam vért.  Éveken keresztül steroidot szedtem(volt amikor 64 mg-ot is), jelenleg (fél éve) nem szedek csak Imurant 150 m-got és Pentasat 2x2-?t. Van egy kisfiam 6,5 éves. Nagyon szeretnék még gyereket én is. De sajnos elég rövidek a tünetmentes id?szakok. Megnyugató olvasni, hogy többen szültek Imuran mellett. Én ett?l féltem a legjobban. Szerintem van egy tök jó dokim, bár ?rá 2 év betegség után találtam rá és 200 km-t kell utaznom, ha baj van. Kecskeméti vagyok és Miskolcon szoktam kórházban feküdni. Itt Kecskeméten egy id?s orvoshoz járok, ? írja fel a gyógyszereimet, de ha kórházra van szükség akkor Miskolcra küld. Az orvosom nem javasolja a gyermekvállalást.

Nincs jelen

 

#42 2005-12-30 14:34

bendimama
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Szia Andi,

Most találtam rá erre az oldalra és azt gondolom ez a fórum választ ad a kétségeimre.
11 éve diagnosztizált Crohn beteg vagyok fisztulákkal. Általában magával a betegséggel nem nagyon volt problémám ez alatt az id? alatt( bár kb.3-szor volt aktív id?szakom, amikor lefogytam 47 kg-ra és nagyon szar állapotba kerültem) A legutolsó ilyen 2001-ben volt, amikor is megtaláltam a megfelel? kórházat. Azóta csak a fisztuláimat rakják rendbe. Most csak Salofalk-ot szedek.
2005 március 30-án megszületett a kisfiam, Bendegúz, aki teljesen egészséges. A terhesség gyönyör? volt, úgy éreztem nem is vagyok beteg és semilyen gyógyszert nem szedtem. A fistulák váladékozása lecsökkent, ami azóta is tart. A belgyógyász azt mondta, hogy annyi gyereket vállalhatok, amennyit akarok, mégis kétségeim vannak. Neked van egy 6,5 éves kisfiad. Milyen volt ez az id?szak? Amikor nem voltál jól, hogy bírtad?
Nem tudom, hogy merjünk-e mégegy gyermeket vállalni, mert bár segít?kész családom van, nem tudom, hogy megtehetem-e velük, hogy, ha rosszul vagyok ?k vigyázzanak a gyerekeimre.
Neked nem mondta az orvos, hogy jót tehet a terhesség? Nekem kifejezetten ajánlották, csak annyi volt a kikötés, hogy tünetmentes id?szak legyen. Ez annyira jól sikerült, hogy most 80 kg vagyon és nem tudok fogyni. Egyébként amikor én rossz b?rben vagyok akkor Aloe Vera gel-t szoktam inni kúraszer?en. Képzelheted mennyi mindent kipróbáltam, de csak ez hatott.  Ez nem fog meggyógyítani, csak feler?sít, de szerintem az is valami.Ha minden kötél szakad Te is kipróbálhatnád. És ha esetleg jót tenne, lehet, hogy próbálkozhatnátok még egy babával. :)

Várom válaszod,
Hajni

Nincs jelen

 

#43 2006-06-20 19:21

Anita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Látom, jó régen nem írt ebbe a topikba senki, ezért lehet, hogy nem is fogja senki elolvasni ezt a levelet, de ha mégis, akkor már megérte, hogy írtam.
25 éves vagyok, Proctitis Ulcerosám van kb. 7 éve.
Jelenleg 21 hetes várandós vagyok.
Mikor tavaly elkezdtünk a párommal babát tervezgetni, megpróbáltam alaposan utánajárni a dolgoknak.
Beszéltem a kezelõorvosommal, nõgyógyásszal, és kétszer voltam Pesten genetikai tanácsadáson.
Az volt a nagy dilemmám, hogy szedjem-e akkor is a gyógyszereimet, ha teherbe esek, vagy kockáztassam meg, hogy újra fellángoljon a betegségem.
A kezelõorvosom annak híve, hogy az elsõ én vagyok, és hogy én rendben legyek, csak aztán a baba. Illetve szinte mindenhonnan azt hallottam, hogy az esetleges fellángoló betegség a maga tüneteivel többet árt a babának, mint maguk a gyógyszerek, amiket szedek.
A tanácsadáson is azt mondták, vállalhatom a terhességet, sõt másodjára egy orvos szinte lecseszett, hogy minek megyek oda ilyen semmisséggel. Majd akkor menjek, ha a nõgyógyászom talál valami bibit.
Ígyhát belevágtam, napi 2x2 Pentasa és 125 mg Imuran mellett.
A harmadik hónap táján kicsit fellángolt a betegségem, akkor nagyon megijedtem, hogy hogyan fogja a baba kibírni, ha még több gyógyszert kell szednem. A dokim még felírt Xalazin kúpot is, napi egyet, ettõl szerencsére megint tünetmentes lettem, most már csak hébe-hóba használom. Maradt a Pentasa és az Imuran.
Már túl vagyunk 4-5 ultrahangos vizsgálaton, melyek szerint a baba teljesen egészséges, minden szerve megvan, szép, nagy.
Jövõ héten megyünk 4D-s ultrahangra, remélhetõleg akkor is csak jókat fognak mondani a bébirõl!
Nem akarom elkiabálni a dolgot, csak azt szeretném tudatosítani a babát tervezõkben, hogy a dolog nem lehetetlen és nem szabad rettegni!

Jelentkezem, ha lesznek újabb fejlemények!

Üdv.
Anita

Nincs jelen

 

#44 2006-06-21 16:40

Vera
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sok szerencsét a terhességhez és a babához! Én már évek óta próbálom a férjem rábeszélni egy második babára, de nem sikerül. Mindig a betegségem és a gyógyszerek az indoklás (Pentasa 3x1, Imuran napi 50mg) ezért is jó olvasni, hogy vannak nálunk bátrabb emberek is. Rémélem nem lesz semmi problémátok!
Üdv! Vera

Nincs jelen

 

#45 2006-06-21 17:56

timcsi32
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!
Én sajnos nem merném bevállani a terhességet, semmilyen gyogyszer mellet, mert valószinü, hogy az én  bélbetegségem az álandó antibiutikumoktol keletkezett, amit késöbb csak a stressz fokozott.
persze ez csak az én véleményem és logikus gondolkodásom, hogy tuti valamennyi beszivódik a baba szervezetébe.

Az orvosok perzse nem fognak sem lebeszélni sem rá, de itt olvastam a gyogyszer ipar lett a veztö kereskedelem a világba....

De kitartást és jo egészséget mindenkinek és a babát vároknak!!!

Nincs jelen

 

#46 2006-06-21 18:14

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Timcsi!

Ha komolyan el is hiszed, amit mondasz, bizony úgy is lesz!!! Nem kell mindig minden elképzelni és halálosan komolyan venni. Nem úgy kell élned, hogy neked van a legnagyobb, legkomolyabb bajod a világon, és te olyan gyógyszereket szedsz, ami megfoszt számos lehetõségtõl. Ez butaság!!!

NEm azt mondom, hogy a gyermekvállalás nem halálosan komoly dolog, de ha én terhes lennék, bizony nem úgy élném meg a napjaimat, hogy szegény gyerek, mennyi mérget szívhat fel most magába, miközben én bekapkodom a gyógyikat...Felelõs emberek vannak körülöttünk, akik felesküdtek, hogy gyógyítanak. Nagy a valószínûsége, hogy vigyáznának rád és a babára is és felesleges gyógyszerekkel nem tömnének..

Örülnék neki, hogy terhes lettem, örülnék a várva vártnak,  az orvos tuti nagyon vigyázzna rá...és készülnék az anyaságra, lelkileg és agyilag egyaránt :))

Nehezen tudnék, olyan indokot mondani, ami miatt nem akarnám a gyermek vállalást, az anyaságot. Max. ha a gyermekem nagyon súlyos születési rendellenességgel fejlõdne, akkor...de akkor is mérelgelném, a helyzetet...



Üdv!

Nincs jelen

 

#47 2006-06-21 19:22

Vera
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Nem elrettentésként, de megemlítem, hogy a lányomat a jövõ héten viszem colonoscopiára. Gyakori hasi görcsök, hirtelen fogyás, láz, magas Fvs, We, CRP értékek miatt. Nem sok jóval bíztattak, egybõl crohnra gyanakodtak. De ezek után is azt mondom, hogy bármikor megpróbálkoznék még egy babával. Mindig a legrosszabbra gondolni nem szabad!
Üdv mindenkinek!

Nincs jelen

 

#48 2006-06-21 21:24

Anita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Sziasztok!

Hát, el vagyok képedve azokon, amiket írtok!
Most akkor nekem vagy nagyon felelõtlen orvosom van, vagy nagyon is okos!
Vera! Én napi 2x2 Pentasat és 125 mg Imurant szedek, plusz néha még este 1 kúp. És senki sincs kétségbe esve, nem aggódunk. Na persze kellett egy kis idõ, mire rendbeszedtem a gondolataimat, és meghoztam a döntést, de nem volt nehéz.
Elõször is: a kezelõorvosom mindig nagyon határozottan kiállt amellett, hogy lehet gyerekem, és váltig állítja, hogy ezek a gyógyszerek nem ártanak a babának. Szinte szóra sem érdemesnek talája ezt a kérdést, és ha néha kifejeztem az aggodalmaimat, csak annyit mondott, hogy ezzel az idegeskedéssel ártok neki igazán, nem a gyógyszerekkel.
Másodszor: a genetikai tanácsadáson elõször azt mondták, hogy a kockázati szint 10% alatt van, illetve a terhesség vállalható. Mikor másodszor mentem, a doki jól lehordott, hogy minek megyek oda ilyen semmiség miatt; oda hozzájuk igazán komoly bajokkal mennek az emberek.
Harmadszor: sokat olvastam a témáról, és azt soha nem láttam sehol, hogy ne lehetne vállalni a babát.

Mostanra én úgy vagyok a napi gyógyszerbevételnél, hogy szinte már észre sem veszem, mit csinálok, illetve teljesen automatikus, közben nem gondolok arra sohasem, hogy ezzel ártanék a babának. Csak bedobom, mint a vitaminokat, megnéziumot, stb.

Teljesen egyetértek Mancsával!  A terhességet nem szabad stresszként megélni, tele aggodalommal. Sokáig egyébként én is kételkedtem az orvosomban, nem szokott túl bõbeszédû lenni, nem is tudtam megbízni benne.
Aztán egyszer a párom megkérdezte: Tett már veled a doki olyat, ami ártott volna, ami ne használt volna? (válaszom:nem) Mindig rendbe szedett, ha sz..ul voltál, nem? (válaszom: igen)  Akkor bízz benne!

Ez hatott, most már bízom benne, és hát most itt mocorog a pocakomban a baba, és hiszem, hogy tök jól érzi magát idebent!  :-)

De ismétlem, nem szeretnék semmit sem elkiabálni, majd megátjuk.

Úgyis küldöm majd az infót, hogy minden okés-e vele! (már csak 1 hét, és megyünk 4D-re)

Ja, még azt is leírom, had bíztassak mindenkit, hogy az eddigi összes vér és egyéb vizsgálatom tökéletes lett. Van még néhány kismama ismerõsöm, akik makk egészségesek, és neki nem lettek ilyen jó értékeik, mint nekem, illetve eddig én viselem a legjobban a terhességet: semmi panaszom. :-)

Üdv.
Anita

Nincs jelen

 

#49 2006-06-22 10:44

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Így kell ezt csinálni ANITA! GRATULÁLOK ÉS sok boldog pillanatot várok a kis jövevényhez :))

Nincs jelen

 

#50 2006-06-22 21:52

Anita
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Terhesség, szoptatás, colitis

Köszi Mancsa! Igyekszem!  :-))

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB