#51 2006-03-28 09:36

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Ezek szerint a mutet ota mar 3 eve nincs sipoly, ez szerintem biztato mindannak aki fistula/talyog mutet elott all (nekem meg csak rovidtavuak a tapasztalatok, de 1 ev szenvedes utan ez is szuper :)
Remelem meg jelentkeznek hozzad hasonlo betegek :), akar hosszabb tunetmentesseggel a sipolyt tekintve (nem a szukuletre ertem termeszetesen)

Nincs jelen

 

#52 2006-03-28 10:55

Orsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Remélem sokunk elõtt áll hosszú tünetmentes idõszak :)
Már alig várom a "szabadlábra helyezésemet" :)

Nincs jelen

 

#53 2006-03-31 15:21

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Halihó! Most jöttem haza a kórházból. Megtörtént a vastagbéltükrözés. Aztán újra feltárták a tályogomat ambulánsan, mert nem akart lemenni a lázam. Aztán pár nap múlva egy sipolyt is átvágtak, legalábbis nekem úgy tûnik, mert van egy friss vágásom a két nyílás között. Viszlát sipoly, fél év sikoly. Mókás a kötözés. Szétvet, kínoz a stressz.
Egyébként tudjátok mi a mókás? Negatív a felsõ passage. Negatív a CT. A vastagbéltükörrel még a vékonybelembe is sikerült bejutni, és szemrevételezéssel nincsenek tipikus Crohn-ra utaló jelek. Most a szövettanra várunk. Továbbra is felmerül a Crohn és emellé a Colitis, de ha a szövtettan sem igazolja a Crohn-t vagy a Colitist, akkor nem tudom mi lesz.

Nincs jelen

 

#54 2006-04-04 21:59

onerebel
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

udv mindenki

ugylatom eleg sok holgytag van itt. ferfiak?:),,,namind1, en 1 psi vagyok es epp nemreg volt sipoly mutetem,gondoltam megosztom..

kezdet: jopar honapja vettem eszre pici verpottyot az alsomon,amire azt hittem az aranyeremtol van(milyen jo nem?,meg az is van..bakker:) megneztem tukorbe, es mit latok?..a farpofak felso talalkozasanal,derektalyon pici luk...hat majdnem idegbeteg lettem hogy miaz...El az orvoshoz:Sipoly!...kiraly..nagyon orulok.muteni kell.
mutet:gerinc kozeli erzestelenites...paraztam kicsit..de megvolt...tul vagyok.

egy kb 1,5 ujjpercnyi husdarabot vagtak ki...mutet kozben kerdeztem megnezhetem e...megneztem:))

most nekem is varnom kell mig osszeforr...nyilt seb. viszont ulni nem trudok, allni se sokaig,fekudni csak oldalon es hason. szuper...Mint 1 hulye Remalom olyan ez az egesz....ilyen hulye betegsegek is vannak..az ember esze megall...
meg az kene hogy kiujuljon....nem is tudommit csinalnek.attol felek meg nagyon.ferfiletemre...:) dehat ez van...ja es itt a joido en meg itthon porosodhatok...:((

remelem mindenki a gyogyulas fele tart,vagy mar azon is tul s 100%on elvezi az eletet,,,ha tulleszek ezen..s nem lesz semmi gond tuti azt fogom tenni...
tul rovid 1 elet hogy meg ilyen betegsegek miatt is ki legyunk utve!

mindenkinek minden jot ,
udv:onerebel

Nincs jelen

 

#55 2006-04-05 19:02

Florance
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia onerebel,

Jobbulást mihamarabb!
Én is sipolymûtét elõtt állok, bár még nem tudok semmi konkrétat, hétfõn beszélek a sebésszel, a holnapi CT-m eredményét tudom vinni, meg a fenekemet mutogatni, szóval egy merõ kérdõjel vagyok egyelõre.
Pont attól félek, hogy a mûtéttõl még rosszabb lesz a helyzetem, mert most gyakorlatilag csak akkor fáj, ha belemegy a széklet, akkor sem mindig; de a gasztros dokim szerint elhalt szövet is van, kell a beavatkozás.

Crohnos vagy egyébként?

Jobbulást mihamarabb!

Nincs jelen

 

#56 2006-04-06 08:35

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Florance,

sztem itt akik irtak a forumon mindenkinel javulast hozott a sipoly mutet, ez azert eleg pozitiv nem?
Meg akkor is, ha mondjuk csak 1 evet nyersz vele :) , es utana kezelni kell ujra.

Nincs jelen

 

#57 2006-04-06 10:24

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Florence, Onerebel, sziasztok!

Igaza van moniknak, csak annyit tennék hozzá, olyan sebészt válasszatok, aki az ilyen típusú mûtétben nagy gyakorlattal rendelkezik, mert sokat is lehet ártani az életminõségnek, ha rossz mûtétet csinálnak!! Remélem, Ti már megtaláltátok azt az orvost, akiben max. megbíztok és a mûtét javulást fog hozni:))

Nincs jelen

 

#58 2006-04-10 14:35

onerebel
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

udv ismet.

florance:nem vagyok crohn-os. legalabbis nemtudok rola.. csak ez a sipoly.remelem te is minel elobb tulleszel rajta es minden jobbra fordul mihamarabb.

monik:remelem nem fog kiujulni,,bar hallottam,megeshet. nekem is azt mondta a doki(mivel nyitott seb), azert kell nyitva hagyni hogy ki tudjon tisztulni. nalam egyebkent szörtüszö okozta. vmi serules miatt el kezdett befele noni....a szemét :D jo alaposan kivagtak stb. es most tisztul. hat nagyon beutne ha kiujulna. bevallom nem sok kedvem lenne ujra mutettni. remelem nem lesz ra szukseg...

clió:szerintem en jo orvost valasztottam, meg az aranyerkezeleskor mondta a mutetet.eleg sokat csinalhatott mar. egymaganklinkan dolgozik estenkent, nappal meg korhazban.szerintem megbizhato. aztan majd meglatjuk.. :)

Nincs jelen

 

#59 2006-04-13 21:15

Florance
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Onerebel, az jó, ha nem vagy crohnos! Ha minden simán megy pár hét alatt el is felejtheted ezt az undormányt.

Köszönöm a hozzászólásokat, biztatásokat mindenkinek.
Az én sipolyaim nem mûthetõk. A végbél környéke tropára ment a sok hegtõl, gyulladástól, szûkületes (1 cm) és a sipoly felzabálja a záróizmot. Ha hozzányúlnának a kifekélyesedett sipolyhoz, csak tovább roncsolnák az izmokat, amelyek már most sem zárnak tökéletesen. Az inkontinencia alternatívája a végleges colostoma. (Veszprém, Prof. Nagy Attila)

Nincs jelen

 

#60 2006-04-20 01:31

onerebel
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

jesszus Florance. ugy sajnalom.. bar en nem vagyok otthon ilyen szakszavakban, desejtem mi lehet az a colostoma(az amikor kivezetik?)
eskuszom nem ertem a mai orvostudomanyt. mikor mar arcot ultetnek at, szivet meg robotvegtagokat csinalnak,,,,egy ilyen esetre meg meg nem talaltak kis semmit. azert ez kiba**as. inkabb mar ebe fektetnenek penzt.
meg kerdezhetem hany eves vagy es hogy viseled ezt az egeszet? Igazán erõs nõ lehetsz.
en mindenesetre veled vagyok!. hajrá..!

Nincs jelen

 

#61 2006-04-20 09:12

Florance
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Inkább csak próbálok erõs maradni.
Tudod 20 év crohnnal a hátam mögött már volt idõm felkészülni arra, hogy egyszer csak ezt ajánlják az orvosok. Persze az ajánlattól a megvalósításig még el szokott telni némi idõ, fõleg, ha az ember nem érzi magát annyira rosszul és én most kifejezetten jól vagyok. Igaz szteroiddal, ami nem megoldás, csak tüneti kezelés; de kérdem én, van megoldás a crohnra? Mert nincs, a sztóma sem az, vagy nem mindenkinél az. 31 éves vagyok, még nem szültem. Nagyon sok mindent kell figyelembe vennünk a férjemmel, hogy hogyan döntsünk és mikor. Szerencsére õ mellettem áll, az a régimódi fajta, aki komolyan gondolta a jóban-rosszban, egészségben-betegségben esküt, de ettõl függetlenül azért láttam a rémületet a szemében és ez a legnehezebb, és megvigasztalni a családomat.

Egyelõre nem adom magam olyan könnyen, megyek még gasztros centrumba, intim tornával erõsítem a záróizmaimat. És közben az egyik sipolyom bezárult, a másik sem fáj. Ez sem rosszabb életminõség egyelõre, mintha sztómám lenne.

Te hogy vagy? Gyógyul a seb?

Nincs jelen

 

#62 2006-04-20 15:01

onerebel
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

hat akokr legy is eros!...csak eleg nehez ,hisz meg fiatal vagy. es 20 eve?...kemeny lehet. az vsak jo ha a parod regimodi,es melletted van:)ez is egyfajta szerencse.

a sebem koszni megvan meg...lassan gyogyulgat, mult het kozepen szedte ki a varratokat a doki...az sem volt fajdalommentes,de megvaolt:)
remelem azert mostmar 1 honap alatt behegged teljesen es utana nem lesz gond. de legalabb mar nem faj, es mar tudfok aludni is rendesen:)...bar azert forgolodik egyik oldalrol masikra hasra..es igy korbe...haton meg nem megy...de remelem mihamarabb vege lesz es hogy soha tobbet ne legyen vele gond...
neked is minden jot, es remelem a gyerekaldas is ugy lesz ahogy ti akarjatok.

Nincs jelen

 

#63 2006-04-21 18:07

Nory
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Sziasztok!

Nagyon rémisztõ amiket itt olvastam. Nekem még nincsen sipolyom, de szeretném megkérdezni, hogy ti mit éreztetek mikor kijött, és hogy lehet-e ellene valamit tenni. Nagyon félek tõle. Néha már bebeszélem magamnak, hogy bizos van.
A háziorvosom sem árul el róla semmit, mindíg csak annyit mondd, hogy ha lesz, azt észre fogom venni.
:(

Nincs jelen

 

#64 2006-04-21 18:25

Tilla
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia Nóry,

nekem pont most jött ki. Tenni nem lehet ellen semmit, mvel a dokik sem tudják, h miért alakul ki, csupán azt tudják, h ez a bélbetegségek - fõként a chron - velejárója. Úgy tudom, fõként  a végbél környékén szokott megjelenni. Ez úgy jelentkezik, hogy fáj, ahogy ráüllsz, ill. mosakodásnál kis 'göböt' érzel. Ne rettegj elõre tõle, de ha észreveszed, nem szabad halogatni, rögtön orvoshoz kell menni (Én 1 hétig halogattam, amikor pár éve elõször kijött) Üdv.

Nincs jelen

 

#65 2006-04-21 21:00

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia Nóry,

a fekélytõl (sebtõl) igen nehéz érzésre elkülöníteni, a tünetek súlyosbodása jelzi, hogy nem szimplán sebrõl lehet szó. A folyamat: székeléskor fellépõ hasító, villámcsapásszerû fájdalom, székelés után fellépõ erõs csipõ, égõ érzés, utána órákig tartó görcs. Rajtaüléskor erõs szúrás. Spontán vérzés a végbélbõl. Vércsík a székleten. Lágy székletnél fokozódó végbéltáji fájdalom. Nyálka megjelenése a székletben. Nyálka székelés. Vérnyák székelés. Leüléskor fellépõ erõs fájdalom. Erõs fájdalom ülés, állás, járás közben. Folyamatos váladékozás a végbélbõl, teljes elázás. Ha a gennynek nincs megfelelõ lefolyása, akkor egyre nagyobbra nõ az ember tompora, telepumpálódik gennyel, ilyenkor már tályogról beszélünk. A bõrfelszín mindenféle érdekes színben kezd el pompázni, nyomásra véres nyák ürül. Bélgáz betörése a tályogba, a tompor felfúvódása. Nyomásra sárga, vagy hússzínû genny ürül. Olykor a külvilág felé, olykor a végbél felé, olykor a hasüreg felé. Az enyhe tünetektõl kezdve a súlyosig a testhõfok is egyre nõ, elõbb hõemelkedés, majd láz, majd extrém magas láz jelentkezik.
Én még januárban azt hittem, nincs tovább.
Ehhez képest azóta megnyitottak egyszer altatásban és kétszer ambulánsan. A jövõ héten ismét nagymûtét lesz. Folyamatosan lázas vagyok. Szerencsére már nem 41 fok, csak 38.

Más: kicsit off a téma, de nem tudom, ebben az országban létezik-e olyan, hogy segély... Éhen fogok pusztulni. Két éve halasztok az egyetemen, hallgatói jogviszonyom van májusig, aztán onnan feltehetõleg kicsapnak, mert lejárt a 4 félév halasztási jogom... Munkaviszonyom nincs. Egész életemben arra készültem, hogy egyetemre mehessek, ezért nincs szolgálati idõm; helyette van egy szín kitûnõ érettségim, és ennyi. Most meg készülök éhen pusztulni...
Mit lehet ilyenkor tenni?
Mit csináljak?

Nincs jelen

 

#66 2006-04-22 09:24

Florance
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Nem minden sipoly egyformán szörnyû és fájdalmas.  A betegségem kezdetén 3 évig volt egy pici sipolyom, ami nem bírt begyógyulni és semmi fájdalmat nem okozott, keveset nedvezett. Persze, minden széklet után ülõfürdõ, gézlapozás elég nyomasztó tud lenni, fõleg ha azt sem tudod, hogy mi a fene történik veled és ez már mindig így lesz? Akkor még nem tudták, hogy crohnos vagyok.
Aztán a mostani meg a 2003-as sipoly nagyon durván indult, de igazán csak akkor fáj, amikor belemegy a széklet és mosakodás után szinte azonnal megkönnyebbülök. Cifran, supplin, medrol sokat segítettek nekem, hogy elviselhetõbb legyen. Ismerek olyat, aki 9 éve él velük, hol több, hol kevesebb van neki és mondhatni teljes az élete.
Nory, ne is gondolj erre. Egyáltalán nem törvényszerû, hogy sipolyod lesz.
Sunburner, neked mielõbbi javulást kívánok és az anyagi problémáidat illetõen elsõ körben szerintem érdeklõdj az önkormányzatnál.

Nincs jelen

 

#67 2006-04-22 09:42

Nory
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Köszönöm szépen, hogy leirtátok a tapasztalataitokat. Úgy gondolom, hogy nagyon sokat segítettetek ezzel. Ilyen fájdalmaim nekem is voltak egy idõben, de talán az nem az volt. Így nyugodtabb vagyok, és ha bármit észlelek, könnyebben elmegyek az orvosomhoz.
Sunburner, én is csatlakozom a jókívánsághoz.

Nincs jelen

 

#68 2006-04-22 09:51

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Kedves Sunburner!
Bonyolult a dolog mármint a segély!
Ha a szüleiddel élsz együtt, akkor, ha nekik eléri az összevont keresetük a fejenkénti 22870 Ft-ót, akkor nem hiszem, hogy megkapod a segélyt. Azt fogja mondani az önkormányzat, hogy továbbra is tarcsanak el õk! Aranyos de ez van! Ha külön élsz, akkor nagyobb az esély de így is lesz eleged a papírokat beszerezni! Bár az az elsõ verzióra is igaz. Minden önkormányzat kicsit másképpen értelmezi a törvény szavát! Ez azt jelenti, hogy vagy elutasít vagy add segélyt! Ez tulajdon képen az önkormányzat anyagi helyzetétõl függ. Na meg a jóindulattól sajnos ez nem vicc! Ez így mûködik!
Lépésrõl lépésre ezt kell tenned. Bemész önkormányzat ügyfélszolgálati iroda, ott elmondod, hogy segélyt kérsz! Mert nincs jövedelmed! Ezt is igazolni kell de hogyan? Talán az egyetem segít! Kapsz egy adag papírt mit logikusan, kitöltesz! (Sok sikert a töltögetéshez) Igazolásokat beszerzed. Ha ezzel meg vagy visszaballagsz az irodába, leadod a papírt, s várod, hogy valaki kimenjen eset tanulmányra, a lakásra! (Bizony felmérik, hogy mid van lekádereznek min az átkosban fel is írják rögzítik) Ha ez is megtörtént akkor várhatod a levelet amiben megtudod hogy meg kapod e a segélyt vagy sem! (Amit leírtam az a Bp. XVII. Ker. érvényes, mint mondtam mindenütt más!) Egyszóval nem lesz kellemes dolog! De azért próbáld, meg mert lehet hogy egy 20000-ra jó vagy náluk! (Én egy fillére nem voltam jó)
Üdv: Szuszidi
Gyógyulást mindenkinek!

Nincs jelen

 

#69 2006-04-23 18:41

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Florance: abszolút teljes mértékben igaz; pontosítva a korábbi hozzászólásomat, körülbelül megpróbáltam felvázolni a tünetek fokozati skáláját, tehát nem kell mindennek egyidõben bekövetkeznie. Elõször csak csíp, ég. Aztán szúr. Esetleg váladékozik. Lehet hogy a folyamat itt meg is áll, és nem destruktív sipolyról van szó, az tényleg nem okoz különösebben egetverõ panaszokat. Én magamból kiindulva, a romboló folyamatot A-tól Z-ig megéltem. Úgy gondolom, ha kerek perec, köntörfalazás nélkül leírom, hogy milyen kínokkal is járhat a nyavaja, az sokaknak segíthet. Egyébként pedig NE parázzatok!

Nory drága, te se parázz! Pszichoszomatikusan is lehet fene bajokat generálni. Amíg nincs különösebb panasz, ne aggódj. Semmi sem törvényszerû. Sokrétû nyavajáról van szó, kinél enyhe, kinél súlyos lefolyású, amúgy meg teljesen kiszámíthatatlan.

Szuszidi! Köszönöm válaszodat. Az önkormányzatnál már jártunk korábban, ott valóban azt mondták, hogy mivel nem saját háztartást vezetek, ezért nem vagyok jogosult a segélyre. Nem mintha a segély kisegítene, egészségi helyzetem alakulása újabban már nem 5 számjegyû összegeken múlik... A 20ezer forint meg amúgyis éppen alig 5 számjegyû összeg... Na mindegy.

Le a sipolyokkal!

Ízirájder húgom/bátyám!

Nincs jelen

 

#70 2006-04-24 09:00

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Nory!

Pontosan, minden sipoly mas.
De van egy idoszak amikor kialakul, mert ugye at kell torni a belen, kilyukasztani, ha ugy tetszik... Na nekem mielott fistulam lett volna egy evig fajt a vegbelem, kezeltem mindefelvel, beontessel, kuppal, de a franya csak kijott.
Sztem a sterssz alapveto szerepet jatszik a kialakulasaban...
Nekem a talyog fajt nagyon, maga a nyitott sipoly nem, mert akkor tudott urulni, es nem telt meg verre-gennyel-levegovel...
Mikor eloszor kialakult en is teljes ketsegbe estem, nagyon kiborultam, pedig ez nem jellemzo ram. Aztan ahogy teltek a honapok megszoktam vele elni, es egy ido utan szinte termeszetesse valt, a fistula allando gondozasa. Persze jobb nelkule, de meg mindig jobb, mint mikor ket naponta nyitni kell, mert lezarul a seb, nem tud urulni es talyog lesz belole.
Aggodni nem szabad miatta.
Ha valami kis dudort vennelk eszre a fenekednel, hasfalon, stb. azonnal doki, es biztos talal megoldast.
Udv!

Nincs jelen

 

#71 2006-04-27 12:11

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Tegnap jöttem haza a kórházból. Most kivételesen nem tályogmûtét történt, hanem "tályogüregbõl visszamaradt Crohn típusú gennyes sipoly feltárása". Remélem most már csak vége lesz. A kórházban lassan már mindenkivel tegezõviszonyban vagyok. Már már nevemen szólít a nõvér, az aneszteziológus... :) Metronidazolt és Ciprofloxacint szedek, emellett másnaponta új kötést kapok a sipolyba. Mókás.
Egyébként pedig le a kalappal a kórházi team elõtt. Emberfeletti amit csinálnak. Én folyamatosan csak azon veszem észre magamat, hogy alig van erõm, energiám, a dokik meg pörögnek mint zokni a centrifugában. Hogy csinálják? Lehet hogy én vagyok túl puhány. :) El vagyok lustulva.

Nincs jelen

 

#72 2006-05-03 09:46

Andi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia Monik!

Azt szeretném tõled kérdezni, hogy mennyi idõ után alakult ki nálad sipoly? Tehát mennyi ideje voltál beteg, esetleg már a kezdetek kezdetén így indult a betegség? Valahol olvastam, hogy elõször colitisesnek diagnosztizáltak. Én is elõször colitises voltam az orovosok szerint, most crohn-colitis. Nekem is fáj a végbelem környéke elég régóta. Nagyon félek a sipoly(ok)tól. Nem túl régen voltam tükrözésen, azt mondta az orvosom, hogy nincsen sipolyom, csak nagyon be van gyulladva a belsõm és csúnya mély fekélyeim vannak.

Nincs jelen

 

#73 2006-05-03 14:37

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia Andi!
Bocs, hogy közbevágok. Monik már említette, hogy egy évig fájt elõtte a végbele, kezelte minden félével mire kijött neki. Nem tudom, hogy sablon szerint mûködik-e, de nálam is körülbelül ugyanez volt a helyzet. Kell egy masszív nagy fekély, és onnan számítva körülbelül egy év alatt alakul sipollyá. Legalábbis én ezt tapasztaltam. Bár nem tudom, hogy ez a tény miben segít, mindenesetre örülök ha segíthettem.

Nincs jelen

 

#74 2006-05-04 08:11

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia Andi!

Igaza van Sunburnernek, eloszor kell egy allando massziv gyulladas a vegbel kornyeken, hogy legyen hely ahol ki tud lyukadni a bel, es szep lassan kialakuljon a jarat es a borfelszinre torjon.
En majd 9 eve voltam akkor beteg.

En pill. nem hiszek abban, hogy a colitisbol Crohn lesz, az mar Crohn az elejen is, csak a diagnosztika nem tudja eldonteni idonkent, vagy felre mondja, talan ha nem csak szovettan, hanem DNS vizsgalat is lenne, dehat ez meg tolunk sokkal gazdagabb allamokban sincs igy.
A lenyeg, hogy cc, es ha tudjak melyik resz a gyullladt a kezeles szinte megegyezik, a gyogyszerek ugyanazok, csak mindegyiknek van egy hatasspektruma, hogy a bel mely reszere lokalizalodik. Ebbol a szempontbol majdnem mind1, hogy vastagbelet erinto crohn, vagy colitis. Abbol a szempontbol, hogy kesobb mit varhat a beteg, sipoly, vekonybel gyulladasa, mutet segit vagy sem, mar nem mind1.
De Andi Te legalabb tudod, hogy Crohn, olyan nincs, hogy crohn-colitis. Az elofordul, hogy a bel bizonyos reszein a vett szovettani mintat inkabb colitisnek analiazljak, de ha van benne crohnos szovettan (granulomak) akkor egyertelmuen Crohn.

Udv!

Nincs jelen

 

#75 2006-05-11 11:40

Andi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Sziasztok!

Köszönöm szépen a segítségeteket. A crohn-colitissel kapcsolatban annyit, hogy igazándiból nálam nem tudják, hogy melyik a kettõ közül. Elõször csak a colitis merült fel, de késõbb a crohn-ra is gyanakodtak. A szövettan szerint colitis, granuloma nincs. Azt mondta az orvosom, hogy indeterminate IBD, mely morfológiailag Colitis ulcerosa és Crohn betegség jegyeit is hordozza.

Nincs jelen

 

#76 2006-05-11 13:33

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Kedves Zoli!

Uhum, nos erre meg senki nem szolgaltatott bizonyitekot. (De ujra utananezek, hatha nem vagyok naprakesz). Eppen ezert lenne szukseg nem csak szovettani hanem genetikai vizsgaltokra is, hogy ilyenek tisztazodjanak. Elegendo szamu ismert betegallomany genetikai ismerete alapjan egy uj friss betegnel megjosolhato lenne a betegseg kimenetele mar az elejen, es ez akar lehetoseget is adna a celzottabb kezelesre.
Gondoljatok bele, ha mar az eleejn tudtatok volna/ tudhatnank???
Sztem nagyon nagy szukseg lenne ilyen vizsgaltokra, utana is nezek hogy megy -e hasonlo. Pl. chipek kifejlesztese, a betegseg lefolyasat ill. gyogyszerezeset illetoen.
A Zoli teoriaja szerint akkor az lenne a jo elnevezes, hogy:
I. fazisu CC= enyhe colitis
II. fazisu CC=  colitis egesz vastagbelen
III. fazisu CC= nagyon aktiv colitis egesz vastagbelen, pancolitis
IV. fazisu CC= vastag/vegbelet erinto crohn
V. fazisu CC= vekonybel, gyomor crohn
VI. fazisu CC= vekonybel es vastagbel crohn
VII. fazis elpatkolt a beteg...
Az igazsag odaat van, de a mi dolgunk a felszinre hozni!


Off, jo az avatarod, sztem ne is valtozatss!

Nincs jelen

 

#77 2006-05-11 14:55

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Jaj ne akkor ezek szerint a következõ lépés a patkolás?? (VI. fázisú CC= vékonybél és vastagbél crohn).

Nincs jelen

 

#78 2006-05-11 15:54

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Vegulis egyszer az mindenkinek nem?, de senki nem mondta, hogy a lepesek kozt nem telhet el 80 ev :)

Nincs jelen

 

#79 2006-05-11 16:02

Szuszidi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Ez igaz!  De ki húzza addig napi 8-12 hasmenéssel? Remegõ lábbakkal lekászálódik az ember a WC lécérõl! Nem tudom ki hogy van vele de nekem elegem volt!

Nincs jelen

 

#80 2006-05-11 22:01

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Én akkor jobbat mondok. A vastagbél és a vékonybél felszíni képe szerint nem vagyok Crohn-os, mert az inkább enyhe colitises jeleket mutat. Viszont colitises sem lehetek, mert az enyhén gyulladt felszínek szegmentálisan helyezkednek el, és nem egybefüggõ a gyulladás. Felszíni kép szerint a vékonybél ép. Mikroszkópikusan viszont a szövettan gyulladást igazolt. Tehát ha minden igaz, és a vékonybelem is gyulladt a szövettan szerint, akkor ez bizony nem colitis, hanem crohn. A gasztorenterológusom szilárd véleménye az, hogy az endoszkópos képek alapján nem vagyok Crohn beteg. A kórszövettani lelet szerint viszont Crohn beteg vagyok. Ez az összes szövettani minta elemzése után kimondott diagnózis. Viszont egyenként is elemzi a lelet az egyes szövetmintákat, ott colitisek (enyhe, kis és közepes aktivitással) és ileitis (enyhe, kis aktivitással) jön szóba.
Granulómák nincsenek sehol.
Végbéltályoggal mûtöttek idén kétszer, és a zárójelentésen az szerepel, hogy az elvégzett vizsgálatok alapján Crohn betegséget egyértelmûen igazolni nem lehetett.
De könyörgöm, akkor mitõl lesz egyértelmû???
Most csak azért szedek Salofalkot, mert a szövettani diagnózis enyhe aktív Crohn-t feltételez. Egyébként a gasztrós dokim szilárdan kitart amellett, hogy nem vagyok Crohn-os. (amit egyébként én alá tudok támasztani, napi 1 székletem van, panaszokat csak a tályog okoz, semmi más rendelleneset nem érzek, ezt megerõsíti a nyeletõs röntgen és a nyeletõs CT is, ezek is mind negatívak, nem beszélve az immunológiai leletekrõl, ahol szintúgy nyoma vész a Crohn-nak - nem találják...)
Furcsa mód a tályogból visszamaradt sipolyom is záródni készül. Ezt a sebészem mondja, akihez kötözésre járok. Õ a papírforma szerint Crohn-osoknak járó óvatossággal kezel. Viszont Crohn-nál nem illik a sebeknek, sipolyoknak egyszerûen bezáródni.
Kérdem én: mi a különbség a Crohn és a Colitis között, és mi teszi egyértelmûvé a diagnózist? Ha nem egyértelmû, akkor nem meghatározható IBD-ként szerepel az ember a nyilvántartásban? Ha tehát Crohn-Colitis, akkor nálam miért zavar be az ileitis (vékonybélgyulladás)? Ha pedig colitis, akkor miért sipolyoz? Állítólag csak a Crohn sipolyoz.
Szóval ilyen Crohn beteg vagyok én. Elfogadtam a sorsomat, de mégis furcsa hogy ilyen ellentmondásokat produkál a száz oldal leletem.
Ha pedig Crohn-os vagyok, akkor én is azt mondom, hogy a Crohn betegség és a Colitis Ulcerosa nem két különálló betegség, hanem egyfajta tüneti spektruma egy eddig ismeretlen eredetû rendellenességnek az alfától az omegáig.
Szerintem a Crohn, a Colitis Ulcerosa, és az irritábilis bél szindróma is mind olyan rendellenességek, amiket a civilizációnak köszönhet az emberiség.
- stressz
- mesterséges színezékek
- tartósítószerek
- hûtött, fagyasztott élelmiszerek
- rostszegény táplálkozás
- túlzott higiénia
- élõsködõk, kórokozók hiánya
- antibiotikumok
- védõoltások
- ionizáló sugárzás (Csernobil, Hiroshima, Nagaszaki + még amikrõl nem tudunk)
Ezek mind együtt kell hogy borítsák a rendszert. Szerintem abszolút tévhit az, hogy csak egy-egy kiváltó tényezõ szempontjából vizsgálják, hogy van-e köze a betegségekhez. Aztán hogy a TNFalfa fehérje lenne a felelõs... Az már a felborult immunológiai egyensúly következménye, és nem kiváltó ok. Ezért nem lesz soha gyógyszere ezeknek a bajoknak, tüneti kezeléssel kell beérni, valójában a civilizációs ártalmakat kell kiegyensúlyozni a gyógyszerekkel.
A Crohn betegség, a Colitis Ulcerosa és az IBS, az asztma, a cukorbetegség megelõzése tehát a következõ: ne dolgozz, ne járj iskolába, ehelyett jógázz. Kiskertedben termessz zöldséget, gyümölcsöt, tarts állatokat, és ezekbõl táplálkozz. A jég legyen ismeretlen fogalom. A tartósítószer is. Garantáltal jönni fognak a kötelezõ nyavaják, férgek és egyéb betegségek. De teljesen mindegy, ezekbõl úgyis ki lehet lábalni, vagy nem... Elvégre az oltás és az antibiotikum és az orvos is ismeretlen fogalom kell hogy legyen... :)
Konklúzió: a megoldás úgy tûnik nem megoldás... Szeláví.
Különben sem tudja senki, hogy mi a lét. Ez van...
Az evolúció a mutácók révén évmilliók alatt úgyis alkalmazkodásra bírja az egyes egyedeket. Azt nehéz elfogadni, hogy mindannyian a darwini evolúció részesei vagyunk. Be kell látni végre, hogy az eltelt 300 évben túl gyors ütemben változtattuk meg a saját környezetünket, életmódunkat.
Egyébként pedig hamarosan (pár éven belül) jönnek az új gyógyszerek. Bár tüneti kezelés, de legalább egyikünk sem fog Crohn-Colitis miatt nyavajogni. Legfeljebb a korai-késõi mellékhatások miatt, ami meg már megintcsak civilizációs ártalom, és most ismét szeláví. :)
Ez csapda. ;) ( :( )

Nincs jelen

 

#81 2006-05-12 13:44

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Sunburner, a crohn alt. ugy jelenik meg hogy szegmentalis, de massziv gyulladas soran eltunnek a szegmentek es folyamtos lehet a gyulladas, nekem is volt ilyen (utcakovezet szeruen gyulladt a vastagbel teljes hossza). Nem ertem miert nem gyogyulhatna a sipoly mutet hege crohn-ban, sok embernel gyogyult mar az!
Sztem semmi meglepo a tunetekben ez crohn, az estek nagy resze nem mindig olyan feher es fekete am... Sot. Ismerek olyan crohn-osk akinek csupan vegbel sipolya volt es kesz, absz. semmi mas. Van olyan crohnos akinek csak a gyomra beteg, ezek az esetek ritkabbak de vannak.
Amugy meg mind1 hogy hivjuk, a kesobbi kimeneteltol eltekintve, a lenyeg, hogy aktulaisan tudjak a bel mey reszet kell kezelni.
Jobbulast neked!

Nincs jelen

 

#82 2006-05-12 15:25

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Köszönöm jókívánságodat!
Hát igen, van benne valami. Jelen esetemben még a Salofalkot is sokszor meggondolja a dokim, hogy szedjem-e vagy sem. Szerencse vagy nem szerencse, én így jártam; mindenesetre érdekes, hogy csak enyhe gyulladt foltok vannak pár helyen szétszórva... Titokzatos betegség. Mindenesetre ezekszerint annak örülnöm kell(ene), hogy így a tályog majd az abból visszamaradt sipolyjárat tartalmának lebocsátása után körülbelül ugyanúgy vagyok mint bármelyik egészséges ember. Az égvilágon semmi problémám nincs. (leszámítva a végbélnyílás körüli macerát, ami ugye érthetõ 3 altatásos és 2 ambuláns mûtét után)
A sebészorvosom jóslata szerint 1 hónap múlva fog záródni a sipolyom.
Aztán innentõl fogva nem tudom milyen sablon szerint megy tovább az életem... Félelmetes dolgokat is tud produkálni a nyavaja, és kicsit abszurd, hogy ugyanazzal a betegséggel él valaki majdnemhogy gyógyszerek nélkül, valaki pedig szteroidokkal ileosztómával...
(babonás vagyok: kopp kopp kopp)

Nincs jelen

 

#83 2006-05-15 15:40

Mystae
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Sziasztok!

Én még elég új vagyok az oldalon! Nagyon rosszul voltam és a körzeti doki beutalt a kórházba. Voltam rengeteg vizsgálaton - crohn gyanú - a szövettant elküldték vizsgálatra, aminek az eredménye colitis. De ezután voltam egy szelektív enterográfián ami pedig crohnt mutatott ki. A poén kedvéért találtak fisztulát :)  és ma tudtam ezt meg + a dokim mondta hogy lehet hogy ebbõl mûtét lesz. Egyelõre kaptam egy csomó gyógyszert: szteroid+antibiotikum is. És azt mondta hogy pár hét múlva menjek vissza és akkor megbeszéljük, hogy kell-e mûtét?
Ha tudtok valami okosat vagy bíztatót akkor írjatok!!!:)
Elõre is nagyon köszönöm, már eddig is sokat segítettetek (hetek óta olvasgatok a fórumokat)
Köszi mindent, mindenkinek:)

Nincs jelen

 

#84 2006-05-15 19:46

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Mystae: Hát az attól függ, hogy hol van a sipoly. Ha a hasüregben van, az bizony nagyobb probléma, mintha máshol lenne. Valószínûleg csinálnak majd egy pici sebet a hasadon, és kamerás szikés mûtéttel leégetik az járatot. Aztán persze drain csövezés és egyéb és egyéb... Kellemetlen... Na persze én ebben nem vagyok otthon, átadom a szót a hasüregi sipolyosoknak.

Ma benéztem a kórházba, mivel találtam egy diónyi tályognak tûnõ területet a felvágatlan tomporfelemen. Kipróbáltam, milyen az ambuláns tályogfeltárás. Hát, jópofa... :) Minden tiszteletem a sebészemé és a kötözõs nõvéré. Viszont: nem kellett befeküdnöm. :) Aztán most szimmetrikus a fenekem: vágás, nyílás, vágás. Csoda hogy van még min ülnöm. Különbenis, kezdõdik az egyetem, nem érek rá lacifacázni, meg kell mindent oldani, ami hibádzik. Másodsoron nõt akarok. :D

Nincs jelen

 

#85 2006-05-16 08:24

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

A sebeszed ajanalasara a hazidokid vagy O maga is irhat fel neked gyuru alaku uloparnat ami a problemas terulet terheleset nagyban csokkenti es receptre olyan 600 Ft korul van, ha jol emlexem. Aztan jobb lesz ulni.

Nincs jelen

 

#86 2006-05-16 20:52

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Igen igen, köszi a tippet, olvastam régebben is, nem rossz dolog az az ülõpárna. Feltétlen célszerû alkalmazni aktív, nagy tályog esetén.
Nade mondjuk avval mókás lenne vezetni kagylóülésben! :)
Én ezt a második tályogomat éppen azért vettem észre diónyi korában, mert kocsival jártam a kórházba az elsõ tályogom üregének kötözése végett, és már alig bírtam vezetni; mondtam is a dokinak, tapintsa ki és vágja fel.
Szóval vicces, de csak a tályogon nem bírok megülni. Ha mindkét oldal be van kötözve, még úgyis "komfortosan" vezetek. Mondjuk igaz, egy nappal a mûtét után csak Tramadollal tudtam vezetni. De ezt ne mondjátok el senkinek. :)
Szóval a kezelési taktikánk ülõpárna ellenes; most hogy nyitva van a hátsóm jobbról is, balról is, a farpofák közé beteszek fél centi 10x10-es steril mull lapot, valamint a gatyóba annyi kötést amennyi elõre láthatólag szükséges, aztán pedig felállok, leülök, felállok, leülök. A szusszt is kipréselem az üregbõl. :)
Aztán amikor orvosi segítséggel a járatokba kerül új kötés, akkor csak a gatyót tömöm tele: nejlonhasú betét, kozmetikai kendõ 2-3 réteg, fél centi 10x10-es mull lap. Valamint kötések a járatokban. Na aztán felállás, leülés, mászkálás, leülés.
Az biztos, hogyha felfúvalkodott, szivárvány minden színében pompázó tályoggal kellene a kórházba vitetnem magamat, akkor jótétemény lenne a párna.
Ajánlom egyébként én is mindenkinek, aki úgy érzi, sehogysem tud megmaradni a hátsó felén.

Nincs jelen

 

#87 2006-05-17 09:40

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Ha viszont unod a beteteket akkor irass fel, 1m*1m-es mull lapot, (asszem ekkora), feldarabolod mondjuk 4 fele, veszel haztartasi vattat es azt szepen belebugyolalod ugy, hogy a szeleket visszahajtod gondosan, hogy ne jojjon ki belole gezszal. Jo elfoglaltsag pl. tv-zeshez estenkent kotszert gyartani. Nagy elonye, hogy textil es termeszetesen levegodzik a hatsod, es kenyelmesebb, mint akarmifele betet. Ill. jo ha pl. a 10*10-es kicsi, mondjuk mutetek utani idoszakban, vagy neha nem csak akkor sajnos!
Probald ki, ha van kedved, vagy mas aki ilyen cipoben jar!

Nincs jelen

 

#88 2006-05-17 10:06

Florance
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Én meg éjszakára, néha nappalra is Kalcium alginátos kötszert tuszkolok a sipolyom kráterébe, levágok belõle egy akkora darabot, hogy oda pont jó legyen, mert ez is 10x10-es lap és hidrokolloidos granuflex-szel ragasztom le. Ez a spéci kötszer gyógyszert bocsát ki magából és baromi sok gennyet bír felszívni.
Sajnos nem tudom állandóan használni,mert ha hirtelen jön rám WC-re futhatnék, akkor macerás leszedni, mert úgy sajnos nem tudom leragasztani, hogy a széklet ne menjen a kötés alá és a kalcium alginátos azonnal teleszívja magát a széklettel és az borzasztóan csíp. Ha valakinek jobban elkülönül a végbele a sipolytól, akkor védelemként is szolgál, mert a granuflexet könnyebb letakarítani WC-zés után, mint a sipolyt, ha éppen nem lehet tusolni.
A Convatec és a Hartmann gyártja ezeket, de biztos még más cégek is. Fel lehet íratni.

A gézekrõl még annyit, hogy a hajtogatott típusú, talán bécsinek is nevezik (?) sokkal puhább és nem potyognak a cérnák. Nekem a szárnyas betétek amúgy beváltak, csak a leghosszabbakat veszem.

Mióta napi 16 mg medrolt beveszek, szinte egyáltalán nem fáj a sipolyom, ha viszont másnaponta 16-ra próbálok átállni, azonnal fájdalmasabb, több a váladék, megy a hasam és még vérzik is. Szerintetek nagyon sok szteroid ez 45 kg-hoz?

Nincs jelen

 

#89 2006-05-17 10:42

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Florance, lehet, hogy tul gyors csokkentes a 16-rol masnaponta 16, probald egyik nap 16mg masnap 8 mg, harmad nap ujra 16mg es igy tovabb.
Hogy ennyi sulyhoz mi sok az relativ, es ha infuzioban kapnal 125mg-ot ? Legjobb persze ha nem kell szedni, dehat ez van. Jobbulast!

Nincs jelen

 

#90 2006-05-17 12:16

Judit
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

sziasztok, rég jártam itt. kiderült hogy a sipolyrendszerem jó tíz éve minumum alattomoskodott és fejlõdött így én is meg lettem mûtve, két ideiglenes kivezetés stb. sajnos azt az információt kaptam itt hogy a gyógyszerek NEM mulasztják el :(

nekem a végbélfájdalom és a jobb lábam fájdalma és az hogy nem tudtam ülni, majd járni mind az évek óta alakult tályogok és sipolyok miatt volt, semmi külsõ jellel. és ezt az egészet a szûkület csinálta, indította el. tulajdonképpen teljesen logikusan. úgyhogy aki így áll most, ne várja meg amíg lerobban és nem tud járni és hasmenéssel ürül a vére és anémiás is lesz.

tudom sajnos hogy az orvosokra vagyunk utalva, de ha õk úgy gondolják nincs semmi baj, attól még lehet, nálam bebizonyosodott hogy van, volt baj, komoly, szóval kicsit csúnya szóval élve - bocsánat érte - "rugdosni" kell õket a saját érdekünkben, ahogy én sem tettem.

most már mûtétek óta híztam, most vagyok 41!!!, és vár még a következõ 2(3) mûtét!!
Mindenki nagyon vigyázzon magára és próbálja idõben elkapni (elkapatni!!!) a kialakulóban lévõ bajt! kicsit átformálódott a véleményem a mûtétrõl, ez egy szükséges rossz, ami kikerülhetetlen volt nálam, és már réges régen meg kellett volna történnie. Akkor enyhébb is lett volna a beavatkozás.

ja és a hasi ultrahang semmire nem jó csak nõgyógyásznál, terhességnél stb. --- ezt most csak úgy tettem hozzá, de komolyan gondolom :)

Szerkesztette: Judit (2006-05-17 12:55)

Nincs jelen

 

#91 2006-05-20 23:00

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

sziasztok'' nem igazan avgyok jaratos ebben a temaban de hogy ha most valamilyen szinten erintett talan irnek ide is..
szoval mi a kulonbseg a sipoly es a talyog kozott??+ fistula
egyaltalan nem neztem utana meg ennek viszont egy par napja erint ez a tema...
vki legyszi vazolna ezeket aki jartas ilyesmiben?
--reg jartam erre ugy hogy midenkit udvozlok: dori

Nincs jelen

 

#92 2006-05-21 01:16

Sunburner
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia Dóri!

Talán legegyszerûbb, ha avval kezdjük, hogy a fistula a sipoly latin megfelelõje, tehát a kettõ ugyanaz. A sipoly (fistula) a testben kialakuló elváltozás, szervet szervvel vagy szervet a külvilággal összekötõ kóros járat, afféle csatorna; összeköttetés vagy kivezetés, melyen keresztül élettani testnedv, váladék vagy kóros eredetû folyadék halad át.
A tályog (abscessus) a testben a szövetek között kialakuló gennygyülem, mely általában bakteriális fertõzés következménye.
Hogy miért is rokon problémák: ha nagyon leegyszerûsítve kell elmondani, sipoly esetén a kóros folyadék valahonnan valahová tart; tályog esetén a kóros folyadék nem tart sehonnan sehová, egy helyben felgyülemlik, egyre csak gyûlik, gyûlik a genny és nincs hová lefolyjon, így a tályog egyre nagyobbra nõ. Amikor sebészeti beavatkozás során feltárják a tályogot, akkor lefolyása lesz a gennynek, és ilyenkor a tályog ürege sipolyként kezd viselkedni, sõt gyakran a tályog feltárása után a tályog ürege tartós sipolyjárattá válik.
Még szemléletesebben: vegyél egy vízilufit. Húzd rá a csapra. Nyisd ki a csapot. Amikor feldagad, akkor az kvázi egy tályog. Ha kivágod az alját, akkor sipoly.

Nincs jelen

 

#93 2006-05-21 11:36

Évi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Sziasztok!

Most olvastam a szövettani leletemen, hogy van egy jól fejlett tályogom az egyik mirigyben.
Akkor ez azt jelenti, hogy sebészeti beavatkozás vár rám mindenképpen?

Nincs jelen

 

#94 2006-05-21 14:48

SIRE
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Sziasztok!

Hosszas olvasgatás után, úgy éreztem én is írok ide valamit. Hátha tanulok, esetleg tanácsot kapok. Én is Chron-beteg vagyok, lassan egy éve. Nálam hasi görcsökkel (fõleg evés után) kezdõdött a dolog. Aztán az orvosok vizsgálatai alapján (UH, vérvétel stb.) beleegyeztem a vakbél-mûtétbe. Mondanom sem kell, a vakbelemnek semmi baja nem volt, így azt meghagyták. Viszont mikor felébredtem,közölték, hogy "ileitis terminalis"-t, vagyis vékonybél-gyulladást találtak (Chron-betegség nagy valószínûséggel, de colonoscopia kell a biztos diagnózishoz). Meg is történt, és valóban az vagyok. Aztán bõ 1 hónap elteltével a mûtét hege begyulladt, tályog alakult ki. 3-szor vágtak fel ambulánsan, hogy tisztítsák a tályogot. Azóta már megállapították, hogy fistulam van (a hasfal és a vastagbél között), ami hol begyulladt, hol pedig szépen ürül...
Chron-ra szedtem a Salazopyrin-t, majd most a Pentasa (2*2).
Jó ideig nem is volt semmi panaszom, se erõs hasmenés, csak hát a fistula ... (nekem nem "csak" levegõ, genny ürül, hanem más is - sztem széklet) és ez aggaszt...
Van, volt esetleg vki, akinek hasonló "tünetei" vannak, voltak? Õ hogy bírja? Megmûtette-e már magát? Ha igen, akkor hol érdemes? Mert hallottam (olvastam itt is) Bp-i doktornõ-t. De engem érdekelne, hogy "állítólag Veszprém-ben is van egy professzor, aki kimondottan "ilyen" pácienseket mût (Chron-betegeket, illetve bélproblémás betegeket).

Más: http://hvg.hu/egeszseg/2006032chronbetegseg.aspx - ezzel kapcsolatban nektek mi a véleményetek? Esetleg vki rákérdezett már az orvosánál, hogy õ mit gondol róla?
Szivem szerint inkább megpróbálnék 4-5 fajta gyógyszer-t mint egyszer a kés alá...

Jelenleg a Synta Pharmaceuticals Corp. (http://www.syntapharma.com/PrdOralIL12Inhibitor.aspx) gyógyszerét szedem (alig 3 napja), bízván abban, hogy segít... (van esetleg még vki,aki már szedte ezt a gyógyszert? Ha igen, milyen eredménnyel, mellékhatással?

Bocsi, hogy sokat írtam, de sok a kérdésem :D

Köszi a válaszokat. (ha vki-nek van türelme, írjon priv-be is)

Nincs jelen

 

#95 2006-05-21 17:49

Ancsi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Szia Sire!

Azt tudom javasolni saját tapasztalataimból, hogy minél hamarabb keres fel egy orvost, ha széklet is ürül a fistuládból. Velem ugyan ez történt 9-éve, és nagyon nehezen viseltem az ezzel járó problémákat. Többszöri mütétek után jöttem helyre úgyahogy. Van egy Bp-i orvos Dobó István (sebész) akirõl én nagyon sok jót hallotam.

Nincs jelen

 

#96 2006-05-21 17:55

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

szia sire'''
akire gondoltal(bp-i doktorno)-o nem ilyen mutetekkel foglalkozik hanem gasztros orvos....
viszont ha muteti beavatkozasra kerulne a sor...akkor en is a bp-i dr.dobo istvant ajanlanam.
o a legjobb bélugyben es felejtsd el veszpremet!!

sire!!
nem csak jokat hallottal dobo istvanrol hanem most  en is itt vagyok elotted elo pelda nagyon jo sebesz!!
csak ot tudom mindekinek ajanlani!!

--dori--

Nincs jelen

 

#97 2006-05-21 17:57

dori
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

ja es sunburner--koszi a felvilagositast--igy mar minden vilagos!!!  :):)

Nincs jelen

 

#98 2006-05-21 18:57

Évi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

köszi a válaszokat!

Nincs jelen

 

#99 2006-05-21 19:53

Mancsa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Kedves Sire!

Csak, hogy VESZPRÉM híret egy kicsit kedvezõbb színbe tüntessem fel, mint a többiek. Igen van ott egy nagyon jó specialista, dr. prof. Nagy Attila. Négyszer mûtött, ebbõl háromszor volt tályogom és fistulám. Ráadásul nagyon jó a nõvérgárda...:))) Szakmailag a toppon vannak és  emberileg is.  Nekem mindig sokat jelent, ha emberileg kezelnek....gyorsabban gyógyulok.

Én is csak azt tudom ajánlani, hogy ha már széklet ürül (ezt könnyen tudod ellenõrizni: Ha vastagbélbõl jön, akkor kakaszagú, ha vékonybélbõl, akkor egyél mákot és ha kijön a nyíláson, akkor az bizony béltartalom) ezzel az állapottal el lehet bohóckodni évekig (egy évig bírtam) de semmi értelme, mert csak magadat szívatod meg vele. Szeritem nem nagyon van olyan gyógyszer, ami egy fistulajáratot csak úgy összeforraszt....nekem nem jött be semmi, még a Remicade sem...

Akkor meg minek szenvedtetni magad, irány a mûtõ, ahol bestoppolnak és jöhet a gyógyulás.  2-3 hónap alatt, mûtét után el is felejted az egészet és ismét visszatérhetsz a régi életedhez. Szerintem ez a legfontosabb!!!

Szóval irány vagy Pest vagy Veszprém!

Üdv: Mancsa

Nincs jelen

 

#100 2006-05-21 20:23

monik
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Sipoly, tályog...

Sire,

tenyleg mielobb dokihoz, mert semmi nem zarja be, en meg nem talalkoztam ilyen emberrel, hiaba ir akarmit a szakirodalom, igaza van a Mancsnak a Remicade se, nemkem se sot, tobb lett tole a talyogom. Inkabb egyszer kes, mint 2 ev szenvedes.
Remeljuk mielobb tul leszel rajta!

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB