#201 2014-08-05 15:02

rny
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Hollandi!

En is a GAPS dietat csinalom, szivesen cserelek majd folyamatosan tapasztalatokat!
Te mennyi ideig csinaltad csak a husleves reszt? Nekem megvan a konyv, latom hogy kene, de egyszeruen keptelen vagyok olyan lassan haladni, igy en az elso hat szakaszban eleg gyorsan ugralok. Nem is tudom indokolt e ez az elovigyazatossag, az SCD eleje pl sokkal lazabb.

Irtad, hogy mesz majd valakihez, hogy eligazitson. Ki lenne az?

Koszi!

Nincs jelen

 

#202 2014-08-06 08:53

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Levest: hús alaplét és csirkehúslevest. Mind2 bírta négy napig hûtés nélkül. Mindig felforraltam, mielõtt ettem volna.

Nincs jelen

 

#203 2014-08-12 11:02

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Sziasztok!

Sajnos nem túl sokat tudok írni, ami jó hír lenne a paleosoknak. Eddig egyedül a cukromat tudom kordában tartani, ha fegyelmezett vagyok, és nem csúszik le néha-néha egy-két gombóc fagyi, vagy süti....
A Crohnom nem akar javulni, továbbra is 42 kg vagyok, bár óriási stresszben élek, egy lakásfelújítás végén (?) járok és nem igen tudok törõdni a táplálkozásommal. Egy biztos: az éhezõ cicáknak - 8-an vannak - már csak tápomból tudtam adni, nem volt itthon éppen más - és csodák csodája, nem ették meg, pedig nagyon éhesek voltak. Hát ezen elgondolkodtam, és úgy döntöttem: tápszert csak életveszély esetén, amikor nem lehet más táplálékot fogyasztani, akkor eszem, még akkor is, ha maga az atya úristen ajánlja, mint remek szert, étrendkiegészítõk helyett!!!l

A mélyvénás trombózisom szépen javul, éppen egy éve, hogy beteg lettem, de a lábam még nem 100 %-os. Mindenesetre nem kaptam semmilyen embóliát, amivel fenyegettek az orvosaim, miután elutasítottam az antikoanguláns kezelést, saját felelõsségemre. Remélem, ezután sem lesz baj, bár még mindíg dohányzom, nem is keveset.

Üdv:
Clió

Nincs jelen

 

#204 2014-08-12 11:34

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Clió
Milyen tápszer? mert én sem bírtam az enyémet, ugyanis laktóz van benne nem is kevés nekem pedig szerzett laktóz-érzékenységem van a colitistõl... nem uez van veled is véletlenül?
Gondolkozz el a Gaps-diéta lehetõségén.

Nincs jelen

 

#205 2014-08-21 13:46

gesztenye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Hollandi!
Én is SCD/GAPS-t csináltam paleoval közösen egy kicsi ebbõl egy kicsi abbó. Ettem joghurtot, amit a paleo tilt, de kakaót is amit a GAPS, szóval egy saját féle diétát másfél évig tök jól voltam gyógyzserek nélkül, de májusban beütött a krahh, szerintem stressz. Most megint szarul vagyok, ilyenkor húsleves szép fokozatosan ezt azt beviszek a lehetséges kaják közé és remélem kijövök hamarosan...

Nincs jelen

 

#206 2014-08-21 17:02

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia rny,

Én nem merek sokat kilengeni, mert nagyon megijesztettek a colonoszkópia eredményei, nagyon szar állapotban van a vastagbelem :( úgyhogy levesezem ezerrel, gyakorlatilag 2 hónapja kisebb megszakÍtásokkal, amikor vmiért nem tudtam levest fõzni. Amikor épp nem levest ettem rögtön jött a fosás, görcsölés és rögtön beijedtem és viszatértem a leveshez, bár már a fülemen jön ki és nagyon elegem van. Gerõ Mária az orekponthu honlap tulaja segÍt, õ tanulta a gaps-et. Elvileg õ irányÍtja dolgot, h mikor léphetek tovább. Most azt mondta egy hete, hogy már megsüthetem száras fûszerekkel a levesben fõtt húst, de még mindig semmi szénhidrát semmilyen formában. Na ezt nagyon szarul viselem, tegnap pl bezabáltam egy csomó sós mogyit, meg 1 szelet kenyeret :(

Nincs jelen

 

#207 2014-08-21 17:06

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia gesztenye,
Nálam az a baj, h eljutottam oda mielõtt elkezdtem a gaps-ot, h már csak répát, cukkinit meg céklát és húst tudtam enni, minden mástól szarul voltam. Laktóz és tejfehérje érzékenységem lett, úh én nem próbálkozom egyenlõre joghurttal az tuti :) és a glutén sem a barátom jelenleg, hát ez mag már alig különbözik a gapstól, úh belevágtam és igyekszem betartani, persze nem mindig megy, gyenge vagyok és úgy hiányzanak az Ízek.

Szerkesztette: Hollandi (2014-08-21 17:07)

Nincs jelen

 

#208 2014-08-22 10:59

gesztenye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Hollandi!
Nem csodálom, hogy nem bírod, de mogyorót bezabálni nem szabad, én még jó napjaimban is szarul vagyok tõle. A diéta lényege, hogy szép lassan bõvíted, bevezetsz az étrendedbe új dolgokat. Nem azt mondom, hogy egyél joghurtot, de lehet el kéne kezdened  napi 1 teáskanállal belerakni a levesbe. Elsõ nap után látod mi van, ha oké minden, két nap múlva két teáskanállal. Ugyanígy egy két répakarika növelve a mennyiséget. Amikor én levesezek, már az elején rakok bele kevés zöldséget. És nem tartom be teljesen a bevezetési részt, mert pl iszok kávét (napi egy ) , de ennyi. Meg már ettem paleo virslit is, de szépen próbálkozom, várva, hogy elmúljon a hasmenés és a vérzés. Mellette körömvirág tea és pásztortáska tea. Amíg vérzés van, joghurt nincs. Szóval nem tartom be teljesen, de ez a módszer még mindig jobb, minthogy mogyorót eszel sokat. Szerintem az roszabb.
Jaa és én rágózok mellette, ami szintén nem jó, de az ízek hiányán talán segít. Egyébként meg nem vagy gyenge, ha két hónapja levesezel. :)) Én egy hete, de már elegem van, a levesbe még mehet szerintem fõtt máj is amit simán is megehetsz megsózva. Ha bírod a fõtt répát köret az is lehet. Ja és tojás az is mindig feldobja. Inkább egyél egy kis fõtt , esetleg sült tojást ha már nem bírod, mint mogyit.
Üdv: gesztenye :)

Nincs jelen

 

#209 2014-08-22 11:05

gesztenye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Egyépként a könyvben benne van, hogy már az elejétõl kellenek a probiotikus ételek. Ha nem jó a joghurt, próbálkozz a savanyú zöldségek levével, én azt is próbáltam . Savanyú káposztát vettem és annak a levét raktam bele, svanyú lesz a leves ami azért jó mert más az íze. Egy teáskanál. Most nem teszem persze, még joghurtot sem, lehet én is teljesen ráállok a paleora, ha ebbõl kijöttem.

Nincs jelen

 

#210 2014-08-22 12:11

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Igen, tudom már kívülrõl, h mit szabadna bevezeteni és hogy, de nekem azt mondta a tanácsADÓ, H 2-3 hónapig egyáltalán nem szabad rostot és CH-t azaz semmi répa, se semmi més züldség gyümölcs és tejtermék se és persze semmi tészta rizs krumpli stb.
Ez így nagyon kemény és néha elszállok :) Viszont képzeld a mogyitól ugyan féjta gyomrom aztán a ahasam, de nem fostam és más tünetem se jött vissza :D

Nincs jelen

 

#211 2014-08-22 12:13

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Ja, szedek hatvan tonna probiotikumot és tanulok savanyítani, mert a bolti, de még a piaci képosztalé sem jó, mert v pasztõrözve van, vagy túl sós és azért kevés benne a baci.

Nincs jelen

 

#212 2014-08-22 14:16

gesztenye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Hollandi!
Tudom, hogy nem lehet ch-t enni, de a kenyér is az volt amit a mogyi mellé ettél. Akkor ilyen alapon jobb a répa :))
A sült tojás meg máj szintén. Amint látom ugyanazzal próbálkozunk, csak a saját kis szabályainkkal megszegve.
Probiotikumot én is szedek, persze csak akkor figyelek rá, ha rosszul vagyok, vagyis most. Amúgy amikor eszembe jut. Szedtem még enzimet is régebben, bár nem tudom, hogy mi használ és mi nem. Kitartás neked :)

Nincs jelen

 

#213 2014-08-22 20:12

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Jaja :) mindenki úgy szegi meg, ahogy neki "jó" :)
Nekem azt mondta a tanácsadó, h probiotikumot mindig kell és érdemes szedni, minél nagyobb mennyiségben, úh én azt komolyan veszem. Most pár napja már tök ügyesen betartottam mindent, ilyenkor mindig hõsnek érzem magam :) Neked is sok sikert, ha bármi okosat megtudsz, Írjál légyszi, együtt tuti jobban megy , én is Írok, ha vmit fontosnak érzek, jó?

Nincs jelen

 

#214 2014-08-26 13:29

gesztenye
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Hollandi!
Nem tudom mennyire olvasod a többi a fórumot, de az alternatív gyógymódokban is van sok érdekes. Paleoról és SCD-rõl is. Én azóta bevezettem a banánt reggelire, kell valami, hogy eljussak a munkahelyemre, levest nem tudok reggelizni. Néha sonka (persze az tuti nem adalékmentes) Jobban nem vagyok, sõt, de próbálok bizakodó lenni.
Üdv

Nincs jelen

 

#215 2014-08-27 11:39

Hollandi
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Nem olvastam már rég, egyébként pont mostanában gondoltam rá, h keresek gyógyteát magamnak.
Én reggelire is levest eszem. A Fény utcai piacon olyan csirkét találtam, h isten bizony a leves nem csak ehetõ, hanem isteni lett még így zöldségek nélkül is :) úh most örülök :). A borjút nehezen viselem, undi és sok a mócsing és az íze sem jó :( de hõsiesen eszem rendszeresen.
Én alapvetõen jobban vagyok, de egy ponton túl nem jutok. Mindig görcsöl egy kicsit, néha fosok, szóval nemtom. Majd meglátjuk hogy an alakul hosszú távon.

Nincs jelen

 

#216 2014-09-07 07:40

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Hollandi!

Diasip -ez cukorbetegeknek való tápszer
A GAPS diéta nálam nem jön szóba, mert több szûkületem van, és ha pl. babot v. bármilyen emészthetetlen rostot ennék, már alulról szagolnám az ibolyát.... Egyébként ledöbbentem, hogy a diétát egy amerikai szuper-diatetikus állította össze IBD-seknek, és egy büdös szó sincs benne arról, hogy szûkületben kontraindikált.
Én a paleoval kisérletezek, csak sajnos nincs idõm naponta sütni-fõzni, mert egy lakásfelújítás cincálja az idegeimet, remélem, csak e miatt vagyok lepukkanva, és most csak azt eszem, amit találok s fõleg gyorsan elkészíthetõ. Hát mondanom sem kell, hogy pont ellentétes a paleoval (fõleg tészták és édességek, rágcsálni valók- sajnos édességfüggõ vagyok, és a stresszre nekem a legjobb gyógyszer egy finom süti vagy fagyi....)

Üdv: Clió

Nincs jelen

 

#217 2014-09-07 07:46

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Hollandi!

Ezt a tanácsadót én azonnal lecserélném egy profira. Ma már a neten sokan vannak, akik a nyugati életmódban, ill. táplálkozásban látják a betegségek okát, és ennek megfelelõen adnak - szerintem - jó tanácsokat. Egy biztos: én 30 éves tapasztalattal állítom, hogy a szénhidrátok, a tartósitószerek, adalékanyagok, a nulla tápértékû szemét élelmiszerek, üditõk kerülendõk még az egészséges embereknek is..
Tdóth Gábor élelmiszeripari mérnõk könyveit ismered? Én rengeteget tanultam belõlük

Clió

Nincs jelen

 

#218 2014-09-07 07:59

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

A tejsavas erjesztésû káposzta, ill. annak a leve jó, persze akinek szûkülete van, szigorúan tilos.
Az ilyen káposztát õstermelõktõl lehet piacon venni, szerintem a vecsési v. a bió Hajdúhadházi a legfinomabb.

Nincs jelen

 

#219 2014-09-07 10:14

mendi63
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Kedves Clió! Nincs most energiám visszaolvasgatni, de szeretném megkérdezni: akkor te most végül is milyen diétát is folytatsz?

Nincs jelen

 

#220 2014-09-07 10:28

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Mendi!

Azt hittem, világosan leírtam, de nekifutok még egyszer. Paleo-t, de személyre szabtam. Ami azt jelenti, hogy tejet nem, de tejterméket eszem, aminek a többségét tiltja a paleo, azt hiszem, csak a sajtot fogadja el. A másik eltérés, hogy én fogyasztok búzalisztbõl (fõleg telj. kiorlésú tönkölybúza) készült termékeket is, persze nagyon keveset, mert a cuki is magas. A harmadik, amit nem fogadtam el a Szenditõl: a paradicsom, a lektin miatt nem ajánlott. Nekem semmi bajom nincs a nyers paradicsomtól, sõt imádom. A lektin gyulladáskeltõ hatása számomra még nem bizonyított.
Ami még fontos: nekem minimális belem van már, az is szükületes, ezért rostot nem tudok enni  csak azt, amit kipróbáltam, amikor még jóval jobb helyzetben voltam, kb. 30 évvel ezelõtt. A kisérleteim eredménye az volt, hogy a magas pektintartalmú gyümölcsök és zöldségek voltak rám nagyon jó hatással (alma, karfiol, retek, banán stb)

Ami még fontos: jó minõségû alapanyagokból sütök-fõzök,  igyekszem piacon, õstermelõktõl vásárolni, bio minõségü élelmiszert is veszek, bár csak attól a termelõtõl, akiben biztos vagyok, hogy nem ver át, és tényleg bio minõségû az áruja. A folyadékfogyasztásom: kb. 2-3 l. ásványvíz, tea, levesek.

Remélem, most jobban sikerült leírnom, de van további kérdésed, szívesen válaszolok

Clió

Nincs jelen

 

#221 2014-09-07 10:58

mendi63
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Igen, én ott akadtam el: mikor azt írtad,hogy: fõleg tészták, édességek, rágcsálnivaló, süti, stb. Gondoltam, akkor ez biztos nem lehet a paleo. /ami szerintem a legnehezebb diétaféleség/. Szerintem is a jó minõségû alapanyag, minél kevesebb adalékanyag és a folyadékfogyasztás. Köszönöm a válaszod.

Nincs jelen

 

#222 2014-09-07 22:26

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

A tejsavas erjesztésû káposztát házilag a tuti csinálni, akkor nem érhet meglepetés :) -

Én így szoktam: Veszek egy fej minél világosabb, fehérebb kemény, lehetõleg lapítottabb fejû káposztát (zöld nem jó, az a lényeg).
Kipucolom a mosogatót, bedugom (vagy akinek nagy tála van az is jó) legyalulom bele a káposztát. Jó alaposan megsózom, átforgatom - úgy hogy kóstolásra kicsit túl sósnak tûnjön (fontos! olcsó csomósodásgátló mentes só kell, különben késõbb takonnyá áll össze a lé).  hagyom állni fél órát, átforgatom - ekkor már kissé puhábbnak kell lennie, levet ereszteni - ha nem akkor kell még egy kis só. Aztán én egy kis kanál kovászport szoktam elkeverni benne, majd nagyobb üvegbe/üvegekbe töltöm kb 3/4-ig, úgy hogy a lé ellepje (esetleg pici vizet rátöltök).  Aztán lefedem folpack-al, viszonylag meleg helyre érdemes tenni, naponta átforgatni, visszatömködni, kóstolgatni hogy áll az erjedés. Kb 3-4 nap kezd jó lenni,(csípõs érzetû erjedés, de valójában nem csíp!)  innentõl fogva amint már ízlik mehet be a hûtõbe. - Ha nincs kovász, akkor mint a kovászos uborkánál egy szelet kenyeret kell rátenni max. 2 napig, aztán kivenni.
Töltött káposztának, székelygulyásnak is jó, amikor volt vastagbelem ez nem puffasztott (most meg mindegy mert már semmi nem puffaszt).
Sokkal finomabb mint bármilyen bolti, vagy piaci lassabb savanyítású, mindenféle fûszerekkel, adalékanyagokkal felpancsolt változat. Tényleg csak só, kovász káposzta - ennyi - a legfinomabb :)

Nincs jelen

 

#223 2014-09-17 11:09

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Mendi!

Sajnos édesség-függõ vagyok és olykor-olykor fegyelmezetlen is. Teljesen jogos volt az észrevételed, kicsit zavarosan írtam le elõször.
Érdekes, nekem nagyon könnyû volt átállnom a (személyre szabott) paleóra.  Imádok fõzni és sütni is megtanultam vénségemre. Mindíg is hagyományos magyar konyhát vittem, és fõleg én, az olasz konyha szerelmese vagyok/ voltam. A férjem meg legszívesebben húst enne hússal, így ez sem jelentett problémát. Talán rátaláltam az igazi édesítõre is (az eritrit nagyon drága és nekem mellékíze van, csak úgy, mint a többi mesterséges édesítõszernek. Ez alól csak a gyümölcssukor a kivétel, de mint tudjuk, az sem az igazi... hiába írják fel cukorbetegeknek is, nos elõnye csak annyi, hogy alacsonyabb a glikémiás indexe mint a finomitott cukornak, de nem annyival, hogy a paleoóba beférjen. Ha meggyõzõdtem róla, hogy amit találtam, az tényleg jó (csicsóka), de ehez kell egy kis idõ, hogy többször kipróbáljam, megosztom a tapasztalataimat veletek.

Üdv:Clió

Nincs jelen

 

#224 2014-09-17 11:12

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Rigor!

Igazad van, egyre jobban csodállak, mennyi mindenhez értesz. Én nem mernék nekifogni, inkább irány a biopiac, vagy a vecsési õstermelõk a Fény utcai piacon. Ez van hozzám a legközelebb. Nagyon drága piac, de nincs idõm a Vásárcsaknokba elautózni...

Clio

Nincs jelen

 

#225 2014-09-17 11:35

clió
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Rigor !

Jut eszembe: emlékszel még a tojásmizériára. Aki elõször merte nyilvánosan, a tv-ben kifejteni, hogy mekkora butaságot állít az, aki szerint ne együnk tojást, mert emeli a koleszterin-szintet. Ez az orvos már nincs az élõk sorában (remélem, nem ebbe a vitába halt bele), bezzeg az az orvos, aki leszedte róla a keresztvizet is,és mindenféle hülyeségnek nevezte az elméletét, majd majdnem lehülyézte a kollégát, nos ez az orvos most egy kórház élén lipidambulanciát vezet, terjeszti a téveszméit, és még magánrendelése is van, gondolom jó pénzért ad tanácsokat a fogyni akaroknak , a... és még sorolhatnám, de nem teszem.
És mi van ma: a "tudomány" szerint, és ezt hírdeti ma már a P. doki, cseppet sem zavarja, hogy kb. 20 évvel ezelõtt teljesen mást állított, természetesen szigorúan tudományos alapon. Egy javaslat: gondolkozz el: 20 éve már a "tudomány" és a tapasztalat is mindent tudott a tojásról, mégis voltak, akik jó pénzért (gondolom) képesek voltak ország-világnak hazudni...
A margarinról csak annyit: egyesületünk dietetikusa a Flóra maragarin arca volt, dietetikus szakmai kollégium dietetikus tagozatának tagja. Nem tudom, mostanában milyen tanácsokat ad, megszakadt köztünk a kapcsolat... Csak remélni merem, hogy Fegya nevû (NSZ) testvére kapcsolati tõkéjét is kihasználva, jobban utánanézett már a tudománynak, és bõszen a paleo mellett agitál... Na persze ez egy otromba vicc részemrõl, hiszen õ egy nagyon okos nõ, és pontosan tudja, hogy mit miért csinál....

Na megyek már, lassan ebédelnem kell és ez kissé idõigényes nálam..

Üdv: Clió, a Boldog/Boldogtalan BÉKA,  de írhatnám azt is, hogy NYOMINYUGGER (Id: Bródy János)

Nincs jelen

 

#226 2014-09-17 14:23

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Még csak ott tartottak hogy "koleszterin" - az hogy HDL meg LDL és hogy az egyik kifejezetten jó - még nem tudták. Így jobb híján "jaj tojás koleszterin" - volt az álláspont. Aztán persze kiderült hogy pont hogy jó a tojás, de ez nem zavart mindenkit.

A dietetikusokról annyit, hogy amit a kórházban a legutóbb kezembe nyomtak mint bélbeteg étrend ajánlás... Na nem is az hogy konkrét hülyeségek voltak benne (valami sima hasmenéses diéta copypaste) - hanem hogy ellentmondások! Több mint 3 helyen (pár oldallal arrébb) ugyan azt az ételt írják mint bélgyógyító, és mint szigorúan kerülendõ :)

Persze mit várjon az ember a kórházban éhbérért dolgozó dietetikusoktól. A profi dietetikusok profi sportolók étrendjét finomhangolják - abban sok pénz van, és nem vicc ha rosszul van táplálva a "befektetés" (fõleg ha doppingokkal is tuningolják, akkor különösen kiemelt szerepe van a megfelelõ táplálásnak, minõségi táplálék kiegészítõknek stb.)

Nincs jelen

 

#227 2014-09-18 22:16

Mylla
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Sziasztok!
Új vagyok a fórumon, de kb. az egészet végigolvastam már. Többször volt kérés, hogy jelentkezzen beszámolóval olyan, aki _hosszabb ideje_ paleozik és _szigorúan be is tartja_. Írtátok, hogy van egy ilyen embereket tömörítõ facebook csoport, velük hogyan lehetne kapcsolatba lépni?
Elõre is köszi a segítséget!

Nincs jelen

 

#228 2014-09-19 08:05

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#229 2014-09-19 08:10

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#230 2014-09-19 08:19

QpaK
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Esetleg, ha mgekérlek az ibd facebook "fanclub" link-jét is beraknád? :)

Szerkesztette: QpaK (2014-09-19 08:19)

Nincs jelen

 

#231 2014-09-19 08:44

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

bocsi de azt nem ismerem ....majd valaki aki ott tag biztos megteszi !

Nincs jelen

 

#232 2014-09-19 10:18

Mylla
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Köszönöm szépen a linkeket! :)

Nincs jelen

 

#233 2014-09-19 14:28

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Én a Crohn-Colitis Facebook csoporból kiléptem mert páran gyakorlatilag privát chatfalnak használták unalmukban. Semmi hasznosat nem lehetett megtudni, azon kívül hogy külön postban kívántak egyesek egymásnak jó reggelt, mutogatták a gyerekeik képeit, meg hogy szép idõ van. Többször is szóvá tettem, hogy használják a chat funkciót, de nem. Ha bármit kérdezett az ember, pillanatok alatt lesüllyedt a jó reggelt, ilyen pulcsit vettem, - ezt a vicces képet találtam a neten -  stb. posthalom alatt. Most nem tudom mi a helyzet, vagy van-e másik csoport..

Szerkesztette: Rigor (2014-09-19 14:29)

Nincs jelen

 

#234 2014-11-18 14:15

n_Attila
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Sziasztok, 

Tudna segíteni nekem valaki házi joghurt készítésben? Az scd könyvben leírt recepttõl mennyire lehet eltérni? lehet-e egyszerûbben elkészíteni? gondolok itt arra, hogy szükséges-e forralni a bolti tejet? hogyan oldjátok meg, hogy 38-43 fok között maradjon 24 órán keresztül?

Nincs jelen

 

#235 2014-11-18 17:43

Shark
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

bolti tej nem szerencsés joghurt készítéshez
keress házi tejet az sokkal tutibb

Nincs jelen

 

#236 2014-11-19 16:06

n_Attila
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Köszi az ötlet..

Nincs jelen

 

#237 2015-03-11 15:18

Konstantin
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Tudom hogy régi kérdés, de hátha valakinek még hasznos információ lesz! Házi joghurt készítést SCD szerint (igen a hõfok nagyon fontos)! Az a baj, hogy nincs beépített termosztáttal ellátott joghurt készítõ (én nem találtam). Szóval vettem egy egy literes joghurt készítõt, (nem poharasat) amihez beszereztem egy termosztátot. A joghurt készítõbe vizet teszek és ebbe teszem bele a "beoltott" tejet tartalmazó 1 literes mûanyag tárolót (így egy vízréteg keletkezik a joghurt készítõben), majd a termosztáttal a víz hõfokát szabályzom, 39- 39.5 fok között tudom tartani 24 órán keresztül, így szép sûrû testes állagú laktózmentes joghurtot lehet elõállítani. Igazából az állagából lehet látni ha folyós akkor valami nem oké, a jóba ha bele kanalazol a nyoma megmarad. A tejet én mikrózom kb. 85 C fokra (ezt azért szoktam mérni) 600 watton 15 perc körüli idõre teszem be. Miután kihûlt 40 C fokra beoltom. Zöldfarm Bio 3,5%-os tejet használok, oltásra  Landliebe original- t.
A lényeg ennyi!

Nincs jelen

 

#238 2015-11-10 10:01

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Sziasztok,

Megnéztem a tiltott és engedélyezett ételek listát, de bab szerepel mindkettõn, persze olyan típusúak, amikrõl még csak nem is hallottam. Szóval pl a normál tarkabab ehetõ ?
Szójakészítmények ? (granulátum, szójafehérjepor ?)
Illetve van olyan fehérje készítmény, ami fogyasztható ? Én tej, rizs és szójafehérje készítményekrõl tudok, de ha jól értem, akkor ezek mind tiltottak.
köszi !

Nincs jelen

 

#239 2015-11-10 14:14

Rigor
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Az scd egy kicsit túl  van misztifikálva, alapvetõen inkább csak egy ajánlás, egyéni érzékenységtõl függõen érdemes kitapasztalni. A babból még az ehetõ is megnöveli a széklet mennyiségét, még ha puha, és ki is emésztõdik, akkor is.
A fehérjekészítményeknél mintákat/ kis adagokat kell kérni, és kitapasztalni melyik típus ízlik.
A tejsavó fehérje izolátummal se lehet gond, ha olyan amiben nincs tejcukor, és nem vagy érzékeny a tej fehérjére (idb-ben a tejcukorra szokás érzékenynek lenni).
Egyéb egyszerû és olcsó megoldás a tojásfehérje, az jól beépíthetõ a hagyományos étkezésbe. Vagy akár a teljes tojás is, csak van akinek az epéje a sárgáját nem bírja - ki kell tapasztalni.
A betegség úgy sem ettõl gyógyul meg, és nem azon múlik a fellángolás hogy valami "rosszat" eszik az ember, a diétázás legfeljebb a tünetek elviselését segítheti, illetve a tápláltság miatt lényeges.

Nincs jelen

 

#240 2015-11-10 16:19

erdosb
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Koszi szepen, sokat segitettel !

Nincs jelen

 

#241 2018-01-03 11:08

Pilóta52
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Végre kezdenek megjelenni magyar fordítások az "Autoimmun Paleo Protokoll" eredményeirõl. Ezt az összefoglalót tartom legjobbnak:
https://www.tenyek-tevhitek.hu/merfoldk … ysagat.htm
Itt az ellenlábasa is:
https://www.paleomedicina.com/hu/autoim … hn_Colitis
Vigyázat, ez utóbbi cikk csalás: olyan dolgokkal vádolja a diéta feltalálóját, ami pont nem igaz rá, így aki csak ezt a cikket olvassa, könnyen becsapható. Az AIP (Autoimmun Paleo Protokoll) lefolytatásához tanácsos elolvasni Sarah Ballantyne: The paleo approach c. könyvét. Rendkívül bonyolult és idõigényes a diéta, ráadásul a könyv magyarul nem jelent meg. Szerintem Internetrõl olvasgatva, néhány cikk alapján lehetetlen végigvinni, ahhoz túl szisztematikus a könyvben leírt módszer. Mindazonáltal enyhe kétkedéssel kell olvasni, mert amerikaiasan hisztérikus, lehengerlõ módszerekhez nyúl a szerzõ. Kissé térítõ jellege van, de ki kell hámozni belõle a jó dolgokat.

Eddigi tapasztalataim:
Kb. 1 éve folytatom az AIP-ot hisztamin diétával kombinálva, mára már egyre megengedõbb és egyre egyénibb a diétám, végtére is az egyéni út megtalálása a cél. Mára már ritkaság számba menek a hasmenések, hasfájások, bõrjelenségek. Valamennyire még vannak fellángolások, amik közel nem olyan rosszak, mint régebben. Házi antibiotikum kúrákat kénytelen vagyok tartani azóta is, ezen mit sem segít a diéta. Ha elmarad az antibiotikum, akkor szép lassan, 2-3 hónap alatt újra kezdõdik a hasfájás. Ha az AIP-ot is elhagyom, akkor már egy hét alatt is pokoli állapotokba jutok vissza: ez a lényeg, ezért diétázom. Vitamin készítményeket továbbra is szednem kell. Jó hír viszont, hogy szteroidokat, immunszupresszánsokat, gyulladáscsökkentõket nem kell alkalmaznom, amíg tartom a szabályokat. Korábban folytattam a GAPS diétát, Paleoót, késõbb SCD-t, ezek azonban az immunrendszeremet birizgáló növényi fehérjéket benne hagyták az étrendben.

Elõnye:
-Jó közérzet, nincs hasmenés, hasfájás, fejfájás, viszonylag jó erõnlét.
-Teljes orvos-, rendelõ-, kórház-, vényköteles gyógyszerellátás-függetlenség. Ez óriási! (A házi antibiotikumok megtalálhatók a kertemben és vény nélkül kaphatók bioboltban)
Hátránya:
-Sok fõzõcskézés.
-Betegség oka nem szûnik meg, csak tünetmentessé tesz. (A könyv remisszióval ámít)
-Így is kell kiegészítõ vitamin és antibiotikum.

Nekem amúgy a diéta elõtt még nem alakultak ki sipolyok és egyéb szervi elváltozások, csak visszatérõ gyulladásaim voltak, nagyon legyengült voltam. Elsõsorban a vékonybeleim érintettek. Kiváncsi lennék arra, hogy ha egy minden mûtéti szörnyûségen átesett betegtársam, lerövidített belekkel belevágna, mik lennének a tapasztalatai.

Nincs jelen

 

#242 2018-01-15 21:57

Ultra77
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: SCD és Paleo

Szia Pilóta,

Örülök hogy bemásoltad ezt a tanulmányt, én is a napokban olvastam, és bár alacsony számú résztvevõn tesztelték a paleo protokollt, a javulás egyértelmû volt néhány hét alatt.
Sajnos ez topik kissé behalt, a fórum és az orvoslás ellenségesen áll az étrendváltáshoz, de egy tanulmánnyal talán könnyebb érvelni.

Esetleg dobd be a colitis topikba, hátha rákattan valaki, és tesz egy próbát. (Nekem telefonról ez nem megy.)

Neked is sok kitartást kívánok, én hiszem, hogyha 100%-ban tudod tartani a paleós irányt, hamarosan meglesz az eredménye.!

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB