#1 2009-02-23 20:53

zsuzsó 2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Pyoderma gangrenosum

Sziasztok'
nem találtam a fórumon "ezzel a frányából" semmit se.
Gondoltam nyitok egy ilyet is.
Valakinek hátha segíteni fog...ti mivel kezelítek? mit mond a dokitok? hol jött ki?
(Lehet,hogy az utóbbi túl személyes kérdés volt-bocsi akit megbántottam volna....)

Szerkesztette: zsuzsó 2 (2009-02-23 20:54)

Nincs jelen

 

#2 2009-02-24 15:08

zsuzsó 2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Senki se hallott "errõl"?

Nincs jelen

 

#3 2009-02-24 16:12

Robur
Admin (Crohn)
Hely: Bp
Regisztrálva: 2004-01-05
Írások: 645

Re: Pyoderma gangrenosum

Mi is írtunk róla:


http://crohn-colitis.hu/hun/leirasok-crohn.php

Bélen kívüli szövõdmények "fülön"

Nincs jelen

 

#4 2009-02-25 08:19

Orsi30
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Szia Zsuzsó !

Én CU-s vagyok, és az utóbbi 2 hónapban keseríti az életemet ezek a lilás fájdalmas csomók. Nekem mindkét lábamon a lábszáron jött ki, összesen 3 volt eddig, de úgy látom készülõdik a 4. A dokim azt mondta, hogy kezelni igazán nem lehet mivel csak szteroiddal, meg kaptam rá antibiotikumot is a biztonság kedvéért, mivel a bõr alatt gennyes váladék gyûlt össze. Sajnos meg kell várni míg jól begyûlik (esetleg párakötéssel rá lehet segíteni) és kifakad magától, onnantól kezdve pedig marad a napi fertõtlenítés, sebhintõpor vagy betadine és a fedõkötés amíg beszárad és meggyógyul. A 3 közül az egyik viszont magától visszahúzódott, ez a térdemen volt. Nekem 14. éve tartó betegség során most elõször jöttek elõ. Te crohnos vagy colitises vagy? Hova való vagy Szabolcsban??
Szép napot !

Nincs jelen

 

#5 2009-02-25 11:01

tim-tirim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Sziasztok.
Nekem nyáron acne conglobátás lett az arcom, de úgy igazán. Összefüggö mély gyulladás, szememet számat elnyomta, aludni nem tudtam a fájdalomtol...kezelgették mindenfélével de csak a szteroidra lett jobb. Nekem is genyes váladék gyült össze benne ahogy orsi 30-nak. Az orvosok szerint egyértlemüen a crohn betegségemmel van összefüggésben. Úgy fogalmaztak, hogy a crohn betegség arcon lévö megnyilvánulása.(persze erre nem sikerült idöben rájönniük) Mostmár szebb az arcom de, nagyon heges és még mindig piros, de legalább nem gyulladt. ami a legrosszabb hogy újra kijöhet.... Van valakinek hasonló élménye?

Nincs jelen

 

#6 2009-02-25 19:58

zsuzsó 2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Szia Orsi30'
Én Crohnos vagyok, de nem nekem van Pyodermam.
Drága nõvérkém az akinek kijöttek több éve, õ is Chronos :(
Itt Magyarországon nem sok mindennel tudtak segíteni neki. A Bõrgyógyász adott rá kenõcsöt fehéret/vöröset-fertõtlenítésre, de ez nem sokat segítet. Saját maga adagolta a Medrolt ami idõ közönként enyhítette a gyulladást is.
Már 2 éve Svédországban lakik, s az ottani dokija olyan gélt, s kötszert adott neki ami hála Istenek beggyógyította :)
Mikor haza jött akkor megmutattuk az itteni bõrgyógyásznak s csak lesett-szó szerint. Õszintén megmondta, hogy ilyet, még csak katalógusban látott.
Azóta ahogy nézegettem a netet láttam, hogy már ide is eljutott. Talán tudtam segíteni egy picit   ;)

Suprasorb G-amorf gél
CMC-polimerekbõl, propilénglikolból és vízbõl készült, átlátszó hidrogél.
Közvetlen felhasználásra kész steril hydrogél lap, felületes nekrotikus sebek , I. és II. fokú égési sérülésekre.
Nedvességel látja el a sebet, s ezáltal feloldja a necrosisokat. A gél felszívja a szétesett szöveteket és a kötéscsere alkalmával eltávolítja õket a sebbõl. 3 napig is a seben hagyhatjuk-a kötést legkésõbb akkor kell eltávolítani, ha a másodlagos kötés kapacítása kimerült. Az új kötés felhelyezése elõtt a sebet gondosan ki kell mosni.
Különleges jogcímek: HM, KGY, ÜB

http://www.salus.hu/belindex.php?item=t … ge=kotszer
http://images.google.hu/images?hl=hu&am … amp;tab=wi

Normlgel
- 0.9%-os sótartalmú gél.Só, víz és gélesítõ anyag az összetevõi.
Nedvességet ad a sebnek, miközben elõsegíti a nedves sebkörnyezetet, amely hatékony a sebgyógyulási folyamatban, s védi az újonnan formálódó szövetet. Használható granuláló és nyitott sebekhez úgymint dekubitusz, vénás és artériás láb fekélyek, diabéteszes fekélyek, felületi égések, valamint nyitott mûtéti sebek esetében

http://images.google.hu/images?hl=hu&am … amp;tab=wi

Nincs jelen

 

#7 2009-02-25 21:02

tim-tirim
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Szia Zsuzsó 2!
Én Dániában élek, és az én arcommal söt még a crohnommal sem  tudnak mit kezdeni az itteni dokik. Ha bajom van és tehetem haza megyek az orvosomhoz..... Nekem az a meglátásom hoyg az otthoni orvosok sokkal tapasztaltabbak, az itteniek viszont emberségesebbek, de inkabb az elöbbire van szükségem.
Fú az durva ha mindketten crohnosok vagytok a tesoddal, szüleiteknek nicns panasszuk ?
üdv.timi

Nincs jelen

 

#8 2009-02-26 18:38

zsuzsó 2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Szia tim-tirim'
van igazság abban amit írtál....igen az itthoni dokik tapasztaltabbak-nekünk a belgyógyászunk, de a bõrgyógyász, hát õ is....Gondolom a gazdasági helyzet miatt nem látot olyan gélt s kötszert, s azért nézet "akkorát"
Sok mindenben különbözik Országokként  a betegellátás.Éltem kint Németországban,s  elkisértem egy párszor Svédben a nõvéremet.Gondolom tudod, hogy mirõl beszélek...Nehéz volt bejutni, idõpontot kérni, s ha nem "mentünk" volna el akkor bírságot kellett volna fizetni-mert hát pazaroltuk volna a kedves orvos idelyét.
Néha itthon felháborodok azokon az embereken akik szídják a dokikat. Szerintem megõrülnének, ha a "kinti" helyzet itthon is élne....
Azt nem tudjuk, hogy a szüleink is crohonos lennének...Édesanyánkat 2003-ban veszítettük el :mad:
Apukánk még él, na de Õ, csak akkor volt Kórházban mikor megszületet. Saját magát gyógyítgatja, utálja az orvosokat  :cool:

Nincs jelen

 

#9 2009-03-01 11:14

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Amit én tudok a pyoderma gangrenosumról: mind crohn-ban, mind colitisben egy szövõdmény. Döntõen az alapbetegség kezelésével szüntethetõ meg, mert megjelenése mindíg azt jelenti: fellángolt a betegség, még akkor is, ha nincsen béltünet. Nekem is ilyen volt, szteroid-injekcióval gyógyult, elég hosszú idõ (2-3 hónap) alatt. Semmi más tünetem nem volt, csak a lábszáram "rohadt". Találgatták, mi lehet, Lyme-kór, vasculitis, a bõrgyógyász is tanácstalan volt, végül a sebészem jött rá, hogy ez micsoda.

Clió

Nincs jelen

 

#10 2009-03-12 16:22

zsuzsó 2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#11 2009-06-03 20:36

busaianiko
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Sziasztok! Nemrég bukkantam erre a fórumra és elkezdtem olvasgatni. Meglepõdtem, hogy mennyi ember szenved ebben a szörnyû betegségben, nem is gondoltam régebben.
Én is 20 évig szenvedtem colitis ulcerosatól, amihez társult egy pyoderma gangrenosum is, amire évek múlva jöttek rá, hogy micsoda és mi okozza. Nagyon fájdalmas volt, és sajnos tényleg úgy van, hogy csak akkor gyógyult be, amikor aránylag tünetmentes voltam.

Idõközben megmûtötték a vastagbelemet, mert perforált a gyulladás miatt, sztómám is volt, szerencsére ennek már 9 éve, és azóta rendszeres vizsgálatokkal, de fájdalommentesen élek és remélem ez még sokáig így is marad.
A pyoderma gangrenosum a mûtét után kb. 1 héttel magától begyógyult, és a helye ugyan nem valami szép látvány, de nem fáj és bár vigyázok rá, de lassan már elfelejtem azokat a szörnyû éveket, amikor még fájt.

Remélem ezt majd mindenki elmondhatja magáról, de sajnos az a tapasztalatom, hogy gyógyszerektõl nem fog meggyógyulni. Állítólag a szteroid nagyban hozzájárult a bélperforációhoz!! Úgyhogy csak óvatosan vele!

Nincs jelen

 

#12 2009-06-03 21:19

Zsoca1981
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Sziasztok!

Colitis ulcerosám van 14 hónapja, de fél évig "csak" bélrendszeri tünet jelentkezett.
Aztán november-decemberi kórházi kezelés alkamlával gennyes, váladékozó sebek lettek mellkasomon, hasamon, nyakamon, hátamon. Iszonyúan megijedtem. Fájtak is ezek a sebek. Akkor kegyetlen durvának tûnt. Most, hogy látom ezeket a sebeket, már tudom: nem a súlyos változat gyötör, de azért köszönöm szépen elég volt az is. Hetek teltek el, mire vissza kezdtem húzódni, úgy hogy mindig jóddal kenettem és csökkentették a szteroidot (úgy tudom az is elõsegíti a váladékozást).
Az orvosok erythema nodosumot mondtak, de egyik sem jó ahogy a képeket elnéztem. És hát a tüneteim úgy látszik nem betegségspecifikusak, mert nem a lábamon jelentkezett.
A legcsúnyábbaknak (4-5 db) sajna megmaradt a nyoma, de nem túl nagy terjedelemben. Remélem nem tér vissza többet. :(

Nincs jelen

 

#13 2009-07-06 21:50

zsuzsó 2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Szia Zsoca1981'
utána nézegettem a erythema nodosumnak, s ahogy én láttam nem csak a lábon jelentkezhet.
http://www.vitalitas.hu/index.php?ctype=2&did=3789

Olyat nem olvastam, hogy váladékozna....lehet Pyoderma :o

még ezt találtam /bemásoltam ha netán "kellene valakinek"-vagyis remélem, hogy nem /  :cool:
http://images.google.hu/images?hl=hu&am … amp;tab=wi

Az eritéma nodózum (erythema nodosum) fájdalmas, bõr alatti csomóképzõdéssel járó gyulladás, amely leggyakrabban a lábszár elülsõ felszínén jelentkezik, de néha a karokon és más bõrterületeken is megjelenhet.

Az eritéma nodózum sokszor nem önálló kórkép, hanem más betegség vagy gyógyszerallergia tünete. A betegség a fiatal felnõtteken a leggyakoribb, hónapok, évek után visszatérhet. A gyermekkorban leggyakrabban (Streptococcus okozta) torokgyulladást követõen lép fel. Felnõttkorban a Streptococcus-fertõzés és szarkoidózis a leggyakoribb okai. Kevésbé gyakori: a lepra, coccidioidomycosis, hisztoplazmózis, tbc, psittacosis, limfogranulóma venereum és a colitis ulceroza. A betegség gyógyszeres eredetû is lehet - szulfonamidok, jodidok, bromidok, és orális fogamzásgátló tabletták okozhatják.

Tünetek és kórismerete
Rendszerint a lábszáron jelentkezik, a csomók kiemelkedõek, zúzódáshoz hasonlítanak, színük rózsaszíntõl fokozatosan kékesbarnává változik. Gyakran kíséri láz és ízületi fájdalom, néha a mellkasi nyirokcsomók is megnagyobbodhatnak.

Az orvos számára általában a fájdalmas csomók az árulkodó jelek. Az egyik csomóból végzett próbakimetszés (szövetminta vétele és mikroszkópos vizsgálata) segíthet a kórisme felállításában. A kiváltó ok tisztázására nem létezik speciális laboratóriumi vizsgálat.

Kezelés
Az eritéma nodózumot feltehetõen okozó gyógyszereket el kell hagyni, és bármilyen, a betegség hátterében álló fertõzést kezelni kell. Ha a betegséget Streptococcus-fertõzés okozta, a betegnek egy évig, vagy még tovább antibiotikumot kell szednie.

Az ágynyugalom elõsegíti a csomók okozta fájdalom elmúlását. Ha sem fertõzést, sem gyógyszeres eredetet nem találnak, a kezelést aszpirinnel lehet megpróbálni, amely rendkívül hatásos lehet. Az egyes csomókat kortikoszteroid-injekcióval lehet kezelni, ha pedig a betegnek sok csomója van, néha kortikoszteroid tablettákat rendel az orvos.

Szerkesztette: zsuzsó 2 (2009-07-06 22:01)

Nincs jelen

 

#14 2011-03-21 20:07

Laca
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Sziasztok én 14 éve vagyok Chornos az elsõ két évbe a tipikus Chronos tüneteim voltak véres nyálkás széklet hasmenés aztán ez megszünt és utánna már fõleg csak a melléktünetei jelentkeznek 12 éve ezek a mellék tünetek nálam elsõ sorba izületi ugyalladás volt fõleg térd és boka izületek a térdemet többször is leszivatták.  szerencsére az utóbbi két éve már ez az említett börtünet jelentkezik Erythema Nodosum. de az az utóbbi idõbe 3 havonta kiújul amint a medrol hatása elmúlik, Medrol és 1 hetes antibiutikum kúra után telejesen jól vagyok de mind addig amíg a medrol abba nem marad, utánna 1 héttel már újra jelentkezik erythema nodosum- tünetei. nem tudtok erre valami megoldást ami esetleg steroid nélkül is segítene?. tapasztalatok ?

Nincs jelen

 

#15 2016-08-30 20:37

Zituska.
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Sziasztok! Nem nagyon látok ezzel a kedves társulással kapcsolatos hozzászólásokat....most nálam,rajtam is kijött a Pyoderma gangrenosum nevû fincsiség és úgy nézek ki ,mint egy leprás hörcsög :( Van esetleg vkinek azóta tapasztalata és sikeres búcsúzása tõle? Cortimentet kaptam rá és Ftorocort krémet,de ahelyett h javult volna ,sokkal rosszabb lett. Alapból salazopyrint szedek,2x3,most már 2 év után végre nem megy a hasam folyton,erre  beköszöntött a pyoderma :(  szívesen veszem a tapasztalatotokat .....

Nincs jelen

 

#16 2017-08-23 21:00

universaltool
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Pyoderma gangrenosum

Én Kék Lukács kenõcsöt használok rá pár napja, sokat javult.

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB