#1551 2010-11-24 10:11

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Andy: Én 13 éve vagyok beteg és jelenleg minimális panaszom, mondhatnám, hogy tünetmentes vagyok! Ha bármi érdekel, írj, kérdezz bátran, itt vagy privátban.

Nincs jelen

 

#1552 2010-11-24 17:07

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Nagil74! Örülök, hogy azon szerencsések közé tartozol, akiknek nincs különösebb panaszuk. A "diétámat" én is így alakítom, ahogy Te. Ha figyelembe venném, hogy a Crohn betegség hajlamosít vesekõre (ez egyébként van), és epekõre, és aszerint tartanám a diétát, szinte nem is kéne enni. Az orvosok általában ezért hagyják a betegre, mindenki döntse el maga, hogy mit bír fogyasztani. Nyilván, aki tudja, hogy komoly gyulladása, esetleg szûkülete van, akkor több odafigyelést igényel az étkezés.

Nincs jelen

 

#1553 2010-11-24 17:15

nagil74
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Marthuska!
Közben megtaláltam a "topicot":) Kezdek belejönni.

Nincs jelen

 

#1554 2010-11-24 18:18

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Nagil74! Köszönöm válaszod!:) A tapasztalatcsere az egyik legfontosabb szerintem is! Mikor kiderült a Crohn betegségem, én sem tudtam mit kezdeni vele. A mûtétem után próbáltam valamiféle diétát tartani, ami tulajdonképpen semmire sem vezetett, és jobban sem lettem tõle. A gasztroenterológus orvosom is azt mondta, mindent lehet enni, ami nem okoz panaszt. Én ehhez is tartom magam. Legalább azt eszem, amit szeretek is.:)

Nincs jelen

 

#1555 2010-11-24 20:32

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Hogy Dr. Kovács Ágota Belgyógyász és gasztroenterológus szakorvos írásából idézzek:
Étrend: A gyulladásos bélbetegségekben a táplálkozásnak fontos szerepe van, de nem a betegség kialakulásában, hanem a kezelésében. Gyulladásos bélbetegségekben, különösen Crohn-betegségben fontos a jó tápláltsági állapot. Az elsõrendû szempont az kell legyen, hogy mit ehet a beteg, és nem az, hogy mit nem ehet. A szükségtelen étrendi megszorítások megnehezítik a beteg életét, a bonyolult étkezési elõírásokat betartani nem tudják, ezért inkább keveset és egyhangúan esznek. A helyes étrendi tanácsadás során a beteg bátorítást kap a változatos, lehetõleg az ízlésének megfelelõ étrendre, az ajánlások aránya messze meghaladja a megszorításokét....
Ennyi dióhéjban....;)
Szép estét mindenkinek!

Nincs jelen

 

#1556 2010-11-24 21:33

nagil74
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Tetszik ez az idézet. Nem mindegy hogyan állunk hozzá a dolgokhoz, "félig üres a pohár, vagy félig tele..."Nem mindegy mi szerint élünk.

Nincs jelen

 

#1557 2010-11-25 14:58

andy0111
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Köszi hogy írtatok!szoval az a lényeg hogy amit én birok azt egyem!de akkor mért van az hogy kerülni kell a paniros ételeket meg a babot meg kukoricát meg stb?mert azok okoznak szükületet?vagy mért?ez az amit men értek!a dokik még nem is tudták hogy aktiv szakaszban vagyok és én mégis jol voltam és szinte minden nap rántotthust ettem meg pörköltöt!most meg nagyon sok puffasztott rizst eszek naponta akár két csomaggal is meg hámozatlan almát!ez baj?

Nincs jelen

 

#1558 2010-11-25 15:05

nagil74
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia andy0111!
Szerintem ezeket azért nem ajánlják mert puffasztanak, és sokszor a chron betegség velejárója az, hogy az ember fel van puffadva sokszor. Még én sem értek sok mindent, ezt is csak "úgy vélem", kategóriába tartozó hozzászólás, de a tapasztaltabbak biztos el tudják mondani, hogy miért van ez így. Egyébként az egyik kedvenc ételem a gulyás leves, szoktam enni és nincs vele különösebb problémám.

Nincs jelen

 

#1559 2010-11-25 16:14

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Nagil74, és andy0111!
Mindenféleképpen ajánlom nektek keressetek fel egy dietetikust és vele érdemes megbeszélni, hogy mi a helyzet.
Ezt mint ahogy az elõttem szólók is írták, mindenkinek máshogy és másra reagál/aktivizálódik ez a betegség, tehát magatoknak kell kitapasztalni, hogy mit bír a beletek vagy éppen mit nem, az hamar kifog bukni higgyétek el. Amitõl rosszabbul lesztek az már kilõve.....és így tovább és így tovább....   ;)
Azért nem mondanak az orvosok konkrétumokat, mert ezt egyéne válogatja. Itt a fórumon van aki simán eszi a mustárt meg ketchup-ot és nem gond neki, de nekem már ha egy picit is belenyalnék, végem lenne. A bab,kukorica és a héjas társaik irritáló hatással vannak a bél falára, keményebb héjuk miatt, kikezdik, felsértik az amúgy is gyulladt ingerlékeny szakaszt, ha viszont nem gyulladt stádiumban van akkor meg nehogy aktivizálják, felsértsék, jobb a bélnek is a békesség, a bél falára nyugtató hatású könnyû ételek készítése fontos, és mindig sokszor keveset szabad enni. A héjasokról még annyit, hogy igen csak feltudják fújni az embert, lesz ám ott szeleskedés :D
Üdv!

Nincs jelen

 

#1560 2010-11-25 16:21

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Andy0111! Nem, ezek nem okoznak szûkületet, hanem ha valakinek tudomása van arról, hogy már van egy beszûkült bélszakasza, akkor bizony ajánlatos kerülni ezeket a durva rostos ételeket (bab, borsó, kukorica stb.), mivel ezek nem tudnak teljesen megemésztõdni, így a kritikus bélszakaszt eltömíthetik, és ezáltal bélelzáródást is képesek okozni. Pl. mikor nekem komoly bélszûkületem volt, ezért kellett többek között a narancsot kerülni (nem a benne levõ hatóanyagok miatt!), mivel durva rostos, és akár egy véletlenül lenyelt narancsmag áthaladása is akadályoztatva lett volna. Ezt nekem gasztroenterológus mondta, nem én találtam ki! De hangsúlyozom ez az óvatosság csak azokra vonatkozik, akinél már megállapították a bélszûkületet. Maga a beszûkült bélszakasz pedig nem ételtõl, hanem a gyulladástól képzõdik. És nem mindenkinek van szûkülete, akinek gyulladása van! Én jelenleg mindent fogyasztok, panírozottakat is, és egyik kedvencem a babgulyás.

Szerkesztette: Marthuska (2010-11-25 16:24)

Nincs jelen

 

#1561 2010-11-25 16:30

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Csatlakozva Bordás hozzászólásához, igen, ha éppen aktív gyulladásban van a bél, fontos a kíméletes étrend!

Amit én mindenképp kerülök, az a tej, mivel nem bírom. Tejtermékeket sem igazán, itt kivételt képez a túró és a sajt. Viszont, ha megkívánok egy gyümölcsjoghurtot, arról sem mondok le.:)

Nincs jelen

 

#1562 2010-11-25 21:54

Zsuzskaa
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

andy001,

a paníros ételekre azért mondják, hogy árt, mert a panír rendesen meg tudja magát szívni olajjal, mikor kisütöd.
Így eléggé nehéz kajának számít.
Én anno mikor kórházban voltam jártam dietetikushoz. Õ pl úgy kezdte, hogy mi az amirõl nem bírok lemondani, és elmondta hogy lehet kíméletesebben megfõzni.Ahogy telt az idõ úgy kaptam nagyobb engedményeket. Tehát a legszigorúbb diéta akkor szükséges igazán mikor nagyon gyulladt a bél, esetleg vérzik is.
utána mint már elõttem is leírták, tapasztalat alapján mûködik a legjobban.

Üdv
Zsu

Nincs jelen

 

#1563 2010-11-26 08:04

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!

Kedves Andy0111!

Mint a mottómból is láthatod az én véleményem szerint a táplálkozásnak oki szerepe van betegségünkben.
Az én ismeretem szerint a rost valóban gondot okozhat a szûkületben, mert elakadhat (nekem már volt ilyen).
De nem oka a gyulladásnak, sõt a rostoknak nagyon fontos szerepe van egészségünk fenntartásában és a normál bélflóra fenntartásában. (a bélben a rostokhoz kötve kerül ki a szemétbe a máj által kiválasztott méreganyagok, rost nélkül jó része visszaszívódna, emellett normál székletet tarjta fenn a rost... stb
A panírozáshoz annyit én is hozzátennék, h valóban nem jó, mégpedig az olajban (vagy zsírban ) való sütést kell kerülni. Ugyanis az érbetegségek is pl többek közt ennek köszönhetõk, a hõkezelt zsírból a máj csak rossz minõségû koleszterint tud elõállítani. Ami nem funkcionál rendesen így plakkokat , lerakódásokat képezhet az erekben, ill. azok gyulladását okozhatja.

Nincs jelen

 

#1564 2010-11-26 16:21

bixi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

sziasztok,

frissen diagnosztizalt colitises vagyok.

a kerdesem az lenne, hogy ha most jobban erzem magam - gondolom a nagy adag gyogyszernek koszonhetoen - csak napi 1-2x megye wc-re, az sem hasmenes, nincsenek gorcseim sem, de gondolom ez nem jelenti azt hogy a gyulladas mar meg is szunt volna, akkor is dietaznom kellene, vagy ovatosabban enni?
az orvosok ugy engedtekki a korhazbol h egyek ami jol esik, de ezzel nem fog lassulni a gyogyulas? vagy oruljek annak, h nem rohangalok napi 20x es tenyleg egyek ami jol esik?

koszi!

Nincs jelen

 

#1565 2010-11-26 17:14

aiolosz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

bixi írta:

sziasztok,

frissen diagnosztizalt colitises vagyok.

a kerdesem az lenne, hogy ha most jobban erzem magam - gondolom a nagy adag gyogyszernek koszonhetoen - csak napi 1-2x megye wc-re, az sem hasmenes, nincsenek gorcseim sem, de gondolom ez nem jelenti azt hogy a gyulladas mar meg is szunt volna, akkor is dietaznom kellene, vagy ovatosabban enni?
az orvosok ugy engedtekki a korhazbol h egyek ami jol esik, de ezzel nem fog lassulni a gyogyulas? vagy oruljek annak, h nem rohangalok napi 20x es tenyleg egyek ami jol esik?

koszi!


Hosszú...két egyforma beteg és két egyforma betegség nincs, ezért tuti diétás tipp sincs, szerintem...a gyulladás mértéke sajnos at home nem mérhetõ mint a láz, ezért csak a fizikai jelekbõl (audiovizuális és szín, darabszám, állag etc...amire gondolok)lehet erre következtetni, meg a tapasztalatokra lehet támaszkodni, amihez bizony évek kellenek. 
Személyes tapasztalat... vannak rövidebb és hosszabb tünetmentes idõszakok és nincs igazán rendszer ezek periodicitásában, magyarul, akkor jönnek, amikor akarnak és gyorsan, távozni viszont qrvára nem akarnak ;)
Én régebben vadul diétáztam, volt olyan, hogy hetekig gyümölcslén éltem, de lassan rájöttem, ez egy kalap szamócát  sem ér...persze az elmúlt, több mint húsz évben, volt alkalmam tücskölni ezzel a kérdéssel.
Ma csak akkor vigyázok arra, hogy mit egyek és mit nem, amikor a halálomon vagyok...finomítok, majdnem a halálomon vagyok :D
Fontos, ugye én már megettem a kenyerem javát, szülni sem akarok, a tyúkokat sem kergetem olyan intenzitással mint régen...nos, én ezért vagyok ilyen fatalista, ne tessék engem követni...
Jut eszembe, a gasztrós haverom az én recipém szerint készíti el a velõs pacalt...de ez se zavarjon meg senkit... szóval, a leírtakból egyértelmûen látható, az én diétát érintõ arcpoétikám ;)       

Nincs jelen

 

#1566 2010-11-26 21:27

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia, én Crohnos vagyok.
Kukoricát csak kukoricaliszt és kukoricalisztbõl készült tészták formájában eszem, mert lisztérzékeny is vagyok. Ezeknél pici mellékíz van, kissé olyan mintha réteslisztbõl lennének az így készült száraztészták. Én hamar megszoktam, és nekem annyira nem volt fura, a betegség elõtt is eléggé egészséges étrendem volt.
Nemrég csináltam körözöttet, a túrótól és egyéb tejtermékektõl (vaj, tejszín, tejföl, sajtok, krémsajtok, kefír...), édes-nemes pirospaprikától semmi bajom. A hagymának csak az ízét szeretem, soha nem tudtam megenni egy ételt ha láttam a hagymadarabkákat, egyszerúen undorodtam tõle. Anyukám ezért krémet használt (vöröshagymakrém), én pedig reszelgettem. Így volt ez a körözöttnél is, belereszeltem. Rosszul lettem tõle, véres hasmenésem volt. De viszont, pl. húslevesben lévõ hagymától nincs semmi bajom (ez egészben van, és ugye meg van fõve), mármint nem eszem meg, csak benne van a levesben, és nincs semmi bajom a levestõl. Ezzel csak azt akarom mondani, lehet hogy rosszul leszel valamitõl amit nyersen eszel, de megpróbálhatod fõve/párolva/sütve, hátha nem.
Sajnos a paradicsomtól is rosszul lettem, mikor nyersen ettem. Viszont nem tudtam lemondani róla, vettem paradicsomlét és ittam. Semmi bajom nem volt. Nagyjából hetente 2× legalább paradicsomot eszem.

Érdemes azt enned ami jó és energiát ad a szervezetednek. Ilyenek a sovány húsok. Akár G@La sült karaj/sonka akár fõtt, párolt, sült csirkemell.

Érdemes nutritív allergia tesztet csináltatni, abból sok dolog kiderül, mire vagy érzékeny. Ennek tudatábban könnyebben tudod "kifejleszeteni" az étrendedet.

Természetesen minden egyéni toleranciától függ. Próbálkozz, csak így tudsz rájönni mi az ami jó Neked, és mi az ami nem.

Nincs jelen

 

#1567 2010-11-27 10:09

barna-by
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Aiolosznak igaza van! Kérhettek mindenféle tanácsot, de mindez csak évek után fog kialakulni, hogy személyre szabottan kinek mi a jó! Érdemes dietetikushoz eljárni, de a betegség is változik az évek folyamán, lehet, hogy amit most tudtok enni, azt 4-5 év mulva már nem! Az alap dolgokat megadták (kerüld a zsiros, füszeres, puffasztó dolgokat) de innentõl csak rajtatok és a TI betegségeteken áll, mit ehettek és mit nem!

Nincs jelen

 

#1568 2010-11-27 14:52

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Arra is nagyon érdemes figyelni, hogy minõségi és friss ételeket együnk. Ne felejtsük el megnézni a dátumozást a szeletelt felvágottakon. Ami jó minõségû szokott lenni és húsból van (nem szójából és nem adalékanyagokból), fõtt szeletes sonka, karaj, tarja (pl. Délhús). Ez egyébként a bélbetegeknek szóló diétás papírokon is szerepel. A pápai extrasonka nagyon finom, szin húsból van. Az ára sem egyenlõ a parizerével! Bár, idõnként eszek kevés parizert is, de semmire sem tartom. Értéktelen nyesedékekbõl stb. készül, ezt tükrözi az ára is.
Ha valaki nem bírja a paradicsomot, esetleg meg kell próbálkozni lehámozva enni, hátha úgy jobban megy. Vastaghúsú paprikáknál szintén lehet a hámozást alkalmazni, mert általában a héj az, ami irritálhat, na és a mag. És, ha simmiképpen nem tudjuk a növényi táplálékot nyersem fogyasztani (csatlakozva Diatomaceous Algae-hoz), lehet párolni vagy fõzni. Az alma jó párolva, sütve, lehet nyersen reszelni. A sütõtök is igen jótékony. A bánán azért szükséges, mert tele van vitaminnal, és fog.
Szóval, én azt gondolom, hogy nem szûkíteni, hanem bõvíteni kell az étrendet, ha már a gyulladás visszavonult! Nem kell mindenáron lemondani a kedvenc ételekrõl. Nem muszály a hagyományos fõzési szokásokat követni, lehet módosítani az összetevõket.

Nincs jelen

 

#1569 2010-11-27 21:24

kisdelta
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Bár én még új vagyok itt, de 1996-ban diagnosztizálták a Crohnt nálam (azaz 3 évesen).
Leírom az én tapasztalataimat. Nekem egy idõben a tej nagyon ártalmas volt, konkrétan 3 évesen tej indította be az alapbetegséget, de mostanság már eléggé tünetmentes vagyok. Nyugodtan ehetek-ihatok bármit. Tulajdonképpen minden reggel megiszok egy pohár tejet, és a hús is minden nap szerepel az étrendemben.
Én, azt ajánlom mindenki tapasztalja meg magán, hogy mit bír, mert ahogy olvasható itt egyedi a betegsége mindenkinek.

Nincs jelen

 

#1570 2010-11-27 21:56

cristobal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Bixi!

Kezdetben én mindent ettem a gyógyszerek mellett és esetleges enyhe alhasi fájdalmakon kívül semmi bajom nem volt. Kb. 3 hónapig. Akkor elkövettem azt a hibát, hogy a gyógyszereimet otthon hagytam egy utazás alkalmából. Attól kezdve a gyógyszer (meszalazin) mellett is véreztem és szép fokozatosan egyre nagyobb része gyulladt be a belemnek. Utólag már tudom, hogy ebben az étkezésnek is nagy szerepe volt. Sajnos a legtöbb orvos annyit mond, hogy kerüljed a fûszeres ételeket és a tömény szeszt. A tejre, tejtermékekre nagyon sokan érzékennyé válnak egy idõ után (laktóz intolerancia), ha nem vagy nagyon függõ akkor nem javaslom. Az érettebb és keményebb sajtok nem nagyon tartalmaznak laktózt, ezért azokat lehet fogyasztani. A sok alkohol sem jó barátunk. Én viszonylag kevés szénhidrátot eszem (kenyér pl. nem) mert a sok abból is megterhelõ lehet a bélnek.
A legfontosabb, hogy a gyógyszereket rendesen szedd és ha tudod próbálj meg kezdetben egy táplálkozási naplót írni, megfigyelve, hogy mi okoz puffadást, esetelegesen fájdalmakat. (sanszos lehet: tej, tojás, glutén, banán, hal).

Üdv
Cr

Nincs jelen

 

#1571 2010-11-28 15:45

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Kisdelta! Üdv a fórumon! Köszönöm, hogy leírtad az étkezéssel kapcsolatos tapasztalataidat. Én is hasonló  véleményen vagyok, mint Te.
Ha idõd engedi, írjál máskor is!
További tünetmentes idõszakot kívánok!

Nincs jelen

 

#1572 2010-12-10 08:42

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó reggelt mindenkinek!

Olvasom, h némelyikõtök mit megszenved a betegséggel és a 'gyógyszerekkel'.
A szteroiddal tönkreteszik a szervezetünket. 1000 mg iszonyatos mennyiségnek tûnik nekem.
Most is azt ajánlom, mint eddig pusztába kiáltott szóként.
Radikális étrendváltoztatás, nálam ez mûködik, aki nyitott a változtatásra az remisszióban lehet.
Gyógyulás, erõnlét, jobb szellemi kapacitás én ezt tapasztalom

Nincs jelen

 

#1573 2010-12-10 10:16

Sünike1988
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Jó reggelt Ottó!

Igen, 1000mg iszonyat sok, és mégsem hatott. Radikális étrend változás megvolt. Én elõtte egy multi cég irodájában dolgoztam, ahol hatalmas nagy pörgés volt. Házikosztot 3 évig nem ismertem, gyorskaja, kínai, pizza, gyros, maradék rántott hús, zsírban sült husok, fûszeres, csípõs. Egyszerûen minden jöhetett. Volt, hogy napokig energiital és cigi tartott életben. Nagyon visszaestem, nagyon nagyon.....Mikor végre elengedtek a kórházból úgy döntöttem, radikálisan változtatok. Semmi hús, figyelek a kenyérre, hogy milyet veszek, csak és kizárólag pirítva eszem. Hanyagolom a tejet, óvatos vagyok a joghurtokkal, egyedül a krumpli pürébe engedek meg magamnak egy kis tejecskét. Semmi kávé, semmi szénsavas vagy gyümölcslé. A gyümölcsöket is hanyagolom, néha lenyomok 1-1 citromot kevés cukorral (cukrot is hanyagolom, viszont a doki szerint kell kicsit). Hónapokig csináltam ezt a párolt zöldséges halas diétát. Semmi eredménye nem lett.
Aztán váltottam paleora. Eredmény: a kenyér nélküli tojás nekiment az epémnek, hányás, még nagyobb hasmenés (és még csak nem is ettem szalonnát vagy kalbálaszt, meg mindenféle sült husikat!!!!), még az agyon fõzött zöldség is egészben távozott belõlem. A mindenfél muffinok, amiket otthon lehet sütni mindenféle mandulalisztekbõl: végigsértették a gyulladt bélfalamat (ahogy a kókusz is és társai). Az SCD is hasonló eredményt hozott.
Végül: Óvatosan, de eszem husit, virslit. Sõt...hétvégénte odáig merészkledem, hogy rántotthús, gulyásleves, esetleg sütök lángost is. Eredmény: semmivel nem vagyok rosszabbul, mint mikor csak zöldséget rágtam. Sõt, több energiám van. Hasmenések ugyanúgy megvannak, semmit nem változott a dolog.
Az életemen is változtattam: új párom van (nála jobbat, megértõbbet nem is kívánhatnék, mindent megtesz értem), felmondtam, eljöttem BP-rõl. Újra szülõvárosomban lakom (ez azért zavar), beiratkoztam itt, Szlovákiában is egy fõsulira (individuálisan végzem), közben foglalkozom a szakmámmal is (BP-i fõsulin szerzett diploma) és vállatam munkát is 25 órában. Nem vagy jobban tõle, de próbálok élni.
Szóval: étrend és életrend változás sem segített. Szerintem ez egyértelmûen teljesen individuális, ki, mitõl lesz jobban.
Ottó, ez nem ellened szól, tudom, hogy jót akarsz....de én már megpróbáltam, nem jött be. Ettõl függetlenül nem fogok visszatérni a gyorskaja-energiaital-cigi-kevés alvás verzióhoz sem.

Nincs jelen

 

#1574 2010-12-10 11:59

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia!
Nem semmi amin átmentél. Az a szemét kaja amit az elején írtál biztos oka a gyulladásodnak.
Én súlyos crohn beteg vagyok, 4 nagy mûtéten vagyok túl. Vastagbelem harmadát kivették, vékonybélbõl is távolítottak el. Nekem is begyulladt a hasnyálmirigyem, aminek elõtte semmi baja nem volt, gyógyszer miatt. A májam sem 100-as, arra is vigyáznom kell. Én 2004-ben mondtam az orvosomnak, hogy nem vagyok hajlandó többet szteroidot bevenni. Terápia rezisztens beteg lettem, azaz szinte semmi gyógyszert nem tolerálok.
   Egy könyv alapján lettem vegetariánus, már 5 éve. A váltáskor én sokkal jobban lettem, híztam 65 kg-ra (most 60 vagyok), CRP érték 1-2 egység körüli. Az elmúlt 5 évben egy alkalommal volt 4-es érték! Azelõtt jobb állapotomban 20 körül volt, csak gyógyszeresen tudták 10 alá vinni, de volt 190-es érték is. Hgb jó, nem vagyok vérszegény.
   Most sem vagyok gyógyult, õsszel és tavasszal aktivizálódni akar a betegség. Most is érzem a kényes helyeken amikor a kaja átmegy a belemen. Viszont nem szedek gyógyszert, csak pentasat.
   
   Saját véleményem szerint nem vagyunk különbözõek, ahogy nincs olyan õzike amelyik parizeren él és másik ami füvet eszik meg másik ami ragadozó. Nekik egy a normális koszt. Így gondolom, hogy nekünk embereknek is vannak olyan élelmek amik az egészségünket szolgálják. Tiszteletben tartom más véleményét, de szerintem nem igaz, hogy  mindannyiunknak más a megfelelõ diéta.

   Az én véleményem szerint a normális élelem, növényi eredetû (sok nyerset tartalmazó, jó lenne 50%, gyümölcsöket, zöldségeket foglal magába), teljes õrlésû gabonaféléket tartalmazó, egyszerû ételek. Ahol az ételkészítés is nagyon fontos, mert a jó alapanyagból is lehet szemetet csinálni (pl, olajban sült krumpli, finomított cukor, csipsz, ....)
   Szerintem a bélbetegeknek a tejet és minden tejterméket el kell hagyni. Állandóan jönnek a kalciummal, hogy azért együnk tejterméket. Pedig a sajtokkal azt érjük el, hogy csontritkulásunk legyen máshol meg ahol nem kéne mészlerakódásunk. Kalciumnak jó forrása a szezámmag, a mák.

   Még annyit mondanék, hogy nem csak a húsról van szó. Teljesen növényi alapú élelmiszerektõl is lehet gyulladás, ha a szemetet esszük, vagy rosszul készítjük el, pl bõ olajban sütünk.
   Magamon annyit vettem észre, hogy amit régen gond nélkül ehettem, azt most már nem tehetem, mert a szervezetem nagyon durván válaszolna. Pl hústól én már szerintem egyenesen a kórházban lennék.
   2005 elõtt kéthavonta kórházban voltam , 2005 júliusa óta egyszer sem kellett befeküdnöm.

Ajánlom Henry G. Bieler: Ételben az orvosság c. Könyvét (1965.), ha kell szívesen adok neked, csak szólj. Üdvözlettel: Ottó, és jó egészséget neked is

Szerkesztette: Ottó (2010-12-10 12:01)

Nincs jelen

 

#1575 2010-12-10 12:26

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Sünike1988! Szerintem, nagyon jól átlátod a dolgokat! A számodra legfontosabb lépéseket már megtetted, és ez a lényeg! Sokkal rafináltabb a Crohn betegség annál, hogy "csodadiétával" ki lehetne játszani! Ennek ellenére, mindenkinek megvan a maga étrendje.

Nincs jelen

 

#1576 2010-12-10 13:21

Sünike1988
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Igazából én kolitiszes vagyok, de ez a két betegség egy családból származik :-S . Igyekszem mindent megtenni. Ami még hiányzik: a mozgás. Hogy hetente 3-szor lejárjak az uszodába. ez lesz a következõ lépés, de elõbb a hasmenés csillapodjon, diétával vagy anélkül.

Nincs jelen

 

#1577 2010-12-10 13:22

Sünike1988
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ottó, írtam priviben :)

Nincs jelen

 

#1578 2010-12-10 14:44

cristobal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Sünike,

Kezdek magamra ismerni a diétás szenvedésidben. Én is már túl vagyok pár körön, de hatása nem sok van, inkább mellékhatásai: SCD-tõl lefogytam, nem tudom mitõl (gyanú: zsíros ételek, kókusz, sajt) de a nálad is említett egészdarabos hasmenés is bejátszik idõnként. Elõször 5 napig tartott görcsökkel,akkor  azt hittem meghalok. Azóta 2x 1 napig volt. Ez tényleg lehet hogy az epém miatt van? Mert mielõtt nem szedtem szteroidot ilyen jellegû hasmenésem sosem volt.  (vér nélküli, egészben távozó fõtt zöldségdarabokkal). És az elsõ alkalommal sárgás zöld színben pompázott az arcom.
Most a gyomorszájam fáj irgalmatlanul, az is a szteroid miatt és a savlekötõ semmit sem ér. Erre meg tök más diéta kellene, mint az alapbetegségemre (CU). Úgyhogy már nem tudom mit tegyek. Most a jelenlegi saját kis diétám abból áll, hogy szénhidrát csak rizsbõl, glutén és tejtermék elhagyva . A tejtõl mindig rosszul vagyok, az biztos, hogy arra már intoleráns vagyok.
Üdv
Cr

Nincs jelen

 

#1579 2010-12-10 15:21

Sünike1988
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia cristobal,

komolyan nagyon együtt érzek. Valamiért nekünk az epénk is érzékenyebb lesz (ugye mert az emésztésben szerepe van), rosszabb esetben már erre is figyelni kell (mint pl. nálam vagy nálad). Igazán abból veszed észre, hogy fáj a jobb oldalad (esetleg görcs, ami a hátad közepéig hatol), székletedben egész ételmaradványok sötétzöldes trutymó kíséretével. Ilyet érezhetsz a tojástól, néhány féle zöldségtõl (pl. kukorica), füstölt husiktól, túl zsírostól. Aztán itt van a szteroid, bizony az is piszkálja a májat, így érzékenyebbeknek (epéseknek) görcsökkel teli lehet ez az idõszak. Nekem gyakran volt állandó fájdalom a májam körül, míg nagy adagban medroloztam.
A tejet szerintem is hanyagold. Ami nekem bevált egy ideig a gyomorsavra: 1 citrom levét felengedtem kb. 7 deci vízzel és elkortyolgattam. A citrom az egyik legjobb természetes lúgosító, ezért mértékkel fogyaszthatjuk. De csak mértékkel, mert nagy károkat okozhat az epében és a bélésben is.
Azért remélem reagál Neked más is, mert érdekel, ki mivel gyûri le a fájdalmakat, kellemetlenségeket :)

Nincs jelen

 

#1580 2010-12-10 22:27

cristobal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia,

nekem általában a belem szokott fájni. A jobb oldalon a leszálló vastagbél, a bal oldalon meg a felszálló. Ahol a kanyarok vannak.  Legalábbis azt gondolom, hogy a belem és nem a májam vagy ilyesmi.
Korábban soha nem volt bajom az epémmel. SCD diétáztam, és kérdeztem itt a fórumon, hogy hogyan lehet ezt úgy csinálni hogy ne fogyjak tõle. (3 hónap 8 kiló) Valaki azt mondta, hogy kevés kalóriát eszem, egyek több zsírt. Valószínûleg ez nem okozott volna problémát egyébként, de a szteroid szedése mellett okozott. Jól bemájaszsíroztam, meg csináltam egy brutál paleo kenyeret. Utána kezdõdött. Másodszor pedig egy sajttál után. (De mondjuk sajtot korábban sokat ettem és kutya bajom nem volt tõle.)  Elõször is biztos voltam benne hogy ennek a darabos hasmenésnek semmi köze az alapbetegségemhez. Fõleg a sárga színelváltozásom miatt gyanakodtam a májamra. De most hogy írtad, hogy epe, azt hiszem már tiszta a kép.

A citromos vizet kipróbálom, eddgi csak azért nem tettem mert a citrusféléket ahogy te is mondtad neünk CU-soknak nem nagyon ajánlják.

Köszi
Cr

Nincs jelen

 

#1581 2010-12-18 19:32

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Az létezhet, hogy Colitises nem ihat, mert nem bírjuk a teát, illetve nekünk mint ropogtatni való a ropi mennyire tehet gázt a bélben/bélfalon? Kikészítheti a vastagbelet az ilyen kis fincsi rágcsa.
Köszi! :|

Nincs jelen

 

#1582 2010-12-18 21:06

Agi87
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szi!
Az nem igaz, hogy nem ihatunk teát, maximum az, hogy nem a legerõsebb fekete teákat igyuk, hanem pl. gyümölcsöset, amiben nincsen koffein sem. Ropit, pedig én szoktam fogyasztani, nálam nem okoz problémát.
Ági

Nincs jelen

 

#1583 2010-12-20 08:32

Ottó
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!!

   Sokan tudjátok, hogy a diétát én nagyon fontosnak tartom. Most a sajthoz szólnék hozzá, azt kell mondjam ez a leginkább elhagyandó tejtermék. És azt is tudom, hogy a legfinomabbak egyike is, ismeritek a mondást: ami "jó" az erkölcstelen, hízlal, káros az egészségre. Bizony ebben van valami, sajnos megromlott az ízlésünk az étkezés területén is, ha nem haragszotok ezt minden emberre értem. A megfelelõ diéta választása önmagunkkal való szembefordulást igényel. Ez fájdalmas és küzdelmes. Mindenki döntse el, mi a fontosabb számára esetünkben a testünk egészsége, vagy a "finom" nyalánkságok.

Nincs jelen

 

#1584 2010-12-20 10:08

Kobika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok! Tudom, hogy Nektek sokkal több tapasztalatotok van, mint nekem, de így 4 héttel a vékonybél mûtétem után elmondanám, hogy nem tudom, hogy mire kell figyelni, vagy mi az ami gondot okoz, és az hogy mutatkozik meg. Ha "normálisan" eszem, tehát sokszor picikét, és nem egyszer eszem tele magam - mint ilyen már történt, és távozott is a cucc - akkor én bizony mindent eszem... Tegnap például abszolút lájtos marhapörköltet tarhonyával. Sem hasmenés, sem görcs, de eddig bármit ettem a mûtét után nekem semmi extra nem volt. Viszont a tápszeres dobozok el vannak téve a szekrény tetejére. Jöhet a sonkás sajtos melegszendvics, a tészta, sõt, most volt a nagyobbik fiam - 2 éves - és az én születésnapom is, és biza lement a stefánia torta aminek a szélén tört dió volt. Ami a kórházban volt belsõ fájdalmak és görcsök gyakorlatilag minimalizálódtak.
Igaz, én gyakorlatilag szeptember óta tápszeren és kamilla teán éltem, lehet, hogy ennyire örülök az ízeknek, hogy már nem tûnik fel, ha valami nem jó...? Rendezõdött a székletem, no hasmenés. Ehetek sajtos tejfölös rakott tésztát. Igaz, puffasztó ételeket kerülöm, mint káposzta, kukorica, karalábé, lencse, bab stb.
Most akkor mire kell figyelni? Januárban megyek a gasztrós dokihoz, addig gyógyszert sem kaptam. A biológiai terápiát mondta a reumatológus és a gasztrós, hogy januárban elindítják a kivizsgálást hozzá. Jah, és a reumatológus írt fel tramadol cseppeket, amit ki sem váltottam.
Szerintem nagyon egyénfüggõ a diéta, én már alapban, ha egy ételre gondolok, tudom, vagy inkább érzem, hogy ez most nem esne jól, viszont, amit megkívánok, megeszem, eddig semmiféle panaszt nem okozott.
Jah, és a tejet is kerülöm, de a tejtermékek közül csak a tejet, illetve a túrót, amit alapban sem szeretek, tehát nem okoz lelki megterhelést, ha nem ehetek többet :)
Annyit még ideírnék, bár már így is elég hosszúra sikerült ez a hozzászólás, hogy már a mûtét harmadik napja óta kávézom, igaz cukorral, nem teszek bele mást, és semmi baj nincs, és nem is volt. De ha úgy érzem, hogy elõzõ nap kicsit sok volt a kaja, akkor a reggeli kávém után rendezõdik minden :) :) :) (és nem görcsös hasmenés formájában)
További kellemes napot Nektek, és szerintem sokat számít, hogy hogyan állsz hozzá a dolgokhoz fejben. :) :)

Szerkesztette: Kobika (2010-12-20 10:12)

Nincs jelen

 

#1585 2010-12-20 11:14

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Ugyebár jönnek az ünnepek és elengedhetetlen az asztalról, meg gondolom sokak kedvence a töltött káposzta.
Ez nálunk úgy szokott megoldódni, hogy a tölteléket ugyan kigöngyölöm a káposztából, és csak a belsõséget eszem meg, káposzta híján. A darált húst kis arányba sertésbõl, nagyobb arányba pedig marha illetve pulyka húsból csináljuk. A sertés kell bele picit ne legyen olyan száraz. Remélem egy kis ötletet adtam nektek+étvágyat, és tessék nyugodtan kipróbálni, szerintem nem lesz baj belõle. Szép napot nektek! ;)
Bordás.

Nincs jelen

 

#1586 2010-12-20 11:27

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Kobika! A kávézáshoz szeretnék hozzászólni. Én is szoktam reggel egy kávét inni, cukorral, tej nélkül és nem éhgyomorra!

"A legtöbb ember nem tud a kávé jótékony hatásairól. A kávénak rossz hírneve volt az egészségügyi szakemberek körében koffeintartalma miatt. De ma már több kutatás is bizonyítja, hogy a mértékletes kávéfogyasztás jótékony hatással van az egészségünkre.

Bizonyított, hogy a rendszeres kávéfogyasztás csökkenti a Parkinson kór kialakulásának esélyét és ez a koffein jótékony befolyásának köszönhetõ. Sok kutatás állítja, hogy azoknál az embereknél, akik rendszeresen isznak kávét, 80%-kal kisebb a valószínûsége a Parkinson kór megjelenésének. Kutatók próbálták megállapítani, hogyan tudja a koffein csökkenteni ennek az agyi és idegrendszeri károsodásnak kialakulási esélyét. Ez a betegség, amikor az agy dopamin szintje csökken, megszakítja az agy és az izmok közötti idegi összeköttetést. A koffein ezeknek a dopamin receptoroknak a feltûnését növeli az agyban.

A koffein jótékony hatása megjelenik az epekõ elleni védekezésben is. Az adatok elemzése után, amelyeket a 20 év alatt közel 125 ezer emberen elvégzett kisérletekbõl gyûjtöttek, a Harvard Közegészségügyi Intézetének kutatói kijelentették, hogy mind a nõi, mind a férfi kávéfogyasztók körében kisebb arányban fordul elõ az epekõ. Ez az arány azért is kimutatható, mivel függ a fogyasztás mértékétõl. Michael Leitzman táplálékspecialista szerint a kockázat 13%-al csökken azok között, akik naponta egy csésze; 21%-al azok között, akik kettõ-három csésze kávét isznak; és 33%-al a minimum négy csészét fogyasztók között.

Ezen adatok felhasználásaval a Harvard Egyetem kutatói rámutattak, hogy azok körében, akik napi egy-három csésze kávét isznak naponta, a cukorbetegség kockázata 10%-al csökkenthetõ. Még meggyõzõbb, hogy ha ezt az adagot felemeljük 6 vagy több kávéra, a kockázat a férfiaknál 54%-kal, a nõknél 30%-kal csökken a kávét nem fogyasztókhoz képest.

A Vanderbilt Egyetem Kávétanulmányok Intézetének szakértõi úgy gondolják, hogy a cukorbetegség kockázatának a csökkenése nem a koffeinnek köszönhetõ. Ehelyett azt tartják, hogy a kávéban megtalálható egyik vegyületcsoport, a kinin megnöveli a máj kapacitását, hogy jobban fel tudja használni a glükózt, és ezzel lehet magyarázni a megemelkedett vércukorszint szabályozását. A koffeintõl eltérõen a kinin, ami a pörkölési folyamat során keletkezik, egyedi a kávéban. Ugyancsak megtalálható nagy mennyiségben chlorogenic acid (másnéven CGA), tokofelor és magnézium a kávébabban. Az elõbb felsorolt összetevõk mindegyike elõsegíti az inzulin és a glükóz felasználását.

Némely jótékony hatás a kávé magas antioxidáns tartalmának tulajdonítható. A csokoládék, a szárított gyümölcsök és -babok nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat. Emiatt nem meglepõ, hogy a Hershey's Csokoládécég is bemutatkozott egy egészségesebb, fekete csokoládé kollekcióval, amit a „good for you" szlogennel hirdettek, ami annyit jelent, hogy „jó neked", mivel koncentrált mennyiségben tartalmazza a kakaóbabban megtalálható antioxidánsokat.

A kávé egy másik összetevõje, amelyet trigonellinek hívunk, adja a kávé aromáját és kesernyés ízét. De ez nem minden. Emellett antibakteriális hatása is van és megakadályozza a baktériumok megtapadását, ezzel védelmet nyújt a fogszuvasodás ellen.

A számtalan jótékony hatása mellett azonban néhány esetben óvatosan kell bánni a kávé fogyasztásával. Terhes nõknél a napi 300 mg-nál magasabb koffeinbevitel növeli a vetélés kockázatát, szoptató anyáknak pedig egyáltalán nem ajánlott a koffein fogyasztása, mivel bekerül az anyatejbe is. Az alvásproblémákkal és rendszertelen szívveréssel küzdõ emberek lehetõség szerint ugyancsak kerüljék a koffeines italok bevitelét."

Nincs jelen

 

#1587 2010-12-20 11:30

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

A fentiekkel nem reklámot szeretnék csinálni a kávénak, errõl szó sincs! Viszont, lehet más megközelítésben is tekinteni a kávéra. Kinek mennyire jó, vagy nem jó, döntse el maga!

Nincs jelen

 

#1588 2010-12-20 11:46

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Ez igen!!!
Köszönjük Marthuska! Le a kalappal! ;)

Nincs jelen

 

#1589 2010-12-20 14:47

cristobal
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok,

én nagy kávés vagyok, sok mindenrõl lemondtam már a betegségem miatt, de a kávéról nem akarok. Foglalkoztam is sokat munkámból kifolyólag kávéval. Majd minden héten jelennek meg új hírek a sajtóban" kávés" kutatásokból, és a magazinok is szívesen foglalkoznak vele az egyik héten a kávé pozitív, másik héten negatív tulajdonságát
emelik ki. Az biztos, hogy sokkal árnyaltabb a kép mint pár évvel ezelõtt, és a kávé már nehezen sorolható egészségtelen ital sztereotípiába.
Egy apróságot érdemes tudni: kávé és kávé között óriási különbség van, nem csak ízben, hanem koffeintartalomban is. A 100% arabica kávéknak jóval alacsonyabb a koffeintartalma, tehát ha valaki a sok koffein miatt aggódik válassza inkább ezt a fajtát, vagy olyan keveréket, amiben magas az arabica kávé aránya (30%robusta, 70%arabica). Az áruházak polcairól jól ismert kommersz márkák általában robusta fajtából vannak.
A rövid, presszó kávéban is kevesebb a koffein, mint a hosszúban, amit sokáig folyatsz át a kávégépben. Ezért ha hosszút szeretsz inni, érdemes rövidet fõzni és forró vízzel felengedni.

Töltött káposzta:
Én nagyon meg vagyok lepve, hogy te ilyeneket mersz enni, én még gondolni sem merek rá. NAgyon szeretem, de tele van fûszerrel a töltelék, meg a lé is. Szerintem a káposzta még ha puffaszt is kisebb gondot okozhat mint a fûszerek (paprika, bors, kömény). Meg sajna én a tejfölt se nagyon tolerálom, mondjuk szójajoghurttal legalább olyan jó.

Én a halnál maradok, abból nagy baj nem lehet.

Szép napot!
Cr

Nincs jelen

 

#1590 2010-12-20 17:56

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Kedves Cristobal!
A halnál biztos nincs gond, az egészséges és finom is. Muter a paprikával és egyéb fûszerezéssel csínyán bánik a töltött káposztában, és bors nagyon kevés kerül bele. Tehát mindenbõl csak ésszel és keveset, amit bír a poci.
Én tejföl nélkül szoktam enni, kihagyni meg egyenesen nem is tudnám mert annyira megvagyok veszve ezért az ételért, hogy csak na.
Üdv! Bordás. :)

Nincs jelen

 

#1591 2011-01-11 20:20

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én most csak annyit írnék: MINDENNAP EGY ALMA AZ ORVOST TÁVOL TARTJA!  :D

Nincs jelen

 

#1592 2011-01-12 11:44

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Bordás! Igen, a töltöttkáposztát így is el lehet készíteni, és kíméletes fûszerezéssel ugyanolyan finom.

Na és az alma, igen!:) A "régi öregekek" minden nap ettek almát, és sokan teszik ma is! Ráadásul magyar! Természetesen, kénytelenek vagyunk import gyümölcsöt is enni, hogy bõvítsük a kínálatot.

Nincs jelen

 

#1593 2011-01-15 05:22

ahnot
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Régen néztem fel az oldalra, szerencsére :)
az egy évvel ezelõtti bélreszekció óta nagyjából tünetmentes vagyok
kávézok cigizek, de a diétát 80%ban betartom, a dokim tanácsára beiktattam havonta vagy kéthavonta 1 berugást, így nem kísért meg a vágy, mert így nem azt mondod, hogy soha, hanem majd késõbb :D
magamon azt vettem észre, ha natúr zsírt, pl füstöletlen, sületlen császárszalonnát eszek, az szinte egyáltalán nem zavar, emellett rántottázni is szoktam(tej nélkül, kevés olajjal)
ami viszont számomra furcsa volt, hogy a növényi alapú sûrítõszerek, amik az elején nem okoztak gondot, most már hajtanak
új kedvenc lett a diétás palóc leves :D zöldbab+marhahús
ami viszont 100%ig bejött az a sütõs krumpli meg a banán, ez a kettõ bármikor felhozott

Nincs jelen

 

#1594 2011-01-15 11:50

Ede
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

szia, Ahnot OFF örülök, hogy jól/jobban vagy, mint legutóbb ON.
Én is azt veszem észre, amit már sokan sokszor elmondtak itt, hogy ami egyszer jó volt, az más idõszakban/helyzetben/holdállásnál/légnyomásnál/tündérhajszálszámnál ... stb. már nem jó. De legalább izgalmas. Tapasztalatom (hogy nem mértéktelenül, de) pálinka és bor ivását követõen soha semmilyen gondom nincs (persze, ilyenkor átszervezem a gyógyszerezésemet ennek megfelelõen, utólag be is "vallom" DoktorBácsinak).
Mostanában én a krémleveseket nem bírom. A napi több citrom megevésétõl viszont semmi különösebb gondom nem volt. Érdekes!

Nincs jelen

 

#1595 2011-01-15 11:51

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

ahnot! Nekem is volt bélrezekcióm. Kávét én is iszom, viszont már 3 éve leszoktam a cigirõl. Én csak rizstejet iszom. Kizárólag híg tojást (3-5 percig fõtt) tudok enni. Engem borzalmasan meghajt például az édesítõszer. Persze nem a cukor, hanem amit a diabeteszesek fogyaszthatnak. Valahol voltunk, kértem limonádét és citrom helyett valami lime-löttyöt borítottak bele. Ezt kétszer kipróbáltam és hát több órán keresztül rohantam. Akkor jöttem rá, hogy ezek a löttyök édesítõvel készülnek. Zöldbabot, marhahúst én is tudok enni, krumplit szoktam fóliába sütni és ami még bejön az a tök és a sütõtök. Köretnek csak rizst tudok enni a mûtétem óta. És egyébként minden diéta egyéni, ki kell próbálni, hogy mit bírsz, esetleg vezess étkezési naplót, abból hamar kiderül, hogy mi hajt meg téged.

Nincs jelen

 

#1596 2011-01-15 20:31

ahnot
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Szia Én!
az ilyen plasztik vackokkal én is így vagyok, inkább árt mint segít
de pl tejporból egyedül a ..ompletta-t fogadja be a szervezetem

tudom, sajnos, hogy egyedi :) ezért próbálkozok sok mindennel

Nincs jelen

 

#1597 2011-01-15 23:11

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én is ezt a kávé tejport használom és semmi bajom nincs tõle, pedig elvileg a tejport nem ajánlják.

Nincs jelen

 

#1598 2011-01-16 22:16

Bordás
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni tõletek, hogy ti egyes ételekhez milyen szószt használtok? Pl. tésztákhoz, mert már elég "száraz" a kaja anélkül számomra, de paradicsomost nem bírok. Jól jönne valami ötlet kinek mi vált be.
Elõre is köszi!

Nincs jelen

 

#1599 2011-01-17 09:17

én
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Bordás! Kapormártás, sajtszósz, engem nem zavar a sovány sajt és sovány tejföl. Ha bírod, egyél lekváros tésztát. Én egyébként a kapormártást szeretem a legjobban és az jó tésztához, krumplihoz, rizshez is. De ehetsz gyümölcsmártást is pl. almából, õszibarackból.

Nincs jelen

 

#1600 2011-01-17 11:37

Marthuska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Diéta - kell vagy nem?

Én a tésztához a túrót szeretem, vagy a reszelt sajtot, igen kevés tejföl hozzáadásával, mert az utóbbit már kevésbé tolerálja a szervezetem. A mákostészta az egyik kedvencem, ezt van aki bírja, van aki nem!

Visszatérve a kávéra, reggel egyet szoktam inni. Nekem az a tapasztalatom, az a legjobb ha nem teszek bele cukron kívül mást, a lényeg, hogy ne éhgyomorra legyen. Szoktam inni kávét növényi habspray-vel is, ez több betegtársnak bevált, nekem sajnos nem!

Kedves Ede! A pálinkával kapcsolatosan említeném meg, hogy személyes ismeretségi körömbõl, hölgy betegtársamnak is az a tapasztalata, hogy neki egy pici pálinka mindig jót tesz, fõleg ha rosszabb az emésztése.

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB