#601 2012-02-05 18:09

Andráska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Ez nem érdekes,hanem inkább infó a remiseknek!

http://www.hazipatika.com/services/news?nid=40001

Nincs jelen

 

#602 2012-02-12 19:30

mathebalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Történelmi jelentõségû közlemény :

FOR IMMEDIATE RELEASE Azonnali közlésre
Orthomolecular Medicine News Service (OMNS- Ortomolekuláris Orvosi Hírszolgáltatás), February 1, 2012

A C-vitamin megelõzi a besugárzás okozta károsodást.
Táplálkozási Orvostudomány Japánban
(OMNS, 2012. február 1.)

Súlyos radioaktív hatásnak kitett, a Fukusimai atomreaktorban dolgozó munkásoknál a táplálék kiegészítõként alkalmazott C-vitamin és más antioxidáns kezelés hatására csökkent a rák kialakulásának kockázata.
16 férfi (32-59 évesek), 5-6 hétig dolgozott a sugárszennyezett területen.
Feladatuk a sugárszennyezett víz gyûjtése, rádióaktivitás mérése, nehéz munkagépek kezelése és a törmelék eltávolítása.
Vérmintájukból kémiai meghatározást végeztek, mérték a teljes vér rádióaktivitását, a plazma szabad DNS szintjét és a rákkal kapcsolatos 47 gén expresszióját.
4 dolgozó munkába állás elõtt 25 000 mg C-vitamint kapott intravénásan, és folyamatosan, a munkaidõ alatt antioxidánsokat kaptak.
Az õ esetükben nem volt szignifikáns változás a szabad DNS mennyiségében és a rák kockázati tényezõiben.
3 dolgozónál - akik nem kaptak megelõzõ C-vitamin kezelést – növekedett a rák számított kockázata. Két hónappal az intravénásan kapott C-vitamin adása és szájon át szedett egyéb antioxidánsok hatására a szabad DNS mennyisége visszatért a normális szintre és a rák kockázati pontok szignifikánsan csökkentek .

A közlemény eredeti megjelenésének helye :
http://orthomolecular.org/resources/omns/v08n06.shtml

És itt is van infó!:
http://index.hu/tudomany/2012/02/10/a_c … zas_ellen/

Továbbá nagyon hasznos még:
http://rakgyogyszer.hu/

Nincs jelen

 

#603 2012-02-16 11:37

Andráska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Nincs jelen

 

#604 2012-03-10 17:30

Frozina
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#605 2012-03-11 18:14

grafzsu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#606 2012-03-22 20:39

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#607 2012-03-22 20:42

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Anyu mondta,hogy mindent fertõtlenített (mert a 73-as években ez volt a trendi)..és gyakorlatilag ez lett a vesztem.  Na a gyerekeimmel mindent másképpen csinálok :) Remélem nem lesznek crohn betegek :)Egyenek csak évente 1 kg koszt :)

Nincs jelen

 

#608 2012-03-22 20:57

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Érdekes, az én anyám is elég"pedáns" volt és nekem CU-m lett, igaz nem kis koromban!

Nincs jelen

 

#609 2012-03-22 21:00

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Engem is 34 éves koromban támadott a crohn :(.

Nincs jelen

 

#610 2012-03-22 21:02

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

De az asztma már 3 évesen.

Nincs jelen

 

#611 2012-03-22 21:13

eriki
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Én 31 voltam! Asztmám nem volt, de pl. diót, tojást csak rendkívüli alkalmakkor ehettem, mert " csalános" lettem tõlük.

Nincs jelen

 

#612 2012-03-23 10:42

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Hali!!!

Nálunk is marha nagy volt a higiénia mindíg!!!!Ettõl vagyunk gyulladtak??????Már viszem is a gyereket a homokba,csak érjek haza!!!!!! :-)))))

Nincs jelen

 

#613 2012-03-23 20:00

Andi4
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Ez érdekes!
Nekem amikor született a fiam ( aki crohnos lett 14 évesen) a védõnõ azt mondta, hogy minden szoptatás elõtt neonmagnolos vízzel kell lemosni a melleimet.......kicsit furcsa, mert hát az embernek nem szennyezett a melle...és állandóan ez jut eszembe, hogy szegény gyerek minden cumizás elõtt benyalt egy csomó fertõtlenítõt., hogy lehet ez volt a baj?
Mikor pedig a második gyerkõc született akkor azt mondta, mégsem kell használni ezt a fertõtlenítõt!!!!!

Nincs jelen

 

#614 2012-05-06 13:04

zsuzsó 2
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#615 2012-05-10 13:50

mathebalu
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

http://rakgyogyszer.hu/pdfek/taplalkoza … -ellen.pdf

Néhány egyszerûen betartható táplálkozási szabály japán klinikailag kontrollált kísérlet eredménye

Immunrendszerünk ~70%-a bélrendszerünkben található, ezért nagyon fontos annak védelme. Fehér cukor és édesítõszerek helyett használjunk nádcukrot, és rendszeresen együnk (fõtt) zabpelyhet.
Japán klinikailag kontrollált kísérlet eredménye, hogy a húst tartalmazó vegyes étrend bélgyulladást okoz, míg a közepes vegetáriánus étrend nagymértékben megakadályozza annak kialakulását. ...

HÚST NEM SZABAD ENNI.

Immunrendszerünk ~70%-a bélrendszerünkben található, ezért nagyon fontos annak
védelme. Fehér cukor és édesítõszerek helyett használjunk nádcukrot, és rendszeresen együnk
(fõtt) zabpelyhet.
Japán klinikailag kontrollált kísérlet eredménye, hogy a húst tartalmazó vegyes étrend
bélgyulladást okoz, míg a közepes vegetáriánus étrend nagymértékben megakadályozza
annak kialakulását.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20503448
Sajtot,tojást és vajat fogyaszthatunk,így biztosítjuk a szükséges állati eredetû fehérjéket.
Tojás (elsõsorban lágy v. tükör) és a vaj a koleszterin bevitel miatt is nagyon fontosak,
mert -egyszerûen megfogalmazva- ebbõl képzõdik ki a napfény hatására a D-vitamin, és a
C-vitamin közremûködésével alakul át epesavvá.
E sorok írásakor – a széleskörû nemzetközi kuatatások eredményei ellenére – kevesen tudják,
hogy az epesavak kulcsfontosságúak az elhalt baktériumok (bélbaktériumok)
sejtalkotó részének az ENDOTOXIN más néven LIPOPOLISZACHARID
( LIPOPOLYSACCHARIDE ) MÉREGTELENÍTÉSÉBEN.
Mint a nevébõl is kiderül ez két részbõl áll : LIPID-A és POLISZACHARID .
A Lipid-A rész a mérgezõ. Ha ez bekerül a véráramba, gyulladást és rákot is okozni képes
folyamatokat indít be, mert egy nem-specifikus, azaz CÉLTALAN immunreakciót vált ki.
Ez tehetõ felelõssé a sokszor gyógyíthatatlannak hitt " Autoimmun betegségek "
kialakulásáért is, mint a pikkelysömör (psoriasis) a reuma vagy éppen a Crohn-betegség.
Ebbõl az is nyilvánvaló - és szintén klinikailag kontrollált kísérletek bizonyítják - , hogy az
elhalt baktériumok mérgezõ részének semlegesítésével legyõzhetõ a legtöbb
"gyógyíthatatlannak vélt vagy hitt betegség".
Ehhez biztosítanunk kell az immunrendszer megfelelõen erõs mûködéséhez alapvetõ
fontosságú élettani elemeket.
Így a C,E,D,A,B,P-vitaminokat, lehetõség szerint a NAPFÉNYT , továbbá a flavonoidokat és a
létfontosságú mikro tápanyagokat, mint a szelén, cink, magnézum, vas , kalcium, stb.
A D-vitamin a napfény UVB részének köszönhetõen képzõdik, ezért kora délelõtt és késõ
délután – összesen 20-30 perc – UVB-fényvédõ nékül kell napoznunk.
Ezen kívül természetesen védenünk kell bõrünket !
D-vitamin hiányában immunrendszerünk nem tud megfelelõen mûködni.
Ezért is javasolják az orvosok a napi 2000-3000 NE D-vitamin bevitelét.

Szerkesztette: mathebalu (2012-05-10 13:53)

Nincs jelen

 

#616 2012-05-11 10:45

M. G. Mariann
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Idõben olvasom  honlap cikkeit :(
Ezt az érdekes gondolatot találtam a crohn és vakbélgyulladás kapcsolata cikkben:


"Talán furcsának tûnik, hogy a vakbél eltávolítása megelõzheti a fekélyes vastagbélgyulladást, míg növeli a Crohn betegség kialakulásának kockázatát, hiszen mindkettõ gyulladásos bélbetegség. Andersson viszont úgy látja, hogy "lehet benne valami", hiszen a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn betegség lefolyásában ellenkezõ elõjelû gyulladásos folyamatok játszanak szerepet. "

Szerintetek mit jelent az, hogy ellenkezõ elõjelû gyulladás?
Ha ez tényleg igaz, akkor egyszerûen megmondható valakirõl, hogy colitises v. crohnos. Tényleg lehet összefüggés a féregnyúlvány eltávolítása és a colitis között?

Nincs jelen

 

#617 2012-05-13 21:23

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Ez is erdekes szerintem.

http://fehermedicina.drtihanyi.hu/cikk/d-vitamin-hiany

erdemes elolvasni mi mindent okoz a D-vitamin hiany.

Nincs jelen

 

#618 2012-05-14 08:23

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Csak annyit fûznék hozzá a cikkhez, hogy Finnországban a legnagyobb az egy fõre jutó tejfogyasztás, itt a legnagyobb a cukorbetegek és a Crohn-betegek/Colitis ulcerosások száma.

Már több kutató arra az eredményre jutott hogy tejjel átvihetõ a MAP baktérium ami a szarvasmarhában a Crohn/CU -hoz hasonló tüneteket okozza.

Régen még nem volt divat a tej pasztõröése. Ezért a baktérium átjuthatott elég sok egyénbe.
És az sem biztos hogy az UHT kezelés megöl minden baktériumot.

Szerkesztette: diatomaceous algae (2012-05-14 08:24)

Nincs jelen

 

#619 2012-05-14 19:49

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Sok mindent mondanak,de azert,ha kicsit visszatekintunk a multba akkor latjuk,hogy a szuleink mennyi hazi tejet ittak(sokszor forralatlanul ugy ahogy kijott a tehenbol) es nem volt semmi bajuk.Anyukam azota is a legnagyobb egeszsegnek orvend.Ez egyszeruen genetika.sajnos :(

Nincs jelen

 

#620 2012-05-14 19:51

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

..es Finnorszagban alig sut a nap..hmm?D-vitamon hiany.. :) Erdekes ez a nap dolog.szerintem roppant fontos napi 15-20 percet napozni.delutan 16 h utan.Csodakra kepes..lasd a fenti linket...

Nincs jelen

 

#621 2012-05-14 19:55

Deart1
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Sokan amikor Imurant szedtunk alig mertunk napra menni.En 3 evig bujkaltam a nap elol.Nem jol tettem.Aki Imurant szed legalabb este 6-7 fele kellene 15 percet napozni.Persze mindenki hallgason sajat magara :)En nagyon feltem a borraktol annyi hulyeseget irtak az Imuran papirjara :(

Nincs jelen

 

#622 2012-05-20 19:44

moncsa85
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

UGYANAZ A GYÓGYSZERGYÁRTÓ CÉG TALÁLTA KI NEKÜNK AZ ASZPARTAM TARTALMÚ ÉDESÍTÕSZEREKET, MINT AKIK - MÉG A VÍRUS KIROBBANÁSA ELÕTT - ÁRULTÁK A VILÁGNAK A H1N1 OLTÓANYAGÁT!!! 


Az aszpartam-(édes )mérgezés     Az aszpartam-mérgezés a nyolcvanas évek óta jól õrzött titok!
Számos kutatás és a tapasztalatok egyértelmûen kimutatták mérgezõ és betegségeket elõidézõ hatását.
Az aszpartam egy veszélyes adalékanyag, ami a testbe kerülve rákkeltõ anyagokra bomlik és elmegy modernkori horrornak, amit odabent mûvel.
Vajon miért nem lehetett   hallani errõl eddig?
A diéta-ipar egy dollármilliárdos üzlet. Az ember azt gondolná,hogy a könyvek szerzõi, vagy az élelmiszer ipari cégek húzzák a nagy hasznot belõle. És nem. Persze nekik sem megy rosszul, de a játszma igazi nyertese a gyógyszeripar. Hogy hogy jön a gyógyszer az aszpartamhoz? Egyszerû. 


   
Egy gyógyszercég kutatója fedezte fel véletlenül az aszpartamot, egy fekély elleni szerrel való kísérletezés közben. A cég pedig a G.D. Searle, aki gyógyszergyártó létére képes volt 28 millió dolláros veszteséget elkönyvelni és több száz, a gyógyszereik miatti káros mellékhatások ügyében indított pert elveszteni.
Ugye, milyen megbízhatónak tûnnek?



A Searle egyik leányvállalatát végül a Monsanto vásárolta meg és NutraSweet néven dobta piacra az édesítõszert. 


    Izgalmuk érthetõ volt, hiszen ez a szer többszázszor édesebb a cukornál, fillérekbe kerül elõállítani és a diéta-nemzet minden ilyenre vevõ. A probléma ott kezdõdött, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenõrzõ Hivatal, az FDA nem óhajtotta engedélyezni a felhasználását, lévén az anyag bizonyítottan rákkeltõ és az idegeket is károsítja.
Késõbb valahogy eltûntek a vizsgálati dokumentumok, a kísérletekhez használt egerek nem voltak hozzáférhetõek boncolásra és a kormányhoz eljuttatott dokumentumokban már csak néhány homályos következtetés szerepelt.  Ennyi elég is volt a frissen megválasztott Reagan elnöknek, aki beiktatása másnapján(!) leváltotta az FDA addig tiltakozó elnökét és Arthur Hayest ültette a helyébe, aki azonnal felülvizsgálta a "túl szigorú" megkötéseket és engedélyezte az aszpartam használatát a száraz élelmiszerekben. 


Nem sokkal késõbb elindult az a rémálom, ami a mai napig nem hajlandó alábbhagyni. 1992-re a Nutra-Sweetnek már engedélye volt az aszpartam üdítõitalokban és gyerekvitaminokban való felhasználására, szerzõdést kötöttek a Coca-Cola és a Pepsi céggel, mint a cégek kizárólagos aszpartam-ellátója és az FDA ekkor fogadta el a NutraSweet kérvényét az aszpartam nagy mennyiségû, szabad forgalomba hozataláról.



Ekkoriban kezdõdött, hogy emberek megmagyarázhatatlan betegségekkel, tünetekkel fordultak orvoshoz és a tudomány széttárta a karját: nem tudtak rájönni, mi okozza a bajt. Az aszpartam mellékhatásai lehetnek fokozatosak, vagy azonnali reakciók is.  Dr. Lendon Smith amerikai orvos szerint rendkívül sok ember szenved az aszpartam káros mellékhatásaitól, de fogalmuk sincs, hogy a gyógyszerek, kezelések és gyógynövények miért nem enyhítik a tüneteiket.     Több, mint 90 mellékhatást tulajdonítanak az aszpartam fogyasztásának. 


Hihetetlennek tûnik, nem? Pedig nagyon igaz. Hogy képes egyetlen vegyi anyag ekkora kárt okozni?   



  Az aszpartam a vérbe kerülve lebomlik, és így képes keresztülutazni az egész testen, és bármilyen szövetbe lerakódni. 


    A ciklamáttal vagy a szacharinnal ellentétben az aszpartamot megemészti a szervezet. Elfogyasztása után a benne lévõ metanol (faszesz) formaldehiddé, majd hangyasavvá változik. A formaldehid belégzése halálos, rákkeltõ. 


    További összetevõi, a fenil-alanin és az aszpargin sav pedig mérgezõek. Ha a késõbb felsorolt mellékhatásokból többet is észleltél már magadon, esetleg fizikailag megmagyarázhatatlanul gyengülsz, azonnal tedd le a diétás kólát.... És ha még semmilyen reakciót nem észleltél, azon szerencsések közé tartozol, akik visszafordíthatatlan károsodások nélkül úszhatják meg az eddigi aszpartam-fogyasztást, már amennyiben egy életre elfelejted az   ezzel édesített élelmiszereket. 

És ez nem vicc.



Az FDA-hoz mindössze néhány év alatt több, mint tízezer NutraSweettel kapcsolatos panaszbejelentés érkezett , amely az összes beérkezõ panasz 80 százalékát  tette ki. Ennek ellenére az Élelmiszer- és Gyógyszerellenõrzõ Hivatal semmit nem tett annak érdekében, hogy tájékoztassa a közönséget, akik egyértelmûnek gondolják azt, hogy ha egy termék agyon van reklámozva, az csakis egészséges lehet. Az aszpartam-ellenesek elnöke szerint:



"Az aszpartam az egyetlen olyan génmanipulált termék, amelyrõl tényleges bizonyítékaink, világos nyilvántartásaink és esettörténetek vannak, melyek azt bizonyítják, hogy tömegbetegségeket és halált okozhat".

Valószínûleg nem véletlen, hogy a gyógynövénybõl nyert és teljesen ártalmatlan szteviát, mint elterjedt versenytársat viszont betiltották jó idõre az Egyesült Államokban.
Épp pár hónappal az elõtt, hogy a NutraSweet, mint asztali édesítõ forgalomba került volna. És talán az sem véletlen, hogy Új-Zélandon ma már tiltott adalék anyagnak számít az aszpartam. Hogy miért nem mindenhol? Szenzációs PR-úthengert vezet a NutraSweet. Nagyon meggyõzõek, és ahol az aszpartam elleni szólamok felütik a fejüket, "õk megjelennek és elhiteltelenítik a forrást. Azért a több milliárdért évente ... Szerencsére az Egyesült Királyság és az Európai Unió is elfogadta azt a javaslatot, hogy végezzenek független kutatásokat az aszpartam "biztonságos" mivoltával kapcsolatban.
 
Ha ez mind hihetetlennek is hangzik számodra, "biztos, ami biztos" alapon azért olvasd el a címkét és légy résen mindennel, ami "light", mert aki cukormentesen szeretne táplálkozni, lépten-nyomon csak aszpartamba botlik.



Néhány tipikus termék, amit ezzel édesítenek:

- szénsavas és rostos üdítõital,

- joghurt,

- fagylalt,

- reggeli készítmények,

- pezsgõtabletta(!),

- sportital,

- gyerekvitamin(!),

- lekvár,

- szinte minden rágógumi és diabetikus termékek,

- kevés kivétellel maguk az édesítõszerek akár folyékony, tabletta, kristályos és por alakban.

Az aszpartam néhány mellékhatása :


látászavarok, szemfájdalom, fülcsengés, hallásgyengülés, epilepsziás görcsök, migrénes fejfájás, egyensúlyzavarok, memóriavesztés, állandó álmosság, végtagzsibbadás, részleges bénulás, remegés, depresszió, ingerlékenység, agresszió, álmatlanság, fóbiák, szapora szívverés, légzési nehézségek, hányinger, hasmenés, véres széklet, hasfájás, nyelési fájdalom, bõrviszketés, kiütések, asztma, herpesz, tályog, menstruációs zavarok, a haj elvékonyodása, hajhullás, hirtelen súlyvesztés, fokozatos súlygyarapodás, fájdalmas vizelés, túlzott szomjúság , bedagadt lábak, visszafordíthatatlan agykárosodás, születési rendellenességek, gyomorfekély, ízületi fájdalmak.

Megkérek mindenkit a dolgok súlya miatt, hogy minden közvetlen ismerõsének ezt küldje el körlevélként, hadd tudódjon ez ki.




Tények az aszpartámról

    AZ OÉTI közleménye  2006-02-01

     

    Az OÉTI-hez e tárgyban érkezett nagyszámú levél és telefon késztetett minket arra, hogy röviden, lehetõleg minél közérthetõbben elmondjuk az aszpartámról – nem az ún. hivatalos álláspontot – hanem a tudományosan megalapozott tényeket.

     

     

    Az utóbbi években a számítógépes világhálón, ezt követõen a tömegkommunikációban elszaporodtak az olyan oldalak és hírek, amelyek egy világszerte engedélyezett és használt édesítõszer, az aszpartám rendkívül sokoldalú és veszélyes egészségkárosító hatásáról számolnak be.

    Ezek az anyagok a közelmúltban magyarul is megjelentek az interneten és a tömegkommunikációban, és érthetõ módon a fogyasztókban aggodalmat váltottak ki. Jellemzõ ezen anyagok tudományos színvonalára, hogy az aszpartámot, egyebek között „génmanipulált" (genetikailag módosított) terméknek nevezik, holott az aszpartám egy kémiai anyag, amely gént, géneket nem tartalmaz, hiszen az csak az élõ szervezeteknek a sajátsága, tehát nincs benne mit genetikailag „manipulálni. Az OÉTI-hez e tárgyban érkezett nagyszámú levél és telefon késztetett minket arra, hogy röviden, lehetõleg minél közérthetõbben elmondjuk az aszpartámról – nem az ún. hivatalos álláspontot – hanem a tudományosan megalapozott tényeket.


    Triviális név: Aszpartám (E 951)
    Kémiai név: N-L-alfa-aszpartil-L-fenilalanin-1-metilészter
    Felhasználható: Lásd Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-95/2 sz. elõírását, az élelmiszerekben felhasználható édesítõszerekrõl, amely tartalmában megfelel az Európai Parlament és Tanács azonos témájú 95/2/EC direktívájával


    Az aszpartám két aminosav metilésztere. Mint ismeretes, az aminosavak a fehérjék építõkövei, az élet alapjai. Az aszpartám a szervezetben építõköveire bomlik, azaz aszparaginsavra, fenilalaninra és metanolra.


    Az aszparaginsav egy természetben elõforduló aminosav, minden fehérje egyik építõköve. Úgynevezett nem esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy nem szükséges a jelenléte a táplálékban, mert az emberi szervezet a táplálék egyéb komponenseibõl elõ tudja állítani. Számos biokémiai, élettani folyamatban tölt be nélkülözhetetlen szerepet.


    A fenilalanin egyike az esszenciális aminosavaknak, azaz mivel az emberi szervezet nem képes elõállítani, a táplálékkal kell bevinni a szükséges mennyiséget. Egyebek között az idegrendszer mûködésében játszik fontos szerepet. Egyes – szerencsére kevés – ember szervezetébõl genetikai okok miatt hiányzik egy bizonyos enzim, így nem képesek a fenilalanin átalakítására. Ezt az állapotot fenilketonuriának nevezik, és hazánkban minden újszülöttet rutinszerûen szûrnek rá. Ha ezt az állapotot nem kezelik, mentális retardációhoz vezethet. Az evvel a génhibával rendelkezõ személyeknek figyelniük kell a fenilalanin bevitelüket, ezért az aszpartámmal készült élelmiszereken a világon mindenhol feltüntetik, hogy fenilalanin-forrást tartalmaz.


    Példaként elmondható, hogy egy adag tejben 8-szor több fenilalanin, és 13-szor több aszparaginsav van, mint, egy azonos adag, 100%-osan aszpartámmal édesített üdítõitalban.
    A metanol gyakran megtalálható élelmiszereinkben. Az, hogy a metanol nagy mennyiségben mérgezõ közismert. Ez a „nagy mennyiség" több 10 grammot jelent. Az alábbi táblázat mutatja, hogy mennyi metanol jut a szervezetbe egy doboz aszpartámmal készült üdítõital, ill. azonos mennyiségû gyümölcslevek elfogyasztásával.


    Diétás üdítõ (0.33 l-es doboz) 0,024 gramm
    Narancslé 0,018 gramm
    Almalé 0,021 gramm
    Szõlõlé 0,046 gramm
    Paradicsomlé 0,085 gramm
    A fenti kis mennyiségeket a máj minden ártalmas hatás nélkül lebontja és kiválasztja.


    Az aszpartámot élelmiszer adalékanyagként történõ engedélyezését megelõzõen, mint minden élelmiszer adalékanyagot, rendkívül alapos, sok éves, az új gyógyszerek vizsgálatánál is szigorúbb toxikológiai tesztelésnek vetették alá. Egy gyógyszernek ugyanis a kívánatos hatása mellett lehetnek enyhe mellékhatásai, egy élelmiszer adalékanyagnak azonban az elõírásoknak megfelelõen felhasználva semmiféle kedvezõtlen hatása sem lehet. Igaz, hogy mint a világon minden természetes és mesterséges anyag, az arra érzékeny személyeknél az élelmiszer adalékanyagok is kiválthatnak túlérzékenységi reakciót, hétköznapiasan kifejezve allergiát.

    A toxikológiai vizsgálatok eredményei alapján független szakértõkbõl álló nemzetközi fórumok, nevezetesen az EU Élelmiszer Tudományi Bizottsága (EFSA, European Food Safety Association) valamint a Közös FAO/WHO Élelmiszer Adalékanyag Szakértõ Bizottság (Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives) az aszpartám megengedhetõ napi beviteli szintjét (Acceptable Daily Intake) 40 mg/testtömeg kg-ba n állapította meg. A megengedhetõ napi beviteli szint egy anyagnak az a mennyisége testtömeg kg-ra vonatkoztatva, amelyet egy életen át naponta elfogyasztva egészségkárosító hatástól nem kell tartani. Ez egy 60 kg-os testtömegû ember esetében 60 x 40 = 2400 mg aszpartám naponta. Ez azt jelenti, hogy naponta 133 db, tisztán aszpartam alapú édesítõtabletta elfogyasztása engedélyezett, ennyit pedig egy nap alatt szinte lehetetlen elfogyasztani.


    Az EU Élelmiszer Tudományi Bizottsága (EFSA, European Food Safety Association), éppen az interneten megjelenõ, az aszpartámnak tulajdonított káros hatásokra tekintettel és pontosan ezekre a hatásokra koncentrálva 2002-ben felülvizsgálta az aszpartám toxicitását. Cáfolta az aszpartámra vonatkozó vádakat és arra a következtetésre jutott, hogy a 40 mg/testtömeg kg-os megengedhetõ napi beviteli szint helyes és továbbra is fenntartható.


    Nézzünk egy példát.

    Az egyik vád szerint az aszpartám agydaganatot okoz. Ennek alátámasztására felhozzák, hogy az aszpartám engedélyezését követõen jelentõsen megnõtt az emberi agydaganatok száma az Egyesült Államokban. Ez nagyon meggyõzõnek látszik, azonban a tényleges aszpartám fogyasztás és a daganat elõfordulás közötti közvetlen összefüggést a vizsgálati adatok nem támasztják alá. A daganatos betegek számának növekedése a statisztikai adatok alapján már az aszpartám forgalombahozatala elõtt megkezdõdött, azzal egyidõben, hogy új, hatékonyabb diagnosztikai módszereket vezettek be, aminek hatására az elváltozások már korábbi szakaszban felismerhetõvé váltak. Olyan ez, mintha azt mondanánk, hogy mivel az utóbbi évtizedekben csökkent a gólyák száma és csökkent a születendõ gyermekek száma is, tehát ebbõl következik, hogy a gólya hozza a gyereket.


    Felhívjuk a tisztelt olvasó figyelmét két, nem csak az aszpartámra vonatkozó alaptételre. Paracelsus, az alkimista orvos már a középkorban kimondta azt a tételt, hogy az, hogy egy anyag gyógyszer vagy méreg, csak az elfogyasztott mennyiségtõl függ. Ezt az élelmiszer adalékanyagokra úgy aktualizálhatjuk, csak az elfogyasztott mennyiségtõl függ, hogy ártalmatlan, vagy ártalmas. Ez a mennyiség anyagonként változónagyságú, esetenként szinte lehetetlen olyan sokat fogyasztani egy-egy adalékanyagból, hogy ártalmas legyen. Az élelmiszer adalékanyagok felhasználásának szabályozása úgy történik, hogy az elfogyasztott adalékanyagok mennyisége ezen a biztonságos tartományon belül legyen.

    Világszerte elfogadott, és az EU-ban kötelezõ elõírás hogy az adalékanyagok fogyasztását folyamatosan figyelni kell, és ha a fogyasztás közeledne a megengedhetõ beviteli szinthez, megfelelõ intézkedéseket kell tenni.


    Egy széles körben elterjedt tévhit.

    Azt írja az egyik érdeklõdõnk, hogy „természetesen, mint mesterséges anyag, nem lehet teljesen ártalmatlan".. Gondoljunk az elõzõ bekezdésben foglaltakra, tehát minden mérgezõ hatás a fogyasztott mennyiség függvénye. Kellõen nagy dózisban a konyhasó is lehet méreg. Van még egy tévedés a fenti állításban. Az, hogy valami ártalmas, vagy ártalmatlan egyáltalán nem függ attól, hogy mesterséges vagy természetes eredetû-e. Csak a toxikológiájától függ. Rengeteg mérgezõ anyag van a természetben. A sztrichnin, ami rendkívül erõs méreg természetes eredetû. Hasonlóan a cián, a gombamérgek, a mikrogombák által termelt sokszor rákkeltõ, teratogén ún. mikotoxinok. természetes tartalomként jelen vannak egyes élelmiszerekben. A dél-amerikai indiánok azonnal ölõ nyílmérge. De a sor sokáig folytatható.
    Összefoglalóan; az elõírásoknak megfelelõ tisztaságú és azoknak megfelelõen felhasznált aszpartám – kivéve a fenilketonureában szenvedõket – az egészségkárosodás minden veszélye nélkül fogyasztható.


    Végezetül még egyszer; csak engedélyezett adalékanyagokat szabad felhasználni, melyek az elõírásokat betartva felhasználva ártalmatlanok. A kormányok, akik az engedélyezésért végül is felelnek, valamint az élelmiszeripar mindent megtesz azért, hogy a fogyasztók csak egészségre ártalmatlan élelmiszerekhez jussanak.

    2006-02-01 :

    Forrás: OÉTI

Nincs jelen

 

#623 2012-05-30 11:35

Andi4
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Sziasztok!
Nem igazán Crohn betegséggel kapcsolatos, de ez is egy érdekes cikk!

http://alternativgyogyaszat.network.hu/ … nternetrol

Nincs jelen

 

#624 2012-06-02 23:36

csabaspecial
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#625 2012-06-03 17:01

Frankie
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#626 2012-06-03 22:54

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Hííííha,emberek!!!!!Ez érdekes!!!Ha ennyi lenne a megoldás,akkor már csak azt kell megoldani,hogy melóban meg az utcán ne legyen feltûnõ az álló f...rok az uraknál :D Fiuk,könnyen felismenénk egymást az utcán..."áááá,szintén IBD???" Királyság.

Nincs jelen

 

#627 2012-06-03 22:54

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Hííííha,emberek!!!!!Ez érdekes!!!Ha ennyi lenne a megoldás,akkor már csak azt kell megoldani,hogy melóban meg az utcán ne legyen feltûnõ az álló f...rok az uraknál :D Fiuk,könnyen felismenénk egymást az utcán..."áááá,szintén IBD???" Királyság.

Nincs jelen

 

#628 2012-06-04 13:48

baloghmony
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Ez nagyon nagy!!! :D :D :D

Nincs jelen

 

#629 2012-06-07 07:17

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

ez amúgy ezen a honlapon is fenn van: 2007. november 11 óta: http://crohn-colitis.hu/hun/hirado-071111-ertagito.php

Nincs jelen

 

#630 2012-06-07 09:41

M. G. Mariann
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Érdekes a cikk és elgondolkodtató. Nekem ugyanis épp egy tavalyi antibiotikum kúra után jött ki 6 év óta a c.u.-m. Addig antibiotikumot nem szedtem, bajom sem volt.

Nincs jelen

 

#631 2012-06-14 12:58

Tim72
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Nincs jelen

 

#632 2012-06-14 13:52

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Máskor meg azt hangoztatják,hogy a kaja meg a stressz nem számít,csak a tüneteknél.....nagy sz...r az egész.Bár magam 18-24 éves koromig testépítõ étrendet alkalmaztam.Naponta 1-2 zacsi rizs,sült csirkemell,nyers zöldség,fehérje turmixok,túró.Kenyér,liszt,felvágott semmi,szó szerint és csoki meg üdítõ sem.Heti 1 db ordas részegség :D 24- meló,felvágottak (pulykamell,de az is szar,hiába a reklám) barnakenyér,üdítõ,zacsiskávé,gyorskaja.Aztán 1-2 év alatt - így visszagondolva el is kezdõdtek a bajok,csak sunyin és utólag látom át a folyamatot.Ennyi a véleményem.Meg az,hogy az orvosok egy része nem tudja hogy lhetne korrigálni,a legfelsõbb körök -akiket a gyógyszergyártás irányít- azok meg egy csomó ilyen típusú betegséget tudnának gyógyítani egyszeri eljárással vagy 1-2 szem gyógyszerrel végleg.Nyakamat rá!!!!!!

Nincs jelen

 

#633 2012-06-14 19:18

tryllati
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Crohnosoknak ajánlanám, Viagra helyett a 3-4 óránként fél deci bór elfogyasztását. Ha lehet akkor valami normális italt, ne pedig tablettást. Én tokaji furmintot iszogatok.

Az elv hasonló mint a Viagra esetében. ugyanis az alkohol értágító hatású. A 3-4 óra éppen elegendõ ahhoz, hogy a szervezet feldolgozza az italt. Ezért ismét és ismét pótoljuk azt, hogy az értágító hatást folyamatosan biztosítsuk.
2-3 nap alatt érezhetõ a változás.
Persze ebbõl is érdemesebb 2-3 hetes kúrákat alkalmazni.

Nincs jelen

 

#634 2012-06-14 22:47

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

*** L A T E S T    N E W S ***

2012. június 14. cikk:

Crohn-betegség baktérium miatt alakul ki. TEJZSÍR KELL A BETEGSÉG kialakulásához.
A betegséget alapavetõen a Bilophila wadsworthia baktérium okozza (ezt a baktériumot Magyarországon izolálták elõször, 2004-ben). (Cikk: http://jmm.sgmjournals.org/content/53/11/1167.full)

A Svédországi Karolinska Intézet kutatói kísérletek során az alábbi megállapításokra jutottak:
A gyulladásos bélbetegségek akkor alakulnak ki ha tejzsírbevitel (és kisrészt telítettzsír bevitel) történik, tejzsírban gazdag az étrend (sajt, tej, vaj...).
A telített zsírok az epével reakcióba lépve olyan környezetet hoznak létre ami a Bilophila wadsworthia baktérium számára ideális környezetet biztosít. Ez a baktérium okozza a belek gyulladását.

A betegség drámai növekedése a genetikus úton nem magyarázható, így lennie kell valami másnak ami miatt ennyien megbetegednek.

A teljes leirat: http://svt.se/nyheter/vetenskap/mjolkfe … ammationer



magyarul is megjelent ezzel kapcsolatban: http://www.kalapacsosember.hu/?p=44764

Szerkesztette: diatomaceous algae (2012-06-14 22:52)

Nincs jelen

 

#635 2012-06-15 23:02

M. G. Mariann
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

És mit lehet ellene tenni?
Ha teljesen elhagyom a tejet és társait az étrendembõl az jó lenne, v. inkább növeljem a telítetlen zsírsavak bevitelét?
Ezek alapján jó, ha már most leszoktatom a gyereket a tejrõl?
Vajon a fent említett baci mennyire antibiotikum érzékeny? Elõfordulhat, hogy rezisztens és mivel a többi elhal. õ marad, él és virul és gyulladást okoz?
Ez esetben szerintem kizárólag jó baci kúrával lehetne felvenni a harcot, gyõzzön a jobb alapján.

Nincs jelen

 

#636 2012-06-16 09:33

diatomaceous algae
Kitiltva
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Gondolom ezt fogják kutatni.
ATCC szerint egységesen aktívan csak a metronidazol (nálunk Klion és Supplin néven forgalomba hozott) tartalmú gyógyszer tudja elölni.

Ahogy a cikkekben is van önmagában a genetikai hajlam miatt nem alakul ki a betegség, csak tejzsír bevitele mellett ---> ebbõl gondolom az következik hogyha nincs tejzsír bevitel nincs B.w. baktérium elszaporodás és nincs Crohn/CU/egyéb.

Az még nem tisztázott hogy a B.w. az a normál bélflóra tagja-e vagy nem.
De megjelentek cikkek, hogy sokan antibotikum-szedése után lettek Crohn-betegek. A normál bélflóra nagy része ab hatására elpusztul, így a maradék, vagy éppen szervezetbe jutó jól el tud szaporodni.
Szóval szerintem helyes a meglátásod, baktériumkúra lenne megfelelõ.

Nincs jelen

 

#637 2012-06-16 12:16

tryllati
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Akkor most milyen tejterméket lehet enni? A tejet úgyse szeretem. De például használjuk pudingra, vagy sütésre. A forralás mennyire öli ki a bacit. A tejbõl készült tejtermékek mennyire veszélyesek? Mert ugye a tejföl a sajt a vaj a barátom. Vagy ne haverkodjak velük. Vega tuti nem leszek, de a veszélyesebb ételeket szívesen kizárom az étrendembõl.
Szóval egy diétás szakit meghallgatnék szívesen ebben a témában.

Nincs jelen

 

#638 2012-06-16 21:12

M. G. Mariann
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Én úgy vélem, de lehet rosszul, hogy a baci nem a tejben van, hanem bennünk,de minimális "lélekszámmal", viszont imádja a tejzsírt és ha bõven jut belõle, akkor elszaporodik és elfoglalja a helyet más bacik elöl. Mivel az ab másokat pusztít, de ezt nem, innen kezdve üres "házba" költözhet be.
Talán a kefirben és joghurtban lévõ bacik képesek õt kiszorítani, mivel a tejben lévõ zsír java részét õk már felhasználták  a dobozban. Errõl lehetne még bõven értekezni, de ez csak találgatás részemrõl felhasználva biotechnológiai tanulmányaimat.

Nincs jelen

 

#639 2012-07-01 23:13

kis.niky
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Nincs jelen

 

#640 2012-09-12 23:26

Andráska
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Érdekes cikk!

http://www.informed.hu/betegsegek/beteg … 72504.html

Azért hozzátenném, hogy nemcsak a nyugati típusú étrend a felelõs hanem a nyugati típusú élelmiszer feldolgozó ipar.
És ezek a telített zsírok nagyon sok húsipari készítményben,tejipari készítményben megtalálható.

Nincs jelen

 

#641 2012-09-19 21:15

salvya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

ezen a lapon a második (az alsó) terméket: Reg-Enor próbálta már valaki? vagy valakinek az ismerõse, vagy valaki, aki esetleg nem bélbeteg?

http://www.szaboszigfrid.hu/termekek2.htm

nagyon izgatja a fantáziámat, hogy én is kipróbáljam, de elöbb szeretnék személyes tapasztalatot hallani róla.

Nincs jelen

 

#642 2012-10-04 06:25

rundig
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Üdvözletem!

A tünetmentesség (gyógyulás) receptjét írja le egy illetõ, érdemes elolvasni, mert másnak is bevált már.

http://body.builder.hu/magazin.htm4?url … orlatiasan

Nincs jelen

 

#643 2012-10-04 09:15

andreas31
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Érdekes cikk,nem elõször olvasom már,mivel magam is építettem testet amatõrben azelõtt.Elég ellentétes dolgok vannak benne,fõleg ami a kaját,pontosabban a rostokat,magvakat illeti.Utolsó próbálkozásom után brutál hányingerem lett 4 napra.Egy barátom,aki kolitiszes,szintén hányingerrel zárja az edzését,pedig már (ahogy õ mondja) csak "ekecsül".Tervezem,hogy megpróbálkozom,de még nem mertem erre rávenni magam.A glutamin áldásos hatását egy társunk ecsetelte már,azt kipróbálom mindenképpen.....(én 19 éves koromban 25 kg-ot lediétáztam magamról testépítés mellett,rizs+zöldség;hús+zöldség;gyümölcs;fehérjekészítmények;ritkán barna kenyér;túró.Ez ment 7 évig,aztán eltunyultam,más lett a fontos,kevesebb idõt fordítottam a kajára,jött a szendó és társai.Na kb. azóta vannak a gondok.Mondjuk gyermekem is született,ami kezdõ apukaként megviselt az elején,meg azóta is néha,mert aggódós vagyok és néha türelmetlen is.Lényeg,hogy azért van ezekben a dolgokban valami,meg a pszichés vonulatban is.) OFF

Nincs jelen

 

#644 2012-10-14 21:14

salvya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

A candidáról egy magyar nyelvû cikk:
http://candidareceptek.blogspot.co.at/2 … netei.html

és egy angol:
http://www.thecandidadiet.com/candidasymptoms.htm

A lényege, hogy gyakran férediagnoztizálják a candidásokat és Crohn-nal vagy IBS-el kezelik.
Viszont ezek a gyógyszerek a candida még intenzívebb elszaporodását hozzák magukkal.

Nincs jelen

 

#645 2012-10-16 09:02

salvya
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Nincs jelen

 

#646 2012-11-01 18:38

zoo
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Forrás: www.medicalonline.hu


Irritábilis bél szindróma és gyulladásos bélbetegség

Az irritábilis bél szindrómában szenvedõk jelentõs hányada egyben gyulladásos bélbeteg is, ennek diagnózisa azonban sokszor elmarad. Mire figyeljen a házi orvos és a gasztroenterológus?

Az irritábilis bél szindróma (IBS) funkcionális gasztrointesztinális (GI) kórkép, amelynek tünete a hasmenéssel vagy gyakori székletürítéssel társuló hasi fájdalom vagy diszkomfortérzés. Az IBS igen elterjedt: a lakosság 10-20 százalékát érinti. A diagnózis felállítása során az invazív diagnosztikus eljárásokat mellõzik, mivel a kórisme a tüneteken alapszik – részben ez az oka annak, hogy sok IBS-ben és gyulladásos bélbetegségben (IBD) egyaránt szenvedõ beteg esetében az utóbbi kórkép diagnosztizálása elmarad. Stephen J. Halpin és Alexander C. Ford The American Journal of Gastroenterology-ban megjelent tanulmánya a szerzõk szerint az elsõ szakirodalmi áttekintés és metaanalízis, amely kísérletet tesz arra, hogy megállapítsa, milyen arányban jellemzõek az IBS tünetei az IBD-ben szenvedõk körében (Prevalence of Symptoms Meeting Criteria for Irritable Bowel Syndrome in Inflammatory Bowel Disease: Systematic Review and Meta-Analysis, Am J Gastroenterol 2012; 107:1474– 1482; doi: 10.1038/ajg.2012.260). Cikkünkben bemutatjuk a nagy-britanniai szerzõk tanulmányának legfontosabb megállapításait.

Az IBD-betegek gyakran számolnak be GI-tünetekrõl akkor is, amikor a betegségaktivitásnak nincsenek objektivizálható jelei. A feltételezhetõ rejtett betegség kezelése immunmoduláns terápiával sok mellékhatással és jelentõs költséggel jár együtt, ráadásul ezen betegcsoport tüneteinek enyhülésében nagyon nehéz eredményt elérni. Hasznos volna tehát tudni, hogy mikor beszélhetünk rejtett IBD-rõl, és mikor IBS-sel szövõdött IBD-rõl.

A szerzõk 1946-tól 2012 februárjáig áttekintve a szakirodalmat 13 olyan tanulmányt találtak, amelyek megfeleltek beválasztási kritériumaiknak. E 13 tanulmány összesen 1.703 IBD-beteg esetét dolgozta fel. Ezen 1.703 IBD-beteg 39 százalékában állt fenn egyidejûleg IBS is, ami azt jelenti, hogy az IBD-ben szenvedõknek majdnem 5-ször nagyobb az esélyük arra, hogy IBS-ük is legyen, mint az IBD-ben nem szenvedõ kontrolloknak (esélyhányados/OR: 4,89). A remisszióban lévõ IBD-betegek is jóval nagyobb arányban szenvednek egyúttal IBS-ben is, esetükben az OR: 4,39. A klinikai remisszióban lévõ IBD-betegek egyharmada számol be IBS-szerû tünetekrõl.

Az IBD fajtája szerint nézve, a Crohn-betegségben szenvedõk (CD) 46 százalékában állt fenn egyidejûleg IBS is, míg a colitis ulcerosa-ban (UC) szenvedõk esetében a két betegség együttes elõfordulásának aránya valamivel kevesebb: 36 százalékos.

Mi az oka, hogy IBD-ben jelentõsen megnõ az IBS kialakulásának esélye?
A szerzõk szerint erre csak a szükséges jövõbeli kutatások deríthetnek fényt, mindazonáltal vázolnak egy elképzelhetõ pathofiziológiai mechanizmust: az IBD-re jellemzõ krónikus, visszatérõ gyulladás viscerális afferens hiperszenzitivitást válthat ki, ami kóros neuronális válaszok révén hyperalgesiát és allodyniát okoz, és ez a kóros helyi reflexekkel együtt megváltoztatja a bél motilitását és a szekréciót.

Mivel az IBS-ben szenvedõk körében gyakoriak a pszichológiai problémák, az is elképzelhetõ, hogy az IBD-re jellemzõ betegségstressz hozzájárul az IBS kialakulásához. (A metaanalízisbe bevont tanulmányok közül 7 azt állapította meg, hogy az IBS-ben is szenvedõ IBD-betegek életminõsége jelentõsen csökkent.)

Következõ eleme lehet a magyarázatnak, ha feltételezzük, hogy az IBS jelenleg létezõ diagnosztikai kritériumai nem teszik lehetõvé az okkult IBD és az IBS elkülönítését.

Közrejátszhat az is, ha az IBS tüneteivel jelentkezõ IBD-betegek egyéb megbetegedésben szenvednek, így az IBD-n kívül valójában nem IBS-ük van; a differenciáldiagnosztika szempontjából szóba jövõ kórképek a következõk: cöliákia, a vékonybél bakteriális fertõzése, az epesav-anyagcsere zavarai. Ezen kórképek a vékonybélt érintik, ez részben magyarázhatja azt a már említett tényt, miszerint CD-ben nagyobb az IBS együttes elõfordulásának esélye, mint UC esetén.

A klinikai gyakorlat számára fontos következtetések
Mivel az egészséges kontrollokkal összehasonlítva a remisszióban lévõ IBD-betegek is jóval nagyobb arányban szenvednek egyúttal IBS-ben is (a klinikai remisszióban lévõ IBD-betegek egyharmada számol be IBS-szerû tünetekrõl), esetükben fontos a rendszeres endoszkópos és radiológiai kontroll, valamint az okkult gyulladás felismerését segítõ biokémiai markerek (a széklet calprotectin- és lactoferrin-szintjének meghatározása, C-reaktív protein vizsgálata) alkalmazása, így az IBD-vel együttesen elõforduló IBS és a rejtett aktivitású IBD elkülönítése. Ha ennek alapján az derül ki, hogy nincs rejtett gyulladás, akkor az IBS tüneteit enyhítõ és a páciens életminõségét javító kezelésre van szükség (vízoldékony rostok, görcsoldók, antidepresszánsok, probiotikumok). (Rejtett gyulladás esetén az IBD terápiás protokollja a követendõ.)
Dr. Kazai Anita

Nincs jelen

 

#647 2012-11-02 17:56

Zoltán
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#648 2012-11-07 18:43

jeremy_milke
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#649 2012-11-09 13:39

martika
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Nincs jelen

 

#650 2012-11-29 21:28

anubisz
Tag
Regisztrálva: 1970-01-01
Írások: 0

Re: Érdekes cikkek

Ma olvastam errõl... Reményt keltõ...

Nincs jelen

 
IBDoktor
 

Láb

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB